AlzaBoxy Q1 Xiaomi 14

Jak vybrat standardní myčku

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Myčky se šířkou 60 cm se vyrábí v samostatně stojící, nebo ve vestavné verzi určené do linek na míru. Vestavné myčky mají uzpůsobené dveře a rozvody. Dělí se na plně integrované se skrytým ovládáním a na myčky s ovládáním na předním panelu. Standardní myčky jsou určeny pro větší domácnosti. Umístěny musí být na dosah rozvodu vody a odpadu.

Jak vybrat standardní myčku

Několik tipů pro výběr standardní myčky

 1. Zvažte, zda zvolíte samostatně stojící, nebo vestavnou standardní myčku.

 2. Při výběru berte ohled také na spotřebu vody a hlučnost myčky.

 3. Seznamte se s moderními funkcemi standardních myček, které vám v mnohém usnadní každý mycí proces.

Základní parametry pro výběr standardní myčky

Energetická třída myček

Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti spotřebiče. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá myčka. Roční spotřeba myčky se počítá jako 280 standardních mycích cyklů.

Ilustrační spotřeba energie na jeden mycí cyklus

Energetická spotřeba

Spotřeba v kWh

Náklady v Kč

A 0,67 3,2
B 0,9 4,32
C 1,03 4,9
D 1,07 5,1

* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh

* Spotřebu energie myčky ovlivňuje kvalita jejího motoru, zvolený program mytí, objem a další faktory.

Ilustrační spotřeba vody na jeden mycí cyklus

Spotřeba vody v litrech

Náklady na jedno mytí v Kč

6 0,67
12 0,9
16 1,03

* Počítáno s cenou 0,06 Kč/litr

* Spotřebu vody myčky ovlivňuje zvolený program mytí, objem a další faktory.

Běžná spotřeba vody při ručním mytí dosahuje 50-70 litrů.

Energetický štítek

Účinnost sušení

U standardních myček bývá označována od nejlepší třídy A až po třídu G. Vyšší třída účinnosti sušení zaručuje po skončení mycího programu suché nádobí i eliminaci nevzhledných kapek vody. Pokud myčka disponuje funkcí AutoOpen, nádobí bývá po vytažení zcela suché.

  Kapacita myčky

  Kapacita myčky je udávána v počtu sad nádobí, které je myčka schopna umýt. Sadu tvoří jeden velký talíř, jeden hluboký talíř, jeden malý talíř, jeden hrnek, jedna sklenička a jedna sada příborů. Udávaná sada nezahrnuje velké hrnce ani objemnější kusy nádobí.

  Standardní myčky dokážou umýt až 15 sad nádobí.

   Výměník tepla

   Myčky s výměníkem tepla umí teplo vznikající při mytí využít pro předehřátí studené vody během následného mycího cyklu. Během sušení nádobí do myčky nepřichází vnější vzduch a po ukončení cyklu nedochází k uvolnění horké páry.

   Myčka s výměníkem tepla spotřebuje méně energie.

   Hlučnost

   U standardní myčky počítejte s hlučností kolem 50 dB, což je srovnatelný hluk s provozem tiché pracovny. Pokud hledáte myčku s opravdu tichým chodem, vybírejte takovou, jejíž hodnoty se pohybují okolo 40 dB.

   Funkce

   Aquastop

   Aquastop je důmyslný bezpečnostní systém proti vytopení, který v případě poruchy nebo prasknutí hadice uzavře přívod vody do myčky.

   Odložený start

   Díky funkci odloženého startu si můžete přesně zvolit, v kolik hodin se myčka spustí. Někdy se také označuje jako čas předvolby.

   Vodní senzor

   Reguluje způsob mytí podle tvrdosti, teploty a znečištění vody.

   Senzor naplnění

   Upravuje množství vody podle momentální vytíženosti myčky.

   AutoOpen

   Myčka po dokončení mycího programu sama otevře dvířka, takže je vaše nádobí po chvíli zcela suché.


      Standardní myčka

      Samostatně stojící myčka – 60 cm

      • Obvyklý rozměr: 85 × 60 × 60 cm
      • Umyje až 15 sad nádobí
      • Spotřebuje již od 6,5 litru vody na mycí cyklus

      Standardní samostatně stojící myčka se hodí pro početnější domácnosti, ve kterých probíhá mycí cyklus minimálně jednou denně. Jelikož není určena pro vestavbu do kuchyňské linky, můžete ji umístit na jakékoliv místo s dostupností rozvodů vody, odpadu a elektrické energie.

      Výhody a nevýhody
      • 7× nižší spotřeba vody oproti ručnímu mytí
      • Úspora času
      • Možnost časového nastavení spuštění
      • Šetrnější vůči nádobí
      • Nutnost odborné instalace
      • Není ideální pro mytí nožů nebo nádobí se speciální úpravou


      Vestavná myčka – 60 cm

      Vestavná myčka – 60 cm

      Standardní myčka ve vestavné variantě se také hodí pro domácnost čítající 4 a více členů. Je určena k zabudování do kuchyňské linky, takže při  výběru vestavné myčky je nutné znát její přesné rozměry a konkrétní umístění.

      Výhody a nevýhody
      • 7× nižší spotřeba vody oproti ručnímu mytí
      • Úspora času
      • Možnost časového nastavení spuštění
      • Šetrnější vůči nádobí
      • Tvoří jednotný celek s kuchyňskou linkou

      • Nutnost odborné instalace
      • Není ideální pro mytí nožů nebo nádobí se speciální úpravou


      Nejčastější otázky při výběru standardní myčky

      Pro jak velkou domácnost jsou myčky se šířkou 60 cm určeny?

      Tyto myčky zvládnou umýt až 15 sad nádobí. Jsou tedy vhodné i pro pětičlennou domácnost.

      Jsme v bytě pouze dva. Vyplatí se nám kupovat myčku?

      Ano, vyplatí. Pří ručním mytí spotřebujete 7× více vody ve srovnání s myčkou. Měla by vám však bohatě stačit užší myčka se šířkou 45 cm, která má kompaktnější rozměry a nižší kapacitu.

      Existuje také vestavná verze těchto spotřebičů?

      Ano, i tyto myčky lze do kuchyně vestavit. Nicméně je třeba hledat vestavný model, který je k tomu určený a zvážit, zda zvolíte vestavnou myčku s předním panelem, nebo plně integrovanou vestavnou myčku, která má zabudovaný ovládací panel ve vnitřní straně dvířek, a proto nikterak nezasahuje a nenarušuje design celé kuchyňské linky.

      Mohu v myčce umýt všechny druhy nádobí?

      Jistotou je použití nádobí přímo určené pro mytí v myčce. U ostatních druhů nádobí se vystavujete riziku, že kvůli myčce vyblednou dekorace nebo dojde k poškození speciální úpravy.

      Rizikové je také mytí nožů v myčce. Při vyšší teplotách změkne ostří nože, to se pak pod tlakem potravin ohýbá a už ho nenabrousíte. V případě nožů jednoznačně doporučujeme ruční mytí.

      Jak dosáhnu při mytí v myčce dokonale čistého nádobí?

      Do každého mycího procesu je nutné přidat speciální prášek nebo tablety do myčky, které v sobě obsahuje odmašťovací a čisticí látky. Ty se postarají o odstranění zaschlých zbytků jídla a mastnoty z vašeho nádobí a podpoří jeho lesk a vůni. Kromě tablet je nutné pro úpravu tvrdosti vody pravidelně dosypávat regenerační sůl do myčky, která chrání myčku i nádobí před vodním kamenem. Vyplatí se používat také leštidlo do myčky, které zdokonaluje mycí proces a chrání hlavně skleněné nádobí před tvorbou nevzhledných skvrn od vody.

      Speciální soli a leštidla do myčky přidávejte i v případě, že používáte tablety s označením all in one. Ty v sobě sice obsahují určité množství solí a leštidel, opravdu dokonalého umytí však dosáhnete pouze komplexním mycím servisem. Jako bonus můžete vašemu nádobí dopřát ještě osvěžující vůni do myčky.

      Jak vyčistit myčku?

      Myčku je důležité čistit pravidelně podle intenzity používání. Průměrně by mělo postačit 1× týdně propláchnout hlavní filtr myčky pod tekoucí vodou a odstranit z něj veškeré nečistoty. Každé dva měsíce pak pusťte program intenzivního čištění, který pomocí vhodného čisticího prostředku pročistí celý vnitřní prostor myčky.

      Podrobněji se tomuto tématu věnuje náš článek: Jak se starat o myčku

       Slovník pojmů - myčky nádobí

       AquaStop myčky

       AquaStop je důmyslný bezpečnostní systém proti vytopení, který v případě poruchy nebo prasknutí hadice uzavře přívod vody do myčky.

       Energetická třída myček

       Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Přičemž platí, že spotřebič třídy G je nejnáročnější na energii a spotřebič třídy A je nejúspornější. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá myčka. Spotřeba myčky se odvozuje od 280 standardních mycích cyklů za rok.

       Výměník tepla

       Myčky s výměníkem tepla umí teplo vznikající při mytí využít pro předehřátí studené vody během následného mycího cyklu. Během sušení nádobí do myčky nepřichází vnější vzduch a po ukončení cyklu nedochází k uvolnění horké páry.

       Slovník pojmů 
       Vytisknout
       P-DC1-WEB14
       Zavoláme Vám a odborně poradíme
       +420 225 340 111
       Dotaz na objednávku
       Dotaz na zboží
       Prosím zadejte svůj telefon:
       Zavolejte mi
       Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
       Více informací Méně informací