Alza days prosinec Alza days prosinec

HTC Vive Pro Eye: Když virtuální realita ví, kam se díváte

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Revoluční novinka na poli virtuální reality je tady. HTC Vive Pro Eye, uvedený na veletrhu CES v lednu 2019, přináší všechna vylepšení loňského modelu Vive Pro, k tomu ale také funkci eye tracking neboli sledování očí. Ta je zásadní, protože mění způsob, jakým je virtuální realita využívána, a navíc výrazně pomáhá výkonu. Umožňuje totiž zvýšení obrazové kvality a snížení hardwarových nároků. Jak? Právě tomu se budeme v tomto článku věnovat.

HTC Vive Pro Eye

Nový HTC Vive Pro Eye ví, kam se díváte – OBSAH

  1. Eye tracking a další novinky HTC Vive Pro Eye
  2. HTC Vive Pro Eye: aplikace plynulejší a graficky kvalitnější
  3. Nejen pro hráče – HTC Vive Pro Eye využijí také manažeři či piloti

Eye tracking a další novinky HTC Vive Pro Eye

HTC Vive Pro Eye je headset pro virtuální realitu založený na modelu z roku 2018 nazvaném Vive Pro. Ten přinesl oproti původnímu HTC Vive řadu vylepšení, která má i model Eye. Nejvýraznějším je zvýšené rozlišení, které teď při součtu displejů pro obě oči činí 2 880 × 1 600 pixelů. Nový model byl vybaven také kvalitními HiRes sluchátky s 3D prostorovým zvukem, která jsou navíc zabudovaná přímo v headsetu. Také je kompatibilní s novou, vylepšenou generací základnových stanic, které slouží pro sledování pohybu v prostoru.

HTC Vive Pro Eye kit
Kompletní sada HTC Vive Pro Eye – headset se sluchátky, ovladače a základové stanice snímající pohyb v prostoru.

To vše má samozřejmě HTC Vive Pro Eye také, navíc ale ještě onen zmíněný eye tracking. Eye tracking je funkce sledování očí. Když tedy máte headset HTC Vive Pro Eye nasazený, on i všechna funkčně spjatá zařízení vědí, kam se v rámci virtuální reality díváte. HTC mělo na CES několik ukázek toho, jak je možné této funkce využít v praxi. Aniž by někdo opomíjel herní zážitek, ve spojitosti s HTC Vive Pro Eye se často skloňuje profesionální využití.

HTC Vive Pro Eye: aplikace plynulejší a graficky kvalitnější

Když používáme svůj přirozený zrak, ostříme na jeden bod či relativně malou oblast tento bod obklopující. Zbytek našeho zorného pole je neostrý, nedokážeme v něm tedy rozpoznat detaily. Z toho vycházeli i tvůrci HTC Vive Pro Eye při vymýšlení vhodných uplatnění pro funkci eye tracking. Jedním z nich je právě využití odlišnosti vnímání různých částí zorného pole. Tím, že rozdělili kvalitu renderování, otevřeli dveře zvýšení výkonu i lepší obrazové kvalitě.

HTC Vive Pro Eye rendering
HTC Vive Pro Eye využívá selektivní rendering a místa, na která ostříte, vykresluje ve vysoké kvalitě.

Přestože technologické řešení jednoduché nejspíš není, princip a myšlenka ano. HTC Vive Pro Eye vkládá zásadní část výkonu do renderování té části obrazu, na niž se uživatel zrovna dívá. Ostatní části, které má lidský zrak přirozeně rozostřené, mohou být naopak nižšího rozlišení. Tím se uvolňuje výpočetní výkon právě pro renderování obrazu v oblasti, na kterou zrak ostří.

Parametr HTC Vive HTC Vive Pro Eye
Rozlišení displejů 2 160 (2× 1 080) × 1 200 px 2 880 (2× 1 440) × 1 600 px
Technologie displejů OLED AMOLED
Zorné pole 110° 110°
Obnovovací frekvence 90 Hz 90 Hz
Zabudovaná sluchátka ×
Sledování očí ×

Kompatibilní s brýlemi

V ní je možné využít tzv. supersampling (nadvzorkování), což je renderování obrazu ve vyšším rozlišení, než v jakém se zobrazuje na displeji. Nejedná se o nijak převratnou technologii, počítačové hry ji využívají už dlouhou dobu jako formu antialiasingu (vyhlazování hran).

i HTC Vive Pro je headset velmi podobný nově uvedené virtuální realitě Valve Index. Zajímavostí je, že ovladače a základové stanice (pro snímání pohybu) obou virtuálních realit jsou vzájemně kompatibilní.

Možná si vzpomenete na zkratku SSAA nebo MSAA. Možná si ale vzpomenete také na výkonnostní dopady těchto nastavení. Díky eye trackingu může HTC Vive Pro Eye aplikovat supersampling jen na malou část obrazu, a tím zachovat, nebo dokonce snížit hardwarové nároky při zvýšení obrazové kvality v místech, kde je pro uživatele důležitá.

Nejen pro hráče – HTC Vive Pro Eye využijí také manažeři či piloti

HTC si na CES 2019 připravilo několik ukázek, které měly nastínit šíři uplatnění HTC Vive Pro Eye. První byla jakýmsi trenažerem pro řečníky. V něm měli přítomní možnost vyzkoušet si virtuální přednášku z pozice přednášejícího. Vive Pro Eye sledoval oční kontakt a nakonec vyhodnotil, jak si daný přednášející vedl.

Společně s představením HTC Vive Pro Eye byla spuštěna služba Viveport Infinity, zcela neomezené předplatné her a aplikací pro virtuální realitu.

Samotnou funkci eye tracking předváděl také přítomný profesionální tréninkový simulátor stíhačky. Když zaučovaný pilot sedí ve virtuálním kokpitu s nasazeným HTC Vive Pro Eye, jeho instruktor může sledovat, kam se žák dívá a zda se v ovládání skutečně vyzná. Ani jedna z ukázek trenažéru nebyla dříve proveditelná, alespoň ne s takovou přesností. Obě dokazují šíři využití virtuální reality v profesionální oblasti.

i Mohlo by vás zajímat

Technologie eye tracking nového headsetu HTC Vive Pro Eye si klade za cíl výrazně šetřit výpočetní výkon, zvýšit kvalitu obrazu a kromě hráčů zacílit také na profesionály, a to ještě více než předchozí verze. Ačkoliv to tak nemusí na první pohled působit, je to pro svět virtuální reality velká událost. Dostupnost je hlášena na konec května.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací