AlzaPlus+ Reklamace či vrácení?

Jak na těžbu kryptoměn s Simplemining.net (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Jak spustit mining a jak vlastně začít těžit kryptoměny? Možností je spousta a dnes vám ukážu jednoduchý návod, jak to dělat levně, téměř bez starostí a hlavně uživatelsky příjemnou cestou. Odpovědí je služba Simplemining.net, kterou sám od začátku používám a po prozkoumání všech možných alternativ mi nejvíce vyhovuje.

i

Těžba pomocí USB flashky?
Jistě už víte, že k těžbě kryptoměn potřebujete buďto drahá a úzce zaměřená ASIC zařízení, anebo grafické karty. Kromě množství grafických karet budete potřebovat i vhodnou základní desku, PCI-e x16 to x1 risery, vhodné napájecí zdroje a v neposlední řadě něco, na čem vám poběží těžicí software (miner). Těžit můžete na operačním systému Windows 10, ke kterému ovšem potřebujete SSD/HDD disk a to něco stojí. Existuje ale i sofistikovaný způsob, jak těžit jen pomocí 8GB USB flashky, která stojí pár kaček. O něm si povíme dnes.

Těžba se Simplemining.net – OBSAH

  1. Simplemining.net: Jak snadno těžit kryptoměny?
  2. Simplemining.net: Jak vytvořit USB flashku se SMOS pro NVIDIA
  3. Simplemining.net: Nastavení miningu a těžebních rigů
  4. Simplemining.net: Taktování GPU a navýšení výkonu
  5. Simplemining.net: Nejsnadnější způsob, jak začít s těžbou kryptoměn?
  6. Bonus: Zdanění těžby kryptoměn (teorie a praxe)

Simplemining.net aneb snadná těžba virtuálních měn

Oficiální video služby Simplemining.net.

Simplemining je v podstatě hotové řešení, ke kterému už nebudete potřebovat nic dalšího. Služba používá svůj vlastní operační systém založený na Linuxu (Ubuntu 16.0.4 LTS) pod názvem SMOS. V části Download and Requirements jsou tři druhy operačních systémů.

Mining; těžba; Simplemining.net
K dispozici jsou tři verze operačního systému pro Simplemining.
  1. První image slouží pro těžbu s grafickými kartami NVIDIA a AMD RX 370/380/390/470/480/570/580.
  2. Druhý je určen pro AMD RX 590 / VEGA 56/64 / AMD Radeon VII.
  3. Třetí image se používá pro starší grafické AMD karty R9 série 200 a 300.

Simplemining.net: Jak vytvořit USB flashku se SMOS pro NVIDIA

i Kde koupit bitcoin a litecoin? Vyzkoušejte jeden z našich platebních terminálů, které najdete ve všech prodejnách Alza.cz!
Etcher SMOS NVIDIA; flashdisk
Pro vytvoření USB flasky se SMOS doporučujeme použít Balena Etcher.

Pokud těžíte na kartách NVIDIA, budete potřebovat již zmíněný obraz SMOS s názvem SimpleMiningOS (4.17.19-17-amd18.20-nv430.40). Název image se v průběhu času mění s aktualizací ovladačů či verze kernelu. Výhodou tedy je, že SMOS už má integrované ovladače pro vaše grafické karty, takže nemusíte nic dodatečného instalovat. Spustíte si aplikaci Balena Etcher (ke stažení zde). Nejprve zvolíte stažený image, poté vyberete USB flashku, na kterou chcete SMOS nainstalovat, kliknete na modré tlačítko Flash!, a pak už jen čekáte na dokončení procesu.

Simpemining config; jak nastavit
Zadejte svůj mail, pod kterým jste se zaregistrovali na Simplemining.net.

Jakmile se flashování dokončí, vytáhněte USB flashku a hned ji připojte zpět. Na ní naleznete soubor config.txt, ve kterém změníte mailovou adresu na tu, pod kterou jste si vytvořili účet na Simplemining.net.

i Co to je Proof of Work? Těžba kryptoměn je založená na dokazování odvedené práce. Co to vlastně znamená a jak Proof of Work funguje se dozvíte v našem článku: Proof of Work a Proof of Stake (VŠE, CO VÍME).

Simplemining.net: Nastavení miningu a těžebních rigů

Jedině tak Simplemining pozná, ke kterému účtu těžební rig patří. Zapněte svůj mining rig a do pár minut se automaticky dokončí celý proces registrace na server Simpleminingu. Pokud vše proběhlo v pořádku, stroj se zobrazí v záložce RigList.

SMOS Riglist; simplemining
Dashboard Simpleminingu, ze kterého se provádí značná část operací, které budete potřebovat.

V první chvíli, když se těžební rig příhlasí do administrace poprvé, načte defaultní (výchozí) skupinu. V Simpleminingu je potřeba každý rig přiřadit ke skupině (Group Config). Každá skupina má své specifické nastavení co do volby těžicího softwaru (mineru) včetně nastavení mining poolu a všech dalších parametrů.

SMOS Option; nastavení Simplemining
Sekce Group Config nabízí bohaté možnosti volby nejrůznějších těžebních softwarů.

Vyberte si miner, který podporuje těžbu kryptoměny, kterou chcete těžit a zvolte nejnovější (poslední) verzi. Po kliknutí na zelené tlačítko Use se vám otevře okno s konfigurací vybraného softwaru pro těžbu.

SMOS OVERCLOCKING; taktování grafické karty
Zde se nastavuje konfigurace a veškeré parametry pro vybraný miner.

V položce Selected Miner vidíte, jaký těžební software a verzi nastavujete. V Miner OPTIONS je pak potřeba nastavit přesnou konfiguraci parametrů, se kterými se těžební software spustí. Pokud nevíte, jak přesně má konfigurace vypadat, stačí kliknout o kousek níže na modré tlačítko Show more info, kde bývá zpravidla ukázka konfigurace včetně odkazu na stránky vývojáře daného mineru.

Jakmile máte vyplněno, stačí kliknout na modré tlačítko Save. Pokud už máte ke skupině přiřazeny nějaké rigy, dojde automaticky k restartu mineru, případně můžete zvolit i restart celého stroje, pokud potřebujete.

SMOS OVERCLOCKING; taktování grafické karty
A nyní už zbývá přiřadit skupinu k danému rigu.

Vratťe se do Dashboardu a zaškrtněte vybraný rig nebo rigy, klikněte na modré tlačítko Actions a zvolte hned první položku Group Config. Dále jen vyberete vámi vytvořenou a požadovanou konfigurační skupinu a opět potvrdíte modrým tlačítkem Save. V tuto chvíli si všechny zaškrtnuté těžební rigy zvolí vybraný miner nastavený pod přiřazenou konfigurační skupinou a začnou těžit.

Simplemining.net: Taktování GPU a navýšení výkonu

Simplemining má stejným způsobem pořešeno i taktování neboli overclocking grafických karet pro zvýšení těžebního výkonu. Stačí tedy vytvořit skupiny (OC Group) pro specifické algoritmy a typy grafických karet, které pak už pouze přiřazujete jednotlivým rigům dle potřeby.

SMOS OVERCLOCKING; taktování grafické karty
Vytvoření OC skupiny nabízí hojné možnosti nastavení, zejména pro karty AMD.

Možnosti OC skupiny nabízejí tradiční offsety frekvence jádra grafické karty (Core MHz) i videopamětí VRAM (Memory MHz). Offset je hodnota v MHz nad defaultní (výchozí) frekvencí, kterou nastavil výrobce. V některých případech u těžby různých kryptoměn ale zvýšení frekvence vůbec neškáluje (neroste výkon), u jiných ano.

Klasikou je pak Power Limit, kdy lze kartě nastavit maximální spotřebu ve wattech. S tím samozřejmě souvisí i Target Temperature, což je maximální povolená teplota jádra grafické karty ve stupních Celsia a Minimum Fan speed, tedy minimální otáčky ventilátorů v procentech.

Pokročilé nástroje

Pokud přepnete modrý slider Advanced tools do pravé pozice, zaktivují se vám rozšířené možnosti ladění a tweakování výkonu. Pro grafické karty NVIDIA je zde k dispozici OhGodAnETHlargementPill, kterému jsme věnovali samostatný článek.

Pro AMD tu máme nástroj RXBoost, což je obdoba zmíněné pilulky a pro ladění časování VRAM pamětí je zde implementovaný nástroj amdmemorytweak. Jakmile máte nastaveny všechny parametry, stačí kliknout na modré tlačítko Add.

SMOS OVERCLOCKING; taktování grafické karty
A nyní už zbývá jen přiřadit OC skupinu k danému rigu.

Stejně jako při přiřazování konfigurační skupiny (Group Config) vyberete zaškrtnutím vybrané mining rigy v Dashboardu, vyberete Group OC - link, vyberete OC skupinu a vše potvrdíte modrým tlačítkem Save. Za pár vteřin dojde k restartu těžebního softwaru, který se tentokrát načte s navolenými hodnotami, které jste si v OC Group nastavili.

Simplemining.net – nejsnadnější způsob, jak začít s těžbou?

Ačkoliv těžba pomocí Simplemining.net nemusí vyhovovat každému, mně a několika dalším těžařům se osvědčila a mám pozitivní reference i z jejich strany. Tento způsob je asi to nejlehčí a nejméně náročné řešení, které znám.

Zároveň jde, dle mého názoru, o způsob, který pokrývá vše, co k těžbě po softwarové stránce potřebujete a budete potřebovat. Simplemining má za sebou silný a stále pracující tým lidí, kteří tuto službu konstantně posouvají vpřed a udržují možnosti celého systému neustále aktuální, ať už jde o minery či ovladače grafických karet.

Bonus: Zdanění těžby kryptoměn (teorie a praxe)

Těžba kryptoměn jako taková naplňuje znaky podnikání, a je tedy nutné zřídit si živnostenské oprávnění a přihlásit se k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Zároveň je však s daněním těžby spojena spousta kontroverzních otázek, na které se pokusíme odpovědět v následujících odstavcích.

Daň z příjmů fyzických osob

Pokud kryptoměny těžíte, jedná se typicky o soustavnou činnost, na kterou potřebujete živnostenské oprávnění. Těžba generuje příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů. Dovedu si ale představit i příležitostnou nebo jednorázovou těžbu, jestliže si třeba na chvíli otestuji těžbu v prohlížeči a pak již nic netěžím. Pak by se příjem zdaňoval jako příležitostný podle § 10 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů a do částky 30 000 Kč ročně by byl osvobozen.

kryptomeny, dane, tezba, alza

Každopádně v rámci podnikání je pro účely zdanění třeba postupovat jako při získávání věci vlastní činností. Zvýšení majetku v podobě nabytí věci vlastní činností těžbou není příjmem. Daní se až první následující transakce – prodej za fiat, směna za jinou kryptoměnu nebo nákup zboží či služeb.

Jedná se o živnost volnou, obor Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály. Co do výdajů, můžete využít 60% paušál, nebo skutečné náklady. V případě skutečných výdajů se bude jednat o výdaje za energii, nájem prostor a pořizovací cenu těžebních přístrojů.

Daň z příjmů právnických osob

I v rámci právnických osob musíte mít pro těžbu živnost. O kryptoměnách vzniklých těžbou se bude účtovat jako o výrobcích. Stejně jako u zdanění fyzických osob, je třeba postupovat jako při získávání věci vlastní činností. Nezapomeňte na aktivaci nákladů do pořizovací ceny, protože o těžbě kryptoměn se účtuje jako o výrobě vlastní činností.

i Rádi byste se o kryptoměnách v účetnictví a v daních dozvěděli více? Pak mrkněte na náš komplexní článek, kde se dozvíte například i jak danit obchodování s kryptoměnami na burze či jak danit příjem kryptoměn za své služby a zboží!

Vlastní náklady zahrnují zejména přímé náklady na těžbu, včetně mezd. Vlastní náklady mohou (ale nemusí) zahrnovat poměrnou část správní režie. A konečně, vlastní náklady nezahrnují náklady na prodej kryptoměn.

Kryptoměny nenaplňují definici pro účtování o kurzových rozdílech podle zákona o účetnictví ve spojení s příslušným ustanovením vyhlášky pro podnikatele. O kurzových rozdílech se v případě kryptoměn neúčtuje. Výnos z těžby nastane opět až prvním prodejem nebo směnou natěžené kryptoměny. Dokud ji jen držíte, nic nedaníte, bez ohledu na změnu hodnoty.

Daň z přidané hodnoty – DPH

Oblast DPH je u těžby poměrně kontroverzní, nicméně převažující názor je, že těžba nespadá do předmětu DPH. Žádné DPH na výstupu u těžby není. Důvodem je nedostatečná vazba mezi aktivitou a odměnou, která je založena na náhodě. Tím pádem není možné odečíst DPH z přijatých plnění, která souvisejí s těžbou.

Vzhledem k těžbě v poolech je ale vazba mezi činností a odměnou velice těsná. A například v Polsku soud již rozhodl, že se s těžbou bude zacházet jako se standardní službou. Zatíženou DPH, případně osvobozenou s nárokem na odpočet, jestliže je odběratelem zahraniční podnikající osoba. Toto bude muset být sjednoceno unijním výkladem. Můj názor je takový, že individuální těžba DPH nepodléhá, kdežto těžba v poolech už ano.

Jak na těžbu kryptoměn s Simplemining.net (NÁVOD): Autoři článku

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

Michal Mikle - autor článku o službě Simplemining.net.
Michal Hanych

Mgr. Ing. Michan Hanych

Vlastním poradenskou společnost SimpleTax a jsem partner advokátní kanceláře SimpleLaw. Mým typickým klientem je společnost, jejíž účetní nebo poradci si už na daňové právo sami netroufají. Druhou skupinou klientů jsou samotní advokáti a účetní, kteří potřebují specializovanou radu. V mé profesní kariéře mě baví dlouhodobě dvě oblasti: paragrafy a finance. Rád je rozplétám nebo spojuji dohromady, kde je třeba. Proto dokážu poradit v daňovém právu. Nejvíce mě baví spory s finančním úřadem.

Michal Hanych - autor bonusové kapitoly Zdanění těžby kryptoměn (teorie a praxe).
5,0
Vynález jménem Bitcoin
Kniha - 114 stran, česky, brožovaná bez přebalu matná

299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC01
Bitcoin: Odluka peněz od státu
Kniha - autor Josef Tětek, 116 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá

299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC03
5,0
21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory
Kniha - autor Gigi, 150 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá

299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC05
5,0
Bitcoinový standard
Kniha - autor Saifedean Ammous, 336 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá

499,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC04
Bitcoinové peníze
Kniha - autor Michael Caras, 34 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá

199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKPBTC02
4,8 329×
TREZOR One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

1 699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran

99,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
4,8 329×
TREZOR One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

1 699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
4,6 43×
Ledger Nano X Onyx Black Crypto Hardware Wallet
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání

3 849,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT7d
5,0
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran

195,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
4,9 67×
TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager

5 390,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1d
Google Titan Bluetooth
Autentizační token bezpečnostní klíč pro dvoufaktorové ověřování, FIDO

Cena nebyla stanovena
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: GOOGLET2
Google Titan USB-A
Autentizační token bezpečnostní klíč pro dvoufaktorové ověřování, FIDO

Cena nebyla stanovena
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: GOOGLET1
4,5
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

25 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc103c
4,5
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc101c
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: XXhdc002
4,5
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc102c
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací