Alza.cz
Zobrazit katalog

Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon (RECENZE A TESTY)

Aktualizováno • Autor: Michal Mikle

Otázka pořádného výkonu v co nejmenších rozměrech trápí dnes kde koho. Jednou z možností jsou mini-ITX sestavy, ale pokud potřebujete být neustále v pohybu, nejde o úplně nejvhodnější řešení. Další možností jsou výkonné „herní“ laptopy a poslední variantou jsou tzv. mini PC. Poměrně velkou díru na trhu již dlouho vyplňuje Intel se svými NUCy a v dnešní recenzi se podíváme na model pro nadšence, vybavený 12. generací CPU i7-12700H a GPU ARC 770M. Srovnáme s cenově porovnatelným laptopem Legion 5 od Lenova a také s předchozím modelem NUCu 11. generace s RTX 2060.

Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon - recenze

Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon – OBSAH

  1. Specifikace, cena a srovnání Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon
  2. Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon – i7-12700H a ARC A770M
  3. Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon – unboxing a pohled dovnitř
  4. Metodika testu: Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon
  5. 2D TESTY: Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon
  6. HERNÍ TESTY: Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon
  7. Provozní vlastnosti Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon
  8. Závěr recenze a hodnocení Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon

Specifikace, cena a srovnání 13. generace Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon

Srovnávat takové zařízení, jako je Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon, je celkem oříšek. Na jednu stranu jde o řešení vybavené mobilními verzemi CPU a GPU, na druhou si ale nějak musíte zajistit zobrazovadlo, které bohužel do batohu neschováte. NUCy bývají nejčastěji využívány tam, kde není moc prostoru, např. v kancelářích, a jde tedy spíše o desktopovou nežli mobilní záležitost. I tak dává největší smysl porovnání s cenově srovnatelným laptopem, jako je Lenovo Legion 5.

Parametry Intel NUC 11 Enthusiast Phantom Canyon Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H
Procesor
TDP
i7-11657G
12 W / 28 W
i7-12700H
82 W / 93 W
i7-12700H
109 W / 132 W
Počet jader/vláken 4/8 14/20 14/20
Výrobní proces 10nm SuperFin Intel 7 Intel 7
Kapacita L3 Cache 12 MB 24 MB 24 MB
Turbo Boost frekvence 4,7 GHz 4,7 GHz 4,7 GHz
Taktování × × ×
GPU
TDP
RTX 2060 ARC 770M
117W
RTX 3060
140W
DRAM 16GB DDR4-3200 × 16GB DDR5-4800
SSD Optane H10 32 GB + 512 GB × 2x 1TB NVMe Gen4 (RAID0)
Display × × 16" WQXGA HDR IPS 165Hz
Cena 24 990 Kč 34 590 Kč 48 989 Kč

Oba dva NUCy jsou k dispozici ve dvou variantách. Varianta kit je bez SSD a DRAM a varianta Mini PC je už těmito komponentami vybavená. V dnešním testu máme kit variantu, a ačkoliv není Serpent Canyon ve verzi kit vybaven operační pamětmi a SSD diskem musíme ještě počítat s pořízením displeje, pokud už nějaký nemáme. Hlavní výhodou tedy je, že v případě pořízení NUCu nejsme limitováni úhlopříčkou notebooku.

Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon - herni PC xxx

Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon – i7-12700H a ARC A770M

Intel NUC s kódovým označením Serpent Canyon je kompaktní mini počítač vybavený procesorem Intel Core i7-12700H, které skrývá pod kapotou 6 výkonných Golden Cover jader (P-Cores) a 8 efektivních Gracemont (E-Cores). TDP procesoru je nastaveno na 95 W pro krátkodobou zátěž a na 80W pro dlouhodobou zátěž. Jak P-Cores, tak E-Cores lze v libovolném počtu vypínat a zapínat, takže pro herní režim není problém E-Cores úplně vypnout. Velká škoda je jen to, že tímto možnosti nastavení CPU končí, jelikož nějaký ten undervolting by zde přišel velmi vhod.

Intel NUC Serpent Canyon
Specifikace procesoru i7-12700H z CPU-Z.

Značný problém a rozdíl oproti laptopu je ovšem v operačních pamětech. NUC Serpent Canyon umí pouze DDR4 paměti běžící maximálně na 3 200 MT/s, Legion 5 DDR5 na 4 800 MT/s. Háček je v tom, že ač DDR5 v Legionu běží oprávněně na Gear Modu 2 (poměr DRAM a MCLK 1 : 2), DDR4 v Serpent Canyonu také, což může při 3 200 MT/s značně limitovat výkon procesoru, především v herním prostředí. Desktopové modely procesorů 12. i 13. generace Intelů běží při Gear Modu 1 až na 4 000 MT/s. Latence operačních pamětí Serpent Canyonu pak dosahují rovných 100 ns, což je opravdu hodně.

Intel NUC Serpent Canyon
Specifikace grafického chipu ARC A770M z GPU-Z.

NUC má dedikovanou GPU Intel ARC 770M s TDP na 117 W. Největším konkurenčním rozdílem u tohoto grafického chipu je ovšem 16GB GDDR6, což se u grafických chipů o tomto výkonu jen tak nevidí. Ostatní laptopové RTX 3060 jsou vybaveny 6GB GDDR6. Velkou konkurenční výhodou Serpent Canyonu je tzv. Intel Deeplink, sběrnice propojující dGPU a iGPU, díky čemuž je možný tzv. Hyper Encoding, který uvidíte v následujících testech.

Intel NUC Serpent Canyon
Intel Control Centrum, aplikace k ovládání ARC A770M.

K ovládání ARC 770M (dGPU) slouží Řídicí Centrum Intel ARC. V něm naleznete možnosti aktualizace ovladačů, jejichž kontrola trvá sakramentsky dlouho. Pod položkou Hry byste měli najít všechny nainstalované gamesy, ale z nějakého důvodu si aplikace všimla jen dvou z deseti. Pod položkou Výkon bohužel žádné nastavení výkonu dGPU nenaleznete, jsou zde pouze možnosti monitoringu a overlaye. Studio nabízí možnosti Vysílání, Nahrávání a Nejzajímavější okamžiky (Highlighty). Aplikace by si ještě zasloužila celkem dost péče, jelikož neškáluje s rozlišením, okno nelze posouvat, při kliknutí mimo okno se aplikace vypne úplně a celkové UX/UI je bída.

Intel NUC Serpent Canyon Intel NUC Serpent Canyon
Intel Control Centrum, aplikace k ovládání ARC A770M.

Poslední aplikací, kterou k zařízení dostanete, je Intel NUC Software Studio. Zde najdete možnosti ovládání LED podsvícení, systémového monitoringu a nastavení výkonu a chlazení. Ventilátory fungují synchronně, a i když není dGPU v zátěži, ventilátor jede na stejné otáčky jako ventilátor procesoru.

Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon – unboxing a pohled dovnitř

Pojďme se ale podívat na NUC Serpent Canyon trochu zblízka. Jde přece jen o velmi zajímavou a netradiční mašinku, která se jen tak naživo nevidí. A pokud vás zajímá tak jako mě, co je uvnitř (a teď nemyslím v balení), čtěte dále, jelikož jsem NUC Serpent Canyon dopodrobna rozebral a nafotil.

Intel NUC Serpent Canyon Intel NUC Serpent Canyon
Obsah balení Intel NUC Serpent Canyon.

Jako balení slouží bytelná krychle, ve které najdete samotný NUC Serpent Canyon, napájecí adaptér, „příbalový leták“, licenci MS Windows a stojánek pro vertikální provoz vašeho NUCu.

Intel NUC Serpent Canyon Intel NUC Serpent Canyon
Konektivita Serpent Canyonu

Co do konektivity jsou na přední straně dva USB Type-A porty, jeden USB-C port s Thunderbolt 4, 3,5mm jack a slot pro SD karty. Ze zadní strany najdeme čtveřici USB Type-A 3.2 Gen2 portů, 2.5Gb ethernet port, další USB-C port s Thunderbolt 4, TOSLINK výstup, jeden HMDI port a dvojici DisplayPortů 1.4. NUC je dále vybaven Wi-Fi 6E.

Intel NUC Serpent Canyon Intel NUC Serpent Canyon Intel NUC Serpent Canyon
Rozebrání Intel NUC Serpent Canyon.

Po sundání vrchního plastového krytu, který drží na čtyřech imbusech, přijde na řadu plechový kryt, který slouží jako držák vyměnitelných LED obrázků a zároveň jako heatsink pro SSD disky. Chce to trochu trpělivosti, jelikož se kryt nevyndavá z šasí dvakrát snadno. Ihned pod krytem jsou k dispozici dva M.2 NVMe sloty pro SSD Disky a další M.2 SATA slot. Hned vedle je dvojice SO-DIMM slotů pro DDR4 paměti a pod nimi Wi-Fi modul.

Dalším krokem je demontáž plastového rámečku držícího na 8 šroubcích z vrchní strany a dvou ze zadní strany, Wi-Fi antény držící na dvou šroubcích z boční strany. Jakmile máme dole rámeček šasi, můžeme NUC otočit. Chlazení a PCB drží pohromadě několik šroubků a distančních sloupků, budete tedy potřebovat malý nástrčný klíč.

Intel NUC Serpent Canyon Intel NUC Serpent Canyon Intel NUC Serpent Canyon
Rozebrání Intel NUC Serpent Canyon.

Jelikož jsem měl ohledně provozních teplot a hlučnosti patrně velká očekávání, hlavním záměrem rozebrání NUCu byla kontrola teplovodivé pasty, a tedy i přepastování. Grafický chip ARC A770M byl z výroby napastovaný celkem dobře a teplovodivé pady byly o něco menší, než je plocha VRAM chipů. Procesor byl napastovaný už trochu hůře, ale čerstvá aplikace kvalitní pasty Noctua NT-H2 vedla jen k nepatrnému zlepšení. Limitem je zcela očividně konstrukce chlazení jako celek.

Heatsink není úplně šťastně řešený, jelikož heatpipy od CPU a dGPU nejsou nijak zvlášť odizolované, což zapříčiňuje vysoké teploty CPU ve chvíli, kdy jede dGPU na plný výkon, a v návaznosti na to i ventilátory držící 2 500 RPM, což už způsobuje poměrně rušivý zvukový projev. Jako čerství majitelé tohoto zařízení nebudete muset NUC ihned rozebírat, ale jako dlouhodobý provozovatel Hades Canyonu a pár dalších office modelů vím, že čištění heatsinku je potřeba provádět cca jednou ročně.

Metodika testu: Intel NUC 12 Enthusiast Serpent Canyon

Při měření, testování a porovnávání samostatných komponent, např. CPU, GPU a DRAM dává smysl danému hardwaru naložit co nejvíc a pak vybírat dle ceny. U hotových produktů, kde moc na výběr nemáme, jako je tomu právě u laptopů, miniPC či hotových sestav, dává smysl najít nějakou rozumnou mez rozlišení a detailů, o které se dá říct, že už si slušně zahrajete.

Následující sada 2D, ale hlavně 3D testů je kombinací scén náročných jak na výkon procesoru, tak na výkon grafického chipu. Právě u mobilních zařízení (kde bývá limit nejen chlazení co do konstrukce a celkového chladicího výkonu a ruku v ruce s tím i výkonu procesoru) se často setkáváme s tím, že je brzděn výkon grafického chipu, a to i ve vyšším rozlišení.

i

Informace k aktuálnosti výsledků aneb co se většinou nedozvíte

Všechny výsledky, které uvidíte v této recenzi, byly pořízeny ve stejnou dobu se stejnými verzemi her i aplikací. Jak Legion 5, tak oba dva NUCy byly testovány pod Windows 11 22H2 s posledními verzemi ovladačů a BIOSů. Operační systém byl rovněž nastaven na Vysoký výkon a funkce VBS (Virtual Based Security), která dle mých zjištění negativně ovlivňuje herní výkon, byla vypnuta.

V následujících testech se podíváme na aplikační výkon v renderingu, při práci s videem, soubory a na širokospektré testy, které vypovídají o výkonu nejrůznější práce s počítačem.

2D TESTY: Intel NUC Serpent Canyon

  1. RENDERING: Cinebench R23 a Blender Benchmark 3.4 – Intel NUC Serpent Canyon
  2. WEB A JAVASCRIPTS: Jetstream 2.1 a Speedometer 2.1 a Intel NUC Serpent Canyon
  3. PRÁCE SE SOUBORY: WinRAR a 7zip a (de)komprimování souborů – Intel NUC Serpent Canyon
  4. SOUHRNNÉ TESTY: Geekbench 5 – Intel NUC Serpent Canyon
  5. Video encoding: Handbrake, DaVinci Resolve 18, Topaz VideoAI – Intel NUC Serpent Canyon

RENDERING: Cinebench R23 a Blender Benchmark 3.4 – Intel NUC Serpent Canyon

Testy renderingu jsou takovou zajetou klasikou a záleží na tom, s jakými softwary pracujete, ale stejně je v dnešní době výhodnější renderovat na GPU. I přesto jsou testy v Cinebench neoddělitelnou součástí každých CPU testů.

Cinebench R23

Intel NUC Serpent Canyon; Cinebench R23

Výkon renderingu i7-12700H při zapojení jednoho pracovního vlákna je jak u Legion 5 od Lenova, tak u NUC Serpent Canyon srovnatelný. Rozdíl oproti Phantom Canyonu vybavenému i7-11657G dělá převážně architektura, jelikož mezi 11. a 12. generací nastal velký zlom. Při zapojení všech dostupných prostředků se samozřejmě rozdíl ve výkonu prohloubí kvůli rozdílnému počtu jader a vláken.

Blender Benchmark 3.4

Intel NUC Serpent Canyon

Legion 5 je v Blenderu až o 7 % rychlejší oproti Serpent Canyonu při renderování skrze CPU a mezigenerační skok mezi NUCy dělá 208 %, což je pro fanoušky NUCů, kteří se těšili na upgrade, krásná zpráva. Při zapojení GPU se pak díváme na 67% rozdíl ve prospěch Legionu 5, respektive RTX 3060 oproti ARC A770M. Grafický chip od Intelu v NUCu 12. generace je pak o 22 % rychlejší než RTX 2060 v NUCu 11. generace.

WEB A JAVASCRIPT: Jetstream 2.1, Speedometer 2.1 a Intel NUC Serpent Canyon

Následující dva testy se mohou na první pohled zdát jako zbytečné, jelikož je moc lidí nezná. Opak je ale pravdou. Jde o tzv. browser benchmarky, které testují úlohy prováděné skrze webový prohlížeč. Faktem je, že webové úlohy založené na Javascriptu patří k těm nejčastějším úkolům, které svému PC dáváme.

Jetstream 2.1 a Speedometer 2.1

Intel NUC Serpent Canyon; Browserbench

V JetStreamu je výkon mezi laptopem od Lenova a miniPC od Intelu poměrně vyrovnaný. Mezigeneračně se pak díváme na 36 nárůst výkonu. Stejná situace je i u Speedometeru, avšak s mezigeneračním skokem o 44 %.

PRÁCE SE SOUBORY: 7zip a (de)komprimování souborů – Intel NUC Serpent Canyon

Práce se soubory je, ať chcete nebo ne, další z nejčastějších úloh, které svému procesoru zadáváte. Například vždy, když instalujete nějaký software nebo hru, dochází k dekompresi instalačních souborů.

7zip – (de)komprimování souborů

Intel NUC Serpent Canyon; 7-Zip

V testech komprimování se nám opět projevují pomalé operační DDR4 paměti běžící v Gear Modu 2, čímž NUC Serpent Canyon ztrácí na Legion 5 se stejným procesorem 16 %, což není zrovna málo. Oproti 11. generaci se nový NUC v tomto druhu práce pohybuje velmi svižně, jelikož se díváme na 97% nárůst ve výkonu. V dekomprimování už tak velké rozdíly mezi totožnými procesory (i7-12700H) nevidíme, ale mezigeneračně jde o krásných 155 %.

SOUHRNNÉ TESTY: Geekbench 5 – Intel NUC Serpent Canyon

Geekbench 5 je jedním z nejpoužívanějších testů, který obsahuje širokou škálu scénářů a úloh. Testuje kompilování kódu v různých jazycích, kryptografické úlohy, matematické výpočty a mnoho dalšího. Měříme výkon při zapojení jednoho a všech pracovních vláken.

Geekbench 5.4.6

Intel NUC Serpent Canyon; Geekbench 5

Při zapojení jednoho pracovního vlákna je opět výkon mezi Legionem 5 od Lenova a Serpent Canyonem od Intelu vyrovnaný. Nový NUC je však o 15 % rychlejší oproti svému předchůdci. Při zapojení všech dostupných prostředků už se rozdíly mezi dvěma stejnými procesory prohloubí. Intel i7-12700H v Legionu 5 je o  9 % rychlejší než v Serpent Canyonu. Mezigenerační skok je pak ovšem pěkných 143 %.

Video encoding: Handbrake, DaVinci Resolve 18, Topaz VideoAI – Intel NUC Serpent Canyon

Jako poslední ze série 2D testů se podíváme na výkon při práci s videem. Otestujeme enkóding z H.264 do H.265 a AV1 v Handbraku, v DaVinci Resolve 18 a upscaling videa v Topaz VideoAI.

Handbrake Nightly

Intel NUC Serpent Canyon; video

Jednou z hlavních předností nejnovější Intel platformy, a tedy i Serpent Canyonu, je tzv. HyperEncoding. Ten využívá Intel Deeplink sběrnice propojující iGPU a dGPU, čímž mohou oba dva grafické chipy pracovat zároveň na převodu videa z AVC do HVC formátu. Rozdíl je poměrně zásadní, Serpent Canyon zvládá práci v Handbraku o třetinu rychleji než Legion 5 vybavený RTX 3060.

Graf enkóding z H.264 do AV1 je trochu nefér, ale mluví jasně. Pokud byste v laptopu či miniPC potřebovali nějak decentně enkódovat do AV1, máte jedinou možnost a tou jsou Intel ARC GPU. Bez těch pojedete pouze přes CPU. Tedy alespoň do té doby, než se na trh dostanou laptopy s RTX 4000.

DaVinci Resolve 18

Intel NUC Serpent Canyon; video

V DaVinci Resolve 18 trvá Legionu 5, respektive RTX 3060, práce dokonce třikrát tak dlouho, než kolik to zabere Serpent Canyon. Na rozdílech mezi použitými softwary lze vidět, že hodně záleží na implementaci HyperEncodingu do daného softwaru, nicméně potenciál pro videotvůrce zde je a ne malý.

Topaz VideoAI

Intel NUC Serpent Canyon; video

Intel ARC A770M je vybavena tzv. XMX (Xe Matrix Instructions) instrukcemi sloužícími pro workloady využívající AI (umělou inteligenci). Při upscalingu starého videa ze 720 × 576 do 1 920 × 1 080 rozlišení byl Legion 5 vybavený RTX 3060 o 38 % rychlejší a i RTX 2060 v NUCu z předchozí 11. generace zvládla úkon o 20 % rychleji.

HERNÍ TESTY: Intel NUC Serpent Canyon vs. konkurence

  1. Starcraft II, Cyberpunk 2077, Metro Exodus
  2. Far Cry 6, Kingdome Come: Deliverance, Star Wars: Jedi Fallen Order
  3. Witcher 3: Wild Hunt, Spider-Man: Miles Morales, Shadow of the Tomb Raider

Když testujeme procesory, jde nám o jedinou věc, vytvořit bottleneck na procesoru, a proto měříme v nízkém rozlišení s maximálními detaily a ideálně se zapnutým RayTracingem na maximum. Rovnou však zmíním, že u těchto zařízení můžete na zapnutý RayTracing rovnou zapomenout. Pokud měříme výkon grafických chipů, chceme mít bottleneck na grafické kartě, tedy maximální rozlišení i detaily. Dnes ale měříme oboje, resp. celé, nijak co do komponent konfigurovatelné zařízení ve srovnatelné cenové hladině.

Dnešní testy probíhaly až na Starcraft II ve vyšším rozlišení 2 560 × 1 440 pro oba NUCy a 2 560 × 1 600 pro Legion 5 od Lenova. Jde zde mírná nekonzistence, resp. neférovost vůči Legionu 5, který musí obsloužit o 11 % pixelů navíc, ale reálně, k NUCům si spíše pořídíte 1 440p display a naopak na Legionu 5 si naschvál rozlišení snižovat nebudete. Jen mějte při prohlížení grafů na paměti, že Legion 5 byl v menší nevýhodě a je fér mu tento fakt při porovnávání výkonu alespoň pomyslně přičíst. Pro úplnost zmíním, že verze laptopu s 1 600p displejem byla do srovnání vybrána a zaslána na zápůjčku přímo Intelem.

Herní testy jsou měřeny pomocí nástroje CapFrameX, kde je každá testovací scéna měřena 3× za sebou tak, aby byla zajištěna konzistence naměřených výsledků nejen co do průměrných FPS, ale i co do 0,1% a 0,2% FPS. Současně je logována řada senzorů, díky kterým si již za chvíli povíme, jak se jednotlivá zařízení chovala a jaké mezi nimi byly rozdíly.

Jaké hry jsme testovali?

  • Starcraft II
  • Cyberpunk 2077
  • Metro Exodus
  • Far Cry 6
  • Kingdom Come: Deliverance
  • Star Wars: Jedi Fallen Order
  • Witcher 3: Wild Hunt
  • Spider-Man: Miles Morales
  • Shadow of the Tomb Raider

Starcraft II, Cyberpunk 2077, Metro Exodus

Intel NUC Serpent Canyon ve Starcraft II

Starcraft IIStarcraft II je opět jedna z nejhranějších RTS eSportovek. Měřena je velmi náročná custom scéna na nejnižší grafické rozlišení, která představuje počátek souboje 4v4. V prvních vteřinách zde klesá FPS na velmi nízké hodnoty a celá scéna má 20 vteřin. Tato legendární hra pochází z dílny Blizzard Entertainment a je hojně hraná jak mezi občasnými hráči, tak mezi nejtvrdšími profesionály.

Nastavení detailů a testovací scéna.

Starcraft II

Intel NUC Serpent Canyon; Starcraft II

Starcraft II je jediným testem v nízkém rozlišení s detaily na minimum, který nám hezky ukáže rozdíly mezi jednotlivými zařízeními, co se týče procesoru, ale mimo jiné jde i o nastavení, při kterém se hra takto reálně hraje. Legion 5 od Lenova zde podává o 20 % vyšší výkon, což je s největší pravděpodobností způsobeno v neprospěch Serpent Canyonu již zmíněným Gear Modem 2, ve kterém běží paměťový řadič procesoru i7-12700H. I z toho důvodu je Intel NUC Serpent Canyon rychlejší pouze o 15 % oproti Phantom Canyonu.

Při měření třech po sobě jdoucích scén držel procesor Legionu 5 o 140 MHz vyšší takty a měl o 17 W vyšší spotřebu, což se může zdát málo, ale rozdíl ve výkonu to nějaký udělá. Zásadním problémem zde bude především režim paměťového řadiče při takto nízkých taktech DDR4.

Intel NUC Serpent Canyon v Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077Cyberpunk 2077 je akční RPG adventura z pohledu první osoby, která se odehrává v otevřeném světě dystopické metropole Night City v Kalifornii, v němž musíte plnit své žoldácké úkoly. Hra byla postavena na herním engine RED Engine 4 vývojáři ze studia CD Project Red a vydána v prosinci 2020 společností CD Project. Měření snímkové frekvence a frame times bylo prováděno nástrojem FrameView v městské části Kabuki, scéně známé jako Red Light District po dobu 30 vteřin.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Cyberpunk 2077

Intel NUC Serpent Canyon; Cyberpunk 2077

V Cyberpunku 2077 máte s NVIDIA RTX jasnou volbu upscalingu, kterou je DLSS. S Intel ARC je zde možnost pouze FSR2, upscaling XeSS od Intelu zde zatím k dipozici není. Legion 5 vybavený RTX 3060 je zde o 33 % rychlejší než Phantom Canyon s RTX 2060 a o 46 % rychlejší než Serpent Canyon s ARC A770M.

Zajímavé je, že i přes výrazně vyšší výkon držel Legion 5 citelně nižší takty CPU kolem 2 700 MHz, kdežto NUC Serpent Canyon operoval na 4 150 MHz a k výkonu mu to moc nepomohlo. U obou zařízení vybavených i7-12700H procesorem se projevoval dle HWINFO64 thermal throttling. Phantom Canyon v testu obstál bez sebemenších problémů.

Intel NUC Serpent Canyon v Metro Exodus

Cyberpunk 2077Metro Exodus Enhanced Edition je čtvrtým pokračováním řady postapokalyptické FPS střílečky založené na knize ruského autora Dmitryho Glukhovskyho. Testujeme exklusivní PC verzi Enhanced Edition s „vylepšeným renderem“ pro účely RayTracingu a DLSS. Hru vyvinulo herní studio 4A games na stejnojmenném enginu a publikovalo vydavatelství Deep Silver. Měříme dvacet vteřin dlouhou scénu běhu po kolejích po nehodě v lokaci Volha.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Metro Exodus

Intel NUC Serpent Canyon; Metro Exodus

Nutno podotknout, že Intel ARC nejsou na trhu zas tak dlouho a k implementování XeSS či FSR2 do starších her mohou chybět vývojářům incentivy. Tím je NVIDIA se svým proprietárním upscaligem ve značné výhodě. Legion 5 vybavený RTX 3060 byl zde o 27 % rychlejší než NUC Serpent Canyon s ARC 770M, který Phantom Canyonu s RTX 2060 utekl o 36 %.

i7-12700H v Legionu 5 operoval na necelých 4 000 MHz a dosahoval až 95 ˚C, čímž se dostavoval i thermal throttling. Stejný procesor v Intel NUC Serpent Canyon držel o cca 120 MHz vyšší takty a k thermal throttlingu zde při průměrných 76 ˚C nedocházelo, jelikož ARC 770M patrně vlivem Gear Modu 2 na paměťovém řadiči nebyla tolik vytížená a nepouštěla do chladicího systému tolik odpadního tepla. Intel i7-11657G v Phantom Canyonu držel 4 100 MHz a s teplotami kolem 70 ˚C problém nebyl vůbec.

Far Cry 6, Kingdome Come: Deliverance, Star Wars: Jedi Fallen Order

Intel NUC Serpent Canyon ve Far Cry 6

Far Cry 6Far Cry 6 je akční počítačová RPG odehrávající se na fiktivním ostrově Yara, který byl inspirován Kubou. Hra byla postavena na herním engine Dunia Engine vývojáři ze studia Ubisoft Toronto a vydána v říjnu 2021 společností Ubisoft. Měření snímkové frekvence a frame times bylo provedeno ve vestavěném benchmarku pomocí nástroje CapFrameX po dobu 60 vteřin. Detailní nastavení grafického rozhraní hry pro testy je uvedeno na přiložených snímcích.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Far Cry 6

Intel NUC Serpent Canyon; Far Cry 6

Ve Far Cry 6 o chlup zvítězil Intel NUC Serpent Canyon nad laptopem Legion 5 od Lenova, ale výkon by se dal prohlásit za velmi vyrovnaný. Nový NUC s grafickým chipem ARC 770M je pak mezigeneračně rychlejší o 33 % než jeho předchůdce s RTX 2060.

Teploty procesoru Serpent Canyonu atakovaly 90 ˚C, frekvence držely v průměru 4 100 MHz. V Legionu 5 se procesor podíval i na 100 ˚C a frekvence držely kolem 3 350 MHz. HWINFO64 v obou případech zaznamenalo thermal throttling, Phantom Canyon opět bez problému.

Intel NUC Serpent Canyon v Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance je akční adventura zasazená do středověku na území nynějšího Česka. Testovací scéna má 30 vteřin a tvoří ji průběh tryskem na koni od východní k západní bráně napříč Ratajemi. Jde o velmi intenzivní scénu na procesor. Hru vyvinulo Warhorse Studio v čele s Danem Vávrou a běží na populárním CryEnginu.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Kingdom Come: Deliverance

Ryzen 9 7900X; Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance donedávna bývala jednou z nejnáročnějších her na procesor vůbec, dokud NVIDIA nezmenšila driver overhead s příchodem ovladačů pro RTX 4000. Legion 5 s RTX 3060 je zde rychlejší o 22 % než NUC Serpent Canyon a mezigenerační skok mezi NUCy dělá 53 %, což není vůbec špatné.

Intel i7-12700H se v Legion 5 držel na necelých 3 000 MHz a atakoval 95 ˚C. Stejný procesor v Serpent Canyonu držel v průměru o více než 1 000 MHz, ale opět je jasné, že IMC v Gear Modu 2 s relativně pomalými DDR4 na 3 200 MHz grafickému chipu ARC A770M moc neprospěly.

Intel NUC Serpent Canyon v Star Wars: Jedi Fallen Order

Star Wars: Jedi Fallen Order asi nemá smysl tematicky představovat. Jde o akční adventuru z pohledu třetí osoby. Hra běží na Unreal Enginu 4, developerem je Respawn Entertainment a vydavatelem Electronic Arts. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu v oblasti imperiální rafinerie.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Star Wars: Jedi Fallen Order

Intel NUC Serpent Canyon; Star Wars: Jedi Fallen Order

Celkem vyrovnaného výsledku se nám dostalo i u posledního dílu Star Wars. Hra nemá žádnou metodu upscalingu, a díváme se tedy na hrubý herní výkon. Legion 5 tu podává o 6 % vyšší výkon než NUC Serpent Canyon a mezigenerační skok mezi NUCy je 32 %. Procesor i7-12700H v Serpent Canyonu se opět držel kolem 4 100 MHz a atakoval 90 ˚C. Stejný model v Legionu 5 držel výrazně nižší takty, kolem 3 350 MHz, a teploty rovněž dosahovaly 90 ˚C.

The Witcher 3: Wild Hunt, Spider-Man: Miles Morales, Shadow of the Tomb Raider

Intel NUC Serpent Canyon v Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt je třetím pokračováním herní fantasy série založené na knižní předloze Andrzeje Sapkowskiho. Vývojářem je herní studio CD Projekt Red, vydavatelem je CD Projekt a hra běží na Red Engine 3. Testujeme verzi 4.0 vydanou jako remaster v prosinci 2022, obohacenou o DLSS/FSR2, RayTracing a řadu grafiku vylepšujících módů. Testovací scéna je dlouhá 40 vteřin uprostřed centra Novigradu.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Witcher 3: Wild Hunt

Intel NUC Serpent Canyon; Witcher 3: Wild Hunt

Ve 7 let starém, ač čerstvě zremasterovaném Witcherovi 3 podávají Legion 5 od Lenova s RTX 3060 a NUC Serpent Canyon od Intelu s ARC A770M téměř totožný výkon. Mezigenerační nárůst u 12. generace NUCu oproti 11. generaci je dokonce 47 %. Rozdíl je zde samozřejmě v metodách upscalingu. Pro Legion 5 a Phantom Canyon je k dispozici DLSS a pro Serpent Canyon FSR2. Bude zajímavé, jaký výkon a kvalitu obrazu bude podávat XeSS, pokud ho vývojáři nejen do Witchera 3, ale i do Cyberpunku 2077 implementují.

Procesor v Legionu 5 držel v průměru 4 100 MHz a teploty atakovaly 100 ˚C, v Serpent Canyonu běžel procesor o pár desítek MHz rychleji a teploty dosahovaly 95 ˚C. V obou případech byl zaznamenán thermal throttling. Není se ale moc čemu divit, hra sedí na procesoru jako přibitá i ve vyšším rozlišení. Dobře nadimenzovaný je ovšem Phantom Canyon s RTX 2060, kde se opět nepřehřívalo nic.

Intel NUC Serpent Canyon v Spider-Man: Miles Morales

Kdo by neznal Spider-Mana, že? V tomto podání jde o pokračování remasterované verze s podtitulem Mile Morales s tunou RayTracingu a o první hru s DLSS 3, i když my měříme pouze s DLSS 2. Hra běží na Insomniac Enginu, developery jsou Insomniac Games a Nixxes Software a vydavatelem je Playstation PC. Měříme 20 vteřin dlouhou scénu v oblasti centra města.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Spider-Man: Miles Morales

Intel NUC Serpent Canyon; Spider-Man: Miles Morales

V pokračování série Spider-Mana testujeme tentokrát za Milese Moralese ve zasněženém centru města. NUC Serpent Canyon se zapnutým XeSS a Legion 5 s DLSS podávají vcelku vyrovnaný výkon a podobně je tomu i s vypnutým upscalingem. Mezigenerační skok ve výkonu mezi NUCy dělá krásných 50 %. XeSS přináší ARC 770M téměř 21% nárůst v průměrných FPS, DLSS RTX 3060 23 % a RTX 2060 dokonce 30 %. To jen taková vsuvka, jelikož mě zajímaly rozdíly v přínosu upscalingových metod.

Problémem u této hry a ARC A770M jsou bohužel drivery, jelikož oproti RTX 3060 a RTX 2060 docházelo k citelně pomalejšímu načítání textur a častým zásekům na několik vteřin. Procesor Legionu 5 se zde držel kolem 3 300 MHz a dosahoval 90 ˚C. V Serpent Canyonu CPU držel 4 100 MHz a dosahoval podobně kritických teplot. HWINFO64 zaznamenalo v obou případech thermal throttling.

Intel NUC Serpent Canyon v Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider je akční adventura a přichází jako dvanáctý díl z legendární série s Larou Croft. Hra se odehrává převážně v peruánských džunglích, kde se za hlavní hrdinku snažíte zastavit apokalypsu, kterou jste tak trochu sami spustili. Hra byla vytvořena studiem Eidos Montreal ve spolupráci s Crystal Dynamics a publikována vydavatelem Square Enix. Testovací scéna se odehrává v osadě a jde o 20vteřinový průběh vesnicí.


Nastavení detailů a testovací scéna.

Shadow of the Tomb Raider

Intel NUC Serpent Canyon; Shadow of the Tomb Raider

U Shadow of the Tomb Raider jsem opět naměřil všechna tři zařízení se zapnutým i vypnutým upscalingem nastaveným na kvalitu. Legion 5 s RTX 3060 je zde o 23 % rychlejší než NUC Serpent Canyon s ARC 770M. Mezigenerační skok mezi NUCy je zde pouze 15 %. A právě v této hře více než kde jinde bude dělat největší rozdíl onen Gear Mode 2, v kterém běží IMC Serpent Canyonu. DLSS u RTX 3060 dělá 20% nárůst výkonu, u RTX 2060 11% nárůst a u ARC 770M dělá XeSS 10% nárůst ve výkonu.

Intel i7-12700H v Legionu 5 zde držel pouhých 2 640 MHz a dosahoval 85 ˚C bez thermal throttlingu. Stejný procesor v Serpent Canyonu držel 4 100 MHz a dosahoval 82 ˚C rovněž bez thermal throttlingu. Phantom Canyon už klasicky bez jediného problému.

Provozní vlastnosti Intel NUC Serpent Canyon

U třech rozdílných zařízení tohoto typu je snad ze všeho nejzajímavější hlučnost v herním prostředí. Teploty CPU a dGPU bývají u mobilních zařízení vysoké, ale i tak si je ukážeme.

Provozní vlastnosti

Intel NUC Serpent Canyon

Provozní vlastnosti co do hlučnosti chlazení, teplot procesoru a grafického chipu jsem změřil při testování hry Spider-Man: Miles Morales. Jak Legion 5, tak NUC Serpent Canyon mají ve chvíli, kdy je vytížený grafický chip, značný problém s přehříváním procesoru, což vede k adekvátně hlučnému projevu ventilátorů. Phantom Canyon je i v plné zátěži tichý, nepřehřívá se a nedochází u něj k thermal throttlingu.

Závěr recenze a hodnocení Intel NUC Serpent Canyon

Intel NUC Serpent Canyon je miniPC určené převážně pro nadšence do tohoto typu zařízení nebo do NUCů obecně. Sám jsem dlouholetým provozovatelem Hades Canyonu, který mi slouží jako 24/7/365 stroj na práci a běžnou činnost, a na svůj NUC nedám dopustit. A Serpent Canyon je stroj, na který bych klidně pro stejný usecase upgradoval. Na hraní her mám dedikovaný stroj a stejně tak bych se se Serpent Canyonem jako s herním strojem příliš nespokojil.

Serpent Canyon má pár vad na kráse. Tou první je limitovaná podpora na DDR4 při 3 200 MT/s, což je samo o sobě na dnešní dobu málo, ale to už je u NUCů a mobilních zařízení celkem normální věc. Zásadním problémem je ale režim paměťového řadiče, který operuje v Gear Modu 2, čímž trpí procesor co do výkonu a brzdí zbytečně grafický chip. U flagship produktu, jako je tento NUC, tuto konfiguraci trochu nechápu, a to obzvlášť když stejný procesor běží v laptopu s DDR5.

Tou druhou vadou na kráse je poddimenzované chlazení, především co se týče odvodu tepla z procesoru. Vysoké teploty se zkousnout dají, thermal throttling už moc obhajitelný není, a to obzvlášť když ventilátory působí při hraní celkem rušivě. Třetí je nedoladěnost ovladačů grafického chipu, na kterých bude muset Intel ještě pořádně máknout. A tou čtvrtou je absolutní uzamčenost voleb napětí v nastavení CPU, jelikož i decentní undervolting o pár desítek mV by se zde sakramentsky šikl, a to obzvlášť když E-Cores při hraní moc nevyužijete, ale jejich vypnutím vzniká pro undervolting na P-Cores nemalý prostor.

i Mohlo by vás zajímat

Pozitivně vnímám Intel NUC Serpent Canyon jako stroj na běžnou a středně náročnou kreativní práci. NUC je slyšet sice i v IDLE, ale výkonu nabízí na tak malou mašinku celkem dost, a pracujete-li s videem, určitě si vás získá díky hardwarovému enkóderu Intel Quick Sync do AV1 a HyperEncodingu z H.264 do H.265, který je bezkonkurenčně rychlý.

Intel má v oblasti kreativních videoworkloadů patrný náskok. Jak velký, se ale ukáže až ve chvíli, kdy začnou vycházet laptopy s RTX 4000. Otázkou ovšem je, pro koho je tedy Intel NUC Serpent Canyon primárně určen. Jde sice o zařízení vybavené mobilními verzemi CPU a GPU, ale vzhledem k absenci baterie a displeje jde spíše o desktopový produkt. Jsem si však jist, že pár svých věrných a spokojených zákazníků si určitě najde.

Intel NUC Serpent Canyon

Intel NUC Serpent Canyon

Intel NUC Serpent Canyon

Intel NUC Serpent Canyon je výkonné miniPC, které skvěle poslouží na středně náročnou, běžnou a kreativní práci a občasné nenáročné hraní her ve středním až vyšším rozlišení.

Klady

  • 6 výkonných P-Cores
  • 8 efektivních E-Cores
  • Celkem 14 jader, 20 vláken
  • Intel ARC A770 s 16GB VRAM
  • Slušný herní výkon i ve 1 440p rozlišení
  • Hardwarový AV1 enkodér
  • HyperEncoding (AVC -> HVC)
  • Velký mezigenerační skok proti Phantom Canyonu
  • Design celkového zařízení

Zápory

  • Přehřívání CPU při plném a herním výkonu
  • Vysoká hlučnost chlazení
  • Pouze DDR4@3200 při GM2
  • Žádné možnosti OC/UV
  • Pořizovací cena

Intel NUC Serpent Canyon nabízí na miniPC slušný pracovní i herní výkon, a pokud jste limitováni především fyzickým prostorem, může jít o velmi zajímavou volbu.

Michal Mikle

Michal Mikle

Vysloužilý extreme overclocker a příznivec hi-endového hardwaru. Nadšenec do bitcoinu, bezpečnosti a soukromí. Baví mě nacházet nové králičí nory – tou poslední je circadiánní a kvantová biologie a vliv světla, vody a magnetismu na život. Najdete mě na Xitteru @ElkimXOC


Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon