Vánoční rychlost doručení: Prodejny AlzaBoxy Partnerská odběrná místa Doručení na adresu Více
0-2 dny 0-2 dny 1-3 pracovní dny 1-3 pracovní dny
Zobrazit katalog

Intel Core Ultra 7 265K (RECENZE A TESTY)

Aktualizováno • Autor: Michal Mikle

Ani to netrvalo a už tu máme dalších launch nových procesorů. Intel uvádí na trh horkou novinku, Intel Core Ultra Series 2. Dlaždicový design, nové P-Cores a E-Cores, větší L2 Cache, rychlejší DRAM paměti, nízké napětí a teploty, spoustu nových OC featur, a dokonce i Alchemist Xe-LPG iGPU. To vše s příslibem daleko lepší spotřeby než minule. Dnes se podíváme na výkon modelu Intel Core Ultra 7 265K. Jaký je reálný výkon a stojí to za to?

Intel Core Ultra 7 265K

Intel Core Ultra 7 265K (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. Specifikace, cena a srovnání Intel Core Ultra 7 265K s konkurencí
  2. Intel Arrow Lake – Intel Core Ultra Series 2
  3. Metodika testu: Intel Core Ultra 7 265K
  4. 2D testy: Intel Core Ultra 7 265K vs. ostatní modely a konkurence
  5. Herní testy: Intel Core Ultra 7 265K vs. ostatní modely a konkurence
  6. Provozní vlastnosti Intel Core Ultra 7 265K
  7. Závěr recenze a hodnocení Intel Core Ultra 7 265K

i

Nová platforma, nový socket!

Nové procesory Intel Core Ultra Series 2 s sebou přináší i nový socket LGA 1851. Životnost platformy je prozatím ve hvězdách.

Parametry AMD Ryzen 9 9900X Intel Core Ultra 7 265K
Počet jader 12 20
Počet vláken 24 20
Výrobní proces TSMC 4nm FinFET TSMC N3B
Kapacita L3 Cache 64 MB 30 MB
Kapacita L2 Cache 12 MB 36 MB
Max. Turbo Boost frekvence 5.6 GHz 5.5 GHz
Podpora pro přetaktování
Typ integrované GPU AMD Radeon™ Graphics Intel® Graphics
Podpora DRAM až 192 GB DDR5-5600 až 192 GB DDR5-6400
TDP 120 W 250 W
Cena 12 290 Kč 11 690 Kč

Intel Core Ultra 7 265K je vybaven osmi výkonnými P-Cores a dvanácti efektivními E-Cores. Celkem tak má procesor k dispozici dvacet jader i vláken, a to proto, že nové procesory Intel Core Ultra Series 2 už nejsou vybaveny HyperThreadingem. Dvě nejlepší P-Cores boostují na 5.6 GHz a všechna jádra pak na 5.4 GHz. E-Cores boostují na 4.6 GHz.

Intel Arrow Lake – Intel Core Ultra Series 2

Nové procesory od Intelu přináší celou hromadu věcí, ať už co do marketingu, tak do té zajímavější, technologické části. Tentokrát nejde o žádný refresh předchozí mikroarchitektury, ale o zcela jiný přístup k věci. V této kapitole se podíváme na ty nejzajímavější a nejzásadnější změny a featury, kterých se Intel Core Ultra Series 2 procesorům dostalo do vínku.

Intel Core Ultra Series 2
Vysoko výkonnostní Intel Core Ultra Series 2.

Pokud jste čekali na 15. generaci Intel Core procesorů, čekali jste marně. Nové procesory už nebudou po generacích, ale po sériích. První sérií byly Meteor Lake procesory, které se do desktopu nedostaly, a druhou jsou právě dnešní Arrow Lake procesory. Zásadní změna je i ve výkonnostním označení řad. Už nebudeme mít i9, i7 a i5 modely, nýbrž Ultra 9, Ultra 7 a Ultra 5.

V první várce se jako vždy setkáváme s vysoko výkonnostními modely. Ultra 9 285K je nejvyšším modelem s dvaceti čtyřmi jádry a jako jediný nebude v KF verzi bez iGPU. Ultra 7 265K je středním modelem s dvaceti jádry a je dostupný i v KF verzi bez iGPU. Nejnižší model Ultra 5 disponuje 14 jádry a také je dostupný v KF verzi.

Intel Core Ultra Series 2
Dlaždicový design Intel Core Ultra Series 2 procesorů.

Intel se pro tyto nové procesory vydal systémem dlaždic (ang. tiles). Procesor je tak funkčně kompozicí několika dlaždic. Na hlavní dlaždici (Base Tile) máme Compute Tile obsahující P-Cores a clustery s E-Cores a DLVR, nový a velmi zajímavý způsob napájení jader. Compute Tile je spojeno se SoC Tile, které obsahuje řadu tzv. complexů, které se starají např. o AI, mediální, zobrazovací a bezpečnostní workloady. Na SoC Tile je také přítomen paměťový řadič a opět DLVR. GPU Tile je vybaveno GPU Slices (plátky) z nichž každý nese dvě grafická Xe jádra, L3 cache a opět DLVR. Všechny tiles jsou propojeny pomocí Die to Die (D2D) interconnectu.

Intel Core Ultra Series 2
Detail Compute Tile u Intel Core Ultra 285K.

Zásadní změnou u nových Intel Core Ultra Series 2 procesorů je navýšení L2 cache pro každé P-Core o 1 MB. Zajímavé je také rozložení P-Cores a E-Cores. U Ultra 9 a Ultra 7 máme dvě P-Cores, pak dvojici clusterů s čtyřmi E-Cores, následují čtyři P-Cores, opět dva clustery s čtyřmi E-Cores a jako poslední je opět dvojice P-Cores. V tomto pořadí uvidíte seřazená jádra například i v HWiNFO64. Toto rozložení je i důvodem nižšího taktu Ring, který je v boostu 3.9 GHz. Ultra 5 nemá P-Cores uprostřed E-Cores clusterů a takt Ring může být o cca 200 MHz vyšší po OC.

Intel Core Ultra Series 2
Detaily nové Intel Arrow Lake architektury.

Nové P-Cores jsou postaveny na Lion Cove mikroarchitektuře, slibují o 9 % vyšší IPC oproti Raptor Cove. Zajímavější jsou však nová Skymont E-Cores, která mají přinášet o 32 % vyšší IPC oproti předchozím Gracemont jádrům, což by mělo odpovídat IPC Raptor Cove P-Cores z poslední, 14. generace Intel procesorů. L2 cache pro E-Cores je nově samostatná a má také dvojnásobnou propustnost.

Intel Core Ultra Series 2
Možnosti overclockingu u Arrow Lake procesorů.

Co se overclockingu týče, máme tu hned několik zajímavých změn. Tou první jsou menší stepy v navyšování frekvence jader, které jsou nově po 16.67 MHz z původních 100 MHz. Další funkcí je možnost asynchronního taktu BCLK pro Compute Tile a SoC Tile. Výše zmíněný D2D interconnect lze rovněž taktovat. Ten běží v základu na 2.6 GHz a lze jej přetaktovat až na 4 GHz. Paměťový řadič je navíc spojen se zbytkem SoC pomocí tzv. NGU (Next Generation Uncore) interconnectu, který v základu běží na 2.1 GHz a lze jej přetaktovat okolo 3.4 GHz.

Nejzajímavější věcí je ovšem DLVR (Digital Linear Voltage Regulator). Je to právě DLVR, co zajišťuje lepší energetickou efektivitu. DLVR dokáže napájet každé jádro procesoru samostatně podle potřeb daného jádra. Pro valnou většinu uživatelů kromě extrémních overclockerů se doporučuje napájet přes DLVR. DLVR jde totiž pro případy XOC obejít. Vlastnosti DLVR co do efektivity by měli být takové, že do 150W spotřeby je DLVR velmi efektivní, nad 200 W už nikoliv. To z Ultra 9 285K a Ultra 7 265K procesorů dělá primárně perspektivní herní procesory.

Intel Core Ultra Series 2
Integrovaný grafický chip na Intel Core Ultra Series 2 procesorech.

Značného pokroku od letitého UHD 770 iGPU se nové procesory dočkaly ve formě Xe-LPG iGPU. Ten nese čtyři Xe-LPG jádra grafické architektury Alchemist. Je zde plná podpora DX12 Ultimate, XeSS upscalingu a RayTracingu. Xe-LPG iGPU je vybavena hardwarovým enkodérem/dekodérem pro H.265 a AV1, který umožňuje encoding videa do efektivních formátů za zlomek času oproti softwarovému encodingu. Nechybí ani hardwarová podpora pro AI a ML, o kterou se starají DP4a jednotky, které se využívají např. pro zmíněný XeSS upscaler.

Intel Core Ultra Series 2
NPU jednotky na Intel Core Ultra Series 2 procesorech.

Intel Core Ultra Series 2 procesory jsou nově vybaveny tzv. NPU (Neural Processing Unit) jednotkami. Ty jednoduše slouží k vykrytí AI workloadů, které se z pohledu efektivity nehodí ani pro CPU ani pro GPU. Příkladným use case pro NPU mohou být např. SLMs (Small Language Models), jako je např. nejnovější Meta LLaMa 3.2 3B. Současně jde souhrnný výkon nových Arrow Lake CPU až na 36 TOPS, což odpovídá požadavkům Copilotu od Microsoftu.

Metodika testu: Intel Core Ultra 7 265K

V této kapitole si zopakujeme v rychlosti způsoby, jakými měříme a proč testování probíhá tak, jak probíhá.

i

Informace k aktuálnosti výsledků aneb co se většinou nedozvíte

Při příležitosti launche Intel Core Ultra Series 2 procesorů jsme čerstvě přeměřili 14. generaci Intel Core procesorů. Rovněž jsme zkontrolovali aktuální výkon Ryzenů 7000 a 9000 od AMD.

V následujících testech se podíváme na aplikační výkon v renderingu, při práci s videem, fotkami, při kancelářské práci, při práci se soubory, na webové testy a na výkon v tzv. LLaMách – lidově řečeno v umělé inteligenci.

Chlazení použité při testech

Při testech obou procesorů, které jsem testoval, byl použit prémiový AiO chladič ASUS ROG RYUJIN III 360 ARGB Extreme s teplovodivou pastou Noctua NT-H2. Pumpa chladiče byla nastavena na maximum a ventilátory na 1 200 RPM.

Nastavení RAM a CPU

Ryzeny s 3D-CACHE měly Curve Optimizer CCD0 nastavený na -25, CCD1 pak na -10. Paměti byly nastavené na 6000 MT/s CL30-38-38-36. PBO na +150 s limity platformy na možnosti základní desky, kterou byla ASUS ROG 870E CROSSHAIR HERO.

Intely 14. generace měly nastavená jádra procesoru dle jejich možnosti s ohledem na efektivitu křivky napětí a frekvence, přičemž při vytížení dvou jader byla nastavena vyšší frekvence než u vytížení třech a více. Dle kusu procesoru byl nastaven negativní offset na -30mV až -50mV. Operační paměti u 14. generace byly nastaveny na 7 200 MT/s na CL36-46-46-44.

Nové Intely Core Ultra Series 2 byly nastaveny co do operačních pamětí na 8 400 MT/s s časováním 42-54-54-50. Mezi modely Ultra 9 285 a Ultra 7 265K nebyl co do maximálních frekvencí prakticky žádný rozdíl a Ultra 5 245K byl nastaven o 100 MHz níže viz údaje v grafech. D2D interconnect byl nastaven na 3 500 MHz a NGU na 3 400 MHz.

Operační systém

Pro testování byl použit poslední dostupný build Windows 11 23H2 se všemi dostupnými aktualizacemi. VBS (Virtual Based Security) neboli funkce Integrita Paměti byla vypnuta, jelikož snižuje zásadně herní výkon a overhead na straně operačního systému ve výkonnostních testech nechceme.

Měření spotřeby

Nově měříme spotřebu hardwarově, a to za pomoci nástroje Benchlab. Takové měření sice bere v úvahu i efektivitu napájecí kaskády procesoru a kabeláže, ale jelikož používáme vždy hi-endové základní desky, jsou naměřené hodnoty blíže realitě než softwarové měření, např. přes HWiNFO64. Výhodou takového měření je, že měříme spotřebu přímo na 8PINech základní desky. Odchylky od softwarového měření pak mohou být v rozsahu 5–15 %. Reálně je tak spotřeba procesoru ještě větší, než jste mohli doposud v našich recenzích vidět.

AMD Zen5 a Ryzen 9000
Hardwarový nástroj Benchlab pro reálný monitoring spotřeby, napětí a mnoho dalšího.

U nových Intel procesorů je hardwarové měření díky extra VRM pod paticí lehce složitější, jelikož část spotřeby jde přes ATX12V PIN. Finální spotřebu tedy počítáme následovně: EPS+ATX12V-ATX12V IDLE v maximálních hodnotách.

2D testy: Intel Core Ultra 7 265K

  1. RENDERING: Cinebench 2024 a Blender Benchmark – Intel Core Ultra 7 265K
  2. WEB A JAVASCRIPTS: webXPRT a Speedometer – a Intel Core Ultra 7 265K
  3. PRÁCE SE SOUBORY: 7zip (de)komprimování souborů – Intel Core Ultra 7 265K
  4. Produktivita – PugetBench for Adobe Photoshop, Premiere Pro a DaVinci Resolve – Intel Core Ultra 7 265K
  5. Produktivita – MS Word, Excel a PowerPoint – Intel Core Ultra 7 265K
  6. Large Langue Models (LLMs): LLaMa C++, LLaMaFile – Intel Core Ultra 7 265K
  7. Video encoding: Handbrake – Intel Core Ultra 7 265K

Recenze Intel Core Ultra 7 265K: testovací sestava

V jakých aplikacích Intel Core Ultra 7 265K testujeme?

  • Rendering: Cinebench 2024 a Blender Benchmark 4.2
  • Web a Javascript: webXPRT 4 (3.71) a Speedometer 3.0
  • Práce se soubory: 7zip 24.07
  • Produktivita: PugetBench Adobe Photoshop (25.12), Premiere Pro (24.6.1) a DaVinci Resolve (19.0.1.6)
  • Produktivita: Procyon Office Productivity MS Word, Excel a PowerPoint (1.2)
  • Large Langue Models (LLMs): Phoronix Test Suite LLaMa C++ (1.1.0) a LLaMaFile (1.2.0)
  • Encoding videa: Handbrake 1.8.2

Rendering: Cinebench 2024 a Blender Benchmark 4.1 – Intel Core Ultra 7 265K

Hned na začátek si dáme nejnovější verzi Cinebenche – 2024. Renderovací benchmark je pro procesory pěkný záhul a není vůbec jednoduché takto vytížený procesor při maximálním výkonu nejen stabilizovat, ale i uchladit.

Cinebench 2024

Intel Core Ultra 9 285K; Cinebench 2024

V jednovláknovém testu podaly oba procesory, Ultra 7 265K a Ryzen 9 9900X stejný výkon. V multivláknovém testu pak podal nový Intel oproti Ryzenu o 20 % vyšší výkon. Ultra 7 265K byl zároveň o 8 % rychlejší než i7-14700K a také si řekl o 23 % méně energie.

Blender Benchmark 4.2

Intel Core Ultra 9 285K

V Blenderu byl výkon obou dnes porovnávaných procesorů poměrně vyrovnaný. Intel Core Ultra 7 265K tady podal v průměru o 8 % vyšší výkon než i7-14700K.

Web a Javascript: webXPRT 4 (3.7.1), Speedometer 3.0 a Intel Core Ultra 7 265K

Webové testy jsou jedním z nejběžnějších úkolů, které svému PC zadáváme. Tentokrát jsme vyměnili již dlouho neaktualizovaný JetStream 2 za WebXPRT 4, který měří výkon v HTML5, JavaScriptu a WebAssembly úlohách, jakou je práce s fotografiemi, třídění fotek pomocí AI, používání burzovně finančních modelů, šifrování poznámek, scanování dokumentů, tvorby grafů a mnoho dalšího.

webXPRT 4

Intel Core Ultra 9 285K; Browserbench

Ve WebXPRT 4 byl o 27 % rychlejší AMD Ryzen 9 9900X. Nový Intel Core Ultra 7 265K byl dokonce ještě o 7 % pomalejší než i7-14700K.

Speedometer 3.0

Intel Core Ultra 9 285K; spd

AMD Ryzen 9 9900X byl rychlejší i ve Speedometeru a to o 14 %. Nový Intel Core Ultra 7 265K udržel téměř stejný výkon s i7-14700K.

Práce se soubory: 7zip 24.07 a (de)komprimování souborů – Intel Core Ultra 7 265K

Práce se soubory je, ať chcete, nebo ne, další z nejčastějších úloh, které svému procesoru zadáváte. Například vždy, když instalujete nějaký software nebo hru, dochází k dekompresi instalačních souborů.

7zip – (de)komprimování souborů

Intel Core Ultra 9 285K; 7-Zip

V komprimování souborů byl o 9 % rychlejší nový Intel Core Ultra 7 265K a v dekomprimování byl zas o 20 % rychlejší AMD Ryzen 9900X. V porovnání s i7-14700K se díváme na remízu v komprimaci a 15% rozdíl ve prospěch staršího procesoru.

Produktivita – PugetBench for Adobe Photoshop, Premiere Pro a Davinci Resolve – Intel Core Ultra 7 265K

Nedávno jsme přidali do testovací metodiky Adobe Photoshop, Premiere Pro a DaVinci Resolve. Testujeme pomocí benchmarkovací aplikace PugetBench, která je dílem specialistů z USA, zaměřující se primárně na výkonné workstationy. Testy Photoshopu, Premiere Pro a DaVinci Resolve se po dlouhých letech dostaly z beta verze. V blízké budoucnosti by měly ještě přibýt Adobe After Effects a Lightroom.

Photoshop, Premiere Pro a DaVinci Resolve

Intel Core Ultra 9 285K

V Photoshopu byl opět o 19 % rychlejší AMD Ryzen 9 9900X. V Premiere Pro a v DaVinci Resolve oba procesory podaly stejný výkon. Intel Core Ultra 7 265K a jeho předchůdce i7-14700K dopadly v těchto testech velmi vyrovnaně.

Produktivita – MS Word, Excel a PowerPoint – Intel Core Ultra 7 265K

Dalšími testy, které jsme nově přidali, jsou benchmarky MS Office pomocí aplikace Procyon od UL. Prověřujeme výkon ve Wordu, Excelu a PowerPointu.

MS Office

Intel Core Ultra 9 285K

Ve Wordu byl AMD Ryzen 9 9900X rychlejší o solidních 33 %, v Excelu o 25 % a v Powerpointu dokonce o 55 %. Testy zde očividně těží z multithreadingu, který alespoň prozatím nedokážou nová E-Cores nahradit. Vyšší výkon než nové Core Ultra procesory podaly i Intely 14. generace.

Large Language Models (LLMs): LLaMa C++ a LLaMaFile – Intel Core Ultra 7 265K

Další novinkou je testování velkých jazykových modelů, tzv. LLMs, které se těší čím dál větší oblibě a využitelnosti. Testujeme dvě open-sourcové implementace. První je C++ port LLaMa modelu od Mety a tím druhým model od Mozilly.

LLaMa C++

Intel Core Ultra 9 285K

S 44% náskokem pak zvítězil v relativně nové lamě Intel Core Ultra 7 265K, který zároveň podal o 26 % větší výkon než i7-14700K.

LLaMaFile

Intel Core Ultra 9 285K; llama.cpp

V LLaMaFile byl v průměru nový Intel Core Ultra 7 265K rychlejší o 39 % než konkurenční AMD Ryzen 9 9900X. Nový Intel byl pak o 44 % rychlejší než předchozí i9-14900K. Výkon v AI rozhodně v tuto chvíli patří Intelu.

Video encoding: Handbrake 1.8.4 – Intel Core Ultra 7 265K

V Handbraku, což je přední open-sourcový nástroj, testujeme převod z 80GB/s H.264 videa do H.265 a AV1.

Handbrake H.265

Intel Core Ultra 9 285K; video

V převodu videa z H.264 do H.265 byl o necelá 4 % rychlejší nový Intel Core Ultra 7 265K, a v porovnání s i7-14700K byl rychlejší dokonce o 22 %. Pokud budete mít model s iGPU, pak hardwarový enkodér zvládne tuto práci zhruba 2,5x rychleji.

Handbrake AV1

Intel Core Ultra 9 285K; video

Při převodu H.264 videa do AV1 byl zas o 9 % rychlejší AMD Ryzen 9 9900X. Nový Intel Core Ultra 7 265K podal srovnatelný výkon s předcházejícím modelem i7-14700K. Hardwarový enkodér, kterým je tento procesor vybaven, zvládne ovšem celou práci 10x rychleji.

Herní testy: Intel Core Ultra 7 265K vs. konkurence

  1. Starcraft II, World of Warcraft, Starfield
  2. Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy, Spider-Man Remastered
  3. The Witcher 3: Wild Hunt, Warhammer 40K: Space Marine 2 a God of War: Ragnarok

Správné testování procesorů ve hrách je na první pohled hračka, ale opak je pravdou. Už za chvíli si povíme, jak měříme CPU a proč měříme tak, jak měříme.

i Proč měříme v 720p rozlišení? Tou nejdůležitější věcí při testování procesorů je přesunout bottleneck z GPU na CPU. Jinými slovy procesor musí být to, co brzdí celý počítač. Mnohdy tomu tak je i ve vyšších rozlišeních, obzvlášť s velmi silnou grafickou kartou, jako je NVIDIA RTX 4090. Aby ale měření ukázalo opravdovou sílu procesorů a odhalilo i skryté rozdíly, které nejsou ve vyšších rozlišeních tak očividné, je potřeba měřit ve velmi nízkém rozlišení. V roce 2024 sice už v 720p rozlišení nikdo nehraje, ale výsledky měření vypovídají o tom, jak vás daný procesor podrží ve vyšších rozlišeních v těch nejkritičtějších scénářích, které se ve vyšších rozlišeních měří jen velmi špatně. To ale neznamená, že se s nimi při hraní nesetkáte.

Pro úplnost vysvětlím, jak vybírám testovací scény náročné na procesor. Buď jde o špatně optimalizované hry, jež jsou tzv. zaboundované na jednom pracovním vláknu a vytěžují jedno jádro na 90–100 %, což je případ Starcraftu II. I ostatní hry ale splňují požadavky velmi vysokého vytížení jednoho vlákna 80 % a více. Nebo jde o scény, kde při rychlém pohybu dochází ke streamování textur, což má na starosti procesor. To je případ Cyberpunku 2077 nebo Spider-Man Remastered.

Moderní testování klade ale především důraz na RayTracing, jelikož CPU musí přitáhnout více objektů na scénu (draw calls) a zároveň má na starosti BVH (Bounding Volume Hierarchy) management. Všechny dnes testované hry s výjimkou Starfieldu a Starcrafu II jsou RayTracingem vybaveny, a ten je vždy nastaven na úplné maximum. Starfield je stále horkou novinkou, ale co je nejzajímavější, i bez RayTracingu dal testovaným procesorům zabrat ze všech her nejvíce.

Herní testy jsou měřeny pomocí nástroje CapFrameX, kde je každá testovací scéna měřena 3× za sebou tak, aby byla zajištěna konzistence naměřených výsledků nejen co do průměrných FPS, ale i co do 0,1 %. Současně je logována řada senzorů, díky kterým víme, jak se konkrétní procesor v dotyčném testu choval, a můžeme tedy zaznamenat i provozní vlastnosti, např. spotřebu.

Jaké hry jsme testovali?

  • Starcraft II
  • World of Warcraft
  • Starfield
  • Cyberpunk 2077
  • Hogwarts Legacy
  • Spider-Man Remastered
  • The Witcher 3: Wild Hunt
  • Warhammer 40K: Space Marine 2
  • God of War: Ragnarok

Pakliže vás více zajímá, jak testovat a měřit výkon PC, nenechte si ujít náš detailní článek Test výkonu PC – Jak na to? (NÁVOD), kde vysvětlujeme celou problematiku dopodrobna vč. detailního návodu na měření her.

Starcraft II, World of Warcraft, Starfield

Intel Core Ultra 7 265K ve Starcraft II

Starcraft IIStarcraft II je opět jedna z nejhranějších RTS eSportovek. Měřena je velmi náročná custom scéna na nejnižší grafické rozlišení, která představuje počátek souboje 4v4. V prvních vteřinách zde klesá FPS na velmi nízké hodnoty a celá scéna má 20 vteřin. Tato legendární hra pochází z dílny Blizzard Entertainment a je hojně hraná jak mezi občasnými hráči, tak mezi nejtvrdšími profesionály.

Nastavení detailů a testovací scéna.

Starcraft II

Intel Core Ultra 9 285K; Starcraft II

Ve Starcraftu II byl o 7 % rychlejší AMD Ryzen 9 9900X než nový Intel Core Ultra 7 275K. Nový Intel procesor v porovnání s předchozím modelem i9-14700K zahrál remízu, ale potřeboval k tomu o 59 % méně energie.

Intel Core Ultra 7 265K ve World of Warcraft: The War Within

World of Warcraft: The War WithinWorld of Warcraft snad ani není nutno představovat. Ačkoliv jde o 20 let staré, tak stále aktivní MMORPG. The War Within je již 10. datadiskem v pořadí a co do technologií jde hra stále s dobou – je vybavena RayTracingem. Vývojářem i vydavatelem hry je Blizzard Entertaiment. Měříme 20 dlouhou scénu v oblasti The Waking Shores – Ruby Lifeshrine, která je nejnáročnější a dobře měřitelná v otevřeném světě.

Nastavení detailů a testovací scéna.

World of Warcraft: The War Within

Intel Core Ultra 9 285K; Starcraft II

I v nejnovějším datadisku World of Warcraft podaly oba procesory, Ultra 7 265K a Ryzen 9 9900X stejný výkon. Remízou dopadlo i srovnání nového Intelu s i7-14700K, ovšem s o 16 % nižší spotřebou pro nový Ultra 7 265K.

Intel Core Ultra 7 265K ve Starfield

StarfieldStarfield byl dlouho očekávanou novinkou sci-fi nadšenců, a hlavně těch, kteří si chtěli zkrátit dlouhé čekání na ostrou verzi Star Citizenu. Hra se odehrává v roce 2330 kdesi mimo naši sluneční soustavu. Hra běží na Creation Engine 2, pochází z dílny Bethesda Game Studios a vydavatelem je Bethesda Softworks. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu – průběh osídlenou lokací jménem Akila v Cheyenne System.

Nastavení detailů a testovací scéna.

Starfield

Intel Core Ultra 9 285K; Starcraft II

28% náskok se podařilo získat novému Intelu Ultra 7 265K nad konkurenčním Ryzenem 9 9900X. Předchozí Intel i7-14700K podal ve srovnání s novým procesorem ještě o 7 % vyšší výkon, ovšem nový Ultra 7 265K si zase řekl o 20 % méně energie.

Cyberpunk 2077, Hogwarts Legacy, Spider-Man Remastered

Intel Core Ultra 7 265K v Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077Cyberpunk 2077 je akční RPG adventura z pohledu první osoby, která se odehrává v otevřeném světě dystopické metropole Night City v Kalifornii, v němž musíte plnit své žoldácké úkoly. Hra byla postavena na herním enginu RED Engine 4 vývojáři ze studia CD Project Red a vydána v prosinci 2020 společností CD Project. Měříme rychlý průjezd na motocyklu po dobu 20 sekund.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Cyberpunk 2077

Intel Core Ultra 9 285K; Cyberpunk 2077

V Cyberpunku 2077 vyhrál s 9% rozdílem Ryzen 9 9900X. Intel i7-14700K byl ovšem o 21 % rychlejší než nový Ultra 7 265. Rozdíl ve spotřebě byl u nového Ultra 7 265K procesoru nižší o 30 % než u i7-14700K. Konkrétně u této hry se ale domnívám, že bude potřeba pro nové procesory optimalizačního patche ze strany vývojáře.

Intel Core Ultra 7 265K v Hogwarts Legacy

Hogwarts LegacyHogwarts Legacy je akční RPG odehrávající se v pozdních letech 19. století, zhruba 100 let před událostmi odehrávajícími se v knižní sérii Harry Potter. Hra je z dílny vývojářského studia Avalanche Software, běží na Unreal Engine 4 a vydavatelem je Warner Bros. Games. Měříme 20vteřinovou, na procesor velmi náročnou scénu v zimním období v lokaci známé jako Hogsmeade.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Hogwarts Legacy

Intel Core Ultra 9 285K; Hogwarts Legacy

V Hogwarts Legacy vyhrál nad Ryzenem 9 9900X s 9% rozdílem nový Ultra 7 265K. Intel i7-14700K podal stejný výkon, ale rozdíl ve spotřebě byl u Ultra 7 265K o 40 % nižší.

Intel Core Ultra 7 265K ve Spider-Man: Remastered

Spider-Man: RemasteredMarvels Spider-Man Remastered je, jak název napovídá, remaster původní hry s tunou RayTracingu. Hra běží na Insomniac Enginu, developery jsou Insomniac Games a Nixxes Software a vydavatelem je Playstation PC. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu v oblasti centra města.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Spider-Man: Remastered

Intel Core Ultra 9 285K; Spider-Man: Miles Morales

Solidní rozdíl urval nový Intel Core Ultra 7 265K. Ten by o 35 % rychlejší než konkurenční AMD Ryzen 9 9900X a zároveň o 23 % rychlejší než i7-14700K. O to lepší zprávou je o 22 % nižší spotřeba nového Ultra 7 265K procesoru.

The Witcher 3: Wild Hunt a Warhammer 40K: Space Marine 2 a God of War: Ragnarok

Intel Core Ultra 7 265K ve Witcher 3: Wild Hunt

Witcher 3: Wild HuntThe Witcher 3: Wild Hunt je třetím pokračováním herní fantasy série založené na knižní předloze Andrzeje Sapkowskiho. Vývojářem je herní studio CD Projekt Red, vydavatelem je CD Projekt a hra běží na Red Engine 3. Testujeme verzi 4 vydanou jako remaster v prosinci 2022 a obohacenou o DLSS/FSR2, RayTracing a řadu grafiku vylepšujících módů. Testovací scéna je dlouhá 40 vteřin uprostřed centra Novigradu.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Witcher 3: Wild Hunt

Intel Core Ultra 9 285K; Witcher 3: Wild Hunt

S 20% rozdílem vyhrál toto kolo opět Intel Core Ultra 7 265K. V porovnání s i7-14700K byl výkon stejný, ač s o 29% nižší spotřebou.

Intel Core Ultra 7 265K ve Warhammer 40K: Space Marine 2

Warhammer 40K: Space Marine 2Warhammer 40K: Space Marine 2 je akční adventura a pokračování prvního dílu patřící do legendární Warhammer franšízy. Developerem je Saber Interactive a hra běží na Swarm Enginu. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu v oblasti první mise hned po prologu.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Warhammer 40K: Space Marine 2

Intel Core Ultra 9 285K; Warhammer 40K: Space Marine 2

V novém Warhammerovi byl o necelá 4 % rychlejší Ultra 7 265K než AMD Ryzen 9 9900X a zároveň podal o 11 % vyšší výkon než starší i7-14700K a rovnou si řekl o 30 % méně energie.

Intel Core Ultra 7 265K v God of War: Ragnarok

Warhammer 40K: Space Marine 2God of War: Ragnarok je pokračováním velmi úspěšného prvního dílu akční adventurky. Developerem je Santa Monica Studio a hra běží na Unreal Engine 5. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu v oblasti Svartalfheim.


Nastavení detailů a testovací scéna.

God of War: Ragnarok

Intel Core Ultra 9 285K; God of War: Ragnarok

V pokračování God of War podal Intel Core Ultra 7 265K o 8 % vyšší výkon než konkurenční AMD Ryzen 9 9900X. Starší Intel i7-14700K byl ale ještě o 7 % rychlejší. Spotřeba však byla u nového Ultra 7 265 procesoru o 31 % nižší.

Provozní vlastnosti Intel Core Ultra 7 265K

U provozních vlastností dvou rozdílných architektur má smysl porovnávat především spotřebu. Změřil jsem tedy průměrnou spotřebu procesorů v nejnáročnější testovací scéně ve Starfieldu, ve hře, která vykazovala nejvyšší spotřebu procesoru. V druhém testu pak naleznete naměřené hodnoty spotřeby při renderingu v Cinebench 2024.

Provozní vlastnosti – spotřeba

Intel Core Ultra 9 285K

Ve Starfieldu, v jakožto co do spotřeby nejnáročnější hře v našem testovacím setupu, si nový procesor Intel Core Ultra 7 265K sice řekl o 11 % více energie než Ryzen 9 9900X, avšak podal o 28 % vyšší výkon. Zároveň si za skoro stejný výkon řekl o 20 % méně energie než i7-14700K.

Co je ale nejzajímavější, nové Intel Core Ultra procesory v dnešních i těch nejnáročnějších testech ani jednou nepřekročily 80 ˚C na package. Sice jsem měl pravděpodobně ten nejlepší AiO chladič na trhu, ale díky relativně nízkému operačnímu napětí běží nové Intely v porovnání s předchozími modely i konkurenčními Ryzeny na opravdu krásných teplotách.

Závěr recenze a hodnocení Intel Core Ultra 7 265K

Navzdory spekulacím a očekáváním, ať u byly jakékoliv, osobně vidím nové Intel Core Ultra Series 2 procesory jako pokrok vpřed a bod, od kterého se může Intel dobře odrazit. Dnes testovaný model Ultra 7 265K rozhodně nepodává špatný výkon a s energetickou efektivitou se zdá, že jsou věci na dobré cestě. Nejen to, nízké teploty a napětí při poměrně vysokých frekvencích vypovídají o tom, že se výrobce vydal správným směrem.

V určitém smyslu jde o první pokus tohoto charakteru, který se Intelu podařilo dostat do desktopu pro koncové zákazníky. Pokud se ještě něco změní, tak si myslím, že výkon v určitých hrách a aplikacích půjde po odladění ještě lehce vzhůru. V této cenové hladině jde určitě o lepší volbu, než je AMD Ryzen 9 9900X, který ze své šestijádrové per CCD povahy úplně dobrou volbou konkrétně na hry není.

i Mohlo by vás zajímat

Hlavním negativem z testování byly nedotažené ovladače pro iGPU, takže plánované otestování grafického Xe chipu bohužel odpadlo. I přesto v porovnání s předchozími UHD 770 chipy jde o slušný posun vpřed. NPU jednotky také nejsou k zahození a leckdo pro ně v dnešní době určitě dříve nebo později najde využití.

Jedinou otázkou je již v úvodu zmíněná životnost platformy. Prozatím totiž víme jen to, že Arrow Lake Refresh byl nejspíše zrušen a nezbývá než jen doufat, že nadcházející Panther Lake procesory budu kompatibilní s LGA1851.

Intel Core Ultra 7 265K

Intel Core Ultra 7 265K

Intel Core Ultra 7 265K

Intel Core Ultra 7 265K je velmi výkonným pracovním i herním procesorem za solidní cenu.

Klady

  • 8 silných P-Cores a 12 E-Cores
  • Velmi slušný 1T i nT výkon
  • Navýšení L2 Cache o 1 MB u P-Cores
  • Samostatná L2 Cache pro E-Cores
  • Znatelný nárůst výkonu E-Cores
  • Výrazně nižší spotřeba oproti 14. generaci
  • Nízké operační napětí a skvělé teploty v zátěži
  • Rychlejší IMC vč. podpory ECC
  • Dobře řešené DLVR napájení
  • Spousta nových OC featur
  • Hardwarová podpora H.265 a AV1
  • Xe-LPG iGPU
  • Výrazně vyšší výkon v AI díky NPU

Zápory

  • Místy horší výkon než u 14. generace
  • Nic moc prostor pro OC P-Cores
  • Prozatím nefunkční iGPU drivery

Intel Core Ultra 7 265K nabízí skvělý výkon jak na hry, tak na práci a ve srovnání s předchozí generací zajímavé zlepšení co do energetické efektivity.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.


4,9
Intel Core Ultra 7 265K
Procesor 20 jádrový, 20 vláken, 5,5GHz (TDP 250W), Boost 5,5 GHz, 30MB L3 cache, Intel Graphics, socket Intel 1851, Arrow Lake, bez chladiče
+Dárek Promo elektronický klíč Intel Holiday Bundle - Assassins Creed Shadows, Ubisoft+ Classics - nutno uplatnit do 15.5.2025 v hodnotě 2 790,-
Zlevněno -5 %
10 990,- 11 690,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOu7265k
5,0
Intel Core Ultra 9 285K
Procesor 24 jádrový, 24 vláken, 3,2GHz (TDP 250W), Boost 5,7 GHz, 36MB L3 cache, Intel Graphics, socket Intel 1851, Arrow Lake, bez chladiče
Novinka
16 990,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: BOu9285k
5,0
Intel Core Ultra 5 245K
Procesor 14 jádrový, 14 vláken, 5,2GHz (TDP 159W), Boost 5,2 GHz, 24MB L3 cache, Intel Graphics, socket Intel 1851, Arrow Lake, bez chladiče
+Dárek Promo elektronický klíč Intel Holiday Bundle - Assassins Creed Shadows, Ubisoft+ Classics - nutno uplatnit do 15.5.2025 v hodnotě 2 790,-
Novinka
8 969,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOu5245k
4,6 31×
Intel Core i9-14900K
Procesor 24 jádrový, 32 vláken, 3,2GHz (TDP 253W), Boost 6 GHz, 36MB L3 cache, Intel UHD Graphics 770, socket Intel 1700, Raptor Lake Refresh, bez chladiče
+2 dárky v hodnotě 3 789,-
Zlevněno -1 %
12 790,- 12 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOi914900k
4,7 26×
Intel Core i7-14700K
Procesor 20 jádrový, 28 vláken, 3,4GHz (TDP 253W), Boost 5,6 GHz, 33MB L3 cache, Intel UHD Graphics 770, socket Intel 1700, Raptor Lake Refresh, bez chladiče
+2 dárky v hodnotě 3 789,-
Super cena
9 999,- Ušetříte 397,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOi714700k
4,9 14×
Intel Core i5-14600K
Procesor 14 jádrový, 20 vláken, 3,5GHz (TDP 181W), Boost 5,3 GHz, 24MB L3 cache, Intel UHD Graphics 770, socket Intel 1700, Raptor Lake Refresh, bez chladiče
+Dárek Promo elektronický klíč Intel Holiday Bundle - Assassins Creed Shadows, Ubisoft+ Classics - nutno uplatnit do 15.5.2025 v hodnotě 2 790,-
6 669,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOi514600k
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon