Máte starší počítač a potřebujete provést čistou instalaci operačního systému Microsoft Windows? Budete potřebovat bootovací DVD anebo bootovací USB flash disk s připravenou instalací. Díky celkově zjednodušenému procesu již nemusíte mít hluboké IT dovednosti, instalaci Windows zvládne dnes již prakticky každý. Navíc budete mít oporu v podobě našeho podrobného návodu.
Flash disk jako instalační médium postupně přebírá otěže po ustupujících DVD mechanikách. To je poměrně logická volba, protože u většiny moderních počítačů se již s optickou mechanikou nesetkáte. USB port na druhou stranu mají všechny počítače. Flash disk má navíc ještě jednu výhodu: instalace Windows z něj je rychlejší než z DVD, zejména pokud je možné použít modernější „modré“ USB 3.0 porty. Další citelné zrychlení při práci s větším množstvím dat – modelově právě instalace operačního systému – přináší nový standard USB 3.2.
Ještě před začátkem je vhodné upozornit, že existují dva druhy instalace Windows: tzv. „čistá“ instalace a „upgrade“. Čistá instalace se provádí na prázdný disk obvykle na novém PC, anebo pokud chcete systém přeinstalovat od píky. Je třeba si ale uvědomit, že v tomto případě dojde k odebrání všech dat na dotčeném disku. V průběhu instalace tedy dostanete šanci naformátovat všechny dostupné diskové oddíly a váš počítač pak nebude zatížený jakoukoliv minulostí.
i
Co je bootování?
Bootování je označení procesu, který probíhá ihned po zapnutí počítače. Součástí je oskenování klíčových komponent a kontrola paměti. Pokud vše proběhne, jak má, následuje zavádění operačního systému. U moderního počítače zabere celá procedura jen malé jednotky sekund. Prodlužující se doba skenování komponent je takovou první známkou nějakých hardwarových problémů.
Typicky je počítač nastavený pro automatické bootování z primárního systémového disku. Pokud potřebujeme například využít bootovací USB, bude nutné změnit pořadí bootovacích jednotek. Jak na to? Po startu PC rychle mačkejte klávesu F12, která vyvolá menu s výběrem diskových jednotek. Podle názvu vyberte USB flash disk a zmáčkněte klávesu Enter.
Pokud nenecháte disky naformátovat, dojde ke speciálnímu typu instalace, kterou lze nazvat jako „poslední záchrana“. Používá se v momentě, kdy je systém poškozený a vy nemáte možnost někam odkopírovat svá data. Zjednodušeně řečeno instalátor vytvoří složku Windows.OLD, do které uloží kromě systémových souborů i vaše data (dokumenty, plochu) a následně provede typickou instalaci. Po jejím skončení pak máte k dispozici nově nainstalovaný systém, svá data i funkční software.
Kromě „čisté“ instalace můžete také provést „upgrade“, který vám umožní zachovat soubory, nastavení i aplikace. Upgrade systému, například ze starší verze Windows na Windows 10, je samozřejmě mnohem přímočařejší, nezajistí vám ale nový start s čistým štítem. Z našich praktických zkušeností však v 99 % případů doporučujeme provést kompletní čistou instalaci.
i
Mějte také na paměti, že moderní počítače postavené z aktuálně prodávaných PC komponent v drtivé většině již starší operační systém (například Windows 7) nepodporují. Instalace by tak mohla skončit naprostým fiaskem. Na nové počítače již patří pouze operační systém Windows 10.
Pro výrobu Windows 7 USB bootovacího disku budete potřebovat:
Je nutné připomenout, že už 14. ledna 2020 skončí rozšířená podpora pro Microsoft Windows 7. Podle toho se Microsoft chová a trošku ztěžuje přístup k instalačním souborům, protože se zkrátka snaží uživatele přesvědčit k přechodu na bezpečný systém v podobě Windows 10.
Pro stažení image instalačního disku Windows 7 musíte mít připravený 25místný produktový klíč. Po jeho zadání si stáhnete přímo ze stránek Microsoftu připravený program Media Creation Tool.
i
Připravili jsme pro vás návod Jak vytvořit bootovací flash disk pro Windows. Tento postup je díky použití Media Creation Tool v podstatě identický pro Windows 10 i pro Windows 7.
Na tomto místě je třeba zvýšeným hlasem upozornit na stahování instalačního disku z jiných zdrojů, než jsou servery Microsoftu. Řada uživatelů totiž na sdílecích serverech zadá slovní spojení Windows 7 iso a očekává, že se jedná o plně funkční instalační soubory. Samotnou instalaci je však velmi jednoduché upravit a přidat do ní například nějaký špehovací software, který vám může později velmi zásadně znepříjemnit život.
i
Objevila se vám na začátku instalace hláška ve smyslu „instalace Windows 7 chybí požadovaný ovladač“? Pak bude nutné zkusit bootovací USB vložit do jiného portu, tentokrát standardu USB 2.0 a nejlépe na zadní straně PC. Pokud ani tento postup nepomůže, tak přejděte do BIOS a přepněte režim pevného disku z AHCI na IDE.
Pro výrobu Windows 10 USB bootovacího disku budete potřebovat:
Operační systém Windows 10 má tu výhodu, že si ho může stáhnout a nainstalovat úplně každý. Pochopitelně po instalaci Windows 10 z USB je nutné systém do 30 dnů aktivovat licenčním číslem, ale na otestování nebo nějaké hrátky například s virtualizací to jistě stačí. Na rozdíl od stahování instalace Windows 7 není nutné mít licenční číslo připravené předem.
Bootovací USB disk máte vytvořený a můžeme přejít do možná nejsložitější části instalace. Tou je aktivace bootování z USB disku. V první řadě zkuste po zapnutí počítače zběsile mačkat klávesu F12 (dejte pozor na používání bezdrátových klávesnic – ideálně použijte klávesnici připojenou přes USB nebo PS2), dokud se neobjeví bootovací nabídka, kde si lze jednoduše zvolit jednotku, ze které má systém nastartovat. Vyberte tedy USB a začne instalace Windows 7.
V horším případě se budete muset provést instalaci windows 7 z usb přes BIOS. Zapněte PC a ihned mačkejte klávesu ESC, F1, F2, F10 nebo DELETE (každý výrobce to má trošku jinak). Poté je nutné procházet jednotlivé volby a hledat Boot Option. V něm následně posunout na první místo položku Removable Devices nebo USB, pokud tuto možnost máte.
Možná zrovna takto vypadá BIOS vašeho počítače. Na záložce Boot se mění priority pro jednotlivá zařízení. USB se typicky ukrývá pod volbou Removable Devices.
Cílem našeho návodu je ukázat i méně zdatnému uživateli PC, že kompletní instalace operačního systému Windows 7 je poměrně snadnou záležitostí.
Obrázek 1: Máme vložené bootovací USB a po správném nastavení bootovací sekvence dojde k načítaní uživatelského prostředí. Obrázek 2: Základní nabídka instalačního programu operačního systému Windows 7. Vyberte jazykové rozhraní a pokračujte kliknutím na Další. Obrázek 3: Na další obrazovce je logickou volbou tlačítko Nainstalovat. Všimněte si ještě možnosti Opravit tento počítač, která vám zpřístupní možnost obnovit systém ze starší zálohy nebo opravit základní problémy se spuštěním systému.
Obrázek 1: S českým jazykovým rozhraním budete mít vždy aktuální informace o stavu instalace. Obrázek 2: Nabídka jednotlivých verzí systému Windows 7. Je nutné vybrat tu správnou, k níž vlastníte licenční klíč. Obrázek 3: Dále je nutné odsouhlasit licenční podmínky.
Obrázek 1: Důležité rozhodnutí o typu instalace. V drtivé většině případů doporučujeme typ Vlastní a následně odstranit současné diskové oddíly (dojde k jejich smazání, a tedy i ke ztrátě dat). Obrázek 2: Již prázdný disk o plné velikosti, na který budeme instalovat operační systém. Toto je ideální varianta instalace. Obrázek 3: Nyní budete již jen sledovat průběh jednotlivých částí instalace.
Obrázek 1: Postupně dochází ke kopírování souborů z USB do PC. Pokud máte flash disk USB 3.0 a stejně tak i port na PC, tak to trvá jen pár minut. Obrázek 2: První fáze instalace končí a počítač se automaticky restartuje. Obrázek 3: Startuje druhá fáze instalace. Tuto obrazovku notoricky zná každý uživatel Windows 7.
Obrázek 1: Instalační program postupně spouští další nutné procesy. Obrázek 2: Instalace se blíží do finále. Obrázek 3: Po tomto automatickém restartu již můžete vytáhnout bootovací USB z počítače.
Obrázek 1: První kompletní spuštění Windows 7. Obrázek 2: Nyní je nutné zadat název uživatele i počítače. Název počítače musí být v rámci vaší sítě jedinečný. Obrázek 3: Vyplňte heslo pro uživatele a případně i drobnou nápovědu, která vám pomůže, pokud heslo zapomenete.
Obrázek 1: Nyní je nutné zadat správné licenční číslo. Pokud tento krok přeskočíte, máte 30 dnů na dodatečnou aktivaci systému. Obrázek 2: Použijte doporučená nastavení pro zabezpečení systému. Obrázek 3: Zvolte typ sítě podle umístění počítače.
Obrázek 1: Připravuje se váš uživatelský profil. Obrázek 2: A konečně vidíte typickou tapetu s logem Windows. Obrázek 3: Jako poslední krok doporučujeme ve vlastnostech PC překontrolovat stav aktivace systému.
i
Pokud potřebujete nainstalovat operační systém Windows 10, podívejte se na náš podrobný návod Jak nainstalovat Windows 10, který vás povede krok za krokem.
Operační systém Windows 7 z USB disku je nainstalován, ale co dál? V tuto chvíli je nutné zprovoznit připojení k internetu a stáhnout ovladače k základní desce, grafické kartě a případně k tiskárně. Pokud máte tu smůlu, že systém nedokázal nainstalovat ovladače k síťové kartě, je nutné použít jiný funkční počítač a přenést si je přes USB disk. Správné ovladače najdete vždy na stránkách výrobce základní desky.
Po ovladačích je nutné přistoupit k instalaci základního programového vybavení. Z praktických zkušeností doporučujeme navštívit webovou stránku Ninite.com, která je takovým katalogem bezplatných programů. Jednoduše si zaškrtnete programy z poměrně široké nabídky – například prohlížeč Chrome, vypalovací program CDBurnerXP, komunikační aplikaci Skype, přehrávač VLC, prohlížeč fotografií XnView a bezpečnostní balík od Avastu. Následně si stáhnete jeden instalační soubor, který sám postupně jednotlivé programy nainstaluje. Tímto krokem ušetříte klidně i několik hodin času.
Instalace operačního systému Windows 7 z USB disku není vůbec těžká a zvládne ji prakticky kdokoli. Je však nutné dodržet několik doporučených rad a především nehazardovat s nelegální kopií systému.