Vestavné spotřebiče jsou součástí každé moderní kuchyně. Nejenže vypadají elegantně a nevstupují do prostoru, ale zároveň nabízí spoustu vlastností a funkcí, které vám zpříjemní život v kuchyni. Na co je ale třeba myslet při jejich výběru?
Je třeba mít správně naměřené rozměry kuchyně i spotřebičů. Při špatném měření se může stát, že se spotřebič nevejde, nebo naopak zůstane mezera, kterou bude třeba zaplnit.
Vestavné spotřebiče mají obecně menší vnitřní rozměry než spotřebiče klasické. Vestavná lednička a vestavná trouba pojmou méně jídla než jejich samostatné protějšky. Mějte na paměti, jak velkou máte domácnost a kolika lidem bude kuchyň sloužit.
Velkou výhodou vestavných spotřebičů je, že je můžete umístit kam chcete, předejít ohýbání ke spotřebičům a zamezit bolavým zádům. Vestavnou troubu, vestavnou mikrovlnku a vestavný kávovar je lepší mít vedle sebe. U vestavné trouby se výška doporučuje tak, aby horní hrana odpovídala výšky vašim očím, je ovšem možné ji umístit i na zem. Vestavná trouba může být spojena s vestavnou varnou deskou, která se dává navrch, trouba poté stojí na zemi. Jediný spotřebič, který se nikdy nedává nahoru je vestavná myčka, ta vždy stojí na zemi.
Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného a vestavné spotřebiče dávají volnost vše si navrhnout podle sebe.
Při navrhování kuchyně s vestavnými spotřebiči je třeba si dát pozor, aby spotřebiče bylo možné napojit na přívody vody, plynu a elektřiny. Tím, že spotřebiče nelze posunout je třeba vše mít předem rozvržené.
Napojení na jednotlivé přípojky je dobré probrat s odborníkem.
Obecně je dobré myslet na praktičnost rozestavení vestavných spotřebičů, například, že u vestavné trouby je dobré mít odkládací pult. Dříve se nedoporučovalo vedle vestavné trouby umisťovat vestavnou ledničku, protože mezi troubou a zdí bývá mezera a většina trub má integrované průduchy na větrání, mohlo tedy docházet k ohřívání lednice. V dnešní době mají ovšem trouby velice kvalitní izolaci, a tak jim nevadí ani sousedství vestavné ledničky. Toto je ovšem třeba si zkontrolovat u jednotlivých modelů.
Vestavné lednice jsou hojně vybavené moderními funkcemi a jsou součástí každé chytré domácnosti. Čelní stranu si můžete vybrat dle kuchyňské linky, elegantně vám tedy doplní design celé kuchyně. Vestavné ledničky jsou zakomponované do kuchyňské linky a nezabírají zbytečně místo v prostoru.
Vestavné trouby mají výhodu, že je můžete umístit výše, abyste se nemuseli ohýbat a zabránili tak bolesti zad. Doporučená výška je horní okraj trouby ve výšce očí. Podle výšky rozdělujeme trouby na klasické (60 cm) a kompaktní (45 cm). Klasické trouby jsou běžně používané, nicméně do menších prostor a pro menší domácnosti stačí trouba kompaktní.
Vestavné digestoře mají v porovnání s ostatními digestořemi dobrou výkonnost, hodí se tedy do středně velkých až větších kuchyní. Digestoř by měla být schopná vyměnit vzduch v místnosti sedmkrát až desetkrát za hodinu. Pro výběr správného výkonu digestoře použijte následující vzorec: plocha místnosti × výška místnosti × 10.
Vestavné myčky zapadají do designu kuchyňské linky. Lze si vybrat ze dvou velikostí dle počtu členů domácnosti. Vestavné myčky 60 cm pojmou až 16 sad nádobí a hodí se pro vícečlenné domácnosti. Vestavné myčky 45 cm pojmou 8 až 10 sad nádobí, proto jsou lepší pro menší domácnost. Vybrat si můžete i viditelnost ovládacího panelu. Vestavné myčky s panelem mají viditelné ovládání a poskytují větší přehled o průběhu mytí. Plně integrované vestavné myčky mají ovládací panel v horní straně dvířek a nenarušují tedy celistvost kuchyňské linky.
Vestavná mikrovlnná trouba zapadá do stylu celé kuchyně díky velkému množství elegantních designů. Zároveň nezabírá místo v prostoru, proto je vhodná i pro menší kuchyně. Vestavná mikrovlnná trouba s grilem má funkce, které nahradí gril v klasické troubě. Vestavná horkovzdušná mikrovlnná trouba může být náhradou za klasickou horkovzdušnou troubu, čímž ušetří jak místo v kuchyni, tak vynaložené finance.
Vestavné pračky mají vzhledem k jejich struktuře pouze přední plnění. Většina vestavných praček má přední dvířka, která zakrývají buben a kontrolní panel. Dle velikosti se dělí na vestavné pračky standardní nad 50 cm a úzké do 50 cm. Pří výběru rozměrů je třeba dbát dispozic místnosti a velikosti domácnosti.
Vestavné kávovary mají čistý design a jsou elegantním řešením moderní kuchyně. Šetří místo na kuchyňské lince, čímž sjednocují celý vzhled. Vestavné kávovary mají podobné funkce jako kávovary klasické, mají ovšem pokročilejší systém samočištění. Nevýhodou může být menší výběr oproti volně stojícím kávovarům.
Vestavné varné desky se obvykle umisťují nad vestavné trouby a dělí na několik typů. Nejčastěji se používají sklokeramické varné desky, které fungují tak, že se nahřeje varná zóna. Indukční varné desky jsou energeticky nejúspornější variantou, neboť teplo vzniká přímo v nádobě, nedochází tedy k tepelným únikům. Plynové varné desky jsou oblíbené u profesionálů, neboť se u nich nečeká na ohřev desky a mají přesnou regulaci tepla.
Sety vestavných trub a varných desek jsou ideální volbou, neboť kombinují spotřebiče, které jsou spolu kompatibilní a vy máte při sestavování kuchyně o jednu starost méně. U varných desek lze vybrat ze třech typů: sklokeramická, indukční a plynová. Sety u sebe mohou mít i další spotřebiče jako je třeba vestavná myčka. Celý set většinou vyjde levněji než kupovat každý spotřebič zvlášť.
Vestavné mrazáky jsou pouze typu škříňových mrazáků, mají tedy oddělené chladící šuplíky, které nabízí dostatek prostoru. Vestavný mrazák je třeba vybrat přesně podle rozměrů skříňky, kam bude zasazen. Při výběru je dobré počítat s minimálním objemem 25 litrů na osobu. Pokud budete mít mrazák v místnosti, kde se často nacházíte, vybírejte tišší modely, pro představu 30 dB je hlasitost šepotu a 50 dB tiché pracovny.