Budovatelské stolní hry – mozek zapojíte na 100 %
Budovatelské stolní hry jsou zaměřené hlavně na vytváření a rozvíjení nějakého systému, jako je město, civilizace, podnik nebo vesmírná kolonie. Hráči musí plánovat své tahy, optimalizovat své zdroje, řešit problémy a reagovat na změny v prostředí. Budovatelské deskové hry často nabízejí mnoho možností a strategií, jak dosáhnout cílů, a vyžadují od hráčů dlouhodobé myšlení a adaptabilitu.
i
Pokud se chcete spíše odreagovat s přáteli u sklenky něčeho dobrého a nechcete tolik zapojovat hlavu, mrkněte se na párty deskové hry. Zabaví vás jistě na celý večer.
Deskovka není jediným druhem budovatelské stolní hry
Existuje mnoho druhů budovatelských stolních her, které vyžadují různé dovednosti a použité strategie. Jsou obvykle vhodné pro více hráčů a nabízejí spoustu interakce a variability.
- Deskové hry jsou tím nejběžnějším typem. Patří mezi ně velmi oblíbené tituly, které se hrají po celém světě. Je to například strategická desková hra Civilizace, Carcassonne, Catan a další.
- Domino je jednoduchá hra, jež vyžaduje pozornost a plánování. Lze hrát s různými sadami kostek a pravidly.
- Hlavolamy jsou dalším typem budovatelských stolních her, které testují logiku a prostorové vnímání hráčů. Cílem je to, aby hráči složili nebo rozebrali určitý tvar nebo strukturu z daných dílů.
- Karetní deskové hry se liší od klasických karetních her tím, že karty nejsou pouze prostředkem pro dosažení cíle, ale také reprezentují různé prvky herního světa, jako jsou postavy, události, zdroje nebo akce.
- Kostky mohou být také jedním z druhů budovatelských her. Dají se pomocí nich stavit různé útvary.

Desková hra Civilizace

Catan – zámořské objevy

Carcassonne
Pokud by vás přestala bavit základní verze nějaké budovatelské stolní hry, většinou se dají sehnat i určitá rozšíření. Ty do hry přidávají nové prvky, pravidla a více možností hraní.
Důležité faktory budovatelských stolních her
Budovatelské stolní hry mají určité faktory, které ovlivňují zážitek z hraní, obtížnost a vhodnost hry pro různé skupiny hráčů. Jsou jimi zejména minimální a maximální počet hráčů, délka hry a věkové doporučení.
Minimální a maximální počet hráčů
Některé budovatelské hry jsou určené pouze pro jednoho nebo dva hráče, zatímco jiné může hrát i deset a více lidí. Obecně platí pravidlo, že čím více hráčů se účastní, tím delší a složitější hra bývá.
Délka budovatelské hry
Délka hry se může lišit podle typu a pravidel budovatelské stolní hry. Některé jsou rychlé a dají se dohrát za půl hodiny, zatímco jiné mohou trvat i desítky hodin. Vše záleží i na tom, jak rychle hráči pochopí pravidla a samozřejmě musíte brát v potaz i fakt, že ve většině her je významným faktorem náhoda.
Věkové doporučení
Určité budovatelské hry jsou jednoduché a přístupné i pro děti, zatímco jiné ale mohou být velmi komplexní a obsahovat například násilné motivy. Proto si vždy pohlídejte věkové doporučení na krabici.
Budovatelské stolní hry podle různých témat
Na trhu naleznete budovatelské stolní hry s různou tématikou. Mohou to být hry, které jsou inspirovány filmovými klasikami, či legendárními videohrami. Nicméně, k mání jsou také běžnější deskovky, které bývají i cenově dostupnější. Vše záleží na vašich preferencích a možnostech.
i
Chcete hraní posunout na vyšší level? Vyzkoušejte budovatelské stolní hry v jiném jazyce. Procvičíte si tak například anglickou slovní zásobu a zároveň se dobře zabavíte.
Skrýt popis