Jak vybrat komínovou digestoř

Zobrazit katalog

Komínové digestoře jsou určeny pro odtah do komína. Jsou výkonné a hodí se i do velkých kuchyní. Upevňují se na zeď mezi závěsné skříňky. Komínové odsavače par jsou dominantní prvek v kuchyni. Vsadit můžete na klasický i moderní design ze skla.

Jak vybrat komínovou digestoř

Důležité parametry komínové digestoře

Výkon digestoře

Výkon digestoře závisí na velikosti prostoru, ze kterého má odvádět výpary. Pokud máte kuchyň spojenou s obývákem, musíte započítat oba pokoje. Čím větší prostor, tím výkonnější digestoř potřebujete. Běžné digestoře odsají za hodinu 400 – 700 m³ páry, ty nejvýkonnější až 1 500 m³. U komínových digestoří se výkon pohybuje nejčastěji v rozmezí 200 – 1 000 m³.

Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.

 • Příklad konkrétního výpočtu

    * Rozměr místnosti: 7 × 5 m
    * Výška stropu: 2,9 m
    * Objem místnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
    * Celkový objem, který je nutno za hodinu vyměnit: 3 × 101,5 m³ = 508 m³
    * Minimální výkon digestoře: 508 m³/h


Pozn.: Připomínáme, že výše vypočtená hodnota je minimální a doporučujeme zvolit digestoř s výkonnostní rezervou.

Šířka digestoře

Šířka digestoře musí být stejná nebo větší než šířka varné desky. Komínové digestoře jsou k dostání v různých šířkách v rozmezí od 31 cm do 120 cm.

Hlučnost

Hlučnost odsavačů par se uvádí v dB (decibelech) a liší se podle typu spotřebiče. Tento parametr zohledněte hlavně, pokud máte menší kuchyň. Nejtišší komínové digestoře vydávají hluk okolo 50 dB, nejhlučnější okolo 70 dB.

Osvětlení

Digestoře mívají halogenové žárovky nebo modernější LED diody. Doporučujeme osvětlení pomocí LED technologie, protože vykazuje nižší spotřebu, delší životnost, minimální zahřívání a vyšší odolnost vůči častému rozsvěcování a zhasínání. LED diody samotné jsou také hezčí a světlo z nich je příjemnější.

Ovládání

Komínové digestoře se ovládají buď běžnými tlačítky, nebo jsou vybavené elektronickým ovládáním s displejem . Moderní a velmi pohodlné je bezdotykové ovládání, které umožňuje regulaci digestoře pomocí gest, hlasových příkazů nebo prostřednictvím dálkového ovladače. Hodí se zejména do designových kuchyní. Odsávání má obvykle 2–4 výkonnostní stupně.

Chytré komínové digestoře mají možnost propojení varné desky s odsavačem par, kdy je provoz digestoře regulován automaticky podle aktuálního dění na sporáku. Tuto funkci umožňuje například systém Hob2Hood.

Vývody komínové digestoře

Komínové digestoře mají možnost odsávání odtahem nebo recirkulací.

 • Samotná instalace digestoře bez odtahu je poměrně jednoduchá a šikovný kutil si s ní poradí. Dle návodu ji upevněte na zeď a připojte do elektrické zásuvky.
 • Komínové digestoře s odtahem je nutné napojit na odtahové potrubí. Výšku vývodu mají nastavitelnou, přičemž odtahové potrubí je skryté v komínu.

  Důležité je, aby odtahové potrubí vedlo co nejkratší cestou do komína bez zbytečných ohybů. Každý ohyb do pravého úhlu totiž až o třetinu sníží výkon digestoře a zároveň zvýší hlučnost. Vodorovné potrubí má požadovanou účinnost, pouze pokud je dlouhé maximálně 2 – 3 m. Další podmínkou je průměr odtahového potrubí, který musí být minimálně 120 mm, optimálně však 150 mm.

  Nesmíme rovněž opomenout výběr digestoře podle umístění odtahu. Předem musíte promyslet, zda je pro dispozice vaší kuchyně vhodný vrchní odtah, boční odtah nebo zadní odtah.


Pozn.: Z důvodu zvýšené hlučnosti si dejte pozor na to, aby se odtahové potrubí nedotýkalo skříňky.

Moderní funkce digestoře

Komínové digestoře mohou mít kromě běžných i nadstandardní a moderní funkce, které vám vaření a pobyt u sporáku zpříjemní.

 • Funkce odloženého vypnutí – po ukončení vaření ponechá digestoř v chodu a vypne ji až po určité době pro dokonalé odstranění všech zbytkových par.
 • Funkce Boost - funkce intenzivního odsávání, kdy se přechodně zvýší výkon na maximum a po několika minutách se vrátí na původně nastavený stupeň.
 • Funkce Hob2Hood – bezdrátová technologie, která umožňuje propojení varné desky s digestoří a zajišťuje automatickou regulaci provozu odsavače par. Během vaření upravuje intenzitu odsávání podle množství uvolňující se páry a kouře, nebo podle toho, kolik varných zón právě používáte. Funkce Hob2Hood se postará o svěží a příjemné klima v kuchyni a vy se můžete plně soustředit na přípravu pokrmů.
 • Funkce signalizace nasycení filtru – tato funkce vás včas upozorní, že jsou filtry v digestoři nasycené a je potřeba provést údržbu, nebo je vyměnit.
 • Časovač – umožňuje nastavit čas vypnutí digestoře.
 • Zpětná klapka – slouží hlavně v zimních měsících, kdy je třeba počítat s možností srážení par a odkapáváním vody dolů. Zpětná klapka umístěná v potrubí se otevírá pouze jedním směrem a zabraňuje nejen stékání vody, ale také průniku hmyzu a studeného vzduchu.
 • Funkce dvojité sání – část vzduchu je nasávána pomocnou sací zónou na spodní části digestoře. Tím je v této oblasti eliminováno nebezpečí kondenzace par.
 • Funkce recirkulace – odtahová digestoř je schopná fungovat i bez externího odvodu vzduchu.

Filtry

Digestoře s funkcí recirkulace vyměňují vzduch v místnosti pomocí uhlíkových filtrů. Ty obsahují aktivní uhlí, které nasátý vzduch pročistí a vrátí zpět do místnosti. Uhlíkové filtry je zapotřebí zhruba každý půl rok měnit. Většina filtrů obsahuje indikátor nasycení a tak snadno poznáte, že je nutná výměna. Dále jsou vybaveny ještě tukovým filtrem, který může být kovový nebo textilní. 

Třídy energetické náročnosti

Třídy energetické náročnosti udávají výkon a spotřebu digestoře, tedy kolik energie potřebuje digestoř pro dosažení svého maximálního výkonu. Je označována písmeny A až G, výjimečně A+ či A++ . Tato informace je k dohledání na energetickém štítku. U komínových digestoří se nejčastěji setkáme s třídou A++ až E.

Energetický štítek

Energetický štítek musí být podle zákona součástí každé digestoře. Výrobci na něm udávají údaje o produktu, které jsou měřené za předem stanovených podmínek.

Jaké údaje naleznete na energetickém štítku?

 • Energetická účinnost
 • Roční spotřeba
 • Účinnost odsávání
 • Účinnost osvětlení
 • Účinnost tukových filtrů
 • Hodnota hluku

Komínové odsavače par

 • Vhodné do velkých kuchyní
 • Výrazný design
 • Široký výběr
Výhody a nevýhody
 • Vhodné do větších kuchyní
 • Odsají až 1 000 m³ vzduchu za hodinu
 • Výrazný kuchyňský prvek
 • Široký výběr modelů
 • Zabírají více prostoru
 • Složitější instalace
 • Vyšší spotřeba elektřiny
 • Vyšší cena

Nejčastější otázky při výběru komínových digestoří

Jaký je rozdíl mezi odtahem a recirkulací?

Při režimu odtahu pára vychází odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou do venkovního prostředí. Nasávaný vzduch je odveden ven z místnosti a efektivně se tak eliminují nejen výpary, ale i teplo vznikající při vaření, což oceníte hlavně přes léto. Nevýhodou odtahové digestoře je nutnost stavebních úprav, kterou vyžaduje odtahové potrubí.

Naopak při recirkulaci digestoř není napojená na odtah a vzduch se filtruje přes uhlíkový filtr. Následně se čistý vzduch vrací zpět do místnosti. Instalace recirkulační digestoře je jednoduchá a rychlá.

Všechny komínové digestoře mají možnost přepnout na recirkulaci. Pokud to jde, doporučujeme z níže uvedených důvodů upřednostnit odtah před recirkulací.

 • Odtah má větší výkon, neboť u recirkulace snižuje výkon uhlíkový filtr až o 20 %
 • Odtah má tišší provoz, zatímco recirkulační odtah je hlučnější
 • Odtahový provoz nevyžaduje výměnu uhlíkových filtrů

Jaký výkon odsávání potřebuji pro svou kuchyň?

Čím větší kuchyň máte, tím výkonnější odsavač par potřebujete. Počítá se s prostorem k prvním uzavíratelným dveřím, takže v případě kuchyní spojených s obývacím prostorem musíte zahrnout obě místnosti. Odsavač par by měl být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu – nejlépe až 10×. Kupříkladu kuchyň o rozměrech 5 × 5 × 2,9 m potřebuje digestoř o výkonu alespoň 363 m³/h. To je však minimální hodnota, doporučujeme ještě vyšší výkon, aby odsávání bylo co nejefektivnější.

K čemu slouží uhlíkové filtry?

Uhlíkové filtry jsou kazety s aktivním uhlím, které se vkládají do odsavačů par při režimu recirkulace, pokud není možnost přímého odtahu. Přes uhlíkový filtr proniká čistý vzduch zpátky do místnosti. Musí se zhruba po půl roce dle intenzity používání pravidelně měnit a na rozdíl od tukových filtrů nejsou omyvatelné.

Jak správně nainstalovat digestoř?

Aby účinnost digestoře byla optimální, měla by být ve výšce od 65 do 75 cm od varné desky. V případě plynové varné desky se přitom doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. U modelů se šikmým sklonem je možné výšku snížit tak, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou minimálně 45 cm a nad plynovou minimálně 60 cm. Digestoř by měla být širší než varná plocha.

U komínových odsavačů par musíme nejdříve vyřešit napojení do komína. Digestoře mají většinou dva nebo i více vývodů pro odtah, abyste si mohli vybrat ten, který vyhovuje dispozicím vaší kuchyňské linky. Nevyužitý otvor zaslepíte krytem, který se nachází v příslušenství spolu s digestoří.

Odtahové potrubí by mělo vést co nejkratší cestou a s minimem ohybů do komína. Pro dostatečný výkon a nízkou hlučnost je třeba zachovat průměr odtahu minimálně stejně velký, jako průměr vývodu digestoře, ovšem podmínkou je alespoň 120 mm, optimálně 150 mm.

Pro zamezení průniku studeného vzduchu do místnosti, pro eliminaci kondenzace v potrubí a zabránění vniknutí hmyzu dovnitř je vhodná zpětná klapka digestoře v potrubí. Některé odsavače par ji mají jako součást vybavení, pokud tomu tak není, doporučujeme ji přikoupit.

Jak vyčistit digestoř a filtry?

Pro dobrý výkon a dlouhou životnost je třeba udržovat digestoř čistou, a to jak zvenku, tak uvnitř. Na první pohled se může zdát čištění digestoře složité, my vás ale v našem článku Jak vyčistit digestoř přesvědčíme, že vyčistit digestoř i filtr zvládnete díky našim tipům snadno a rychle. Dozvíte se také, jak často měnit tukový a uhlíkový filtr.

Slovník pojmů - digestoře

Odtah

Při režimu odtahu je pára vyváděna do venkovního prostředí odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou. Pro optimální výkon a nízkou hlučnost by odtahové potrubí mělo být co nejkratší a s minimem ohybů. Jeho průměr by měl být minimálně stejný jako průměr vývodu odsavače.

Recirkulace

Režim recirkulace se používá v případě, že vaše stavební úpravy neumožňují odvod do komína, tedy typicky v bytových domech, panelácích apod. Při tomto režimu se používají uhlíkové filtry, přes které se vyfiltrovaný vzduch vrací čistý zpět do místnosti. Digestoř je při recirkulaci mírně hlučnější a má o něco menší výkon než při režimu odtahu.

Zpětná klapka

Zpětná klapka se používá při režimu odtahu. Vkládá se na výstupní hrdlo digestoře a při odvodu výparů přímo do komína zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.


Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací