Na nejvyšších příčkách mezi laptopy, tam, kam oko běžného uživatele téměř nikdy nedohlédne, se nachází segment mobilních pracovních stanic. Tato monstra, vždy vyzbrojená nejlepším právě dostupným hardwarem, konektorovou výbavou a krytá nadstandardními zárukami, jsou šampiony těžké váhy v produktivitě. Notebooky s rozsáhlými možnostmi konfigurace a odpovídající cenovkou nacházejí jen úzkou cílovou skupinu, pro kterou jsou však nenahraditelné. Dnes otestujeme jeden z nich, vlajkovou loď společnosti HP, model HP ZBook 17 G5. Obhájil tento pracovní notebook svou vysokou cenu?
HP ZBook 17 G5. Zařízení, které posouvá produktivitu na cestách do jiného rozměru. Potřebujete mít vždy k dispozici procesorový výkon stolního počítače na střih videa? Prosím. Grafický adaptér s 16GB pamětí schopný počítat 24/7 matematické operace či provádět GPU rendering? Klidně. Kalibrovaný 10-bit 4K panel, 16 TB diskového prostoru či 64 GB ECC RAM? Máte to mít.
Nekončí to jen výkonným hardwarem, jeho kvalita zpracování, pevnost konstrukce, schopnosti komunikace či konektorová výbava jsou na úrovni, ke které se jiná zařízení ani nepřibližují. Mobilní pracovní stanice, jako je HP ZBook 17 G5, zkrátka nedělají kompromisy, ať už jde o cokoli. Své místo si tak najde u nejednoho projektanta, architekta či konstruktéra.
Model | HP ZBook 17 G5 |
---|---|
Číslo produktu | 4QH34ES#BCM |
Typ CPU | Intel Xeon E-2186M |
Funkce a vlastnosti CPU | 2,9 GHz / 4,8 GHz TurboBoost, 6 jader / 12 vláken (HT), 12MB Cache, 45 W |
Operační paměť | 32 GB (2× 16) DDR4 2 666 MHz |
Grafický adaptér | NVIDIA Quadro P5200 ; 16GB GDDR5 |
SSD | 1 TB NVMe PCI-Express M.2 SSD ; 2× volný M.2 PCIe slot |
HDD | volný slot pro 2,5" HDD/SSD |
ODD | volný slot pro Blu-ray mechaniku nebo pevný disk |
Displej | 17" LED 1 920 × 1 080 60 Hz FHD IPS, antireflexní |
Baterie | 96 Wh, 6článková |
WWAN | 4G LTE Intel XMM 7360 |
Klávesnice | podsvícená, s numerickým blokem |
Hmotnost | 3 200 g |
Rozměry | 416 × 288 × 34 mm |
Nabíjecí adaptér | 200 W |
Cena | 126 790 Kč |
* Cena k 2. 12. 2018
Testovaný model je výbavou naložený velmi slušně, stále je zde však prostor jít se specifikacemi (a tedy i cenou) výše. Nejdražší model HP ZBook 17 GB – 4QH41ES#BCM vyjde aktuálně (prosinec 2018) na 160 tisíc Kč. Pyšní se špičkovým 4K 10bit IPS panelem DreamColor se 100% pokrytím Adobe RGB nebo 64GB DDR4 RAM. Dvě volné M.2 pozice a 2,5" šachtu lze osadit pevnými disky z nabídky HP, případně dle vlastního výběru. K dispozici je i standardní ODD pozice, která může být vybavena Blu-Ray/DVD-RW mechanikou či dalším pevným diskem. ZBook 17 G5 tak demonstruje nevídanou modularitu, díky níž může být ušitý na míru doslova každému profesionálovi.
HP ZBook 17 G5 přichází zabalený v nenápadné kartonové krabici jako většina profesionálních zařízení, u nichž jsou graficky zpracovaná marketingová balení zbytečností. Najdeme na ní jen stručné info o konfiguraci notebooku.
Kromě samotného HP ZBook 17 G5 uloženého v ochranné pěně je obsahem balení i další krabice, v níž se ukrývá uživatelská příručka, regulační informace a potřebné příslušenství. To zahrnuje retenční rám pro 2,5" disk, DisplayPort redukci, nabíjecí adaptér a přívodní kabel.
Adaptér HP ZBook 17 G5 je na svůj výkon 200 W neobyčejně lehký a kompaktní. Má rozměry 165 × 80 × 25 mm, účinnost 91 % a zakončený je konektorem ve tvaru L. Výrobcem adaptéru je Delta Electronics. Pro srovnání, adaptér předchozích 17" ZBooků měl výkon 230 W a byl velký jako malá cihla. Je příjemné vidět, že se situace s novou generací zlepšila.
Konstrukce odpovídá zařízení této třídy a ceny. HP ZBook 17 G5 byl navržen tak, aby vyhověl armádní normě MIL-STD 810G, a je to skutečně poznat. Plast zde najdeme jen na dvou okrasných lištách pantů i víka a na rámečku displeje. Jinak jsou celé tělo i kryt obrazovky vyrobeny z kombinace hliníku, hořčíku a jejich slitin. Díky tomu je jeho konstrukce extrémně pevná, a to pod tlakem i v krutu. Stabilitě napomáhá zejména hořčíková kostra. Stejně pevný je kryt displeje, který se sice minimálně deformuje, ale bez odezvy na displeji.
Opracování materiálů je na tom podobně jako konstrukce HP ZBook 17 G5. Kontaktní, ale i spodní hrany jsou zabroušené a hladké. Opěrka rukou je velmi příjemná na dotek a tak jako zbytek zařízení je ošetřena matným metalickým lakem titanového odstínu. Ten velmi dobře maskuje otisky prstů či škrábance a zároveň působí luxusním dojmem. Za zmínku stojí, že na rozdíl od ostatních HP zařízení není logo na zadní straně leštěno do zrcadlového lesku. Na ZBooku je tvořeno tenkými pláty broušeného kovu vsazeného do krytu displeje.
HP ZBook 17 G5 v rukou zkrátka budí respekt. Už to však není ten nevzhledný kvádr, na jaký jsme byli zvyklí u starších ZBooků či u konkurence. Právě naopak, spolu s aktualizací hardwaru přinesla nová generace i moderní vizuál, plně v souladu s aktuálním designovým jazykem HP notebooků, který můžeme znát z letošních notebooků HP EliteBook či HP ENVY. Minimalistický, profesionální vzhled, ostré linie, prizmatické tvary a 45° úhly. Zařízení bude zkrátka dominantou jakéhokoliv pracovního stolu.
Základem dobré pracovní stanice je široká konektorová a komunikační výbava. Ani zde HP ZBook 17 G5 nezaostává za svou konkurencí v podobě Dell Precision 7730, který je konektorově vybaven totožně, chybí mu však ODD pozice. Na levé straně tak najdeme slot pro zámek Kensington, RJ-45 (Ethernet) a trojici USB 3.0a, jeden s funkcí PowerShare. Nacházejí se zde také čtečky SD a čipových karet.
Pravá strana HP ZBook 17 G5 hostí pozici ODD mechaniky, 3,5mm jack pro připojení headsetu, HDMI konektor, Mini DisplayPort (redukce na standardní velikost je součástí balení), dvojici USB-C s podporou ThunderBolt 3 / DisplayPort 1.3, konektor pro připojení adaptéru a stavovou LED diodu nabíjení.
Po komunikační stránce je HP ZBook 17 G5 vybaven WLAN/Bluetooth modulem Intel Wireless-AC 9560. To je ke dni psaní článku nejvyšší třída WLAN adaptéru, jaký Intel poskytuje. Konfigurace antén je 2 × 2, pracuje v obou pásmech 2,4 a 5 GHz. Maximální přenosová rychlost udávaná výrobcem je 1,73 Gbps. Integrovaný Bluetooth je ve verzi 5.0.
Pro připojení k mobilní datové síti je testovaný HP ZBook 17 G5 osazen WWAN modemem Intel XMM 7360 LTE-Advanced. Ten je v LTE režimu schopen dosáhnout rychlostí 450/50 Mbps (Download/Upload). Obsahuje také GPS modul, navíc s podporou navigačních systémů GLONASS a Beidou.
Nad obrazovkou HP ZBook 17 G5 je tradičně umístěna HD (720p) webkamera. Disponuje infračervenými přisvětlovacími diodami po stranách, což jí dává nespornou výhodu při videohovorech v šeru či uprostřed noci. Navíc je, tak jako například u EliteBook 830 G5, vybavena posuvnou krytkou. To se na první pohled nemusí zdát jako nějaká světoborná výhoda, ale při pohledu na konkurenční laptopy zjistíme, že je to téměř unikát. Konec zakrývání kamery páskou či nalepovacími krytkami, palec nahoru HP za důmyslný doplněk.
HP ZBook 17 G5 je možné nakonfigurovat ve čtyřech displejových variantách. Základní výbava zahrnuje antireflexní TN panel s HD rozlišením 1 600 × 900 a 220 cd/m2. Dále je možnost vybrat si mezi dvojicí 4K IPS panelů. První z nich je lesklý, dotykový, chráněný tvrzeným sklem Gorilla Glass 4, s jasem 400 cd/m2. Nejvyšší výbavu pak představuje antireflexní 4K IPS panel HP DreamColor s jasem 400 cd/m2, 10-bitovou barevnou hloubkou a 100% pokrytím Adobe RGB. Testované zařízení disponuje čtvrtou, konzervativní variantou v podobě Full HD IPS obrazovky, taktéž s antireflexní úpravou.
Konkrétně se jedná o AHVA (Označení výrobce AUO pro jejich IPS displeje, neplést s VA) panel AU Optronics B173HAN01.0. Udávaný maximální jas je 300 cd/m2, kontrast 700 : 1, pozorovací úhly 89/89/89/89. Podle dostupných údajů je tento displej schopen pokrýt přibližně 90 % sRGB a 59 % Adobe RGB. Pro profesionální fotografy či grafiky naše varianta HP ZBook 17 G5 stačit nebude, ale na amatérskou fotografii či všechny ostatní profesionální činnosti je displej bezchybný. Barvy jsou živé, syté, červená je červenou a na displej se zkrátka dívá příjemně.
Pozorovací úhly testovaného HP ZBook 17 G5 jsou, jak se dalo od IPS displeje čekat, bezchybné. Obrazovka si zachovává barevnou stálost, nevznikají stíny, negativy ani jiné jevy typické pro TN displeje. Na dolní hraně displeje bylo možné pozorovat mírné prosvítání podsvícení, ukázalo se však jen na černém pozadí v úplné tmě. Dobrou zprávou je, že displej nepoužívá regulaci jasu pomocí PWM.
Ovládací prvky HP ZBook 17 G5 jsou po vzoru klasické full-size pracovní stanice. Dotyková plocha má rozměry 115 × 58 mm a navzdory všem moderním ClickPad řešením, s nimiž se můžeme setkat téměř u každého dnešního zařízení, je ZBook 17 G5 vybaven starým dobrým touchpadem se třemi fyzickými tlačítky trojúhelníkového profilu. Ta mají tichý, měkký a středně hluboký chod. Samotná dotyková plocha je tvořena matným, skleněným povrchem s podkladem v barvě zařízení. S touchpadem se pracuje skvěle, povrch je příjemný na dotek a odezva je přesná a okamžitá. Jednoznačně se jedná o jeden z nejlépe řešených touchpadů, s nimiž můžete přijít aktuálně do styku. Dodavatelem elektronické části je ALPS.
HP ZBook 17 G5 umožňuje také ovládání zařízením PointStick, které disponuje vlastní sadou trojice tlačítek. S tím se pracuje o poznání lépe, než tomu bylo u předchozích ZBooků. Problematické však může být stlačování pravého horního tlačítka, které je umístěno poměrně daleko.
Klávesnice HP ZBook 17 G5 s numerickým blokem a odolnými tlačítky HP DuraKeys je podsvícená a vybavená odtokovými kanály v případě polití kapalinou. Rozložení je typické pro současné HP zařízení, s polovičními šipkami v jedné řadě. Zdvih kláves je 1 mm, střední až vyšší odpor, aktivace klávesy je okamžitá. Podobně jako u touchpadu, ani na klávesnici HP nešetřilo a je to znát. Subjektivně se na ní píše rychle a bezchybně, odezva je přesně taková, jaká má být. Potěší zejména přítomnost dvouřádkového Enteru.
Klávesy HP ZBook 17 G5 mají tmavě šedou barvu s bílými popisky a jsou velmi dobře čitelné i bez podsvícení. To je bílé barvy, rovnoměrně rozložené, se dvěma kroky regulace jasu pomocí akční klávesy F9. Tak, jak bývá u pracovních stanic zvykem, je i zde klávesnice jednoduše vyměnitelná bez nutnosti kompletní demontáže či odstranění opěrky rukou.
Tak, jak je u pracovních stanic a ostatních business class zařízení zvykem, je i u HP ZBook 17 G5 na spodní straně plechový kryt, který lze jednoduše odstranit uvolněním táhla zámku. Umožní se tak přístup k většině vyměnitelných komponentů. Je tak do určité míry zajištěn jednoduchý uživatelský upgrade či údržba. Čtvercový otvor uprostřed krytu slouží jako odtokový kanál v případě polití klávesnice tekutinou.
Pro úplnou demontáž je nutné odpojit baterii HP ZBook 17 G5, ODD jednotku či záslepku a 2,5" disk (pokud je přítomen). Následují šrouby PH1 M2.5× 8 držící klávesnici a TX8 M2.5× 8, které spojují opěrku rukou s pevnostní kostrou. Osobně jsem vždy oceňoval HP za použití TORX klíče, protože lépe snáší přenos síly a je mnohem odolnější vůči poškození hlavičky ve srovnání se standardem Philips. Tři šrouby M2× 2,5 se dále ukrývají pod ODD záslepkou. Po jejich odstranění je možné kostru opatrně odpojit.
Tím získáme úplný přístup k elektronice HP ZBook 17 G5. Jako první demontujeme chladicí systém s ventilátory. Ten se skládá z dvojice silných heatpipes, sahajících napříč celým zařízením. Celoměděné tepelné výměníky jsou umístěny po stranách, s montážní základnou uprostřed. Kromě CPU a GPU čipů jsou také příkladně chlazeny jejich napájecí obvody a VRAM. O chlazení zařízení se stará dvojice PWM ventilátorů Delta Electronics úctyhodné velikosti. Oba mají typický rating 0,5 A/5 V. Pro srovnání, starší ZBooky, jako například 15 G1, byly chlazeny jedním takovým ventilátorem.
Vedle pravého ventilátoru se nachází procesor Intel Xeon E-2186M generace Intel Coffee Lake, 14nm výrobní proces. Tak jako ostatní mobilní i7 a i9 procesory aktuální generace, má i tento 6 fyzických jader, s funkcí HT tedy 12 vláken. Testovaný HP ZBook 17 G5 tak pracuje na frekvenci 2,9 GHz s automatickým přetaktováním Intel TurboBoost až na 4,8 GHz. Procesor disponuje 12MB SmartCache a 16 PCI-Express linkami. Je schopen adresovat 64 GB paměti, přičemž na rozdíl od běžných i7/i9 plně podporuje ECC RAM. Součástí je také grafický adaptér Intel UHD Graphics P630. TDP (neplést se spotřebou) je stanoven na 45 W. Spolu s Intel i9 8950HK se jedná o nejvýkonnější mobilní procesor, jaké k dnešnímu dni existuje.
Pod procesorem HP ZBook 17 G5 se nacházejí dva SO-DIMM DDR4 sloty pro rozšíření RAM. Na opačné straně desky jsou pod EMI krytem umístěny dva 16GB DDR4 moduly Samsung s frekvencí 2 666 MHz a CL17. Dostat se k nim dá velmi obtížně, jsou však stále vyměnitelné, což je oproti pájení velké plus.
O něco více vlevo, bezpečně usazený v MXM slotu, s nimi sousedí grafická karta NVIDIA Quadro P5200, obklíčená VRAM čipy Samsung. Jádro pracuje na frekvenci 1 240 MHz s automatickým přetaktováním na 1 480 MHz, takt pamětí je 1 804 MHz (7 216 MHz efektivně). TDP je stanoveno na 100 W, její herní výkon HP ZBook 17 G5 se tak bude pohybovat přibližně na úrovni GTX 1080 MAX-Q. Je totiž (stejně jako GTX 1080) založená na plně „odemčeném“ čipu GP104, kterému však zde asistuje 16 GB GDDR5 paměti (8 GB GDDR5X u GTX 1080). Určena je zejména na grafické výpočty, GPU rendering, složité matematické operace a simulace. Spolu s rozšířenou podporou OpenGL a certifikovanými ovladači odladění na maximální stabilitu se tak jedná o GPU s velmi úzkým zaměřením, která je však pro daný typ práce nenahraditelná.
V blízkosti DIMM slotů se nachází M.2 WWAN modul Fibocom L850-GL (HP lt4210), založený na výše zmíněném modemu Intel XMM 7360 LTE, spolu se slotem na SIM kartu. Najdeme zde také M.2 PCI-Express slot pro připojení SSD disku. Druhý volný M.2 slot je umístěn na protilehlé straně HP ZBook 17 G5, třetí na opačné straně základní desky, vybavený systémovým M.2 1TB SSD diskem.
Testovaný laptop HP ZBook 17 G5 se řadí do třídy 17" Mobile Workstation, což je nejvyšší výkonový a kvalitativní stupeň mezi profesionálními zařízeními. Díky velmi specifické klientele a vysoké cenovce je tento segment prakticky od počátku dominován dvěma výrobci – HP se svou řadou HP ZBook (kdysi EliteBook W) a Dell řady Dell Precision. Alternativu k těmto dvěma výrobcům dále nabízí Fujitsu řada Celsius a nově uvedený Lenovo ThinkPad P7x. Kombinace Xeon E-2186 a Quadro P5200 je výkonovým maximem pro všechna zařízení, rozdíly tak najdeme v kvalitě zpracování, účinnosti chlazení, konektorové či zobrazovací výbavě a podobně. Ze všech uvedených má HP ZBook 17 G5 největší výbavu i konfigurační možnosti.
Mobilní pracovní stanice jsou většinou provozovány po dobu jejich záruky, což činí 3–5 let. Po jejím uplynutí jsou nahrazeny novým zařízením ze stejné třídy. Proto jsem do srovnání zahrnul Dell Precision M6800, což je přímý konkurent z generace Haswell (modelový rok 2014). Jeho výsledky můžete brát jako referenční čísla tehdejších pracovních stanic, pokud zvažujete upgrade na nové zařízení. V grafech dále najdete srovnání s dvojicí moderních herních notebooků a také zjistíte, nakolik dokáže HP ZBook 17 G5 konkurovat dnešnímu výkonnému desktopu (i7-8700K / GTX 1080 Ti). Dost teorie, podívejme se na reálné výsledky.
Výkon procesoru HP ZBook 17 G5 testujeme nejprve benchmarkem Cinebench R15, který reprezentuje rychlost CPU při renderingu. Testujeme výkon jednoho vlákna, ale i celkový výkon.
Výpočetní výkon procesoru HP ZBook 17 G5 dále hodnotíme softwarem wPrime, který nechá CPU počítat složité matematické výpočty. Program využívá nativní počet vláken procesoru, v našem případě díky funkci HyperThreading je to dvojnásobek počtu jader, tedy 12.
Dalším testem procesoru HP ZBooku 17 G5 je SuperPi, který prostřednictvím Gauss-Legendrova algoritmu počítá Ludolfovo číslo na zadaný počet míst. Program využívá vždy jen jedno vlákno procesoru, je tedy vhodný pro demonstraci single thread výkonu a pokročilosti nového CPU oproti starému.
Známý benchmark od společnosti PassMark, který nechá procesor postupně provést 9 různých typů operací a následně procesor bodově ohodnotí pro srovnání s ostatními. Nutno poznamenat, že větší počet jader má pozitivní dopad na výsledek.
Podobně jako u předešlého benchmarku je i CPU Queen hodnocen v bodech pro srovnání s ostatními. Funguje na principu tzv. „problému n dam“, a jedná se tedy o test výpočetního výkonu CPU.
Octane 2.0 se skládá ze 17 různých testů založených na JavaScriptu, a symbolizuje tedy výkon CPU v moderním webovém prostředí. Důležité je vysoké IPC, vysoká pracovní frekvence CPU a výkon paměťového řadiče.
Vestavěný test populárního komprimačního programu 7-Zip. Pomocí algoritmu LZMA nechá procesor komprimovat/rozbalovat testovací soubory. Výsledkem je počet operací za sekundu (MIPS), které byl procesor schopen provést.
Posledním testem našeho testování CPU byl benchmark Corona 1.3, jeden z nejlepších benchmarků pro 3D rendering. Demonstruje rychlost a výkon procesoru pro kreativní použití v softwarech jako 3ds Max a podobně, jeho výsledek je tedy důležitý zejména pro profesionální využití CPU.
Celkový výkon systému pro všechny aspekty běžného používání hodnotíme benchmarkem PCMark ve verzi 8 a 10. Výsledné skóre je vhodné porovnat s jiným systémem pro představu o výkonovém rozdílu. V PCMark 10 rozlišujeme skóre na celkové a jednotlivé, v PC Mark 8 hodnotíme benchmark Home Accelerated. Nutno poznamenat, že velký rozdíl tu udělá i rychlost systémového disku, což v grafech není zohledněno.
Testovaný HP ZBook 17 G je osazeno M.2 PCI-Express SSD diskem s kapacitou 1 TB, který je umístěn v pozici pod klávesnicí. Konkrétně se jedná o disk Toshiba XG5, modelové značení KXG50ZNV1T02. Založený je na 64vrstvé 3D TLC Toshiba BiCS3 NAND v kombinaci s řadičem TC58NCP090GSD. Disk také používá SLC Cache jako kompenzaci za TLC NAND.
Ty Toshiba zvládla dobře, výkon disku se pohybuje téměř na úrovni starších modelů založených na 15nm planární NAND poloviční kapacity. Disk nemá specifikovanou maximální hodnotu zápisu či výdrže.
Ačkoli je možné konstatovat, že mezi TLC SSD patří XG5 k tomu lepšímu, podle mého názoru není jeho použití v pracovní stanici s takovou cenovkou ideální. HP ZBook 17 G5 si zkrátka zaslouží lepší možnosti úložiště, obzvláště když vezmeme v úvahu fakt, že Asus používá MLC SSD od Samsungu i v mnohem levnějších herních noteboocích. Důvodem je vyšší odezva, menší výdrž a nízká rychlost zápisu u TLC pamětí. Tu je možné částečně kompenzovat použitím zmiňované SLC Cache, i ta má však své limity. Na grafu můžeme vidět propad rychlosti po vyčerpání SLC Cache u XG5 versus rychlost plnohodnotné MLC NAND u Samsungu 970 PRO. Předmětem kopírování je 110GB archiv.
V reálném použití tak bude výkon disku HP ZBook 17 G5 při většině operací postačovat. Faktem ale zůstává, že pro časté intenzivní zápisy nebo pro software těžící z nízké odezvy a vysokého IOPS disku bude vhodnější ZBook 17 G5 dodatečně vybavit například zmíněným Samsung 970 PRO 1TB, jehož výsledky jsou v těchto parametrech někdy i dvojnásobně lepší. Je také vhodné zmínit, že kromě XG5 se ZBook 17 G5 dodává také s diskem Samsung PM981. Ten je sice stejně postaven na TLC NAND, jeho výkon je však oproti XG5 mnohem lepší.
Čistý výkon grafického adaptéru jsem za účelem porovnání měřil v benchmarku Unigine Valley 1080p s high nastavením. Jedná se o starší test zaměřený na rozhraní DX11. AA je vypnuto.
Pokračujeme moderním benchmarkem Unigine Superposition, stejně v 1080p High nastavení.
Z aktuálního 3DMark jsem testoval benchmarky Cloud Gate, Sky Diver, Fire Strike a Time Spy pro srovnání výkonu od DX10 až po DX12. Nastavení je standardní, hodnotíme čistý výkon GPU.
Na demonstraci výkonu grafického akcelerátoru v profesionálních aplikacích založených na OpenGL používám software SPECviewperf13. Otestuje se tak běh CAD a CAM softwarů nebo vykreslování MRI pro medicínské účely. Levá tabulka symbolizuje výkon ZBooku 17 G5, pravá patří starší pracovní stanici Dell Precision M6800 (Intel Core i7-4810MQ / Quadro K4100M).
Přítomná grafická karta NVIDIA Quadro P5200 se sice řadí k profesionálním, tzv. workstation class akcelerátorům, to jí však nebrání v plynulém spuštění nejnáročnějších herních titulů. Nakonec, její jádro GP104 je fyzicky totožné s mobilní GTX 1080.
Po vzoru všech aktuálních notebooků HP vyšší třídy, i ZBook 17 G5 používá stereo reproduktory Bang & Olufsen. Umístěny jsou nad klávesnicí, pod okrasnou trojúhelníkovou perforací. Zvukový přednes je velmi hlasitý a čistý, a to i při ostrých výškách některých nahrávek. Reproduktorům však tragicky chybí hloubky. Je sice pravda, že ZBook 17 G5 nikdy nebyl a nebude zamýšlen na kvalitní zvukovou reprodukci, a tak jsou jeho reproduktory doslova třetiřadým parametrem, ale pokud Apple dokáže osadit špičkové měniče do 13" ultrabooku za poloviční cenu, věřím, že v 17" kolosu by se na ně místo našlo.
Pokud však vynechám multimediální zařízení a porovnám zvukový přednes s ostatními pracovními stanicemi, a to aktuálními i staršími, jsou jeho reproduktory jednoznačně mezi nejlepšími. Zejména sledování filmů s kvalitní zvukovou stopou reproduktorům obzvláště sedí, prostor a efekty jsou vykresleny dostatečně. Samozřejmostí je 3,5" sluchátkový výstup na pravé straně zařízení.
Ovládacím prvkem zvuku je software Bang & Olufsen Audio, skrytý v tray oblasti panelu Start. Je zde možné nastavovat hlasitost reproduktorů nebo sluchátek, provést korekci zvuku ekvalizérem či zapnout redukci šumu při hlasových hovorech.
Zvětšení počtu jader mobilních procesorů při zachování totožného výrobního procesu přineslo kromě výkonového skoku také řadu nepříjemností pro výrobce. Přibyly totiž dva „hladové krky“, které je třeba nejen nakrmit, ale i následně uchladit. Udávané TDP procesorů sice stále zůstalo na 45 W, to však platí pro základní takt, ne pro turbo frekvence. Zatímco starší čtyřjádrové mobilní CPU generace Haswell až Kaby Lake si i při TURBO režimu nevyžádaly více než 58 W energie, při nových Coffee Lake-H je to v některých případech až 88 W. To činí 30 W odpadního tepla navíc, které musí notebooky s těmito CPU uchladit.
Během syntetického zátěžového testu CPU s Prime95 běží procesor na kolísajících turbo frekvencích 3,1–4,7 GHz prvních 42 sekund. Následuje pokles na 2,7 GHz, který je (bez GPU zátěže) udržitelný se spotřebou 50 W. Prvních 42 sekund teplota dosahuje 97–99 °C, následně osciluje mezi 80 až 94 °C. Pokud je však zatížena i GPU Quadro P5200 a teplota CPU dosáhne 100 °C, dojde k okamžitému škrcení výkonu procesoru až na 1,3 GHz, při kterém má spotřebu 24 W. Je však nutno dodat a zdůraznit, že se jedná o maximální teploty a limity dosažené syntetickou zátěží. Při reálném použití nebude omezování výkonu tak razantní.
Co mohu ZBooku 17 G5 vytknout, je politika chlazení. Ventilátory se pouštějí i při práci v OS často a agresivně, a to i v případech, kdy to není třeba, resp. když zátěž trvá jen několik sekund. Nejsou nijak extrémně hlučné, ale jejich samotné roztáčení může při práci v tiché místnosti působit rušivě.
Prakticky všechny aktuální 17" pracovní stanice disponují baterií podobných kapacit, v pásmu 90 až 99 Wh. ZBook 17 G5 disponuje 6článkovou, 96Wh baterií s označením HP Long Life, což v překladu znamená použití kvalitnějších polymerových článků s větší životností. Reálně změřená kapacita byla 90,4 Wh. Zařízení jsem podrobil testům baterie ve více scénářích, abych tak co nejlépe demonstroval maximální délku provozu.
Čas provozu na baterii je na 17" notebook s takto výkonným hardwarem obdivuhodný. Vděčí za to zejména nízké spotřebě použitého CPU při provádění jednoduchých úkolů a také úsporné integrované grafice. Více než sedm hodin kancelářské práce či sledování filmu bylo v tomto segmentu ještě před pár lety absolutní utopií. Navíc toto a jemu podobná zařízení jsou navrhována primárně pro provoz na adaptéru, baterie zde plní víceméně roli záložního zdroje. Tomu odpovídá i fakt, že z baterie nelze zařízení provozovat s plným výkonem. Také je vhodné dodat, že použití 4K 10-bit DreamColor displeje signifikantně zkrátí provozní čas na baterii.
Základní a nejdůležitější příslušenství, které je vhodné k pracovnímu notebooku zakoupit, je dokovací stanice. HP jich samozřejmě nabízí několik, v závislosti na počtu konektorů a výkonu napájecího adaptéru. Ke mnou testovanému ZBooku 17 G5 přísluší stanice HP ThunderBolt Dock 230W G2, kód 2UK38AA, kterou je možné ke dni psaní článku zakoupit za 4 999 Kč.
K notebooku se připojuje pomocí kombinovaného konektoru USB-C/Thunderbolt a standardního napájecího jacku. Na jeho přední straně najdeme kromě kabelového výstupu také jeden USB-C konektor schopný kromě datového přenosu také napájet externí zařízení s výkonem výstupu 15 W. Boční strana je vybavena slotem pro zámek Kensington, kombinovaným 3,5mm jackem a jedním USB A 3.0 konektorem. Nejpodstatnější je však zadní strana, která hostí Thunderbolt 3 konektor a USB-C s funkcí DP, dva konektory Display Port v plné velikosti, dále analogový VGA výstup, dva USB A 3.0 konektory, RJ45 (Ethernet) a připojení nabíjecího adaptéru.
S její pomocí je tak možné konvertovat ZBook 17 G5 na plnohodnotný desktop tam, kde je to potřeba. Počet a rozmanitost konektorů je skutečně bohatá, od nejmodernějšího Thunderbolt 3 až po analogový VGA, potřebný například pro starší projektory. Připojit je tak možné prakticky cokoli. Nabíjecí adaptér dodávaný k dokovací stanici má výkon 230 W, což je o 30 W více než adaptér dodávaný k samotnému ZBooku 17 G5. Zároveň je také o něco větší, stále si však zachovává typický design a tvary.
Recenze HP ZBook 17 G5
NotebookyTak jako u letošních Elitebooků, i u testované 17" pracovní stanice ZBook 17 G5 musím konstatovat, že se společnosti HP aktualizace komponent i designu jednoduše povedla. ZBook posouvá hranice produktivity na cestách daleko za limity minulých generací, a to po všech stránkách. Díky modernímu šestijádrovému procesoru s podporou ECC pamětí a výkonnému grafickému akcelerátoru Quadro P5200 se 16GB pamětí stírá ZBook 17 G5 rozdíly mezi mobilními a stolními pracovními stanicemi tak jako nikdy předtím.
Výkonem to však nekončí. ZBook se také pyšní vynikající konstrukcí s jednoduchou údržbou či budoucím upgradem. Nešetřilo se ani na možnostech zabezpečení, konektorové výbavě či ovládacích prvcích, které jsou skutečně komfortní. Potěšilo také zachování ODD pozice či kamera vybavená posuvným krytem.
Netýká se to jen testovaného kusu. Konfigurační možnosti ZBooku 17 G5 jsou opravdu široké, a dovolím si tvrdit, že si tu každý profesionál hledající výkon na cestách přijde na své. Jsou zde však i nedostatky. Průměrný TLC disk nesedí k celkovému účelu a výkonu zařízení, reproduktory nemají zrovna ideální hudební přednes a ventilátory dají o sobě vědět často a nahlas. Nejvážnější problém jsou vysoké provozní teploty a následné škrcení procesoru. To je však více chyba Intelu než výrobce zařízení, protože zvyšování počtu a výkonu jader bez změny architektury se muselo někde odrazit.
I tak se ZBooku 17 G5 podařilo ukázat, že titul vlajkové lodi značky mu právem patří, a doporučil bych ho každému, kdo ocení jeho ukázkové spojení mobility, mechanické kvality, nejmodernější výbavy a výpočetního výkonu. Konkurence se mu totiž bude hledat těžko.
Klady
Zápory
Matej Uríček
Matej Uríček pochází z Liptovského Mikuláše, hardwaru se pracovně věnuje již déle než dekádu. Jeho denním chlebem je servis počítačů a notebooků, stavba PC sestav na míru a poradenství v IT. Je zakladatelem společnosti ACW Servis. U výpočetní techniky si cení kvality, praktičnosti a účelného designu.