Průtokový ohřívač, nebo bojler? Jakou spotřebu energie by měl mít? Jak co nejvíce ušetřit na ohřevu vody? A jaké jsou parametry, podle kterých zvolit ideální bojler? Poradíme vám, podle čeho vybrat efektivní a úsporný ohřívač vody.
Na určení správné velikosti ohřívače opravdu záleží. Čím více lidí v domácnosti žije, tím větší by měl být (pro 2 osoby v domácnosti je třeba alespoň 50 l, pro 4 osoby 120 l a pro více než 5 osob 200 l). S rostoucím objemem se zároveň prodlužuje i doba ohřevu. Maloobjemové ohřívače se používají u umyvadla, v kuchyni atd., velkoobjemové slouží k dodávce teplé vody na více odběrných míst.
Umístění ohřívače se přímo podílí na efektivitě ohřevu, neboť při vzdálenosti více jak 2 m od odběrového místa vznikají velké tepelné ztráty. Proto je vhodné instalovat ohřívač co nejblíže k místu spotřeby a při více místech odběru doinstalovat pomocné ohřívače vody. Horizontální bojlery jsou vhodné do stísněných prostor, vertikální bojlery do volného prostoru a malé průtokové ohřívače do oblasti dodatečného ohřevu daleko od bojleru.
Průtokové ohřívače vodu ohřívají během jejího průtoku. Zásobníkové beztlakové ohřívače mají menší kapacitu, avšak rychle ohřejí malé množství vody pro okamžitou spotřebu. Zásobníkové tlakové ohřívače jsou ideální pro centrální ohřev vody s jejím rozvodem po celé domácnosti.
Co nejnižší spotřebu energie přístroje zásadně ovlivňuje jeho schopnost udržet vodu teplou. Velmi důležitou roli proto hraje dobrá izolace, která snižuje tepelné ztráty na minimum. Kvalita izolace se hodnotí koeficientem měrných tepelných ztrát – čím je menší, tím je ohřívač úspornější. Vyjadřuje se v úniku tepla z 1 litru vody za 24 hodin ve Wh (Wh/24 hodin/litr).
Doba, za kterou se voda ohřeje. Souvisí s objemem ohřívače. Například 50litrová nádrž ohřeje vodu o 50 °C (z 15 °C na 65 °C) za hodinu a 29 minut (v případě topného tělesa s příkonem 2 000 W). U stolitrové nádrže jsou na to potřeba bez 2 minut celé 3 hodiny.
Vyplatí se, pokud nepotřebujete stálou zásobu teplé vody, například na chalupě či na chatě. Jak je už z jejich názvu patrné, vodu ohřívají při jejím průtoku – pouze ve chvíli, kdy ji zrovna potřebujete. Díky umístění co nejblíže k odběrnému místu (umyvadlo, vana, dřez) máte teplou vodu hned, jakmile otočíte kohoutkem.
Jsou jako stvořené pro každého, kdo potřebuje stálou zásobu teplé vody. Tlakové bojlery mají větší objem (přes 50 litrů) a jsou vhodné pro centrální ohřev domácnosti, neboť umí dodávat teplou vodu i z větší vzdálenosti. Beztlakové bojlery pojmou méně vody (do 15 litrů) a zvládnou přísun teplé vody pouze z jednoho místa, jelikož musí být napojeny na vodovodní baterii.
Vypusťte a otevřete zásobník. Měkký vodní kámen opláchněte proudem vody, případně otřete hadrem. Tvrdý vodní kámen zkuste opatrně odstranit dřevěným předmětem. Na závěr vyměňte hořčíkovou anodu a těsnění pod přírubu.
Některé studniční a jinak neupravované vody obsahují velké množství zdraví neškodných bakterií produkujících páchnoucí plyn sulfidu vodíku. Nevyskytují se ve studené vodě, avšak při jejím ohřevu se objeví. Vyměňte nebo vymontujte anodovou ochranu a zápach ustoupí.
Při ohřevu vody se její objem zvětšuje zhruba o 2 %, proto se nelekejte jejímu odkapávání. Znamená to správnou funkčnost pojistného ventilu, jehož zpětná klapka brání průniku vody zpět do vodovodního řadu. Množství odkapané vody závisí na různých vlivech včetně objemu a tlaku