Fitness náramky jsou chytrá zařízení monitorující denní pohyb i spánek. Změří počet ušlých kroků, množství spálených kalorií nebo kvalitu a délku spánku. Základní modely zobrazují naměřené hodnoty pomocí LED symbolů, ty dražší využívají displej. Mají stylový design a počítá se s tím, že je budete nosit i do práce nebo do školy. Na jedno nabití vydrží až několik týdnů či měsíců.
Fitness náramky začínající zhruba na pětistovce a vesměs všechny základní modely pohybující se kolem této částky slouží jako krokoměr a monitor spánkového režimu. K tomu umí změřit překonanou vzdálenost, spálené kalorie nebo čas aktivity. Místo displeje se u nich častěji setkáme s LED kontrolkami. Některé podporují notifikace ze spárovaného mobilního telefonu a displej a LED kontrolky určují, jaké a kolik informací vám zobrazí. Základní modely nemusí mít tak kvalitní mobilní aplikaci, jako ty dražší, a není u nich pravidlem ani voděodolnost.
Dražší fitness náramky zpravidla umí to, co ty mnohem levnější, chlubí se ale delším výčtem funkcí. Mají větší displeje, automaticky rozeznají druh sportovní aktivity a ve výbavě mohou mít integrovaný monitor tepové frekvence. Ritot Watch má například vestavěný pikoprojektor promítající aktuální čas na vaši ruku po zatřesení ruky.
Kromě kvalitnější mobilní aplikace nabízí i webové rozhraní a propojení se známými aplikacemi, jako je například Endomondo či Runtastic, nebo kalorickými tabulkami.
Toto rozdělení je pouze orientační. I stejně drahé fitness náramky se mohou od sebe funkčně odlišovat. Například i ty nejlevnější fitness náramky mohou mít displej, a naopak několikanásobně dražší modely, fungují na principu LED kontrolek. Jisté je také to, že nově představené náramky toho budou umět čím dál víc.
Účelem fitness náramků je přimět vás k pohybu, nikoliv bezchybné měření vzdálenosti. Žádný fitness náramek neměří s dokonalou přesností, a zda vám napočítal 7 600 nebo 7 800 kroků, není příliš důležité. Mnohem podstatnější je, že jste v sobě našli motivaci a čas na pohyb.
Hrudní pásy na měření tepové frekvence jsou poměrně přesné, ale pro někoho méně pohodlné. Naměřené hodnoty přenáší do fitness náramku pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Výhodou hrudních pásů je široká kompatibilita s mnoha náramky různých výrobců.
V posledních letech se ke slovu dostávají také fitness náramky schopné měřit tepovou frekvenci přímo na zápěstí. Využívají k tomu senzorových technologií, které měří hodnoty sledováním změn krevního průtoku. Proces probíhá tak, že senzory měří odrazy světla od kapilár těsně pod kůží. Tento typ měření je pohodlný, ale méně přesný. Naměřené hodnoty jsou však pro většinu uživatelů dostatečné.
Ano, fitness trackery velmi doporučujeme i dětem, protože se díky nim naučí, jak je pohyb důležitý. Existují i náramky v menších velikostech a vybrat si je můžete i v barevných provedeních.
Nemusíte, protože jsou vodotěsné a v noci monitorují kvalitu a délku vašeho spánku. Mnoho lidí svůj tracker za celý den nesundá.
Pro zlepšení kondice
Výdrž na baterii a s tím spojené mnohem méně časté zapojování ke zdroji energie je jednou z výhod fitness náramků oproti sporttesterům. V provozu dokáží být až několik dní, týdnů nebo dokonce měsíců.
Dražší náramky umí ve spojení s chytrými telefony zobrazovat na displeji notifikace. Díky tomu tak uvidíte, kdo vám volá nebo píše SMS či e-mail. Čím více funkcí náramek nebo sporttester má, tím je dražší. Ujasněte si, které funkce budete používat.
Displej
Levnější fitness náramky své hodnoty prezentují pomocí LED ukazatelů, které mnohým uživatelům bohatě stačí. Ti náročnější mohou sáhnout po dražších modelech s displeji.