Správnou péčí o podlahovou krytinu prodloužíte její životnost i perfektní vzhled, zatímco použitím nevhodného přípravku může dojít k narušení povrchu podlahy. Především čištění a renovace dřevěné podlahy má svá pravidla, aby nedošlo k jejímu poškození. Podobně je na tom i nábytek, který je zatěžován každodenním používáním a usazujícím se prachem. Jak tedy na čištění a renovaci podlah, aby nová podlaha vydržela v perfektním stavu a stará opět zazářila novotou? Jak čistit různé druhy nábytku a jak oživit starý nábytek a navrátit mu šmrnc?
Laminátové a dřevěné podlahy jsou velmi citlivé na přebytečnou vodu a nevhodné čisticí prostředky. Proto při běžném čištění dřevěných podlah obecně platí, že by se měly namáčet co nejméně. Příliš mnoho vlhkosti může způsobit poškození podlahy, například nabobtnání, povrchovou nerovnost či vyblednutí.
Nejlepší je na ně použít utěrky z mikrovláken a plochý mop se ždímacím systémem, který nezanechává přebytečnou vodu, šmouhy ani chlupy. Vhodné jsou i robotické mopy na vytírání podlahy, které podlahu vysají a díky automatickému dávkování vody i šetrně vytřou.
U mytí dřevěné podlahy je třeba rozlišovat, zda se jedná o povrch lakovaný, nebo upravený voskovaným olejem a podle toho zvolit způsob čištění a čisticí prostředek na podlahu.
Laminátová podlaha je náchylná k poškrábání, proto první rada pro zachování jejího hezkého vzhledu zní: snažte se ji co nejvíce ušetřit od znečištění. Chraňte ji především od kamínků, písku a hrubých nečistot.
Laminátovou podlahu pravidelně vysávejte nebo zametejte nasucho, neboť podobně jako u dřevěných podlah není vhodné laminát příliš namáčet. Na mokré čištění laminátové podlahy používejte pouze navlhčený mop a nečistoty stírejte podélně po podlahových lamelách. Podlahu nechte důkladně vyschnout. Pečlivě vybírejte čisticí prostředky na laminátovou podlahu. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, podlahové vosky ani abrazivní čisticí prostředky. Na velmi odolné skvrny můžete využít malé množství lihu nebo acetonu.
TIP: Potřebujete obnovit zašlou krásu a svěžest vaší laminátové podlahy? Vyzkoušejte čisticí prostředek s leštěnkou na laminátovou podlahu, který jí perfektně vyčistí a navrátí jí krásný vzhled.
Na dlažbu, vinyl, PCV a linoleum lze použít i silnější čisticí prostředky a jakékoliv mopy, protože se jedná o velmi odolné povrchy. Máte-li glazovanou dlažbu s hladkým povrchem, případně hladké lino, máte práci výrazně usnadněnou. Tyto podlahové krytiny mají celistvý, nenasákavý povrch, na kterém se nečistoty hůře usazují a mnohdy vám postačí teplá voda a univerzální čisticí prostředek na podlahy.
Pokud ale máte podlahu s reliéfem nebo chcete, aby vaše podlaha byla v té nejlepší kondici, vhodnější bude speciální čisticí prostředek na lino a dlažbu, který tento typ povrchu důkladně čistí a zároveň o něj i pečuje. Z podlahy odstraní zaschlou špínu, mastnoty i skvrny, dodá jí zářivý lesk a poskytne i protiskluzový efekt. Dlážděnou podlahu (případně kamennou podlahu) výborně vytřete třásňovým mopem, který zajede i do spár mezi dlaždicemi. Před vytíráním hrubých povrchů je pak obzvláště vhodné nejprve zamést nebo vyluxovat, abyste se zbavili nečistot a prachu ze spár a jiných povrchových nerovností.
Pokud se vám nezamlouvají přípravky s obsahem chemických látek nebo jste citlivější na různé alergeny, máte hned několik možností, jak důkladně umýt podlahu bez použití chemie.
Dřevěná podlaha je trvanlivá a při správné péči a pravidelné údržbě vydrží krásná dlouhá léta. Dostatečná povrchová úprava ji chrání proti poškození a dodává ji hezký vzhled.
Pro základní ošetření lakované dřevěné podlahy dobře poslouží čistič a zároveň prostředek k ošetřování dřevěných podlah, který ji šetrně ošetřuje a vytváří ochranný film.
Pokud máte voskovanou dřevěnou podlahu i zde podléhá impregnace (povrchová úprava voskem na dřevo) přirozenému opotřebení. Proto je potřeba ochrannou vrstvu pravidelně obnovovat. Pokud to nechcete dělat pomocí bavlněného hadru, doporučujeme jednodušší a rychlejší způsob – pomůže vám víceúčelová leštička na parkety a tvrdé podlahy, případně multifunkční elektrický mop s funkcí voskování a leštění. Vaše stará dřevěná podlaha opět zazáří a bude vypadat jako nová. S těmito přístroji pohodlně zvládnete:
Některé leštičky na podlahu můžete v závislosti na typu vyměnitelných kotoučů využít nejen na leštění a renovace parket, ale i na odstranění nečistot a čištění mramorové podlahy nebo dlaždic.
Po mnohaletém používání dřevěné podlahy je vhodné namáhaný povrch zejména lakovaných podlah obnovit zbroušením a novou povrchovou úpravou. Renovace dřevěné podlahy zahrnuje více po sobě jdoucích kroků:
Počáteční kontrola, zda některé části podlahy nechybí, neviklají se a zda dobře drží při sobě.
Příprava podlahy, pokud renovace parket či dřevěné podlahy vyžaduje opravy – odstranit vyčnívající spojovací materiál (např. hřebíky), vyplnit případné díry, vyměnit prasklé nebo chybějící parkety apod.
Broušení, které odstraní všechny povrchové nedokonalosti podlahy jako rýhy, škrábance, špínu, skvrny či starou barvu.
Finální povrchová úprava – nejčastěji se používá lakování, olejování nebo voskový olej.
Celková a důkladná renovace vyžaduje poměrně dost času a prostorová omezení v bytě. Pokud se rozhodnete pro renovaci dřevěné podlahy svépomocí, budete potřebovat speciální nářadí, brusky a ideálně i radu zkušeného odborníka, abyste dosáhli očekávaného výsledku.
Máte staré a zašlé dlaždice? Tady už bohužel vědro s vodou a univerzálním čističem nestačí. Pomoci může účinná chemie, ale je třeba počítat s tím, že jednotlivé vrstvy znečištění se musí odstraňovat postupně podle jejich charakteru.
V prvním kroku je nutné použít alkalický čistič, určený k odstraňování organických nečistot (organické skvrny, tuky, oleje, mastnota, šmouhy od gumy). Přípravek přitom nestačí pouze nanést a ihned začít stírat. Je potřeba ponechat mu dostatek času a nechat ho působit doporučenou dobu. Teprve pak začněte s čištěním.
Po alkalickém čistícím přípravku přijde na řadu kyselý, který dokáže znečištěné plochy zbavit vodního kamene, minerálních usazenin i rzi.
Po odstranění veškerých nečistot je nutná ochrana povrchu dlažby a zaleštění. S tím vám pomůže leštička na parkety a tvrdé podlahy nebo multifunkční elektrický mop s funkcí voskování a leštění.
Máte zašlé a špínou zanesené spáry v dlaždicích, „ozdobené“ plísní, která se čím dál tím víc rozšiřuje? Je nejvyšší čas vrhnout se na čištění spár a uvidíte, jak celá vaše podlaha prokoukne. Je hned několik způsobů, jak na to.
Při vytírání dřevěné a laminátové podlahy je důležité se vyvarovat univerzálním přípravkům na nádobí (saponátům) a různým agresivním čisticím prostředkům. Tyto odmašťovací či agresivní přípravky jsou nevhodné, protože podlahu nadměrně vysoušejí a ničí ochrannou vrstvu laku či vosku. Používejte pouze přípravky určené na dřevěné podlahy nebo PH neutrální přípravky.
V první řadě je třeba si uvědomit, že při obyčejném zametání smetákem nikdy z podlahy neodstraníte jemný prach a nečistoty tak důkladně, jako při luxování. Stejně tak zapomeňte na hadr obtočený kolem koštěte a pořiďte si kvalitní mop. Nejlepší variantou je mít doma v záloze hned oba dva základní typy mopu, tedy plochý i třásňový. Zatímco plochý mop využijete ve velké místnosti s dostatkem volného prostoru a minimem nábytku, třásňový oceníte naopak při vytírání více členitého prostoru, kde se potřebujete vyhnout spoustě překážek. V obou případech však dbejte na dokonale vyždímaný mop, abyste zamezili vzniku nevzhledných zaschlých kapek.
Pokud si myslíte, že vytírání nevyžaduje žádnou speciální techniku a stačí pouze přejíždět mopem ze strany na stranu, jste na omylu! Správně byste při něm měli vykreslovat tvar číslice 8 – jedině tak totiž nezůstane na vaší podlaze ani kousíček nevytřený.
Nejdříve zjistěte, jak dobře se dá mop vyždímat a jaká je jeho savost. Záleží také na velikosti a členitosti uklízené plochy. Například mop s velkou čisticí hlavicí není vhodný pro uklízení malých prostor. Důležitá je také teleskopická tyč mopu s nastavitelnou velikostí, aby se úklidu mohl zúčastnit každý člen domácnosti.
Rozlišujeme univerzální ploché mopy s mycím návlekem, třásňové mopy vhodné do menších prostorů s různými druhy podlah, rotační mopy umožňující vyždímání tkaniny téměř do sucha, parní mopy vhodné pro alergiky, které odstraní až 99,9 % bakterií, a geniální robotické mopy – samostatně se pohybující prachovky na podlahu.
Pro laminátové a dřevěné podlahy je vhodný rotační plochý mop z mikrovláken. Pro dlážděnou podlahu nebo jiné podlahy s nerovností je pak vhodnější třásňový mop nebo mop s třásňovým návlekem, který je schopen zachytit i nečistoty ve spárách a povrchových nerovnostech. Pro vinylové podlahy a linoleum se hodí jakýkoliv mop.
Ano, pokojové klima ovlivňuje životnost a vzhled dřevěné podlahy. Při příliš nízké vlhkosti se bude dřevo vysušovat, smršťovat a jeho spáry se budou zvětšovat. Naopak při velké vlhkosti může podlaha nabobtnat. Ideální klima pro dřevěné podlahy je teplota 20-22 °C a relativní vlhkost vzduchu 50-60 %.
Jsou určené pro většinu omyvatelných povrchů v domácnosti. Vhodné jsou na všechny typy podlah a využijete je i při úklidu kuchyně a koupelny. Podlahu sice čistí, ale nepečují o ní s ohledem na jejich specifické potřeby.
Účinně vyčistí dřevo, aniž byste se museli bát, že ho poškodí. Nejen že dřevěnou podlahu zbaví špíny a skvrn, ale obsahují i látky, které posilují její ochrannou vrstvu, naleští jí a maximálně podpoří její krásný vhled. I přes čistotu a lesk se nemusíte bát, že byste na podlaze bruslili. Tyto speciální čisticí prostředky mají protiskluzový účinek a jsou rychleschnoucí. Je ovšem potřeba vybírat je se zřetelem na typ povrchové úpravy – lakovaný, voskovaný nebo olejovaný.
Čisticí prostředky na laminátovou podlahu jsou šetrné k tomuto materiálu, přitom ho důkladně čistí a nezanechávají šmouhy. Některé čisticí prostředky zároveň i impregnují spáry a brání jejich bobtnání. Výhodou je, že většina čisticích prostředků na dřevěnou lakovanou podlahu je vhodná i na podlahu laminátovou. Mají podobné vlastnosti, tedy nejen čisticí, ale i pečující a lešticí.
Tyto čisticí prostředky mají i odmašťovací funkci a často obsahují rovněž dezinfekční složku. Jsou vhodné na omyvatelné hladké povrchy jako dlaždice, linoleum, obklady. Některé čisticí prostředky na dlažbu jsou čistič a leštěnka v jednom, pak je ale důležité, aby obsahovaly i protiskluzový efekt.
V průběhu posledních let si ověřené eko čističe získaly velkou oblibu. Jsou účinné, pro lidské zdraví nezávadné, k životnímu prostředí šetrné a krásně voní. Najdete ekologické čisticí prostředky na podlahu univerzální, ale i eko čisticí prostředky určení speciálně na dřevěné podlahy.
Je nejuniverzálnějším a nejoblíbenějším typem mopu. Má velkou šířku záběru a je určený především na větší plochy. Jednoduše se s ním vytírá, přičemž ideální je vytírání kopírující směr osmičky. Široká škála návleků vám umožní si vybrat podle typu vaší podlahy. Návlek lze z hlavice snadno odejmout a vyprat. Je vhodný především na hladké povrchy bez nerovností a spár.
Třásňový typ mopu je nejčastěji vyráběn v kulatém provedení. Hodí pro vytírání spíše menších a členitých ploch. Výborně absorbuje vlhkost a vylité tekutiny, ovšem hůře se s ním vytírají těžko přístupné rohy a místa pod nízkým nábytkem. Skvěle se hodí pro vytírání nerovných povrchů s reliéfem, jako dlážděná či kamenná podlaha.
Rotační mop může být plochý nebo třásňový. Má hlavici na otočném kloubu a díky kýblu s rotačním mechanismem umožňuje pohodlné a efektivní ždímání téměř dosucha, což je užitečné především při vytírání dřevěné a laminátové podlahy, která je citlivá na přebytek vody.
Tzv. sprejové mopy jsou praktické a skladné. Do nádržky na rukojeti mopu se nalije voda s čisticím prostředkem a ta je následně integrovaným rozprašovačem nanášena na podlahu po dráze úklidu. Využití pro konkrétní typ podlahy závisí na kvalitě ždímacího systému, ale obecně se sprejové čištění doporučuje pro lakované dřevěné a laminátové podlahy.
Parní mop nevyužívá vodu s čisticím prostředkem, ale horkou páru, která vzniká ohřevem vody v mopu. Horká pára lépe odstraní odolné nečistoty a povrchy zároveň dezinfikuje. Díky absenci jakýchkoliv čisticích prostředků je parní mop vhodný do domácnosti s malými dětmi. Parní mop je ideální především na odolné povrchy jako dlažba, není vhodný na dřevěné nebo lepené podlahy (v tomto případě je třeba dotázat se výrobce).
Robotický mop s funkcí vytírání vysaje a vytře za vás. Pokud je vybaven spolehlivou navigací, je to v podstatě samostatný spotřebič, který díky senzorům rozezná překážky v bytě a díky malé výšce se dostane i pod nábytek. Vysávání a mopování zvládne v jednom kroku a s inteligentním dávkováním vody vyčistí podlahu šetrně a důkladně. Některé robotické mopy mají dezinfekční UV světlo, které účinně odstraňuje i bakterie a alergeny.
Mnohdy investujeme do kvalitního a krásného nábytku hodně peněz a pořídíme si například stůl z masivu, krásnou dýhovanou komodu, kvalitní koženou sedačku či originální čalouněné židle. Ovšem každodenní používání a různé nehody z nich mohou udělat zcela obyčejné, nevýrazné a staře působící kusy nábytku. Správnou péčí o nábytek pak naopak docílíme nejen jeho hezkého vzhledu po dlouhou dobu, ale usnadníme si i samotný úklid, který ve finále nebudeme muset provádět tak často.
První zásada je používat vhodné čisticí prostředky na nábytek, které zohlední specifické vlastnosti a potřeby každého materiálu a jsou zárukou toho, že nábytek vyčistíte nejen efektivně, ale i šetrně. Druhá zásada je poskytovat mu pravidelnou péči a obnovovat jeho povrchovou ochranu, která zajistí větší odolnost a delší životnost nábytku.
Při čištění čalouněného nábytku nepoužívejte vodu, zůstanou pak po ní mapy vystouplé špíny. Prach vám pomůže odstranit vysavač s nástavcem na čalouněný nábytek, a pokud se vám povede na čalounění udělat skvrnu, snažte se ji vyčistit slabým roztokem mýdla s použitím houby.
Prach nebo skvrny z čalouněného nábytku nejdou tak snadno, jako z hladkých povrchů. Proto se vyplácí poskytnout čalouněnému nábytku vhodnou ochranu na textil, která bude odpuzovat nečistoty a odolá i vodě či skvrnám při nehodách, jako je vylití kávy, vína apod.
K běžné údržbě koženého nábytku postačí slabě navlhčený hadřík, který jemně setře prach a pevnou, povrchovou špínu. Případně si můžete vzít na pomoc trochu klasického mýdla typu Jelen. Kůže si ale žádá i péči v podobě impregnace, pokud chcete, aby si zachovala svůj šmrnc i několik let po zakoupení. Naimpregnujte ji ideálně hned po nákupu a poté každého půl roku.
TIP: Doporučujeme pořídit si čisticí sadu na kůži, kde najdete čistič pro efektivní odstranění nečistot bez rizika narušení barvy kožené sedačky a impregnační ochranu proti nečistotám, vlhkosti a skvrnám.
Způsob údržby dřevěného nábytku záleží na tom, jakou povrchovou úpravu má. Dřevo obecně nemá ráno vodu, a především dřevěný nábytek bez povrchové úpravy snadno pohlcuje vlhkost, která ho může poškodit. Jednodušší je pak péče o lakovaný nábytek, ovšem i zde je třeba mít na paměti, že ani lakované dřevo nesnese přílišné promáčení. Při čištění jakéhokoliv dřevěného nábytku tedy platí pravidlo, čím méně vody tím lépe.
Velké nánosy prachu setřete mírně namočeným a důkladně vyždímaným univerzálním hadříkem. Případně můžete použít vysavač s prachovým nástavcem s měkkými štětinami.
Při odstraňování jemného prachu a skvrn na lakovaném dřevěném nábytku použijte čisticí prostředky na dřevo a utěrku z mikrovlákna, případně papírovou utěrku. Tyto přípravky nejen důkladně odstraní prach, šmouhy, otisky a další nečistoty z dřevěného nábytku, ale nábytek je po něm krásně lesklý a více odolný vůči dalšímu usazování prachu i otiskům prstů. Navíc příjemně voní a jejich velkou výhodou je i snadné použití.
Pozn.: K čištění nábytku nepoužívejte kuchyňské čistící prostředky, a to ani v případě, že vám dojde váš oblíbený čisticí prostředek na dřevěný nábytek. Tyto odmašťovací přípravky mohou vést k poškození ochranné vrstvy a následně ke zničení nábytku. Raději použijte pouze navlhčený bavlněný hadřík.
Dýhovaný nábytek působí krásně a exoticky, když je nový, ale udržet ho v dobrém stavu po dlouhá léta znamená o něj dobře pečovat. Jinak můžete o původně krásný kousek přijít nebo přijde na řadu nutná renovace dýhovaného nábytku, což ovšem není tak zcela jednoduché s ohledem na mnohdy jedinečnou strukturu dýhy.
Dýhovaný nábytek má v mnoha ohledech stejné vlastnosti jako nábytek z masivního dřeva, protože se ale jedná o velmi tenkou vrstvu dřeva, lze ji snadno poškodit. V žádném případě nepoužívejte na čištění dýhovaného nábytku mokrý hadr. Pro zachování původního vzhledu na něj nepokládejte vlhké (mokré) ani horké předměty a v případě potřísnění tekutinou ho ihned utřete do sucha (toto je vhodné dodržovat u jakéhokoliv dřevěného nábytku).
Na dýhovaný nábytek nejdříve naneseme alkoholový čisticí přípravek a utěrkou z mikrovlákna prach a nečistoty setřeme. Poté jej necháme důkladně vyschnout. U dýhovaného nábytku hrozí, že časem může dojít k vysušení a následnému zkroucení nebo popraskání dýhy, proto by ošetření dýhy mělo být součástí její pravidelné údržby. Nejvýhodnější a nejjednodušší je použití čisticího přípravku na dřevo, který bude o dýhu zároveň i pečovat a poskytne ji pravidelnou ochranu.
TIP: Návštěva za dveřmi a vy jste nestihli uklidit? Pokud budete mít po ruce čisticí ubrousky na dřevěné plochy, setřete prach bleskurychle a pohodlně a nábytek ještě vyleštíte.
Máte doma starý nábytek, který již působí poněkud sešle a unaveně? Než začnete pokukovat po novém, zkuste nejdříve najít způsob, jak oživit starý nábytek, který vám může udělat ještě dobrou službu.
Jestli máte na půdě nebo od babičky skvostný kus nábytku, jehož krása je ovšem ukrytá pod nánosem špíny a staré barvy, bude to chtít větší zásah a samozřejmě více času i námahy. Ale výsledek bude určitě stát za to.
Všechna stará barva a špína, která je mnohdy doslova zažraná do dřeva musí pryč. To můžete provést ručně se skelným brusným papírem nebo si můžete na pomoc vzít brusku a brusným papírem nakonec jen povrch začistit. Pro ošetření dřevěného povrchu zvolte brusný papír hrubšího zrnění.
Případná poškození jako prasklinky, vrypy, rýhy, díry a další nerovnosti je třeba opravit. Nejdříve štětečkem důkladně odstraňte prach a nečistoty, a poté použijte tmel na dřevo, který je dostupný v různých barevných odstínech.
Ve finále přetřete nábytek novým nátěrem nebo pouze bezbarvým lakem. Pokud chcete, aby zůstala viditelná struktura dřeva, můžete nábytek namořit nebo použít olej či včelí vosk.
TIP: Přirozenou krásu dřeva podtrhne, dřevo zpevní a ochranu před vlhkostí i zašpiněním poskytne ochranná politura na dřevo. S použitím jemného hadříku z mikrovlákna, který nevytváří šmouhy a umožní rovnoměrné rozleštění, dosáhnete perfektního výsledku.
Pokud dojde u dýhovaného nábytku pouze k povrchovému poškození, poškrábání nebo se objeví nějaká ta rýha, stačí povrch dýhy vyleštit a případné vrypy vyplnit truhlářským voskovým tmelem vhodné barvy.
Horší případ je, pokud se dýha začne odlupovat nebo vybulovat. To je třeba začít řešit hned, jinak se dýha zcela uvolní a odlomí. Novější kusy dýhovaného nábytku jsou lepené lepidlem. V takovém případě postačí odloupnutou dýhu s mírným tlakem několikrát přežehlit středně horkou žehličkou. U staršího kusu, který se lepil klihem, odloupnutou dýhu nejdříve změkčete přes vlhký hadřík teplou žehličkou, pak pod ni například stříkačkou zaveďte trochu klihu a palcem ho uvnitř rozetřete.