Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

AlzaPlus+ Apple iPhone
Zobrazit katalog

HTC Vive Pro 2; wallpaper: cover

HTC Vive Pro 2: recenze, cena, HW požadavky a další info

(Update): Článek aktualizován o souhrn zahraničních recenzí.

HTC navazuje na úspěch své VR helmy Vive Pro a nastavuje nový standard virtuální zábavy. VR headset HTC Vive Pro 2 vás vtáhne do cizích světů pomocí 5K rozlišení, 120Hz obnovovací frekvence a 120° zorného pole. Díky pokročilým technologiím a špičkovému hardwaru tak patří mezi absolutní špičku, čemuž však odpovídá také cena. Vše, co potřebujete o VR headsetu HTC Vive Pro 2 vědět, najdete v tomto článku.


Autor: Filip NěmecSpeciál


Zdroj obrázku: HTC

HTC Vive Pro 2: Vše, co víme – OBSAH

HTC Vive Pro 2: Recenze


Nová generace headsetu HTC Vive Pro 2 v recenzích jednoznačně uspěla a herní weby i magazíny zaměřené spíše na hardware nešetří chválou. GamesRadar ve své recenzi chválí vynikající kvalitu obrazu, která překonává dosavadní konkurenci, a spolu s tím související vlastnosti headsetu, jako je 120 Hz obnovovací frekvence nebo 120° zorné pole. Se stejným závěrem přichází také redaktor magazínu PC Gamer, který se rovněž shoduje na největších záporech HTC Vive Pro 2. Kromě předem jasných záporů, jako je vysoká cena, trápí headset také nepříjemné přehřívání.

Recenzenti také kritizují obtížnější nastavování headsetu a kalibraci či (jak píše ve své recenzi například magazín TrustedReviews) skutečnost, že na rozdíl od helmy žádným větším vylepšením neprošly ovladače. I podle tohoto magazínu je však HTC Vive Pro 2 „nejlepším herním VR headsetem, který si aktuálně můžete koupit,” i když je určen právě díky své ceně a vysokým požadavkům na výkon spíše náročným hráčům.

HTC Vive Pro 2: Datum vydání a cena


Bezdrátový VR headset HTC Vive Pro 2 se začal v České republice prodávat 4. srpna 2021

Samostatný headset lze koupit za 21 490 Kč (819 euro) a tzv. „full kit“, tedy kompletní balení obsahující kromě headsetu HTC Vive Pro 2 také potřebné senzory a ovladače, stojí 37 490 Kč. Pokud však máte některou z předchozích verzí HTC Vive headsetů či Valve Index, Vive Pro 2 je kompatibilní s vašimi ovladači i senzory, takže vám postačí koupit samotnou helmu. Více se dozvíte v kapitole zpětná kompatibilita.

Meet VIVE Pro 2 | VIVE

zdroj: HTC

VR headset HTC Vive Pro 2 byl představen 12. května 2021 na online akci VIVECON 2021.

HTC Vive Pro 2: Hry


Na HTC Vive Pro 2 si lze zahrát všechny hry, které jdou spustit na předchozí verzi headsetu i dalších HTC helmách, jde tedy o tituly z nabídky Viveport, což je distribuční platforma společnosti HTC, a stejně tak podporuje VR hry publikované na platformě SteamVR. Díky tomu je pro Vive Pro 2 připraveno obrovské množství her mnoha žánrů. Inspirovat se můžete například naším žebříčkem nejlepších VR her. Za naší redakci musíme jednoznačně doporučit VR hit roku 2020 Half-Life: Alyx, celosvětově úspěšnou slovensko-českou hru Beat Saber nebo třeba akci Superhot VR.

HTC Vive Pro 2; screenshot: Half-Life Alyx HTC Vive Pro 2; screenshot: Beat Saber

zdroje: Steam, beatsaber.com

Obrázek 1: Half-Life: Alyx je pokračování oblíbené série Half-Life, příběh je však zasazen před druhý díl. Obrázek 2: Beat Saber je jedním z nejvýznamnějších zářezů československého herního průmyslu ve světě.

HTC Vive Pro 2: Technické specifikace a konektivita


HTC Vive Pro 2 je high-end VR headsetem a tomu odpovídají i technické specifikace, které v současnosti zastupují to nejlepší na trhu helem pro virtuální realitu. Vive Pro 2 podporuje 5K rozlišení (4896 × 2448), respektive 2,5K pro každé oko (2448 × 2448) a 120 Hz pro co nejplynulejší obraz. Výrazným vylepšením prošly také displeje samotné, nově jde o LCD panely s RGB subpixely a optickou sestavou integrující pro každé oko dvě čočky místo jedné, čímž je docílena vyšší jemnost obrazu vedoucí k potlačení tzv. screen-door efektu. Nechybí ani možnost nastavit IPD (interpupillary distance, vzdálenost očí od sebe, kterou máme každý trochu odlišnou) pro co nejostřejší obraz. Výrazným vylepšením je rovněž podpora 120° zorného pole a to i přesto, že se celková velikost displejů zmenšila, čímž headset rovněž snižuje množství vyzařovaného tepla. Snímání helmy jako v případě HTC Vive Pro či jiných Vive headsetů probíhá pomocí trackovacích kamer Valve Index Base Station či HTC SteamVR 2.0 Base Station.

HTC Vive Pro 2; screenshot: headset z boku

zdroj: roadtovr.com

Ačkoli HTC označuje Vive Pro 2 jako 5K headset, ve skutečnosti k tomu displejům chybí pár pixelů navíc. Pravé 5K rozlišení je 5120 × 2880, zatímco Vive Pro 2 má „jen“ 4896 × 2448. Údaj má však rozhodně blíže k 5K než 4K (3840 x 2160), takže to nelze inženýrům ze společnosti HTC příliš vyčítat.

HTC Vive Pro 2 se stejně jako předchozí verze propojuje s počítačem pomocí kabelu, headset tedy není primárně bezdrátový, přesto i Vive Pro 2 je kompatibilní s bezdrátovým adaptérem Vive Wireless Adapter. Abyste však využili potenciál Vive Pro 2 naplno, musíte headset připojit k PC pomocí pětimetrového kabelu přes DisplayPort a USB, tedy stejně jako doposud. Pro plnou kvalitu obrazu je vyžadován DisplayPort verze 1.4 s podporou DSC kompresí dat. Podporován je také DisplayPort verze 1.2 či verze 1.4 bez podpory DSC, v obou případech však výsledný obraz bude mít nižší kvalitu a rovněž nepůjde dosáhnout jinak podporovaných 120 Hz. V případě, že připojíte Vive Pro 2 přes bezdrátový adaptér, bude kvalita snížena zhruba podobně. HTC zatím nespecifikovalo, o jak velké zhoršení obrazu jde, pravděpodobně se navíc bude i lišit podle náročnosti dané hry. Na druhou stranu HTC ve spolupráci s firmami Nvidia a AMD integrovalo technologii Display Stream Compression zlepšující vizuální kvalitu i při použití 1.2 verze DisplayPortu.

Úpravou dle očekávání prošla také ergonomie helmy, i když jen velmi mírně. Celkový design je tak hodně podobný, drobné změny však mají za následek například lepší rozložení váhy headsetu, zejména díky snížení hmotnosti i velikosti přední části s displeji. Všechna ergonomická nastavení zůstávají stejná. Přední strana helmy opět nabízí dvě kamery snímající prostor kolem vás, díky čemuž HTC Vive Pro 2 může sloužit nejen účelům virtuální, ale také rozšířené (augmentované) reality. Rovněž nechybí dva mikrofony a vestavěné reproduktory, jež lze použít místo sluchátek, takže můžete být ponořeni do hry, ale zároveň mít přehled, co se děje kolem vás, přičemž pomocí USB-C lze připojit i sluchátka vlastní. V tabulce níže najdete srovnání základních parametrů obou verzí HTC Vive Pro a Oculus Quest 2.


HTC Vive Pro HTC Vive Pro 2 Oculus Quest 2
Datum vydání v České republice 5. dubna 2018 4. srpna 2021 13. října 2020
Cena Zhruba 13 000 Kč (599 USD) 21 490 Kč (799 USD) Od 10 000 Kč (64 GB verze se dvěma ovladači)
Samostatné CPU a GPU Ne, nutno připojit k PC Ne, nutno připojit k PC Ano, nevyžaduje PC
Připojení k PC Kabel i bezdrátově Kabel i bezdrátově Kabelem (jen pro dodatečné funkce)
Field of View (horizontální) 110° 120° 89°
Rozlišení 2,880 × 1,600 (1280×1440 pro jedno oko) 4,896 × 2,448 (2448×2448 pro jedno oko) 3,664 × 1,920 (1832×1920 pro jedno oko)
Typ obrazovky Dual AMOLED Dual LCD Single LCD
Obnovovací frekvence 90 Hz 120 Hz 90 Hz (až 120 Hz v budoucnu)
IPD nastavení Ručně, 60mm až 73mm Ručně, 57 až 72 mm 3 pozice (58, 63 a 68 mm)
Systém trackování pohybu Externí – Valve Index Base Station / HTC SteamVR 1.0 a 2.0 Base Station Externí – Valve Index Base Station / HTC SteamVR 1.0 a 2.0 Base Station Integrované senzory přímo v helmě
Ovladače Vive controller / Valve Index controller Vive controller / Valve Index controller Oculus Touch controller
Zvuk Integrované reproduktory v helmě (3D zvuk) Integrované reproduktory v helmě (3D zvuk) Integrované reproduktory v helmě (3D zvuk)
Váha 1017g Není oznámeno 503g

• Zdroj: oculus.com, vive.comvr-compare.com (25. 5. 2021)

HTC Vive Pro 2: Ovladače


HTC Vive Pro 2 navazuje na svého předchůdce, není tak překvapením, že stejně jako další headsety od společnosti HTC je kompatibilní s Vive pohybovými ovladači. Ty nabízejí 24 senzorů, trackpad, trigger s dvěma úrovněmi stisku a haptickou odezvu.

Podporovány jsou rovněž velmi oblíbené ovladače Valve Index s 87 senzory, jež kontrolují i takové detaily, jako jsou pohyby prstů, jejich rychlost či síla stisku. Navíc mají také řemínky pro pohodlnější držení. Obecně však fungují Valve Index ovladače podobně jako Vive ovladače – mají trackpad pro jemné ovládání, trigger i podobné rozložení tlačítek. Výraznou novinkou je však to, že vedle trackpadu najdete také klasickou analogovou páčku.

Stejně jako Vive Pro je také jeho nástupce kompatibilní s dalšími ovladači spadajícími do standardu Steam VR, na HTC Vive Pro 2 je tak možné hrát s ovladači třetích stran, kam patří i VR rukavice a další příslušenství.

HTC Vive Pro 2; screenshot: ovladače xDefault; screenshot: Valve Index ovladače

zdroje: HTC, Valve

Obrázek 1: S novou generací Vive Pro nepřichází nové ovladače. S headsetem jsou kompatibilní stávající ovladače HTC Vive controller, ale i další příslušenství. Obrázek 2: Ovladače Valve Index jsou v současnosti velmi oblíbené díky pokročilejším funkcím, jako je možnost sledovat pohyby jednotlivých prstů.

HTC Vive Pro 2: PC požadavky


HTC Vive Pro 2 patří mezi tzv. PC-powered VR headsety, což znamená, že pro svůj chod potřebuje výkonné herní PC. A protože HTC Vive Pro 2 nabídne kvalitu obrazu v 5K rozlišení a 120 Hz, výkonu bude potřebovat opravdu hodně. Minimální a doporučené oficiální nároky udávané výrobcem najdete níže.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 Windows 10
Procesor Intel Core i5-4590 | AMD Ryzen 1500 Intel Core i5-4590 | AMD Ryzen 1500
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1060 | AMD Radeon RX 480 NVIDIA GeForce RTX 2060 | AMD Radeon RX 5700
Operační paměť 8 GB 8 GB
Video výstup DisplayPort 1.2 DisplayPort 1.4
USB port USB 3.0 USB 3.0

• Zdroj: HTC (30. 8. 2021)

HTC Vive Pro 2: Zpětná kompatibilita


Pro všechny majitele současných headsetů z řady HTC Vive máme dobrou zprávu – Vive Pro 2 je plně kompatibilní s veškerým příslušenstvím standardu Steam VR. S HTC Vive Pro 2 jsou tak kompatibilní kromě Vive ovladačů například i ovladače Valve Index, senzory HTC Vive Tracker, Vive Facial Tracker či nejrůznější VR rukavice třetích stran. Ke sledování pohybu lze použít trackovací senzory Valve Index Base Station i HTC SteamVR 2.0 a 1.0 Base Station. Pokud tedy již používáte jiný headset od HTC či Valve Index, postačí vám dokoupit pouze samotnou helmu. Všechny Vive senzory, Vive ovladače nebo třeba bezdrátový adaptér jsou plně kompatibilní.

i

• Zdroje: tisková zpráva, vive.comvr-compare.com


HTC Vive Pro 2 Headset
Brýle pro virtuální realitu k počítači, celkové rozlišení 4K 4896 × 2448 px (na jedno oko 4K 2448 × 2448 px), 120 Hz, zorné pole 120°, připojení přes Bluetooth, USB-C a DisplayPort, mikrofon, sluchátka, gyroskop, g-senzor, proximity senzor

20 690,-
Můžete mít dnes do 15:45
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CES9a003ja3a
HTC Vive Pro Eye
Brýle pro virtuální realitu k počítači, celkové rozlišení QHD 2880 × 1600 px (na jedno oko QHD 1440 × 1600 px), 90 Hz, zorné pole 110°, připojení přes Bluetooth, USB-C a DisplayPort, ovladač a základová stanice součástí balení, mikrofon, sluchátka, gyroskop, g-senzor, proximity senzor

34 990,-
Můžete mít dnes do 15:45
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CES9a003ja3
HTC Vive Pro Full kit
Brýle pro virtuální realitu k počítači, celkové rozlišení QHD 2880 × 1600 px (na jedno oko QHD 1440 × 1600 px), 90 Hz, zorné pole 110°, připojení přes Bluetooth, USB-C a DisplayPort, ovladač a základová stanice součástí balení, gyroskop, g-senzor, proximity senzor

28 196,-
Můžete mít dnes do 15:45
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CES9a003jb
HTC Vive Cosmos Elite
Brýle pro virtuální realitu - dva LCD panely, obnovovací frekvence 90 Hz, zorné pole 110°, gyroskop, akcelerometr

20 290,-
Můžete mít dnes do 17:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CES9a003ja2a
Valve Index VR Kit
Brýle pro virtuální realitu pro SteamVR, zorné pole 130°, framerate až 144 Hz, rozlišení 1 440 × 1 600 px, integrovaná sluchátka

Předp. cena
29 990,-
Těšíme se
Objednací kód: VAL01
Valve Index Base Station
Příslušenství k VR brýlím - základní stanice pro větší dosah a širší zorné pole, dosah až 7 m, podpora až 4 stanic, kompatibilní se SteamVR tracking 2.0, včetně 4,5m napájecího kabelu, držáku, zdroje, adaptéru a hadříku

Předp. cena
4 190,-
Těšíme se
Objednací kód: VAL05
Valve Index Controllers
Příslušenství k VR brýlím - ovladače s optickými a pohybovými senzory, připojení přes USB-C nebo bezdrátově, Li-Ion baterie s výdrží až 7 hodin, bezpečnostní pásky, antibakteriální a omyvatelný materiál

Předp. cena
7 790,-
Těšíme se
Objednací kód: VAL04
Valve Index Headset + Controllers
Brýle pro virtuální realitu k počítači, celkové rozlišení QHD 2880 × 1600 px (na jedno oko QHD 1440 × 1600 px), 144 Hz, zorné pole 130°, připojení přes DisplayPort, ovladač součástí balení, sluchátka

Předp. cena
20 990,-
Těšíme se
Objednací kód: VAL02
Valve Index Headset
Brýle pro virtuální realitu k počítači, celkové rozlišení QHD 2880 × 1600 px (na jedno oko QHD 1440 × 1600 px), 144 Hz, zorné pole 130°, připojení přes DisplayPort, sluchátka

Předp. cena
14 990,-
Těšíme se
Objednací kód: VAL03
0
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací