Poslouchat muziku v rámci celé domácnosti je komfort, na který si člověk snadno zvykne. Systémy dneška jsou propracované a uživatelsky intuitivní. Některé dokonce nabídnou možnost hlasového ovládání. Díky takovým možnostem si multiroom zamilujete. Dopřát si takové pohodlí však nemusí znamenat utrpení při instalaci a spoustu utracených peněz. Variant je hned několik, pojďme si tento způsob moderního ozvučení domu blíže představit.
Hudba k životu patří. Každý má své oblíbené interprety nebo žánry, které mu zpříjemňují chvilky v autě, při sportu, při pobytu ve městě i doma. Poslouchat oblíbené skladby lze mnoha různými způsoby. Můžete si třeba bezdrátově připojit telefon ke svému reproduktoru a vychutnat si skladby v perfektní kvalitě. Jak ale zároveň přehrávat něco jiného ve vedlejší místnosti? Nebo co když toužíte po tom, aby vás hudba „pronásledovala“ při pohybu po bytě?
Přesně k tomuto účelu slouží tzv. multiroom systém. Jak již název napovídá, jde o systém audia, které je možné integrovat hned do několika místností. V každé je přítomen zvukový zdroj a my můžeme na telefonu či tabletu pohodlně centrálně ovládat celý komplex reproduktorů.
Před sestavením systému se vyplatí rozmyslet si, jaké jsou naše aktuální možnosti. Chceme ovládat několik reproduktorů skrze tablet položený na stolku v obývacím pokoji? Postačí připojení k WiFi. Teď je ale potřeba zajistit si kvalitní hudební komponenty, které zvládnou ozvučit třeba i větší plochu obývacího pokoje. Co jsou tedy ty prvky multiroom systému, bez kterých se neobejdeme?
Nejzákladnějším prvkem je samozřejmě klasický reproduktor. Těch je na výběr skutečně široké množství, proto je důležité zohlednit pár základních rozdílových vlastností:
Do jednotlivých místností umístěte reproduktory tak, aby zvuk z nich vycházel pokud možno do středu místnosti a nebyly kryté např. nábytkem.
Chcete-li si užít kvalitní audio z televize, raději se nespoléhejte na televizní reproduktory. Vyplatí se investice do reproduktorů, které společně s vaší televizí promění obývací pokoj v kvalitní domácí kino. Na výběr je hned několik typů a opět záleží na vašich požadavcích. Základní prvek pro tvorbu domácího kina se nazývá soundbar. Pokud pořídíte soundbar včetně subwooferu, objevíte ještě lepší zvuk v nižších polohách, které vyniknou v akčních filmech, ale i v hudbě.
Zvuk z televize si ještě více vychutnáte při pořízení bočních a zadních reproduktorů. Tím se dostáváme až k domácím kinům 5.1 a 7.1. Prostorový zvuk tedy může snadno proniknout i do vašeho obývacího pokoje.
Do chytrého multiroom systému můžete zapojit i třeba Hi-Fi sestavu. Pokud je třeba, starší zařízení můžete zapojit do seskupení a ovládat jej bezdrátově díky pořízení zesilovače či receiveru. Ten musí být schopný funkce multiroom, abyste nebyli limitováni a mohli si zvukový projev libovolně měnit v rámci celého domu.
Zařízení připravena? Tak si zkusme něco pustit. Odkud ale vlastně budeme hudbu přehrávat? Zde je možností také několik. Nejjednodušší je zkrátka pustit hudbu bezdrátově ze smartphonu, třeba tu přímo uloženou v zařízení, nebo se oddat téměř neomezeným možnostem poslechu skladeb ze služeb jako Spotify či Apple Music. To se děje skrze WiFi či Bluetooth, kdy se přímo spojíme s repro soustavou. Samotné reproduktory však přes internet mohou komunikovat s danou hudební službou a telefon či tablet v té chvíli zastane pouze funkci ovladače.
Jak jsme si již řekli, základním a nejpohodlnějším způsobem je ovládání systému telefonem či tabletem. Pokud z nich tedy přehráváme hudbu nebo z nich ovládáme streamovací služby, použijeme jednoduše bezdrátové spojení. Na některá zařízení se lze obecně napojit přes Bluetooth a zvolit na telefonu jako zvukový výstup právě ten daný reproduktor. Dosah Bluetooth má však své limity, což je vzdálenost do 10 metrů s přímou viditelností. K ovládání vedlejších místností či těch ve vyšších patrech slouží připojení reproduktorů k WiFi. V rámci domácí sítě pak lze ovládat zařízení v dosahu WiFi signálu, který má dosah širší než Bluetooth. Vždy je možné instalovat WiFi extender pro rozšíření dosahu.
Pokud však máte reprosoustavu od jedné firmy, často je pohodlnější použít přímo jejich aplikaci. Kvalitní aplikaci s možností zařadit domácí reproduktory do jednotlivých místností má třeba značka Sonos. Díky aplikaci si nejprve zvolíte, který reproduktor je v obýváku, který v ložnici apod. a následně můžete snadno určit, aby v kuchyni hrál třeba pop a v ložnici blues.
Pokud máte v systému multiroom zahrnuta zařízení, která přímo spolupracují s technologiemi jako Apple AirPlay, z telefonů iPhone a tabletu iPad bude ovládání velmi snadné. Technologii AirPlay nabízí reproduktory HomePod, ale již se s ní setkáváme také u televizí a různých audio systémů.
Pokud si chcete být naprosto jisti kompatibilitou, nechcete se pouštět do různých typů zapojování a rádi byste celý multiroom ovládali skrze jednu aplikaci, je pro vás ideální varianta komplexního systému. Pod jednou značkou tak pořídíte veškeré komponenty, ty si nastavíte v aplikaci daného výrobce a poté již nic nebrání uživatelsky přívětivému používání.
Mezi takové systémy patří např. Sonos. To je kalifornská firma, která má ve svém portfoliu známé bezdrátové reproduktory, soundbary a síťové přehrávače. Kvalitou zvuku si můžete být jisti a Sonos navrch přidává jednoduchou aplikaci, která přesně plní účel. Jednotlivé hudební komponenty si snadno přiřadíte do různých místností v domě a pak už jen přiřazujete hudbu.
Dalšími značkami plně podporujícími multiroom systém jsou Denon, Bluesound nebo Audio Pro.
Na závěr jeden zajímavý tip. Pokud již máte v domácnosti nějaký ten reproduktor, Hi-Fi věž či jiné starší zařízení, nemusíte jej měnit za novější kousek, který má podporu WiFi a Bluetooth. Místo toho stačí investovat nižší částku do pořízení síťového multiroom přehrávače, přes který váš aktivní reproduktor zvládne přehrát cokoliv z telefonu či internetu. Navíc se díky síťovým přehrávačům dočkáte schopnosti multiroom a pro reproduktory v každé místnosti si navolíte libovolnou muziku.
Síťové přehrávače lze sehnat už za nižší jednotky tisíc, jako např. Audio Pro Link 1, či dražší Sonos PORT. Pro komfort v ovládání je samozřejmě nejlepší vybrat síťový přehrávač značky, od které již reproduktory máte, aby stačila jedna aplikace pro snadné ovládání.
Multiroom systém domácnost oživí. Snadno vám umožní ovládat atmosféru vašeho příbytku. Z pohodlí sedačky navolíte hudbu, rádio, podcasty či audioknihy pro libovolnou místnost vybavenou reproduktorem. O své oblíbené pecky tedy nepřijdete třeba ani v koupelně. Pokud chystáte velkou domácí párty, můžete každou místnost snadno rozeznít jiným typem hudby či propojit všechny zdroje k vytvoření skutečně obklopujícího zážitku.
Jak vidíte, komfort v podobě integrace hudby do celého bytu či domu za to stojí. Instalace je přitom maximálně zjednodušena a vše zvládnete ovládat přes jedinou aplikaci v telefonu. Jakmile vyzkoušíte multiroom systém, hudbu si budete doopravdy užívat a můžete si díky tomu zpříjemnit pohodové chvíle v domácím prostředí.