Naviják je hned po prutu tou nejdůležitější součástí rybářské výbavy. Od něj se odvíjí, jak přesně budeme moci vlasec ovládat, jak rychle přitáhnout či povolit a také to, zda budeme při každém lovu řešit otravné zamotávání vlasce, či nikoliv. Jaký naviják vybrat na přívlač a jaký třeba na kapry? V tomto článku si řekneme, na co se při jeho koupi zaměřit.
Hmotnost navijáku a také to, jak je robustní, ovlivňuje celkovou hmotnost vaší sestavy. Pokud bude váš prut s navijákem vyvážený, bude i dobře ovladatelný.
Samostatně může vybraný naviják působit sebevíc dokonale, ale až přímo na vaší sestavě se ukáží jeho neduhy. Je proto třeba propátrat recenze a najít si co nejvíce zkušeností uživatelů. Například můžete zkusit do vyhledávání napsat spojení vašeho prutu s vybraným navijákem. Určitě nebudete první, kdo toto konkrétní spojení vyzkoušel.
Naviják se nesmí zasekávat, a to ani při pohybu dopředu, ani při zpětném chodu. Zde je potřeba všímat si také počtu ložisek, kterými jednotlivý výrobek disponuje. Starají se totiž právě o to, aby byl pohyb vlasce co nejplynulejší.
Marketingová propagace bude určitě pracovat ve stylu „čím více, tím lépe“. Nemusí to ale být nutně pravda. Obvykle bez problémů vystačíte se čtyřmi ložisky, tedy na kličce, rotoru, rolničce a cívce. Pokud jich je více, je to zbytečnost, která cílí pouze na ty, kteří na počet ložisek v navijáku dají.
Rychlost navijáku zjistíte pomocí čísla uvedeného v jeho parametrech. Je tam zapsáno jako poměr. Třeba 4,8 : 1 znamená, že při jednom otočení kličkou se rotor navijáku otočí o 4,8 otáčky. Čím bude číslo před dvojtečkou větší, tím rychlejší naviják máte v ruce. Zároveň ale myslete na to, že při vyšších rychlostech dochází také k většímu namáhání celého zařízení.
Rychlost se odvíjí od toho, jaké nástrahy chcete vláčet. Pokud ty těžší, které cílí na ryby spíše u dna, vhodnější je pomalejší naviják (s nižším převodovým poměrem), těsněji u hladiny oceníte navijáky rychlejší.
V mnohém záleží na vašich osobních zkušenostech a preferencích. Mezi jakými brzdami můžete volit?
Na cívce je namotán vlasec, to je její hlavní role. V mnohém se ale podílí na vlastnostech celého navijáku.
Rolnička (pozn. od slova rolovat, nejedná se tedy o nějaký zvoneček, jak by mohl název napovídat) je nejnamáhanější částí celého navijáku. Je to místo, přes které prochází vlasec, mělo by být proto velmi odolné (množství vlasce, který přes toto místo projde, se dá počítat na stovky kilometrů).
Pokud možno vybírejte naviják, který má rolničku s větším průměrem (tedy i větší třecí plochou) a vyrobenou z takových materiálů, jako je teflon. Samozřejmostí je pak to, že by neměla být pevná, ale na kuličkovém ložisku.
Přívlač patří k oblíbeným rybářským disciplínám. A jaký naviják na přívlač je ideální? Naše volba by měla směřovat na lehké, ale odolné a pohodlně ovladatelné navijáky.
Rybolov sumců patří k těm nejnáročnějším disciplínám. Přeci jen máte co do činění s příslovečným králem rybníku, dravcem, který může vážit i několik desítek kilogramů. Velká by tedy měla být i kapacita cívky, což se mimo jiné hodí třeba na kapry. Pokud hledáte nejlepší kaprové navijáky, tak i v této kategorii můžete najít, co potřebujete.
Feeder je moderním a velmi efektivním způsobem rybolovu. Používá se při něm feeder neboli krmítko, které ryby přiláká na jedno místo, kde je pak rybář uloví.
Nic odolnějšího na trhu neseženete. Mořské navijáky jsou navrženy tak, aby rybářům usnadnily boj s těmi největšími rybami.
Multiplikátor je cívka, která má dvě ložiska a je umístěna v pevném pouzdře. Na jedné straně je běžné ovládání pomocí kličky, na druhé pak řadič vlasce. Ten při otáčení jezdí sem a tam před cívkou, a zajišťuje tak správné křížení vlasce. Nestane se tak, že by se horní vrstvy prořezávaly do spodních. Multiplikátory najdeme v řadě typů, od malých až po mořské, i proto je uvádíme až na konci našeho přehledu. Multiplikátory mají tři brzdy, jsou velmi jednoduché na údržbu a mají prakticky neomezenou životnost.
Jak už jsme zdůraznili výše, záleží na tom, jakému stylu lovu dáváte přednost, a také na tom, co je pro vás pohodlné. Naviják se musí vhodně – svou vahou i konstrukcí – doplňovat s vaším prutem, musí odpovídat tomu, na jaké vlasce jste zvyklí.
Záleží na kvalitě, použitém materiálu i výrobci. Navijáky té nejnižší třídy pořídíte i za necelých šest set korun. Nelze ovšem očekávat ani zázraky, ani dlouhou výdrž. Bývají vyrobeny z méně odolných materiálů a věřte, že u tak namáhaného zařízení, jako je právě naviják, to skutečně poznáte.
Solidní střední třídu naleznete v kategorii kolem dvou tisíc, pro profesionální stroje budete muset sáhnout do kapsy ještě o něco hlouběji. Není překvapením, když cena takového navijáku přesáhne pět tisíc korun.
Jako každé namáhané zařízení, které je ještě navíc vystaveno přímému působení povětrnostních vlivů, i naviják potřebuje péči. Poměrně často byste je měli vlhkým hadříkem zbavit všech nečistot (bahna a podobně), jednou ročně je třeba naviják promazat. Další úpravy či snad rozebírání navijáku je lepší svěřit odbornému servisu. Přeci jen se nejedná o úplně jednoduché – a v mnoha případech ani levné – zařízení.
Akční technika rybolovu, která se používá při chytání dravých ryb. Rybář umělou nástrahu vede tak, aby napodobovala pohyb živočicha, jenž je pro danou rybu běžnou potravou.
Rybářskou nástrahou označujeme vše, co je potravou pro ryby nebo ji alespoň připomíná. Připojuje se na rybářský háček a rozlišujeme přirozené a umělé nástrahy.
Umělé vlákno určené pro chytání ryb. Vyrábí se především z nylonu, polyethylenu či dalších polymerů. Liší se svým průměrem – běžně se užívají průměry od 0,06 do 0,70 mm.
Slovník pojmů