Vzhledem k tomu, že trezor nesháníme příliš často, může být výběr složitý. Obecně mají trezory řadu parametrů, které je třeba hlídat. Jsou to třeba bezpečnostní certifikáty, zámková technika a v neposlední řadě také rozměry a hmotnost. Výběru věnujte dobrou pozornost, protože následné zklamání z nesplněných kritérií může být velmi hluboké.
I přesto, že bezpečnostní certifikát často nebývá uváděn, jde o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru. Pokud tedy vybíráte trezor a chcete mít jistotu, zažádejte si o certifikát pro určitý trezor. V certifikátu najdete, do jaké bezpečnostní třídy trezor patří. Podle ní zjistíte celkovou bezpečnost trezoru. Certifikáty můžou vydávat pouze státem ověřené zkušebny, takže takřka vždy máte jistotu, že trezor bude splňovat uvedená kritéria. Je možné, že trezor certifikát mít nebude. Takovým trezorům je lepší se vyhnout obloukem, protože nikdy nevíte, co vlastně kupujete. Na jednu stranu můžete získat velmi bezpečný trezor, na straně druhé ovšem může jít o pouhou plechovou krabičku.
Pokud v trezoru však chcete uchovávat zbraně, potřebujete certifikát, který svědčí o tom, že trezor má alespoň RU (15), kde RU značí odporové jednotky. Ty se počítají podle času potřebného k prolomení a také podle použitých nástrojů. Pro laika stačí informace, že vyšší číslo znamená lepší zabezpečení. První číslo v závorce udává RU pro částečné prolomení, druhé udává RU pro úplné prolomení.
Bezpečnostních tříd je několik:
Trezory s tímto certifikátem nabízí nejmenší bezpečnost a zpravidla se jedná spíše o krabičky, než o reálné trezory. Testování je ale i přesto prováděno podle norem EU. Pro získání certifikátu potřebuje pokladnička nebo schránka alespoň jeden zámek třídy A a RU (10/10) pro stupeň S1 a RU (10/20) pro stupeň S2.
Třídy Z jsou určovány podle českých norem a před těmi evropskými u nás mají přednost. Tyto sejfy musí mít alespoň jeden zámek třídy A. Nejméně zabezpečená třída, tedy Z1, musí mít alespoň RU (10/10), Z2 a Z3, potom RU (15/20) a RU (20/25). Tyto dvě třídy sejfů tedy již můžete použít k ukládání menších zbraní, stále se ovšem jedná pouze o základní ochranu.
Trezory třídy 0 už mají vcelku slušné zabezpečení. Slouží k uložení malých částek, zbraní nebo důvěrných dokumentů (SS1 = 2 body). Trezory musí mít alespoň jeden zámek typu A a RU (30/30). Jsou vhodné například do domácností nebo kanceláří.
Trezory třídy I jsou vhodné například do domácností nebo malých podniků. Slouží k uchování menších sum, zbraní, případně tajných dokumentů (SS1 = 3 body). Tento typ trezoru musí mít alespoň jeden zámek typu A a RU (30/50).
Třída II je již vhodná pro střední podniky. Do trezoru této třídy můžete uložit například šperky, zbraně, ale i větší finanční obnosy, a to až do 1 milionu Kč. Můžete samozřejmě uložit i více, ale tato částka je maximum, které vám proplatí pojišťovna. Možné je také uložení přísně tajných dokumentů (SS1 = 4 body). Podmínkou pro splnění certifikátu je alespoň jeden zámek třídy A a RU (50/80).
Třída III je již pro ty z vás, kteří berou zabezpečení vážně. Hodí se pro větší firmy a můžete v něm uložit i částky v řádu milionů korun. Pro splnění certifikátu musí mít trezor alespoň jeden zámek typu B a RU (80/120).
Třídy trezorů IV a V jsou určené převážně do bankovních a finančních podniků. Trezory musí mít alespoň dva zámky třídy B a RU (120/180) pro třídu IV a RU (180/270) pro třídu V.
Trezory těchto tříd jen tak nekoupíte. Často bývají vyráběny přímo na zakázku a jsou určeny primárně pro uchovávání velkých částek. Třída VI potřebuje alespoň dva zámky třídy C a RU (270/400). Třída VII je už opravdu nedobytná. Vyžaduje alespoň tři zámky třídy C, nebo dva zámky třídy D. Hodnota RU může být až 3 000 pro částečné prolomení. Úplné prolomení není u těchto trezorů možné.
V současné době existují tři typy zámků, které lze použít na certifikovaných trezorech. Je to zámek na klíč, mechanický číselník a elektronický zámek. Záleží víceméně na vás, který z typů si zvolíte. Zámky mají, podobně jako trezory, bezpečnostní certifikáty. Jsou stanoveny podle norem EU a určují celkovou bezpečnost zámku. Jedná se o certifikáty A, B, C, případně D, kde C a D jsou nejbezpečnější.
Dávejte pozor při výběru levných trezorů s elektronickým zámkem. Často jsou lehce prolomitelné a jejich koupě můžete litovat. Pohodlí a minimální starosti vám ale stále dokáží zajistit.
Při výběru trezoru vycházejte také z prostoru, který máte k dispozici. Při výběru si ale uvědomte, že trezor možná budete mít několik let, a tak vám v malém může za nějakou dobu dojít místo. Při měření také mějte na mysli dvířka trezoru, které potřebují k otevření nějaký prostor.
Z hlediska materiálu si hlídejte především to, co má daný trezor navíc. Velká většina trezorů je totiž vyrobena z plechu nebo železa. Pokud si přejete náročnější ochranu, můžete se poohlédnout po trezoru s betonovou výplní nebo třeba trezory se speciální protipožární ochranou.
Větši hmotnost zpravidla značí více materiálu, orientujte se ale spíše podle bezpečnostního certifikátu. Hmotnost trezoru tedy berte v potaz převážně jen z hlediska stěhování. Pokud si koupíte těžký trezor, může být obtížné jej přepravovat, za to třeba lehké pokladničky okolo 2 kg můžete klidně nosit i s sebou.
Trezory se z hlediska umístění většinou vyrábí ve třech provedeních:
Domácí trezory jsou takové, které si dáte do zdi, skříně nebo třeba pod pracovní stůl u sebe doma. Nabídka těchto trezorů je široká, a tak není problém najít vyhovující rozměr za příhodnou cenu. Do domácího trezoru můžete uschovat poměrně velké množství hotovosti, rodinné šperky a další cennosti. Pokud trezor navíc splňuje potřebné normy, většinou pojme i menší zbraně.
Pokud si v trezoru chcete uložit zbraň, budete potřebovat takový, který splňuje určité normy. Jinak by totiž mohlo dojít k odcizení, nebo dokonce k zneužití. V kategorii zbraňových trezorů najdete přenosné schránky, trezory do zdi, ale i bezpečnostní skříně pro dlouhé zbraně. Do trezoru také můžete uschovat určité množství munice, které se pro jednotlivé trezory liší.
Potřebujete si v trezoru uchovat důležité předměty, které musí přežít vše? Pak vám dobře poslouží ohnivzdorné trezory. Jejich protipožární ochrana totiž zaručí, že uvnitř trezoru teplota nestoupne na příliš vysoké hodnoty. To dokáže zajistit na 30 až 90 minut podle kategorie samotného trezoru.
Bezpečnostní schránky slouží k uložení malých předmětů tak, aby je zloděj neobjevil. V případě těchto schránek nejde ani tak o bezpečnost, jako o to, aby byla schránka hůře objevitelná. Proto často mívají například podobu knihy. Některé schránky mohou být také ohnivzdorné.
Pokud máte spoustu klíčů, například od skříněk v práci, určitě uvítáte možnost efektivního uskladnění. Schránky na klíče často mívají i háčky, které slouží k jednoduššímu uspořádání. Do některých schránek se může vejít až 150 klíčů.
Pokladničky jsou ideální do malých obchodů, případně na pořádání menších akcí. Pojmou poměrně dost peněz, ale dlouhodobě vám pokladnička nic neuchrání. Je tedy dobré ji vždy mít na očích a schovat klíč někde u sebe.