Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Black Friday leden hobby Kamna
Zobrazit katalog
vanoce-2019

Vánoce: Plán na přežití

Aktualizováno:

Je pro vás adventní čas obdobím hektického shánění dárků, gruntování celého bytu a pečení kil cukroví? Rádi byste zvolnili a vychutnali si předvánoční čas procházkou po adventních trzích se svařákem v ruce, ale strašák ve vaší hlavě vám nedá spát a stále vám našeptává, co ještě všechno je potřeba zařídit, dokoupit, připravit a napéct? Pro všechny, které vždy semele vánoční šílenství natolik, že ještě na Štědrý den dokončují úklid a dopékají 28. druh cukroví, přinášíme užitečné rady a návody na to, jak přežít Vánoce v klidu a hlavně jak se z nich nezbláznit.

Vánoce: plán na přežití – OBSAH

 1. Jak se připravit na Vánoce
 2. Vánoční úklid ve velkém stylu
 3. Nejlepší vánoční cukroví
 4. Vánoční dárky a jejich balení
 5. Vánoční výzdoba s jedinečnou atmosférou
 6. Vyladěný vánoční stromek

Jak se připravit na Vánoce

Možná se ptáte, zda je vůbec možné se na Vánoce připravit. Pokud ale budete už dopředu počítat s nějakým plánem, určitě budete překvapeni, jak hravě se dají Vánoce i přípravy na ně zvládnout. Důležité je určit si hlavní a nezbytné činnosti, které zkrátka k Vánocům patří, a nějak racionálně zhodnotit jejich náplň, případně si vytvořit a sepsat určitý harmonogram předvánočních úkolů a povinností

Vánoční harmonogram netřeba dodržovat přesně na den, ale uvidíte, že když si ho sepíšete na papír, bude vás to nutit stihnout konkrétní činnosti v termínu a hlavně na nic nezapomenete. Pokusili jsme se jeden takový univerzální plán vytvořit tak, aby zahrnoval vše podstatné, co je třeba před Vánoci vykonat. A než to všechno vypukne, zkuste se držet hesla „všeho s mírou“ a hlavně nic nepřehánějte. Raději si nalijte punč a v klidu nasávejte (vánoční atmosféru).

Vánoční atmosféra
Obklopte se krásnými věcmi a užívejte v poklidu předvánoční čas.
 • Vánoční úklid – zamyslete se, zda musí být opravdu vánoční. Pokud uklízíte průběžně celý rok a udržujete svoji domácnost v čistotě, pak věřte, že pro výsledný dojem stačí vysát a utřít prach. Na to, abyste dali domácnost „do pucu“, vám klidně postačí dopoledne před Štědrým dnem.
 • Nákup vánočních dárků – zběsilé pobíhání po přeplněných obchodních centrech? Vyhněte se tomu! Dárky nakupte z pohodlí svého domova přes internet a do obchodů už zajděte jen dokoupit nějaké drobnosti, které vám padnou do oka. A mezitím můžete s potutelným úsměvem pozorovat všechny ty nervózní bezradné lidičky složitě pátrající po dárcích na poslední chvíli.
 • Zabalení vánočních dárků – nabízí některé obchodní domy jako součást svých předvánočních služeb. Nebo můžete být kreativní a zabalit dárky nějakým originálním osobitým způsobem. Jestli si k tomu pustíte vánoční koledy nebo tvrdou rockovou hudbu, je zcela ve vaší režii.
 • Pořízení vánočního stromku – umělý, nebo živý? Toť otázka! Ten živý doporučujeme zakoupit přibližně týden před Vánocemi, ať se pak nemusíte spokojit s opadaným nevzhledným koštětem. Umělý stromek nabízí řada obchodních řetězců, dostanete jej však také v obchodech s domácími potřebami. Velkou výhodu mají ti z vás, kteří si pěstují na zahradě či na terase nějaký jehličnan v květináči. Stačí ho jen ozdobit a nemusíte nic řešit.
 • Zakoupení kapra – do vany, nebo rovnou na stůl? Pokud ctíte tradici a pravidelně vyrážíte vybírat ten pravý kousek v pouličních sádkách, pak víte, že ideální doba pro jeho koupi je jeden den před konzumací. Doporučujeme, aby vám kapr plaval ve vaně maximálně tři dny. Při přemísťování počítejte s tím, že vám kapr v mrazivém zimním vzduchu vydrží při životě přibližně hodinu, tak ať se nezapomenete při obhlížení stánků na vánočních trzích. Pohodlnější je samozřejmě donést domů již kapra vykuchaného a připraveného k okamžité úpravě. Některé rybárny už dokonce nabízejí i rezervační systém na různé druhy ryb, stačí si jen přes internet zadat objednávku i s požadovaným časem osobního odběru.
 • Nákup potravin – přeplněné nákupní koše a upocení lidé, kteří snad mají strach, že o vánočních svátcích zemřou hlady. Chce se vám? Jestliže na vás jdou mdloby při představě nákupu potravin na vánoční svátky, využijte opět některý z prověřených internetových obchodů. Nákup vám většinou doručí v předem domluvený čas až na váš práh a doručovací ceny často ani nedosahují částky, kterou byste utratili za pohonné hmoty při cestě autem. Místo košíkové strkanice v obchodním domě se můžete věnovat úklidu, pečení cukroví nebo jen příjemně trávit čas se svými blízkými. Navíc uvidíte, že ušetříte nejen čas, ale také peníze. Odoláte totiž nastraženým lákadlům a „akčním“ cenám a nakoupíte jen to, co opravdu potřebujete.
 • Pečení vánočního cukroví – kolik druhů máte v plánu letos? To by měla být první věc, kterou si ujasníte. Na každé dva druhy si pak nechte jeden týden. Když začnete péct měsíc před Vánocemi, zvládnete v klidu napéct až 8 druhů cukroví, což je naprosto dostačující množství pro běžnou rodinu. A pokud napéct nestihnete nebo zkrátka není pečení vaším koníčkem, nezoufejte. Nakupte cukroví v osvědčené cukrárně a uvidíte, že i kupované vánoční cukroví může chutnat skvěle.
 • Vánoční výzdoba – vnitřní či venkovní, v posledních letech je vánočně vyladěná domácnost, zahrada či terasa zkrátka v kurzu. Různé druhy dekorací, věnců, svíček, barevných světélek, závěsných systémů i vánočních postaviček seženete v obchodech i na internetu, avšak v tomto případě se vyplatí myslet hodně dopředu. Pokud totiž nakoupíte vánoční výzdobu s ročním předstihem, tedy hned po Vánocích, můžete ji pořídit za zlomek původní ceny. Bude vám sice rok ležet ve skříni, ale zase budete na příští Vánoce připraveni. Vánoční zdobení si naplánujte už před první adventní nedělí, ať si výzdobu užijete po celý předvánoční čas.

Vánoční úklid ve velkém stylu

Jestliže se zkrátka neobejdete bez kompletního několikadenního gruntování, určitě by bylo dobré vytvořit nějaký systém a ujasnit si, jak celý úklid pojmete. Půjde pouze o setření prachu a povrchovou údržbu nábytku včetně jeho ošetření leštěnkou, nebo budete vyklízet všechny skříně a vymývat jejich vnitřky? A bude se tento úklid týkat také vašich domácích spotřebičů? V tom případě jistě uvítáte užitečné rady k tomu, jak vyčistit mikrovlnku, jak vyčistit pračku nebo jak vyčistit digestoř.

i

Pro opravdové nadšence do vánočního úklidu máme připravený článek s názvem Jak efektivně uklízet, který přináší všechny potřebné informace včetně přehledu úklidových prostředků. Ty si rozhodně zajistěte ještě před tím, než se do vánočního gruntování pustíte, ať pak nemusíte zbytečně odbíhat od rozdělané práce. Příznivci eko drogerie mohou sáhnout po eko úklidových přípravcích bez chemických přísad, jejichž složení je maximálně šetrné k životnímu prostředí.

Vánoční úklid
Úklidové prostředky si zajistěte ještě dříve, než se pustíte do samotného úklidu.

Návod pro efektivní vánoční úklid

Nakonec pro vás máme stručný návod, který vám pomůže úklid urychlit a usnadnit:

 1. Sepište si seznam úkolů – vytvořte si přehled o tom, co je potřeba uklidit. V průběhu úklidu si jednotlivé položky odškrtávejte, ať vidíte, co vám ještě zbývá.
 2. Nachystejte si všechny potřebné úklidové prostředky – kromě čisticích prostředků mějte po ruce i koště, mop, utěrky, kbelíky, vysavač a další pomocníky, které při úklidu využijete.
 3. Hudebně se nalaďte – pusťte si k uklízení svou oblíbenou muziku a uvidíte, jak pěkně vám půjde úklid od ruky.
 4. Připravte si prostor – místnost, kterou uklízíte, si vždy před začátkem úklidu nachystejte. Odtáhněte nábytek, odstraňte věci z poliček, odmontujte žaluzie z oken.
 5. Postupujte systematicky – udejte si směr úklidu a postupujte od nižších prostor směrem vzhůru. Úklid podlahy nechte až na závěr.
 6. Začněte jednoduchými úkoly – na začátek třeba jen vyneste odpadky nebo vyndejte umyté nádobí z myčky. Odškrtnutí jedné či dvou položek ze seznamu vás pozitivně naladí k dalšímu plnění úkolů.
Úklidový plán
S úklidovým plánem si usnadníte mnoho práce.

Nejlepší vánoční cukroví

Asi se všichni shodneme na tom, že vánoční cukroví přináší tu pravou chuť Vánoc, na kterou se všichni celý rok těšíme. Většina hospodyněk se při pečení cukroví spoléhá na maminčiny recepty na vánoční cukroví, které znají z dob svého dětství a mají na ně nostalgické vzpomínky. Z vlastní zkušenosti však jistě víte, že ač se snažíte dodržovat přesný postup a neopomenete jedinou ingredienci, originál je vždy jen jeden. Babiččino vánoční cukroví bývá vždy bezkonkurenční, jde zkrátka o nejlepší vánoční cukroví.

Klasické vánoční cukroví

A jaké vánoční cukroví by nemělo chybět na štědrovečerní tabuli? Mezi klasické vánoční cukroví řadíme hlavně perníčky, vanilkové rohlíčky, tradiční linecké cukroví slepované marmeládou, vosí hnízda, kokosky, marokánky, pracny či ořechy. Pokud byste chtěli svým blízkým nabídnout opravdu luxusní vánoční cukroví, pak je třeba vyhledat recepty na různé košíčky, marcipánové delikatesy či nugátové speciality. Většinou půjde o vánoční cukroví s krémem, které bývá hutnější a pracnější na přípravu.

Vánoční cukroví
Bez vůně vánočního cukroví by to nebyly ty pravé Vánoce.

Nejrychlejší vánoční cukroví

V předvánočním boji s časem sháníme také recepty na nejrychlejší vánoční cukroví. Do této skupiny se řadí převážně vánoční cukroví nepečené, které vytvoříte pouhým spojením několika ingrediencí a následně necháte ztuhnout v chladničce. Bývají to nejrůznější kokosové, rumové či ořechové kuličky, vyzkoušet můžete i mandlové hrudky přelité čokoládou.

Domácí, nebo kupované vánoční cukroví?

Domácí vánoční cukroví je zkrátka domácí vánoční cukroví a těžko jej lze srovnávat s cukrovím kupovaným. Tomu totiž chybí při jeho tvorbě myšlenka na to, jak potěšíme své blízké vlastnoručně připraveným vánočním cukrovím. Takže, milé hospodyňky, vymazat plechy, nachystat formičky a vykrajovátka a s chutí do práce!

i

Jak si jednoduše zajistíte více druhů vánočního cukroví? Chtěla byste mít napečeno mnoho druhů cukroví, ale nemáte kdy? Zkuste se domluvit s maminkou, babičkou nebo kamarádkami a pečení vánočního cukroví si rozdělte. Jestliže budete čtyři a každá napeče tři druhy cukroví ve větším množství, zabere vám to mnohem méně času než péct každá menší množství cukroví, avšak ve více druzích. Pak už si jen mezi sebou předáte krabičky a v tomto konkrétním případě budete moci na Vánoce servírovat 12 druhů cukroví.

Pečení vánočního cukroví
Pečení vánočního cukroví je nedílnou součástí předvánočních příprav.

Vánoční dárky a jejich balení

Kde vyberete ty nejlepší Vánoční dárky? Pokud navštívíte našeho dárkového rádce, určitě získáte dostatek inspirace a nápadů, jak vybrat ideální dárek pro manžela, vhodný dárek pro babičku, voňavý dárek pro maminku i zábavný dárek pro kamaráda. Nabídka dárků pro muže i dárků pro ženy všech věkových kategorií je velice pestrá a nezapomněli jsme ani na dárky pro děti nebo dárky pro domácí mazlíčky, kteří si na Vánoce také zaslouží nějakou tu pozornost.

Jak zabalit vánoční dárky

Vybrat dárky vám díky našemu průvodci jistě nezabere mnoho času, a proto si můžete dát práci a dárky pro své blízké můžete nějak originálně zabalit. Jistě že existuje i služba, která vám dárky zabalí a ozdobí podle vašeho přání, nechá si za to však většinou dost zaplatit. Tímto způsobem balení dárků jejich cena ve finále výrazně vzroste. Přinášíme vám proto tipy na zajímavé balení dárků, které zvládne opravdu každý:

Balení dárků
Vkusně zabalené dárky navodí obdarovanému pocit výjimečnosti.

Tipy na balení dárků

Obyčejný balicí papír dokáže zázraky

Nemusíte utrácet spoustu peněz za přezdobené lesklé balicí papíry a stuhy, kreativní balení dárků zvládnete i s obyčejným přírodním balicím papírem. Pro milovníky přírody stačí dárek ovázat režným provázkem a místo mašle zasunout za provázek například větvičku jalovce, šišku nebo snítku rozmarýnu.

Fantazii se meze nekladou

Zvláště pro děti se nabízí zabalit dárky do podoby nějakých pohádkových postaviček nebo zvířátek. Nejsnadněji vytvoříte například sněhuláka. Toho můžete buď nakreslit na dárek zabalený do čistě bílého papíru a dokola ovázanou kostkovanou stuhu použít jako sněhulákovu šálu, nebo můžete celý dárek polepit vatovými kuličkami, mezi něž usadíte malého 3D sněhuláčka. Pěkně vypadají také dárky v podobě soba. Stačí opět použít obyčejný hnědý papír, nakreslit na dárek sobí obličej, vystřihnout a nalepit hnědé parohy, odstáté uši a veselý vánoční sobík je na světě. Podobným způsobem lze vytvářet i různé medvídky, myšky nebo jakékoliv jiné oblíbené zvířátko vašich dětí.

Černobílá kombinace

Kdo si myslí, že černá barva nemá pod stromečkem co dělat, toho rychle vyvedeme z omylu. Jestliže totiž zabalíte dárky do černého papíru a bílou fixou ho vlastnoručně nazdobíte, vytvoříte opravdu zajímavé balení dárků. Můžete na ně nakreslit puntíky, kaňky, originální kresby s vánočními motivy nebo na ně napsat vlastní vzkazy určené pro obdarovávaného.

Luxusní balení dárků

Luxusně zabalené dárky nemusí vždy znamenat dárky zabalené za drahé peníze. Exkluzivního balení docílíte, když barevný papír ovážete čistě bílou širší krajkou nebo dárek zabalený do bílé barvy ovážete zlatou stuhou, na jejíž konec připevníte 3 zlaté vánoční ozdoby.

Kolíček pro štěstí

Jestliže dárek oživíte zajímavým doplňkem, opět získá originální nádech. Velice snadné je například přichytit na stuhu dárku dřevěný kolíček ozdobený nějakým vánočním motivem, ideálně vlastnoručně vyrobeným.
Balení vánočních dárků Dárky Originálně zabalené dárky
Zkuste letos zabalit vánoční dárky nějakým originálním způsobem.

Vánoční výzdoba s jedinečnou atmosférou

Proč tolik řešíme perfektně uklizený byt a dbáme na to, aby se vše blýskalo čistotou? Jistě hlavně proto, abychom si mohli doma vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. Na řadu přichází vánoční výzdoba, která může být zaměřena buď na interiér domácnosti, nebo na venkovní prostředí.

Vánoční výzdoba v interiéru

Vyzdobte svoji domácnost různým typem dekorací, světelných systémů a vánočních ozdob. Vánoční dekorace na stůl bývá vedle stromečku nejdominantnější a můžete ji buď zakoupit v obchodě, nebo si ji vlastnoručně vyrobit podle vlastní fantazie. Přinášíme vám nějaké užitečné tipy, jak vyrobit vánoční dekorace na stůl, které rozzáří vaši štědrovečerní tabuli.

Vánoční dekorace
Vánoční svíčky doladí vaši výzdobu k dokonalosti.

Adventní věnec

Věnec se čtyřmi svíčkami je vánoční dekorace na stůl číslo jedna a má také mnoho podob. Vytvořte si přesně takový, jenž oživí vaši domácnost.

Styly adventních věnců

Adventní věnec v klasickém stylu

Klasický věnec vyrobíte z jehličí tak, že k zakoupenému polystyrenovému korpusu navážete stejně dlouhé větvičky jehličnanu a obtočíte je zeleným drátkem. Na tento základ naaranžujete různé vánoční dekorace, mezi něž rozmístíte čtyři adventní svíce. Věci na dekoraci adventního věnce naleznete klidně u vás doma, stačí se jen porozhlédnout. Usušená kolečka pomeranče, skořicové tyčinky, badyán i další koření můžete podle fantazie rozmístit a navázat na věnec a mezi ně klidně přidat uvázanou mašli nebo drobnou ozdobu na vánoční stromeček. Kombinace voňavého jehličí a aromatického koření vytvoří společně s plápolajícími plamínky svíček jedinečnou vánoční atmosféru.

Dekorace z přírodnin

Kromě klasického adventního věnce z jehličí bývají v oblibě také vánoční dekorace ze šišek a z jiných přírodnin. Stačí se jen vypravit na procházku do blízkého parku nebo lesíku a nasbírat vše potřebné k vytvoření vánoční dekorace na stůl. Šišky, žaludy, bukvice, oříšky, krátké větvičky – to všechno se vám bude hodit k tvorbě přírodního adventního věnce. V tomto případě však mějte při ruce tavnou pistoli, s níž k sobě budete jednotlivé části přichytávat.

Moderní vánoční dekorace na stůl

A co taková moderní dekorace na stůl? Opět nemusí být nijak složitá a opět může vycházet z adventu. Pohledejte doma různé skleněné kalíšky, mističky, zavařovačky nebo klidně i čiré láhve, důležité je, abyste našli čtyři nádobky ve stejném stylu. Pak už jen postačí do každé z nich vložit svíčku a nazdobit je, jak uznáte za vhodné. Někdy je stačí ovázat ozdobnou mašlí a vložit do kávových zrn nasypaných na podnos, přirozeně vypadá omotaný režný provázek, na který kolíčkem přichytíte papírové číslo adventní neděle a následně svíčky vložíte do mechového lůžka.

Závěsná vánoční dekorace

Drobný postřeh na závěr: Adventní věnec nemusí být jen vánoční dekorace na stůl v kuchyni nebo v obýváku, skvěle se také vyjímá jako závěsná vánoční dekorace, kterou můžete upevnit na lustr nebo na dveře.
Klasický adventní věnec Netradiční adventní věnec
Adventní věnec může mít mnoho podob.

Svícen

Uklidňující světlo plápolajících svíček bývá nedílnou součástí Vánoc, a proto se tradiční vánoční výzdoba bez této vánoční dekorace zcela jistě neobejde. Všichni jistě známe výrobu svícnu ze školních let, kdy se do obyčejného jablíčka napíchala párátka se sušeným ovocem, rozinkami, pomerančovou kůrou nebo třeba gumovými medvídky. Mezi párátky se jablíčko ozdobilo hřebíčkem, na místo stopky se vložila svíčka a krásně barevný a voňavý svícínek byl na světě. Vyrobte si takový společně se svými dětmi a zavzpomínejte na vlastní dětství i na jedinečné chvíle těšení se na Ježíška a na dárky. Pokud máte z plápolajících svíček strach, pořiďte si některý z elektrických vánočních svícnů, o nějž se zaručeně nepopálíte.

Vánoční svícen
Vánoční svícen oživí štědrovečerní tabuli.

Roztomilý vánoční skřítek

Vánoční skřítci zažívají v poslední době obrovský boom, přitom je to vánoční dekorace, kterou si zvládne jednoduše vyrobit každý. Malý skřítek poslouží jako vánoční dekorace na stůl do obýváku, skřítek větších rozměrů může doplnit vánoční dekorace venkovní nebo zimní zahrady.

Připravte si:

 • starou ponožku ve vhodné barvě pro tělo skřítka
 • nevařenou rýži
 • červený filc na čepici, kousky látky na nos, ruce a nohy
 • materiál na vycpání (vata, duté vlákno...)
 • vatu na fousy
 • šicí potřeby
 • lepicí tavnou pistoli

Postup:

 1. Ponožku naplňte rýžovými zrnky do tvaru pravidelné koule, zavažte a zbytek odstřihněte.
 2. Ruce a nohy vytvoříte sešitím dvou kusů látky, které vycpete výplňovým materiálem a přišijete nebo přilepíte ke skřítkovu tělíčku.
 3. Z červeného filcu vystřihněte dva stejné trojúhelníky, dvě strany sešijte a třetí vsaďte skřítkovi až po nos jako čepici.
 4. Na závěr stačí dolepit vousy a pohádkový skřítek je na světě!
Skřítek
Legrační vánoční skřítek potěší děti i dospělé.

Andělíček strážníček

Papírový, korálkový, keramický, z vaty, z vlny – vánoční andělíčky můžete vytvořit z různých materiálů. My jsme pro vás vybrali výrobu andělíčka z dřevěného špalíčku, neboť se nám zdá velice jednoduchá a andělíčci ze dřeva se hodí jako vánoční dekorace do interiéru i jako vánoční dekorace venkovní.

Připravte si:

 • kus dřevěného špalku
 • 1 velký hřebík, několik malých hřebíků, kladívko
 • polystyrenovou kouli jako hlavu
 • kartonový papír na křídla
 • bílou temperu
 • ozdoby dle vlastní fantazie (zlatou hvězdu, krajku, flitry...)
 • lepicí tavnou pistoli

Postup:

Postup je natolik jednoduchý, že jej nemusíme vypisovat krok za krokem. Do špalíčku zatlučete větší hřebík, na který umístíte polystyrenovou hlavu anděla – tu si lze podle libosti nazdobit nebo nechat čistě bílou. Andělíčkovi můžete nakreslit obličejík, nalepit na čelo zlatou hvězdu nebo jej poprášit zlatým prachem, zkrátka si jej vylaďte k dokonalosti. Křídla vystřihnete z kartonového papíru, natřete temperou na bílo a připevníte pomocí malých hřebíčků na andělíčkova záda. Skvělá vánoční dekorace za pár korun je na světě a vy můžete doma přivítat pravé andělské Vánoce.

Venkovní vánoční výzdoba

Pokud se rozhodnete pro výzdobu venkovního prostoru, ať už se jedná o výzdobu zahrady, terasy, či dvorku, určitě nezapomeňte kromě venkovních dekorativních předmětů instalovat vánoční venkovní osvětlení. Vánoční řetězy různých barev i tvarů mohou kopírovat venkovní okenní parapety nebo je můžete zavěsit podél teras. Na vánoční dekorace venkovní i vnitřní vánoční dekorace můžete nastavit časovač, který se o vypnutí i zapnutí světelných systémů postará za vás, a vy se tak můžete v klidu kochat zářivou hrou světel.

Venkovní vánoční výzdoba
Nalaďte na vánoční atmosféru také vaši zahradu.

i

Jak zajistíte dokonalé vánoční osvětlení ve venkovním i vnitřním prostoru? Vánoční světelnou inspiraci přináší článek: Kouzelná hra se světlem a barvami Emos vytvoří pohádkovou vánoční atmosféru

Vyladěný vánoční stromek

Vánoční stromek je bezesporu dominantou celých Vánoc a většina z nás by si Vánoce bez ozdobeného jehličnanu ani nedokázala představit. Proto se dopodrobna zabýváme jeho výběrem a nejedna domácnost řeší, zda si pořídit živý stromeček, nebo sáhnout po jeho umělé variantě. Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího na téma vánoční stromeček. Dozvíte se například, kdy koupit vánoční stromeček, jak vybrat umělý vánoční stromek nebo jak dlouho vánoční stromeček vydrží.

Živý vánoční stromeček řezaný

Charakteristická vůně jehličí bývá nejčastějším důvodem, proč si každým rokem chodíme do zahradnictví nebo do stánků pro živý vánoční stromek. Dokonce už ani nemusíme mít strach ze zničených lesů, protože vánoční stromky pochází ze speciálních plantáží nebo z prořezů lesních školek. Ty, které jsou vypěstované u nás, poznáte podle přiložené visačky „Vypěstováno na plantáži v ČR“, takže můžete podpořit i český trh. Musíte však počítat s tím, že i sebedražší stromek vám po několika dnech v teplé místnosti začne opadávat a také při zdobení vás jeho ostré jehličky snadno popíchají. Krásně provoněné Vánoce vám ale umělý stromek nezajistí, takže pokud se rozhodnete pro živou variantu, vyplatí se postupovat následovně:

 1. Před koupí živého stromku se nejdříve rozhodněte pro konkrétní druh vánočního stromečku. Smrčky bývají hustší, borovice řidší, zato však vydrží déle, za jedličku si většinou připlatíte. Také si ujasněte výšku stromu, ať jej nemusíte po příchodu domů zbytečně upravovat. 
 2. Při výběru stromku si zkontrolujte, zda jeho jehličí není seschlé nebo nějak atypicky zabarvené a zda nemá stromek nějak deformované větve. Jehličí by mělo mít sytě zelenou barvu a celkově by stromek měl působit svěžím dojmem. Vyhněte se nákupu již zabaleného stromku, po jeho vybalení byste mohli být nepříjemně překvapeni. 
 3. Po příchodu domů postavte stromek do nějaké chladnější místnosti, vybalte ho z převozního obalu, seřízněte jeho kmínek přibližně o dva centimetry a ponořte jej do nádoby s vodou. V případě, že budete mít stromek uskladněný v teplotě okolo nuly, není ani nutné ho dávat do vody. Pokud dodržíte následující instrukce, můžete si vánoční stromeček s klidem pořídit už tři týdny před Vánocemi.
 4. Na Štědrý den upevněte stromeček do stojánku, ideálně s nádržkou na vodu, ať vám vydrží co nejdéle. Také se vyvarujte jeho umístění v blízkosti topení nebo v místě, kam by na stromeček přímo dopadaly sluneční paprsky. Pamatujte na pravidelné doplňování vody do stojánku, stromek může pojmout až půl litru vody denně.
Vánoční stromek
Živý vánoční stromek vaši domácnost krásně provoní.
iJak dlouho vydrží vánoční stromeček? Jestliže budete o stromek pečovat, doplňovat mu pravidelně vodu a nebudete ho vystavovat teplotním výkyvům, může vám taková jedlička vydržet až dva měsíce. U smrku a borovice takovou výdrž nečekejte. Jak známo, smrček opadává ze všech vánočních jehličnanů nejdříve, i při důkladné péči většinou nevydrží více než tři týdny. V případě borovice vánoční stromek vydrží přibližně pět týdnů.

Živý vánoční stromeček v květináči

Jde o ideální kompromis mezi živým a umělým vánočním stromečkem. Krásně provoní byt a vydrží vám i několik let. Ne každý má však zahradu nebo terasu pro jeho umístění a také je známo, že vánoční stromeček v květináči bývá menšího vzrůstu. Náchylnější stromky také nemusí zvládnout aklimatizaci z chladného venkovního prostředí do vytopené místnosti.

Umělý vánoční stromeček

Neusychá, neopadává, nepíchá, ale ani nevoní. Pokud jste schopni tolerovat tento poslední bod, pak je pro vás umělý vánoční stromek rozhodně tou správnou volbou. Ačkoliv za něj jednorázově vydáte větší částku než za stromeček živý, s vidinou výdrže deseti a více let rozhodně ušetříte. Při výběru zohledněte jeho velikost, košatost větví a v neposlední řadě také jeho barvu.

Zdobení vánočního stromečku

Ať už umělý, nebo živý vánoční stromek, bez vánočních ozdob se neobejdeme. Zdobení vánočního stromečku se v posledních letech stává stylovou záležitostí, kterou ovlivňují nejnovější módní trendy. Jednou je v kurzu stromeček vyladěný do jednotné barvy, poté letí vánoční stromek ozdobený v retro stylu, jindy zase vánoční stromeček s mašlemi a perníkovými ozdobami. Pokud máte děti, určitě věšíte čokoládové figurky na stromeček, naopak vánoční ozdoby skleněné nebo keramické raději vyměníte za bezpečnější plastovou variantu.

Vánoční ozdoby
Vánoční ozdoby můžete sladit s barvami a stylem svého interiéru.

Jak ozdobit vánoční stromeček 2019

A jaké barevné trendy ve zdobení vánočního stromečku budou letos v kurzu? Vypadá to, že pokračování pohádky Ledové království ovlivnilo také styl a zdobení vánočních stromků. Hitem letošních vánoc jsou totiž stromky zdobené v ledovém stylu, případně celé zahalené do bílé barvy vyvolávající pocit bohaté sněhové nadílky. Na koho by stromek v bílém provedení působil příliš chladně, může nakombinovat bílou barvu ozdob s fialovou nebo s netradiční pistáciovou.

Vánoční stromek
Letos nám módní diktát určuje zahalit vánoční stromek do ledu a sněhu.

Vánoční stromek jinak

Věděli jste, že se původně vánoční stromek věšel od stropu špičkou dolů? Pokud máte v domácnosti malé děti, nebo v malém bytě bojujete o každý centimetr, může pro vás být návrat k této původně pohanské tradici velice praktickou záležitostí.

i Mohlo by vás zajímat

 Ať už u vás doma visí na stromečku drahé luxusní vánoční ozdoby, nebo ty vlastnoručně vyrobené, ať máte živý, nebo umělý vánoční stromeček, hlavní je, aby se u něj na Štědrý den sešli všichni blízcí a vašemu srdci drazí lidé a abyste všichni společně prožili ty nejkrásnější Vánoce.

Vánoční koule designové skleněné 4ks typ 600-42003 - Vánoční ozdoby
-35%
Vánoční koule designové skleněné 4ks typ 600-42003
Souprava 4 různých vzorů skleněných bílých matných polygonálních baněk, 8 cm

-35% 369,-
239,- bez DPH 198,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: ERL17034
EMOS LED vánoční girlanda – 5× skleničky, 3×AA, teplá bílá, čas.
Vánoční osvětlení barva světla teplá bílá, krytí IP20 (vnitřní), počet LED 15, napájení 3× AA, funkce auto on/off

259,- bez DPH 214,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: EMSV18047
Krinner stojan na vánoční stromek Premium XL - Stojan na stromek
-15%
Krinner stojan na vánoční stromek Premium XL
Stojan na stromek průměr kmene 12cm, výška stromu max 300 cm, objem nádrže 4,5 L, pákový mechanizmus

-15% 2 099,-
1 790,- bez DPH 1 479,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: KRIN1803
Be Nice Přírodní vánoční balící papír (hnědý, světlý a bez potisku) - sada (3 ks)
Dárkový balící papír pevný a s jemnou mřížkou na spodní straně pro snadné nastříhání papíru, ekologický papír

399,- bez DPH 330,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: VANRICH008
Baňka červená set 2 kusů - Vánoční ozdoby
-14%
Baňka červená set 2 kusů
Červené baňky, set 2 kusy, 15 cm materiál plast

-14% 139,-
119,- bez DPH 98,-
Koupit
Skladem > 20 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: ERL17046
Vánoční dekorativní věnec typ 600-30220 - Vánoční ozdoby
-27%
Vánoční dekorativní věnec typ 600-30220
Vánoční ozobený věnec, 50cm

-27% 549,-
399,- bez DPH 330,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: ERL17026
RETLUX RXL 234 svícen 7LED WW TM     - Vánoční osvětlení
Více než98%spolehlivost
-9%
RETLUX RXL 234 svícen 7LED WW TM
Vánoční osvětlení - svícen 7LED, počet LED 7, barva světla teplá bílá, pro vnitřní použití, krytí IP20

-9% 329,-
299,- bez DPH 247,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ve středa 22.1.
Objednací kód: RTL0039
RETLUX RXL 313 hvězda padající 10LED WW  - Vánoční osvětlení
-9%
RETLUX RXL 313 hvězda padající 10LED WW
Vánoční osvětlení - vánoční hvězda kolorovaná z dřevěné překližky, 10 LED, barva světla: teplá bílá, rozměry: 305x60x140mm, vhodné pouze pro vnitřní použití (IP20), napájení: 2xAA

-9% 439,-
399,- bez DPH 330,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ve středa 22.1.
Objednací kód: RTL0089
Be Nice Dětská vánoční balící sada - Dárkový balící papír
-10%
Be Nice Dětská vánoční balící sada
Dárkový balící papír v sadě, obsah balení - ekologický balicí papír, dárkové krabičky, jmenovky, samolepky a provázek

-10% 729,-
659,- bez DPH 545,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 9:00
Objednací kód: VANRICH003
DREMEL 930 - Hobby - Lepicí pistole
Více než99%spolehlivost
-9%
DREMEL 930 - Hobby
Lepicí pistole elektrická, dva teplotní stupně 105°C a 165°C, pro lepicí tyčinky 7mm, v balení 6ks transparentních a 12 třpytivých tyčinek

-9% 549,-
499,- bez DPH 412,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: BOC406a
Baňka zlatá set 2 kusů - Vánoční ozdoby
-36%
Baňka zlatá set 2 kusů
Baňka zlatá, set 2 kusů, 20 cm materiál plast

-36% 359,-
229,- bez DPH 189,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 10 ks
Můžete mít zítra od 9:00
Objednací kód: ERL17063
RETLUX RXL 254 sněhulák akr. 30LED CW TM - Vánoční osvětlení
-9%
RETLUX RXL 254 sněhulák akr. 30LED CW TM
Vánoční osvětlení - sněhulák akryl 30LED, časovač 6/18h, barva světla studená bílá, počet LED 30, pro vnitřní i venkovní použití, krytí IP44

-9% 879,-
799,- bez DPH 660,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ve středa 22.1.
Objednací kód: RTLV18022
Vánoční dekorativní věnec typ 600-43577 - Vánoční ozdoby
-6%
Vánoční dekorativní věnec typ 600-43577
Vánoční ozobený věnec, 34cm

-6% 479,-
449,- bez DPH 371,-
Koupit
Skladem 5 ks
Můžete mít zítra od 9:00
Objednací kód: ERL17065
Be Nice Vánoční provázek jutový
Balení dárků - Jutový provázek, délka 15 m

79,- bez DPH 65,-
Koupit
Skladem poslední 2 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: VANRICH017
Vánoční koule designové skleněné 4ks typ 600-42002 - Vánoční ozdoby
-35%
Vánoční koule designové skleněné 4ks typ 600-42002
Souprava 4 různých vzorů skleněných bronzových polygonálních baněk, 8cm

-35% 369,-
239,- bez DPH 198,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 10 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: ERL17033
Marimex Decor Světelný závěs s hvězdou - Vánoční osvětlení
-52%
Marimex Decor Světelný závěs s hvězdou
Vánoční osvětlení barva světla teplá bílá, délka LED řetězu 1,2 m, krytí IP20 (vnitřní), počet LED 80, napájení ze sítě 230V

-52% 499,-
239,- bez DPH 198,-
Koupit
Skladem 4 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: MRMV18028
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB3
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi