Alzákovy Jarní TOPky AlzaPlus+

Jak vybrat skartovačku

Zobrazit katalog

Skartovací stroje jsou užiteční pomocníci a objevují se nejen takřka v každé kanceláři, ale i v mnoha domácnostech. Lze díky nim bezpečně skartovat interní dokumenty, ale také například DVD disky. Poradíme, jaká skartovačka bude ideální pro vaše potřeby.

Tipy pro výběr skartovačky

  1. Při výběru skartovače berte v potaz četnost využití. Budete skartovat jen párkrát do měsíce, nebo několikrát denně?
  2. Pro skartaci běžných písemností zpravidla postačí klasický podélný řez na proužky, pro znehodnocení tajných materiálů sáhněte po křížovém řezu nebo mikrořezu, který naseká papír na menší kousky. 
  3. Chcete-li šetřit čas, volte skartovačku s možností skartace 10 a více listů najednou, vyšší rychlostí a větší nádobou na odpadní skartovaný materiál.
  4. Pokročilejší skartovačky znehodnotí kromě papíru i CD / DVD disky nebo štosy papírů se sponkami.
  5. Na místech bez elektřiny přijde vhod malá ruční skartovačka s klikou.
Průběh skartování ve skartovacím přístroji

Skartovací stroje

  • Rychle znehodnotí dokumenty
  • Dokáží skartovat i 10 a více listů papíru najednou
  • Vyberete si stupeň utajení od P-1 až P-5 (přísně tajné)
  • Skartují nejen papír, ale i další materiály
  • Existují elektrické i ruční skartovačky

Skartovací stroje poskytují okamžitou možnost skartace jakéhokoliv typu dokumentu. Může to být jeden, nebo i více listů papíru a poradí si i se svorkami či CD a DVD disky. U dokumentů si můžete nastavit stupeň utajení, tedy míru nečitelnosti skartovaných materiálů. Nejpohodlnější jsou elektrické skartovačky, vyrábí se ale i klasické ruční, které se ovládají otáčením kliky.

Nejčastější otázky při výběru skartovačky

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy řezu?

Skartovací stroje nabízejí tři typy řezu: Podélný, křížový a mikrořez. Kromě samotné podoby řezu se od sebe liší zejména úrovní bezpečnosti.

  • Podélný řez pouze nařeže papír na dlouhé proužky, které jsou široké dle DIN 66399 klasifikace. Jedná se o nejnižší úroveň bezpečnosti určenou pro běžné dokumenty.
  • Křížový řez je několikanásobně bezpečnější způsob skartace, neboť skartovačka řeže papír dvěma směry křížem proti sobě. V tomto případě vznikají malé částečky papíru v rozmezí od 320 do 30 mm² v závislosti na stupni zabezpečení.
  • Mikrořez představuje nejvyšší stupeň bezpečnosti a je určen pro vysoce tajné dokumenty. Papír doslova nadrtí na miniaturní částečky.

Další informace se dozvíte v článku Skartovače: Typ řezání.

Lze skartovat jen papír, nebo i jiný materiál a jak rychle?

I když se může zdát, že skartovačka slouží pouze ke skartaci papíru, není tomu tak. Běžně se totiž skartují také svorky na papírech, nebo CD a DVD disky. Zvažte tedy, zda se vám investice do výkonnějších skartovacích strojů vyplatí.

Při výběru vhodného skartovače vycházejte také ze svých časových možností. Každá skartovačka má jinou rychlost. Ta se uvádí dle skartované délky papírů za sebou jdoucích v metrech za minutu.

K čemu mi je stupeň utajení v DIN klasifikaci a jak jej využiji?

Stupeň utajení, uváděný dle platné DIN 66399 klasifikace, udává, jakým způsobem by měly být určité dokumenty skartovány. Pro skartaci běžných písemností postačí základní skartovačka s podélným řezem P-1. Šířka každého proužku papíru tak může dosahovat maximálně 12 mm.

Stupně utajení jsou na našem webu uváděny pro papír. Můžete se kromě označení P-3 (P značí papír) setkat i s označením DIN 3 (zpravidla označující také papír). Pro ostatní média, CD s označením O-, filmy s označením F-, jsou jiné požadavky na velikost částic a informaci o stupni zabezpečení naleznete zpravidla v popisu produktu.

i

Skartovačka recenze

Při výběru skartovačky pomohou recenze založené na zkušenostech lidí, kteří si je koupili. Najdete je v sekci Skartovačka - recenze a testy. Zde jsou skartovačky seřazené dle oblíbenosti mezi uživateli.

Co je důležité při výběru skartovacího stroje?

Stupeň utajení skartovaných dokumentů

Stupeň utajení

Základním parametrem při výběru skartovacího stroje je tzv. stupeň utajení. Dle budoucího využití tedy pečlivě vybírejte mezi odpovídajícími stupni. Ty rozlišují skartaci od běžných informací, interních dokumentů přes důvěrné písemnosti až po dokumenty splňující přísně tajné standardy využívané ve vládních kancelářích USA.

V následující tabulce jsou stupně utajení pro skartaci papíru s označení P-1 až P-6. Na jiná média, jako například filmy nebo CD, jsou kladeny vyšší nároky na velikost skartovaných částic při stejném stupni utajení. Při stupni P-4 (tajné písemnosti) dosahuje skartace CD úrovně O-3, filmy pak F-1.

Všimněte si, že křížový řez udává rozměr v mm² - je to díky dvojitým ostřím, které papír řežou proti sobě a vytvářejí místo proužků částečky.

Stupeň utajení DIN 66399 Využití u typu dokumentů Způsob řezu Velikost řezu
P-1 běžné informace podélný řez proužek max. 12 mm
P-2 interní dokumenty podélný řez proužek max. 6 mm
P-3 personální údaje křížový řez částice do 320 mm²
P-4 tajné písemnosti křížový řez částice do 160 mm²
P-5 přísně tajné materiály křížový řez částice do 30 mm²
P-6 vládní kanceláře USA křížový řez částice do 10 mm²
Maximální počet najednou skartovaných listů papíru

Počet současně skartovaných listů

Standardem v počtu současně skartovaných papírů je minimálně 5 listů. Většina skartovaček je ale schopna najednou skartovat až 10 listů papíru, případně CD a DVD disk. Skartovací stroje v ceně od 5 000 Kč jsou už zpravidla schopny nabídnout skartaci až 15 a více listů.

  • Standardní skartovačky – znehodnotí minimálně 5 listů najednou
  • Pokročilé skartovačky – najednou si poradí i s 15 listy papíru
Rychlost skartování

Rychlost skartace

Rychlost skartace je jedním z poměrně zanedbávaných parametrů a přitom její správný výběr dokáže ušetřit mnoho času při potřebě skartování většího množství písemností.

  • 2 m za minutu - tuto rychlost, která stačí na běžné denní skartování, zvládá většina skartovaček na trhu.
  • 3–5 m za minutu - vhodné pro náročné uživatele. Takto rychlé je již menší množství skartovacích strojů, které jsou také dražší.
Typy materiálu určeného ke skartaci

Typ skartovaného materiálu a velikost

Potěší, že i v některé levnější základních skartovačky zvládají provést skartaci nejen papíru formátu A4, ale také svorek, případně celých štosů papírů (umožňuje-li to počet současně skartovaných listů). Obvyklá je též skartace disků CD a DVD nebo plastových karet.

Skartovačky si tedy poradí s:

  • papírem formátu A4
  • svorkami
  • CD/DVD disky
  • plastovými kartami

Nelze jednoznačně říci, od jaké cenové kategorie naleznete v naší nabídce skartovače s možností skartace např. plastových karet a kdy svorek na papírech. Některé dražší tuto možnost sice nemají, zato ale nabídnou skartaci pomocí bezpečnějšího křížového řezu. Naopak jiné nabízí skartaci jen základním podélným řezem, byť s možností skartace svorek.

Objem koše pro skartovaný materiál

Objem koše

Velikost neboli objem koše je důležitý, zejména pokud skartujete často, tedy každý den nebo několikrát do týdne. Čím větší koš, tím více si ušetříte práci s jeho vyprazdňováním.

  • Koše do 15 litrů – základní skartovačky pod tisíc korun. Vhodné pro občasné skartování, např. několikrát do měsíce.
  • Koše 15–22 litrů – takto objemný koš má střední třída skartovacích strojů v ceně kolem 2 000 Kč. Zpravidla postačí v případě znehodnocování dokumentů několikrát do týdne.
  • Koše nad 23 litrů – litráž vhodná pro každodenní skartování. Nabídnou ji skartovací stroje s cenou nad 5 000 Kč. Nejdražší modely mají koš o objemu téměř 30 litrů.
Typ skartovacího stroje elektrický a ruční

Elektrické vs ruční skartovačky

Lze se setkat se dvěma typy skartovacích strojů. Tím prvním jsou klasické elektronické skartovačky, druhým, méně častým, jsou skartovačky ruční. Pro jejich pohon je potřeba otáček klikou.

  • Elektrické skartovačky – připojují se do běžné zásuvky a ovládají se tlačítky. Jsou dražší, ale pohodlnější. Nabídnou rychlou a nenamáhavou skartaci. Elektrickou skartovačku vybírejte v případě častého znehodnocování listin.
  • Ruční skartovačky – skartace probíhá ručním otáčením kliky. Znehodnocování většího množství dokumentů je s nimi oproti elektrických modelů namáhavější, obejdou se ale bez elektřiny. Vhodné jsou tedy například do míst s problematickým přívodem elektrické energie nebo na cestování. Ruční skartovače jsou levnější než elektrické.
Ruční skartovačka Ruční skartovačka s klikou
Elektrická skartovačka Elektrická skartovačka

Slovník pojmů -skartovačky

Typ řezání

U skartovačů existují dva typy řezu papíru. Prvním, základním, je tzv. podélný řez. Při zvolení tohoto řezu papír skartovačkou jen projede a je rozřezán na dlouhé podélné pruhy.

V případě křížověho řezu je skartovač vybaven dvěma křížovými ostřími, které papír řežou proti sobě. Díky tomu jsou částice skartovaného materiálu menší a skartace je několikanásobně bezpečnější.

Nejbezpečnějším typem je mikrořez, který papír (či další materiály) doslova nadrtí na miniaturní částečky. Je tak určen pro nejvyšší stupeň utajení.

Stupeň utajení DIN

DIN klasifikace přesně definuje maximální velikost proužků skartovaného materiálu. O čím vyšší stupeň utajení se jedná, tím menší jsou jednotlivé částice skartovaného materiálu.

Maximální kapacita skartace

Též uváděno jako počet současně skartovaných listů. Jedná se o údaj udávající, kolik listů papíru je možné najednou skartovat. Mnoho výrobců však udává u této veličiny ještě údaj o gramáží papíru (váha papíru na metr čtvereční). Obecně tedy platí, že čím je menší gramáž papíru, tím více jeho listů lze najednou skartovat.

Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací