Jak si upravit prostředí telefonu k obrazu svému?

Zobrazit katalog
Jak si upravit prostředí telefonu k obrazu svému?

Článek

Aktualizováno

Vybrali jste si mobilní telefon, ale váháte s jeho koupí, protože se vám nelíbí jeho rozhraní? Nebo vás naopak již nudí prostředí vašeho stávajícího chytrého telefonu a chcete změnu? Máme pro vás dobrou zprávu. Vše si můžete jednoduchým způsobem upravit ke svému obrazu. Vzhled telefonu vám vylepší nové ikony, jinak vypadající zamykací obrazovka či barevná témata celého prostředí. Nastavit si lze ale i zvuk. Vzhled rozhraní tedy nemusí mít vliv na výběr mobilu. Jak si jej upravit?

Personalizace telefonu

Jak si upravit prostředí telefonu ke svému obrazu – OBSAH

 1. Alternativní aplikace – mnohdy lepší než ty předinstalované
 2. Widgety usnadní přístup k mobilním aplikacím
 3. Sady ikon – telefon zpřehlední a zpříjemní
 4. Témata – pro ty, koho již omrzel klasický vzhled
 5. Launcher – nová podoba domovské obrazovky
 6. Zamykací obrazovka – mějte všechny aplikace ihned po ruce
 7. Snadná úprava zvuků telefonu

Alternativní aplikace jsou mnohdy lepší než ty předinstalované

Každý mobil má již z výroby předinstalovanou řadu aplikací jako kalendář, úkolovník, e-mailový klient, webový prohlížeč a další. Ty zpravidla fungují dobře. Ne každý ale ví, že existují i schopnější alternativy, které vám při používání ušetří čas a nervy. A nejsou to žádné pochybné aplikace, nýbrž výtvory, které se těší přízni milionů uživatelů. Mezi nejpoužívanější patří webový prohlížeč Google Chrome, který už bývá u novějších mobilů často předinstalovaný.

i Google kromě mobilní verze prohlížeče Chrome nabízí desítky dalších užitečných aplikací. Populární je e-mailový klient Gmail a také jeho velmi zajímavá varianta Inbox. Známé jsou rovněž Fotky, Keep, Disk nebo Dokumenty. Google své aplikace většinou zpřístupňuje i pro iOS.

Nedílnou součástí telefonu je klávesnice. Ne, že by ty předinstalované fungovaly špatně. Rozhodně však nedosahují kvalit těch nejschopnějších. Alternativní mobilní klávesnice často nabízejí intuitivnější ovládání, kvalitnější predikci pro český jazyk nebo jsou zkrátka hezčí. Mezi oblíbené patří SwiftKey, která mimo jiné umožňuje ukládání zkopírovaných výstřižků, desítky různých vzhledů nebo psaní tahem. Oblíbená je také Gboard, tedy klávesnice od Googlu, nebo Cheetah Keyboard. A jak vůbec do chytrého telefonu nainstalovat novou klávesnici? Nejde o nic složitého. Stačí si ji pouze stáhnout jako každou jinou aplikaci a následně povolit její používání v nastavení.

SwiftKey klávesnice Gboard Klávesnice

Některé klávesnice nabízí široké možnosti úpravy vzhledů, několik jazyků včetně autokorekce, ale i další funkce jako keylogger, anonymní režim, atd. Můžete tak rozšířit možnosti mobilu.

Většinu alternativních mobilních aplikací můžete používat nejen na mobilních telefonech Android, ale také na iPhone a tabletech Apple iPad. Příkladem je výše zmiňovaná klávesnice SwiftKey. Její možnosti jsou ale na zařízeních Apple omezené, protože operační systém iOS je uzavřenější než Android. I tak ale dokáže zpříjemnit každodenní psaní. Nutno ovšem dodat, že i základní klávesnice na iOS je poměrně schopná. Zvládá například funkci diktování. Hlasem lze zadávat nejen slova a celé věty, ale i znaky jako čárka, tečka či otazník. To klávesnice na Androidu, a to včetně těch alternativních, neumí.

iOS Návrhy sloviOS AutokorekceiOS Zadávání hlasem

Základní iOS klávesnice má jistě co nabíndout. Někdo ocení chytré doplňování slov a autokorekci, jiní možná uvítají hlasové zadávání. Nemůžeme tedy říci, že by oproti Androidu zaostávala.

Nezbytnou výbavou téměř každého telefonu jsou různé messengery, které dokáží zcela nahradit klasické aplikace pro čtení zpráv. Mnohé z nich dokonce nabízí možnost psát SMS přes internet, takže můžete i ušetřit. Pravděpodobně nejznámější z této kategorie aplikací jsou Facebook Messenger, WhatsApp nebo Viber. Messenger a WhatsApp můžete nalézt i na App Store pro iOS.

Widgety usnadní přístup k mobilním aplikacím

Co je to vlastně widget? Plovoucí okénko přímo na vaší ploše, které je propojené s určitou aplikací. Má hned několik využití. Může sloužit třeba k přístupu do samotné aplikace, často se ovšem snaží o pravý opak. Widgety totiž na mobilních telefonech slouží k zobrazení těch nejdůležitějších informací rychle a jednoduše, bez nutnosti otevírání aplikace. Příkladem je třeba widget pro kalendář, na kterém můžete vidět nadcházející události. Widgety také slouží k zobrazení kódu pro autentifikaci různých aplikací. Jedná se například o bankovní aplikace, jako třeba PayPal, nebo aplikace jiných služeb, např. herní platforma Steam.

Widgety – Spotify, ICQ, Steam, PayPalWidgety – Disk, Kalendář, Hudba, Blizzard

V dnešní době už má téměř každá aplikace svůj widget. Některé slouží pouze k přístupu do aplikace, jiné umožňují využívat funkce bez nutnosti aplikaci přímo zapínat. A pokud vám widget nevyhovuje, můžete si jeho vzhled taktéž upravit.

Nelíbí se vám nějaký přednastavený widget? Existuje jednoduché řešení. V obchodě Google Play totiž najdete hned několik aplikací, které umožní vytvořit si vaše vlastní widgety. Jednou z nich je schopný Kustom Widget Maker – KWGT. Jeho rozhraní není nijak složité a díky němu si mobil můžete opravdu hezky vylepšit.

Nové sady ikon telefon zpřehlední

Nová sada ikon přijde vhod, pokud se vám v rozhraní špatně orientuje, nebo se vám ikony zkrátka nelíbí. Mobilů je totiž spousta a stejně tak je i spousta rozhraní. Změna proto může být na místě. Hranaté, kulaté, velké, malé – možností je spousta. Často se také setkáte třeba s herní nebo filmovou tematikou.

i Víte, že čistý Android je dnes pořád vcelku rarita? Spousta velkých výrobců přistupuje k tzv. nástavbám, byť mezi výjimky patří například Nokia. Nástavby často změní celý operační systém k nepoznání. Dalo by se říci, že nástavba je soubor všech možností personalizace, které zde uvádíme. Často ale přináší také další funkce. Mobilní telefony Samsung například využívají nástavbu Samsung Experience (dříve TouchWiz), Xiaomi pak MIUI. Nástaveb je ale velká spousta.

Instalace nových sad ikon není nic složitého. Uživatelé telefonů s Androidem mohou jednoduše stáhnout aplikaci z Google Play. Pokud máte iOS, stačí navštívit App Store a najít si ikony, které vám vyhovují. Dávejte si ale pozor. Sady ikon nefungují jen tak samy od sebe a často si musíte stáhnout launcher, pro který jsou určeny.

Personalizace - Sady ikon

Každý operační systém má jiné ikony. To platí například i pro nástavby Androidu. Mobil s čistým Androidem bude mít jiné ikony než mobil s MIUI. Vše se ale dá lehce změnit.

Témata přinesou svěží design do celého prostředí telefonu

Už se vám nelíbí ta bílá oznamovací lišta, nudná zamykací obrazovka a nezajímavé hodiny? Pak jsou pro vás ideální témata, případně v angličtině „themes“. K launcheru mají docela blízko. Změní vám totiž vzhled celého rozhraní včetně designu továrních aplikací, avšak nijak zvlášť nezasahují do rozložení plochy. Maximálně změní velikost ikon. Takové aplikace opět najdou uživatelé mobilů s Androidem na Google Play a některé smartphony, jako například ty od Samsungu a Xiaomi, mají aplikaci pro témata předinstalovanou.

Xiaomi tovární témaXiaomi Android Oreo témaXiaomi tovární lockscreenXiaomi Android Oreo lockscreen

Témata najdete téměř kdekoliv na internetu. Některé nástavby také přímo nabízí aplikace, kde je témata možné stáhnout. Zkušenější uživatelé se mohou pokusit vytvořit si téma zcela vlastní a případně jej sdílet se světem.

Pokud máte telefon s iOS, můžete jásat. Témata se dostanou i k vám, a to bez nutnosti zásahu do systému smartphonu. Nemusíte hledat dlouho a najdete si aplikaci ať už na App Store, nebo i volně na internetu. Komunita je totiž v tomto směru mimořádně aktivní a kreativní.

i Co je to platforma? A jak se liší od operačního systému? Zjistíte v našem článku.

Nechcete mít všechny ikony na ploše? Vyzkoušejte launcher

Asi nejradikálnější změnu rozhraní představuje launcher. Ten vám totiž kompletně překope vzhled od ikon přes rozložení plochy až po styl jednotlivých aplikací. Nelíbí se vám třeba, že se všechny ikony dávají na plochu a nejsou uskupeny v jednom „menu“, jako to bývalo u starších verzí systému Android? To můžete vyřešit právě launcherem. Kromě vzhledu může launcher rozšířit také možnosti telefonu. Mezi časté funkce patří třeba vytváření složek nebo uzamykání aplikací. Ve funkcích se launchery dost liší. Pokud máte mobil s Androidem, není nic jednoduššího než si najít na Google Play takový launcher, který vám vyhovuje.

Personalizace - Launchery

Launcher je schopen změnit váš smartphone k nepoznání. Mimo veškeré změny, které nastanou hned po instalaci, můžete launcher většinou doplnit různými přídavnými balíčky ikon, tapet, atd.

Máte obavy ze sníženého výkonu telefonu? Hoďte je za hlavu. V dnešní době je dopad launcherů na běh mobilu zcela zanedbatelný. Pokud si stáhnete některý z těch nejoblíbenějších, jako například Nova, Microsoft nebo APUS, může se vám dokonce stát, že běh systému zrychlíte. Některé launchery si totiž na svojí optimalizaci dávají opravdu záležet, a tak se není čeho bát.

Nejlepší launchery pro Android

Nova Launcher je příkladem launcheru, který dělá svoji práci velmi dobře a nevybírá si za to daň v podobě snížení výkonu telefonu. Přizpůsobit si můžete ikony, barvy, widgety, rozložení plochy, animace a spoustu dalších věcí. Toto všechno dostanete v balíčku s velmi dobrou optimalizací, takže se nemusíte bát, že by se vám telefon sekal. K launcheru si dále můžete stáhnout některou ze spousty aplikací, které vám kompletně změní vzhled, avšak fungují na bázi launcheru Nova.

Launcher od Microsoftu samozřejmě nabízí svižný chod, což mnoho z vás ocení. Z hlediska přizpůsobení ovšem za Nova Launcherem lehce zaostává. Nicméně můžete si změnit ikony, barvy, tapetu a několik dalších věcí. Hlavní síla launcheru Microsoft ovšem tkví v propojení s počítačem. Pokud máte účet Microsoft, je vám umožněno prohlížet kalendář, dokumenty a nedávnou aktivitu ve svém osobním menu. Přes launcher také můžete otevírat fotky, dokumenty nebo internet přímo z mobilu.

APUS Launcher je v současnosti jedním z nejpopulárnějších launcherů na Google Play. Kromě klasických témat, tapet, sad ikon atd. totiž nabízí spoustu funkcí. V první řadě stojí jednoznačně APUS Boost. Za jeho pomoci můžete svůj mobil zrychlit díky uvolnění RAM paměti. APUS Launcher nabízí také služby, kde se dají stahovat aplikace, hry nebo i videa. Má také vlastní aplikaci pro ty nejnovější zprávy.

Nova LauncherMicrosoft LauncherAPUS Launcher

Změnu vzhledu nabízí úplně každý launcher. Výsadou některých profesionálnějších jsou ovšem dodatečné funkce, které dále rozšiřují možnosti operačního systému Android a posléze i celého mobilního telefonu.

Máte iOS a chcete také launcher? Zde vás bohužel zklameme. Produkty Apple launchery nepodporují. Pokud po něm ale opravdu toužíte, je tu jedna cesta, jak jej získat. Vede přes „jailbreak“, obdobu rootu u zařízení Android. Tuto proceduru však nedoporučujeme, zejména pokud nevíte, co děláte. Můžete si totiž svůj iPhone i poškodit.

Jak nainstalovat launcher na mobil s Androidem?

Instalace kteréhokoli launcheru je velmi jednoduchá a zvládne ji i začátečník. Stačí se držet postupu níže.

 1. Stáhněte si libovolný launcher z Google Play.
 2. Počkejte, až se instalace dokončí a stiskněte domovské tlačítko.
 3. Objeví se okno, které umožní výběr launcheru.
 4. Zvolte nainstalovaný launcher, případně nechte svoji volbu zapamatovat a pokračujte.
 5. Nyní jste v rozhraní launcheru a můžete si jej nastavit pomocí různých ikon.

Výběr launcheruNastavení launcheru

Některým lidem se do instalace launcheru nechce. Není to ovšem žádná věda a výsledky mohou být překvapivé. Launchery značně zjednoduší orientaci v systému a zároveň dokáží zrychlit celý mobil.

Jak mít všechny aplikace ihned po ruce?

Chcete mít ty nejpoužívanější aplikace k dispozici, aniž byste museli svůj telefon odemykat? Řešením jsou aplikace pro úpravu zamykací obrazovky neboli lockscreeny. Aplikace jako Next Lock Screen od Microsoftu nebo Floatify Lockscreen znatelně rozšíří její možnosti. Zamykací obrazovka vám například může zobrazit notifikace přímo na displeji, kde třeba snadno odpovíte na SMS nebo zprávu na Messengeru. Jiné zamykací obrazovky umožní přidávat si widgety nebo zástupce různých aplikací.

Next Lock ScreenNext Lock Screen aplikace

Lockscreeny vám pomohou značně urychlit přístup k nejpoužívanějším aplikacím. Android s nimi ovšem příliš nepočítá, a tak jejich integrace často bývá lehce krkolomná.

Snadná úprava zvuků telefonu

Nelíbí se vám zvuky telefonu? Každý telefon má na výběr z desítek melodií a všemožných zvuků. Snadno si přizpůsobíte vyzvánění telefonních hovorů, SMS, upozornění apod. A pokud vám nestačí melodie vybrané výrobcem vašeho telefonu, použijte svůj vlastní zvukový soubor. Dobrou zprávou je, že nejste příliš fixováni na formát, takže si můžete vybírat. Nejčastější formáty jsou .mp3 a .wav. Pokročilejší uživatelé se pak mohou pustit i do úprav zvuků samotného systému, jako například zvuků odemykání či dotyku. Pro laika ovšem může být tento úkol náročnější, protože vyžaduje root telefonu.

Mobilní telefon je možné upravit takřka ve všech směrech, ať už je to nová tapeta, vzhled aplikací nebo rovnou celého prostředí. Personalizace telefonu ale není jen o designu. Alternativní klávesnice, nový launcher nebo upravená uzamykací obrazovka mohou také zlepšit celkový uživatelský komfort. Všeho lze přitom dosáhnout na novém i starším smartphonu.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací