Zatímco doposud Huawei cílil chytré hodinky na nižší až střední třídu, nová dvojice Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro by se ráda zařadila mezi ty nejlepší chytré hodinky vůbec. Inovace dorazily takřka na všech frontách, ať už jde o celkovou výbavu, použité materiály, zbrusu nový operační systém, nebo intuitivnější ovládání. Dokážou ale zmíněná vylepšení ospravedlnit i citelně vyšší cenovku? Přesně na to se podíváme v dnešní recenzi chytrých hodinek Huawei Watch 3, v rámci které se zmíníme i o luxusnější variantě Pro.
Po peripetiích s Androidem přišel Huawei s dlouho očekávaným operačním systémem HarmonyOS, který nezamířil jen na smartphony, ale i další zařízení včetně nových chytrých hodinek Huawei Watch 3 a 3 Pro. Software se přitom stává důležitějším než kdy dříve, jelikož bezchybné hardwarové zpracování zvládá již celá řada značek. Jedinečná šance využít HarmonyOS k posunutí chytrých hodinek na novou úroveň přesto zůstala nevyužita. Změn je totiž relativně málo a HarmonyOS tak v tuto chvíli zaostává za citelně propracovanějšími systémy od Samsungu nebo Applu.
HarmonyOS přesto láká jistými pozitivy, ať už jde o kompletní podporu češtiny, či obchod aplikací Huawei AppGallery, který zpřístupňuje možnost rozšíření libovolným směrem. Česky je ostatně i mobilní aplikace Huawei Health, která zcela nahradila Huawei Wear, a tím správu celkově zjednodušila (na vše již stačí jediná appka). Vzhled většiny funkcí zůstal beze změn, zajímavou novinkou je ale menu složené z ikonek, podobající se tomu z Apple Watch. Huawei Watch 3 a 3 Pro nicméně zástupce řadí do mřížky, což je sice originální, nikoliv však praktické, jelikož ikonek se na obrazovku vejde o to méně. Inspirace Applem je zřejmá i z ovládací korunky, kterou lze považovat za nejlepší systém ovládání smartwatch, zvláště pak v kombinaci s haptickou odezvou připomínající mechanické hodinky. Škoda jen, že je korunka na Huawei Watch 3 (Pro) mírně nahnutá, což práci s ní činí o něco méně příjemnou.
Propracovanější systém bohužel provází i zhoršená výdrž baterie. Zatímco u předchozí řady výrobce sliboval až 14 dnů běžného provozu, v případě Huawei Watch 3 se máme spokojit jen se 3 dny (5 dny u varianty Pro). V rámci testování nám chytré hodinky skutečně vydržely 3,5 dne, a to bez využití eSIM, která bezpochyby odčerpá další energii. Možnou záchranou tak může být snad jen účinný režim úspory baterie, se kterým máme dosáhnout až na 14 dnů (21 dnů u verze Pro), aniž bychom přišli o možnost využít většinu funkcí. Smůlu nicméně mají majitelé iPhonů, kteří se dle oficiálního zdroje musí spokojit s poloviční výdrží. Pozitivnější novinkou je pak bezdrátové nabíjení, které zabere asi 2,5 hodiny, a celý proces tak zbytečně neprodlužuje. Huawei Watch 3 a 3 Pro přitom zvládnou i reverzní nabíjení, díky němuž hodinky nabijeme i prostřednictvím telefonu.
Huawei Watch 3 s průměrem 46,2 mm patří mezi robustnější modely, a je proto škoda, že oproti předchozí generaci zmizela možnost zakoupení menší varianty. Pocit z velikosti hodinek je sice do značné míry záležitostí zvyku, zákazníci s drobnějším zápěstím se přesto dostali do takřka neřešitelné situace, zejména pak v případě modelu Huawei Watch 3 Pro, který nabízí 48mm rozměr s nemalou tloušťkou 14 mm.
Konstrukci z nerezové oceli měla již druhá generace, teprve u Huawei Watch 3 ji ale nedoplňuje polymer, nýbrž o něco prémiovější keramika. Ještě luxusnějších materiálů jsme se dočkali u varianty Pro, která sází na lehčí a zároveň odolnější titan (opět doprovázený keramikou) v kombinaci se safírovým sklíčkem pro nejlepší možnou ochranu displeje. U recenzovaného kusu vypadalo slušně i zpracování samotného řemínku, který lze navíc snadno kdykoliv vyměnit.
Famózní AMOLED displej nabídla již druhá generace a Huawei Watch 3 a 3 Pro tak nemají důvod cokoliv měnit. V podstatě jedinou modifikací je jen nepatrně větší úhlopříčka 1,43 palce a úměrně tomu vyšší rozlišení, díky čemuž získáváme nadprůměrnou jemnost 326 PPI. Největší novinkou je tak velký výběr ciferníků, který zahrnuje nejen 30 předinstalovaných vzhledů, ale i více než 1 000 designů v již zmíněném obchodu aplikací. Co výrobce zapomněl zmínit, je zpoplatnění valné většiny ciferníků, jejichž cena se pohybuje od 10 do 100 Kč a které se iPhonům vůbec nezobrazují.
V porovnání s Apple Watch nelze přehlédnout ani staromódní designy mnoha ciferníků. O moc lépe nedopadly ani pohybující se vzhledy, které sice působí dynamicky a svěže, při probuzení hodinek se ale nejdříve objeví závěr animace z předchozího spuštění, načež se teprve nehezkým trhnutím vrátí startovní pozice, aby vše začalo znovu. Až na výjimky ciferníky nelze ani editovat, což je u zařízení v této cenové relaci vcelku nemilým překvapením. Zato Huawei Watch 3 (Pro) umožňují vytvoření ciferníku s vlastním obrázkem na pozadí, zatímco v budoucnu má přibýt i využití vlastního krátkého videa. Samozřejmostí je pak funkce Always-On, která u mnoha ciferníků nabízí také speciální vzhled odrážející daný design. A není-li přítomen specifický ciferník pro Always-on, vybírat stále můžeme ze šesti vzhledů připravených pro tento režim.
Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro dokážou být užitečné na každém kroku. Ve výbavě totiž najdeme budík, stopky, odpočítávání, kalendář, svítilnu, předpověď počasí, nahrávání hlasových poznámek i vyhledání telefonu. Možné je rovněž vyžadování kódu po opětovném užívání sundaných hodinek, čímž zvýšíme celkovou bezpečnost. Hudbu lze poslouchat jak z veřejné online knihovny s možností výběru kategorie (party, na řízení…), tak z vnitřního úložiště hodinek, které má úctyhodnou kapacitu 16 GB. Některé funkce však (zatím) zůstaly nedostupné, ať už jde o hlasovou asistentku Celiu, bezkontaktní platby, nebo e-SIM, která jinak zpřístupňuje telefonování, SMS i připojení k internetu. To vše má přitom fungovat s využitím shodného telefonního čísla a tarifu jako v našem telefonu.
Takřka žádných změn jsme se nedočkali v oblasti notifikací, které sice zvládají českou diakritiku i veškeré smajlíky, neumožňují ale žádnou reakci. Na rozdíl od mnohé konkurence tak u Huawei Watch 3 (Pro) nelze nadiktovat odpověď ani vybrat předpřipravenou textovou zprávu, takže pokaždé musíme sáhnout po telefonu. Díky integrovanému mikrofonu a reproduktoru nicméně vyřídíme veškeré telefonní hovory, jejichž zvuková kvalita je přitom více než slušná. Originální funkcí je pak možnost přijmout hovor speciálním gestem – stačí rozevřít a sevřít pěst.
Huawei Watch 3 a 3 Pro ukrývají také Bluetooth v dosud nejnovější verzi 5.2, která sice nezvyšuje dosah ani rychlost, snižuje ale energetickou náročnost. V praxi se tak hodinky odpojí třeba i v bytě 2+1, na přerušení spojení nás ale upozorní, takže vždy víme, když nejsme na příjmu. Připojení k internetu pak můžeme zachovat prostřednictvím přítomné WiFi, která zpřístupní veškeré notifikace i bez připojení ke smartphonu.
Citelné změny nastaly i v měření fyziologických dat. Vylepšený systém sledování srdeční frekvence TruSeen 4.5 totiž využívá nejen inovovaného optického senzoru, ale i safírového krytí pro ještě snadnější průnik světla. Získáváme tak přesnější údaje, stejně jako možnost změřit teplotu povrchu kůže, která se mění v závislosti na denním rytmu. Nepřetržitě lze monitorovat také stres, který je alespoň v mobilní aplikaci nazýván přesnějším termínem „zátěž“. Jde totiž o vytížení celého organismu, které nám pomůže s odhadem zbývajících sil při dalším plánování. Měření zátěže je ale podmíněno kontroverzní prvotní kalibrací, která vyžaduje odpovědět na 12 otázek Institutu psychologie Čínské akademie věd. Ty se přitom nezdráhají ptát i na relativně citlivé otázky typu „Někdy mám pocit, že jsem k ničemu.“.
Huawei Watch 3 (Pro) změří i hladinu okysličení krve (SpO2), přičemž zapnout můžeme i upozornění na nízkou hodnotu. Až překvapivě propracované je pak automatické měření spánku, které je přesné, nabízí tipy na zlepšení a zaznamená i šlofíky. V nabídce najdeme rovněž dechová cvičení v rozmezí 1 až 3 minut, přičemž vibrace avizující dobu nádechu umožňují i zavření očí. Škoda jen 3minutového limitu, který ve stresujících situacích stačit rozhodně nemusí. Klíčovou funkcí může být taktéž automatická detekce pádu, která přivolá pomoc, zatímco pětinásobným stisknutím korunky můžeme vypustit SOS signál i manuálně. Pro ženy je pak připraven také menstruační kalendář.
Huawei Watch 3 a 3 Pro potěší i ty aktivnější z nás. Nemusíme být přitom vyslovení sportovci, aby nás zajímala data o všedním pohybu, ať už jde o počet kroků, spálené kalorie, ušlou vzdálenost, či minuty intenzivní aktivity. V případě přímého sportování se pak můžeme těšit na množství podporovaných režimů, kterých je nyní více než 100. Při outdoorových aktivitách přitom využijeme kompas, výškoměr, barometr nebo čtveřici družicových systémů GPS, GLONASS, Galileo a Beidou, byť v nastavení překvapivě chybí možnost vybrat si konkrétní systém. Na základě dvoupásmové lokalizace nicméně hodinky zvládnou i využití více než jednoho navigačního systému v danou chvíli, což zvyšuje přesnost z metrů na centimetry. Samozřejmostí je rovněž vodotěsnost do 5 atmosfér, díky které můžeme s Huawei Watch 3 (Pro) plavat v mělké vodě, byť potápění ani vodní sporty doporučeny nejsou.
Ocenit musíme i komplexní zhodnocení každého tréninku, kde například z obyčejné chůze zjistíme přesnou trasu, dobu trvání, tempo, kadenci, převýšení nebo spálené kalorie. Vhod může přijít i tzv. dynamické sledování, což je automaticky vytvořené video zobrazující průběh celé aktivity včetně hudebního podkresu a vložených fotografií vzniklých v době aktivity. Zapomenout nesmíme ani na pokročilé sportovní ukazatele, které nám prozradí, jak dlouho čekat do dalšího tréninku (doba zotavení), zda netrénujeme příliš (tréninková zátěž) či jak na tom jsme s kondičkou (VO2 Max). Pro venkovní a sálový běh jsou v nabídce také kurzy různého zaměření (spalování tuků, kardio…), přičemž vybírat můžeme i ze čtyř tréninkových plánů složených z řady cvičení pro dosažení maximálního účinku.
Huawei | Watch GT 2 | Watch GT 2 Pro | Watch 3 | Watch 3 Pro |
---|---|---|---|---|
Tloušťka | 10,7 mm | 11,4 mm | 12,15 mm | 14 mm |
Standardní výdrž baterie | až 14 dnů |
3 dny (s iPhonem 1,5 dne) |
5 dnů (s iPhonem 2,5 dne) |
|
Senzor teploty pokožky | × | ✓ | ||
eSIM | × | ✓ | ||
Operační systém | Lite OS | Harmony OS | ||
WiFi | × | ✓ | ||
Počet sportovních režimů | 15 | 100+ |
Huawei | Watch GT 2 | Watch GT 2 Pro | Watch 3 | Watch 3 Pro |
---|---|---|---|---|
Rozměry | 45,9 × 45,9 mm | 46,7 × 46,7 mm | 46,2 × 46,2 mm | 48 × 49,6 mm |
Hmotnost bez řemínku | 41 g | 52 g | 54 g | 63 g |
Materiál těla | nerezová ocel, plast | titan, safírové sklo | nerezová ocel, keramika | titan, keramika |
Ovládací korunka | × | ✓ | ||
Úhlopříčka displeje | 1,39" | 1,43" | ||
Rozlišení displeje | 454 × 454 px | 466 × 466 px | ||
Vnitřní úložiště | 4 GB | 16 GB | ||
Družicové polohové systémy | GPS, GLONASS | GPS, GLONASS, Galileo, Beidou | GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS | |
Bluetooth | 5.1 | 5.2 | ||
Materiál řemínku | fluoroelastomer nebo kůže | fluoroelastomer, kůže nebo nerezová ocel | titan nebo kůže | |
TruSeen | 3.5 | 4.0 | 4.5 | |
Bezdrátové nabíjení | × | ✓ | ||
Kompatibilní systémy | Android 4.4, iOS 9.0 novější | Android 5.0, iOS 9.0 nebo novější | Android 6.0, iOS 9.0 nebo novější |
Chytré hodinky Huawei Watch 3 lze pořídit v černočerném provedení s gumovým páskem za 9 999 Kč a stříbrné variantě s hnědým koženým řemínkem za 10 499 Kč. Luxusnější variantu Huawei Watch 3 Pro můžeme získat ve stříbrném těle s koženým řemínkem za 10 999 Kč nebo v titanové verzi se safírovým sklíčkem za 15 999 Kč. Všechny modely jsou přitom k dostání již nyní a prohlédnout si je můžete prostřednictvím zelených tlačítek níže.
Huawei Watch 3 a 3 Pro
Chytré hodinkyHuawei Watch 3 a 3 Pro přináší vylepšení na všech frontách a celkově vzato uspokojí více zákazníků než kterákoliv generace předtím. Veškeré výtky jsou přitom softwarového charakteru a může tak být jen otázkou času, než bude vše vyřešeno. Neznámou zatím zůstává, zda uživatele neodradí aktuální omezení, horší výdrž baterie a zejména vyšší cenovka, která vrací do hry výrazně dostupnější Huawei Watch GT 2 v ceně okolo 4 000 Kč.
Klady
Zápory
Daniel Hlas
Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.
Zatímco konkurence vydává chytré hodinky jako na běžícím pásu, Huawei svou nejnovější generaci připravoval hned několik dlouhých let. Výsledkem je dvojice právě představených modelů Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro, které kombinují dříve fungující prvky s řadou vítaných inovací. Bude to ale stačit na zařazení mezi nejlepší chytré hodinky na trhu?
Chytré hodinky Huawei Watch 3 přichází s rozměrem 46,2 × 46,2 mm, tloušťkou 12,15 mm a nezanedbatelnou váhou 54 gramů. Prémiovější model Huawei Watch 3 Pro naproti tomu sehrává roli většího bratříčka, který se pyšní proporcemi 48 × 49,6 × 14 mm a ještě větší hmotností 63 gramů. V mezigeneračním srovnání si všimneme zejména nárůstu tloušťky, která pro drobná zápěstí není ideální, přičemž zmizela i možnost zakoupení menší velikosti daného modelu (Huawei Watch GT 2 najdeme ve 46 a 42mm variantě).
Nadstandardní jsou rovněž materiály, a zatímco Huawei Watch 3 tvoří tělo z nerezové oceli spolu s fluoroelastomerovým, koženým nebo kovovým řemínkem, Huawei Watch 3 Pro sahá po titanové konstrukci s koženým či titanovým páskem. Jedním z největších překvapení je ale přítomná korunka s haptickou odezvou, která jako by z oka vypadla té u Apple Watch. Jedná se o zřejmě nejlepší současné ovládání, které umožňuje nejen stisknutí, ale i otáčení pro srolování obsahu či ovládání například hlasitosti.
Dle předpokladů jsme se dočkali rovněž špičkového displeje s nepatrně větší úhlopříčkou 1,43 palce a famózní jemností přesně odpovídající předchozí generaci (326 PPI). Samozřejmostí je zaoblená skleněná obrazovka, AMOLED panel s dechberoucími barvami a věrnou černou nebo senzor okolního osvětlení pro automatickou regulaci jasu.Huawei Watch 3 a 3 Pro nás zahrnou také ohromujícím počtem ciferníků. Vedle 30 designů předinstalovaných v hodinkách na nás čeká i více než 1 000 dalších ciferníků v Huawei Watch Store, mezi kterými nechybí ani animované kusy. Dle prvních ukázek se zdá, že s ciferníky lze také přímo interagovat, což je výborná vychytávka, aktuálně dostupná snad jen u Apple Watch. Dále si můžeme vytvořit i vlastní pohyblivé vzhledy pomocí několikasekundového videa nahraného z telefonu. Majitelé iPhonů si nicméně musí vystačit jen s omezenou nabídkou ciferníků.
Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro jsou prvními chytrými hodinkami, na kterých si vyzkoušíme dlouho očekávaný operační systém HarmonyOS. Ten dorazí také na smartphony, televizory a další zařízení, přičemž Huawei si dal záležet na dokonalé provázanosti všech těchto produktů. Přítomna je také hlasová asistentka Celia, která umožní ovládání nejen hodinek, ale i propojených zařízení, a zodpoví rovněž veškeré naše dotazy.
HarmonyOS přináší zbrusu nové prostředí, které si ale ponechává původní podobu jednotlivých aplikací. Výraznou inovací je pak přehledný seznam aplikací, který nabízí řazení do mřížky. Podobnost s menu u Apple Watch je více než očividná, tento krok přesto znamená překonání většiny konkurenčních menu, která jsou často zbytečně komplikovaná. Mřížkové řazení nicméně znamená nevyužití prostoru mezi ikonami a zobrazení o to méně aplikací, takže je Apple stále o něco napřed.HarmonyOS se ale negativně podepsal i na výdrži baterie. Zatímco předchozí generace slibovaly až 14 dnů běžného provozu, Huawei Watch 3 odkazuje na pouhé 3 dny standardního provozu nebo 14 dnů v úsporném režimu, který taktéž počítá s během řady funkcí. Větší Huawei Watch 3 Pro naproti tomu nabídnou 5denní výdrž nebo 21 dnů v ekonomickém režimu. Pozor si ale musíme dát na používání s iPhony, jelikož s těmi překvapivě dosáhneme jen poloviny udávané výdrže. Častější nutnost nabíjení přitom není důsledkem využívání eSIM, jelikož i bez ní nezískáme více než 1 den navíc. Co naopak potěší, je přítomnost bezdrátového nabíjení, které umožňuje i reverzní nabíjení z chytrého telefonu.
Jedním z největších překvapení je přítomnost eSIM umožňující připojení k mobilní síti za použití stejného telefonního čísla jako u smartphonu. Huawei Watch 3 se tak stávají zcela nezávislým zařízením, na kterém můžeme vyřizovat volání i SMS, přičemž chybět nemá ani připojení k mobilnímu internetu. Ten zpřístupní nekonečné množství hudby, obchod aplikací a mnoho dalšího, to vše bez nutnosti mít telefon v dosahu. Komunikovat nicméně lze i prostřednictvím služby MeeTime, která umožňuje hovory a videokonference napříč zařízeními Huawei.
Funkcí je ale přítomno mnohem více, ať už jde o budík, stopky, kalendář, nebo ovládání fotoaparátu na telefonu, kde Huawei telefony nabídnou i živý náhled. Originální novinkou je pak ovládání gesty, kde například sevřením pěsti můžeme přijmout příchozí hovor. Samozřejmostí jsou rovněž notifikace na veškeré události, volání, SMS či zprávy z aplikací. Přítomno má být také NFC, byť zprovoznění bezkontaktních plateb v ČR zůstává nepravděpodobné. Bluetooth dorazilo v nové a na trhu stále relativně vzácné verzi 5.2, k čemuž přibyla také WiFi operující v pásmu 2,4 GHz.
Huawei Watch 3 zaznamenají počet kroků, spálené kalorie i veškerou další aktivitu. Přítomno je navíc přes 100 sportovních režimů, přičemž šest z nich je rozpoznáno a aktivováno zcela automaticky. Díky vodotěsnosti do pěti atmosfér není problém ani plavání, zatímco venku použijeme hned čtyři polohové systémy, jmenovitě GPS, GLONASS, Galileo a Beidou.
Chytré hodinky Huawei Watch 3 a Watch 3 Pro si snadno poradí i v oblasti zdravotních funkcí. Vybaveny totiž jsou vylepšeným systémem sledování srdeční frekvence TruSeen 4.5, který využívá inovovaného systému LEDek a fotodiod pro získání ještě přesnějších dat. Chybět nemůže ani měření okysličení krve (SpO2), které navíc funguje při nízkých teplotách a ve vyšších nadmořských výškách. Dále získáme přehled nad spánkem, glykémií, stresem (zátěží organismu) a díky novému senzoru teploty dokonce i nad tělesnou teplotou.
Až život zachraňující pak může být funkce detekce pádu, která ihned upozorní předem stanovené kontakty. Pomoc si ale můžeme zavolat i sami, stačí pětkrát stisknout horní tlačítko. Díky přítomnosti eSIM přitom nejsme odkázáni na mobilní telefon a ochrana je tak doslova nepřetržitá. V případě nevyužití eSIM je nicméně nutné ponechat smartphone v dosahu.
Na trh dorazí hned několik verzí. Huawei Watch 3 budou k mání v černočerném provedení s gumovým páskem za 9999 Kč a ve stříbrné variantě s hnědým koženým řemínkem za 10 499 Kč. Vyšší edici Huawei Watch 3 Pro si naproti tomu budeme moct pořídit se stříbrným tělem a koženým řemínkem za 10 999 Kč nebo v titanové verzi se safírovým sklíčkem za 15 999 Kč. Aktuální ceny si nicméně doporučujeme zkontrolovat na produktových stránkách jednotlivých modelů.
Huawei si zde očividně věří a nebojí se nasadit podstatně vyšší cenovku, než jak tomu bylo u předchozích generací. Nakolik se mu tento přístup skutečně vyplatí, ukáže teprve čas, od nás ale můžete očekávat patřičnou recenzi, kde odhalíme vše podstatné. Datum vydání je aktuálně stanoveno na 12. července 2021, předobjednávat nicméně můžete již nyní – stačí využít zelených tlačítek níže.
Huawei Watch 3 a Huawei Watch 3 Pro přináší zbrusu nový operační systém, precizní zpracování, eSIM, inovované ovládání i rozšířenou nabídku funkcí. Škoda jen horší výdrže a vyšší cenovky, která řadu příznivců předchozích generací může přece jen odradit.