Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Sdílej a ušetři Letní pohoda

Jak postavit chytrou domácnost

Zobrazit katalog

V éře chytrých telefonů a internetu věcí není chytrá domácnost již dávno jen výmyslem ze sci-fi nebo technologickou hříčkou. Do našich životů přirozenou cestou přináší více pohodlí a kontroly, které jdou ruku v ruce s úsporou financí i energie. Na trhu však existuje široká nabídka produktů a komunikačních protokolů, což může laika zbytečně odradit. Proto se vám v našem průvodci pokusíme objasnit základní pojmy a poradit, na co se při stavbě chytré domácnosti zaměřit.

Chytré telefony byly teprve začátek – dnes s jejich pomocí můžete ovládat kompletní domácnost. Koncept SmartHome přestal být sci-fi fantazií nebo technologickou hříčkou pro geeky a stal se realitou dostupnou pro každého. Chytrou domácnost zvládnete vybudovat sami, bez tahání kabelů a složité instalace. A získáte pomocníka, který zjednoduší každodenní činnosti, zvýší bezpečnost domova a sníží energetické náklady.

Jak postavit chytrou domácnost

Jak na chytrou domácnost?

 1. Při plánování chytré domácnosti zvažte, zda vám postačí některá z jednoúčelových sad, nebo plánujete skutečně komplexní a centralizovaný smart home.

 2. Postačí-li vám pár samostatných smart zařízení, můžete se pustit do výběru. Chcete-li však inteligentní domácnost rozšiřovat i budoucnu, v první řadě vyberte centrální jednotku s podporou univerzálních protokolů jako ZigBee, Z-Wave nebo Apple HomeKit.

 3. V době masivního nástupu zařízení spolupracujících s chytrými asistenty Siri, Google Assistant nebo Amazon Alexa vezměte v úvahu i operační systém chytrých zařízení ve vaší domácnosti.

 4. Nebojte se! Inteligentní domácnost zvládne sestavit i méně zkušený uživatel. Nastavení jednotlivých úkonů a chytrých spotřebičů je intuitivní a jednoduché.

Jak začít s chytrou domácností?

Jako je to u spousty moderních technologií, také pro chytrou domácnost platí, že její základ by mělo tvořit ideálně stabilní, vysokorychlostní a bezdrátové internetové připojení. Všichni členové chytré domácnosti spolu totiž komunikují prostřednictvím specializovaných aplikací a příslušné WiFi sítě – při zřizování chytré domácnosti proto není nutné rozbourávat celý byt.

Mimo internetové připojení jako takové je třeba vhodně zvolit také WiFi router. Ten by měl vždy umět operovat ve dvou frekvenčních pásmech (2,4 GHz a 5 GHz), jelikož někteří členové chytré domácnosti fungují pouze na jedné z uvedených frekvencí. Zároveň je třeba pohlídat, aby WiFi router zvládl připojit všechna vaše zařízení v domácnosti, a to od počítačů a chytrých telefonů až po chytré osvětlení či zabezpečení. Maximální počet zařízení, která zvládne váš WiFi router připojit, naleznete zpravidla v jeho technických specifikacích.

Nyní se dostáváme ke konkrétním produktům pro chytrou domácnost. Většina výrobců pro své produkty vyvíjí a pravidelně aktualizuje také svou vlastní aplikaci, která slouží k jejich ovládání. V momentě, kdy začnete kombinovat více produktů pro chytrou domácnost od různých značek, je vhodné přejít na kompatibilní systémy zvládající přesunout veškeré ovládání do jedné přehledné aplikace. Mezi ty nejpopulárnější ovládací systémy patří Google Home (iOS, Android), Apple HomeKit (pouze pro iOS) a Amazon Alexa (iOS, Android) – rozdíly mezi nimi tkví vesměs pouze v maličkostech a každému může vyhovovat něco jiného. Před výběrem nových členů chytré domácnosti si ale vždy ověřte, že je dané zařízení kompatibilní s vámi používaným ovládacím systémem!

Jak chytře zabezpečit domácnost?

Komfort jde ruku v ruce se zabezpečením domácnosti. Chytré zabezpečení nejenže zvyšuje celkový přehled a kontrolu nad vaší domácností, ale pomáhá ulehčit i naprosto běžné každodenní situace. Jen si to představte, dveře budou při vašem příchodu domů již bezpečně odemčené zásluhou chytrého zámku, i z pohodlí sedačky díky chytrému zvonku zjistíte, kdo vám klepe na dveře a tak dále.

Pokud to ale s bezpečností myslíte opravdu vážně, zaměřte se na chytré alarmy. Ty se mohou skládat z mnoha senzorů a čidel – v případě, že tyto senzory, respektive čidla, zaznamenají podezřelou či nebezpečnou aktivitu ve vaší domácnosti, okamžitě vás na to upozorní prostřednictvím mobilní aplikace. Jakmile k alarmu doplníte také systém chytrých kamer, můžete potenciální nebezpečí ve vašem bytě či domě ihned po upozornění zkontrolovat v přímém přenosu, a to odkudkoliv. Správně nainstalované chytré zabezpečení vás však samozřejmě nechrání jen před zloději. Senzory mohou být využity také k detekci unikajícího plynu, vody či kouře a s chytrými kamerami si klidně i několikrát za den zkontrolujete svého domácího mazlíčka.

iVeškeré produkty určené k chytrému zabezpečení domácnosti komunikují v síti pomocí šifrovaných zpráv, díky čemuž zamezují svému zneužití. Nutno však dodat, že toto platí pouze v případě, že i vy dodržujete základní bezpečnostní zásady při využívání internetu.

Jak chytře vytápět domácnost?

Chytré vytápění začíná i končí u termostatů a termostatických hlavic. S jejich pomocí lze velice rychle zefektivnit a zjednodušit správu vytápění ve vaší domácnosti. Opravdu chytrý termostat se od vás ve své podstatě neustále učí, a tím zpříjemňuje vaši rutinu. Zajisté každý ocení pár stupňů navíc, když zrovna vychází ze sprchy, nebo (díky využití geolokace) vyhřátý dům po náročném zimním dni.

Pro ty, kteří jsou závislí na ústředním topení, jsou pak ideálním řešením chytré termostatické hlavice. Ty můžete ovládat stejně jako chytrý termostat vzdáleně, skrze aplikaci na vašem mobilním telefonu. Ideálním řešením pro chytré vytápění je ale bezpochyby kombinace kotle, chytrého termostatu, topení a právě chytrých termostatických hlavic. Pouze takto totiž dosáhnete na pomyslný vrchol v podobě libovolného přizpůsobení teploty v každém jednom pokoji vašeho domu či bytu. Přestože samotná instalace chytrého vytápění není složitá, doporučujeme, aby byla vždy prováděna profesionálem.

Jak chytře osvětlit domácnost?

Je více než běžné, že i když jste o chytré domácnosti jako celku nikdy neslyšeli, setkali jste se alespoň jednou s pojmem chytré osvětlení. A není divu, chytré osvětlení je jednoduché, levné a dokáže do velké míry zpříjemnit, nebo někdy dokonce i ochránit vaše domácí prostředí. Chytré osvětlení navíc nabízí široké možnosti ovládání a kompatibility – regulujete intenzitu, měníte barvu a zapínáte/vypínáte osvětlení skrze mobilní aplikaci, chytrého asistenta, nebo dokonce s využitím geolokace.

Portfolio produktů v této kategorii je rovněž obsáhlé. Myslete na to, že levnější modely zpravidla nedisponují velkými možnostmi přizpůsobení a nemohou měnit barvu. Dále dělíme chytrá světla do dvou základních kategorií, WiFi chytré osvětlení a osvětlení vyžadující tzv. bridge neboli centrální jednotku. Chytré osvětlení fungující na WiFi je sice levnější, ale hlavní nevýhoda tkví v tom, že každá jedna žárovka je napřímo spojena s vašim routerem. Proto v případě, kdy máte chytrými světly vybavenou celou domácnost, může dojít k jeho přetížení, a tudíž nesprávnému fungování celé chytré domácnosti. Naopak chytré osvětlení s bridgem funguje tak, že k WiFi routetru je připojeno vždy pouze jedno zařízení (centrální jednotka), které se stará o správu všech žárovek a svítidel. Mimo úlevu pro router přináší bridge ještě další výhodu, umožní totiž ovládat osvětlení domácnosti, i když doma zrovna nejste.

iCo všechno vlastně takové chytré osvětlení umí? Třeba navodit atmosféru u večerního filmu, vytvořit ideální prostředí pro čtení knížky, budit celý dům anebo simulovat vaši přítomnost ve chvíli, kdy jste zrovna na dovolené!

Jak využít chytré domácí spotřebiče?

V čem jsou chytré domácí spotřebiče vlastně tak chytré? Kromě toho, že umí vše, co umí běžné spotřebiče, je také možné je ovládat, mít neustále pod kontrolou a nastavovat na dálku. Uveďme jeden příklad za všechny – kolikrát se vám přihodilo, že jste zapomněli vyprané prádlo v pračce? S chytrou pračkou a sušičkou se vám toto zkrátka nestane. Stačí při odchodu nastavit čas vyprání nebo usušení na chvíli, kdy se zrovna z práce vracíte, přičemž vás na vyprané prádlo upozorní také notifikace v chytrém telefonu.

Co by to bylo za chytrou domácnost, kdyby se neuměla sama uklidit? Robotický vysavač uklidí podlahu v celé domácnosti dříve, než si toho stihnete všimnout. Vysaje, vytře, zaparkuje a nabije se zcela sám, vaši pozornost vyžaduje opravdu jen v nezbytně nutných případech. Dalším důležitým společníkem je chytrá lednice, ve které si například přímo z obchodu zkontrolujete, co doma zrovna chybí. Milovníci horkých nápojů ocení chytré konvice, jež jsou schopné předehřát a udržovat teplotu vody dle vámi zvoleného nápoje, nebo chytré kávovary, kde si jen s pomocí aplikace připravíte kávu přesně podle svých představ!

Jak využít chytré hlasové asistenty?

Nyní je načase začít si klást otázku, proč se vlastně zatěžovat mobilní aplikací, když nám na ovládání chytré domácnosti postačí několik základních frází v angličtině? Všechny tři nejpopulárnější systémy pro chytrou domácnost – Google Home (Google Asistent), Amazon Alexa (asistentka Alexa), Apple HomeKit (asistentka Siri) – mají v sobě hlasové ovládání integrováno. Jak už bylo naznačeno, všichni asistenti hovoří bohužel pouze anglicky, a proto je nutné znát alespoň základní pokyny v angličtině. Nebojte, český přízvuk jim nevadí.

Jak postupovat v případě, že telefon nechceme doma používat ideálně vůbec? Chytrou domácnost můžeme ovládat také za pomoci chytrého reproduktoru nebo chytrých hodinek se zabudovaným asistentem. Obecně lze hlasového asistenta v chytrém reproduktoru považovat za pomyslný středobod celé chytré domácnosti – kromě ovládacích prvků využijeme například také aplikace na streamování hudby (Spotify, Apple Music, YouTube Music), předpověď počasí, dopravní informace nebo přehled nejnovějších zpráv. Centrální jednotky s hlasovými asistenty vás díky zabudovaným mikrofonům uslyší i přes okolní hluk, a navíc s vámi zvládnout vést i poměrně rozvité konverzace.

Jak využít scénáře a automatizace?

Jste v situaci, kdy si s vaší chytrou domácností skvěle rozumíte a chcete ji začít využívat naplno. K tomu vám pomohou scénáře a automatizace. Scénář umožňuje v jeden okamžik spustit několik akcí najednou – typicky se jedná o scénář typu „Dobré ráno“ nebo „Dobrou noc“, kdy váš hlasový asistent rozsvítí (zhasne) světla, zvýší (sníží) teplotu v obývacím pokoji a zapne (vypne) větrák. Fantazii se zde meze nekladou, scénářů můžete vytvářet mnoho a mohou obsahovat nespočet různorodých příkazů.

Automatizace, jak už název napovídá, jsou tady od toho, aby se chytrá domácnost obešla i bez vás. Jinými slovy, automatizace umožňuje spustit několik akcí najednou bez vašeho vědomí, ale pouze v případě splnění nějaké podmínky. Otevření okna vyvolá vypnutí topení, otevření dveří způsobí rozsvícení světel nebo nejrůznější reakce na narušení zabezpečení domácnosti. Cílem je mít vše důležité na jeden klik, povel nebo zcela automaticky.

Jak chytře vyrazit na dovolenou?

Kdo se postará o náš dům? To je často vůbec první starost při plánování delší dovolené. S vyladěnou chytrou domácností vás tato nepříjemná otázka trápit nebude. Chytré květináče se postarají o zalévání, automatické dávkovače vody a jídla v kombinaci s chytrým pelíškem zajistí komfort pro vaše mazlíčky a díky chytrému zabezpečení se nemusíte bát nezvaných hostů.

V případě, že se vám po domově bude třeba jen stýskat, stačí se připojit na chytré kamery a podívat se, jak to tam zrovna vypadá. Chytré uzávěry, čidla a další senzory zase pomohou předejít katastrofám typu úniku vody či plynu. A pokud se o něco nepostará systém domu, stačí za pomoci chytrého zámku dovnitř na dálku pustit třeba vašeho souseda.

Kapitoly průvodce chytrou domácností

Možnosti chytré domácnosti

Co vám chytrá domácnost přinese?

Možnosti jsou téměř neomezené. Ráno vás neprobudí ostrý jas lampy, ale pomalu se rozsvěcující měkké světlo, zatímco v kuchyni se již vaří voda na čaj. Po vašem odchodu termostat snižuje teplotu a chytré zásuvky se automaticky odpojují. Bezpečnostní senzory hlídají celý prostor a posílají vám notifikace, pokud zaznamenají cokoliv podezřelého. Kamery vám zároveň zprostředkují přímý přenos z obýváku až do kanceláře. Cestou domů se stavíte nakoupit a lednička vám zkontroluje, jaké potraviny v ní máte a co musíte dokoupit. Večer se vracíte do vytopeného bytu, chytrý zámek za vámi automaticky zamyká a pohybové senzory se vypínají. Zatahují se rolety, spouští se AV systém a chytré osvětlení zlehka dokresluje atmosféru filmu. U dětí v pokojíčku se samo zhasne světlo, jakmile usnou. A vy nad tím vším máte absolutní kontrolu díky intuitivní aplikaci v chytrém telefonu.

 • Snadné ovládání celé domácnosti na dálku z displeje smartphonu.

 • Vytváření automatických scénářů a navazujících akcí pro různé situace.

 • Dokonalý přehled o vašem domově – kdekoli a kdykoli.

 • Zvýšení bezpečnosti a pohodlí.

 • Snížení a kontrola nákladů na provoz domácnosti.

Jednoúčelové sady

Jednoúčelové sady představují nejsnazší cestu k chytré domácnosti. Jsou relativně levné a jednoduché na instalaci – prakticky stačí vše vybalit z krabice, rozmístit po bytě a zapnout. Tyto sady ale často plní pouze jediný účel (např. zabezpečení) a bývá obtížné je posléze rozšířit o zařízení jiného výrobce, neboť se jedná o uzavřený systém s vlastním komunikačním protokolem. Příkladem může být třeba chytrý termostat, ke kterému sice dokoupíte další termo hlavice, ale při pořízení chytré žárovky od jiného výrobce si k jejímu ovládání musíte stáhnout další samostatnou aplikaci. Čím více tedy svou chytrou domácnost rozšiřujete, tím více potřebujete aplikací, což není zrovna pohodlné.

 • Nižší pořizovací cena
 • Snadná instalace
 • Okamžité fungování
 • Kompatibilita komponentů omezena stejným výrobcem
iNekompatibilitu jednoúčelových sad s komponenty jiných výrobců může do jisté míry nahradit bezplatná aplikace IFTTT (z anglického If This Then That – „pokud tohle, udělej tamto“), sloužící jako most mezi cloudovými službami nesouvisejících zařízení a aplikací. Nastavením sekvencí typu "v případě detekce pohybu rozsviť světlo na chodbě" propojíte jinak nekompatibilní komponenty vašeho smart home.

Centrální jednotky

Srdcem a mozkem dobře provázané chytré domácnosti je centrální jednotka, tzv. hub. Centrální jednotku stačí propojit s routerem a posléze libovolným připojováním dalších zařízení postupně vystavět komplexní chytrou domácnost.

Hub ke komunikaci s jednotlivými chytrými komponenty užívá nejčastěji protokoly ZigBee nebo Z-Wave, bezpečně šifrované 128bitovým algoritmem. Oba protokoly komunikují postupným předáváním signálu napříč zařízeními až k centrální jednotce. S každým dalším zařízením tedy rozšiřujete dosah sítě. ZigBee a Z-Wave ale komunikují na odlišných frekvencích, při výběru smart zařízení tedy dbejte na protokolovou kompatibilitu.

Nejpohodlnějšího ovládání centralizované inteligentní domácnosti dosáhnete pomocí chytrých asistentů s hlasovým ovládáním, jako je Amazon Echo nebo Google Assistant. Ty dokážou dále komunikovat s nejrůznějšími zařízeními pomocí WiFi i Bluetooth, a to i s výrobky, které primárně využívají některý z univerzálních protokolů.

 • Rozmanitost a dokonalá provázanost celého systému
 • Ovládání centralizované na jednom místě, z jediné aplikace
 • Možnost postupného rozšiřování o další komponenty
 • Vyšší pořizovací cena
 • Prvotní zapojení může být obtížnější
 • Omezení výběru komponentů dle kompatibility s protokolem
iUž s protokolem Bluetooth 4.2 učinil Internet věcí velký skok kupředu, ale Bluetooth 5 jeho podporu ještě rozšíří díky důrazu na zabezpečení, dvakrát rychlejší konektivitě, většímu dosahu, výdrži a stabilitě. Zvládne tak zajistit komunikaci zařízení po celém domě.

Apple HomeKit

Uživatelé operačního systému iOS k centralizaci chytré domácnosti nepotřebují specializovaný hub s komunikačním protokolem ZigBee či Z-Wave. Většinu práce zastane už samotný iPhone.

Apple HomeKit sdružuje ovládání smart spotřebičů a komponentů označených logem „Works with Apple HomeKit“ v jediné aplikaci. Přímo v ní snadno přidáte další domácnosti i další uživatele. Apple HomeKit podporuje ovládání chytrými hodinkami Apple Watch a díky Siri dokonce i hlasovými pokyny. Zcela nejpohodlnější ovládání nabídne multimediální zařízení Apple TV či chytrý reproduktor Apple HomePod.

 • Eliminuje nutnost pořízení specializovaného hubu
 • Ovládání pomocí iPhonu, iPadu nebo Apple Watch
 • Hlasové ovládání díky Siri
 • Pouze pro majitele produktů Apple
 • Funkční pouze ve verzi systému iOS 10 a vyšší

Chytré osvětlení

 • Nástěnné i stolní lampy, LED pásky, chytré žárovky
 • Nastavitelná intenzita a teplota světla i barevný odstín
 • Přirozené usínání a probouzení díky postupnému rozsvěcení a zhasínání
 • Nepravidelné intervaly svícení v době vaší nepřítomnosti pro odlákání zlodějů
 • Možnost propojení a synchronizace jednotlivých žárovek
 • Scény napodobující přírodní scenérie
 • Navození optimální atmosféry pro různé aktivity a situace (příchod domů, sledování filmu, ranní vstávání…)
 • Více se dozvíte v našem průvodci Jak vybrat inteligentní osvětlení

Philips HUE

 • Nejpropracovanější systém chytrého osvětlení od renomovaného výrobce
 • Zahrnuje kompletní svítidla, samostatné LED pásky, smart LED žárovky, spínače
 • Pro plnou funkčnost vyžaduje vlastní centrálu – Philips HUE Bridge
 • Snadné zprovoznění – v nabídce množství startovacích balíčků
 • Široce kompatibilní – podporuje Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant i IFTTT
 • Přečtěte si také náš návod Jak vybrat správný ovladač pro Philips HUE
Chytrý termostat

Chytré termostaty

 • Chytrý termostat se propojí s běžným kotlem na plyn, tuhá paliva či dřevo
 • Bezdrátově ovládá vytápění a klimatizaci podle nastaveného programu
 • Chytrý termostat vám poradí, jak snížit náklady na vytápění
 • Učí se vaše návyky i oblíbená nastavení teplot v různou denní dobu i roční období
 • Sám spustí vytápění, detekuje-li vaši přítomnost
 • Jakmile opustíte domov, přepne se chytrý termostat do úsporného režimu
 • Detekuje kouř a oxid uhelnatý
Chytrá zásuvka

Chytré zásuvky a spínače

 • Chytré zásuvky slouží k ovládání provozu spotřebičů na dálku
 • Chrání proti přehřátí a odpojí spotřebič, pokud nepracuje správně
 • Statisticky informují o spotřebě energie, notifikují uživatele o stavu přístrojů
 • WiFi zásuvka může být funkční i samostatně
 • Chytré spínače umožňují ovládání několika zařízení jediným tlačítkem
 • Programovatelné – různé povely pro libovolné akce
 • Některé spínače se učí povely od klasických infračervených ovladačů
Chytré detektory a senzory

Chytré detektory a senzory

 • Chytrý senzor pohybu vás upozorní na pohyb či vibrace
 • K dispozici jsou ale i senzory kouře, zvuku, plynu nebo úniku vody
 • Díky včasným notifikacím máte o svém domově vždy dokonalý přehled
 • Venkovní senzory bývají odolné proti vniknutí prachu a vodě
 • V rámci chytré domácnosti často plní funkci spouštěče navazujících akcí
 • Spustí vyhřívání garáže při detekci námrazy
 • Vypnou lampičku, jakmile dítě usne
 • V případě navlhnutí elektrické sítě odpojí ohrožené spotřebiče
Chytré zapezpečení domácnosti

Chytré zabezpečení domácnosti

 • Chytré bezpečnostní kamery jsou očima vaší inteligentní domácnosti
 • Rozpoznají členy domácnosti i domácí mazlíčky
 • Poskytují neustálý přehled o střeženém prostoru
 • Okamžité spuštění nahrávání a odeslání notifikace uživateli při narušení
 • Chytré bezpečnostní senzory odešlou zprávu při násilném otevření dveří nebo oken a spustí alarm
 • Upozorní na pohyb v prostoru i okolí střeženého objektu
 • Chytré zámky odemknete smartphonem nebo otiskem prstu, nemusíte tedy nosit klíče
 • Možnost přiřazení dlouhodobých i jednorázových přístupových práv uživatelům
 • Vhodné pro monitorování přístupů nebo sledování docházky
Chytrá meteostanice

Chytré meteostanice

 • Chytrá meteostanice ve spolupráci s on-line službou sleduje a předpovídá počasí, měří teplotu, vlhkost a tlak vzduchu, rychlost větru, množství srážek…
 • Odesílá notifikace při definovaných událostech – např. špatné kvalitě ovzduší nebo blížící se bouři
 • Uživatelé mohou využívat sdílená data uživatelů zařízení stejného výrobce z celého světa
 • Přehledné zobrazení dlouhodobých statistik a grafů
Chytrý videotelefon

Videotelefony

 • Domácí videotelefon na obrazovce zobrazuje, kdo stojí u dveří
 • Chytré videotelefony umí přenášet obraz do telefonu uživatele
 • Umožňují dálkové odemknutí dveří i otevření brány
 • Venkovní modul bývá odolný proti krádeži a mechanickému poškození
Chytrý květináč

Chytré květináče

 • Chytrý květináč zajišťuje neustálý přísun čerstvých bylin, ale i ovoce a zeleniny
 • Automatické systémy zajišťující zavlažování, vyživování, přirozený světelný cyklus
 • Smart Garden bez pesticidů a růstových hormonů
 • K dispozici připravené kapsle se semínky různých rostlin

Slovník pojmů – chytrá domácnost

Internet věcí

Z anglického Internet of Things (zkráceně IoT). Díky vysokorychlostnímu internetu se neustále zvyšuje množství zařízení a přístrojů běžné spotřeby, které pomocí internetu komunikují se svými uživateli a odesílají data o provozu do cloudových služeb nebo jiným zařízením. Internet věcí představuje jeden z hlavních pilířů konceptu chytré domácnosti (Smart Home).

Bluetooth

Bluetooth představuje standard pro bezdrátovou komunikaci mezi dvěma i více zařízeními, např. počítačem, chytrým telefonem a chytrými hodinkami, ale i mezi komponenty chytré domácnosti. Nevýhodou je dosah omezený na několik desítek metrů.

Apple HomeKit

Otevřený protokol vyvinutý společností Apple pro bezdrátové ovládání zařízení v chytré domácnosti. Chytré přístroje s certifikací Works with Apple HomeKit, jako např. termostaty, osvětlení nebo různé senzory, jsou sdruženy v aplikaci Domácnost (Home) pro telefony a tablety se systémem iOS (od verze 10), v níž lze snadno vytvářet automatizace a scénáře podmíněné definovanými situacemi.

Z-Wave

Z-Wave je jedním z nejvíce využívaných protokolů pro bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními v chytré domácnosti. Jedná se o otevřený protokol, což znamená, že spolu teoreticky mohou spolupracovat zařízení různých výrobců. Mozkem systému bývá obvykle Z-Wave centrála, jednotlivé komponenty si však dokážou signál vzájemně předávat, a rozšiřovat tak dosah celé sítě s každým dalším připojeným zařízením.

ZigBee

ZigBee je stejně jako Z-Wave otevřený protokol bezdrátové komunikace, který propojuje jednotlivé součásti automatizované domácnosti jako např. bezpečnostní senzory a alarmy, termostaty, zámky nebo kamery s centrální řídicí jednotkou, ale i mezi sebou navzájem. Využití nachází také v průmyslu. Komponenty s podporou ZigBee spolu komunikují ve frekvenčním pásmu 868 MHz nebo 2,4 GHz.

IFTTT

Zkratka pro anglický výraz If This Then That, který lze volně přeložit jako „Pokud se stane toto, musí se stát i tamto“, označuje bezplatnou webovou platformu, která dokáže formou tzv. appletů, tedy řetězců podmíněných akcí a reakcí, propojit jinak nesouvisející aplikace i chytrá zařízení. K dispozici je také aplikace pro chytré telefony a tablety se systémem iOS a Android.

Slovník pojmů
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB4
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi