Jak vybrat profesionální notebook

Zobrazit katalog

Pokud požadujete od svého notebooku maximální výkon pro práci s grafikou, pak si vybírejte mezi profesionálními notebooky. Jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů, poskytují delší záruku od výrobce a lze je zapojit do dokovací stanice. Standardem je například procesor Intel Core i7, minimálně Full HD rozlišení displeje a kovová konstrukce. 

Jak vybrat profesionální notebook
Výhody a nevýhody
  • Procesor alespoň Intel Core i3
  • Výkonná grafická karta
  • Úhlopříčka alespoň 15,6"
  • Vylepšená záruka od výrobce
  • Pevná kovová konstrukce
  • Čtečka otisků prstů
  • Vyšší cena

Co je důležité u profesionálních notebooků?

Procesor

Procesor (CPU - Central Processing Unit) je základní stavební kámen a mozek celého notebooku, který zajišťuje veškeré výpočty. Špičkami v oboru jsou výrobci Intel a AMD. U výkonných profesionálních zařízení je žádoucí co výkonnější procesor, nejlépe Intel Core i7 nebo Core i5.
 

Architektura

Intel

Atom, Celeron a Pentium
Série s menším výkonem, které jsou vhodné do notebooků pro jednoduchou kancelářskou činnost, nikoli však pro výpočetně náročné úkoly.


Core M
Nová řada úsporných čipů používaná v některých ultraboocích. Jsou výkonnější než Celeron a Pentium a přináší pasivní chlazení, takže zařízení s tímto procesorem jsou absolutně tichá. Pro profesionální notebooky však nedosahují dostatečný výkon.
 

Core i3, Core i5, Core i7
Série výkonnostně na vyšší úrovni. Core i3 postačí na běžnou i lehce výpočetně náročnější činnost. Do výkonných notebooků se doporučují procesory Core i5 a Core i7.


AMD

S procesory AMD se u notebooků setkáme mnohem méně než s procesory Intel.
 

Série A4, A6, A8 a A10

Řada procesorů, která v hrubých rysech odpovídá konkurenčním Intel Core. Pro náročnější činnost doporučujeme série A8 a A10 a také FX.


Série E se používá v základních noteboocích, ke hraní her nedosahuje požadovaného výkonu.
 

Značení

Každý procesor řady i3, i5 a i7 se značí čtyřčíslím a písmenem. První číslice udává generaci, která oproti té předchozí vylepšuje výkonnostní parametry. S ohledem do budoucna se vyplatí vybírat nejnovější, maximálně druhou nejnovější generaci.
 

1. generace - Nehalem

2. generace - Sandy Bridge
3. generace - Ivy Bridge
4. generace - Haswell
5. generace - Broadwell
6. generace - Skylake


Koncové písmeno značí určení, které je spjato se spotřebou:
 

H - High performance graphics
HK - High performance graphics, unlocked
HQ - High performance graphics, quad core

MX - Mobile extreme edition
MQ - Quad-core mobile
M - Mobile

U - Ultra-low power
Y - Extremely low power
 

Pro náročné firemní prostředí poslouží nejlépe specifikace H, HK a HQ, MX, MQ a M.
 

Frekvence

Frekvence se uvádí v GHz a značí počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za 1 sekundu. S vyšší frekvencí roste pracovní výkonnost procesoru.

Běžné hodnoty základních frekvencí se pohybují od 1,6 GHz, do 3,3 GHz. N
ejvýkonnější procesory mají základní frekvenci až 4 GHz. Vyšší výkon pro výpočetně náročné činnosti zajistí hodnoty blíže horní hranici. Podobné to je u technologie Intel Turbo Boost 2.0, která dosahuje v průměru 2,8 GHz, nejvýkonnější a nejdražší modely až 4,4 GHz.
 

Minimální požadavky vybraných programů

AutoCAD LT 2017 - 1 GHz
Adobe Photoshop CC 2015 - 2 GHz
Illustrator CS4 - 2 GHz
 

Intel Turbo Boost

Technologie, která umožňuje jednotlivým jádrům procesoru v případě nutnosti běžet rychleji, než je jejich základní frekvence.
 

Jádra

Nejdůležitější část procesoru, která je odpovědná za všechny výpočetní operace. Čím více jader, tím více úloh dokáže procesor zpracovat najednou. Dnešní procesory Core i5 mají buď dvě nebo čtyři jádra, Core i7 čtyři. Při výběru notebooku s dvoujádrovým procesorem v zásadě neuděláte chybu, ale platí lépe je více, protože si více jader mezi sebou rozdělí danou úlohu a tím se zkrátí doba jejího zpracování.

Grafická karta

Grafická karta (GPU) je nejdůležitější komponentou v každém herním notebooku a stolním počítači, kde určuje grafický výkon zařízení. Pro bezproblémové hraní her doporučujeme značky NVIDIA a AMD.
 

Typ


Dedikované grafické karty

Samostatné grafické karty s vlastní pamětí RAM. Vhodné pro graficky náročnou práci.
 

Integrované grafické karty

Tyto karty jsou umístěny v procesorovém pouzdře a pracují s operační pamětí procesoru. Hodí se na běžnou kancelářskou činnost.


Notebooky pro každodenní, ne příliš náročnou činnost se dnes obejdou bez dedikované grafické karty. Při tvorbě 3D filmů však lépe poslouží dedikované grafické karty.
 

Paměť

Čím větší kapacita, tím větší výkonový potenciál. Levnější grafické karty si vystačí s 1 GB, výkonné modely mohou mít 8 GB i více. Standardem jsou 4 GB.


NVIDIA

Dlouhodobě nejžádanější značka mezi zákazníky.
 

Nvidia Quadro – pro použití v pracovních stanicích

Série GeForce GTX – optimalizována pro maximální výkon při grafických úlohách

Série GeForce GT – odlehčenější modely, vhodné pro vysoký výkon s grafikou


AMD

Oblíbený výrobce grafických karet s vynikajícím poměrem cena/výkon.


AMD FirePro - grafiky určené pro pracovní stanice

Radeon R9 – nejvyšší řada, zvládne náročnou práci s multimédii
Radeon R8 – pro středně náročnou práci
Radeon R7, R6, R5 – základní modely vhodné pro jednoduchou práci a hraní pár let starých her

Operační paměť (RAM)

Operační paměť je nedílnou součástí notebooku. Slouží pro dočasné uchovávání zpracovávaných dat a spuštěných programů. Čím více operační paměti, tím pohodlnější hraní i práce, protože najednou lze spustit více programů nebo oken prohlížeče. Minimem pro pohodlné používání operačního systému Windows jsou 4 GB, pro minimálně středně náročné hry je však vhodnější RAM 8 GB, 16 GB nebo 34 GB. Nejvýkonnější profesionální a herní notebooky mají operační paměť až 64 GB.

Displej

Úhlopříčka

Často cestujete? Pak bude pro vás nejlepší úhlopříčka 15,4" / 15,6". Pokud naopak bude váš pracovní nástroj převážně ležet na stole, vhodnější bude 17 nebo až 18,4 palců (1" = 2,54 cm).
 

Rozlišení

Rozlišení displeje nám sděluje, kolik pixelů (obrazových bodů) je na něm zobrazeno. Čím více bodů, tím větší rozlišení a tím pádem ostřejší obraz. Pro práci s grafikou se doporučuje minimálně Full HD rozlišení (1920 × 1080 bodů).
 

Nejrozšířenější rozlišení:

Rozlišení

Počet bodů

720p

1 280 × 720 pixelů

HD Ready1 366 × 768 pixelů
HD+1600 × 900 pixelů
Full HD1 920 × 1 080 pixelů
WQHD2 560 × 1 440 pixelů

WQXGA

2 560 × 1 600 pixelů

3K

2 880 × 1 620 pixelů

WQXGA+

3 200 × 1 800 pixelů
4K3 840 × 2 160 pixelů
 

Zobrazovací technologie

Notebooky, ale i mobilní telefony nebo televizory v současné době používají LCD displeje (Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů), které se dále rozvětvují na technologii TFT (Thin-Film Tranzistor) a STN (Super-Twisted Nematic). Dnešní notebooky jsou osazeny výhradně TFT displeji, které se dělí na:


TN (Twisted-Nematic)

Starší verze LCD, která stále hojně nachází uplatnění. Oproti IPS displejům jsou levnější na výrobu, mají vyšší jas, rychlejší odezvu a o něco menší náročnost na výdrž baterie. Nevýhodou jsou naopak horší pozorovací úhly.
 

IPS (In-Plane Switching)

Špičková technologie, která má věrné zobrazení barev a široké pozorovací úhly 178°. IPS displeje jsou dražší na výrobu, proto se s nimi setkáme u notebooků vyšší cenové kategorie. Oproti TN displejům mají nižší kontrast a pomalejší odezvu.


VA (Vertical Alignment)

Spojují výhody TN a IPS technologie. Vyznačují se vysokým kontrastem, širokými pozorovací úhly (avšak ne tak dobrými, jako IPS) a věrným zobrazením barev.
 

Povrchová úprava

Lesklá

Lesklé displeje mají oproti matným panelům výraznější barvy, nejsou však vhodné na cesty a práci na přímém slunci, kde jsou takřka nepoužitelné. V místnosti však zobrazují vysoce barevný a sytý obraz.


Matná a antireflexní

Pokud často cestujete nebo pracujete například na letní zahrádce, volte raději notebook s matným (nebo také antireflexním) displejem. Sice oproti lesklým typům mírně zaostávají v barevnosti a sytosti zobrazení, nepůsobí však tolik jako zrcadlo.

Úložiště (HDD, SSD)

Typ

Typ úložiště má velký vliv na výslednou rychlost celého notebooku. Dělíme je na HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive). Pro práci, kde záleží na rychlosti, jednoznačně doporučujeme SSD, protože excelují rychlým přístupem k datům, bezhlučným provozem a větší mechanickou odolností. Pro uživatele, kterým záleží na co nejvyšší kapacitě, doporučujeme HDD s kapacitou 1 TB a více.
 

HDD

Klasický plotnový disk, data ukládají na otáčejících se plotnách, které čtou čtecí hlavy. Jejich výhodou je vyšší kapacita za stejnou cenu, než v případě SSD. Vhodné pro profesionály, kterým záleží na kapacitě.


SSD

Bez pohyblivých částí, mnohonásobně rychlejší než HDD. Se svou rychlostí a odolností proti otřesům jsou perfektní volbou pro cestovní notebooky a rychlejší spouštění programů. Nevýhodou SSD disků je menší kapacita za stejnou cenu.


HDD + SSD

Jednotka obsahující dva diskové oddíly v jednom. Využívají výhod obou typů - velké kapacity HDD a svižnosti SSD. Vhodné řešení pro herní notebooky.


SSHD

Kombinace klasického HDD s pamětí SSD. Menší NAND flashová paměť (SSD) slouží pro nejčastěji využívané programy, jako je operační systém a větší paměť na data, kterou poskytuje klasický HDD.
 

Kapacita

Čím větší kapacita, tím uložíte více programů, fotek, videí a všech ostatních dat. V případě HDD se běžně pohybuje na hodnotě 500 GB, 1 000 GB (= 1 TB), 2 000 GB.

Konektivita

USB

Slouží k připojení myši, externí klávesnice, flash disků, externích disků, optických mechanik apod. Pohodlnou práciI zajistí alespoň dva konektory USB 3.0.
 

HDMI

Nejpoužívanější digitální konektor pro přenos obrazu a zároveň zvuku ve vysokém rozlišení. Slouží např. pro připojení notebooku k televizoru, externímu monitoru nebo projektoru.
 

DisplayPort

Digitální konektor, slouží k přenosu obrazu i zvuku ve vysokém rozlišení. Najdeme jej u pracovních notebooků.
 

VGA

Analogový konektor, slouží k přenosu obrazu. Používá se například u starších projektorů.
 

Ethernet (LAN)

Konektor pro připojení notebooku k drátové síti (místní i k internetu). Doporučujeme rychlou gigabitovou LAN (1 000 Mbit/s).
 

WiFi

Bezdrátová technologie, kteoru najdeme u každého notebooku. U levnějších modelů je standardem specifikace 802.11 b/g/n, vyšší datovou propustnost na frekvenci 5 GHz však poskytne 802.11ac.
 

Bluetooth

Slouží k bezdrátovém připojení například sluchátek nebo reproduktorů.
 

3,5mm audio konektor (jack)

Připojují se k němu sluchátka, reproduktory nebo mikrofon.
 

Čtečka paměťových karet

Umožní například snadno přenést velké množství fotek z fotoaparátu nebo mobilních zařízení.
 

Dokovací konektor

Dokovacím konektorem jsou vybaveny některé pracovní notebooky. Jedná se o konektor na spodní straně, kterým se napojí na dokovací stanici. Tímto způsobem připojíte k notebooku celou řadu zařízení, jako je klávesnice, tiskárna, audio systém, internetový modem, přídavný monitor a další.

Konstrukce

Hmotnost

Pokud zejména často cestujete s notebookem, berte v potaz jeho hmotnost. Laptopy do 2 kg jsou vhodné pro každodenní přesun, na rozdíl od modelů s hmotností 2 kg až 3 kg.
 

Materiály

Nejen levné, ale i notebooky střední třídy se ve velké míře vyrábí z plastu. Pro frekventované přenášení je však lepší volbou pevná kovová konstrukce. Častým zavíráním a otevíráním víka se totiž může u plastu objevit prasklina u pantů.
 

Úhel otevření víka

Některé modely lze otevřít až na 180°, některé však mnohem méně.

Na co si ještě dát pozor?

Nízké rozlišení displeje

Pro uživatele, kteří mají notebook jako výkonný pracovní nástroj, je nižší rozlišení než Full HD nevhodné.
 

Lesklý displej

Lesklé displej mají kvalitní zobrazení barev, při hraní však může vadit množství odlesků. Odvádí pozornost a na přímém slunci jsou takřka nepoužitelné.
 

Nevhodné umístění konektorů

Zejména když si připojujete drátovou myš, je dobré, aby notebook měl alespoň jeden USB konektor na pravé straně.
 

Špatně umístěná ventilace

Zde je důležité, aby vám větráček nefoukal přímo na ruku. Při dlouhodobějším použití byste si tak mohli zadělat na zdravotní potíže.

Příslušenství k notebooku

Profesionální notebooky

  • Pro grafiky, architekty, fotografy
  • Vysoký výkon a kvalitní displej
  • Cena od 10 000 Kč
Profesionální notebooky

Nejčastější otázky při výběru notebooku

Matný versus lesklý displej

Matný, nebo lesklý displej?

Kromě velikosti úhlopříčky a zobrazovací technologie je důležité také to, zda je matný nebo lesklý. Povrchová vrstva má totiž velký vliv na uživatelské pohodlí při práci.

Lesklé displeje mají výraznější barvy, jejich neduhem jsou však odlesky okolí, které odvádí pozornost od práce. Vhodné jsou pro práci doma nebo v kanceláři, pokud ale často cestujete nebo pracujete venku (např. na letních zahrádkách), lesklým displejům se vyhněte.

Matné a antireflexní (označují se také jako antiglare) displeje barvy mírně potlačují, odvděčí se vám ale minimem rušivých odlesků.

HDD, nebo SSD?

HDD, nebo SSD?

HDD a SSD jsou úložiště, kde jsou uchována veškerá uživatelská data, jako jsou dokumenty, videa, nainstalované programy, ale i samotný operační systém. Oba typy mají své přednosti - HDD nabízí za stejnou cenu jako SSD větší kapacitu, SSD naopak excelují v rychlosti.

Preferujete-li kapacitu pro uložení velkého množství hudby a filmů, pak si vyberte HDD. Pokud je pro vás důležitější rychlost a svižné reakce systému, pak zvolte SSD.

Potřebuji integrovanou optickou mechaniku?

Potřebuji integrovanou optickou mechaniku?

Optická mechanika není v mnoha případech nutná, protože vše, co je na discích uložené, lze lépe dostat do počítače například na flashdisku. Pokud nemáte sbírku filmů na DVD, které si pouštíte na cestách, pak se vyplatí pořídit si externí vypalovačku. K notebooku ji připojíte jednoduše přes USB konektor.

Klasický, nebo překlápěcí displej?

Klasický notebook, nebo s překlápěcím či odpojitelným displejem?

Mnoha lidem vyhovuje notebook se standardní konstrukcí. Pro ty, kdo vyžadují větší flexibilitu, jsou určena konvertibilní zařízení s překlápěcím nebo odpojitelným displejem. Lze je využít pro práci jako běžné notebooky, ale hodí se i na prezentace nebo například sledování filmů.

Režimy konvertibilních notebooků:

Notebook - režim klasického notebooku, režim určený k práci
Stojan - mód vhodný pro videohovory, sledování filmů
Stan - obdobný režim, jako stojan, tedy pro videohovory, sledování filmů apod.
Tablet - v režimu Tablet se pohodlně surfuje na internetu v křesle

Slovník pojmů - notebooky

Konvertibilní notebook

Konvertibilní notebook je zařízení, které má překlápěcí nebo odpojitelný displej. Tato kategorie je flexibilnější a lehčí než standardní notebooky. Umožňuje použití v několika režimech.

Notebook - Režim určený pro práci
Stojan - Vhodný pro videohovory, sledování filmů
Stan - Obdobný režim, jako stojan. Vhodný pro videohovory, sledování filmů
Tablet - Pro pohodlnější surfování na internetu v křesle

HDMI

High-Definition Multi-media Interface, digitální výstup s integrovaným zvukem (případně síťovým přenosem), je často využívaným konektorem nejen u notebooků, ale také např. u televizorů. Umožňuje přenos vícekanálového zvuku a zvládá až 4K rozlišení (HDMI 2.0).

Úhlopříčka

Označuje vzdálenost mezi levým spodním a pravým horním rohem displeje. Udává se v palcích, přičemž 1" = 2,54 cm. Modely s větší úhlopříčkou poskytnou více pracovního prostoru. Notebooky s menší úhlopříčkou jsou vhodné pro časté přenášení.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací