Hogwarts Legacy – Vše, co víme

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

(Update): Článek aktualizován o informace k prodejům Hogwarts Legacy za rok 2023.

Hogwarts Legacy se podařilo zacelit díru na trhu i trhlinu v herních srdcích „potterheads“. Nejenom že jde o splněný sen každého fanouška Harryho Pottera, ale jde také samo o sobě o kvalitní akční RPG přinášející nádherný otevřený svět plný zábavných aktivit, poutavý příběh a v neposlední řadě také perfektně zpracované kouzelnické souboje. Vše, co potřebujete o Hogwarts Legacy vědět, najdete v tomto článku.

Hogwarts Legacy; screenshot: cover

zdroj: Avalanche Software

Hogwarts Legacy ve zkratce

  Hogwarts Legacy (Harry Potter RPG)

 • Žánr: Akční RPG
 • Vývojář: Avalanche Software
 • Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 10. 2. 2023 na PC, PS5 a Xbox Series X/S | 5. 5. 2023 na PS4 a Xbox One | 14. 11. 2023 na Switch

Hogwarts Legacy: Vše, co víme – OBSAH

Hogwarts Legacy: Na Hogwarts Legacy 2 se prý již pracuje


Nejeden fanoušek Hogwarts Legacy by ochotně použil jednu z kleteb, které se nepromíjejí, jen aby zjistil, kdy se do kouzelného světa Harryho Pottera budeme moci vydat znovu. Ruku na srdce, po úspěchu Hogwarts Legacy je bláhové myslet si, že by pro studio Avalanche Software šlo jen o jednorázový výlet, ostatně už před vydáním hry prezident Warner Bros. Games David Haddad prohlásil, že neplánují zůstat jen u jedné Harry Potter hry.

Na nějaký důkaz, že se na pokračování již pracuje, jsme ale nemuseli dlouho čekat. O co jde? Do jakého časového období nás druhý díl zavede nebo jaké nové mechaniky by mohl nabídnout? Nejen tomu se věnujeme v samostatném článku.

Hogwarts Legacy: Datum vydání, platformy


Hogwarts Legacy vyšlo 10. února 2023 na PC, PS5 a Xbox Series X/S , 5. května na PS4 a Xbox One a 14. listopadu 2023 na Nintendo Switch.

Šlo o jeden z největších hitů roku 2023, od vydání hry do konce téhož roku se prodalo přes 22 milionů kopií a podle vydavatelství Warner Bros jde o vůbec nejprodávanější hru roku 2023. To platí také o České republice, kde šlo o nejprodávanější hru u největších českých prodejců her.

Hra byla před svým vydáním několikrát odložena, původně totiž mělo Hogwarts Legacy vyjít už v roce 2021. Poslední dva odklady se týkají verzí pro předchozí generaci konzolí. Autoři odložení vysvětlili snahou věnovat last-gen vydání potřebnou péči a není se čemu divit. Po tak masivním úspěchu hry si autoři nechtějí pokazit reputaci špatnou optimalizací PS4 a Xbox One verzí. První odložení o zhruba dva měsíce oznámili autoři v prosinci 2022 k druhému pak došlo začátkem března 2023 už po vydání na PC a nových konzolích. Switch verze byla odložena také několikrát, naposledy až na konec roku 2023.

Hogwarts Legacy - Official Cinematic Trailer 4K

zdroj: Warner Bros.

Hra byla oznámena 16. září 2020 na PlayStation 5 showcase eventu.

Hogwarts Legacy: Aktualizace


Den před vydáním PS4 a Xbox One verzí hra Hogwarts Legacy dostala objemný update, který kromě celé řady oprav přináší také režim pro hráče trpící arachnofobií. Pokud tedy máte strach z pavouků, kterých je ve hře opravdu hodně (zejména v Zapovězeném lese), můžete si zapnout mód, který všem pavoukům odstraní dlouhé nohy, srst a především přidá kolečkové brusle, čímž autoři zároveň odkazují na knihu, respektive film, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu.

Hogwarts Legacy; screenshot: Arachnofobic mode

zdroj: Hogwarts Legacy (Twitter)

Update celkově opravuje více než 500 chyb způsobující různé glitche, zaseknutí či pády hry, přináší ale i zlepšení výkonu a majitelům PC verze pak dodává také nejnovější verze technologií DLSS, FSR a XeSS. Kompletní obsah aktualizace najdete zde. Fanoušci hry si mohou také od stejného dne, kdy byl update vydán, poslechnout rozšířenou verzi skladby Will I Fly od zpěvačky Dune Moss.

Hogwarts Legacy - Will I Fly (Isidora’s Song) ft. Dune Moss

zdroj: Avalanche Software

Hogwarts Legacy: Dokument o vývoji hry The Wizardry Behind Hogwarts Legacy


Podobně jako jiné povedené hry (zde jsme například sepsali to nejzajímavější z dechberoucího dokumentu o vývoji hry God of War z roku 2018), také pro Hogwarts Legacy se chystá dokument s názvem The Wizardry Behind Hogwarts Legacy a podle zveřejněné upoutávky nás čeká pořádná porce zákulisních informací a perliček z vývoje. Dokument se má zaměřit zejména na tvorbu Bradavického hradu, který je prý tím největším a nejdetailnějším, co kdy autoři ze studia Avalanche Software vytvořili.

Už z traileru je jasně poznat, že tvůrci hry jsou obrovskými fanoušky světa Harryho Pottera, a tak nejenže k předloze přistupovali s velkou úctou, ale zároveň se jim podařilo do Hogwarts Legacy dostat neuvěřitelné množství detailů a odkazů na knihy, na které se třeba ani ve filmech nedostalo. O to více zamrzí například zjištění, že mnoho zajímavých nápadů se nakonec nestihlo do hry přidat, ale to je při tvorbě her běžná praxe.

Kdy dokument vyjde nebo jak bude dlouhý, zatím nevíme. Očekáváme ale podobně jako u zmíněného making of snímku Raising Kratos o vývoji God of War spíše delší stopáž, protože už samotný trailer ukazuje několik archivních záběrů, takže to vypadá, že autoři už dopředu s tvorbou dokumentu počítali.

The Wizardry Behind Hogwarts Legacy | Official Trailer

zdroj: Warner Bros.

Hogwarts Legacy: Recenze a metacritic


i Jak hodnotíme Hogwarts Legacy

„Splněný sen fanoušků Harryho Pottera. Poutavý příběh, obrovské množství zábavného vedlejšího obsahu, velký, ale rozhodně ne prázdný svět a zábavná hratelnost. I pokud nejste skalní fanoušci Harryho, Hogwarts Legacy si rozhodně užijete, protože jde o skvělé akční RPG.“

Podívejte se na celou recenzi (PS5) včetně hodnocení.

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 29. 7. 2023.

Hogwarts Legacy - Souhrn preview a dojmů z hraní (leden 2023)

Ještě než dostali redakce po celém světě Hogwarts Legacy k recenzování, mohli si vybraní novináři (DualShockers, GamesRadar, The Loadout, nebo IGN) vyzkoušet jednu z misí a dojmy z hraní jsou velmi pozitivní. Zajímavá je ale také jejich rozmanitost co do obsahu, každý z novinářů se totiž zaměřuje na jiné aspekty hry, což naznačuje komplexní herní zážitek s širokým záběrem aktivit nejen mimo mise. Někdo se rozplývá nad zábavným a robustním soubojovým systémem připomínající šerm na dálku, jiní novináři zase chválí skvěle zpracované animace a pohyb poutavým světem plným detailů, zábavné (až relaxační) létání na koštěti či možnost plavat v bradavickém jezeře (potápět se bohužel nejde).

Snad nejvíce se chválí právě souboje, které jsou komplexní díky širokému výběru kouzel. Ty lze rychle střídat a jejich důmyslným řetězením vytvářet komba, která nemusí protivníkovi ani dát šanci k protiútoku. Stejně tak ale zejména při boji se silnějšími nepřáteli hraje důležitou roli obrana a odrážení zaklínadel. Dojmy z hraní také hojně zmiňují velké množství vedlejších aktivit, jako je pomáhání ostatním studentům, objevování tajemství hradu a jeho a okolí ve formě puzzlů a prostorových hádanek a další druhy vedlejšího obsahu.

Oproti dřívějším náznakům neobsahuje Hogwarts Legacy žádný systém morálky, takže lze používat například i kletby, které se nepromíjejí. To vám pochopitelně dají „sežrat“ mnohé postavy v herním světě, a i když autoři tajemně naznačují, že přeci jen nějaký vliv to nakonec mít bude, hra vás za „špatné chování“ pravděpodobně nebude nijak výrazně postihovat. A samozřejmě nechybí ani obrovské množství odkazů na knihy a filmy s Harry Potterem či neskutečně detailní bradavický hrad. Recenzování titulu jistě nějaké kaňky na kráse odhalí, zatím to ale vypadá na konečně podařený titul pro všechny fanoušky Harryho Pottera.

Hogwarts Legacy - Official Launch Trailer 4K

zdroj: Warner Bros.

Hogwarts Legacy: Sběratelská, deluxe a standardní edice


Hogwarts Legacy se prodává ve čtyřech edicích: Standardní obsahující pouze hru, deluxe edici, digitální deluxe edici a sběratelské edici.

Deluxe edice se prodává v klasické krabicové verzi a také digitální variantě (Digital Deluxe Edition), přičemž ta digitální umožní upgrade PS4 nebo Xbox One verze hry na PS5 respektive Xbox Series X/S verzi. Obsahově budou obě verze shodné, kromě základní hry nabídnou následující digitální bonusy:

 • Testrál (zvíře pro létání/cestování, nepůjde získat jiným způsobem)
 • kosmetický balíček Černá magie
 • soubojnická aréna Černá magie
 • čapka Černá magie
 • přístup do hry o 72 hodin dříve
 • Hippogriff (zvíře pro létání/cestování) – pouze pro předobjednávky

Sběratelská edice kromě veškerého obsahu deluxe edice nabízí také ingame bonus v podobě pláště z Kelpie (vodní démon) a steelbook s logem Bradavic. Jako hlavní sběratelský kousek dostaneme rozevřenou knihu s mapou Bradavic a jejího okolí, nad kterou se díky magii... tedy pardon, magnetu, bude ve vzduchu vznášet kouzelnická hůlka. Obsah edice a zejména levitující hůlku autoři představili v následujícím videu.

Hogwarts Legacy - Collector's Edition Unboxing

zdroj: Warner Bros.

Vznášející se kouzelnická hůlka je příjemnou změnou oproti všem těm soškám z většiny ostatních sběratelských edic.

Zatímco konzolové verze sběratelské edice obsahují i disk se hrou, PC verze z nějakého magického důvodu nabízí pouze kód ke stažení digitální verze Hogwarts Legacy. 

Předobjednávky na sběratelskou edici byly spuštěny 25. srpna ve Velké Británii a rychle došlo k jejich vyprodání. U nás nebyla sběratelská edice k dostání. V Británii se prodávala PC verze za 269 Liber a konzolová za 279 Liber, což je bezmála 9 000 Kč.

Hogwarts Legacy; screenshot: sběratelská edice

zdroj: Warner Bros.

Obsah sběratelské edice.

Hogwarts Legacy: Čeština, česká a slovenská lokalizace


Hogwarts Legacy u nás vyšlo bez české lokalizace. Již se však pracuje na neoficiálním českém i slovenském překladu.

Tým Lokalizace.net již začal s českým překladem, který se ale pochopitelně dostane pouze na PC a vzhledem k rozsáhlosti hry jeho tvorba nějaký čas potrvá. Texty mají zabírat asi 1000 normostran.

Pracuje se ovšem také na slovenském překladu od týmu Lokalizácie.net. K tomuto netradičnímu kroku pravděpodobně přispěl i fakt, že originální český překlad knih se od toho slovenského mnohdy velmi liší. Například Famfrpál je slovensky Metlobal, Nebelvír na Slovensku znají jako Chrabromil, Prasinky jsou Rokville a třeba Bradavice = Rokfort.

K dispozici už je ovšem český překlad vytvořený pomocí překladače DeepL. Vzhledem k jeho původu je ovšem jeho kvalita pochopitelně nízká. Překlad například nereflektuje pohlaví postav, zasazení do širšího kontextu, má často špatný slovosled a pochopitelně také překlady názvů nejsou často správné. Jakkoli tedy chápeme, že pro řadu hráčů může být i taková forma lokalizace jediným způsobem, jak si Hogwarts Legacy zahrát, pokud je to jen trochu možné, doporučujeme počkat si na „lidský“ překlad.

Hogwarts Legacy: Příběh


Příběh i místa, kde se Hogwarts Legacy odehrává, patří do kouzelnického světa vytvořeného britskou spisovatelkou J. K. Rowlingovou. K nelibosti mnoha fanoušků chlapce s jizvou na čele se ale příběh Hogwarts Legacy neodehrává v době, kdy se zlem bojuje Harry, Ron a Hermiona. Hra je zasazena do konce devatenáctého století, příběhová linka z pera scénáristů studia Avalanche Software tak představuje úplně nové události. Autoři jsou však velkými fanoušky knižní předlohy a snažili se tak o co nejužší propojení. Nejen na to ostatně dávalo pozor studio Portkey Games stojící za mobilní hrou Harry Potter: Wizards Unite, které má na starost vytvářet či dohlížet na vývoj her ze světa Harryho Pottera.

Hogwarts Legacy; screenshot: bradavický znak Hogwarts Legacy; screenshot: Bradavice

zdroj: Avalanche Software

Vzhled míst, které jsme mohli vidět ve filmech, autoři použili i ve hře. Poznáte tak zejména známé části bradavického hradu a jeho okolí.

„Spolupráce s Portkey Games nám dala unikátní příležitost vrátit se do Bradavic v úplně jiné éře. Vždy se ptáme, co vytáhnout z bohaté knihovny postav, stvoření a témat a představujeme si, jak tyto detaily ovlivní školu více než sto let před příchodem Harryho Pottera. Kdo je ředitel? Jakým výzvám tehdejší studenti čelí? Co ovlivňovalo společnost před Tomem Raddlem, před Mlokem Scamanderem? Fanouškům nabízíme něco hodně povědomého, ale způsobem, jaký ještě nepoznali,“ popisuje zasazení Hogwarts Legacy Adrian Ropp, vedoucí příběhu v Avalanche Software.

Středobodem celé hry jsou Bradavice, kam se podíváme v roli studenta prahnoucího po kouzelnickém vzdělání. Do proslulé školy čar a kouzel se ale dostáváme později coby žák pátého ročníku. „Po pozdním přijetí do Bradavic zjistíte, že nejste obyčejný student, ovládáte totiž neobvyklé dovednosti prastaré magie. … Pouze na vás bude rozhodnutí, zdali své tajemství budete pro dobro všech ostatních chránit, nebo podlehnete touze ovládnout nebezpečnou magii.“ Směřování příběhu a tím i osudu naší postavy tak budeme ovlivňovat pomocí příběhových voleb, jejich vliv ale není tak významný, jak to mohlo před vydáním hry působit. I tak ale hra nabízí dva různé konce příběhu. Více jsme se volbám v příběhu věnovali zde v recenzi.

Hogwarts Legacy - Sebastian Sallow's Dark Legacy

zdroj: Warner Bros.

Zmijozelský student Sebastian Sallow vám nabídne možnost nahlédnout do světa černé magie, která je velmi mocná, ale čaroděje se slabou vůlí může svézt na scestí. Odoláte, nebo nabídku přijmete?

Hogwarts Legacy: Gameplay


Hogwarts Legacy je open-world akční RPG, ve kterém se rychle zorientuje každý fanoušek tohoto žánru. Nechybí detailní tvorba postavy, odemykání skillů nejen studiem předmětů v Bradavicích, vylepšování výbavy nebo RPG klasiky jako crafting ve formě míchání lektvarů, prozkoumávání dungeonů či nespočet vedlejších nepovinných úkolů, na které autoři kladou velký důraz. Jejich absolvování vám přinese nové možnosti, lepší vybavení a ovlivní také hlavní příběhovou linku.

Hogwarts Legacy - Gameplay Showcase

zdroj: Warner Bros.

Autoři ve více než 45 minut dlouhém videu představují detailní tvorbu postavy, knižní předloze věrné zpracování jednotlivých kolejí i celých Bradavic, ale také souboje a kouzlení.

Autorům se podařilo skvěle zkombinovat typické RPG prvky, jako je třeba míchání lektvarů či hledání magických artefaktů, s knižní předlohou, které jsou podobné činnosti vlastní. Vzniká tak nejen zábavná, ale také předloze věrná hratelnost. Vaší základnou je Komnata nejvyšší potřeby, kterou si můžeme zvelebovat, rozmisťovat si jednotlivý nábytek, pěstovat bylinky a na vlastní zahradě opečovávat kouzelné tvory. Neméně důležitá je ale i akční složka. Jádrem hry jsou akční kouzelnické souboje, kde hraje roli výběr správných zaklínadel, jejich řetězení v komba či správné načasování odrážecích kouzel.

V rámci studia v Bradavicích si postupně vylepšíme statistiky a schopnosti své postavy, bojovat ovšem nebudeme pouze s testy z kouzelnických předmětů, ale se skutečnými, nebezpečnými nepřáteli. Váš kouzelnický arzenál postupně nabídne více než 30 kouzel, přičemž na rychlé volbě můžete mít nastavené 4. Mezi zaklínadly navíc nechybí ani tzv. kletby, které se nepromíjejí. Akční pasáže střídá řešení nejrůznějších hádanek a průzkum rozlehlého kouzelnického světa. A jak se na správné RPG sluší, hra nabídne hned čtyři úrovně obtížnosti: příběhovou, lehkou, normální a těžkou.

Hogwarts Legacy - State of Play Official Gameplay Reveal | PS5, PS4

zdroj: PlayStation

Z prvních záběrů z hraní zatím Hogwarts Legacy působí jako splněný sen všech fanoušků Harryho Pottera.

Hogwarts Legacy: Herní svět, rozsah a délka hry


Jak už název hry napovídá, podobně jako v případě knižní série jsou středobodem všeho dění Bradavice, hra ovšem nabízí rozsáhlý otevřený světa. Kromě Bradavic se totiž podíváte i do Prasinek, kam vyrazíme na nákupy kouzelných propriet (Hogwarts Legacy naštěstí neobsahuje mikrotransakce), Zapovězeného lesa, kde lze před pytláky zachraňovat kouzelná (fantastická) zvířata a dalekého okolí hradu i lokací, které nejenom že nebyly ve filmech vůbec zpracovány, ale i samotné knihy je pouze letmo zmínily, jako například Azkabanské vězení.

Hogwarts Legacy - Next Gen Immersion Trailer | PS5 Games

zdroj: PlayStation

Pro ještě větší vtažení do hry nabízí PlayStation 5 verze kromě prostorového zvuku také oblíbené funkce ovladače DualSense, tedy haptickou odezvu a adaptivní triggery.

Svou roli sehrálo také zasazení hry do konce 19. století. „Skoro bezhlavý Nick se klidně může vznášet kolem, loajální a veselý, jako nikdy předtím. Zapovězený les je už tehdy zapovězený a zároveň už je domovem kentaurů, kteří nejsou příliš nadšeni z jakékoli interakce s lidmi,“ popisuje vedoucí příběhu Adrian Ropp ve snaze přiblížit prostředí hry a jasně ukázat, že ačkoli se vracíme v čase, budeme se cítit téměř jako doma. Celý svět se navíc mění nejen v závislosti na denní době, ale také ročním období, které se ale na rozdíl od dne a noci střídá čistě podle postupu v příběhu.

Rozsáhlost hry demonstruje hned několik dopravních prostředků, přes letaxovou síť pro rychlé cestování a košťata až po hipogryfy či dokonce testrály. Košťat je ve hře hned několik druhů (stejně jako v knihách) a v Prasinkách si je můžete dokonce vylepšovat. Zvířecí dopravní prostředky sice nejsou tak rychlé, ale dovolí vystoupat do větší výšky, což se také může hodit. Dokončení příběhu zabere zhruba 35 hodin a stoprocentní dohrání Hogwarts Legacy včetně všech vedlejších questů asi 75 hodin.

Hogwarts Legacy - Gameplay Showcase II

zdroj: Avalanche Software

Podívejte se na 30 minut z hraní, kde autoři představují mimo jiné okolí hradu a způsoby cestování.

Hogwarts Legacy: Herecké obsazení


Autoři vsadili na méně známé, ale i zkušené herce, bradavickému ansámblu přitom jednoznačně vévodí Simon Pegg (Mission: Impossible), který vdechnul život řediteli školy Phineovi Nigellusi Blackovi. Ano, pradědečkovi Siriuse Blacka, kmotra Harryho Pottera. Podle Pegga ovšem Phineas dostojí své pověsti, která o něm mluví jako o nejméně oblíbeném řediteli Bradavic.

Učitelský sbor dále obohatily herečky Lesley Nicol (Panství Downton) v roli nebelvírské profesorky a zástupkyně ředitele Matildy Weasleyové, dále Kandace Caine (Lidská stonožka 2, CoD: Modern Warfare II) jako profesorka jasnovidectví Onai nebo vyučující hodin astronomie Satyavati Shah ztvárněná herečkou Sohm Kapila (Mumie).

V roli studentů pak fanoušci Harryho Pottera uvidí známou tvář. Luke Youngblood, který ve filmech s Harry Potterem hrál nebelvírského hlasatele famfrpálu Lee Jordana, si ve hře zahrál studenta z Havraspáru Everetta Cloptona. Dalšího havraspárského studenta si zahrál Mahendra Pehlwaan (Agents of S.H.I.E.L.D.). Skorobezhlavého Nicka a také Moudrý klobouk nadaboval Jason Anthony, jehož hlas můžeme znát například z Call of duty nebo série Total War: Warhammer. Herci Sebastian Croft (Srdcerváči) a Amelia Gethingpanělská princezna) nadabovali hratelnou postavu, respektive její mužskou a ženskou verzi, ze kterých můžete v editoru postavy na začátku hry volit.

Headmaster Black's Legacy | Hogwarts Legacy (Simon Pegg Reveal)

zdroj: Avalanche Software

Phineas Nigellus Black je kariérista, kterému neleží na srdci blaho studentů, ale aby byl zapamatován jako největší bradavický ředitel.

Hogwarts Legacy: Grafické režimy pro PlayStation a Xbox


Konzolové verze Hogwarts Legacy na PlayStationu 5 a Xboxu Series X/S nabízí dva grafické režimy: Fidelity a Performance. Režim Fidelity je zaměřen na co nejlepší vizuální zpracování za cenu nižšího snímkování, které bude zamčeno na 30 fps, zatímco Performance mód cílí na 60 fps na úkor nižšího rozlišení.

Na PS5 a Xboxu Series X běží hra ve Fidelity režimu při 1800p rozlišení a na Series S při 1188p. Performance režim na PS5 a Series X pak sníží rozlišení na 1440p a na Series S až na 900p.

Oba grafické režimy podporují Variable Refresh Rate (VRR), je však třeba mít televizi či monitor podporující tuto technologii. VRR zjednodušeně řečeno synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru nebo televize s grafickým výstupem z konzole. Pokud synchronizace neprobíhá, může dojít k zasekávání obrazu, mohou se objevovat nejrůznější artefakty či další chyby. Výsledný obraz je tak plynulejší. Nejvíce se technologie projevuje právě u grafických režimů, které nemají uzamknutý počet snímků, např. právě Performance mód Hogwarts Legacy.

Na PlayStationu 4 (základní i Pro verzi) hra běží v rozlišení 900p a 30 fps, je však možné zapnout režim s odemčeným snímkováním, při kterém se snímkovací frekvence pohybuje zhruba mezi 40 a 55 fps. Vyššího snímkování logicky dosahuje PS4 Pro. Na Xboxu One by také hra měla běžet v rozlišení 900p, přičemž může občas snímkování klesnout pod 30 fps. Také na Xboxu One pak lze odemknout snímkovací frekvenci, v případě této konzole ale nejde o tak výrazné zlepšení – v průměru dosahuje v tomto režimu Xbox One verze 34 fps.

Na starších konzolích běží hra navzdory očekávání velmi dobře. Verze pro PS4 a Xbox One pochopitelně nenabízí takovou míru detailů jako PC nebo PS5 a Xbox Series X/S varianty. Nižší výkon starších konzolí lze poznat zejména na kratší vykreslovací vzdálenosti a chybějících detailech stínů nebo odrazů, ale vzhledem k tomu, že jde o titul odehrávající se v otevřeném světě, vizuální kvalita hry je velmi dobrá. Níže se můžete podívat na srovnání PS4, PS4 Pro a PS5 verze.

Hogwarts Legacy | PS4 - PS4 Pro - PS5 | Graphics Comparison | Is Oldgen version worth it?

zdroj: ElAnalistaDeBits

Hogwarts Legacy: Multiplayer, kooperace


Hogwarts Legacy obsahuje pouze singleplayer kampaň pro jednoho hráče.

Již se však pracuje na komunitním multiplayeru. Mód přidávající kooperaci a online multiplayer tvoří tým stojící za modifikací Skyrim Together umožňující hrát ve více hráčích TES: Skyrim. V době psaní tohoto článku je ale modifikace stále ve vývoji a její testovaní je dostupné pouze pro přispěvatele na Patreonu.

Hogwarts Legacy: DLC a rozšíření


V současnou chvíli se nepracuje na žádném dodatečném obsahu, rozšíření příběhu nebo DLC pro Hogwarts Legacy.

V rozhovoru pro IGN to potvrdil režisér hry Alan Tew, podle kterého měli s tvorbou Hogwarts Legacy tolik práce, že před vydáním hry ani na případné rozšíření nepřišla řeč. Po vydání na současné konzole a PC navíc začali ihned práce na doladění verzí pro předchozí generaci konzolí, respektive Nintendo Switch. Tew zároveň dodal, že pokud by se někdy v budoucnu rozhodli své kouzelnické univerzum rozšířit, začali by spíše od nuly, což lze chápat jako tvorbu samostatné hry, pravděpodobně pokračování. O něm ostatně po obrovském úspěchy hry nyní pochybuje málokdo.

Vyjádření Tewa je nicméně v přímém kontrastu se spekulacemi ještě z doby před vydáním Hogwarts Legacy, podle kterých byla původní mapa hry zmenšena zhruba o čtvrtinu, přičemž odebraného území jsme se měli údajně dočkat právě v DLC. Ačkoli šlo o spekulaci, komunita ji brala poměrně věruhodně, protože pocházela od známého insidera, který opakovaně přinesl několik konkrétních informací z vývoje hry, které se posléze potvrdily.

Hogwarts Legacy: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na YouTube kanále hry a obrazové materiály na homepage stránkách hry Hogwarts Legacy.

Hogwarts Legacy: Hardwarové nároky na PC


Oficiální hardwarové nároky pro Hogwarts Legacy:


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky Ultra HW požadavky Ultra 4K HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-6600, 3.3 GHz | AMD Ryzen 5 1400, 3.2 GHz Intel i7-8700, 3.2 Ghz | AMD Ryzen 5 3600, 3.6 GHz Intel Core i7-10700K, 3.80 GHz | AMD Ryzen 7 5800X, 3.80 GHz Intel Core i7-10700K, 3.80 GHz | AMD Ryzen 7 5800X, 3.80 GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960, 4 GB | AMD Radeon RX 470, 4 GB NVIDIA GeForce 1080 Ti | AMD Radeon RX 5700 XT | INTEL Arc A770 NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti | AMD Radeon RX 6800 XT NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti | AMD Radeon RX 7900 XT
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0 DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 16 GB 16 GB 32 GB 32 GB
Pevný disk 85 GB HDD (SSD doporučeno) 85 GB SSD 85 GB SSD 85 GB SSD

• Zdroj: portkeygamessupport.wbgames.com (16. 1. 2023)

S jakým herním PC na Hogwarts Legacy?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i Mohlo by vás zajímat

• Zdroje: hogwartslegacy.com


Co jsme dříve napsali o Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy nás vezme do 19. století

Akční open world RPG Hogwarts Legacy vzniká ve studiu Avalanche Software, které však spolupracuje se společností Portkey Games stojící za mobilní hrou Harry Potter: Wizards Unite. Dá se však předpokládat, že otěže vývoje drží pevně v rukou právě Avalanche a druhé zmíněné studio slouží spíše jako podpora, jež má však větší zkušenosti s kouzelnickým světem Harryho Pottera. Hra je pak dle očekávání vyvíjena pod licencí Wizarding World, takže se můžeme těšit na nefalšovaný kouzelnický zážitek prošpikovaný reáliemi ze světa Harryho Pottera.

Hogwarts Legacy - Official Reveal Trailer | PS5

Atmosféra kouzelnického světa z traileru čiší také díky hudbě používané ve filmech s Harry Potterem.

Dřívější zvěsti se potvrdily a nedočkáme se tak ikonické trojice hrdinů, ani dalších známých postav z knižní předlohy nebo filmů. Děj Hogwarts Legacy se odehrává dokonce ještě před událostmi filmu Fantastická Zvířata, podíváme se totiž až do 19. století, což je pro filmovou, ale zejména knižní předlohu naprosto neprobádané území. Autoři tak mají vcelku volné ruce v tom, jakým směrem se příběh vydá, jaké postavy přivedou k životu a jak vše zapadne do značky, kterou milují miliony lidí po celém světě.

 „Spolupráce s Portkey Games nám dala unikátní příležitost vrátit se do Bradavic v úplně jiné éře. Vždy se ptáme, co vytáhnout z bohaté knihovny postav, stvoření a témat a představujeme si, jak tyto detaily ovlivní školu více než sto let před příchodem Harryho Pottera. Kdo je ředitel? Jakým výzvám tehdejší studenti čelí? Co ovlivňovalo společnost před Tomem Raddlem, před Mlokem Scamanderem? Fanouškům nabízíme něco hodně povědomého, ale způsobem, jaký ještě nepoznali,“ popisuje zasazení Hogwarts Legacy Adrian Ropp, vedoucí příběhu v Avalanche Software.

„Skoro bezhlavý Nick se klidně může vznášet kolem, loajální a veselý, jako nikdy předtím. Zapovězený les je už tehdy zapovězený a zároveň už je domovem kentaurů, kteří nejsou příliš nadšeni z jakékoli interakce s lidmi,“ pokračuje Ropp ve snaze přiblížit prostředí hry a jasně ukázat, že ačkoli se vracíme v čase, budeme se cítit téměř jako doma. Chybět nebudou ani Prasinky, a dokonce ani Olivander, výrobce kouzelnických hůlek.

Středobodem hry však budou soudě podle traileru (a také názvu hry) Bradavice, ukázka ze hry se však snaží vyvolat dojem obrovského kouzelnického světa vybízejícího k objevování, a tak se nejspíše podíváme i na místa, která ještě z původní předlohy tolik podrobně neznáme. Autoři jsou zatím ohledně obsahu hry, ale i hratelnosti hodně tajemní, o Hogwarts Legacy však hovoří jako o open world RPG, a tak se velký otevřený svět zdá vcelku pravděpodobný.

Původní spekulace pak v kontextu oznámení hry začínají působit reálněji (potvrdilo se například zasazení do 19. století a částečně také název hry, který měl být Hogwarts: A Dark Legacy), a tak se nejspíše skutečně vtělíme do studenta Bradavic, se kterým prožijeme několik školních let a vývoj příběhu budeme ovlivňovat svými rozhodnutími, přičemž nás čeká výběr koleje a soudě podle screenshotů, na kterých je vždy jiná postava, také tvorba charakteru.

Hogwarts Legacy působí z traileru vcelku ambiciózně, mohly by se tedy vyplnit také o něco odvážnější leaky a spekulace, jako jsou plnohodnotné turnaje ve famfrpálu nebo milostné vztahy s ostatními studenty, jež mohou dokonce konec hry ozvláštnit svatbou. Vzhledem k tomu, že má hra vyjít už příští rok, bychom se další informace měli dozvědět poměrně brzy.

Hogwarts Legacy vychází příští rok na PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series X.

• Zdroje: hogwartslegacy.warnerbrosgames.comblog.playstation.com

4,9 17×
Hogwarts Legacy - Xbox Series X|S Digital
Hra na konzoli - Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a RPG, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
1 799,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD2040
Hogwarts Legacy - Xbox One Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
1 799,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD2039
4,9 122×
Hogwarts Legacy - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
1 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PSV0019
4,9 20×
Hogwarts Legacy - Xbox Series X
Hra na konzoli - Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
+Dárek Dárek Hogwarts Legacy - Ponožky v hodnotě 200,-
Zlevněno -8 %
1 029,- 1 129,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: XBSE0005
4,7 49×
Hogwarts Legacy - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX907
4,9 13×
Hogwarts Legacy - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a RPG, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MXO796
4,7 18×
Hogwarts Legacy: Deluxe Edition - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
1 721,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005833
4,7 12×
Hogwarts Legacy - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
1 475,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005832
4,7
Hogwarts Legacy: Deluxe Edition - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze s klíčem ke stažení, klíč pro Nintendo eShop, žánr: akční, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
1 769,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: NSW1161de
4,9 17×
Hogwarts Legacy - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze s klíčem ke stažení, klíč pro Nintendo eShop, žánr: akční a RPG, - Zažijte život studenta na Bradavické škole čar a kouzel jako nikdy předtím. Vydejte se na nebezpečnou cestu za odhalením skryté pravdy. Budete rozvíjet schopnosti své postavy, ovládat mocná kouzla, zdokonalovat bojové dovednosti a vybírat společníky, kteří Vám pomohou čelit smrtícím nepřátelům.
Zlevněno -7 %
1 049,- 1 139,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NSW1161
3,3
Freaks and Geeks Wireless Controller - Hogwarts Legacy Golden Snidget - PS4
Gamepad pro PS4, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), MicroUSB (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, vícebarevná barva
1 099,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FraGe001a
Freaks and Geeks Wireless Controller - Hogwarts Legacy Landscape - Nintendo Switch
Gamepad pro Nintendo Switch, bezdrátové připojení, USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, analogové páčky, uživatelské mapování tlačítek, vícebarevná barva
Novinka
999,-
Očekáváme květen 2024
Objednací kód: FraGe002b
4,7
Hogwarts Legacy - Castle - hrnek
Hrnek , s motivem Harry Potter, vhodný do myčky a mikrovlnky, 320 ml, 1 ks v sadě
249,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHc2064a
4,0
Hogwarts Legacy - batoh
Batoh , rozměry: 41 × 35 × 12 cm, unisex provedení, hmotnost 0,5 kg
899,-
Skladem poslední kus
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHc2063
5,0
Hogwarts Legacy - Logo - hrnek
Hrnek , s motivem Harry Potter, vhodný do myčky a mikrovlnky, 320 ml, 1 ks v sadě
Zlevněno -23 %
199,- 259,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHc2064b
4,9 94×
Harry Potter Kotlík Hogwarts - hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Harry Potter, 500 ml, barva černá a zlatá, 1 ks v sadě
329,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb445
Harry Potter - Hogwarts - batoh
Batoh , rozměry: 43 × 30 × 15 cm, unisex provedení
799,-
Skladem 5 ks u dodavatele
Objednací kód: GMERCHd169
4,9 36×
Harry Potter - Hogwarts - premium zápisník
Zápisník - formát A5
369,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHb985
Harry Potter Gringotts - hrnek + podtácek
Dárková sada - pro fanoušky Harryho Pottera, sada obsahuje hrníček a tácek, plechová krabice, oficiální licence, materiál hrnku: keramika, materiál tácku: korek, objem hrnku: 300 ml, barva: černo-žlutá
319,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHc0445
319,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHd18
4,9 94×
Harry Potter - Hedwig - 3D hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Harry Potter, 450 ml, barva bílá, 1 ks v sadě
549,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHc0066
Harry Potter - Hogwarts Castle - dětské tričko
Tričko s potiskem - dětské, s dlouhými rukávy, s kulatým výstřihem, motiv Harry Potter, materiál bavlna, šedá barva
199,-
Skladem dle varianty
Objednací kód: GMERCHd314nad
Harry Potter - Hogwarts Castle - dámské tričko
Tričko s potiskem - dámské, s krátkými rukávy, s kulatým výstřihem, motiv Harry Potter, materiál bavlna a viskóza, šedá barva
449,-
Skladem dle varianty
Objednací kód: GMERCHd301nad
5,0
Harry Potter - Cauldron - 3D hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Harry Potter, 400 ml, 1 ks v sadě
449,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHc0476
4,9 94×
Harry Potter - Platform 9 3/4 - keramický hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Harry Potter, 315 ml, barva černá, 1 ks v sadě
249,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHd14
4,0
Harry Potter - Harry at the Quiddich Match
Figurka - soška, postavička, sběratelská, výška 13 cm, materiál plast, nepohyblivá, vhodná od 8 let
1 449,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GMERCHf241
Freaks and Geeks Charging Stand - Hogwarts Legacy - Nintendo Switch
Stojan na herní ovladač - s motivem Harryho Pottera, pro dobíjení konzole Nintendo Switch, 1× HDMI, 1× napájecí USB-C, 1× USB 3.2 a 2× USB 2.0, nastavitelný úhel
829,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FraGe004a
Freaks and Geeks Travel Case - Hogwarts Legacy Big Logo - Nintendo Switch
Obal na Nintendo Switch Lite a OLED - tvrdý obal, prostor pro kabeláž, motiv hogwarts Legacy
499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FraGe003b
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací