Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky v Děčíně, Kladně a Frýdku-Místku. Stále však můžete nakupovat bezpečně a pohodlně online.
Vánoce HP, Media Apple iPhone 12

Jak vybrat tablet pro děti

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Chtěli byste své dítě přivést už v brzkém věku k technologickým vychytávkám dnešní doby, ale nevíte, jak začít? Pro děti je nejvhodnější tablet. Můžete s ním rozvíjet jejich představivost, učit pozornosti a novým dovednostem, zabavit je nebo jim číst pohádky. Jak ale takový tablet, kterých je na trhu spousta, pro dítě vybrat? Tipy na tablety a nejvhodnější aplikace naleznete v našem článku.

Tablety pro děti

Jak vybrat tablet pro děti – OBSAH

  1. Tablety jsou pro děti vhodnější než chytré telefony
  2. Tablety pro děti od 3 let a předškoláky by měly mít dětský režim
  3. Nejlepší tablety pro děti do 2 000 Kč
  4. Nejlepší tablety pro děti do 5 000 Kč
  5. Nejlepší tablety pro děti do 10 000 Kč
  6. Nejlepší tablety pro děti nad 10 000 Kč
  7. Tablety pro školáky
  8. Naučné a výukové aplikace pro děti
  9. Obaly a příslušenství k tabletům pro děti
  10. Součástí krytu k tabletu pro děti může být i klávesnice

Tablety jsou pro děti vhodnější než chytré telefony

Rozhodli jste se dítě připravit na budoucnost a uvažujete o tabletu? Pak vězte, že v přiměřené míře se jedná o ideální způsob, jak přivést dítě do dnešního moderního světa, v němž se bez znalosti technologií neobejde. Tablet je také pro děti do 6 let vhodnější než chytrý telefon, jehož funkce volání a zpráv zatím děti nevyužijí. 

i Mobil v rukou školáka dává smysl. Můžete mu kdykoli zavolat nebo napsat. Jaký telefon ale zvolit? Mrkněte na článek Jak vybrat mobilní telefon pro děti.

Před koupí tabletu pro děti se nejprve rozmyslete, zda ho chcete pořídit výhradně pro dítě, či bude primárně sloužit vám a potomkovi tablet budete jen půjčovat. Podle tohoto klíče se pak snadněji rozhodnete o tom, kolik peněz si pro tablet vyčleníte.

Tablet pro děti
Tablety jsou jedním z prvních zařízení, které seznamují děti se světem moderních technologií.

Tablety pro děti od 3 let a předškoláky by měly mít dětský režim

Malé děti od tří let uvedete do světa technologií nejsnadněji právě tabletem a vhodnými aplikacemi, které dětský mozek správně rozvíjejí. S největší pravděpodobností budete v tomto věku kupovat tablet hlavně pro sebe a dítěti jej půjčovat. S tím se váže další důležité upozornění pro rodiče: takto malým dětem půjčujte tablet jen pod dozorem. Díte budete moci korigovat a kontrolovat, co se zařízením dělá.

Tablet pro děti
Je dobré, aby tablet pro děti měl možnost kontrolovat, co na něm dítě dělá.

Vzhledem k nízkému věku dítěte doporučujeme vybírat tablet, ve kterém najdete „Dětský režim“. Díky němu dokáže tablet spustit jen vámi povolené aplikace a omezit přístup k vašim „dospěláckým“ aplikacím a k prohlížeči. Nehrozí pak, že dítě smaže vaše důležité soubory nebo se dostane na internet k nevhodným stránkám. Takový režim mají již předinstalované například tablety Samsung nebo Lenovo. Dětský mód si ale lze stáhnout i z Google Play či App Store v podobě aplikace. V ní si pak nastavíte práva a instrukce, jak se má tablet v rukách dítěte chovat. 

Nejlepší tablety pro děti do 2 000 Kč

Nyní se podíváme na konkrétní nejlepší tablety pro děti. Začneme od těch nejlevnějších, které ale pořád dobře plní svou funkci. Prvním dobrým tipem na levný tablet pro dítě je Lenovo Tab 4 7 s kompaktním 7" displejem o rozlišení 1 024 × 600 pixelů. Díky čtyřjádrovému procesoru a 1 GB RAM se bude hodit pro základní použití, které mnoha dětem bohatě postačí. Uvnitř najdete 16GB úložiště a pokud plánujete dítěti stahovat a číst pohádky, můžete jej rozšířit ještě paměťovou microSD kartou. Cena je necelých 2 000 Kč, takže rodinný rozpočet zásadně nezatíží. Zhruba stejně stojí i podobně velký tablet Huawei MediaPad T3 7.0.

i Hranici dvou tisíc korun překračuje tablet iGET Smart G81, nicméně jen o dvě stovky. Proto jsme se rozhodli ho do této kategorie zahrnout. Vévodí mu 8palcová obrazovka, která je pro děti jedna z nejvhodnějších.

Nejlepší tablety pro děti do 5 000 Kč

V případě, že toužíte po větším displeji, pak velmi dobře poslouží Huawei MediaPad T3 10. Nejenže již podle názvu má velký 9,6" displej, ale také vyšší rozlišení 1 280 × 800 pixelů. 2 GB paměti RAM a 16GB úložiště postačí již na běžné použití. K fotografickým hrátkám nebo videohovorům pak vybízí 5Mpx fotoaparát a 2Mpx přední kamerka. Tento tablet od stále oblíbenějšího výrobce Huawei vás vyjde na necelé 3 800 Kč.

Tablet pro děti
Tablety pro děti v kategorii do 5 tisíc korun jsou kvalitní a výkonnostně na dětské aplikace a hry zcela stačí.

Do kategorie nejlepších tabletů do 5 000 Kč se ještě vešel skvělý Huawei MediaPad T5 10, který se oproti T3 10 chlubí modernějším modernější design, vyšším výkonem a jemnějším displejem. Dalšími povedenými kousky tabletů pro děti v téhle cenové kategorii jsou Asus ZenPad 8 s 8" displejem nebo Acer Iconia One 10 s 10palcovou Full HD obrazovkou a 32GB úložištěm.

Nejlepší tablety pro děti do 10 000 Kč

Pokud se posuneme o kategorii výše, tedy mezi nejlepší tablety pro děti do deseti tisíc korun, narazíme na modely s velmi málo kompromisy, ale stále přijatelnou cenou. Samsung Galaxy Tab A 10.5 za necelých 8 tisíc Kč již od pohledu vypadá moderně. Má tenké rámečky a 10,5" Full HD displej. Všechny dětské hry zvládne středně výkonný procesor Snapdragon 450, zkombinovaný se 3 GB paměti RAM. Interní úložiště má solidní kapacitu 32 GB a navíc jej lze rozšířit o microSD kartu.

Tablet pro děti
Pokud chcete málo kompromisů, kupte dítěti tablet z kategorie do 10 tisíc Kč.

Takový Huawei MediaPad M5 8.4 operuje s 8,4palcovým displejem s jemným rozlišením. RAMka dosahuje kapacity 4 GB, takže „práce“ na něm poběží jako po drátkách. Výhodou tabletu Lenovo Yoga Tablet 3 Plus za necelých 10 tisíc korun je integrovaný stojánek, který umožňuje používat zařízení ve čtyřech režimech: Postav, Podrž, Polož a Pověs. Tablet vydrží až 18 hodin na jedno nabití a do vnitřního úložiště o kapacitě 64 GB se vejde spousta her a aplikací.

Samostatnou kapitolou mezi tablety je Apple iPad, který mnoho lidí vnímá jako „drahý“. Faktem ale je, že pro děti není nutné pořizovat hned profesionální iPad Pro, bohatě postačí iPad 32 GB WiFi 2018 za cenu již necelých 9 tisíc. iPad je pro malé objevitele ideální. Ovládá se jednoduše a má bytelné kovové tělo. Běží plynule a dětské výukové a herní aplikace jsou velmi kvalitní.

Tablet pro děti
iPady se snadno ovládají a aplikace na něm běží plynule.

Nejlepší tablety pro děti nad 10 000 Kč

Pokud jste velmi nároční a hodláte svůj tablet nejen využívat pro práci, ale i půjčovat dětem na výuku a hraní, perfektní volbou bude výkonný Samsung Galaxy Tab S4 10.5. O jeho pohon se stará stále velmi výkonný procesor Snapdragon 835, který ještě donedávna poháněl ty nejvýkonnější telefony. Pro pohodlnou práci i zábavu navíc budete mít k dispozici pěkné 4 GB paměti RAM. Tablet se chlubí kovovými materiály a 10,5" displejem krytým tvrzeným sklem, takže vydrží i méně šetrné zacházení. Chcete-li ušetřit, ale zároveň získáte pořád velmi schopný a výkonný tablet, sáhněte po jeho předchůdci Samsungu Galaxy Tab S3. Má procesor Snapdragon 820 a rovněž 4 GB RAM. Tento tablet můžete mít již za zhruba 15 tisíc korun.

i Tablet pro děti dobře poslouží i při cestování autem, kdy na něm rády sledují videa a pohádky. Podobnou službu vykoná i DVD přehrávač do auta. Co je vhodnější a co vybrat, vám poradí článek Jaký DVD přehrávač do auta vybrat?.

Tablety pro školáky

Pokud vaše dítko chodí do školy, pak už se obvykle orientuje v dnešních technologiích a chytré telefony, výkonné počítače a notebooky mu nejsou cizí. V takovém případě už je načase přemýšlet, zda nekoupit tablet přímo pro něj. Vyhnete se tomu, že bude za vámi často chodit s prosbou, abyste mu tablet půjčili.

Při koupi myslete na to, že dětské ruce jsou malé a ideální velikost tabletu pro dítě je mezi 7–8". Větší a těžší tablet by se jim při dlouhém používání mohl hůře držet, v řadě případů si s tím ale školáci již lehce poradí. Také počítejte s tím, že tablet párkrát poletí na zem nebo na něj občas někdo převrhne sklenici vody. Dobré je proto přikoupit kryt či pouzdro. O tom se více dozvíte v kapitole o obalech a příslušenství níže. Větší děti také budou mít na své tablety větší požadavky co do výkonu. Operační paměť by tak měla činit alespoň 3 GB. Jen s dostatečně výkonným tabletem se jim totiž bude pohodlně hrát nebo vzdělávat.

Tablet pro děti
Školák se toho může hodně naučit právě na tabletu. Zbývá vybrat ty správné aplikace.

Naučné a výukové aplikace pro děti

Hlavním důvodem, proč by měl rodič koupit tablet menšímu dítěti, je možnost jeho rozvoje a vzdělávání. V oficiálních obchodech Google Play a App Store naleznete mnoho vzdělávacích her i specializovaných aplikací. Mnoho z nich je nejen v češtině, ale také angličtině. Vaše ratolest si tak během hraní začne také procvičovat důležitý cizí jazyk.

Pro malé předškoláky se hodí aplikace „Výukové kartičky“ (Android, iOS) nebo „Abeceda pro děti“ (Android, iOS), k dispozici je také „Logopedie 1: procvičování výslovnosti“ (Android, iOS), takže předškolní děti snadno nejen seznámíte s tím, co je ve škole čeká, ale také se naučí správně vyslovovat.

Tablet pro děti
Pokud mají tablet i kamarádi vašeho dítěte, mohou mezi sebou spolupracovat.

K dispozici jsou v oficiálních obchodech i rozvojové hry, které pomáhají s prostorovou orientací nebo podporují a stimulují pozornost dětí. Tou je například aplikace „Prostorová orientace“ (Android) nebo různé druhy puzzlí, kterých je v obchodech ke stažení nepřeberné množství.

i Přečtěte si také našeho průvodce Jak vybrat tablet, kde se například dozvíte hlavní výhody a nevýhody jednotlivých operačních systémů na tabletech.

Pro školáky existuje celá řada aplikací, s nimiž si mohou procvičovat jednotlivé předměty. Skvělou aplikací je „Čísla a matematika pro děti“ (Android, iOS) nebo „ Český jazyk – pravopis“ (Android). Děti se s těmito aplikacemi také mohou cvičit v Angličtině například za pomoci aplikace „Anglická slovíčka“ (Android, iOS) či „Angličtina nepravidelná slovesa“ (Android). Za všemi těmito aplikacemi stojí společnost PMQ software, která se specializovanými aplikacemi zabývá a dodává je také do škol.

Tablet pro děti
Na tabletu se dá procvičovat mnoho dovedností, včetně učení cizích jazyků.

Obaly a příslušenství k tabletům pro děti

Třebaže vy osobně na svém tabletu či telefonu nepotřebujete ochranný kryt nebo fólii na displej, u dětí to může být jinak. Jejich koordinace a prostorová orientace totiž ještě nejsou zcela vyvinuté a lehce může dojít k pádu tabletu. A vzhledem k tomu, že tablet není levnou záležitostí a téměř žádný model na našem trhu nedisponuje certifikací odolnosti, je téměř nutností k tabletu pro dítě dokoupit i vhodné pouzdro nebo kryt. Pro případ, že by se snad malý objevitel rozhodl vyzkoušet odolnost krycího skla, také zvolte ochrannou fólii na displej. Pro ty největší experimentátory s odolností pak vybírejte nárazuvzdorná a voděodolná pouzdra a kryty.

Kryt tabletu Kryt a stojánek na tablet

Kryt má nejen ochrannou funkci. Může sloužit i jako stojánek při hraní, učení se, nebo sledování videí.

Součástí krytu k tabletu pro děti může být i klávesnice

K tabletům pro děti se vyrábí také speciální kryty s integrovanou klávesnicí. Zařízení tedy může dítě provázet od útlého věku až do školy, kde klávesnici využije například pro aplikace procvičující pravopis. Nezapomeňte, že kryt s klávesnicí musí pasovat na vámi koupený tablet, popřípadě můžete zvolit i samostatné klávesnice pro tablety.

Kryt na tablet s klávesnicí
Součástí některých krytů je i klávesnice. S nimi získávají tablety pro děti nový rozměr.

Na závěr jsme si nechali další příslušenství v podobě paměťových karet, které se hodí, pokud stahujete například pohádky pro děti. Dítěti do tabletu můžete nahrát i jeho oblíbené časopisy v elektronické podobě nebo hudbu. Ke stejnému účelu ostatně poslouží i OTG disky. Tablet musí ale funkci OTG podporovat, což lze ověřit například na stránkách výrobce nebo v podrobných parametrech produktu na našem webu (funkce je označena jako OTG nebo USB Host).

Podívali jsme se na nejlepší tablety pro děti. Při jejich výběru zohledněte způsob, četnost a intenzitu používání. Pokud budou děti používat tablety s mírou a pod dohledem, stanou se pro ně vhodnou bránou do technologického světa. S pomocí pokročilých aplikací a her se mohou nenásilným způsobem hodně naučit. 

iGET Smart G81H Black - Tablet
-17%
iGET Smart G81H Black
Tablet - displej 8 " 1280 × 800 IPS, MediaTek MT8321 1,3 GHz, RAM 2 GB, interní paměť 16 GB, paměťová karta až 64 GB, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3G, webkamera 2 Mpx + 0,3 Mpx, hmotnost 338g, microUSB, Android 7.0 Nougat

+ ZDARMA Antivirus Bitdefender Mobile Security pro Android pro 1 zařízení na 1 rok (elektronická licence)

-17% 2 390,-
1 990,- bez DPH 1 645,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 9 prodejnách
Objednací kód: IG2101a6
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi