Jak vybrat notebook

Zobrazit katalog

Notebook lze využívat nejen k práci, ale i zábavě. Ukážeme vám, na jaké parametry se při výběru zaměřit, kolik RAM je potřeba a odpovíme na vaše nejčastější otázky. Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší model, ať už hledáte novou herní mašinu, nebo jen notebook na surfování po internetu.

Jak vybrat notebook

Několik tipů pro výběr notebooku

 1. Pro hraní her volte notebook s dedikovanou grafickou kartou.

 2. Pracovní notebooky mají kvalitní klávesnici a bytelnou konstrukci.

 3. Úložiště typu SSD zajišťuje svižný chod notebooku.

 4. Doporučujeme displej s rozlišením alespoň Full HD a IPS maticí.

 5. Menší úhlopříčka je vhodná pro časté přenášení.

Základní parametry pro výběr notebooku

Procesor

Procesor je mozkem počítače. Odvíjí se od něj výkon notebooku pro práci nejen v náročných programech, ovlivňuje FPS (počet snímků za sekundu) ve hrách nebo schopnost multitaskingu (zpracování více programů současně).

Frekvence procesoru

Frekvence se uvádí v GHz a značí počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za 1 sekundu. S vyšší frekvencí roste pracovní výkonnost procesoru.

Běžné hodnoty základních frekvencí se pohybují od 1,6 GHz do 3,3 GHz. Nejvýkonnější procesory mají základní frekvenci až 4 GHz. Vyšší výkon pro výpočetně náročné činnosti zajistí hodnoty blíže horní hranici. Podobné to je u technologie Intel Turbo Boost 2.0, která při zatížení zvyšuje pracovní frekvenci. U nejvýkonnějších modelů přesahuje i 5 GHz.

Intel Turbo Boost 2.0

Technologie, která umožňuje jednotlivým jádrům procesoru v případě nutnosti běžet rychleji, než je jejich základní frekvence. Čím je hodnota vyšší, tím lépe. Pro potřeby běžného aktivního hráče postačí modely s frekvencí 4,0 GHz.

Jádra procesoru

Nejdůležitější část procesoru, která je odpovědná za všechny výpočetní operace. Čím více jader, tím více úloh dokáže procesor zpracovat najednou. Většina notebookových procesorů je vybavena čtveřicí výpočetních jader. Lépe je ale více, protože danou úlohu si mezi sebou rozdělí více jader, čímž se zkrátí doba jejího zpracování. Nutno však počítat s tím, že například osmijádrové mobilní procesory určené pro herní nasazení mají citelně vyšší spotřebu než úsporné čtyřjádrové kusy, což negativně ovlivňuje výdrž na baterii.

Značení výrobců procesorů

V současnosti se mezi nejrozšířenější výrobce procesorů řadí Intel a AMD.

Značení procesorů Intel

 • 7. generace – Kaby Lake
 • 8. generace – Kaby Lake R
 • 8. generace – Coffee Lake
 • 8. generace – Amber Lake
 • 9. generace – Coffee Lake
 • 9. generace – Coffee Lake R
 • 10. generace – Comet Lake
 • 10. generace – Ice Lake
 • Core i3, Core i5, Core i7 a Core i9

Série výkonnostně na vyšší úrovni. Core i3 postačí na běžnou i lehce výpočetně náročnější činnost. Do výkonných notebooků se doporučují procesory Core i5 a Core i7. Ti úplně nejnáročnější uživatelé pak zvolí vždy Core i7, ale mohou volitelně sáhnout i po maximalistické verzi Core i9, která v aktuální generaci Comet Lake nabízí 10 jader s 20 vlákny.

Každý Intel procesor se značí čtyřčíslím a písmenem. První číslice udává generaci, která oproti té předchozí vylepšuje výkonnostní parametry. S příchodem 10. generace se Intel musel zamyslet nad způsobem značení procesorů. Poměrně logickým krokem tak bylo začít číselnou řadu hezky od začátku, a Ice Lake procesory tak můžeme jednoduše nazývat jako Intel Core 1000. Do názvu procesoru se nově dostává i označení grafického čipu. Zároveň však chybí dříve používané přípony v podobě například písmena Y nebo U.

Nicméně aby nebylo vše úplně růžové, tak si Intel se značením docela hraje. Například procesory exkluzivně připravené pro Apple mají do názvu doplněné písmeno „N“ a teprve za ním se nachází třída integrované grafiky značená jako G1/G4/G7. Plný název takového procesoru pro Apple pak zní Intel Core i7-1068NG7.

 • Atom, Celeron a Pentium

Série s menším výkonem, které jsou vhodné do notebooků pro jednoduchou kancelářskou činnost, nikoli však na hraní her.

 • Core M

Řada úsporných čipů používaná v některých ultraboocích. Jsou výkonnější než Celeron a Pentium a k jejich provozu zcela stačí pasivní chlazení. Díky tomu jsou zařízení s tímto procesorem absolutně tichá. Pro hraní náročných her však nedosahují dostatečného výkonu.

Značení procesorů AMD

 • Série Ryzen

Procesory AMD Ryzen jsou určeny pro hráče a náročné uživatele. Mají podobné značení i rozdělení podle výkonu jako procesory Intel Core. AMD Ryzen 3 se hodí do výkonnějších kancelářských PC nebo na hraní méně náročných her. AMD Ryzen 5 a 7 jsou určeny pro hráče, kteří vyžadují vysoký výkon. Hodí se také do sestav pro práci náročnou na výpočetní sílu (střih videa, editace grafiky).

A pak tu máme ještě naprostého premianta, který svým působivým výkonem (8 jader/16 vláken)osloví ty nejnáročnější uživatele. Na řadu Ryzen 9 se tak můžete spolehnout například při střihu videa ve 4K rozlišení, hraní VR her nebo při náročném programování.

 • Série A4, A6, A8, A10 a A12

Řada starších procesorů, které se v rámci hardwarových konfigurací objevují již jen zcela okrajově. V hrubých rysech výkonově ztrácí. Nejvýkonnější mobilní procesory AMD těchto řad jsou na úrovni staršího Intel Core i3 nebo AMD Ryzen 3.

 • Série Athlon

Dříve poměrně rozšířená řada desktopových procesorů AMD Athlon se dostala i do notebooků. Nicméně jde spíše o úsporná CPU s celkově nižším výkonem. Svými parametry tak uspokojí pouze méně náročné uživatele, kteří neplánují hrát hry.

Grafická karta

Grafická karta slouží k vykreslování obrazu na displej notebooku, externí monitor nebo TV. Její výkon je zásadní pro hraní her a práci v grafických programech a video editorech.

Typy grafických karet

Tyto karty jsou umístěny v procesorovém pouzdře a pracují s operační pamětí. Dnešní generace integrovaných karet jsou již poměrně výkonné, ale přesto se hodí spíše jen na kancelářskou činnost a konzumaci multimédií.

Samostatné grafické karty s vlastní grafickou pamětí. Jejich využití je vhodné v rámci herní zábavy, na střih videa nebo pro různé grafické programy.

 • Herní grafické karty

Jde vždy o samostatné grafické karty, které jsou vybavené takovými hardwarovými prostředky, že jsou přímo navržené pro hraní her. V současně době lze za mobilní herní grafickou kartu považovat vše od NVIDIA GeForce GTX 1050 výše. Mějte na paměti, že grafická karta je nedílnou součástí notebooku a nedá se později nijak vylepšit. Proto je lepší si na začátku trochu připlatit, aby vám následně mohl notebook déle sloužit jako herní mašina.

Paměť grafických karet

Větší paměť zvyšuje výkonový potenciál grafické karty v náročných 3D hrách. U levnějších grafických karet se lze setkat i s 1 GB, naopak výkonné modely mají až 8 GB vestavěné paměti. Malá velikost paměti může grafickou kartu brzdit při hraní náročných her ve vyšším rozlišení.

Grafické karty NVIDIA

 • Řada NVIDIA GeForce RTX – nejnovější generace karet pro nejnáročnější hráče, nahrazuje nejvyšší modely řady GTX a přidává uvěřitelnější grafické efekty ray tracing.

 • Řada NVIDIA GeForce GTX – výkonné modely, které jsou určeny primárně ke hraní her.

 • Řada NVIDIA GeForce GT – slabší modely vhodné na hraní starších her či multimediální využití.

 • Řada NVIDIA Quadro – profesionální grafické karty určené pro práci v CAD nebo s 3D grafikou.

Dražší, zejména herní notebooky dnes obsahují plnohodnotné grafické karty, jejichž výkon je zcela srovnatelný s desktopovými modely.

Grafické karty AMD

Společnost AMD zcela překopala grafické čipy pro notebooky a v poslední době se spíše soustředí na integrované čipy přímo v procesorech. Konkrétně s označením AMD Vega.

 • Radeon Pro 5500M – nejvyšší řada, kterou exkluzivně používají notebooky MacBook Pro. Díky výkonu na úrovni až GeForce 1650 si zahrajete i celou řadu nových her.

 • Radeon Graphics – aktuální generace mobilních grafických čipů, které jsou součástí procesorů Ryzen 4000.

 • RX Vega – označení Vega doprovází i číslo, které symbolizuje výkonnostní třídu. Vyšší číslo znamená vždy nárůst výkonu. Nejsilnější model nese označení RX Vega 11.

Grafické karty Intel

Populární výrobce procesorů působí i na poli grafických karet. Dříve platilo, že integrované grafické karty jsou dobré tak na prohlížení internetu a sledování videí. To dnes již naštěstí neplatí a nejnovější integrované grafiky jsou schopné i podobného výkonu jako nižší řady dedikovaných grafik. Často jsou používány v MacBoocích a iMacích společnosti Apple. Díky své konstrukci jsou tyto karty méně náročné na spotřebu energie, čímž prodlužují výdrž na baterii.

 • Intel UHD Graphics – nejčastěji používaný grafický čip s podporou až 4K rozlišení. Je vhodný na kancelářské nebo multimediální využití. V herní oblasti zvládne bez problémů jen opravdu staré hry.

 • Intel HD Graphics – starší řada integrovaných grafických karet. Vhodná pro multimediální využití až ve Full HD rozlišení.

 • Intel Iris Plus Graphics – oproti běžně používaným řešením HD nebo UHD Graphics je znatelně výkonnějším grafickým čipem integrovaným v mobilních procesorech Intel. Svým pojetím je vhodný i pro občasné hráče.

 • Intel Iris Graphics – předchozí generace, která se pro nová zařízení postupně přestává používat.

Operační paměť RAM

Operační paměť RAM je nedílnou součástí notebooku. Slouží k dočasnému uchovávání zpracovávaných dat a spuštěných programů. Čím více operační paměti, tím pohodlnější hraní i práce, protože najednou lze spustit více programů nebo oken prohlížeče bez zasekávání či pádu systému.

 • Pro bezproblémové používání operačního systému Windows jsou naprostým minimem 4 GB. 

 • Pokud používáte náročnější programy nebo více programů současně, doporučujeme alespoň 8 GB RAM.

 • Hraní náročných počítačových her často vyžaduje i více než 8 GB RAM, pro maximální výkon v každé hře doporučujeme alespoň 16 GB.

 • Nejvýkonnější profesionální a herní notebooky mohou mít až 64 GB operační paměti.

Úložiště (HDD, SSD, SSHD)

Pevný disk (HDD), stejně jako SSD (disk bez pohyblivých částí), slouží k ukládání veškerých dat v notebooku. Volba správného typu současně výrazně ovlivňuje svižnost notebooku. Velmi doporučujeme SSD, případně SSD v kombinaci s klasickým pevným diskem.

Typ disku

 • HDD – plotnový pevný disk

Klasický plotnový disk, data se ukládají na otáčejících se plotnách, které čtou čtecí hlavy. Jejich výhodou je vyšší kapacita za stejnou cenu než v případě SSD. Častá volba pro hráčské notebooky.

 • SSD – úložiště bez pohyblivých částí

SSD neobsahuje pohyblivé části a je mnohonásobně rychlejší než HDD. Se svou rychlostí a odolností proti otřesům je perfektní volbou pro cestovní notebooky a rychlejší spouštění her. Nevýhodou SSD disků je menší kapacita za stejnou cenu.

 • HDD + SSD – kombinace SSD a HDD

Notebook obsahuje dva disky. Využívá výhod obou typů – velké kapacity HDD a svižnosti SSD. Vhodné řešení pro herní notebooky.

 • SSHD – hybridní pevný disk

Kombinace klasického HDD s pamětí SSD. Menší NAND flashová paměť (SSD) slouží pro nejčastěji využívané programy, jako je operační systém, a větší paměť, kterou poskytuje klasický HDD, na data.

 • Intel Optane Memory s 3D XPoint – cachovací paměť jako rozšíření RAM

Intel Optane ve své první generaci dokázal citelně urychlit načítání souborů z jinak pomalého plotnového disku. Ve své druhé generaci pak funguje jako rozšíření typické operační paměti RAM. Pro korektní fungování je potřeba vlastnit kompatibilní procesor Intel, ideálně v aktuální 10. generaci.


Kapacita disku

Čím větší kapacita, tím více programů, fotek, videí a všech ostatních dat uložíte. V tomto případě platí, že větší kapacita je vždy lepší. V případě HDD se běžně pohybuje na hodnotě 500 GB, 1 024 GB (= 1 TB), 2 TB. Z důvodu vyšší ceny je kapacita SSD v noteboocích obvykle nižší, standardem bývá 256 GB až 512 GB.

Orientační kapacita disků

Kapacita Video (DVD) Hudba (MP3) Fotky (JPG)
120 GB 25 filmů 24 000 písniček 30 000 snímků
500 GB 106 filmů 100 000 písniček 128 000 snímků
2 000 GB 425 filmů 400 000 písniček 512 000 snímků

Displej

Displej je zásadní součástí notebooku. Jeho kvalita a úhlopříčka zásadně ovlivňují celkovou spokojenost s notebookem.

Úhlopříčka displeje

Od úhlopříčky displeje se odvíjí celkové fyzické rozměry a hmotnost notebooku. Notebooky s menšími úhlopříčkami jsou snadno přenosné, ale zejména multimediální obsah na nich tolik nevynikne.

 • 12" a méně minimální rozměry a hmotnost

 • 13" pro časté cestování

 • 14" kompromis mezi velikostí a mobilitou

 • 15" pro občasné přenášení, často numerický blok klávesnice

 • 17" a více k domácímu použití, klávesnice s numerickým blokem

Rozlišení displeje

Rozlišení displeje nám sděluje, kolik pixelů (obrazových bodů) je na něm zobrazeno. Čím více bodů, tím větší rozlišení a tím pádem ostřejší obraz. U notebooků doporučujeme Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 bodů) a vyšší. Jemnější rozlišení přinese kvalitnější obraz, ale už jsou kladeny vyšší nároky na grafickou kartu a baterii.

Nejrozšířenější rozlišení

Označení rozlišení displeje Velikost rozlišení displeje
HD (720p) 1 280 × 720 pixelů
HD Ready 1 366 × 768 pixelů
HD+ 1 600 × 900 pixelů
Full HD 1 920 × 1 080 pixelů
WQHD 2 560 × 1 440 pixelů
WQXGA 2 560 × 1 600 pixelů
3K 2 880 × 1 620 pixelů
WQXGA+ 3 200 × 1 800 pixelů
4K 3 840 × 2 160 pixelů

Zobrazovací technologie

Notebooky, ale i mobilní telefony nebo televizory v současné době používají LCD displeje (Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů), které se dále rozvětvují na technologii TFT (Thin-Film Transistor) a STN (Super-Twisted Nematic). Dnešní notebooky jsou osazeny výhradně TFT displeji, které se dělí na:

 • TN (Twisted-Nematic)

Starší verze LCD, která stále hojně nachází uplatnění. Oproti IPS displejům jsou levnější na výrobu, mají vyšší jas, rychlejší odezvu a o něco menší náročnost na výdrž baterie. Nevýhodou jsou naopak horší pozorovací úhly.

 • IPS (In-Plane Switching)

Špičková technologie, která má věrné zobrazení barev a 178° široké pozorovací úhly. IPS displeje jsou dražší na výrobu, proto se s nimi setkáme u notebooků vyšší cenové kategorie. Oproti TN displejům mají nižší kontrast a pomalejší odezvu.

 • VA (Vertical Alignment)

Spojují výhody TN a IPS technologie. Vyznačují se vysokým kontrastem, širokými pozorovací úhly (avšak ne tak dobrými jako IPS) a věrným zobrazením barev.

 • OLED (Organic Light-Emitting Diode)

OLED displeje nepoužívají podsvícení, takže září přímo jednotlivé pixely, což se děje průchodem elektrického proudu mezi dvěma vodiči skrz tenkou vrstvičku organické látky. Možnost ovládat svítivost jednotlivých pixelů samostatně znamená pochopitelně výrazně lepší kontrast, než mohou nabídnout LCD. Černá na OLED displejích je tedy skutečně černá, neboť dané pixely jsou prostě vypnuté.

Povrchová úprava displeje

 • Lesklá

Lesklé displeje mají oproti matným panelům výraznější barvy, nejsou ovšem vhodné na cesty a práci na přímém slunci, kde jsou takřka nepoužitelné. V místnosti však zobrazují vysoce barevný a sytý obraz. S lesklými displeji se hojně setkáváme u dotykových notebooků.

 • Matná

Pokud často cestujete, nebo pracujete například na letní zahrádce, zvolte notebook s matným (nebo také antireflexním) displejem. Sice oproti lesklým typům mírně zaostávají v barevnosti a sytosti zobrazení, nepůsobí však tolik jako zrcadlo.

 • Antireflexní

Antireflexní displeje představují kompromis mezi matnými a lesklými displeji. Redukují odlesky osvětlení a zároveň mají kvalitní obraz.

Konektivita

 • USB

Slouží k připojení myši, externí klávesnice, flash disků, externích disků, optických mechanik apod. Pohodlnou práci zajistí alespoň dva konektory USB.

U notebooků se lze setkat s konektory USB Type-A (nejběžnější, starší hranatý typ, jednostranně zapojitelný) a USB-C (oválný tvar, oboustranně zapojitelný). USB-C umožňuje kromě přenosu dat i nabíjení notebooku.

Tvar konektorů USB

Nejpoužívanější digitální konektor pro přenos obrazu a zároveň zvuku ve vysokém rozlišení. Slouží např. pro připojení notebooku k televizoru, externímu monitoru nebo projektoru.

Digitální konektor, slouží k přenosu obrazu i zvuku ve vysokém rozlišení. Najdeme jej většinou u pracovních notebooků.

 • VGA

Analogový konektor, slouží k přenosu obrazu. Používá se například u starších projektorů.

 • Ethernet (LAN)

Konektor pro připojení notebooku k drátové síti (místní i k internetu). Doporučujeme rychlou gigabitovou LAN (1 000 Mbit/s).

Bezdrátová technologie, kterou najdeme u každého notebooku. V posledních letech došlo k výrazné změně ve značení a nově se používá jednoduše WiFi a k tomu číslo od 1 do 6. U většiny moderních notebooků se setkáte výhradně s WiFi 5 nebo WiFi 6.

 • WiFi 1 (802.11a)
 • WiFi 2 (802.11b)
 • WiFi 3 (802.11g)
 • WiFi 4 (802.11n)
 • WiFi 5 (802.11ac)
 • WiFi 6 (802.11ax)

Slouží k bezdrátovému připojení například myši, sluchátek nebo reproduktorů.

 • 3,5mm audio konektor (jack)

Připojují se k němu sluchátka, reproduktory nebo mikrofon.

Umožní snadno přenést velké množství fotek či jiných dat z paměťové karty fotoaparátu nebo mobilních zařízení.

Operační systém

U notebooků narazíte nejčastěji na operační systém Windows 10, tedy nejnovější OS od firmy Microsoft. Kromě toho se ale na trhu vyskytují i Windows 8, Windows 7 nebo MAC OS. V čem se liší?

Windows 10

Windows 10 je nejnovějším operačním systémem společnosti Microsoft. To mimo jiné znamená, že aktuálně dostává nejvíce aktualizací a bude nejdéle podporován. Konkrétně by měla hlavní podpora trvat až do roku 2020, pokud se nic nezmění. A co Windows 10 nabízí? Spojuje dohromady inovace a rozhraní starších operačních systémů Windows 7 a 8. Našla se totiž spousta lidí, kteří nové dlaždice neměli příliš v oblibě. Proto Microsoft přistoupil ke kompromisnímu řešení vzhledu u menu Start.

? Jaké výhody nabízí operační systém Windows 10 Pro? Přečtěte si v našem článku.

Windows 10 nabízí přístup do Windows Store, kde můžete stahovat a nakupovat rozličné aplikace, z nichž mnoho je pro tento operační systém exkluzivních. Výhodou je také optimalizace pro dotyková zařízení, na níž si Microsoft u novějších operačních systémů zakládá. Nevýhodou tohoto operačního systému je ale fakt, že jeho optimalizace ještě dodnes není dokonalá. Může se tedy stát, že občas narazíte na chybu či nedodělek.

Windows 8

U Windows 8 přišel Microsoft poprvé s optimalizací pro dotyková zařízení. Je to patrné na dlaždicovém menu Start, které ale uživatelé příliš vřele nepřijali. Právě na dotykových zařízeních ovšem systém funguje skvěle. Hlavní podpora Windows 8 skončila 9. ledna 2018, ovšem rozšířená podpora poběží až do roku 2023. Pokud tedy chcete stále dostávat aktualizace, určitě si nezapomeňte stáhnout verzi 8.1, která přichází s lehce pozměněným vzhledem, novými funkcemi a lepším zabezpečením.

Windows 7

Léty ověřený operační systém Windows 7 navzdory svému stáří dodnes využívá téměř stejné procento lidí jako Windows 10. Mnoho uživatelů si jej totiž pochvaluje díky jednoduchému, ale vkusnému designu, vysoké bezpečnosti a dobré stabilitě. Operační systém sice není uzpůsoben pro dotyková zařízení, ale ať už hledáte notebook na práci, nebo na hraní, Windows 7 rozhodně není špatným rozhodnutím. Na druhou stranu rozšířená podpora skončila už 14. ledna 2020, a tak je otázka, jestli není lepší zvolit novější operační systém.

macOS

macOS je operační systém od Applu, a tak není divu, že se s ním setkáte v MacBoocích a počítačích iMac. Tento systém jde na všechno trochu jinak. V mnoha směrech je podobný operačnímu systému Windows, celý je ale oblečen do odlišného, a nutno říci povedeného grafického kabátku. Hlavní chloubou systému je ovšem výkon. MacOS je totiž obecně považován za nejsvižnější operační systém vůbec. Často ho využívají hudebníci, grafici nebo lidé pracující v kanceláři. MacOS ale není vhodný na hraní. Navíc, pokud pomineme ty exkluzivní, spousta programů nenabízí podporu macOS.

Chrome OS

Chrome OS je zaměřený zejména na práci s internetem. Notebook s nainstalovaným systémem Chrome OS se označuje jako Chromebook a pro plnohodnotné využití vyžaduje přístup k internetu. Nicméně vybrané kancelářské aplikace lze využívat i v offline režimu. Po připojení k internetu se automaticky synchronizují s Diskem Google.

Operační systém Chrome OS je nenáročný na výkon, takže práce s ním je svižnější než na PC s Windows ve stejné cenové kategorii. Nevýhodou je absence profesionálních aplikací. Na Web Store najdete alternativní software třeba pro střih videa či úpravu grafiky, ale ten není na stejné úrovni jako aplikace pro Windows či macOS.

Linux

Zcela bezplatný operační systém, který je vzhledem ke slabému zastoupení na trhu mimořádně bezpečný. Existují desítky různých edicí, ze kterých vyčnívá například Ubuntu nebo Fedora. Pro správné fungování notebooku si dopředu ověřte, že zrovna pro váš model jsou k dispozici potřebné ovladače, například pro síťové karty. Zejména u nových notebooků je obecně podpora Linuxu velmi dobrá.

Cena

Nedílným parametrem výběru notebooku je i cena. Notebooky se pohybují v cenách od několika tisíc korun až po modely s cenovkou nad 100 000 Kč. Kde všude je odlišná cenovka znát?

Výkon

Dražší modely notebooků jsou osazovány výkonnějšími procesory a grafickými kartami než levnější modely téže kategorie. Modely s vyšší cenou tedy zvládnou náročnější operace v kratším čase, mají svižnější chod nebo na nich lze hrát nové hry ve vyšším rozlišení s vysokým počtem snímků za sekundu (FPS).

Displej

Cena se projevuje i v kvalitě displeje. Dražší notebooky jsou zpravidla osazeny kvalitními panely se širokými pozorovacími úhly, vysokým rozlišením a perfektním podáním barev.

Kvalita konstrukce

Notebooky s vyšší cenou mají zpravidla kovovou konstrukci, která nejenže dobře vypadá, ale též chrání notebook na cestách. Při častém cestování a přenášení notebooku nehrozí jeho poškození.

Poskytovaná záruka

U dražších, převážně profesionálních notebooků lze často nalézt záruku opravy notebooku do druhého dne nebo opravy přímo u zákazníka doma či v kanceláři.

Čtečka otisků prstů

U mnoha modelů vyšší cenové kategorie nalezla své místo čtečka otisků prstů, která umožňuje bezpečné a velice snadné přihlášení do operačního systému bez nutnosti zdlouhavého zadávání hesla.

WiFi adaptér

Do dražších modelů se instaluje výkonnější WiFi adaptér, aby měl notebook dobrý příjem signálu WiFi ve větší vzdálenosti od WiFi routeru (vysílače).

Notebooky s certifikací Intel EVO od 23 990 Kč

 • Baterie s výdrží minimálně 9 hodin i během přehrávání Full HD videa
 • Probuzení systému ze spánku za méně než 1 sekundu
 • Podpora rychlého nabíjení s nutností garantovat výdrž 4 hodiny po 30 minutách nabíjení
 • HW konfigurace musí obsahovat rozhraní Thunderbolt 4 a Intel WiFi 6

Rok 2020 přál technologickým novinkám i v oblasti mobilních CPU. Společně s nástupem 11. generace procesorů Intel Core s označením Tiger Lake se Intel rozhodl oprášit certifikace notebooků. K čemu je to dobré? Jednoduše, pokud si zakoupíte certifikovaný laptop, budete mít jistotu, že v praxi splňuje jasně dané parametry. Díky tomu si vyberete notebook, který přesně odpovídá vašim požadavkům.

Výhody a nevýhody
 • Garantovaná výdrž baterie minimálně 9 hodin
 • Rychlé nabíjení – za půl hodiny můžete pracovat další 4 hodiny na baterii
 • Okamžité probouzení ze spánku
 • Ve výbavě vždy moderní konektory včetně Thunderbolt 4
 • Rychlé bezdrátové připojení díky WiFi 6
 • Omezený výběr notebooků s touto certifikací
 • Vyšší cena
 • V HW výbavě vždy CPU od Intelu

Nejdůležitější parametry při výběru notebooku s certifikací Intel EVO

Výrobce a záruka

K oficiálnímu představení certifikace Intel EVO došlo ve druhé polovině roku 2020. Ale teprve v prvním čtvrtletí 2021 se takto certifikované notebooky dostávají do prodeje. I to je důvod poněkud užší nabídky, která se však bude postupně citelně rozšiřovat.

Díky certifikaci nejsou mezi notebooky zásadní rozdíly, proto doporučujeme volit model od výrobce, se kterým máte dobré zkušenosti z pohledu reklamace. Takový laptop od Dellu bude sice v pořizovacích nákladech lehce dražší, ale servisní technik vám ho do druhého dne přijede opravit. To je fajn benefit.

Procesor

Procesor je jistě důležitým komponentem každého notebooku. Pokud pracujete s náročnými aplikacemi, určitě si vyberte notebook s řadou Intel Core i7.

Časté otázky při výběru notebooku s certifikací Intel EVO

Jak poznám, že má vybraný notebook opravdu certifikaci?

Splnění certifikačních kritérií si společnost Intel bedlivě hlídá. Proto si žádný z výrobců notebooků rozhodně nedovolí s certifikací nějak podvádět. Ve výsledku by se mohlo stát, že jim Intel stopne dodávky CPU, což by mělo pro každého výrobce fatální následky. Ideální je vždy si najít produktovou stránku výrobce notebooku a můžeme vám garantovat, že pokud vybraný model certifikaci Intel EVO má, výrobce se jí opakovaně a rád pochlubí.

Apple MacBook od 25 990 Kč

 • Plynulý chod operačního systému a spuštěných programů
 • Operační systém macOS
 • Celohliníková konstrukce
 • Vhodné pro studenty i profesionály

Málokterý produkt dosáhne na prémiovou kvalitu, kterou se pyšní MacBooky od společnosti Apple. Celohliníková konstrukce, která patří mezi nejtenčí na světě, zajišťuje tradičně čistý a minimalistický vzhled při zachování vysokého výkonu. MacBooky se chlubí nadstandardní výdrží baterie a novější řady také krásným Retina displejem. Všechny řady běží na operačním systému macOS, který je perfektně optimalizovaný pro hardware MacBooku. Jednotlivé řady se od sebe liší zejména výkonem a velikostí displeje.

Výhody a nevýhody
 • Špičková kvalita konstrukce
 • Svižný chod operačního systému
 • Dlouhá výdrž na baterii
 • Užitečné programy pro profesionály
 • Nevhodný ke hraní počítačových her
 • Vyšší cena

Jaká řada Apple MacBook je pro mě nejvhodnější?

MacBook Air Retina

MacBook Air RetinaHledáte-li cenově dostupný, lehký a tenký notebook s dlouhou výdrží baterie a operačním systémem macOS, doporučujeme MacBooky řady Air vybavené jemným Retina displejem. Vzhledem ke svým rozměrům a kvalitní baterii je velmi oblíbenou volbou mezi studenty. Apple také pravidelně vylepšuje hardwarovou konfiguraci, kde sází vždy na poslední generaci procesorů Intel Core.

Výhody a nevýhody

 • Až 12 hodin výdrže na baterii
 • Skvělý displej s rozlišením 2 560 × 1 600 bodů
 • 2× USB-C s rozhraním Thunderbolt 3
 • Hmotnost jen 1,29 kg
 • Drahé příplatky za vyšší kapacitu úložiště
 • Chybějící podsvícené logo Apple na víku

MacBook Pro 13"

MacBook Pro 13Profesionální řada MacBooků určená pro uživatele a profesionály, kteří hledají výkonný počítač na práci s grafickými či jinými náročnými programy. Je vybaven jemným Retina displejem a osazen procesory řady Intel Core i5 nebo i7. Nové MacBooky Pro navíc disponují dotykovým rozšířením klávesnice Touch Bar a snímačem otisků prstů Touch ID.

Výhody a nevýhody

 • Vysoký výkon
 • 13palcový Retina displej s True Tone
 • Až 10 hodin přehrávání filmů v aplikaci Apple TV
 • Dva nebo čtyři porty Thunderbolt 3
 • U základních konfigurací pouze 8. generace procesorů Intel Core
 • Drahé příplatky za vyšší kapacitu úložiště

MacBook Pro 16"

MacBook Pro 16Tohle je jasná volba pro ty nejnáročnější uživatele, kteří se profesionálně zabývají například střihem 4K videa, zpracováním hudby nebo programují. V rámci HW konfigurace lze vybrat až 8jádrový procesor řady Intel Core i9 doplněný až o 64 GB RAM nebo SSD úložiště s kapacitou 8 TB.

Výhody a nevýhody

 • Exkluzivní výkon, který vám rychleji vydělá peníze
 • Čtyři porty Thunderbolt 3
 • Nativní rozlišení displeje 3 072 × 1 920 bodů
 • Dedikovaná grafická karta až AMD Radeon Pro 5500M
 • Slabá webkamera FaceTime HD s rozlišením 720p
 • Mírně vyšší hmotnost na úrovni 2,0 kg

Časté otázky při výběru MacBooku

Měl bych si připlatit za MacBook?

Záleží, k jakému účelu budete notebook používat. Srovnatelně výkonné notebooky s Windows bývají levnější, ale jejich zpracování nedosahuje kvalit MacBooku, většinou mají kratší výdrž na baterii a operační systém Windows není tak dobře optimalizovaný. Záleží také, jaké programy budete používat. Obvykle existují alternativní programy na systém macOS a Windows, není to však pravidlem.

Mohu hrát na MacBooku hry?

Existují hry, které lze spustit i na MacBooku. Obecně je ale ke hraní her vhodnější notebook s operačním systémem Windows, pro který existuje výrazně více her. Současně mají herní notebooky výkonnější hardware.

Je lepší operační systém macOS, nebo Windows?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. MacOS je perfektně optimalizovaný, a tudíž má MacBook svižnější chod i po delší době používání. Zároveň je snadno pochopitelný i pro úplného laika. Na druhou stranu poskytuje méně volnosti než Windows. Záleží tedy spíše na osobní preferenci a programech, které chcete používat, protože ne všechny jsou dostupné pro oba operační systémy současně.

Herní notebooky

Herní notebooky od 16 000 Kč

 • Navržené speciálně pro hraní her
 • Výkonná grafická karta
 • Vhodné i pro výpočetně náročnou práci
 • Zpravidla větší úhlopříčka a rozměry
 • Obvykle výrazný design

Ať už jste aktivní hráč, nebo si zahrajete jen občas, jistě oceníte výkon herních notebooků, které kombinují výkon herního počítače s přenositelností notebooků. Na rozdíl od běžných notebooků se často osazují plnohodnotnými procesory na úrovni stolních počítačů a dedikovanou grafickou kartou. Bývají také opatřeny užitečnými vychytávkami jako kvalitním zvukovým systémem a podsvícenou klávesnicí.

Výhody a nevýhody
 • Maximální výkon pro hraní her
 • Herní design
 • Dostatek výkonu i pro profesionální programy
 • Větší rozměry a hmotnost
 • Nižší výdrž na baterii

Nejdůležitější parametry při výběru herního notebooku

Grafická karta

Nejdůležitějším parametrem pro výběr herního notebooku je grafická karta. Právě grafická karta primárně ovlivňuje výkon ve hrách. Při výběru je ideální volit nejvýkonnější grafickou kartu, kterou dovoluje stanovený rozpočet. Později není možné grafickou kartu vyměnit. U notebooků s volným portem USB-C s rozhraním Thunderbolt 3 lze připojit externí grafickou kartu.

Na hraní her v rozumných detailech doporučujeme alespoň grafickou kartu NVIDIA GTX 1660.

Operační paměť

Na hraní her je vhodné volit notebook s operační pamětí o velikosti minimálně 8 GB. Nicméně 16 GB je dnes bráno jako naprostý standard.

Procesor

Pro optimální výkon ve hrách doporučujeme volit minimálně čtyřjádrové procesory. U herních notebooků je však dostatečně výkonný procesor standardem. Proto doporučujeme vybírat spíše podle modelu grafické karty.

Úložiště SSD + HDD

Na rychlém SSD máte nainstalovaný operační systém, hry a aplikace, takže vše funguje maximálně rychle. Klasický pevný disk s vysokou kapacitou můžete použít k ukládání hudby, filmů, fotografií či jiných dat. Získáte tak kapacitu a rychlost zabalenou v jednom notebooku.

Časté otázky při výběru herního notebooku

Je lepší herní notebook, nebo stolní počítač?

Herní počítač v ceně notebooku nabídne vyšší výkon. Je však nutné přičíst náklady na monitor, klávesnici či reproduktory. Současně díky mobilitě herního notebooku můžete hrát i na cestách. Rozhodnutí, která varianta je lepší, by se proto mělo odvíjet zejména od toho, jestli využijete možnost přenášení herního notebooku.

Jakou úhlopříčku bych měl zvolit?

Úhlopříčku volte zejména podle toho, jak často budete notebook přenášet. Na větších úhlopříčkách (nad 17") grafika her lépe vynikne, ale pro časté přenášení jsou poměrně těžké a velké. Úhlopříčka 15" se často považuje za ideální kompromis mezi mobilitou notebooku a velikostí displeje. Vždy je však možné připojit externí monitor s velkou úhlopříčkou.

Jaká je výdrž na baterii?

Při návrhu herního notebooku se primárně hledí na poskytovaný výkon. Použité komponenty nabízí vysoký výkon, ale zároveň mají vyšší spotřebu energie. Výdrž na baterii se odvíjí od použití notebooku, při hraní her lze počítat s výdrží na baterii do 3 hodin, pokud bude notebook vytížen jen lehce (práce v MS Office, prohlížení internetu aj.), i výdrž herního notebooku se výrazně prodlouží. Nelze však počítat s výdrží na úrovni malých, vysoce přenosných notebooků.

Mohu připojit herní notebook k externímu monitoru nebo televizi?

Ano, každý herní notebook disponuje výstupem pro externí monitor, nebo dokonce TV. Můžete si tak užít hry na velké obrazovce při zachování přenosnosti notebooku.

Videoprůvodce výběrem herního notebooku

Profesionální a manažerské notebooky od 15 390 Kč

 • Určené profesionálům a náročným uživatelům
 • Prvotřídní konstrukce
 • Windows Pro
 • Možnost dokovacího portu a nadstandardní záruky

Pokud požadujete od svého notebooku maximální spolehlivost, pak vybírejte mezi profesionálními notebooky. Jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů a některé poskytují prémiovou záruku od výrobce i zvláštní funkce. Standardem je zde procesor z řady Intel Core, minimálně Full HD rozlišení displeje a odolná konstrukce. Mezi profesionálními notebooky lze též nalézt modely speciálně určené pro náročnou práci s 3D grafikou. Obecně se jedná o notebooky s vysokým výkonem a reprezentativním designem.

Výhody a nevýhody
 • Velmi kvalitní a odolná konstrukce
 • Modely s extrémním výkonem
 • Prvotřídní displej
 • Rozšířená záruka
 • Vyšší cena

Nejdůležitější parametry při výběru profesionálního notebooku

Procesor

Výkonný procesor nalezne u profesionálních notebooků uplatnění při práci s programy, které jsou závislé na výpočetním výkonu notebooku. Profesionální notebooky určené ke složitým výpočtům jsou proto osazovány těmi nejvýkonnějšími mobilními procesory.

Grafická karta

Profesionální grafické karty NVIDIA Quadro a AMD FirePro mají výrazně vyšší výkon v 3D CAD aplikacích a přesných výpočtech. Na rozdíl od herních grafických karet jsou k tomuto využití optimalizované, ovšem na úkor herního výkonu. Pro běžnou práci však bohatě stačí integrovaná grafická karta.

Operační paměť

Pro plynulý chod systému a spuštěných programů je u profesionálních notebooků standardem 8 GB RAM. Výkonné pracovní stanice mohou mít až 64 GB operační paměti.

Velikost úložiště

Pro práci s 3D grafikou nebo videem by měl mít profesionální notebook dostatečnou kapacitu disku. Ideální je kombinace SSD disku pro svižný chod systému a instalovaných programů a plotnové HDD s velkou kapacitou v řádu TB (terabajtů). Pro práci v kancelářských programech postačí velikost samotného SSD.

Záruka

Kromě komponent je při výběru notebooku k profesionálnímu využití též zásadní poskytovaná záruka. Často se lze setkat se zárukou opravy do druhého pracovního dne (NBD – Next Business Day) nebo opravy přímo v místě zákazníka (On-Site).

Dokovací konektor

Pro pohodlné připojení všech periferií, a často i více monitorů, je vhodné, aby měl notebook dokovací konektor. Ten mají ve výbavě mnohé profesionální a manažerské notebooky, byť ne všechny. Veškeré příslušenství je zapojeno do dokovací stanice, k níž se notebook připojuje přes jediný konektor, který jej zároveň nabíjí. Díky většímu rozšíření rozhraní Thunderbolt 3 se stále více prosazují dokovací stanice s připojením přes USB-C konektor.

Časté otázky při výběru profesionálního notebooku

Chtěl bych profesionální notebook používat hlavně ke hraní her, je k tomu vhodný?

I na profesionálním notebooku lze hrát hry, ale notebook k tomu není primárně určený. Za stejnou cenu lze pořídit herní notebook, který je k tomuto účelu vhodnější.

Jsem amatérský grafik, měl bych si koupit profesionální notebook?

Pokud pracujete s 3D grafikou, mezi profesionálními notebooky naleznete modely s profesionální grafickou kartou (NVIDIA Quadro, AMD FirePro), které jsou k práci s grafikou přímo určené.

V čem se liší profesionální notebook od kancelářského?

Profesionální notebook nabízí obvykle kvalitnější zpracování, lepší displej, dokovací konektor a rozšířenou záruku. Pokud potřebujete vysoký výkon pro práci s 3D grafikou, mezi profesionálními notebooky si lze vybrat modely s profi grafickou kartou (NVIDIA Quadro, AMD FirePro). Standardem je též dlouhá výdrž na baterii (s výjimkou modelů s extrémním výkonem pro práci s grafikou).

Videoprůvodce výběrem pracovního notebooku

Kancelářské notebooky od 10 490 Kč

 • Pro nenáročnou kancelářskou práci
 • Pohodlná klávesnice
 • Dobrá výdrž na baterii

Kancelářské notebooky jsou uzpůsobené pro pohodlnou a efektivní práci. Dobrý kancelářský notebook by měl mít 15,6" displej, který poskytuje dostatečně velkou pracovní plochu a zároveň dobrou přenositelnost. Vybaven by měl být pohodlnou klávesnicí s numerickým blokem a dlouhou výdrží na baterii. Pro běžnou kancelářskou práci není potřeba se příliš zabývat výkonnou grafickou kartou, protože s běžnými úkoly si poradí i integrovaná.

Výhody a nevýhody
 • Přijatelná cena
 • Dostatečný výkon pro běžné použití
 • Obvykle plastová konstrukce
 • Displej nedosahuje na úplnou špičku

Nejdůležitější parametry při výběru kancelářského notebooku

Výdrž na baterii

Pokud budete často používat notebook na cestách nebo bez připojení k síťovému napájení, bude pro vás zásadní výdrž na baterii. Aby notebook vydržel celý pracovní den, doporučujeme notebooky s udávanou maximální výdrží na baterii nad 10 hodin.

Rychlé úložiště

Pro běžnou kancelářskou činnost není rozhodující kapacita úložiště, v současnosti se obvykle pohybuje nad postačujícími 256 GB. Výrazný vliv na rychlost odezvy systému a aplikací má volba SSD nebo kombinace SSD a HDD.

Klávesnice

Aby byla práce s notebookem pohodlná i při časté práci s čísly, notebook by měl mít klávesnici s numerickým blokem. Při práci v noci přijde vhod podsvícená klávesnice.

Časté otázky při výběru kancelářského notebooku

Mohu si na kancelářském notebooku občasně zahrát hru?

Výkon kancelářských notebooků nedostačuje na hraní nejnovějších 3D her, ale starší hry s nastavenými nižšími detaily nebo nenáročné hry si zahrát lze.

Jak poznám u notebooku kvalitní klávesnici?

Volba klávesnice často závisí na osobní preferenci. Doporučujeme proto navštívit náš Showroom, kde si klávesnici můžete osobně vyzkoušet.

Videoprůvodce výběrem pracovního notebooku

Notebooky pro studenty od 4 890 Kč

 • Lehce přenosné notebooky
 • Široké možnosti výběru dle výkonu
 • Dlouhá výdrž na baterii

Notebooky pro studenty jsou svojí hmotností většinou uzpůsobené pro lehké přenášení a pohodlnou práci. Kategorie je velice rozsáhlá, a tak si můžete vybrat takový notebook, který je vám nejbližší. Ať už sháníte notebook na základní činnosti jako psaní poznámek, nebo si chcete i zahrát, zde najdete, co potřebujete. Výhodou je také vyšší kapacita baterie. Pokud navíc máte průkaz ISIC, získáte nárok na slevu do výše až 30 %. To jistě potěší nejednoho studenta, který má hluboko do kapsy.

Výhody a nevýhody
 • Nízká hmotnost
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Široký sortiment
 • Sleva díky průkazu ISIC
 • Levnější modely mají velmi nízký výkon
 • Často fádní design

Nejdůležitější parametry při výběru notebooku pro studenty

Úhlopříčka displeje

Pokud plánujete notebook hodně přenášet, doporučujeme zakoupit takový, který nemá displej větší než 14". Ušetříte si tak hodně trablů s přepravou, a navíc bude takový notebook pravděpodobně velmi lehký. Na hraní her doporučujeme spíše větší úhlopříčky, laptop se ovšem bude hůře přenášet.

Výdrž na baterii

Pro využití ve škole by měl notebook hodně vydržet. Jak dlouho budete laptop potřebovat, víte nejlépe vy sami, ovšem pod 7 hodin výdrže raději nechoďte. Herní notebooky budou mít pravděpodobně kratší výdrž, a je tak na vás najít vhodnou rovnováhu.

Úložiště

Ty nejlevnější notebooky mají úložiště velmi malé. Pohybuje se už od 32 GB, což stačí pouze na poznámky, případně pár prezentací nebo videí. Pokud chcete na laptopu také hrát, budete potřebovat značně vyšší kapacitu. 512 GB by mělo stačit, ale doporučujeme spíše 1 TB. Zaměřit byste se měli také na typ úložiště. Pokud nechcete nic výjimečného, postačí vám klasický HDD disk. Pro rychlejší náběh operačního systému a aplikací ovšem doporučujeme SSD disk.

Grafická karta

Pro základní úkony vám bohatě postačí integrovaná grafická karta, kterou poskytuje procesor. Počítejte ovšem s tím, že si na ní žádné moderní hry nezahrajete. Pokud notebook hledáte kromě práce také na zábavu, vybírejte spíše z modelů s dedikovanou grafickou kartou. Její výkon pak záleží převážně na vašem rozpočtu.

Časté otázky při výběru notebooku pro studenty

Mohu si na studentském notebooku zahrát hry?

To záleží do značné míry na konkrétním modelu. Levné notebooky zpravidla nejsou schopny rozběhnout ani nenáročné hry, takže za hraní nejnovějších titulů je nutné si připlatit. 

Jak poznám dobrý herní notebook?

Pro laika je prvním orientačním bodem cena. Ty nejlevnější herní notebooky se pohybují okolo 15 000 Kč, jejich výkon ale na nejmodernější hry nemusí stačit. Čím dražší laptop je, tím vyšší je samozřejmě výkon a už okolo 25 000 Kč můžete narazit na výhodnou koupi. Herní notebook vždy musí obsahovat samostatnou grafickou kartu. Typicky jde o NVIDIA GeForce s co nejvyšším číselným označením.

Videoprůvodce výběrem notebooku pro studenty

Notebooky na doma od 7 790 Kč

 • Vyšší úhlopříčka a hmotnost
 • Ideální na surfování, filmy nebo i hry
 • Skvělý poměr ceny a výkonu

Pokud hledáte notebook na surfování po internetu, sledování filmů, domácí práci nebo i hraní her, notebooky na doma mohou být pro vás. Sází spíše na vyšší úhlopříčku, což se odráží ve vyšší hmotnosti. Tyto laptopy jsou tedy většinou náročnější na přenášení, avšak třeba film si na nich užijete lépe než na jiných. Další předností je vyvážený poměr cena/výkon a široké cenové rozpětí.

Výhody a nevýhody
 • Dostatečně výkonné pro základní úkony
 • Široký sortiment a cenové rozpětí
 • Skvělý poměr ceny a výkonu
 • Vyšší hmotnost
 • Levnější modely nejsou vhodné na hraní

Nejdůležitější parametry při výběru notebooku na doma

Úhlopříčka displeje

Při vybírání úhlopříčky displeje se musíte zamyslet, na co chcete laptop používat. Pro cestování se hodí spíše notebooky s nižší úhlopříčkou, díky níž nemusíte příliš řešit přepravu. Pokud ovšem notebook přenášet nechcete, vyšší úhlopříčka není na škodu.

Úložiště

Domácí notebook pravděpodobně bude sloužit jako úložiště pro velkou spoustu souborů, a tak byste kapacitu neměli podcenit. Jako minimum doporučujeme alespoň 512 GB, ideálně ovšem alespoň 1 TB. Z hlediska úložiště je pro tento typ notebooků ideální kombinace SSD disku pro rychlejší náběh operačního systému a HDD disku k ukládání dat.

Grafická karta

Díky širokému cenovému rozpětí této kategorie narazíte na různé druhy grafických karet. Pokud máte v plánu na notebooku pouze pracovat nebo sledovat filmy, bohatě vám postačí integrovaná grafická karta. Nepočítejte ovšem, že si s ní zahrajete nové hry. Pro tyto úkony hledejte spíše karty dedikované a řiďte se svým rozpočtem.

Časté otázky při výběru notebooku na doma

Mohu si na domácím notebooku také zahrát?

Levnější notebooky valnou většinu dnešních her nerozjedou, ovšem pokud si můžete dovolit ty dražší, není důvod, proč byste si nemohli zahrát. Kvalitní herní notebooky se pohybují již okolo 20 000 Kč.

Videoprůvodce výběrem domácího notebooku

Základní notebooky od 10 990 Kč

 • Pro nenáročné uživatele
 • Ideální k surfování po internetu
 • Většinou plastová konstrukce
 • Možnost levné koupě z našeho bazaru

Základní notebooky jsou určeny pro nenáročné uživatele, kteří si vystačí se sledováním filmů, surfováním na internetu, komunikací na sociálních sítích, občasnou prací v sadě Microsoft Office nebo hraním méně náročných her. Jejich výhodou je dobrý poměr cena/výkon – v dnešní době lze za solidní cenu pořídit slušně vybavený notebook, se kterým bude jeho majitel spokojený.

Výhody a nevýhody
 • Nižší cena
 • Výkon pro základní úkoly
 • Občas starší HW konfigurace
 • Většinou plastová konstrukce
 • Nižší výkon pro složitější operace

Nejdůležitější parametry při výběru základního notebooku

Displej

Kvalitní displej oceníte, ať už na notebooku pracujete, nebo jej používáte k zábavě. Ideální rozlišení pro jemný obraz je Full HD, jež výrazněji oceníte s rostoucí úhlopříčkou notebooku.

Úložiště

Kapacita úložiště rozhoduje o tom, kolik dat budete moci do notebooku uložit. Doporučená velikost je více než 256 GB, ale pokud nebudete v notebooku ukládat velké objemy dat, vystačíte si i s menší kapacitou. Aby notebook bleskově reagoval na vaše pokyny, doporučujeme úložiště typu SSD.

Operační paměť RAM

Aby byl zajištěn plynulý chod operačního systému, doporučujeme alespoň 4 GB RAM. Dvojnásobná kapacita však bude ideálním řešením.

Časté otázky při výběru základního notebooku

Mohu používat základní notebook jako pracovní stroj?

Pokud vaše práce nevyžaduje od notebooku vysoký výkon, pro běžnou kancelářskou práci jsou i základní notebooky dostatečné. Je však nutné počítat s horší výdrží na baterii a méně kvalitní konstrukcí, která se při častém přenášení může poškodit.

Mohu na základním notebooku hrát hry?

Výkon základních notebooků na hraní nejnovějších her nedostačuje. Ovšem starší hry s nízkým nastavením detailů a rozlišení nebo hry graficky nenáročné je možné spustit i na základním notebooku.

Konvertibilní (2 v 1) notebooky od 4 890 Kč

 • Překlopitelný nebo oddělitelný displej
 • Více režimů použití
 • Vždy dotykový displej
 • Moderní design
 • Kvalitní konstrukce

Konvertibilní notebooky umožňují překlopit nebo přímo oddělit displej od klávesnice. Díky tomu je lze používat nejen v režimu notebook, ale i stojan, stan a tablet. Mají dotykový displej a lze je využít na práci i zábavu.

Výhody a nevýhody
 • Stylová konstrukce
 • Možnost ovládání notebooku dotykem
 • Použití ve více režimech
 • Téměř výhradně lesklý displej

Režimy konvertibilního (2 v 1) notebooku

Konvertibilní notebook je víceúčelové zařízení díky speciálnímu kloubu displeje, který je otočný o 360 stupňů, nebo díky možnosti displej od klávesnice notebooku přímo oddělit, jak umožňují některé modely.

Režimy použití

 • Notebook (Laptop) – režim klasického notebooku, primárně určený k práci.

 • Stojan (Stand) – mód vhodný pro sledování filmů nebo prezentace.

 • Stan (Tent) – podobně jako režim „stojan“ je vhodný pro multimédia či videohovory.

 • Tablet – v tomto režimu se pohodlně surfuje na internetu, například v křesle.

Notebooky dva v jednom

Časté otázky při výběru konvertibilního notebooku

Má klasický notebook výhody oproti zařízením 2 v 1?

Daní za více režimů použití a stylový vzhled je, že se do konvertibilních notebooků obvykle neinstalují nejvýkonnější komponenty. Profesionální či herní notebooky mají proto většinou klasickou konstrukci. Zařízení 2 v 1 mají také téměř výhradně lesklý displej, který může být při práci venku nebo u okna rušivý.

K čemu je dotykové ovládání?

Dotykem můžete ovládat operační systém Windows, ovládat oblíbené aplikace nebo brouzdat po internetu. Dotykové ovládání představuje intuitivní alternativu ke klasickému ovládání pomocí myši nebo touchpadu. Hodí se například při práci ve stísněných prostorách nebo k jednoduchému ovládání notebooku při odpočinku.

Slovník pojmů – notebooky

Touchpad

Touchpad je zařízení ve tvaru dotykové plochy, které je většinou umístěno před klávesnicí notebooku. Pohyb prstu po ploše touchpadu nahrazuje ovládání notebooku myší.

HDMI

High-Definition Multi-media Interface, digitální výstup s integrovaným zvukem (případně síťovým přenosem), je často využívaným konektorem nejen u notebooků, ale také např. u televizorů. Umožňuje přenos vícekanálového zvuku a zvládá až 4K rozlišení (HDMI 2.0).

Úhlopříčka

Označuje vzdálenost mezi levým spodním a pravým horním rohem displeje. Udává se v palcích, přičemž 1" = 2,54 cm. Modely s větší úhlopříčkou poskytnou více pracovního prostoru. Notebooky s menší úhlopříčkou jsou vhodné pro časté přenášení.

UHD (4K) rozlišení

Velmi vysoké rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů, které zajišťuje obraz ostrý do nejmenších detailů. Takto vysoký počet obrazových bodů se oproti rozlišení Full HD (1 920 × 1 080p) ovšem projevuje mírně nižší výdrží na baterii.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací