Stále váháte, jaký headset si koupit? Nejmodernější Hi-Tech novinku lze pořídit už od pár stovek korun. Neotálejte a přečtěte si praktické rady, které vám pomohou s výběrem.
Fiktivní digitální svět lze v dnešní době simulovat poměrně jednoduše – poslouží nám k tomu speciální brýle, resp. headset, které je možné připojit k chytrému telefonu, počítači nebo herní konzoli.
Nejlevnější vstupenku do světa virtuální reality představují VR brýle k mobilu. Ty v podstatě slouží pouze jako držák pro smartphone, jehož obrazovka nahradí vestavěný displej. Díky tomu si můžete vychutnat virtuální zážitky již od necelých 200 Kč.
Mnohem sofistikovanějším řešením jsou VR brýle k počítači. Zde však musíte počítat s vyšší finanční náročností, neboť zobrazení propracovaného 3D světa klade zvýšené nároky na hardwarovou výbavu počítače.
Jistým kompromisem tak mohou být brýle k herní konzoli, které jednoduše připojíte, aniž byste museli řešit hardwarovou konfiguraci výchozího zařízení.
V případě virtuální reality je třeba si uvědomit, že se jedná o extrémně náročnou technologii, s níž si bohužel neporadí každé zařízení.
VR s mobilem – nezbytnou nutností jsou pohybové senzory (akcelerometr a gyroskop), vysoké rozlišení displeje (nejméně Full HD) a výkonné procesory (čtyřjádrové a více). Připravili jsem pro vás výběr smartphonů, které simulaci virtuálního světa umožní.
VR s počítačem – při výběru PC či notebooku se zaměřte na rychlost a velikost disku, velikost operační paměti RAM a v neposlední řadě na výkonnost grafické karty. Nezbytná je přítomnost moderních konektorů, např. HDMI 1.4. Virtuální realitu umí zprostředkovat mnoho vybraných stolních počítačů, ale i notebooků.
VR s herní konzolí – v případě, že vlastníte herní konzoli, můžete si svým způsobem oddechnout. Při výběru headsetu a dalšího příslušenství je pouze potřeba pohlídat vzájemnou kompatibilitu. Hardwarově vylepšovat konzoli není zapotřebí. V současné době je v tomto ohledu nejdále PlayStation.
Nejlevnější brýle pro virtuální realitu slouží pouze jako držák pro mobilní telefony – stačí do nich vložit mobilní telefon, přepnout zařízení do speciálního režimu VR a pomocí dvou čoček se nechat vtáhnout do děje. Nízkou cenou zaujmou brýle od ColorCross, s nimiž není problém užívat si virtuální realitu za necelých 200 Kč. Připlatit si pak můžete například za brýle s komfortní EVA pěnou, s nastavitelnými čočkami nebo také za brýle s bezdrátovým Bluetooth ovladačem.
Oblíbeným headsetem je HTC Vive, který získáte v rámci výhodného setu, v němž je samozřejmě obsažena náhlavní souprava s kvalitním OLED displejem a integrovaným zvukem, dva ovladače s haptickou odezvou nebo také několik kabelů včetně adaptérů. Tento produkt je určen pouze pro počítače či notebooky.
Zajímavý je i set Playstation VR Kit – balení obsahující brýle PlayStation VR, kameru PlayStation 2 Eye, jeden ovladač Move, hru VR Worlds a také samotnou herní konzoli. V jedné krabici tak dostanete vše, co potřebujete pro plnohodnotný zážitek z virtuální reality.
Zvažte, zdali si vystačíte pouze s headsetem nebo využijete další příslušenství.
S věrohodnou virtuální realitou se pojí i perfektní ozvučení. Zamyslete se nad kvalitními sluchátky či moderními reproduktory. Ať už sáhnete po jakékoliv variantě, klíčová je podpora tzv. prostorového zvuku. Sluchátka mají ještě jeden příjemný benefit – izolují okolní zvuky.
Existuje i celá řada různých dálkových ovladačů, jak drátových tak i bezdrátových. Napínavá akční střílečka či vysilující tenis pak bude o to „skutečnější“. Mezi ty nejprogresivnější patří asi speciální rukavice pro VR nebo revoluční headset, který vás do virtuální reality vtáhne i pomocí dalšího smyslu – čichem!
Samotnou kategorii věnujeme speciálním VR kamerám, které dokáží vytvořit 360° video nebo lákavé fotografie. Možnosti využití jsou široké, v budoucnu se budeme běžně setkávat se záběry těchto kamer při prohlídkách bytových či nebytových prostor, v rámci výukových či poznávacích aplikací, tutoriálů či simulátorů – např. pro armádu aj.
Označení VR Ready vzniklo původně pro zákazníky, kteří se přestávali orientovat v nejmodernějších technologiích. Pokud kupujete počítač, grafickou kartu či jiný komponent s tímto označením, nemusíte se v žádném případě obávat, že by na simulaci virtuální reality nestačil.
S rostoucí kvalitou, lepším vykreslováním obrazu či kvalitnějším ozvučením se snadno může stát, že ztratíte pojem o prostoru, kde se fyzicky nacházíte. Nedoporučujeme virtuální realitu používat venku, mnohem vhodnější je to doma či někde v bezpečném prostředí. Zanoření se do virtuální reality může být mnohdy i tak matoucí, že v krajním případě můžete lehce ztratit stabilitu – doporučujeme sedět na otočné židli a mít kolem sebe dostatečný prostor. Ideálně by vás při prvním hraní měla pozorovat druhá osoba.
Je možné, že některé aplikace či hry budou na vás příliš intenzivní. Zprvu se vyvarujte různých hororů či horské dráhy – může se snadno dostavit tzv. kinetóza – stav spojený s nevolností. Způsobuje to logický aspekt virtuální reality – oči vidí, že se zuřivě pohybujete, mozek si to tím pádem myslí také, ale zároveň ho senzomotorické orgány v uchu informují o tom, že sedíte. Pokud se kinetóza opravdu dostaví, neváhejte a brýle si ihned sundejte a dopřejte si malý odpočinek.
Díky nízké vstupní investici může zkusit virtuální realitu téměř každý.
Stačí mít nadupaný mobil a máte téměř vyhráno
Extrémně výkonný počítač nabídne v blízké budoucnosti velké spektrum možností využití.
Nezapomeňte na rychlý disk, moderní procesor a výkonnou grafiku
Nemusíte řešit žádná hardwarová či jiná vylepšení.
Využijte doposud skrytý potenciál v herních konzolích
Nový pohled na svět z výšky.
Staňte se očima svého dronu a vyzkoušejte nový rozměr reality
VR brýle, ke kterým nepotřebujete nic jiného
VR brýle, ke kterým nepotřebujete PC, herní konzoli ani telefon.
Náhlavní souprava. Základem jsou zpravidla speciální brýle, které většinou pořídíme obohacené o integrovaná sluchátka. Modernější headsety obsahují i progresivnější prvky, například umí sledovat pohyb očních panenek nebo pro intenzivnější prožitek zapojují i další z vašich smyslů, a to čich.
Progresivní digitální rozměr vytvořený pomocí 360stupňového nebo sférického kamerového systému, který díky několika čočkám zabírá celou scénu kolem dokola. Ve videu tak nevidíte pouze jeden záběr, ale s pomocí vertikálních a horizontálních posuvníků se můžete rozhlížet „kolem sebe“.
Moderní prvek sloužící především ke komfortnějšímu ovládání aplikací a her. Haptická technologie je extrémně citlivá na dotek – modernější zařízení s touto technologií rozpoznávají i míru doteku, respektive jakou silou tlačíte. Pokaždé jiná úroveň stisknutí může mít odlišný vliv ve vaší aplikaci. Dle možností nastavení lze zapnout „zpětné vibrace“, které vás informují o obdrženém signálu. Kupříkladu, při automobilových závodech máte volant bez pedálu, kterým můžete otáčet. Pokud silně zmáčknete pravou stranu, tak zrychlíte a pokud levou, tak zpomalíte. To, že jste stiskli volant dostatečnou silou a váš vůz začíná např. brzdit, ucítíte na mírných „zpětných vibracích“.
Nemoc z pohybu aneb negativní stav, který je často doprovázený nevolností. Vestibulární aparát v uchu – senzomotorický orgán, který vnímá rovnováhu – informuje mozek o vašem pohybu zásadně jinak, než vidí oko. Tento stav, zjednodušeně řečeno, zmate vaše tělo natolik, že se dostaví pocit na zvracení, bledost, pocení a zrychlený srdeční tep. Pro upřesnění – představte si, že máte nasazený headset a poklidně sedíte na židli. Děj ve virtuální realitě je ale situován v zábavním parku, kde si užíváte adrenalinovou jízdu na horské dráze. Vestibulární aparát mozku říká, že se nehýbete, oči ale vidí něco zcela odlišného, čímž se u vás projeví popisovaná kinetóza.