Zařízení, které máme dnes na stole, bylo jedním z prvních, která dostala do výbavy procesory řady Intel Ice Lake. To znamená 10nm výrobní proces, 4 jádra s osmi vlákny a vysoké frekvence spojené s nízkou spotřebou. Kromě toho láká také dedikovanou grafikou, hybridní pamětí Intel OPTA H10 či numerickou klávesnicí v rozměrech, které vypadají spíše na 14" zařízení. Pojďme se spolu podívat, jak obstál v naší recenzi!
Při pohledu na konfiguraci a cenovku tohoto zařízení se nejednomu člověku zřejmě vynoří mnohé otázky. Například proč právě tyto komponenty? Pavilion 15-cs3900nc má ode všeho něco, dá se použít skutečně univerzálně, ale v ničem explicitně nevyniká. Právě to může být zajímavé pro uživatele, který chce sáhnout po pracovním komfortu, přenosnosti a image řady EliteBook, pravidelně nebo jen občas využívat dedikovaný grafický adaptér na práci i zábavu a stále zůstat cenově při zemi.
Parametry | HP Pavilion 15-cs3900nc |
---|---|
Číslo produktu | 8PU09EA |
Typ CPU | Intel Core i5 1035G1; 1,0–3,6 GHz |
Funkce a vlastnosti CPU | 4 jader / 8 vláken (HT), 6 MB SmartCache, 15 W |
Operační paměť | 16 GB DDR4 + 32GB Intel Optane |
Grafický adaptér | NVIDIA GeForce GTX 1050 MAX-Q 3GB |
SSD | 512 GB Intel Optane H10 |
HDD | – |
Displej | 15,6" 1 920 × 1 080 FHD IPS; antireflexní |
Baterie | 68 Wh, 4článková |
Klávesnice | stříbrná, podsvícená, s numerickým blokem |
Hmotnost | 1 850 g |
Rozměry | 361 × 245 × 17,9 mm |
Nabíjecí adaptér | 90 W |
Cena | 22 989 Kč |
*Cena k 29. 4. 2020
Zařízení přichází v jednoduché kartonové krabici s logem výrobce. V balení notebooku najdeme návod, informace o záruce a nabíjecí adaptér s výkonem 90 W. Na svůj výkon patří k větším, podobá se ale spíše současným 120–135W modelům.
Změna designového jazyka HP produktů, která se objevila počátkem roku 2018, resp. s příchodem 8. Generace Intel Core procesorů, je přítomna i zde. Lichoběžníkové profily, ostré úhly, tenké rámečky – celé zařízení má moderní, velmi minimalistický a účelný design. Jediným estetickým doplňkem je mřížka reproduktorů nad klávesnicí, která je střídavě zlomená nad, v rovině a pod úrovní zbytku palmrestu, což jí dodává 3D efekt, který lze pocítit i na dotyk.
Opěrka rukou, klávesnice a spodní kryt jsou ve stejném barevném provedení. Stříbrný, matný metalický lak s jemným zrnem dodává notebooku punc luxusu. O něco levnější dojem navodí víko displeje, které je z jednoduchého bílého plastu, také v matném provedení. Tentýž plast je použit na orámování displeje, avšak už v černé barvě.
V technickém zpracování nejsou žádné vážné nedostatky. Samotné tělo zařízení je velmi pevné, při běžném používání není možné zaznamenat žádné prohýbání, zvuky či snad praskání. I při opravdu silném tlaku se oblast klávesnice prohne jen minimálně. Lícování dílů má drobné nedostatky v oblasti RJ-45 a HDMI konektoru, kde je vidět mírně větší mezera oproti zbytku zařízení. Tuhost pantů je příjemná, s maximálním úhlem otevření cca 130°, což je dost málo. Víko displeje je o něco křehčí a bez výztuže, i při silnějším uchopení však drží bez deformace. Po jeho otevření se zadní část zařízení zvedne zhruba o 10 mm, a krycí lišta pantů tak slouží jako opěrný bod. Jejím gumovým okrajům při častém otevírání nedávám dlouhou životnost.
Výborně však hodnotím kompaktní rozměry, příjemnou hmotnost a štíhlý profil zařízení, které mi připomíná spíše 14" laptop než dospělou klasiku o 15,6". Pro lidi pracující často s čísly je obrovským bonusem přítomnost numerického bloku klávesnice.
Po stránce fyzického připojení tomuto zařízení nic nechybí. Na levé straně najdeme HDMI konektor, RJ-45 Ethernet s LED indikátory, USB-C 3.1 Gen1, LED diskové aktivity a kombinovaný 3,5mm jack pro připojení headsetu. Pravá strana obsahuje čtečku SD karet, Kensington Nano slot, dvojici USB-A 3.1 Gen1 a nabíjecí konektor, taktéž vybavený LED indikátorem.
Po komunikační stránce je Pavilion 15-cs3900nc vybaven WLAN/BT modulem Intel WiFi6 AX201. Pracuje ve 2,4 a 5GHz pásmu, konfigurace antény je 2× 2. Podporuje ax standard, integrovaný Bluetooth verze 5.1 a MU-MIMO technologii. Maximální rychlost přenosu výrobce stanoví na 2,4 Gbps.
Zařízení je vybaveno konzervativním standardem, 15,6palcovým LCD s LED podsvícením, nativním rozlišením Full HD (1 920 × 1 080) a zobrazovací technologií IPS. Technicky vzato, jde o antireflexní IPS/AHVA panel AU Optronics B156HAN02.1. Maximální jas je na úrovni 250 cd/m2, kontrast podle specifikací 800 : 1. To nejsou zrovna oslnivé papírové údaje, zvláště u zařízení s cenovkou atakující téměř 1 000 eur. V reálu však displej vypadá snesitelně a až na slabší jas nebude představovat překážku při běžné práci či hraní. Laptop na regulaci jasu nepoužívá PWM, což je pozitivní zpráva pro lidi s citlivými očima.
Barevné pokrytí je na úrovni cca 58 % sRGB. To je pro úpravu fotografií či jinou činnost vyžadující přesné barvy vyloženě tragická hodnota, k herním účelům či na běžnou práci je to však stále přijatelné. Barvy rozhodně nepůsobí vybledle, zejména žlutá a červená je příjemná. Barevná stálost je stranově dobrá, výškově to už taková sláva není. Je možné pozorovat ztrátu kontrastu a jasu, týká se to však zejména úhlů, při kterých budete zařízení používat spíše zřídka.
Dotyková plocha má rozměry 115 × 60 mm, leží o 0,5 mm níže od zbytku těla. Povrch je o něco jemnější než zbytek těla. Tlačítka jsou integrována, plocha je tedy klikací, přičemž pravé tlačítko má nepatrně vyšší aktivační tlak než levé. Celkově se s dotykovou plochou pracuje relativně dobře, bez výhrad.
Klávesnice je, jak jsme již naznačili výše, barvou i povrchovou úpravou shodná s opěrkou rukou. Zajímavostí je použité písmo, které je štíhlé a velké, klávesnice je tak dobře čitelná i bez podsvícení. To je bílé, s regulací ve dvou krocích. Potěší také fakt, že klávesy numerického bloku jsou totožné velikosti jako klávesy s písmem.
Výkon procesoru použitého v notebooku Pavilion 15-cs3900nc jsem testoval v benchmarcích Cinebench R15 (bodově ohodnotí CPU podle jeho výkonu v CPU renderingu, kde ST znamená využití jednoho vlákna, MT využití celého CPU) a PassMark Performance Test 9.0 CPU Mark (bodově ohodnotí CPU podle jeho výkonu v devíti nezávislých typech operací, jako například prvočísla, šifrování či počítání fyziky).
Výkon grafického adaptéru GTX 1050 MAX-Q jsem testoval dvojicí benchmarků, Valley a Superposition od Unigine (výsledkem je celkové skóre).
Ideálním benchmarkem k posouzení celkového výkonu PC je PCMark 10. Ten bodově hodnotí výkon notebooku či sestavy na základě komplexních testů založených na běžném používání počítače, jako je práce v textovém editoru, sledování filmu, úprava fotografií a podobně. První graf znázorňuje celkové skóre:
Nasledující grafy potom znázorňují bodové hodnocení v jednotlivých disciplínách.
Použitý grafický adaptér NVIDIA GeForce GTX 1050 MAX-Q se řadí na spodní příčky aktuálních GPU, které je možné použít na rekreační hraní. Kompetitivní onlajnovky jako Fortnite, CS: GO, League of Legends či World of Tanks grafika spolkne bez problémů a při uskrovnění na úrovni detailů či snímkové frekvence se můžete pustit i do hry Battlefield či Witcher III. Nejnáročnější tituly jako Metro: Exodus si však nezahrajete vůbec.
Zařízení používá 4článkovou baterii s kapacitou 68 Wh. To je více než dostatečná hodnota, protože v jeho třídě se většinou setkáme s kapacitami 42 až 56 Wh. Notebook je tak možné používat na kancelářské a textové práce více než šest hodin, dobrá je také výdrž při sledování filmu.
V režimu čtečky pracoval notebook s polovičním jasem, v režimu letadlo a s otevřeným softwarem pro čtení eBook publikace. Kancelářská práce zahrnovala práci v softwarech MS Office, Skype, Malování a prohlížení webu při 50% jasu, tj. cca 120 cd/m2. Sledovaný film byl ve formátu .mkv s rozlišením 1 080p a hlasitostí 25 %, jas opět 50 %. Maximální zátěž představovala kontinuální vytížení CPU a GPU se 100% jasem obrazovky.
Reproduktory Bang & Olufsen, které dnes HP úspěšně tlačí téměř napříč celou svou NTB divizí, najdeme i zde. V podstatě jim nelze nic vytknout, hrají čistě, nahlas. Bez pazvuků či vibrací při sledování seriálu dostatečně ozvučí místnost. Hloubkové pásmo tónů chybí, o tom netřeba hovořit, ale žádné zařízení z této třídy na tom není citelně lépe.
Chladicí systém Pavilionu sestává ze dvou plochých heatpipes ve tvaru V, které přenášejí teplo z procesoru a grafického čipu do výměníku umístěného mezi panty notebooku. Ten je osazen dvěma totožnými ventilátory, které se starají o odvod tepla. Ventilátory neposkytují systému informace o aktuálních otáčkách, podle sluchu je však jejich rozsah značně široký.
Po stránce odvodu tepla dělá chladicí systém svou práci dobře. Během práce v OS, textovém editoru či při prohlížení fotografií se teplota pohybuje na komfortních hodnotách 44–66 °C. Spuštěný prohlížeč, v pozadí běžící aktualizace OS či prohlížení webu nás dostane na hodnoty kolem 65 až 85 °C. Ani při syntetické zátěži vyvolané softwarem Aida64 jsme nedonutili CPU jít na nominální takt 1,0 GHz, zařízení tedy netrpí na přehřívání a následný throttling procesoru. Grafická karta po dosažení 80 °C snižuje takt z 1 658 MHz postupně na 1 101 MHz. Horší je na tom hlučnost ventilátorů, resp. jejich chování. Ventilátory mění otáčky poměrně často a agresivně, mnohdy i zcela zbytečně. O nějakém pasivním chodu zde nemůže být řeč – při používání zařízení o sobě rozhodně dají vědět a místy umí být otravné.
Recenze Pavilion 15-cs3900nc
NotebookyRecenze zařízení Pavilion 15-cs3900nc je za námi, pojďme si ji tedy shrnout. Na notebooku nás zaujalo zejména solidní dílenské zpracování, příjemné ovládací prvky a široké možnosti připojení. Cílová skupina tohoto zařízení rozhodně ocení prémiový design, štíhlý profil a nízkou hmotnost. Životnost baterie se hodí při dlouhých přesunech vlakem, na přednáškách či při práci v kavárně.
Samozřejmě, najdou se i nedostatky. Opora zadní části těla je řešena nešťastně, chlazení dokáže být místy otravné a displej rozhodně nepatří mezi nejlepší na trhu. Nic z toho však není vyloženě likvidačním parametrem, a za cenovku těsně pod 23 tisíci se tak jedná o zajímavý Allrounder, který potěší nejednoho studenta či manažera.
Klady
Zápory
Matej Uríček
Matej Uríček pochází z Liptovského Mikuláše, hardwaru se pracovně věnuje již déle než dekádu. Jeho denním chlebem je servis počítačů a notebooků, stavba PC sestav na míru a poradenství v IT. Je zakladatelem společnosti ACW Servis. U výpočetní techniky si cení kvality, praktičnosti a účelného designu.