Před lety možná platilo, že instalace operačního systému by zasloužila samostatný vědní obor, dnes tomu tak ale již není. Microsoft se snaží zpřístupnit instalaci Windows co možná největšímu množství uživatelů. Díky řadě zjednodušení tak dokáže systém Windows 10 s malou pomocí nainstalovat bez nadsázky každý, což si nyní ukážeme v našem průvodci. Jak tedy nainstalovat Windows 10?
i
Jak nainstalovat Windows 11? Připravili jsme pro vás podrobný návod.
Nejprve je třeba si uvědomit, jak jste svůj operační systém zakoupili. Windows 10 lze dnes pořídit jako krabicovou verzi s fyzickým nosičem, což může být DVD nebo modernější USB flash disk. Druhou možností, jak přijít k legálnímu Windows, je samozřejmě elektronická licence.
Samotná instalace systému Windows 10 má u všech variant stejný průběh, liší se však přípravnými fázemi. Zatímco instalaci z fyzického média spustíte pouhým načtením DVD nebo flashky v počítači, u elektronické licence je nutné nejdříve takové médium vytvořit. Společně si vše postupně projdeme.
Ještě před začátkem je vhodné upozornit, že existují dva druhy instalace Windows: tzv. „čistá“ instalace a „upgrade“. Čistá instalace se provádí na prázdný disk obvykle na novém PC, anebo pokud chcete systém přeinstalovat od píky – je třeba si ale uvědomit, že v tomto případě dojde k odebrání všech dat na dotčeném disku. V průběhu instalace tedy dostanete šanci naformátovat všechny dostupné diskové oddíly, a udělat tak svůj počítač perfektně nezatížený jakoukoliv minulostí.
Kromě „čisté“ instalace můžete také provést „upgrade“, který vám umožní zachovat soubory, nastavení i aplikace. Upgrade systému, například ze starší verze Windows na Windows 10, je samozřejmě mnohem přímočařejší, nezajistí vám ale nový start s čistým štítem. Obě možnosti během návodu včas připomeneme, není ale od věci si je předem rozmyslet. Rovněž vyzýváme k zálohování dat, které je doporučené u každé manipulace se systémem.
Ze všeho nejdříve si však ukážeme, jak vytvořit instalační USB disk. Pokud již své instalační médium máte, přeskočte na kapitolu 3 „Nabootujte instalaci Windows 10 z USB nebo DVD“.
Pokud jste si pořídili licenci Windows 10 skrze digitální distribuci, získali jste přístup k potřebným instalačním souborům. Jedná se s nejvyšší pravděpodobností o obraz disku (přípona ISO), který bude třeba přenést na na fyzické médium, tedy vypálit na DVD nebo nahrát na USB disk. Vzhledem k vymírání optických mechanik se použití flash disku jeví jako lepší varianta, a my tedy vám ukážeme, jak takový instalační disk vytvořit.
Bootovatelný USB flash disk můžete realizovat pomocí aplikace Windows Media Creation Tool, která je dostupná přímo na internetových stránkách Microsoftu. V několika málo krocích jím lze vytvořit ISO soubor, DVD disk nebo USB flash disk, ze kterého je možné systém nainstalovat. Software nepracuje s obrazy ISO, veškerá potřebná data si stahuje z internetu, proto bude vytvořené médium v aktuální verzi včetně všech bezpečnostních aktualizací.
Pokud je některá část procesu instalace Microsoft Windows 10 zrádná, je to tato. Její záludnost tkví v nutnosti přenastavit pořadí bootování zařízení. Pokročilým uživatelům to bude připadat jako hračka, ti, pro které je ale BIOS sprosté slovo, by ale mohli být lehce vyděšení. Není se čeho bát. V této fázi je naším úkolem změnit posloupnost zařízení, ze kterých bude počítač po spuštění číst data. To zajistíme přes boot menu, kterým však nemusí být BIOS vybaven a může být nutné navolit tuto prioritu přímo v jeho prostředí. Nástupcem BIOS je systém UEFI, se kterým se dnes setkáte pravděpodobněji. Kromě řady inovací může přinášet také přívětivější uživatelské prostředí.
Nastavení priority bootování zajistí, že se po zapnutí PC načte obsah USB:
Po relativně nepřehledném prostředí BIOS se dostáváme zpět na přímočarou dráhu potvrzování jednoduchých oken. Microsoft se snažil instalaci svého systému Windows 10 co nejvíce usnadnit, což se mu poměrně daří, a přestože jsme si jisti, že k samotné instalaci není naše pomoc úplně potřeba, rozhodli jsme se pro vás malého průvodce připravit.
Aktivaci Windows 10 můžete provést hned několika způsoby, přičemž mezi ty nejjednodušší patří aktivace při instalaci a aktivace v nastavení po instalaci. V obou případech budete k aktivaci Windows potřebovat licenční klíč. Pokud chcete vědět, jak provést aktivaci při instalaci, přejděte ke kroku číslo 3 v předchozím návodu tohoto článku. Jestliže naopak budete provádět aktivaci až po kompletním nainstalování Windows 10, postupujte podle návodu níže.
Nainstalovat Windows 10 bez aktivace je plně legální, licenční klíč totiž můžete vložit také až ve chvíli, kdy je systém připraven k použití. Nicméně pokud tak neučiníte, Windows 10 budou i nadále fungovat relativně bez problémů. Průběžně budete získávat všechny aktualizace systému a bez větších omezení zůstanou zpřístupněny i všechny hlavní funkce. Přijdete ale o možnost přizpůsobení vzhledu – o změnu barvy, pozadí, motivů nebo fontů.
Navíc se vám bude v pravém dolním rohu plochy, a také na několika dalších místech, zobrazovat hlášení „Aktivujte Windows“, neustále vám připomínající, že váš systém neodpovídá stavu, v jakém by měl být. Kromě toho nemůžete při řešení problémů počítat se zákaznickou podporou ze strany Microsoftu. Kdykoliv ale lze bez postihu aktivovat Windows 10 licenčním klíčem, a zpřístupnit tak všechny odepřené funkce a služby.
Windows 10 nakonec není konečná verze Windows
Při vydání Windows 10 (29. července 2015) nás Microsoft dlouze přesvědčoval, že právě tato verze bude poslední v rámci číslovaných Windows. Další vylepšení byla plánovaná výhradně jako jarní a podzimní aktualizace. Nicméně postupem času došlo u Microsoftu ke změnám, což se projevilo ve vydání Windows 11 dne 5. října 2021.
Naštěstí Microsoft zvolil poměrně jednoduchou migraci pomocí automatické aktualizace, kdy na kompatibilní hardware stačilo pár minut a po jednom restartu vás místo Windows 10 vítalo prostředí Windows 11. Celá akce byla pochopitelně zcela bezplatná.
V tuto chvíli však není patrné, zda někdy v následujících letech dojde i na Windows 12 nebo jednoduše Microsoft zruší číslování a budeme mít pouze operační systém Windows bez konkrétního uvedení verze.
V roce 2020 už nelze doporučit používání Windows XP, Vista ani 7. Navzdory své historické oblíbenosti nejsou tyto systémy již podporovány Microsoftem, což znamená především ztrátu bezpečnostních aktualizací. Jejich absence dělá počítač zranitelným vůči nejrůznějším útokům, proti kterým vás nemusí ochránit ani antivirový program. Pokud tedy chcete opět pracovat se zabezpečeným systémem, měli byste přejít na Windows 10.
Ty, stejně jako ostatní produkty, je samozřejmě nutné zakoupit, můžete si ale pořídit elektronickou licenci, která vám bude doručena ihned po zakoupení, takže nemusíte na nic čekat. Přijde vám odkaz, na němž najdete licenční klíč, který vložíte skrz aktivační proces do Windows tak, jak je to popsáno v kapitole Aktivace Windows 10. Případně si můžete pořídit krabicovou verzi a přijít si pro ni na pobočku. V obou ale můžete začít Windows 10 rovnou instalovat pomocí Windows Media Creation Tool. Tento proces popisujeme v našem návodu výše.
Když přijde na identifikátory, podle kterých je systém Windows 10 vázán na hardware počítače, není Microsoft příliš konkrétní. Na svém webu píše „významné změny hardwaru, jako je například výměna základní desky“, což znamená, že může, ale nemusí jít o změnu základní desky. Licence se může z počítače vytratit i při provedení jiných změn, které Windows vyhodnotí jako „významné“. Jde o výměnu pevného disku? Pevného disku a operačních pamětí? Pevného disku, operačních pamětí a grafické karty? To zřejmě není nikdo schopen s jistotou říci.
Dnes je s Windows 10 naštěstí opětovná aktivace v případě změny hardwaru výrazně jednodušší než za dob starších systémů. Licenci lze totiž propojit s osobním účtem Microsoft (učiníte tak v Nastavení → Aktualizace a zabezpečení → Aktivace). V případě, že se po výměně některé z komponent hlásí Windows jako neaktivní, stačí spustit poradce při potížích s Windows Update (Aktualizace a zabezpečení → Odstranit potíže → Další poradci při potížích), který změnu hardwaru odhalí a systém znovu aktivuje.
O tom, „Jak nainstalovat Windows 10“, máme již poměrně detailní představu. Doufáme, že vám náš průvodce pomohl úspěšně realizovat instalaci systému Windows 10 a přesvědčil vás o jednoduchosti celého procesu. Instalace Windows 10 je totiž hračka!