K recenzi jsme obdrželi herní notebook HP Omen 17-w100nc, který patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze v této cenové kategorii najít. Za příznivou cenu přináší procesor Intel Core i7 6700HQ, grafickou kartu NVIDIA GTX 1070, NVMe SSD a 17,3“ G-SYNC displej. Co dalšího notebook nabízí a jak si vede v testu oblíbených PC her, se dozvíte v následujícím článku.
HP si jako základ výpočetního výkonu notebooku Omen 17-w100nc zvolilo procesor Intel Core i7 6700HQ v kombinaci s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1070 8 GB. Operační paměť typu DDR4 má kapacitu 16 GB a o data se stará rychlé 256GB NVMe SSD společně s 1TB HDD. Výkonu by tedy mělo být dostatek i pro nejnáročnější hry, což si ověříme v herních testech níže.
Nároční uživatelé by mohli mít výhrady vůči osazenému procesoru – patří totiž do minulé generace Skylake. Jeho přítomnost však dělá z HP Omen 17 poměrně výhodný kup, jelikož úspora na straně ceny je oproti nejnovějším modelům s Kaby Lake znatelná, zatímco výkonnostní rozdíly jsou minimální.
Poměr ceny a výkonu je právě tím, co hraje HP Omen 17 do karet nejvíce. Za své peníze dostanete kromě vysokého výkonu také například 75Hz IPS monitor o úhlopříčce 17,3“ s technologií G-SYNC.
Co však nezískáte, je optická mechanika. Ač to může být někým vnímáno jako negativum, každý si musí sám zodpovědět otázku, kdy takové zařízení použil naposled. My to jako zápor nevnímáme, protože v době digitální distribuce se optické mechaniky začínají obracet v prach.
Parametr | HP Omen 17-w100nc |
---|---|
Procesor | Intel® Core™ i7-6700HQ (2,6–3,5 GHz, 6 MB cache, 4 jádra / 8 vláken) |
Grafická karta | NVIDIA® GeForce® GTX 1070 8 GB GDDR5 |
Displej | 17,3" Full HD IPS (1 920 × 1 080), antireflexní, 75 Hz, podpora G-SYNC |
Chipset | Intel HM170 |
Operační paměť | 16 GB (2× 8 GB) DDR4 2 133 |
Úložiště | 256GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD + 1TB HDD 7 200 ot./min |
Konektivita | WiFi Intel® 802.11ac (2×2) + Gigabit Ethernet LAN + Bluetooth® 4.2 |
Porty | 3× USB 3.1 Gen 1, SD slot, HDMI, Mini DisplayPort, audio jack, vstup pro mikrofon, LAN |
Vstupní zařízení | Podsvícená klávesnice s numerickým blokem, touchpad s podporou gest |
Baterie | Li-ion, 6článková, 95,8 Wh |
Rozměry | 41,6 × 27,9 × 3,29 cm |
Váha | 3,35 kg |
Operační systém | Windows 10 Home 64bit |
Celkový design se nese v duchu něčeho, co by šlo nazvat jako „agresivní minimalismus“. HP Omen 17 nepřekvapí žádnými výraznými designovými výstřelky a zachovává si příjemné zakulacené tvary. Vrchní povrch je pokryt pruhovanou texturou s občasnými červenými detaily. Celkově notebook působí neutrálně a z dálky určitě nikdo nepozná, že se jedná o nějaký herní speciál, což si musíte sami přeložit jako výhodu, či nevýhodu.
Klouby monitoru se zdají být celokovové, nicméně na povrchu je plast. Klouby projevují mírnou vůli, což má na stabilitu monitoru neblahý vliv a při manipulaci s notebookem se obrazovka mírně hýbe.
Nešťastně řešené, především pro praváky, je umístění konektorů. Na pravé straně, kde valná většina hráčů realizuje své pohyby myší, se nachází MiniDisplayPort, 2× USB, HDMI, LAN konektor a vstup napájení. Pokud uživatel používá myš a zároveň klávesnici notebooku, budou mu zapojené konektory pravděpodobně překážet. Takové řešení nám přijde v době, kdy jsou si někteří hráči ochotni upřít numerický blok ve prospěch místa pro myš, zcela nepraktické. Největším problémem je vstupní konektor napájení. Místo toho, aby byl prakticky zahnutý, vyčnívá z notebooku dobrých 5 centimetrů. Pokud jste zvyklí mít předloktí na stole, přičemž ruku s myší vystrčenou na úrovni klávesnice, asi vás před každým hraním čeká nutné překrucování kabelů. Jste-li však leváci, můžete si tento nedostatek odečíst.
Konstrukce notebooku HP Omen 17 je celá plastová, nicméně drží a nikde nedochází k žádnému vrzání ani výraznému prohýbání, až na výjimku v podobě části plastu nad konektory. Za pochvalu stojí nevýrazný, ale použitelnost zvyšující způsob pojetí distančních nožiček na spodku notebooku. Jsou řešeny formou dvou gumových pruhů, což usnadňuje pokládání notebooku na celou řadu povrchů různých rozměrů.
HP Omen 17 váží více než tři kilogramy a při manipulaci se celkem pronese. Ani rozměry nejsou nijak úsporné a notebook je celkově prostorově náročný. Pro transport několikrát do týdne je to uspokojivé řešení, ale ač se v rámci cenové a výkonnostní kategorie jedná o nadprůměr, na nošení do školy si raději najděte něco jiného.
Výdrž 96Wh baterie neoslní, o katastrofu se vzhledem k osazenému hardware však také nejedná. Při běžném surfování se dostanete na zhruba čtyři hodiny, pokud byste chtěli notebook zatěžovat intenzivněji, dostanete se na méně než polovinu. Baterie je integrovaná a nejde tedy uživatelsky vyměnit.
Klávesnice disponuje červeným podsvícením, což evokuje vizáž herního stroje, ale zároveň je vysoce použitelné při psaní po tmě. Úroveň jasu je velmi dobrá a žádnými mezerami ve viditelnosti podsvícení HP Omen 17 netrpí. Nastavení je dvoustavové, nelze tedy ovládat úroveň jasu. Jiná barva podsvícení taktéž není k dispozici. Co se vlastností klávesnice týče, při psaní se žádné potěšení nedostavilo, klávesy mají velmi nízký zdvih a kontakt s klávesnicí je proto nevýrazný.
Jako nedostatek lze vnímat také vibrace těla noteboku, které jsme během recenze zaznamenali při zvýšené aktivitě chlazení. Je ale pravda, že nijak zásadně zážitek z hraní nenarušují.
Použité reproduktory značky Bang & Olufsen jsou v kategorii notebooků standardní. Spokojíte-li se s absencí výraznějších basů, postačí například ke sledování filmů či hraní nekompetitivních her, na vážnější poslech hudby to však nevidíme. Ke kompetitivnímu hraní či navození lepší atmosféry doporučujeme stejně jako snad ke všem herním notebookům pořízení kvalitních herních sluchátek.
Full HD IPS displej je jednou ze silných stránek HP Omen 17. Pozorovací úhly jsou široké, barvy plné a bílá je skutečně bílá. Díky obnovovací frekvenci 75 Hz nabídne lehce plynulejší obraz, který se sice nemůže rovnat například 144 Hz, ale jako alternativa ke standardním 60Hz panelům určitě své místo obhájí. Podpora adaptivní synchronizace G-SYNC je také potěšující.
Omen 17 má celkem tři průduchy, dva zezadu, jak je to zvykem u herních notebooků, a jeden na levé straně podle vzoru notebooků klasických.
Chlazení je poměrně hlučné. Již při nízké aktivitě je notebook slyšet, sice ne výrazně, ale se zcela čistým svědomím ho můžeme prohlásit za nadprůměrně hlasité. Hluk se rapidně zvýší v zátěži, při níž by mohl být obtěžující, pokud nepoužíváte sluchátka.
HP Omen 17 své komponenty neudrží zrovna ledově chladné. Ve vysoké zátěži se teploty procesoru a grafické karty pohybovaly mezi 70 a 90 °C, přičemž častěji se blížily spíše vrchnímu limitu, ba ho dokonce někdy překročily. Ač se ještě nejedná o žádné přehřívání, dokázali bychom si představit teploty nižší.
Notebook HP Omen 17 17-w100nc jsme podrobili testům celkem v 5 oblíbených a náročných herních titulech. Dle očekávání si s nimi notebook poradil na výbornou. NVIDIA GTX 1070 a Intel Core i7 6700HQ jsou velmi výkonné komponenty, které testované hry rozběhají ve Full HD na nejvyšší nastavení detailů, a dokonce atakují hranici 60 fps. Pokud si vyhrajete s nastavením her, můžete dosáhnout stabilních 60 fps i v nejnáročnějších scénách.
Crysis 3 je hra z roku 2013, která i přes svůj věk stále nabízí jedno nejlepších grafických zpracování a od svého vydání se považuje za jakýsi ukazatel při měření výkonu herních systémů. Výkonnostní test byl prováděn v jednom z koridorů v úvodní části hry.
Grand Theft Auto V je jednou z nejprodávanějších her historie. Svůj debut na PC zažila v roce 2015 jako vylepšená verze hry pro konzole staré generace z roku 2013. Nabízí rozsáhlý otevřený svět a ohromující vizuál. Testy byly prováděny na poslední sekvenci předpřipraveného benchmarku.
Star Wars Battlefront je multiplayerová akční FPS hra z roku 2015, která taktéž nabízí jednu z nejrealističtějších grafik. Test byl prováděn na mapě měsíce Endor coby nejkomplexnější ze všech dostupných map.
Watch Dogs 2 je titul z konce roku 2016, a přestože jsou k mání hry s lepším grafickým zpracováním, tato nabídne některé ohromující scenérie a především vysoké systémové požadavky. Jako benchmark posloužila trasa z herního Oaklandu do San Francisca přes Silicon Valley.
Zaklínač 3: Divoký hon od polského studia CD Project RED je považován za jedno z nejlepších RPG všech dob. Kromě žánrových kvalit je hra také zahalena v nádherném kabátu a vzhledem k její celosvětové popularitě je to ta nejvhodnější hra pro otestování herního výkonu. Testovací trasou byla cesta skrze Oxenfurt a část přírody za městem.
HP Omen 17-w100nc boduje především poměrem ceny a výkonu, ale také vzhledem a absolutním výkonem. Za nevýrazný příplatek získáte téměř výkon desktopu v notebookovém provedení, s čímž se pojí řada bonusů jako například přenositelnost, kvalitní displej v ceně nebo podsvícená klávesnice. Na druhou stranu se s notebookovým provedením pojí nevýhoda v podobě slabšího chlazení. Jako nedostatek také hodnotíme kompromisy ve zpracování a nepraktické rozmístění konektorů na pravé straně, které by mohly hráčům překážet.
Jako herní notebook však HP Omen 17-w700nc obstál v naší recenzi zcela s přehledem, a pokud se vaše cenové očekávání pohybuje v jeho hladině, pravděpodobně se vzhledem k osazenému hardware jedná o nejvýhodnější herní 17,3“ řešení na trhu.
Klady
Zápory