AD homeoffice PET

Jak správně nabíjet? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

V dnešní době každý z nás vlastní alespoň jedno elektronické zařízení, které je nutné nabíjet. Nejčastěji to je mobilní telefon, notebook, tablet či MP3 přehrávač. V dnešním článku se podíváme na to, jak vyřešit problém s názvem vybitý telefon a jak nabíjet rychleji. Poradíme, jak správně nabíjet telefon či jaké jsou rozdíly mezi nabíječkami různých zařízení. Řekneme si také, proč je lepší používat originální příslušenství a ulehčíme orientaci mezi jednotlivými konektory. 

Vybitý telefon na nabíječce

Dobíjení elektronických zařízení – OBSAH

 1. Jak správně nabíjet?
 2. Jak nabíjet rychleji?
 3. Micro USB a USB-C – pro mobilní telefony a tablety
 4. Qi – bezdrátové nabíjení
 5. Mini USB – pro MP3, e-booky, případně fotoaparáty
 6. Koncovky pro nabíjení notebooků
 7. Nabíjení v autě
 8. Solární nabíječky
 9. Nabíječky tužkových baterií
 10. Elektrické napětí ve světě

Jak správně nabíjet?

Pro správné nabíjení je třeba respektovat základní pravidla, zejména:

 • Pokud je to možné, používejte originální napájecí kabel a adaptér do zásuvky.
 • V případě zakoupení náhradního adaptéru doporučujeme koupi od stejného výrobce.
 • K dobíjení zařízení využívejte vždy doporučený maximální nabíjecí proud (je uváděný v A).
 • Nenechávejte zařízení v nabíječce zbytečně dlouho po dobití, např. při oblíbeném nabíjení mobilu přes noc.
 • Plánujete-li zařízení delší dobu nevyužívat, baterii nabijte v průměru na 50 % a průběžně ji dobíjejte.
 • Nenabíjejte zařízení při příliš nízkých a naopak vysokých teplotách, doporučujeme nabíjet při pokojové teplotě 20–25° C.
i Zaujaly vás tipy ke správnému nabíjení zařízení? Pak si nenechte ujít náš článek jak správným nabíjením akumulátorů prodloužit jejich životnost.

Čtěte dále a dozvíte se způsoby, jak je možné mobilní zařízení, ale i notebooky a obecně baterie nabíjet a jak nabíjení časově zefektivnit. Poradíme také, co dělat, když vyrážíte do zahraničí, kde se používají jiné typy zásuvek.

Nabíjení notebooku
Nabíjení notebooků může být trochu oříšek. Každý výrobce má svůj vlastní napájecí konektor a s univerzalitou, na kterou jsme si zvykli u mobilů, moc nepochodíme.

Jak nabíjet rychleji?

U nenáročných zařízení si běžně vystačíte s adaptérem, jenž poskytuje proud o velikosti 1 A. Tyto typy nabíječek patří mezi ty nejlevnější a lze s nimi dobíjet i mobilní telefony. Nicméně pro mobily je vhodnější používat na dobíjení adaptéry o výkonu nad 2 A, zpravidla kolem 2,4 A. Jedná se o dražší adaptéry, které v případě, že to zařízení umožňuje, zajistí rychlejší dobití. Běžným standardem se pomalu stává tzv. rychlonabíjení, které nabídne nabíjecí proud až do 6,5 A. Rychlonabíjení je také nejlepší možnou odpovědí na otázku jak rychle nabít mobil.

Nevhodným zvolením adaptéru ale můžete v důsledku také snížit výdrž baterie.

 • Nabíjecí adaptéry vybírejte podle maximálního možného dodávaného proudu uváděného v ampérech,
 • Čím vyšší nabíjecí proud vaše zařízení podporuje, tím rychleji jej také dobijete.
 • Zařízení můžete při nabíjení vypnout, část dobíjené energie se tak hned nespotřebuje.
 • Během nabíjení můžete zapnout letový režim, telefon tak ušetří energii vydanou na komunikaci se sítí či dalšími zařízeními.
 • Stejně jako u nabíjení, i pro rychlejší nabití nechte zařízení při pokojové teplotě.

Pomalé nabíjení mobilního telefonu, obzvláště v případě, že ještě nedávno byla rychlost nabíjení v pořádku, ukazuje na problém. S největší pravděpodobností totiž začíná „odcházet“ baterie telefonu a bude třeba pořídit novou. Totéž platí i v případě, když nabitý mobil rychle ztrácí energii či se sníží kapacita baterie.

i Jak nabít telefon bez nabíječky? Může se stát, že si zapomenete nabíječku doma a široko daleko není k dispozici nikdo, kdo by vám ji půjčil. Pokud máte k dispozici kabel odpovídající vašemu telefonu, stačí jej připojit např. k počítači či do USB portu v autě. V případě, že jste v oblasti, kde není přístup k elektřině, vhodným řešením je zásoba nabitých powerbank nebo přenosný solární panel, k němuž telefon připojíte. Na trhu jsou i ruční USB nabíječky s klikou.

Micro USB a USB-C pro mobilní telefony a tablety

Ač se to na první pohled nejeví jako podstatné, správným výběrem nabíječky lze zajistit rychlejší nabíjení či delší životnost baterie. Jak tedy vybrat správný napájecí adaptér a kabel s odpovídající koncovkou? A s jakými konektory určenými k dobíjení různých zařízení se můžeme setkat?

U mobilních telefonů, které je zpravidla třeba nabíjet dennodenně, je to poměrně jednoduché. Nabíjení iPhonu a iPadu probíhá přes Lightning port, u Androidu přes port USB-C. Tento univerzální konektor se v posledních letech stal nejrozšířenějším standardem mezi napájecími konektory u mobilů, prosazuje se ale i u moderních notebooků. Postupně úplně nahradí dnes již nedostačující microUSB.

i Věděli jste, že je rozdíl mezi standardem a konektorem?

Bavíme-li se o konektorech, standard je verze neboli generace konektoru. Nejrozšířenější standardy jsou USB 3.1 Gen2, USB 3.0 a USB 2.0. Naproti tomu typy konektorů lze od sebe snadno odlišit zrakem, protože mají jiný tvar či velikost. Kupříkladu konektor USB-C lze zapojit oboustranně, USB-A nikoliv.
Ukázka rozdílů mezi konektory micro USB a USB-C
Micro-USB (vlevo) a USB-C (vpravo) od sebe poznáte velmi jednoduše.

USB-C vypadá z obou stran stejně, už se tak nestane, že úspěšně zapojíte kabel až na několikátý pokus. A pokud je navíc standardu USB 3.1, pak zajistí i rychlé nabíjení, při němž z adaptéru putuje proud o více ampérech. U USB-C se ale lze setkat také se standardy USB 3.0 či 2.0. V takových případech však již není součástí DisplayPort či vysoká přenosová rychlost. Vždy si tedy u konektorů USB-C hlídejte standard neboli generaci.

i Související produkty

Qi – způsob nabíjení bez drátu pomocí indukce

Pojem „bezdrátové nabíjení“ zní jako technologie budoucnosti. Ale není tomu tak. Bezdrátové nabíjení je do mobilních telefonů středních a vyšších tříd implementováno již nyní. I přesto, že je takové nabíjení zpravidla pomalejší než pomocí kabelu, mezi uživateli je oblíbené. Existují ale i rychlé bezdrátové nabíječky jako Belkin Boost Up Qi, které nabíjejí rychleji než kabel.

i Technologie zvaná Qi je standardem pro nabíjení od roku 2015, kdy se sdružení v čele s výrobci Samsung, Nokia a dalšími 214 členy dohodlo na jednotném způsobu bezdrátového nabíjení. Přidala se také IKEA, která vyrábí speciální nábytek obsahující možnost nabíjet přístroje pomocí Qi.

Bezdrátové nabíjení telefonů a dnes už i dalších zařízení, např. chytrých hodinek či sluchátek, funguje na principu elektromagnetické indukce, která vzniká mezi dvěma cívkami – v nabíjecí podložce a v samotném zařízení, které touto technologií disponuje. Po ukončení nabíjení může kupříkladu mobilní telefon pomocí indukce říci podložce, že je již nabitý. Ta díky tomu sníží svůj výkon tak, aby telefon udržovala na 100 %, ale zbytečně neplýtvala energií.

Bezdrátové Qi nabíjení
Bezdrátové nabíjení je nejen funkční, ale i stylové.

Pokud váš mobil není kompatibilní se standardem Qi, a přesto byste rádi bezdrátového nabíjení využívali, pořídit si lze speciální kryt nebo samolepku podporující standard Qi, která se propojí s kontakty baterie telefonu.

i Jak na bezdrátové nabíjení?

Mini USB  pro MP3, čtečky e-knih, případně fotoaparáty

Konektor typu mini USB v dnešní době ustupuje do pozadí. Využíval se od počátku 21. století a oproti micro USB se vyznačuje větší tloušťkou. I tento důvod stojí za jeho nahrazením novějším standardem micro USB v mobilních telefonech.

Mini USB však i nyní nalezneme u některých starších zařízení. Bezdrátové reproduktory se skrz něj nabíjely a u starších modelů digitálních fotoaparátů sloužil k prezentaci fotek na televizích místo dnes běžného standardu HDMI. Kromě toho konektor mini USB se využíval či stále využívá i při přenosu dat, například v MP3 přehrávačích nebo čtečkách elektronických knih pro přenos hudby či obsahu ke čtení do zařízení.

Kabel s mini USB koncovkou
Zakončení mini USB kabelu.

Nepřeberné množství koncovek pro dobíjení notebooků

Klasických notebookových koncovek existuje řada. Je nepsaným pravidlem, že téměř každý výrobce má svou vlastní speciální koncovku pro nabíjení. Drtivá většina konektorů uváděných na obrázku níže nemá jedinečné označení, pro jednoznačnou identifikaci slouží jméno výrobce, případně řada notebooku.

S koncovkami přenosných PC se ale snad blýská na lepší časy. Acer, výrobce nejen notebooků, totiž před nedávnem začal u svých laptopů používat jednotné konektory napájení. I Apple nedávno přešel od snadno odpojitelného konektoru MagSafe na nově rozšířený USB-C standard.

Koncovky pro nabíjení notebooků
Konektorů pro nabíjení notebooků je celá řada. Prakticky se dá říct, že co výrobce, to vlastní konektor.

Nabíjení v autě je již standardem

Dobíjení mobilních zařízení zapalováním v autě s konektorem USB se dnes těší značné oblibě. Nabíječky do auta nabízí různé hodnoty výstupního elektrického proudu uváděného v ampérech. A čím vyšším počtem ampérů je nabíječka schopna dobíjet mobilní zařízení, tím rychleji jej nabije. Podmínkou však je, aby telefon takový proud podporoval.

Nejlevnější nabíječky poskytují jen základní proud 1 A. Ten ale nabíjí natolik pomalu, že většinou postačí jen pro udržení nenáročné navigace v provozu. Navigace se tedy v mnoha případech při užívání nenabíjí. Proud o velikosti 2.1 A získáte s nabíječkami za cenu 200 Kč a více. Ty již mají dostatečnou sílu pro klasické nabití mobilu za kratší čas než 1A nabíječky do aut či nabíjení GPS navigací i během používání.

Nabíjení v autě
Typický zástupce autonabíječky, kterou připojíte do obvyklé zásuvky, kterou najdete v každém autě.

Solární nabíječky jsou pomalejší, ale nabíjejí i mimo civilizaci

Speciální a poměrně neobvyklou kategorií je solární nabíjení. K dobíjení mobilního telefonu přes USB port využívají solární nabíječky přeměnu sluneční energie na energii elektrickou. Protože počasí dokáže být záludné, i základní modely v sobě mají integrovanou powerbanku pro zajištění plynulého nabíjení.

A nevýhody? Dobíjení ze solární energie je časově náročnější. Za dobrých podmínek dokáže dnešní fotovoltaický panel vygenerovat proud kolem 300 mA (0,3 A), zatímco zásuvka zvládne 2 A a více. Směrodatnější a lépe srovnatelný s běžnými nabíječkami je pak výkon. Panel je většinou schopný nabíjet výkonem přibližně 2 W.

Solární nabíječka
Solární nabíječky se hodí když vyrážíte tam, kde víte, že nebude zásuvka. Nepatří ale k nejrychlejším.

Některé nabíječky tužkových baterií slouží i jako powerbanky

Nabíječky pro tužkové baterie jsou zažitým standardem na poli dobíjení baterií. Zajišťují převod střídavého proudu z běžné zásuvky na proud stejnosměrný, jímž se nabíjí tužkové baterie především ve variantě AA/AAA. V nabídce jsou také nabíječky, které nevyžadují zásuvku, ale ke zdroji energie je připojíte pomocí USB. Samotným tužkovým bateriím pak můžete také prodloužit výdrž netradičním doplňkem Batteroo, a to až 3×.

Nabíječka tužkových baterií
Investice do nabíjecích tužkových baterií je sice vyšší, v konečném důsledku ale ušetříte. A taky šetříte životní prostředí.
i

Rozdíl mezi stejnosměrným proudem v baterii a střídavým v síti

 • Střídavý proud, jenž je dostupný v klasických zásuvkách, slouží pro napájení většiny zařízení. Od stejnosměrného proudu se liší především tím, že neustále mění svou amplitudu v obvodu (obvodem je myšleno například následující zapojení: zdroj  vodič  vypínač  vodič  žárovka  vodič  zdroj). Amplituda znázorňuje výkyvy směru proudu pomocí tzv. sinusoidy. Díky těmto výkyvům není střídavý proud tak konzistentní jako stejnosměrný. Využití najde v zařízeních, kde nemůže dojít k chybě zaviněné těmito změnami  v motoru, vysavači, světle, zvonku a dalších.
 • Oproti tomu stejnosměrný proud je využíván u zařízení, která potřebují provádět výpočty a nemohou si dovolit chybovat. Hodí se tedy převážně pro počítače, mobilní telefony a další. Jelikož nemění amplitudu, je tedy vhodnější pro podobná zařízení a podílí se na takřka nulové chybovosti případných výpočtů. 

Jak se vyznat v napětí a koncovkách ve světě

Napětí elektrického proudu je udáváno ve voltech a může se lišit dle regionu. Vedle napětí je však potřeba brát v potaz také frekvenci elektrického proudu. V Evropě je dohodnut kmitočet 50 Hz (opakování výkyvu v křivce za určitou dobu) a napětí 230 V, kdežto ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku a Brazílii je to 60 Hz a 120 V. Z tohoto důvodu nelze využívat zařízení bez potřebných cestovních adaptérů (pokud to umožňuje nabíječka svým vstupním napětím), případně regulátorů napětí.

Zásuvky ve světě
Před cestou mimo země Evropské unie si je dobré si předem zjistit, jaké zásuvky užívají.

Ve specifických případech je možné se setkat s napětím 380 V využívaným v objektech s předpokládanou vyšší než běžnou zátěží. Zmíněné napětí se používá například k zapojení indukčních desek v domácnostech, ve větších závodech pro pohon elektromotorů, vrtaček apod.

i

Přečtěte si v našem slovníku pojmů o dalších pojmech používaných v souvislosti s nabíjením. Co znamená elektrické napětí, proud, výkon a příkon?

Základem všech napájecích kabelů je fáze a nulový vodič. Volitelně, pokud to zařízení vyžaduje, se využívá i zemnícího vodiče. V Evropě se běžně využívá klasická dvoukolíková vidlice, stejná jako u nás. Jen ve Velké Británii a Irsku je standardem vidlice typu G, tedy trojice obdélníkových kolíků s šestihrannou podstavou.

i Mohlo by vás zajímat

Důležitou radou na závěr, rozhodně je: Ve chvíli, kdy dojde na vybitý mobil (a jakékoliv jiné zařízení) využívejte originální adaptéry, potažmo příslušenství dodávané se zařízením. To z důvodu, že vzájemná kompatibilita je otestována. Použití neoriginální nabíječky může mít za následek snižování životnosti a výdrže baterie, případně trvalé poškození zařízení.

4,9 1259×
Apple 20W USB-C napájecí adaptér
Nabíječka do sítě kompatibilní s jakýmkoliv USB-C zařízením. Napájecí kabel se prodává zvlášť.
589,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI012i1b48
4,5 313×
AlzaPower Car Charger C520 Fast Charge + Power Delivery 30W černá
Nabíječka do auta univerzální, 30W, 1x USB 2,4A, 1x USB-C 3A, podpora Power Delivery 3.0, podpora rychlonabíjení, 4Safe - ochrana proti přepětí, přetížení a přehřátí, hliníkové provedení, bez kabelu v balení
Super cena
279,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: APWCCC520b
4,6 665×
AlzaPower WF220 Wireless Fast Charger černá
Bezdrátová nabíječka univerzální, Smart Charge 5W, 7.5W, 10W, s podporou rychlonabíjení, 4Safe - ochrana proti zkratu, přepětí, přetížení a přehřátí, Case friendly (do 4mm), certifikace Qi, LED indikace nabíjení, detekce cizích objektů FOD, Smart IC - automatická detekce připojeného zařízení a optimální distribuce výkonu, pro všechna zařízení podporující bezdrátové nabíjení, včetně Apple iPhone, s kabelem USB-A na USB-C v balení
Super cena
399,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: APWCC106b
4,8 229×
AlzaPower Car Charger X520 Fast Charge 18W stříbrná
Nabíječka do auta univerzální, 36W, 2x USB 2,4A, podpora rychlonabíjení, 4Safe - ochrana proti přepětí, přetížení a přehřátí, LED indikace nabíjení, hliníkové provedení, bez kabelu v balení
Super cena
349,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: APWCC500x
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací