Vychutnat si filmovou či herní zábavu na velkém plátně a přitom v pohodlí domova je pro mnohé lákavá představa. Právě tu se japonská firma Epson snaží svými projektory už nějaký pátek naplňovat. Při výběru nového projektoru se však v záplavě technických parametrů člověk snadno ztratí a zapomene, že rozlišením, svítivostí či kontrastem to zdaleka nekončí. V tomto článku se proto zaměříme na ty praktičtější otázky, a to kam nový projektor umístit a jak ho nastavit pro své potřeby.
Výběr té správné místnosti, kam projektor umístit, je zásadní. Pro co nejlepší kvalitu obrazu je samozřejmě potřeba co největší tma. Vždyť i když si zajdete do kina, tak promítač celý sál nejdříve ponoří do temnoty, než spustí film. Ideální místnost pro projektor je proto ta, která se dá dobře zatemnit. Čím více světla do místnosti proudí, tím vypadá promítaný obraz hůře. Barvy ztrácejí hloubku a výrazně se snižuje kontrast. Proto tento aspekt nepodceňujte, a pokud to s projektorem myslíte vážně, investujte do pořádných závěsů. Ideálně by při promítání mělo jediné světlo v místnosti přicházet ze samotného projektoru.
Důležitá je samozřejmě i plocha, na kterou se chystáte promítat, a její bezprostřední okolí. Kvalitní plátno zajistí, že ze svého projektoru dostanete maximum. Pozor na světlý nábytek v okolí plátna, který bude způsobovat odraz světla a může zkreslovat barvy promítaného obrazu. To samé hrozí, pokud bude obraz promítaný příliš blízko u bílého stropu nebo stěny. Pokud máte obavy z tvaru místnosti nebo nerovností na stropě v místě, kam byste chtěli projektor připevnit, nezoufejte. Epson projektory se pyšní univerzálním držákem s jednoduchou instalací a možností úpravy sklonu. Není proto problém držák naklonit do takové polohy, jež bude ideální pro promítání.
Bohužel bez drátů se projektor neobejde. Minimálně k elektrické zásuvce je potřeba dostat se vždy. Jak to tedy udělat, aby nám nevzhledné kabely nevisely po celé místnosti? Máme hned několik možností. Ta, která se nabízí jako první, je využití lišt. Seženete je snad v každém kutilském obchodě a jejich instalace není nic složitého. Stačí je přilepit lepidlem, nebo přivrtat a rázem máte kabely z očí. Trochu nevšedním řešením je nechat kabely viditelné a udělat z nich součást místnosti. Můžete je vést po stropu a stěnách v různých záhybech a obloucích a přidělat k nim například papírové dekorace. Fantazii se meze nekladou.
I tak však platí, že čím méně kabelů, tím lépe. Naštěstí nám v tomto ohledu Epson vychází vstříc a vybrané projektory vybavil bezdrátovou technologií. Podpora Miracast vám dovolí bezdrátově propojit svůj počítač, notebook a další zařízení přímo s projektorem. Pro Android a iOS zařízení je dostupná aplikace Epson iProjection, díky níž máte během pár kroků přístup ke sdílení obrazovky. Můžete tak přes projektor pouštět cokoliv, co vám zrovna hraje na mobilu, s téměř nulovým zpožděním.
Obecně platí, že projektor by měl být připevněn kolmo k promítacímu plátnu. Pokud ale bydlíte například v bytě s vysokými stropy, nemusí to být vždy možné. Pak nezbývá než přístroj naklonit, abyste výsledný obraz dostali do požadovaného místa. Po spuštění však zjistíte, že namísto obdélníku vám projektor celý obraz zkreslil do lichoběžníku. Co teď?
Výše nastíněný problém vyřeší funkce, která se výstižně nazývá vyrovnání lichoběžníku. Ta vám umožní obraz převést zpět na obdélník, a to nejen horizontálně, ale i vertikálně. Ideální je, pokud je tato funkce automatická, od oka se totiž obraz těchto rozměrů poměrně těžko vyrovnává. Je důležité také uvést, že tato úprava má své nedostatky. V závislosti na rozsahu korekce se sníží výsledné rozlišení obrazu. Proto se doporučuje využívat ji jen minimálně.
Projektor Epson tedy máte konečně nainstalovaný a hezky vám visí u stropu. Co dále? Je čas pohrát si s nastavením promítaného obrazu. Jak už jsme zmiňovali výše, obraz příliš blízko světlého stropu nebo stěny nedělá dobrotu. S funkcí Lens Shift neboli posunu objektivu to však jednoduše vyřešíte. Díky této vychytávce můžete promítaný obraz vertikálně i horizontálně posunout bez jakéhokoliv zkreslení či ztráty na kvalitě. Nemusíte se tedy bát, že vás čeká přemisťování celého projektoru jen proto, že vám při prvním spuštění obraz nemíří přímo na plátno.
Na závěr už jen zbývá rozhodnout se, jak velký chcete výsledný obraz mít. S funkcí Zoom si můžete uhlopříčku promítaného obrazu upravit během chvilky. Nevzniká tedy žádný problém, pokud byste si v budoucnu pořizovali větší plátno nebo projektor přemisťovali do jiné vzdálenosti.
Kvalitní projektor se řadí do vyšší cenové kategorie zábavních zařízení, takže se nabízí otázka, jak dlouho s ním můžete počítat. Epson uvádí, že lampy jejich projektorů vydrží až 7 500 hodin. Když to převedeme do uchopitelnějšího měřítka, vychází to na sledování jednoho filmu každý den po dobu přibližně 11 let. Pokud se ke svému projektoru budete chovat šetrně, bude lampa to poslední, co bude třeba řešit. Připravte se tedy na to, že s vámi vaše nové zařízení nějakou dobu zůstane.
Jak vidíte, koupě projektoru není jen o tom najít ten s nejlepšími parametry. Rozhodování velkou měrou ovlivní i jednoduchost instalace a možnost přizpůsobení promítaného obrazu dle potřeb místnosti.
Projektory Epson v tomto směru excelují. Když k tomu přidáme i jejich bezdrátové možnosti a dlouhou životnost zařízení, nemůžete jejich koupí udělat chybu.