Pračky s horním plněním jsou určeny zejména do menších koupelen a vynikají nejen úsporou místa, ale také pohodlným vkládáním prádla svrchu. Vede toho nabízí celou řadu inteligentních funkcí pro efektivní praní. Obvykle bývají vyšší než pračky s předním plněním, na výšku měří nejčastěji kolem 90 cm. Jelikož se tento typ praček otevírá z vrchní strany, není možné na ně umístit sušičku. Pokud máte malé děti, oceníte, že nahoru k dvířkům pračky nedosáhnou.
Pračky s vrchním plněním mají tyto standardní rozměry: výšku 90 cm, šířku 40 cm a hloubku nejčastěji kolem 60 cm. K dostání jsou ale také pračky s nestandardními rozměry, například s větší hloubkou. Před samotným nákupem si proto důkladně změřte velikost koupelny či jiné místnosti, kde bude nová pračka umístěna, a ověřte si, zda se vám tam vybraný model pohodlně vejde a nebude zasahovat do prostoru, kde se budete pohybovat.
V případě praček s horním plněním je tomu přesně naopak než u praček s předním plněním. Nejčastěji jsou k dostání pračky s šířkou kolem 40 cm. I přesto však zvládnou bez problému vyprat prádlo středně velké domácnosti, protože jejich hloubka je ve velikosti 60 cm.
Pračky s horním plněním mají oproti pračkám s předním plněním menší buben, i tak ale vyperou až kolem 10 kg prádla a pohodlně obslouží i středně velkou domácnost. Domácnostem o 1–2 členech postačí kapacita do 6 kg, rodinám o 3 a více členech doporučujeme zvolit pračku s kapacitou 7 kg nebo více.
Motor ovlivňuje hlučnost pračky i spotřebovanou elektrickou energii. Setkat se můžete se třemi základními typy motorů, přičemž první typ se už používá jen minimálně a můžeme jej považovat spíše za zastaralý.
Klasický motor je ve srovnání s novějšími typy hlučnější a má vyšší spotřebu energie, protože je umístěný mimo osu bubnu a přenášení elektřiny na motor se děje pomocí uhlíků. Ty se však časem opotřebovávají a je nutné je měnit. Skládá se ze čtyř základních součástek: motoru, řemenu, řemenice a bubnu.
Invertorový motor se stejně jako klasický skládá z motoru, řemenu, řemenice a bubnu a jeho umístění je také shodné. Má však výrazně nižší hlučnost a spotřebu energie než klasický motor, protože je řízen elektronicky. Jeho regulace je díky tomu přímá a plynulá. Princip elektronického řízení otáček navíc snižuje vibrace, opotřebení a poskytuje vyšší výkon při nižší hladině hluku.
Direct drive motor je nejmodernějším typem motoru, kterým disponují nejlepší pračky. Nachází se v ose bubnu, takže již není zapotřebí řemene ani řemenice. Díky tomu dochází k přímému pohonu motoru a ke zvýšení jeho ovladatelnosti a stability. Vibrace pračky se při použití direct drive motoru naopak snižují.
Hlučnost pračky je dvojího druhu – rozlišujeme hlučnost při praní a při odstřeďování. Pračky s horním plněním, stejně jako pračky s předním plněním, nejčastěji dosahují hlučnosti při praní mezi 50 a 60 dB, naleznete však i tišší modely. U odstřeďování se nejvíce modelů nachází v rozmezí 70 a 80 dB. Pro představu si můžete 30 dB představit jako tichý šepot, 60 dB jako běžný hovor dvou lidí a 80 db jako zvuk, když se nacházíte v těsné blízkosti vysavače.
Vyšší počet otáček při ždímání je obzvláště důležitý, pokud často perete bundy, svetry a jiné větší kusy oblečení. Pračka s alespoň 1 200 otáčkami dokáže i z tohoto oblečení odstranit většinu vlhkosti.
Již vlastníte nebo plánujete pořídit sušičku? Pak doporučujeme pračku s 1 400 otáčkami a více kvůli odstranění zbytkové vlhkosti. Prádlo se tak bude efektivněji sušit a již po jednom sušícím cyklu bude dokonale suché. Otáčky je možné regulovat směrem dolů, proto nemusíte mít obavy si koupit pračku se 1 400 otáček a vyprat v ní jemné prádlo.
Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá pračka. Roční spotřeba vody a energie se odvozuje od 220 standardních pracích cyklů za rok s poloviční náplní bubnu při teplotě 60 °C a 40 °C. Nejúspornější pračky v současnosti nesou označení A.
Energetická spotřeba |
Spotřeba v kWh |
Náklady v Kč |
---|---|---|
A | 0,65 | 3,1 |
B | 0,70 | 3,4 |
C | 0,75 | 3,6 |
D | 0,85 | 4,1 |
* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh * Spotřebu energie ovlivňuje kvalita motoru pračky, zvolený program, objem bubnu a další faktory. |
Při výběru pračky s předním plněním si všímejte i dalších užitečných funkcí:
Standardní pračky s horním plněním se hodí zejména do menších koupelen. I když vyperou velké množství prádla, nezabírají tolik místa, protože se otevírají vzhůru a ne do prostoru. Snadno se plní prádlem a pokud máte v rodině alergiky, vyperete v tomto typu praček bez problému nejen velké množství oblečení, ale také polštáře, deky a další objemné věci. Ovšem při použití sušičky je potřeba prádlo, kvůli jejich menší kapacitě, sušit na několikrát.
Vysoká teplota páry dokáže vnitřek bubnu zahřát rychleji než voda, a proto jsou parní pračky energeticky úsporným řešením. Navíc umí pára spolehlivě odstranit bakterie a alergeny, které se v prádle nachází.
Pračku s horním plněním si často pořizují domácnosti s menšími koupelnami nebo nezvyklou dispozicí interiéru. V případě kapacity však platí to samé, co u praček s předním plněním, a tedy že pro domácnosti o 1 nebo 2 členech je vhodná kapacita do 6 kg. Běžná rodina se 4 členy si vystačí s náplní do 9 kg, početnější rodiny by však měly raději zvolit pračku s předním plněním.
Energetická třída vyjadřuje spotřebu energie, vody a účinnost praní. Velmi úsporné pračky nesou označení A, B a C. S vyšší energetickou třídou často roste také cena spotřebiče, proto se pračky ve třídě A hodí pro časté praní, kde se úspora vrátí během relativně krátkého času.
Obecně platí, že v kvalitě praní není rozdíl mezi pračkou s horním a předním plněním. O kvalitě praní tak rozhodují funkce a technologie konkrétního modelu pračky.
Technologie Fuzzy Logic a 6. smysl fungují na stejném principu. Liší se pouze v názvu podle toho, od kterého výrobce pračka pochází. Jedná se o senzorovou technologii, která sama zváží prádlo a rozpozná, jak by mělo probíhat praní. Podle naměřených hodnot poté nastaví spotřebu vody, pracího prostředku a délku pracího cyklu. Pračky s touto technologií perou efektivněji a dokáží ušetřit elektrickou energii a množství spotřebované vody.
Invertorový motor je spolehlivější a odolnější než klasický motor využívající uhlíky, které se časem opotřebovávají a způsobují tření a jiskření. Invertor motor funguje na principu elektronického řízení otáček, které snižuje vibrace a opotřebení a poskytuje vyšší výkon při nižší hladině hluku. Výrobci na invertorový motor běžně poskytují 10letou záruku.
Parní programy se používají k osvěžení jemných kusů prádla, k odstranění pomačkání a eliminaci pachů a alergenů. Vše se děje zásluhou parního generátoru, který mění vodu běžné teploty v páru. Ta přirozeně uvolňuje vlákna, načechrá je a uvolňuje drobné záhyby. Proto prací prostředek proniká až do hloubky a může odstraňovat i odolné skvrny, nepříjemné pachy a zbytky pracího prášku. Prádlo je po 20 minutách v parní pračce uhlazenější a měkčí než při použití běžných programů.