Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou od 22. 10. otevřené pouze
pro výdej objednávek.

Využijte bezpečného nakupování z pohodlí domova nebo zkuste jeden z našich 346 AlzaBoxů.

Reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Alzabox Vánoce HP, média Domácí pohoda pěkně v teplíčku

Intel Comet Lake i5-10600K a i9-10900K (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

14nm Skylake architektura stojí na absolutním limitu, a i přes to Intel posouvá 10. generací své hranice ještě o kousek dále. Procesory Intel Comet Lake přináší 32 (slovy: třicet dva) nových modelů. Největším překvapením je ovšem HyperThreading u modelů i5, čímž mění modrý výrobce procesorů zažitá pravidla. V dnešní recenzi se podíváme na mid-end herní procesor i5-10600K se šesti jádry a dvanácti vlákny a i9-10900K s deseti jádry a dvaceti pracovními vlákny. Dnešní testy odhalí výkon oproti AMD Ryzen v pokud možno stejné cenové kategorii. Na vás už zbývá posoudit, jestli rozdíly v ceně a spotřebě stojí za to. Pojďme na to!

i

ASUS CashBack: Ušetřete až 3 565 Kč při nákupu CPU a základní desky → Více informací
MSI CashBack: Upgradujte na základní desky Intel Z490 a získejte až 1250 Kč → Více informací
CashBack od GIGABYTE: Získejte až 150 euro! → Více informací

Intel Comet Lake (RECENZE) – OBSAH

 1. Specifikace, cena a srovnání Intel Comet Lake s konkurencí
 2. Recenze Intel Comet Lake: představení LGA1200 platformy
 3. Z490 Aorus Extreme
 4. Metodika testu: Intel Comet Lake
 5. 2D TESTY: Intel Comet Lake vs. konkurence
 6. RENDERING: Cinebench R20, Corona a Blender Benchmark – Intel Comet Lake
 7. WEB A JAVASCRIPTS: Jetstream 2.0 a Speedometer 2 a Intel Comet Lake
 8. PRÁCE SE SOUBORY: WinRAR a 7zip a (de)komprimování souborů – Intel Comet Lake
 9. SOUHRNNÉ TESTY: Geekbench 5 – Intel Comet Lake
 10. FYZIKÁLNÍ VÝPOČTY: Intel Comet Lake
 11. GAMING: PUBG, CS: GO, AotS:E, Assassin's Creed Odyssey a Far Cry: New Dawn
 12. Provozní vlastnosti Intel Comet Lake
 13. Závěr recenze a hodnocení Intel Comet Lake
i

10. generace Intel Comet Lake a socket LGA1200

Nové procesory Comet Lake již nejsou kompatibilní s předchozím socketem LGA1151. Pro 10. generaci Intel Core procesorů jsou potřeba základní desky série 400, pro K procesory Z490.

Specifikace, cena a srovnání Intel Comet Lake s konkurencí

V následující tabulce si procesory Ryzen Intel Comet Lake přehledně porovnáme s dalšími testovanými procesory a nejbližší konkurencí.

Model Ryzen 5 3600X Intel Core i5-10600K Ryzen 3900X Intel Core i9-10900K
Počet jader/vláken 6/12 6/12 12/24 10/20
Základní frekvence 3,8 GHz 4,1 GHz 3,8 GHz 3,7 GHz
Boost frekvence 4,4 GHz 4,5 GHz 4,2 GHz 4,6 GHz
L3 Cache 32 MB 12 MB 64 MB 20 MB
Odemčený násobič
TDP 95 W 125 W 105 W 125 W
Letované IHS ?
RAM kanály 2 2 2 2
Cena 5 890 Kč 8 399 Kč 12 990 Kč 16 590 Kč

*Ceny platné k 20. 5. 2020

Recenze Intel Comet Lake: představení LGA1200

Co přináší 10. generace Intel Core procesorů, je tak trochu věc úhlu pohledu. Comet Lake je stále refresh Skylake architektury na 14nm výrobní procesu. Jak uvidíte v dnešní recenzi, dostali jsme se na takty 5 GHz a více na všech 10 jádrech a ona magická hranice je možná na většině kusů z křemíkové loterie. Nejen konkurence, ale i směr, kterým se pohybuje vývoj aplikací a her, motivuje výrobce procesorů přidávat jádra a zvedat takty za hranice možného. A i o tom je poslední generace Intel Core procesorů.

Comet Lake
10. generace je zaměřená na overclocking a posouvání limitů architektury.

Pokud sledujete oblast overclockingu, mohli jste si všimnout, že Intel se začal více zajímat o overclocking celkově, a s trochou štěstí se v budoucnu dočkáme větší podpory nejen extrémního taktování, ale na své si přijdou i běžní uživatelé.

Comet Lake
Pozornému oku neutečou jisté změny týkající se boost frekvencí.

Posouvání hranic a jejich limitů s sebou nese jisté následky. Zde jsou to nové typy boostu, tzv. Thermal Velocity Boost (dále jen TVB) a Turbo Boost Max 3.0. Upřímně, jde z toho trochu hlava kolem a o reálném chování si povíme dále v recenzi. U i9 modelů byla navýšena frekvence paměťového řadiče z 2 666 MHz na 2 933 MHz. Proč pouze u i9 a i7 modelů, zůstává v tuto chvíli záhadou i přes to, že takty přes 4,5 GHz se správnou deskou a pamětmi nejsou problém.

Comet Lake
Dvě nejlepší jádra mohou dosahovat až 5,2 GHz.

Skutečnost, že není jádro jako jádro, je vcelku známá věc. Proto je výběr dvou nejlepších jader vcelku logickým řešením, které vidíme i u konkurenčních AMD Ryzen, kde není téměř žádný prostor pro overclocking všech jader najednou, jelikož jedou na svých limitech. Svým způsobem jde o elegantní řešení, jelikož omezovat lepší jádra na úkor těch nejhorších by nebylo efektivním využitím potenciálu.

Comet Lake
Poznáte, jakých frekvencí budou Comet Lake CPU dosahovat?

Tabulka srovnání nejzajímavějších procesorů 10. generace ukazuje přehled frekvencí, počty jader a nejzákladnější specifikace. Otázkou ale je, s jakými frekvencemi můžeme počítat na defaultu, tedy bez větších zásahů do nastavení BIOSu, a jakých dosáhneme při manuálním odladění frekvencí a napětí.

Comet Lake
Pro úplnost i modely bez integrovaného grafického čipu.

Trochu paradoxní situací je, že Intel nabízí kompletní lineup káčkových procesorů i bez integrovaného grafického čipu ve variantě KF. Paradoxní není to, že jsou výrazně levnější, což dává smysl, ale spíše fakt, že u takto výkonných procesorů téměř nikdo iGPU nepotřebuje. Nastává tedy otázka, jaký smysl dávají klasické K modely?

V dnešní recenzi jsem testoval klasický K model (i9-10900K) i přes to, že jsem měl k dispozici i KF (i9-10900KF). Klasické Káčko s iGPU byl prostě lepší kousek, který zvládal 5,2 GHz na všech jádrech na 1,33 V, což se k mému překvapení dalo ještě hezky uchladit lepším AiO chladičem. Dle oficiálních informací Intel zapracoval na propustnosti tepla z die do IHS snížením celkové výšky pouzdra čipu. Nejde o žádný zázrak, ale znát to je.

Comet Lake
Diagram čipsetu 10. generace Comet Lake.

Pro úplnost přidávám klasický diagram nového čipsetu pro 10. generaci Comet Lake procesorů. Moc zásadních novinek zde nenajdete, ale pokud po nových Intel Core CPU zatoužíte, jiná cesta než upgrade či pořízení desky s LGA1200 paticí a tímto novým čipsetem neexistuje.

Z490 AORUS XTREME

Na dnešní testovací sestavě stojí za zmínku jeden ale opravdu pořádný kus hardwaru. Tím je základní deska Z490 AORUS EXTREME jakožto vlajková loď pro 10. generaci procesorů Intel Comet Lake.

Extremka, jak její název napovídá, je základní deska navržená pro absolutní extrémy včetně trhání rekordů na kapalném dusíku. Na své si ale přijdou i lehce konzervativnější uživatelé, kteří hledají pořádný základ pro nabušený stroj na vodě či hi-endovém vzduchu.

Comet Lake Comet Lake
Nejpodstatnější specifikace Z490 AORUS EXTREME

Základní deska AORUS Z490 XTREME je bez nadsázky po strop nacpaná funkcemi, vybavená do těch nejextrémnějších podmínek a připravená uspokojit nároky i toho nejšílenějšího uživatele. Za zmínku stojí hlavně 16fázová napájecí kaskáda tvořená 90A mosfety.

Comet Lake Comet Lake
Magická bariéra 5 GHz se už netýká jen procesoru, ale i frekvencí RAM.

Druhou nejpodstatnější věcí je pro mě jako pro overlockera to, co základní deska dovede po stránce operačních pamětí. Nehledě na pořizovací cenu takových paměťových kitů, 5 000 MHz se na X.M.P. profilech stává běžnou záležitostí, což celé platformě dodává na půvabu a eleganci. 5 GHz na všech jádrech a 5 GHz na pamětech.

Nespornou výhodou je, že se na návrhu EXTREME modelu podílel i dvorní overclocker Gigabytu HiCookie, který pro majitele těchto základních desek připravil speciálně upravené BIOSy pro kompetitivní overclocking a GTL nástroj pro jednoduché změny frekvencí a napětí přímo z operačního systému.

Musím říct, že mě velmi mile překvapil nejen decentní a čistý design celé desky, ale i provedení kusu hardwaru jako takového. Velmi milým překvapením je už zmíněná celková výbava včetně externího USB-C DACu s čipem ESS SABRE HiFi ES9280CPRO, který můžete využít i samostatně s laptopem, tabletem či chytrým telefonem. Z490 AORUS XTREME se navíc vyrábí v řadě WATERFORCE – pakliže jste pevně rozhodnutí pro pořádné vodní chlazení. Deska je v tomto modelu vybavena luxusním monoblokem, který řeší odvod tepla z CPU, VRM i čipsetu.

Metodika testu: Intel Comet Lake

Jako vždy porovnáváme dle ceny. Srovnání dvou modelů CPU 10. generace s AMD Ryzen úplně nenahrává situace posledních měsíců včetně náhlých kurzových rozdílů mezi USD a EUR, které se dotkly i CZK. Supply Intelu se dle mých informací také moc nezlepšila, takže pokud to vezmeme kolem a kolem, Comet Lake CPU jsou prostě trochu dražší, než by jim slušelo. Otázkou jen bude, zda si výkonem a provozními vlastnostmi své ceny obhájí.

Druhou věcí je nastavení testů. Testy pod NDA ještě před launchem bývají na early-beta BIOSech, a tak není zaručeno, zda se bude vše chovat tak, jak má. Pro jistotu jsem fungování procesorů, konkrétně i9-10900K, konzultoval s Intelem a bylo mi řečeno, že vše je v rámci očekávaného chování.

i

Informace k aktuálnosti výsledků aneb co se většinou nedozvíte

Většina výsledků dřívějšího hardwaru, které na internetu najdete ve srovnání s novým recenzovaným hardwarem, je staršího data. Je velmi náročné vždy přetestovávat dříve naměřený hardware kvůli případným rozdílům ve výkonu, jež mohou zapříčinit ovladače, aktualizace OS, novější verze prohlížečů, benchmarků a bezpečnostních záplat.

I přesto při každé nové recenzi případný starší hardware přeměřujeme. Minusem je pak menší škála staršího otestovaného hardwaru, který se už stejně většinou nedá koupit.

Vždy testujeme dvojí nastavení u každého modelu procesoru. Je to už tak trochu náš standard. Otestování procesoru jen na defaultu je pouze polovina informací, které by vás měly zajímat. Overclocking je způsob, jak vymáčknout ze svého hardwaru o mnoho více. Mě primárně vždy zajímá, jaké jsou možnosti a výkon po přetaktování. A upřímně, výkon na defaultu mě zajímá jen minimálně. Nemám rád nevyužitý potenciál a špatný poměr cena/výkon, pokud s tím jde něco dělat. Druhou částí testů je tedy vždy výkon po maximálním možném (ale na normální provoz rozumném) odladění pomocí overclockingu pro normální běžný 24/7/365 provoz.

Pro úplnost informací uvádím chování zmíněného defaultu. Pokud byla v BIOSu zapnutá funkce „enhancement turbo ratio“, procesor držel na všech jádrech 4,8 GHz, což odpovídá hodnotám ve sloupci INTEL® ALL CORE TURBO FREQUENCY (viz výše). Problém byl, že procesor nikterak neboostoval na zmíněné hodnoty INTEL® SINGLE CORE TURBO FREQUENCY, INTEL® TURBO BOOST MAX TECHNOLOGY 3.0 FREQUENCY a ani INTEL® THERMAL VELOCITY BOOST se nikterak neprojevil.

Funkce enhancement turbo ratio známe z přechozích platforem tak, že vynutí Turbo Boost frekvenci na všech jádrech, což ignoruje Intel specifikace a jde spíše o nastavení základní desky. Vypnutím této funkce vynutíme chování procesoru dle Intel specifikací. Po vypnutí začal procesor držet 5,1 GHz na všech jádrech a TVB se začalo projevovat v nenáročné zátěži ve velmi krátkých časových intervalech v řádu stovek milisekund.

Obecně vzato, stabilních 5,1 GHz na všech jádrech a občasné boostování dvou jader na 5,3 GHz nezní špatně, kdyby deska nepouštěla do procesoru 1,38 V, což se projevilo i spotřebou 250 W jen na jádrech v Cinebench R20. Překvapením byly relativně dobré teploty i s AiO (Corsair H150i PRO), resp. neobjevil se thermal throttling ani problémy s nestabilitou. Manuální OC poskytlo o dost rozumnější nastavení, a to 5,2 GHz na všech jádrech při 1,33 V.

2D TESTY: Intel Comet Lake vs. konkurence

Recenze Intel Comet Lake: testovací sestava

V jakých aplikacích Intel Comet Lake testujeme?

 • RENDERING: Cinebench R20, Corona a Blender Benchmark
 • WEB A JAVASCRIPTS: Jetstream 2.0 a Speedometer 2
 • PRÁCE SE SOUBORY: WinRAR a 7zip a (de)komprimování souborů
 • SOUHRNNÉ TESTY: Geekbench 5
 • FYZIKÁLNÍ VÝPOČTY: Time Spy Extreme Physics (AVX512)
 • GAMING: PUBG, CS: GO, WoT enCore a AotS:E

RENDERING: Cinebench R20, Corona a Blender Benchmark

Testy renderingu jsou jedny z nejzajímavějších, jelikož jde o nejčastější usecase kreativního využití procesoru. Cinebench R20, Corona a Blender benchmarky testují výkon v těch nejpoužívanějších softwarech pro rendering.

Cinebench R20

Intel Comet Lake; Tomb Raider

Cinebench benchmark je už tak trochu zažitý standard, co se týče testování procesorů. Testujeme třetí verzi v řadě s označením R20, která byla vytvořena tak, aby dala procesorům co proto. Tento test dokáže z procesoru díky využívání AVX instrukcí vymáčknout pěkných pár wattů navíc, dokonce o poznání více než klasický stress test v AIDA64 Extreme.

Corona Benchmark 1.3

Intel Comet Lake; Tomb Raider

Corona benchmark testuje výkon v kreativních softwarech, jako je 3ds Max, Cinema 4D a další. Měřen je Multi-Thread výkon renderované scény v čase a počtu paprsků za vteřinu. Ray-tracing je jednou z nejnáročnějších úloh vůbec.

Blender Benchmark CLI 2.82

Intel Comet Lake

Výkon v oblíbeném open source softwaru zvaném Blender prověřujeme ve specializovaném benchmarku, který testuje výkon procesoru v celkem šesti různě náročných scénách. K výsledkům asi není co dodat. Dvě jádra a čtyři vlákna navíc u konkurenčního a ještě k tomu o dva tisíce levnějšího Ryzenu 9 3900X jsou prostě znát.

WEB A JAVASCRIPT: Jetstream 2.0, Speedometer 2 a Intel Comet Lake

Následující dva testy nemusí na první pohled dávat smysl. Jde o tzv. browser benchmarky, které testují úlohy prováděné skrze webový prohlížeč. Pravdou je, že webové úlohy založené na Javascriptu patří k těm nejčastějším úkolům, které našemu PC dáváme.

Jetstream 2.0 a Speedometer 2

Intel Comet Lake; Tomb Raider

Nutno podotknout, že v těchto testech AMD Ryzen vždy poněkud zaostával. Kámen úrazu může být v optimalizaci úloh, které benchmark provádí, v operačním systému a nebo tato práce prozatím konkurenčním Ryzenům moc nesedí. Nejde ale o nikterak enormní rozdíly, podle nichž bychom se při výběru procesoru měli rozhodovat.

PRÁCE SE SOUBORY: 7zip a (de)komprimování souborů – Intel Comet Lake

Práce se soubory je, ať chcete nebo ne, další z nejčastějších úloh, které svému procesoru zadáváte. Například vždy, když instalujete nějaký software nebo hru, dochází k dekompresi instalačních souborů.

7zip a WinRAR - (de)komprimování souborů

Intel Comet Lake; Tomb Raider

Důležité je poznamenat, že tento druh práce závisí především na paměťovém subsystému, a proto se zde čtyřkanálovým platformám (X299x sTRX) vede o poznání lépe než těm dvoukanálovým.

SOUHRNNÉ TESTY: Geekbench 5 – Intel Comet Lake

Geekbench 5 je jedním z nejpoužívanějších testů, který obsahuje širokou škálu scénářů a úloh. Testuje kompilování kódu v různých jazycích, kryptografické úlohy, matematické výpočty a mnoho dalšího. Měříme výkon při zapojení jednoho a všech pracovních vláken.

Geekbench 5

Intel Comet Lake; Geekbench 5

Dvě jádra navíc jsou opět znát, i když se ručně přetaktovanému i9-10900K daří o něco lépe.

FYZIKÁLNÍ VÝPOČTY: Time Spy Physics Extreme – Intel Comet Lake

Fyzikální výpočet je něco, o čem mnohdy ani nemáme tušení, že se děje. I přesto jde o nedílnou součást práce počítače, když hrajeme hry. Time Spy Extreme Physics je test, který dokáže separátně otestovat právě výkon v těchto úlohách.

Time Spy Extreme Physics

Intel Comet Lake; TimeSpy Physics

Úlohou procesoru není jen zpracovávat statické snímky, které grafická karta vykreslí. Dnešní hry, například nejrůznější simulátory, vyžadují ohromné množství fyzikálních výpočtů. Comet Lake procesorům i přes menší počet jader AVX instrukce jednoznačně sedí.

GAMING: PUBG, CS: GO, AotS: E, Assassin's Creed: Odyssey a Far Cry: New Dawn

Z minulých recenzí už máte přehled, jak 3D testy probíhají. Stávající situaci ohledně CPU bottlenecku v herním prostředí s výkonnou GPU (grafickou kartou) typu RTX 2080 Ti a rozlišením znáte. Stejně tak víte, že v čím větším rozlišení hrajete, tím méně snímků vaše grafická karta stihne připravit a tím méně jich musí procesor zpracovat, ač to není jeho jediná práce. Na trh se už pomalu chystají NVIDIA AMPERE karty série 3000 a výkon procesoru bude pravděpodobně pořádně znát i ve 2 160p rozlišení.

i Samozřejmostí je pak co nejrelevantnější sestava hardwaru, tedy hlavně stejná grafická karta se stejnou verzí ovladačů a čisté operační systémy s nejnovějším buildem a aktualizacemi.

Pro úplnost zopakuji metodiku měření her. Každá testovací scéna je ve hře pečlivě vybraná tak, aby byla sama o sobě náročná na procesor. V PUBG je to lokace Los Leones a u Assassin's Creed: Odyssey jsou to Athény. Povětšinou jsou města právě těmi scénami, které jsou tzv. nejvíce CPU bound z celé hry. CS: GO je kapitola sama o sobě, jelikož více FPS rovná se lépe, a real-time strategie jako Ashes of Singularity jsou pro CPU vždy záhul. Testovací scény ve hrách jsou měřeny pomocí softwaru NVIDIA FrameView, který loguje frametimes, tedy mezičasy mezi vykreslením jednotlivých snímků, a současně jsou nahrávány logy z MSI Afterburn, které obsahují informace o frekvencích, vytížení GPU a CPU, teplotách a další. Logy z NVIDIA FrameView se následně synchronizují podle framerate s logy z MSI Afterburner a jsou připraveny ke snímkové analýze.

Jaké hry jsme testovali?

 • PlayerUnknown’s Battleground
 • Counter Strike: Global Offensive
 • Ashes of Singularity: Escalation
 • Assassin's Creed: Odyssey
 • Far Cry: New Dawn

Výkon procesoru Intel Comet Lake ve hře PUBG

PUBG je přetrvávajícím hitem poslední doby, který se od nuly dostal až na přední místa eSportu a do top příček hratelnosti na platformě Steam. Hra pochází z vývojářského studia Blue Hole a běží na čím dál více používaném Unreal Engine 4. Hra je měřena pomocí funkce REPLAY na mapě Miramar ve městě Los Leones, které se jako lokace zdá být nejnáročnější na CPU. Jde o 60vteřinový průběh ze západu na jih napříč téměř celým městem Los Leones po jedné z hlavních silnic. 

Nastavení hry PUBG pro testy

PUBG; nastavení videa

PLAYERUNKNOWN's BATTLEGROUND

Intel Comet Lake; PUBG

PUBG je jednou z nejnáročnějších her na procesor poslední doby vůbec. O to víc, pokud máte našlapanou grafickou kartu, jako je 2080 Ti. A ruku na srdce, většina z vás, kdo PUBG hrají, ještě navíc streamuje. Je už tak trochu klasikou, že zde vedou ručně přetaktované Intely na vysokých frekvencích, ale přihlédneme-li k celkovému počtu snímků, které vymáčknou AMD Ryzen, nic hrozného se neděje. Pokud je PUBG vaše srdcovka a dokážete si pohrát s taktováním, neřešíte cenu a ani provozní vlastnosti, je zde Comet Lake dobrá volba.

Intel Comet Lake v Counter Strike: Global Offensive

CS:GOCounter Strike: Global Offensive je dle Steamu stále jednou z nejlegendárnějších a nejhranějších her. Vždy šlo, a patrně ještě dlouho půjde, o základní kámen celého odvětví eSportu. Vývojářem i vydavatelem je Valve a hra běží na Direct X 11. Testovací scéna se odehrává na mapě de_dust2 bez botů po dobu 60 vteřin, které jsou měřeny nástrojem FRAPS. Pro CS: GO účely jsou metriky jako frametimes, GPU load (vytížení grafické karty) zaznamenávány pomocí MSI Afterburner. Datové logy z obou souborů jsou pak následně synchronizovány ke snímkové analýze. Hra je spouštěna pomocí parametru -console, ve kterém je pak nastaven parametr fps_max 0.

Nastavení hry Counter Strike: Global Offensive pro testy

CS: GO; nastavení videa

Counter Strike: Global Offensive

AMD Ryzen Threadipper i9-10900K; CS: GO

CS: GO je kapitola sama o sobě. Traduje se, že kdo má více FPS, ten má lepší šanci. Málokdo už ví, že čím více FPS ve střílečkách máte, tím přesněji, hodně zjednodušeně řečeno, i míříte. Čím rychlejší framerate máte, tím detailnější pohyb po jednotlivých pixelech, po kterých pohybujete zaměřovačem. Není divu, že zde Intel vyhrál (CS: GO prostě Intely sedí díky vysokým frekvencím) ani to, že si zastaralý engine hry lépe poradí se šesti jádry než s deseti.

Intel Comet Lake v Ashes of Singularity: Escalation

Ashes of Singularity: Escalation je jednou z nejnáročnějších her na procesor, jak už to u real-time strategií bývá. Jedná se zároveň o jednu z prvních her nativně podporujících DirectX 12. Partnerem je zde AMD a hra je zařazena do programu Gaming Evolved. Hru vytvořilo studio Oxide Games a vše běží na Nitrous Engine. Tento titul není klasicky měřen nástrojem FRAPS jako ostatní hry, ale je zde zabudovaný 180s benchmark, který vytváří vlastní frametimes log.  

Nastavení hry Ashes of Singularity: Escalation pro testy

ashes of singularity; nastavení

Ashes of Singularity: Escalation

Intel Comet Lake; Ashes of Singularity

Real-time strategie, a zvlášť takové jako Ashes of Singularity, jsou pro procesory pořádnou náloží. Jde prý původně o AMD tech demo, na kterém se kdysi prezentovala funkce asynchronních shaderů, ale rozdíly ve výkonu jednotlivých procesorů jsou zde hezky znát.

Intel Come Lake v Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey je akční adventura a v pořadí již jedenáctý díl v sérii Assassin's Creed. Hra se tentokrát odehrává ve starověkém Řecku. Hra byla postavena na herním enginu AnvilNext 2.0 vývojáři ze studia Ubisoft Quebec a vydána v říjnu 2018 společností Ubisoft. Měření snímkové frekvence a frame times bylo prováděno v ručně vybrané testovací scéně v Athénách po dobu 90 sekund nástrojem FRAPS.


Nastavení hry Assassin's Creed: Odyssey pro testy

Assassin's Creed: Odyssey nastavení videa Assassin's Creed: Odyssey nastavení videa Assassin's Creed: Odyssey nastavení videa

Assassin's Creed: Odyssey

Intel Core i9-9900; AC: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey pokračuje po Odyssey v šílené náročnosti na výkon procesoru. Aby toho nebylo málo, odskočil jsem si do Athén a našel pořádně náročnou testovací scénu. Ve Full HD je rozdíl ve výkonu značný, ve QHD stejně tak, a jelikož 2080 Ti sotva zvládá UHD rozlišení, minimalizace brzdění karty ze strany procesoru a maximalizace FPS přijde velmi vhod. Hra využívá i AVX instrukce, a proto se zde Intelům daří o chlup lépe než konkurečním Ryzenům.

Intel Comet Lake ve Far Cry: New Dawn

Far Cry 5Far Cry 5 je akční počítačová RPG, odehrávající se v postapokalyptickém světě 17 let po událostech kolem bývalého fiktivního městečka Hope County v Montaně. Hra byla postavena na herním engine Dunia Engine vývojáři ze studia Ubisoft Montreal a vydána v únoru 2019 společností Ubisoft. Měření snímkové frekvence a frame times bylo prováděno na vestavěném benchmarku hry po dobu 64 sekund nástrojem OCAT. Detailní nastavení grafického rozhraní hry pro testy je uvedeno na přiložených snímcích.


Nastavení hry Far Cry: New Dawn pro testy

Far Cry: New Dawn; nastavení videa Far Cry: New Dawn; nastavení videa

Far Cry: New Dawn

Ryzen 3000; Far Cry: New Dawn

Far Cry: New Dawn je hra již tradičně náročná na CPU. Intely zde už tradičně mívají navrch a 10. generace Intel Comet Lake si zde oproti konkurenci vede dobře. Otázkou je ale samozřejmě optimalizace Ubisoftu vůči AMD Ryzen.

Provozní vlastnosti Intel Comet Lake

U provozních vlastností těchto procesorů dává smysl porovnávat hlavně spotřebu. Měříme příkon tzv. na zdi klasickým zásuvkovým wattmeterem při stress testu v AIDA64. Pro úplnost se můžete podívat i na naměřené maximální teploty. Ty vypovídají o tom, jestli v této recenzi použitý AiO chladič Corsair H150i PRO je ještě dostačující řešení.

Provozní vlastnosti

Intel Comet Lake; Provozní vlastnosti AIDA64

Co se provozních vlastností Intel Comet Lake týče, sami vidíte, že architektura procesorů je na svém limitu a výkon navíc znamená enormní spotřebu. Prostor se zde nachází pouze mezi automatikou základní desky a pečlivým manuálním overclockingem. Tak tomu ale bylo vždy a pravděpodobně i bude, dokud za nás pořádné OC nepřevezme umělá inteligence a machine learning, což už výrobci hardwaru pomalu testují a nasazují do praxe.

K teplotám snad lze dodat jen to, že oba vyšší modely procesorů, ať už i9-10900K, nebo Ryzen 9 3900X, jsou zralé na pořádnou dospělou vodu. Corsair H150i PRO je sice perfektní chladič, kterému k dokonalosti AiO chybí vyměnit stock ventilátory za Noctuy, ale to už se pomalu dostáváme na cca polovinu pořizovací ceny vodního custom loopu. Pokud do těchto čipů půjdete, doporučuji důkladně zvážit způsob chlazení a všechna pro a proti.

Závěr recenze a hodnocení Intel Comet Lake

Co dodat závěrem? Myslím, že testy mluví za vše. Výkon je velmi vyvážený, což jsme tu dlouhé roky neměli. A je to dobře. Miska vah se sice už nějakou dobu lehce naklání k AMD, ale je potřeba se na věci dívat z širšího hlediska. Desktop segment není alfa ani omega a Intel vydělává tak jako nikdy, což se o AMD říct nedá. Na trhu je enormní poptávka po čipech na AI, ML, finanční systémy a řadu dalších usecasů, o nichž běžný uživatel, který hraje hry, ani nikdy neslyšel.

Před sebou máme ze strany Intelu ještě procesory Rocket Lake, které by měly dle Gigabytu sedět do stávající LGA1200 platformy, a pořádnou konkurenci pro AMD Ryzen přinese až Alder Lake, který by měl mít o poznání větší patici LGA1700 (1 700 pinů místo 1 200). Moje skromná spekulace je, že Intel tyto čipy už dávno má, jen nedosahují tak vysokých frekvencí jako 14nm Skylake architektura. A co si budeme povídat, 5 GHz+ je 5 GHz+. Je to skvělé PR a dobrý marketingový nástroj, který se prodává sám o sobě. A jako vedlejší produkt nabízí i pořádný výkon. Je jedině v zájmu Intelu uvést na trh Alder Lake procesory, které budou běžně operovat na 5 GHz a více, a dokud se jim to nepodaří, pravděpodobně je na trhu ani neuvidíme.

i Mohlo by vás zajímat

Jako nadšenec do výkonu a moderního hardwaru mám vždy radost, pokud je na trhu pořádná soutěživost. Ačkoliv ze strany Intelu cítím nedostatek motivace pro boj s AMD v desktopovém segmentu, myslím si, že až přijde čas nového skoku, budeme se mít čemu divit a AMD Ryzen se celkem zapotí.

Intel Comet Lake

Intel Comet Lake

Intel Comet Lake

Comet Lake disponuje velmi slušným výkonem, bohužel pořizovací cena a provozní vlastnosti jsou značnou vadou na kráse 10. generace Intel Core procesorů.

Klady

 • Velmi vysoký výkon i9-10900K i na defaultu
 • Vysoké takty přes 5 GHz
 • Až 10 jader a 20 pracovních vláken

Zápory

 • Vysoké pořizovací ceny ve srovnání s AMD Ryzen
 • Provozní vlastnosti (velmi vysoká spotřeba)
 • Nároky na silné chlazení (ideálně custom loop)

Intel Core Comet Lake procesory 10. generace nabízejí brutální výkon díky vysokým taktům 5 GHz+, které ocení hlavně hráči her a milovníci esportu. Na elegenci této řadě bohužel ubírá vysoká pořizovací cena ve srovnání s konkurencí a nepříliš dobré provozní vlastnosti.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.


Intel Core i5-10600 - Procesor
Více než98%spolehlivost
Intel Core i5-10600
Procesor 6 jádrový, 12 vláken, 3,3GHz (TDP 65W), Boost 4,8 GHz, 12MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1200MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-3% 6 679,-
6 449,- bez DPH 5 330,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra
Objednací kód: BOi510600
Intel Core i5-10600KF - Procesor
-6%
Intel Core i5-10600KF
Procesor 6 jádrový, 12 vláken, 4,1GHz (TDP 125W), Boost 4,8 GHz, 12MB L3 cache, Bez integrovaného grafického čipu, socket Intel 1200, Comet Lake, bez chladiče

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-6% 7 499,-
7 059,- bez DPH 5 834,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: BOi510600kf
Intel Core i5-10600K - Procesor
-7%
Intel Core i5-10600K
Procesor 6 jádrový, 12 vláken, 4,1GHz (TDP 125W), Boost 4,8 GHz, 12MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1200MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, bez chladiče

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-7% 8 199,-
7 599,- bez DPH 6 280,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra
Objednací kód: BOi510600k
Intel Core i9-10900KF
Procesor 10 jádrový, 20 vláken, 3,7GHz (TDP 125W), Boost 5,2 GHz, 20MB L3 cache, Bez integrovaného grafického čipu, socket Intel 1200, Comet Lake, bez chladiče

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-4% 15 690,-
14 990,- bez DPH 12 388,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 5:00
Objednací kód: BOi910900kf
Intel Core i3-10300 - Procesor
-14%
Intel Core i3-10300
Procesor 4 jádrový, 8 vláken, 3,7GHz (TDP 65W), Boost 4,4 GHz, 8MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1150MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Play and Create Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-14% 4 869,-
4 199,- bez DPH 3 470,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: BOi310300
Intel Core i3-10100 - Procesor
-14%
Více než99%spolehlivost
Intel Core i3-10100
Procesor 4 jádrový, 8 vláken, 3,6GHz (TDP 65W), Boost 4,3 GHz, 6MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1100MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Play and Create Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-14% 3 699,-
3 199,- bez DPH 2 644,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 5:00
Objednací kód: BOi310100
Intel Core i5-10500 - Procesor
Více než99%spolehlivost
Intel Core i5-10500
Procesor 6 jádrový, 12 vláken, 3,1GHz (TDP 65W), Boost 4,5 GHz, 12MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1150MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-3% 5 999,-
5 849,- bez DPH 4 834,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 5:00
Objednací kód: BOi510500
Intel Core i7-10700F - Procesor
-6%
Intel Core i7-10700F
Procesor 8 jádrový, 16 vláken, 2,9GHz (TDP 65W), Boost 4,8 GHz, 16MB L3 cache, Bez integrovaného grafického čipu, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021
+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Marvel’s Avengers Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-6% 9 569,-
8 999,- bez DPH 7 437,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: BOi710700f
Intel Core i7-10700
Procesor 8 jádrový, 16 vláken, 2,9GHz (TDP 65W), Boost 4,8 GHz, 16MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1200MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-3% 9 799,-
9 499,- bez DPH 7 850,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes do 5:00
Objednací kód: BOi710700
Intel Core i9-10900 - Procesor
-7%
Intel Core i9-10900
Procesor 10 jádrový, 20 vláken, 2,8GHz (TDP 65W), Boost 5,1 GHz, 20MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-7% 13 390,-
12 390,- bez DPH 10 240,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: BOi910900
Intel Core i3-10320 - Procesor
-12%
Intel Core i3-10320
Procesor 4 jádrový, 8 vláken, 3,8GHz (TDP 65W), Boost 4,6 GHz, 8MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1150MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Play and Create Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-12% 5 159,-
4 559,- bez DPH 3 768,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: BOi310320
Intel Core i9-10900F - Procesor
-6%
Intel Core i9-10900F
Procesor 10 jádrový, 20 vláken, 2,8GHz (TDP 65W), Boost 5,1 GHz, 20MB L3 cache, Bez integrovaného grafického čipu, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZDARMA Elektronický promo klíč Intel Channel Enthusiast Gaming Bundle - nutno uplatnit do 31.3.2021

-6% 12 690,-
11 990,- bez DPH 9 909,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: BOi910900f
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi