VIP LENOVO boost VIP LENOVO boost

Jak používat akumulátory NiCd a NiMH

Zobrazit katalog
Jak používat akumulátory NiCd a NiMH

Vlastníte doma akumulátorovou vrtačku nebo šroubovák? Pak věnujte pozornost skladování a způsobu využívání akumulátorů uvnitř těchto nástrojů. Prodloužíte jejich výdrž. Přinášíme vám 15 tipů, v nichž se dozvíte, při jakých teplotách je akumulátory vhodné skladovat, jak je nabíjet nebo jak zabránit ztrátě kapacity. 

Baterie se zdrojem

Tipy a rady pro správné zacházení s akumulátory

  1. Používejte pouze akumulátory určené pro dané zařízení. Při zapojování akumulátorů vždy dbejte na jejich správnou polaritu (tedy plus a mínus). Vyhněte se zkratování, nenechávejte akumulátor ve vlhkém prostředí či v dešti, kde hrozí nebezpečí, že se jeho kontakty zkratují. 
  2. K dobíjení baterií, respektive akumulátorů, používejte pouze originální nabíječky nebo zdroje. Používání alternativních a neoriginálních zdrojů může trvale poškodit akumulátor.

    Doporučené skladování akumulátorů
  3. Oba typy akumulátorů doporučujeme skladovat při pokojové teplotě v suchém prostředí. NiCd akumulátory se snažte uchovat ve vybitém stavu, naopak typ NiMH ve stavu nabitém.
  4. NiCd akumulátory nabíjejte až před použitím. K dobíjení vždy využívejte odpovídající (nejlépe originální) nabíječku. Nové akumulátory nebo akumulátory po dlouhodobém skladování dosahují plné kapacity až po provedení několika nabití a vybití.
  5. Pokud máte tu možnost, pro první cyklus po dlouhodobém skladování použijte normální nabíjení (14–16 hodin) proudem odpovídající desetině jmenovité kapacity.
  6. Před nabíjením dbejte na to, aby se teplota akumulátoru ustálila na pokojovou teplotu. Nabíjení v teplotách pod 15 °C a nad 30 °C se projeví v dalším nabíjecím cyklu poklesem kapacity.


    Kapacita baterie Životnost a kapacita baterií
  7. Při běžném používání je životnost NiCd akumulátorů kolem 1 000 nabíjecích cyklů a u NiMH akumulátorů činí jejich výdrž nabíjení odhadem 500 cyklů.
  8. V době skladování akumulátorů dochází k samovybíjení. Při pokojové teplotě je toto samovybíjení přibližně 30 % kapacity za měsíc. Se vzrůstající teplotou vzrůstá pochopitelně i samovybíjení.
  9. Při opravě vadné baterie (pouze, pokud je to uživatelsky možné) vyměňujte vždy celou sadu tak, aby akumulátory byly ze stejné výrobní série. Vyměnit kupříkladu jen jeden článek nebo část akumulátoru není vhodné.


    Bezpečná manipulace s akumulátory
  10. Pájení akumulátorů není za žádných okolností vhodné. Hrozí porušení bezpečnostního ventilu. Pájejte jedině akumulátory s letovacími praporky.
  11. Akumulátor násilně neotvírejte, mechanicky neničte, nevhazujte do ohně ani nevystavujte vysokým teplotám. Nefunkční akumulátory nevhazujte do domovního odpadu, ale do speciálního elektroodpadu.
  12. Variant akumulátorů je mnoho. Nejčastěji se vyrábějí v provedení pro použití ve vysokých teplotách, pro velké odběrové proudy, pro trvalé dobíjení se zvýšenou kapacitou apod. Při nákupu akumulátorů se poraďte o vhodném druhu akumulátoru pro vámi požadovaný způsob využití.


    Dobíjení akumulátorů
  13. Nedoporučujeme akumulátory příliš dlouho nechávat v nabíječce i přes to, že jsou již nabité. Může pak docházet k přebíjení akumulátorů, které způsobuje pokles kapacity v následném cyklu a snižuje životnost akumulátoru. Často je tento jev zaměňován s tzv. „paměťovým efektem“, ten se ale u akumulátorů prakticky nevyskytuje.
  14. Pokud máte několik akumulátorů v jedné sadě, dodržujte konečné vybíjecí napětí 1 V na článek. Při nižším napětí by totiž mohlo dojít k trvalému otočení polarity jednoho z článků. To způsobí únik elektrolytu v akumulátoru a následovalo by trvalé snížení kapacity celé sady. K tomuto jevu nejčastěji dochází u mobilních telefonů (telefon se sám vypne i přes dostatek energie a za pár minut jej lze opět používat).
  15. K nabíjení akumulátorů a akumulátorových baterií používejte vždy vhodný typ nabíječky. Ty nabíječky, které jsou opatřeny hlídáním teploty (to zajistí termistor uvnitř baterie, případně metoda „ΔT/Δt“) nebo hlídáním poklesu napětí na konci nabíjení (metoda "-ΔV" nebo "d2V/dt2"), lze používat i k nabíjení jen částečně vybitých akumulátorů. Díky tomu lze nabíjet, aniž by to mělo vliv na pokles životnosti nebo kapacity v následujícím cyklu. Naopak akumulátorové baterie, které jsou vybíjeny jen částečně a k nabíjení se používá jedna z výše uvedených metod, dosahují výrazně delší životnosti než baterie, které vybíjíme ze 100 %. 

Na závěr krátké připomenutí. NiCd akumulátory skladujte ve vybitém, NiMH naopak v nabitém stavu, a to při pokojové teplotě. Během vložení akumulátoru do přístroje dbejte na správnou polaritu, nenechávejte nabité baterie dlouho přebíjet v nabíječce, nabíjejte originální nabíječkou a akumulátory nepájejte. 

4,8 137×
Bosch IXO V Basic 0.603.9A8.020
Akumulátorový šroubovák 3,6 V, 1,5 Ah, max. krouticí moment 4,5 nm, včetně baterie
1 049,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOC002a
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací