Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Zpátky do školy Bazarové zboží

Jak a proč ověřovat software stažený z internetu? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Stáhnout a spustit je běžná denní praxe drtivé většiny lidí, která vlastní počítač a chytrý telefon. Víte ale, co doopravdy stahujete a následně spouštíte? Dávné moudro praví „Nevěř, ale ověřuj“. A pokud nic neověřujeme, tak zkrátka něčemu a někomu slepě věříme. A není otázkou, jestli se nám to vymstí, ale kdy se nám to vymstí. Pokud si například neověříte bitcoinovou peněženku, kterou jste si zrovna stáhli z internetu, tak se vám taky úplně v pohodě může stát, že o všechny mince přijdete.

Jak a proč ověřovat software stažený z internetu? (NÁVOD) – OBSAH

  1. Ověřovat? Co, cože?
  2. Co se může stát, když nebudeme nic ověřovat?
  3. Ověřování souborů – základy
  4. Praxe aneb co budete potřebovat?
  5. Ověřujeme Bitcoin Core
  6. Ověřujeme Bisq
  7. Ověřujeme Samourai Wallet
  8. Ověřování na telefonu
  9. Co to je vlastně důvěra?
  10. Nástroje máte k dispozici, používejte je
i

Stáhli jste si bitcoinovou peněženku s malwarem? Ne? A jak to můžete vědět?

Než spustíte to, co jste právě stáhli z internetu, na chvíli se zastavte a přemýšlejte. Co když je k aplikaci přibalený vir, malware, trojský kůň nebo jiná neplecha? Ověření zabere jen chvilku a stojí to za to.

Ověřovat? Co, cože?

Pokud se na dnešní článek díváte nevěřícně s otevřenou pusou a kroutíte hlavou, nejste sami. Neděste se. Ověřování softwaru je něco, o čem vám rodiče pravděpodobně neřekli, protože to sami nevědí. Ve škole se o tom také nezapomněli jen náhodou zmínit. Jen jim to ten, kdo psal osnovy, neřekl, protože o tom také neslyšel. Běžný člověk dnes už neví, že je internet nehostinné a vcelku nepřátelské místo plné nástrah. A pokud vlastníte nějaká cenná data, máte terč na zádech.

V dnešní době je běžnou praxí stahovat obsah z internetu přes nejrůznější AppStory, Google Playe, Microsoft Story, Steamy, Ubisoft Connecty či další herní nebo softwarové klienty. Aniž bychom si to uvědomovali, automaticky těmto aplikacím věříme, že nám stáhnou to, co chceme, bez problémů a jakýchkoliv nástrah. Tak v čem je problém? V tom, že opět nic neověřujeme, jen tuto zodpovědnost přesouváme na někoho jiného a doufáme, že to za nás udělá pořádně.

Co se může stát, když nebudeme nic ověřovat?

Ve většině případů se nic nestane. Anebo si toho ani nevšimneme, dokud nebude pozdě. Jelikož si většina běžných uživatelů svých dat a svého soukromí necení natolik, aby s tím něco dělala, vezměme si za příklad bitcoin. Bitcoin už je něco, o čem většina lidí ví, že má nějakou hodnotu. Je jedno, co si o Bitcoinu myslíte, faktem je, že se v tuto chvíli cena za jednu minci pohybuje přes 1 200 000 Kč. A to už pro spoustu technicky schopných lidí může být dostatečná motivace dát si tu práci a bitcoin nebo jeho část vám ukrást.

i

Už jste slyšeli o hardwarových peněženkách?

Jednou z nejlepších možností, jak mít své bitcoiny v bezpečí, je hardwarová peněženka typu Trezor. Pro více informací si prostudujte náš článek: Hardwarové peněženky – Jak bezpečně uchovávat bitcoin a další kryptoměny?

Jak k takové věci dojde? Jednoduše. Stáhnete si bitcoinovou peněženku nebo její novou verzi a aniž byste si cokoliv ověřili, nainstalujete ji. I s malwarem, který vám ukradne vaše privátní klíče k vašim bitcoinům. Úplně stejně a jednoduše, jako někdo hacknul oficiální stránky projektu Monera a návštěvníkům podstrčil peněženku obohacenou o malware. Jeden z těch, kteří si peněženku stáhli a neověřili, tak přišel o 7 000 USD a pravděpodobně nebyl sám. A stačilo jediné. Ověřit stažený soubor peněženky před tím, než jej tento chudák spustil.

Ověřování souborů – základy

Zní vám představa ověřování děsivě? Věřte nebo ne, to, co se vám může stát, je několikrát děsivější. Jen ještě nemáte dostatečnou představu o tom, co se stát může, pokud nic ověřovat nebudete. Základy jsou přitom naprosto jednoduché a s trochou snahy je pochopí každý. Stojí to za to. Budete-li chtít, máte k dispozici neuvěřitelně silný nástroj, matematiku – kryptografii, která se neplete a nelže.

PGP aneb Pretty Good Privacy

PGP (zkratka pro Dost Dobré Soukromí) je šifrovací software, který věnoval světu kryptografer Phil Zimmermann už v roce 1991. PGP vzniklo za účelem nejen šifrování zpráv, ale i ověřování, zda zprávu napsal opravdu ten, od koho zprávu čekáte. A nejen to, v podstatě vznikl způsob, jak ověřovat data a jejich zdroj. Tím pádem PGP našlo využití nejen co do podepisování a šifrování mailů, ale podepisování souborů, složek, ale i celých disků.

Privátní klíč

Privátní klíč je matematické tajemství, které ze své podstaty zná jen její vlastník. V našem případě vydavatel softwaru – bitcoinové peněženky. S tímto klíčem může vydavatel podepsat aplikaci, kterou nahrál na internet a poskytl ji ostatním ke stažení.

Veřejný klíč

Veřejný klíč už není tajemstvím. Je to vlastně veřejná identita vlastníka privátního klíče. Pomocí veřejného klíče můžeme zjistit, zda to, co ověřujeme, bylo podepsáno správným privátním klíčem. Jinými slovy můžeme zjistit, zda k sobě veřejný a privátní klíč patří, aniž bychom znali pravé znění privátního klíče. Vítejte ve světě černé magie – asymetrické kryptografie.

Podpis

Podpis je soubor navíc, se kterým se v drtivé většině případů nesetkáte. Proč? Protože nezodpovědní vydavatelé softwaru nepovažují za důležité, abyste si ověřili, že soubor, jenž jste stáhli z internetu, je doopravdy ten, který na internet osobně nahráli. Zodpovědný vydavatel aplikace, v našem případě bitcoinové peněženky, připojí ke stažení nejen svůj veřejný klíč, ale i podpis souboru, který podepsal svým privátním klíčem.

Hash

Hash je v podstatě unikátní otisk. Jinými slovy, pokud na slovo bitcoin použijeme hashovací funkci SHA256, dostaneme vždy výsledek 6b88c087247aa2f07ee1c5956b8e1a9f4c7f892a70e324f1bb3d161e05ca107b. Pokud slovo bitcoin změníme na bitcoin cash, dostaneme vždy výsledek 204f6581512af856b350979b8e3b8872a8c802dac0e8d15daf4ccb0703416209. Zkuste si to sami.

V praxi se ověřování pomocí hashe využívá tak, že zodpovědný vydavatel aplikace zveřejní zprávu s hashem, kterou podepíše svým privátním klíčem.

Pomocí aplikace 7-zip si spočítáte hash souboru, který jste stáhli z internetu, a porovnáte jej s hashem, který zveřejnil vydavatel aplikace. Zbývá už jen ověřit, zda zpráva s hashem byla podepsána příslušným privátním klíčem. Pokud je zpráva s hashem v pořádku a hashe sedí na obou stranách, máte minimální riziko, že se vám přihodí něco, čeho byste jinak mohli hořce litovat. Není to tak složité, jak se na první pohled může zdát, a tak se pojďme rovnou vrhnout na praxi.

Praxe aneb co budete potřebovat?

V první řadě budete potřebovat nástroj, který umí onu matematiku spočítat. Tomuto nástroji se říká GnuPG, zkráceně GPG. Jde o open-source implementaci standardu OpenPGP, na jehož vývoji se podílel i Hal Finney, jeden z prvních vývojářů Bitcoinu samotného, kterému sám Satoshi Nakamoto poslal vůbec historicky první bitcoinovou transakci.

Windows 10

Uživatelé operačního systému Windows 10 budou potřebovat aplikaci Gpg4win, kterou stáhnete zde. Všimněte si odkazu Check Integrity. Už na první pohled je zřejmé, že jde o zodpovědného vydavatele softwaru. Pokud na odkaz kliknete, uvidíte zmíněné hashe (SHA256 checksums), podpisy k souborům (OpenPGP signatures) a kousek pod nimi veřejné klíče (Previous public key (used up to 2021). Při instalaci Gpg4win zvolte možnost aplikace Kleopatra.

macOS

Pro uživatele macOS je k dispozici GPGTool s grafickým rozhraním. Zkušenější Apple uživatelé pravděpodobně používají Homebrew, pomocí kterého stačí jediný příkaz v Terminálu brew install gpg.

Linux

Uživatelé linuxových distribucí si zde s největší pravděpodobností budou vědět rady. Budete-li instalovat aplikace z oficiálních repozitářů, ověřování za vás spolehlivě udělá operační systém. Někdy ale není zbytí a musíte aplikaci stáhnout ručně a následně ji před instalací ověřit. Stačí zadat příkaz v Terminálu apt install gnupg. Pokud vám více vyhovuje grafické prostředí, i pro vás je k dispozici Kleopatra pomocí jednoduchého příkazu apt install kleopatra.

Ověřujeme Bitcoin Core

Bitcoin Core je nejpoužívanější implementace bitcoinového protokolu, jehož součástí je i bitcoinová peněženka. Na stránce bitcoincore.org/en/download naleznete aktuální verzi peněženky pro váš operační systém. Ihned pod tím si všimněte odkazu Verify release signatures, stáhněte ho a uložte do stejné složky, kam jste uložili instalační soubor Bitcoin Core. O kousek níže uvidíte Bitcoin Core Release Signature Keys v0.11.0+ 01EA5486DE18A882D4C2684590C8019E36C2E964.

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Pomocí Kleopatry vyhledáme a importujeme veřejný klíč Wladimira J. van der Laana.

Spustíme Kleopatru, klikneme na Vyhledat na serveru a vyhledáme výše zmíněný otisk veřejného klíče 01EA5486DE18A882D4C2684590C8019E36C2E964 hlavního správce projektu Bitcoin Core Wladimira J. van der Laana a otisk importujeme. V tuto chvíli máme Wladimirův veřejný klíč v naší klíčence veřejných klíčů. Pokud budeme kdykoliv v budoucnu ověřovat něco, co mohl Wladimir podepsat svým privátním klíčem, bude jeho veřejný klíč z naší klíčenky automaticky použit k ověření souboru.

Pro lepší pochopení si na chvíli představte, že máte svou klíčenku se svazkem fyzických klíčů, u kterých víte, že odemykají pouze takové dveře, kterými je bezpečné projít. Dveře, za kterými číhá nebezpečí, klíče na klíčence neotevřou.

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Pomocí Kleopatry ověříme, že stažený soubor SHASUM256.asc obsahující hashe vytvořil doopravdy Wladimir J. Van der Laan.

Celý systém PGP bohužel nikdy nezískal dobré UX ani UI, a tak některé věci, než si na ně zvyknete, mohou více či méně mást. Pomocí Kleopatry otevřete soubor SHA256SUMS.asc – instalace Gpg4win nastavila Kleopatru jako výchozí aplikaci pro otevírání souboru s koncovkou .asc .sig apod. V levém okně je pro ověření podstatná zpráva Podpis vytvořen čtvrtek 14. ledna 2021 13:35:31 S certifikátem: Wladimir J. van der Laan (Bitcoin Core binary release signing key) (90C8 019E 36C2 E964). Pokud rozkliknete Zobrazit záznam Auditu, uvidíte řádku gpg: Dobrý podpis od „Wladimir J. van der Laan (Bitcoin Core binary release signing key) “[neznámý formát]

Kleopatra ověřila soubor SHA256SUM.asc s Wladimirovým podpisem a říká nám, že byl soubor doopravdy Wladimirem podepsán. Díky tomu víme, že obsah SHA256SUM.asc je v pořádku a opravdu jej vytvořil Wladimir a ne někdo jiný.

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Nyní už jen zbývá porovnat příslušný hash s hashem instalátoru Bitcoin Core.

Nyní budete potřebovat nějaký nástroj k ověření hashe instalačního souboru Bitcoin Core, který jste stáhli z internetu. S největší pravděpodobností jej už dávno používáte, je to např. 7-Zip sloužící ke komprimování a dekomprimování souborů.

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Porovnáme hashe, a pokud vše sedí, můžeme vesele spustit instalaci.

Klikněte pravým tlačítkem na instalační soubor Bitcoin Core, vyberte CRC SHA a zvolte SHA-256. Ani nemrknete a vyskočí vám okno s hashem souboru. Porovnejte ho s hashem příslušné verze v souboru SHASUM256.ASC pomocí poznámkového bloku a důkladně oba hashe porovnejte.

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Sedí? Fajn. Spusťte instalaci a po chvíli si můžete zanotovat Running Bitcoin“ jako sám Hal Finney.

Sedí oba dva hashe? Pokud ano, můžete bez ostychu instalaci Bitcoin Core spustit. Pokud ne, v žádném případě instalaci nespouštějte! Zkuste instalační soubor stáhnout znovu. Je zcela možné, že se stáhl poškozený kvůli nestabilnímu internetovému připojení. Pokud hash stále nesedí, mějte se na pozoru, jelikož pravděpodobně něco nehraje.

Ověřujeme Bisq

Bisq je decentralizovaná bitcoinová peer to peer burza, na které můžete koupit i prodat bitcoiny, aniž byste svou duši prodali ďáblu. Pokud jste o Bisqu nikdy neslyšeli, urychleně to napravte s pomocí našeho článku: Decentralizovaná P2P burza Bisq – Jak správně koupit a prodat bitcoin? (NÁVOD).

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Na stránce bisq.network/download naleznete instalační soubor, PGP podpis instalačního souboru a veřejný PGP klíč toho, kdo ho nahrál na internet.

Stáhněte a do stejné složky v počítači uložte soubor .exe, PGP Signature ze stejné řádky a PGP Public Key z poslední řádky Verification. Nutno podotknout, že existuje více způsobů, jak ověřovat pravost souborů stažených z internetu. V tomto případě nemáme podpis k textovému souboru s hashi, které bychom ručně porovnávali, ale přímo k instalačnímu souboru .exe

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Nyní už stačí kliknout na soubor s příponou .asc a pár vteřin počkat.

Jako první otevřeme soubor 29CDFD3B.asc, což je veřejný PGP klíč Christophera Attendera alias Ripcurlx, hlavního vývojáře a vydavatele Bisqu. Veřejný klíč se opět otevře pomocí Kleopatry a nabídne nám import do naší klíčenky. Následně otevřeme podpis instalačního souboru s příponou .asc, v našem případě tedy Bisq-64bit-1.5.5.exe.asc

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Máte dobrý podpis od Christophera? Pokud ano, můžete vesele nakupovat a prodávat.

V tuto chvíli máte jistotu, že instalační soubor je v pořádku a můžete se pustit do instalace. Výhodou Bisqu je, že při případné další aktualizaci celý proces ověření udělá za vás. Samozřejmě je vždy lepší, pokud se přesvědčíte sami osobně.

Ověřujeme Samourai Wallet

Samourai Wallet je unikátní bitcoinová peněženka pro Android, nabitá řadou nástrojů vylepšujících transakční soukromí při posílání bitcoinu. Pokud jste o ní ještě neslyšeli nebo ji ještě nepoužíváte, doporučujeme nastudovat náš článek: Samourai Wallet – Bitcoin peněženka se soukromím na steroidech. Samourai Wallet zachází s vašimi privátními klíči, a tak je důležité mít jistotu, že jste stáhli správný soubor a ne jeho případnou modifikaci, jež by mohla obsahovat malware, který by vám privátní klíče – bitcoiny ukradl.

Peněženku můžete samozřejmě stáhnout i přes Google Play, ve kterém se tradičně objevují podvodné kopie aplikací, tudíž tento způsob instalace doporučit nemůžeme. Druhou možností je F-Droid, což je lepší a hlavně bezpečnější alternativa ke Google Play se striktními pravidly, které aplikace se v F-Droidu budou vyskytovat. Ale pořád tam máme to, že něco nebo někdo udělá ověření za nás. A nejlepší je spolehnout se pouze sám na sebe.

Do třetice se setkáváme opět s ověřováním pomocí porovnávání hashů. S tím rozdílem, že nemáme k dispozici žádný .asc soubor s hashi jako u Bitcoin Core. Jako první musíme nějak dostat do naší klíčenky veřejné klíče vývojářů Samourai Wallet. Ty jsou publikovány na oficiální stránce peněženky zde: samouraiwallet.com/pgp.txt – otevře se nám dlouhý text se všemi veřejnými klíči vývojářů, kteří se na projektu podílí. Klikneme kamkoliv do prostoru pravým tlačítkem myši a vybereme Uložit jako a soubor uložíme s příponou .txt

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Hle, další čtyři veřejné klíče! Naše klíčenka veřejných klíčů se začíná rozrůstat.

Importem .txt souboru pomocí Kleopatry nám v naší klíčence přibyly celkem čtyři veřejné klíče vývojářů Samourai Wallet.

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Vývojáři Samourai Wallet publikují ke každé verzi podepsanou zprávu ve svém repositáři.

Na Gitlabu Samourai Wallet projektu je vždy ke každému instalačnímu souboru podepsaná zpráva s hashem od vývojáře TDevD. Celý obsah zprávy zkopírujeme, otevřeme poznámkový blok, zprávu vložíme a uložíme s příponou .asc – například podpis.asc.

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Také máte dobrý podpis od TDevD?

Pokud vám Kleopatra hlásí, že má zpráva dobrý podpis od TDevD, znamená to, že hash v podepsané zprávě je ten, který TDevD na Gitlab nahrál, a nejde o podvrh. Nyní už stačí ze stránek či z Gitlabu stáhnout instalační soubor .APK a porovnat hashe, tak jako u Bitcoin Core.

Kleopatra; Ověření stažených souborů; Bitcoin Core
Sedí hashe? Sedí. See you poolside!

Hash instalačního .APK souboru a hash ze zprávy, kterou TDevD podepsal svým privátním klíčem, sedí a vše je v pořádku. Nyní už můžete Samourai Wallet v klidu nainstalovat a s radostí využívat všech fičur, které nabízí.

Ověřování na telefonu

V dnešním článku jsme si ukázali, jak ověřovat soubory na desktopu či na notebooku. Ověřování souborů, které spouštíme na chytrém telefonu, je neméně důležité. Aplikaci pro chytrý telefon můžete stáhnout a ověřit na vlastním PC a následně si ji nahrát do telefonu. Pro Android je k dispozici open-source aplikace Termux, pomocí které nainstalujete gpg, a pro účely klíčenky je skvělá OpenKeyChain. Stačí se naučit pár základních příkazů s příkazovou řádkou a můžete v klidu ověřovat i na telefonu.

Pamatujte, že pokud instalujete appky přes AppStore (iOS) či GooglePlay (Android), dělají tyto story ověřování za vás. Zda jim budete věřit, či nikoliv, je už na vás. Jistě, je to pohodlné, ale stojí to za to? Na druhou stranu je potřeba uznat, že riziko případného útoku přes důvěryhodný appstore je pravděpodobně o řád nižší než u aplikace stažené někde z internetu od bůhví koho. Pokud to jen jde, vybírejte si aplikace z repozitářů F-Droidu, případě z repozitářů, které za sebou nemají historii failů, kdy do svého obchodu pustily nebezpečné aplikace.

Co to je vlastně důvěra?

Téměř na závěr je potřeba vznést otázku, co je vlastně důvěra a jakou funkci má v digitálním světě. Cypherpunkeři a bitcoineři mají motto „Nevěř, ale ověřuj“. A pokud by snad z dnešního článku vyplynulo, že od teď nesmíte nikomu, ničemu a v ničem věřit, bylo by to špatně, protože by to nebylo proveditelné. A ať chcete nebo ne, na konci dne musíte vždy něčemu nebo někomu věřit. Co ale můžete udělat, je minimalizovat potřebu důvěry na každém rohu a místo dvou extrémů – věřit/nevěřit – se rozhodovat podle faktoru důvěryhodnosti.

Velmi zajímavá a důležitá přednáška na téma důvěry obecně. Doporučujeme zhlédnout!

Pokud bychom šli dopodrobna v tom, kolika lidem, firmám a technologickým strukturám důvěřujeme při běžném používání počítače, asi bychom se z toho zbláznili a skončili brzy na psychiatrii. Smutným faktem bohužel je, že dnešní digitální svět je neuvěřitelně fragilní záležitostí a ten fyzický se už bez něj neobejde, čímž se stává neméně křehkým a náchylným k selhání. Dnešní článek není o tom vás vyděsit, ale ukázat vám, že i vy můžete někde začít. Můžete začít u sebe, pomalými krůčky a vaším vlastním tempem a třeba si začít ověřovat to, co jste si zrovna stáhli z internetu.

Nástroje máte k dispozici, používejte je

Uf, dočetli jste až sem? Pokud ano, gratuluji. Pokud vás z toho bolí hlava a objevila se frustrace, odpočiňte si a běžte na vzduch. Ověřování souborů je extrémně důležité, a pokud jde o Bitcoin, platí to dvojnásob. S rostoucí cenou za minci přibývá padouchům incentiv vás o vaše drahocenné coiny okrást. A pokud se naučíte soubory stažené z internetu ověřovat, šanci na jejich úspěch minimalizujete.

Ověřováním čehokoliv v obecném slova smyslu získáte dobrý návyk mít se na pozoru, získáte kritický cit pro prapodivné situace, kdy něco nehraje, a zbavíte se vědomé i podvědomé naivity a neopatrnosti. Žijeme v poměrně obskurní době, kdy lidé zapomněli, co to je soukromí, a o digitálním soukromí už nemají ani páru. Začněte se o své soukromí a bezpečnost zajímat byť jen ze třetiny tak, jako se zajímáte o svou práci, zábavu či zdraví. A pokud ne pro sebe, tak pro své děti a budoucí generace.

i Mohlo by vás zajímat

A pár rad na závěr? Přemýšlejte častěji o tom, jak věci fungují. Pokud tomu nerozumíte, zeptejte se, vyhledávejte informace a nevzdávejte to. Jako lidstvo žijeme v digitální totalitě, a pokud s tím něco neuděláme, bude hůř. Neinstalujte každou aplikaci, mějte jich jen minimum. Dávejte přednost open-source softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Používejte šifrovanou komunikaci, sdílejte veřejně jen minimum svých dat. Nikdo vám za vaše data neplatí, tak proč je lifrovat po tunách do veřejného prostoru? Pro pár vteřin internetové relevance a trochu dopaminu?

Amen.

Pokud to ještě nevíte, máte k dispozici skvělé nástroje, které vrací věci do vašich rukou, a dnešní článek je toho důkazem. Zjistěte si, které to jsou, naučte se je používat a používejte je. Bitcoin je nástrojem finanční svrchovanosti, ale s ním to ani náhodou nezačíná, ani nekončí. Pomalu a postupně převezměte kontrolu nad svým digitálním životem, v budoucnu si poděkujete. A to nejdůležitější, učte se, učte se a až se na to budete cítit, předávejte zkušenosti dále a učte ostatní.

Ověřujte, ověřujte a ověřujte. A pokud se vám něco nezdá, neinstalujte to. Mějte se na pozoru, protože na digitálním divokém západě čeká nebezpečí na každém rohu.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.


TREZOR One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

2 049,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT1
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran

195,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
TREZOR One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

2 049,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT
Ekonomické bubliny
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 240 stran, česky

237,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK30229
Ledger Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

1 389,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT6
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
Audiokniha MP3 - Dark Web je tajemné a mýty opředené místo na internetu, kde se za virtuální peníze dá koupit leccos ilegálního. Lidé si posílají poštou drogy a padělané dokumenty, nakupují ukradené kreditní karty a sledují pornografii za hranou zákona... - autor Dominik Stroukal, čte Petr Neskusil , 8hod. 21min.

299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1C580
Peníze v rukou státu
Elektronická kniha - autor Murray N. Rothbard

99,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK24467
Ledger Nano X
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání

3 749,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT7d
Nepřátelé státu – přátelé svobody
Elektronická kniha - autor Josef Tětek, 190 stran, česky - autor Josef Tetěk, 190 stran, česky

150,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK36759
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

25 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc103c
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc101c
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc102c
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,-
Na objednávku do 4 pracovních dnů
Objednací kód: XXhdc002
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XXhdc001
0
Vytisknout
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací