Jak funguje Microsoft Family Safety?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Potřebujete nějakým způsobem zajistit ochranu vašich dětí v oblasti digitální a fyzické bezpečnosti? Přesně k tomu slouží úplně nová aplikace Microsoft Family Safety. Díky ní získáte klid s vědomím zabezpečené rodiny a zároveň dopřejete dětem volnost při poznávání světa a dospívání.

i

Aplikace Microsoft Family Safety je součástí předplatného Microsoft 365 pro rodiny. Aplikaci tak nelze využívat jako samostatný bezpečnostní produkt.

Jak funguje Microsoft Family Safety? – OBSAH

  1. Na začátku byla rodičovská kontrola ve Windows 10
  2. Mobilní aplikace Microsoft Family Safety
  3. Microsoft Family Safety v praxi
  4. Hodnocení služby Microsoft Family Safety

Na začátku byla rodičovská kontrola ve Windows 10

Dáváte-li svým dětem tablet či počítač, je vhodné mít kontrolu nad tím, jaké aplikace instalují, kolik času tráví hraním her (na PC i Xboxu) nebo které stránky navštěvují. S tímto naštěstí umí pomoci přímo operační systém Windows 10, kde můžete pro jednotlivé členy rodiny vytvořit oddělené dětské účty pod vaším dohledem.

Rodičovská kontrola; Windows 10;
Dětský účet si zřídíte přímo z Windows 10, stačí do vyhledávacího řádku napsat klíčové slovní spojení Možnosti pro rodinu.

Jedinou podmínkou pro zřízení přístupu je, aby dítě mělo svou vlastní e-mailovou adresu. Většinu nastavení totiž provádíte online přes bezplatný Microsoft účet, a Windows 10 si pak konfiguraci samy na jednotlivá zařízení stáhnou. Výhodou je, že vše můžete změnit na dálku.

Nicméně toto řešení nelze využít na mobilních telefonech či tabletech s operačními systémy Android a iOS. Proto vznikla aplikace Microsoft Family Safety.

Mobilní aplikace Microsoft Family Safety

Kvůli chybějící ochraně na mobilní platformách, kde je přeci jen nutná, se Microsoft správně rozhodl vytvořit aplikaci Microsoft Family Safety. Od letošního jara tak v uzavřeném okruhu betatesterů probíhalo intenzivní zkoušení v reálných podmínkách. A na konci července se aplikace Microsoft Family Safety konečně objevila ke stažení na Google Play i App Store.

i

Nicméně jak to u Apple bývá, na této platformě je aplikace Microsoft Family Safety funkčně poměrně osekaná. V podstatě se omezuje na oznámení polohy nebo reportování času na zařízení. Obsah nebo limity aplikací či her nelze v tuto chvíli využívat. Microsoft však avizuje, že se s Applem snaží najít nějakou dohodu. Uvidíme v roce 2021.

Rodičovská kontrola; Statistiky;
Rodiče si mohou zobrazit sestavy s aktivitami dětí, ve kterých najdou informace o času stráveném u obrazovky, nejčastěji navštěvovaných webech a termínech, které děti vyhledávají online.

Z pohledu bezpečnosti jde o komplexní aplikaci napojenou na servery Microsoftu. To může být pro někoho problém, ale pokud chcete efektivně chránit internetovou bezpečnost svých dětí napříč různými platformami, jinak to nepůjde. Je však jasné, že jde stále o ranou verzi, jejíž funkce se budou do budoucna jen rozšiřovat.

Klíčové funkce mobilní aplikace Microsoft Family Safety

  • Nastavení limitů pro čas u obrazovky;
  • blokování nevhodného obsahu, aplikací a her;
  • správce času u obrazovky s oznámeními o požadavku na prodloužení;
  • týdenní sestavy aktivit;
  • hlídání nákupů v Microsoft Store;
  • zobrazení polohy na mapě.

Microsoft Family Safety v praxi

Pojďme se podívat, jak Microsoft Family Safety funguje v běžném nasazení. Samozřejmě je dobré v rámci rodiny nainstalovat všem mobilní aplikaci, ale samotnou správu nastavení můžete provádět z pohodlí webového prohlížeče přímo na PC. A například akutní požadavky dětí pak později povolíte nebo zakážete prostřednictvím mobilní aplikace. Klidně během pracovní porady.

Rodičovská kontrola; Filtrování obsahu;
Nastavte zdravé hranice – zablokujte nevhodné aplikace a hry a nastavte, aby děti mohly procházet jenom weby, které jsou pro ně vhodné.

Účet člena rodiny můžete nastavit tak, aby byl vyžadován souhlas dospělého, když si bude chtít tento člen koupit libovolnou aplikaci v Microsoft Storu – s výjimkou toho, co získá za dárkové karty nebo peníze na svém účtu Microsoft.

Stejně jednoduše lze nastavit limity pro dobu strávenou před obrazovkou. Pokud chcete u dítěte nastavit limity času u obrazovky na konzolích Xbox One, zařízeních s Windows 10 nebo s Androidem, přejděte do centrálního nastavení rodinné skupiny. A pro každého člena můžete zvlášť určovat časový limit pro jednotlivá zařízení.

Důležitým prvkem ochrany je i možnost omezení obsahu ve webovém prohlížeči. Tuto možnost zapněte, pokud chcete zablokovat nevhodné weby, a chránit tak vybraného člena rodiny před weby a výsledky hledání, na které ještě nemá věk. Nastavení funguje s aplikací Microsoft Edge ve Windows 10, na Xboxu One a na zařízeních s Androidem s nainstalovanou aplikací Microsoft Launcher. Aplikace však dokáže zablokovat využití jiných prohlížečů, což je fajn. Vše se řídí věkem uživatele, ale dle svého uvážení můžete například přidat seznam povolených stránek.

Rodičovská kontrola; Omezení aktivitiy;
Pomocí časového plánu lze omezit aktivity, kdy lze zařízení používat.

Další zajímavý prvek představuje hlídání útraty. Bohužel se však v tuto chvíli musíme spokojit jen s Microsoft Storem, což je stále hodně okrajová záležitost. Před každým nákupem vám přijde notifikace, kterou musíte odsouhlasit. Přes to jednoduše nejede vlak. Také lze členu rodiny dopředu nabít peníze pomocí dárkových karet a opět dle nastaveného věku si může vybrat z přizpůsobené nabídky. Rozhodně tak nehrozí, že si čerstvý školák pořídí nové Call of Duty: Black Ops Cold War.

Sdílení polohy je sice citlivá záležitost, ale pro rodiče jde často o neocenitelnou záležitost. Jednoduše lze nastavit notifikace po opuštění vymezeného prostoru (například oblast mezi školou a cestou domů), což jistě vede ke zvýšení pasivní bezpečnosti.

Hodnocení služby Microsoft Family Safety

Microsoft to myslí s rodičovskou ochranou skutečně vážně a nově vydaná mobilní aplikace Family Safety to potvrzuje. Pokud rodina kompletně funguje na zařízeních s Windows 10, na konzoli Xbox nebo na Androidech, už nyní lze zajistit poměrně vysokou bezpečnost. Pokud je však domácnost roztříštěna (například máte PlayStation 4 nebo Apple produkty), je stále nutné sáhnout po jiném způsobu zabezpečení.

i Mohlo by vás zajímat

Služba Microsoft Family Safety získává s příchodem mobilní aplikace nový náboj. Poměrně jednoduše můžete ochránit své děti před potenciálně nechtěným obsahem. Před Microsoftem však stojí ještě hodně práce, aby pokud možno co nejvíce funkcí běželo bez problémů na všech klíčových platformách.

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací