AP+ nový vizuál Xiaomi 14

Intel Optane H10 512GB (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Výběr SSD disku je poměrně jednoduchá věc. Musíte ale vědět, na čem záleží a na čem ne. A to je právě to. Drtivá většina specifikací a marketingových materiálů se záměrně zmiňuje o sekvenčních rychlostech a IOPS, na kterých víceméně nesejde. Proč? Protože rádi slyšíme velká čísla. A mezitím, co se necháme balamutit, se na trh v tichosti vkradl Intel se svým SSD diskem Optane H10. Na první pohled nezajímavý a ničím nevýrazný. A navíc je to hybrid. Neuvěřitelné překvapení ale přijde ve chvíli, kdy spustíte testy čtení malých souborů. Neuvěřitelné je slabé slovo, nevěříte?

i

Dostupnost Intel Optane H10
Intel Optane H10 již brzy najdete ve vybraných sestavách Alza PC. Samostatný prodej v retailovém balení pak odhadujeme až na rok 2020.

Intel Optane Memory H10 – OBSAH RECENZE

 1. Intel Optane H10 – SSD, které si na nic nehraje
 2. Recenze Intel Optane H10: Jaké SSD disky jsme porovnávali?
 3. Recenze Intel Optane H10: testovací metodika SSD disků
 4. Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark: sekvenční rychlosti (nedůležité)
 5. Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark (4iB Q32T1): malé soubory na více frontách (méně důležité)
 6. Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark (4iB Q8T8): malé soubory na osmi frontách (důležité)
 7. Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark (4iB Q1T1): malé soubory na první frontě (nejdůležitější)
 8. Intel Optane H10 v Anvil SSD (4K QD16): malé soubory na šestnácti frontách (méně důležité)
 9. Intel Optane H10 v Anvil SSD (4K QD4): malé soubory na čtyřech frontách (velmi důležité)
 10. Intel Optane H10 v Anvil SSD (4K QD1): malé soubory na první frontě (nejdůležitější)
 11. Intel Optane H10 V IO Meter: průměrná a maximální přístupová doba (QD1)
 12. Závěr recenze – hodnocení Intel Optane H10 512GB

Intel Optane H10 – SSD, které si na nic nehraje

Když vybíráme komponenty, zajímá nás jako první zpravidla výkon. Jakou grafickou kartu koupit? No přece tu, která dá více FPS. Jaký procesor? Ten s vyššími takty a více jádry! Jaké operační paměti? Přece ty s větší kapacitou a vyšší frekvencí. Jaký SSD disk? Ten s vyššími rychlostmi. Vyššími rychlostmi? Rychlostmi čeho? Čtení, nebo zápisu? Jakých velikostí souborů a na jakých frontách? Povětšinou nám stačí pustit benchmark a máme jasno. U SSD disků to ale tak jednoznačné není. A jestli na něčem opravdu záleží, je to čtení malých souborů na nízkých frontách, protože to je právě to, co s počítačem děláme nejčastěji.

Recenze Intel Optane H10: Jaké SSD disky jsme porovnávali?

Porovnávaná oblast Intel Optane H10 Intel 660p XPG GAMMIX S11 Pro Samsung 970 EVO PLUS
 Testovaná kapacita 512 GB 512 GB 512 GB 500 GB
Sekvenční čtení 2 300 MB/s 1 500 MB/s 3 500 MB/s 3 500 MB/s
Sekvenční zápis 1 300 MB/s 1 000 MB/s 3 000 MB/s 3 200 MB/s
Náhodné čtení až 320 000 IOPS až 90 000 IOPS až 390 000 IOPS až 480 000 IOPS
Náhodný zápis až 250 000 IOPS až 220 000 IOPS až 380 000 IOPS až 550 000 IOPS
Spotřeba 5,8 W 0,1 W ? W 5,8 W
Maximálně zapsaná data 150 TB 100 TB 320 TB 300 TB
Rozhraní M.2 NVMe 3.0 x4 M.2 NVMe 3.0 x4 M.2 NVMe 3.0 x4 M.2 NVMe 3.0 x4
Typ buňky QLC+3D XPOINT QLC TLC TLC
Cena  ? Kč 1 829 Kč 2 259 Kč 3 490 Kč

Ceny jsou platné k 30. 6. 2019

Recenze Intel Optane H10: testovací metodika SSD disků

Na srovnání běžných M.2 NVMe SSD disků o stejné velikosti není nic složitého. Důležité ale je, jaké výsledky zveřejňujete a jak je interpretujete. Vyznění celkové recenze a testů pak záleží na tom, jakým výsledkům dáte důležitost, na které testy upozorníte, že důležité nejsou, a to obzvlášť když bývají nejčastěji podávány jako zásadní, a které výsledky a hodnoty jsou naopak nejdůležitější a proč.

i Čtení vs. zápis aneb co je důležitější?

Čtení souborů, a tedy rychlost čtení, je pro výběr SSD disku vždy důležitější. Data čteme opakovaně, ale zápis zpravidla moc často neopakujeme. Dobrým příkladem jsou počítačové hry. Jakmile hru nainstalujeme a hrajeme ji, SSD disk většinou pouze čte, ale zápis už probíhá minimálně.

Všechny testované disky byly 3× po sobě měřeny při 75% zaplnění pro dosažení reálného scénáře běžného uživatele. V dnešní recenzi si ukážeme, jak vyniká Intel Optane H10 oproti konkurenci v tzv. low Que Depths, tedy při odbavování jednoho jediného úkolu ve frontě aneb jak efektivní dokážou srovnávané SSD disky být při minimální zátěži.

Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark (SEQ Q32T1): sekvenční rychlosti

Když vybíráte SSD disk, s největší pravděpodobností se na první dobrou setkáte s rychlostmi sekvenčního čtení a zápisu. Tyto hodnoty jsou to nejméně důležité, co o disku při výběru potřebujete vědět, a slouží hlavně jako WOW efekt a marketingový nástroj. Nicméně jim hned na začátku věnujeme malou pozornost, aby se neřeklo, a už se k nim nebudeme vracet.

Intel Optane H10; recenze; Crystal Disk Mark Intel Optane H10; recenze; Crystal Disk Mark
Pokud bychom vybírali SSD z porovnávaných disků podle sekvenčních hodnot (jako většina uživatelů), pravděpodobně bychom vyměnili hlavní výhody Intel Optane H10 za marketingově zvučná čísla, která pro nás nejsou podstatná.

Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark: malé soubory na více frontách

Intel Optane H10; recenze; Crystal Disk Mark Intel Optane H10; recenze; Crystal Disk Mark
Výkon čtení malých souborů je obecně zásadní, ale záleží na kolika Que Depths frontách byl výsledek testován.

Zjednodušeně řečeno, na čím více QD frontách SSD disk pracuje, tím lepších čísel co do rychlostí má šanci dosáhnout, ale o to méně relevantní čísla vykazuje, jelikož běžný scénář využití se pohybuje mezi 1–16 QD frontami.

i Jaký typ úloh je u výběru SSD disku nejpodstatnější?

Nejnáročnější a zároveň nejčastěji prováděný typ úloh, které SSD disku zadáváme, je čtení malých souborů na nízkých frontách. Čím menší soubory na čím nižších frontách, tím dosahují SSD disky menších rychlostí. Právě těmto výsledkům dávejte při výběru SSD disku největší pozornost.

Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark: malé soubory na osmi frontách

Intel Optane H10; recenze; Crystal Disk Mark Intel Optane H10; recenze; Crystal Disk Mark
Testování na osmi QD frontách se nachází někde uprostřed běžného scénáře, a proto jsou na rozdíl od výše ukázaných testů rychlosti již podstatné.

Rychlosti čtení na osmi frontách se již dají považovat za jedny z těch, které je potřeba brát v úvahu při výběru SSD disku.

Intel Optane H10 v Crystal Disk Mark: malé soubory na první frontě

Intel Optane H10; recenze; Crystal Disk Mark Intel Optane H10; recenze; Crystal Disk Mark
Výsledky rychlostí čtení malých souborů na první QD frontě jsou ty vůbec nejdůležitější. Jde o efektivitu čtení nejnáročnějšího typu souborů při minimálním vytížení SSD disku.

Čtení na první frontě bývá vždy co do výsledků rychlostí nejpomalejší, jelikož SSD disk nemá možnost využít svůj plný potenciál. Zároveň je ale čtení na první frontě tím nejdůležitějším, jelikož si aplikace řadí do první fronty ta nejdůležitější data a také jsou jako první v řadě odbavována. Záleží ale vždy na tom, jak je aplikace naprogramována, a proto jsou ve dvou rozdílných benchmarcích různé výsledky i přes na první pohled stejné druhy testů.

Intel Optane H10 v Anvil SSD: malé soubory na šestnácti frontách

Intel Optane H10; recenze; Anvil Intel Optane H10; recenze; Anvil
Výsledky rychlostí čtení malých souborů na prvních šestnácti QD frontách jsou nejběžnějším scénářem využití co do maximální hloubky QD front.

Pokud bychom uvažovali, jaká maximální hloubka front je využívána nejvíce (ne nejčastěji), jde právě o QD16 testy čtení malých souborů, které nás budou u výběru SSD disku zajímat.

Intel Optane H10 v Anvil SSD: malé soubory na čtyřech frontách

Intel Optane H10; recenze; Anvil Intel Optane H10; recenze; Anvil
Čtení malých 4K souborů na prvních čtyřech (QD4) frontách se dá považovat za vůbec nejdůležitější výsledky, jelikož jde o nejčastější scénář, s nímž se SSD disk setkává.

Již předchozí test napovídá, že SSD disk Intel Optane H10 byl navržen tak, aby totálně drtil konkurenci v úlohách, které jsou nejdůležitější, a to i za cenu, že prohraje tam, kam se dívá většina.

Intel Optane H10 v Anvil SSD: malé soubory na první frontě

Intel Optane H10; recenze; Anvil Intel Optane H10; recenze; Anvil
Čtení malých 4K souborů na první frontě (QD1) je tou nejnáročnější úlohou, s níž se SSD může setkat. Rychlosti Intel Optane H10 jsou naprosto ohromující.

A poslední test jen potvrzuje, že Intel Optane H10 si opravdu na nic nehraje a ví, kde má máknout nejvíce. V nejnáročnějším testu za sebou nechává oblíbenou a snad nejprodávanější konkurenci Samsung 970 EVO PLUS o neuvěřitelných 350 %.

Intel Optane H10 V IO Meter: průměrná a maximální přístupová doba

Intel Optane H10; recenze; IO Meter Intel Optane H10; recenze; IO Meter
Přístupová doba je zásadním faktorem u SSD disků. Jak rychle se testované disky dostanou k potřebným datům v první QD1 frontě?

Závěr recenze – jak hodnotíme Intel Optane H10 512GB?

Při testování Intel Optane H10 jsem si vybavil konverzaci se známým, který vykonává velmi specifickou činnost přímo pro Intel. Říkal mi, že Optane bude gamechanger, do nějž Intel vkládá nejen velké naděje, ale i spoustu prostředků. Prý si matně vybavoval chvíle, kdy členové týmu, kerý na Optane pracoval, měli ještě nějaké zbytky vlasů. Po čase vyšel první Intel Optane Memory, samostatný urychlovač pevných a pouze systémových disků. Urychlení HDD disků fungovalo, přesto se žádný WOW efekt nekonal. Současně Intel vydal i řadu Optane 900p, kterou nedávno nahradila vylepšená řada 905p. V obou případech se WOW efekt dostavil, ale dotkl se pouze těch, kteří buď neřeší cenu, nebo se jim disk bez problému zaplatí prací, na kterou disk využívají.

Výrazná změna pro většinu uživatelů přichází s Intel Optane H10, hybridní kombinací low-endových QLC chipů ve spolupráci s absolutní špičkou na poli paměťových chipů 3DXPoint. Můj osobní názor je, že ač je Intel Optane H10 na první pohled skromným SSD diskem, kterému se pravděpodobně zezačátku velké pozornosti dostávat nebude, získá tento kus hardwaru dříve nebo později svou pevnou pozici a stane se nejčastěji doporučovaným SSD diskem při výběru komponentů.

i Mohlo by vás zajímat

Intel Optane H10 má aktuálně jedinou vadu na kráse. Nelze jej totiž běžně pořídit jako běžné retailové balení a Intel se rozhodl jít nejprve cestou integrace do notebooků a počítačových sestav. Toto SSD u nás zatím samostatně nekoupíte, ale již brzy jej najdete jako součást našich Alza PC sestav. Na retailové box verze se můžeme těšit někdy v průběhu příštího roku.

Intel Optane H10 512GB

Intel Optane H10 512GB

Intel Optane SSD  

Intel Optane H10 512GB nabízí naprosto nekompromisní výkon v těch nejdůležitějších a nejnáročnějších úlohách, v nichž aktuálně na poli běžných M.2 NVMe SSD disků nemá žádnou konkurenci. Vzhledem k použitým QLC chipům podává disk neuvěřitelné výsledky, a ačkoliv není cena ještě známa, dá se očekávat velmi přívětivá. Nezbývá mi jiná možnost než Intel Optane H10 udělit zlatého Alzáka.

Klady

 • Skvělá přístupová doba
 • Bezkonkurenční výkon při práci s malými soubory
 • Bezkonkurenční výkon v těch nejnáročnějších úlohách
 • Bezkonkurenční výkon v nízkých Que Depths frontách

Zápory

 • Prozatímní nedostupnost retailového balení

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací