PET AD homeoffice

Intel SSD 660p: levné M.2 SSD s vysokou kapacitou

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Žádný moderní počítač se neobejde bez SSD. Doposud se však jednalo o disky s relativně nízkou kapacitou, kterou vyplnil operační systém a pár důležitých programů. Nyní ale Intel představil nový typ SSD, který je určen pro běžné uživatele a nabízí vysokou kapacitu za výbornou cenu. Je tady Intel SSD 660p s paměťovými čipy QLC NAND. Co takové disky umí a pro koho jsou určeny?

Intel SSD 660p

Intel SSD 660p: levné M.2 SSD s vysokou kapacitou – OBSAH

  1. Co to je QLC NAND?
  2. Intel 660p: SSD téměř za cenu HDD
  3. Technické parametry SSD Intel 660p
  4. Pro koho je SSD Intel 660p určen?
  5. Jak vybrat SSD disk?

Co to je QLC NAND?

V odvětví pevných disků zažíváme přechod od starého rozhraní SATA k NVMe a zákazníci očekávají, že se počítače stanou ještě rychlejšími, s co nejkratší dobou odezvy systému. Taková očekávání spolehlivě naplňují především high-endové modely, které jsou ale poměrně drahé. Proto Intel přišel s řešením, jehož primárním cílem je doručit kvalitní SSD s vysokou kapacitou a přijatelnou cenou zároveň. Tím řešením jsou QLC NAND flash paměti.

Intel SSD 660p, detail

Detailní pohled na paměťové čipy Intel SSD 660p.

SSD Intel 660p využívá 1Tb čipy tvořené 64 vrstvami speciálních buněk typu QLC. Tento typ buněk dokáže uchovat čtyři bity, tedy o jeden bit více než dnes běžné buňky TLC. Již nyní lze očekávat, že na konci letošního roku dorazí další vylepšení této technologie v podobě 96vrstvé paměti. Až se tak stane, umožní nové řešení navýšení kapacity ještě o další polovinu. Realitou se tak může stát 3TB SSD za pár tisíc.

i Pokud se chcete dozvědět o SSD více, doporučujeme vám navštívit náš komplexní článek Jak vybrat HDD nebo SSD disk.

Kromě zmíněných paměťových čipů QLC hraje v nových SSD velkou roli také vyrovnávací paměť tvořená rychlými buňkami SLC. Nazýváme ji SLC cache a je dynamická. Její velikost se mění dle vytížení a zejména zaplnění disku. Čím je disk plnější, tím menší tato cache je, v praxi to tedy znamená, že více volného místa na disku má pozitivní vliv na jeho rychlost.

Stejný efekt ale nemusí být tak lákavý při zaplnění celé kapacity, kdy je disk naopak zpomalován. Pro případ potřeby ale vysoké kapacity k dispozici jsou a i při nejnižším výkonu SSD Intel 660p výrazně překonává plotnové disky, jimž se cenově velmi přibližuje. A samozřejmě je mnohem menší čili vhodný i do malých notebooků.

Intel 660p: rychlé SSD téměř za cenu HDD 

Intel SSD 660p je poměrně levné SSD v moderním formátu M.2. Konkrétně se jedná o variantu M.2-2280 s délkou 80 mm. M.2 je dnes již zcela standardní konektor integrovaný na většině v  současnosti prodávaných základních desek. Méně zkušený uživatel by M.2 SSD označil spíše za paměťový modul než za disk. A ona je to vlastně do jisté míry pravda, protože SSD je v podstatě speciální flash paměť.

Intel SSD 660p, SSD disk

Intel SSD 660p je dostupný v moderním formátu M.2.

V tuto chvíli jsou dostupné tři kapacity – 512 GB, 1 TB a 2 TB. Disk s nejnižší kapacitou je v důsledku nejmenší SLC cache také nejpomalejší a pro zápis nabízí maximální hodnotu 1 000 MB/s. Větší kapacity umí dokonce až 1 800 MB/s. Životnost disků by měla být při běžném používání skvělá, což ostatně výrobce garantuje zárukou v délce trvání 60 měsíců.

Technické parametry SSD Intel 660p

Podívejte se na celkové porovnání nových SSD Intel 660p. Z tabulky je patrné, že snížené přenosové rychlosti nejmenšího modelu jsou vynahrazeny cenou pod 2 000 Kč. Taková cena za 512GB SSD je opravdu lákavá.

Vybrané parametry Intel 660p M.2 512GB SSD NVMe Intel 660p M.2 1TB SSD NVMe Intel 660p M.2 2TB SSD NVMe
Kapacita 512 GB 1 TB 2 TB
Dostupná SLC cache 55 GB 140 GB 280 GB
Rychlost čtení 1 500 MB/s 1 800 MB/s 1 800 MB/s
Rychlost zápisu 1 000 MB/s 1 800 MB/s 1 800 MB/s
Rozhraní NVMe PCIe 3.0 ×4 NVMe PCIe 3.0 ×4 NVMe PCIe 3.0 ×4
Formát M.2 2280 M.2 2280 M.2 2280
Řadič Silicon Motion SM2263 Silicon Motion SM2263 Silicon Motion SM2263
Životnost 100 TBW 200 TBW 400 TBW
Záruka 5 let 5 let 5 let
Cena 1 949 Kč 3 169 Kč 5 879 Kč

Cena platná k 3. 4. 2019

Pro koho je SSD Intel 660p určen?

A jaká je cílová skupina pro nové SSD Intel 660p? Jde o méně až středně náročné domácí uživatele, které příliš neláká maximální výkon v náročných aplikacích, alespoň ne tolik jako rychlost při každodenním používání a nízká cena. Intel 660p potěší uživatele, kteří hledí na cenovku a dostupné finanční prostředky chtějí proměnit zejména v kapacitu. Vzhledem k dlouhé záruce se Intel 660p nabízí i jako řešení například pro kancelářské počítače.

i Mohlo by vás zajímat

Pro náročné hráče a overclockery nejspíše nebude Intel 660p tím správným šálkem čaje, alespoň ne na pozici hlavní diskové jednotky. Tam jim lépe poslouží například Intel SSD Optane 905P 960GB PCIe, který ve všech recenzích obrazně řečeno trhá asfalt. Jako náhrada za mnohem pomalejší HDD a cenově dostupná kapacita pro ukládání méně používaných dat je ale Intel 660p dobrou volbou i pro ně.

Jak vybrat SSD disk?

Při nákupu SSD disků narazíte na množství zkratek, které znáte, možná vám něco říkají, anebo jste je dosud neslyšeli. Pojďme si rozebrat alespoň ty základní, bez nichž se při výběru nového SSD disku rozhodně neobejdete.

Co je SSD na sběrnici SATA?

SATA je starší počítačová sběrnice využívající rozhraní AHCI pro připojení diskových úložišť. Byla vyvinuta primárně pro pevné HDD 3,5" a optické mechaniky. V zásadě se jedná o v současnosti již zastaralé rozhraní, a to zejména při pohledu na maximální přenosové rychlosti. U klasických plotnových disků se zkrátka vyšší rychlosti již nikdy nedočkáme, jejich výhodou je ale ohromná, až 12TB kapacita.

Z pohledu rychlosti došlo postupně k přechodu na 2,5" SSD postavené na principu flash paměti, připojení skrze sběrnici SATA ale zůstalo zachováno. SSD disky obecně jsou odolné proti otřesům a zvládnou daleko rychlejší přenos dat. Pokud jste si v poslední době pořídili PC nebo notebook, tak již možná tento typ SSD používáte. U dražších sestav se od nich ale pomalu upouští. U SSD disků připojených sběrnicí SATA totiž pomalé rozhraní, uzpůsobené starší technologii plotnových disků, značně omezuje rychlost přenosu dat a škrtí potenciál flash disků. Maximální rychlost nejnovějšího SSD disku s rozhraním SATA 3.0 totiž dosahuje jen teoretických 6 Gb/s, tedy asi 750 MB/s, což navíc ani neznamená, že je možno takových rychlostí dosáhnout v praxi. Moderní SSD připojené jinými sběrnicemi tyto limity výrazně překonávají.

Co je SSD s rozhraním M.2 PCIe?

PCIe neboli PCI-Express je modernější typ univerzální sběrnice vhodné pro připojení přídavných karet (zejména grafických), ale také moderních SSD disků. Tento typ sběrnice umožňuje navyšovat frekvenci, na níž daný SSD disk funguje, a tím také zrychlovat samotný přenos dat. SSD s rozhraním M.2 PCIe je přímo spojen s procesorem, a proto lze vyvinout takovou maximální rychlost, jakou umožňuje váš SSD disk. Teoreticky je rozhraní PCIe 4.0 x16 schopno dosáhnout přenosu o rychlosti až 64 GB/s. V roce 2019 bychom se navíc měli dočkat jeho dalšího nástupce, PCIe 5.0 x16, opět s dvojnásobnou rychlostí – přibližně 128 GB/s. Rozdíl je tedy skutečně markantní.

i Pokud toužíte po opravdu výkonném počítači např. kvůli renderování, zaměřte se na ty, které mají nativní podporu NVMe. Jedná se o komunikační rozhraní pro flash paměti a jejich řadič. Má enormně nízkou latenci a vysokou propustnost dat. Využívá se společně s konektory M.2 či U.2 a sběrnicí PCI-Express.
SSD disky; formaty a typy

SSD s rozhraním PCIe jsou výkonnější díky sériovému přenosu dat.

Co je formát mSATA a M.2?

Mezi SSD disky se v poslední době začaly objevovat také formáty mSATA a M.2. Jedná se o různé fyzické velikosti SSD. SSD ve formátu mSATA se nachází v přenosných zařízeních, jakými jsou notebooky, ultrabooky, tablety nebo netbooky. Je to zmenšený model klasického 2,5" SSD disku. Má nižší spotřebu, je odolný vůči vibracím nebo otřesům, ale kvůli sběrnici SATA dosahuje stále teoretické rychlosti přenosu na úrovni 6 Gb/s.

SSD disk formátu M.2 však podporuje více typů rozhraní. Starší (a levnější) M.2 SSD se sice zapojují do M.2 slotu, ale stále skrze sběrnici SATA 3.0 s rozhraním AHCI – vlastně stejně jako plotnové disky. Modernější M.2 SSD již pracují se sběrnicí PCIe x4, která umožňuje mnohem vyšší propustnost dat a především komunikaci prostřednictvím rozhraní NVMe. Označení SSD disku formátu M.2 začíná vždy číslem 22, které poukazuje na šířku 22 mm, následuje hodnota délky v milimetrech: 42, 60, 80 nebo 110. Rozeznáváme tedy typy 2242, 2260, 2280 a 22110.

i Jestliže má váš počítač pouze možnost připojení SATA a chtěli byste mít vyšší výkon, lze do jednoho PCIe slotu na základní desce přidat adaptér pro SSD disky s rozhraním PCIe a komunikačním protokolem NVMe. Adaptér je snadno dostupný samostatně (zn. AKASA) nebo v kompletním balení s SSD diskem.

Máte chuť na levné SSD? Pak si vyberte novinku Intel 660p. Tento disk v moderním formátu M.2 s rozhraním NVMe nabízí zejména u 1TB modelu skvělý poměr cena/výkon. Taková kapacita stačí drtivé většině uživatelů nejen na operační systém, ale také na programy, hry a nemálo osobních i pracovních dat. Intel 660p umožní postavit moderní PC nebo notebook s dostatečnou kapacitou za použití spolehlivého, odolného disku v ultratenkém formátu.

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací