Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Levé ucho - bezpečné a spolehlivé nákupy Nový projekt

Jak vybrat Hi-Fi sluchátka

Zobrazit katalog

Pokud chcete to nejlepší mezi sluchátky, volte Hi-Fi sluchátka. Nabízí vysoce přesné zvukové podání a jsou vyrobeny z těch nejlepších materiálů, jako je hliník, chrom, pravá jehněčí kůže nebo vzácné dřevo. Řadíme sem nejen sluchátka okolo uší a na uši, ale také špunty do uší.

Mladý muž s hi-fi sluchátky poslouchající hudbu

Pokud chcete to nejlepší mezi sluchátky, volte Hi-Fi sluchátka. Nabízí vysoce přesné zvukové podání a jsou vyrobeny z těch nejlepších materiálů, jako je hliník, chrom, pravá jehněčí kůže nebo vzácné dřevo. Řadíme sem nejen sluchátka okolo uší a na uši, ale také špunty do uší.

Hi-Fi sluchátka

  • Vhodné pro nejnáročnější posluchače
  • Vysoká zvuková kvalita
  • Hodnotné materiály
Hi-Fi sluchátka

Jaké jsou nevýhody kvalitních a drahých sluchátek?

Kromě vysoké ceny je nevýhodou těch nejlepších sluchátek příliš věrné zvukové podání. U horších nahrávek může být zvuk tím pádem příliš ostrý nebo agresivní.

Jsou ta nejlepší sluchátka vhodná pro každého?

Ta nejdražší sluchátka v ceně několika desítek tisíc korun poskytnou vysoce věrný zvuk. Nahrávkám ani zdroji signálu tedy nic neodpustí, protože vše uslyšíte. Pokud vlastníte kvalitní zdroj zvuku, hodně peněz a jste opravdový milovník hudby, budou pro vás Hi-Fi sluchátka ta pravá.

Co je důležité při výběru Hi-Fi sluchátek?


Provedení

Provedení

Sluchátka na uši
Zpravidla jsou sluchátka na uši drobnější a lehčí. Tím pádem se lépe přenáší v tašce. Cenově srovnatelná sluchátka okolo uší jsou však mnohem pohodlnější. Jsou ideální na cesty i méně náročné na domácí použití.


Sluchátka okolo uší
Dobře hrají, obepnou vaše uši a jsou pohodlná i při delším poslechu. Jsou však větší a těžší, a v batohu zabírají více místa. Hodí se spíše pro domácí poslech.


Špunty
Stejně jako pecky mají miniaturní rozměry, zasouvají se ale přímo do sluchovodu. Aby seděly každému, dodávají se s výměnnými nástavci různých velikostí.
Sluchátka na uši Na uši
Sluchátka okolo ušíOkolo uší
Špunty Špunty

Tip 2: Sluchátka ve vyšších cenových relacích si zaslouží opatrné zacházení. Proto je spíše nedoporučujeme používat ke sportování, do prašného či vlhkého prostředí a tam, kde by mohlo dojít k jejich zašpinění nebo mechanickému poškození.

Konstrukce

Konstrukce

Otevřená
Sluchátka s otevřenou konstrukcí nabízí věrnější reprodukci hudby s nižší mírou zkreslení. Nevýhodou je větší propustnost zvuku ven ze sluchátek, tudíž hlasitější reprodukce více ruší okolí. Zároveň méně tlumí zvuky z okolí, takže budete více slyšet povídání lidí v místnosti.


Uzavřená
Uzavřená konstrukce mnohem více tlumí okolní hluk, svou hudbu si tak lépe vychutnáte i na rušné ulici. Platí to i obráceně. Nepropouští zvuk ven ze sluchátek, takže vaše i velmi hlasitá hudba bude méně rušit okolí.


Polouzavřená
Polouzavřená konstrukce je kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti budou částečně tlumit okolní hluk a zase okolí bude do jisté míry slyšet vaši hudbu.

Frekvenční rozsah

Frekvenční rozsah

Tento parametr (udávaný v Hertzích - Hz) by měl udávat rozsah, v nichž dokáží sluchátka hrát (průměrný dospělý člověk slyší frekvence od 16 Hz do 16 000 Hz / 16 kHz). Dnes se ale spíše jedná pouze o orientační údaj, protože mnoho výrobců své modely testuje při hodnotách útlumu +/-10 a více dB (správně by měla být tolerance +/- 3 dB), nebo hodnoty útlumu vůbec neuvádí.

Sluchátka testovaná s útlumem vyšším než +/-3 dB sice dokáží hrát v rámci celého spektra frekvenčního rozsahu uváděného výrobcem. V některých frekvencích ale budou hrát příliš nahlas, v některých naopak velmi potichu, například v nejvyšších a nejnižších hodnotách frekvenčního rozsahu uváděného výrobcem. V nejvyšších a nejnižších hodnotách frekvenčního rozsahu tak už nelze počítat s vyváženou hudební reprodukcí. Na druhou stranu frekvenční rozsah u sluchátek testovaných při hodnotě útlumu +/-3 dB udává pouze ty frekvence, při kterých sluchátka ještě hrají vyváženě.

Citlivost

Citlivost

Jedná se o akustický výkon sluchátek, který je uváděn v dB/Wm. Se zvyšující se hodnotou roste kvalita reprodukce zvukového signálu. Vyšší hodnota zároveň znamená větší hlasitost. Pro zařízení s nízkým výstupním výkonem, jako jsou např. MP3 přehrávače, jsou vhodná sluchátka s vysokou hodnotou citlivostí nad 100 dB/mW a nízkou impedancí do 80 Ohmů.

Impedance

Impedance

Impedance, tedy elektrický odpor měniče, má vliv na to, jak hlasitě budou sluchátka hrát. Sluchátka s impedancí do 100 Ohmů vyprodukují vyšší hlasitost a jsou vhodné pro přenosné přehrávače, protože nižší impedance nevyžaduje tak vysoké napětí. Impedance nad 100 Ohmů se vyskytuje u dražších sluchátek. Vyžadují výkonnější zdroj signálu, proto pro připojení k mobilu použijte také předzesilovač.


Tip: Pro přehrávače s malým výstupním výkonem, jako jsou mobilní telefony, MP3 přehrávače nebo notebooky, doporučujeme sluchátka s nízkou impedancí, jinak by nehrála dostatečně hlasitě. Signál zesílíte také použitím zesilovače.

Připojení

Připojení

Pomocí drátu (3,5mm jack)
Propojení sluchátek se zdrojem hudby pomocí drátu je spolehlivější varianta a drátová sluchátka v porovnání s podobně drahými bezdrátovými hrají lépe. Nevýhodou je menší volnost.

3,5mm jack - zejména u menších a středních sluchátek, které se připojují k přenosnému přehrávači.
6,3mm jack - používá se u audiofilských a profesionálních sluchátek.

Bezdrátově (Bluetooth)
Výhodou bezdrátových sluchátek je volnost pohybu. Od zdroje hudby mají dosah asi 10 metrů. Součástí je dobíjecí baterie s výdrží několik hodin - v současné době klidně i několik desítek.

V posledních letech se prosazují tzv. True Wireless sluchátka, která se obejdou bez jakýchkoliv drátů.

Typ připojení / KompatibilitaStolní počítačNotebookChytrý telefonTabletMP3 přehrávač
3,5mm jack
USB
Bluetooth

Údaje uvedené v tabulce jsou pouze orientační. Je nutné, aby sluchátka a přehrávací zařízení podporovaly stejný typ připojení.


TipPecky i špunty jsou s hudebním přehrávačem spojeny kabelem. Pokud však vybíráte ke svému iPhonu bezdrátové pecky, doporučujeme Apple AirPods. Jsou chytré, poznají, kdy mluvíte, a že je máte v uších. Když je vyndáte, pozastaví přehrávání.

Tip 2: Sluchátka se dvěma jack konektory lze k chytrým telefonůmtabletům a notebookům s jedním jack konektorem připojit jen pomocí redukce.

Délka přívodního kabelu

Délka přívodního kabelu

Pohybuje se v rozmezí od několika desítek cm až po 6 metrů. Standardně se prodávají sluchátka s kabelem dlouhým 1,5–2 m.

Do 1,5 m – vhodné pro sluchátka, která budete často přenášet.
1,5–2 m – vhodné k počítači.
Nad 2 m – vhodné např. pro televizní sluchátka. Pro tyto účely však doporučujeme 3 a více metrů, abyste mohli být dostatečně daleko od televize a kabel nebyl napnutý.

Slovník pojmů - sluchátka

Náušníky

Část sluchátek, která přichází do kontaktu s uchem. Náušníky jsou měkké, aby byly pohodlné i při poslechu několik hodin. Vyrábí se ze semiše, tkaniny nebo umělé kůže.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Impedance

Impedance se uvádí v Ohmech a jedná se o elektrický parametr, který vyjadřuje odpor obvodů ve sluchátkách. Sluchátka s impedancí do 100 Ohmů mají větší zkreslení, ale také vyšší hlasitost, hodí se tedy k přenosným přehrávačům. Impedance 250–600 Ohmů se projeví nižší hlasitostí a menším zkreslením.

Další pojmy
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi