Jak vybrat vestavnou digestoř

Zobrazit katalog

Vestavné digestoře se při návrhu nových kuchyní zabudovávají do kuchyňských skříní, tudíž s nimi dobře splývají. Proto pokud vám záleží na čistém a elegantním vzhledu vaší kuchyně, bude pro vás vestavná digestoř velmi vhodná. Připravte se však na poněkud složitější instalaci, kterou však vyvažuje vysoký výkon vhodný do středně velkých až velkých kuchyní.

Jak vybrat vestavnou digestoř

Důležité parametry vestavné digestoře

Výkon vestavné digestoře

Výkon vestavné digestoře se odvíjí od velikosti místností, v nichž bude odsávat vzduch. Ke kuchyni je potřeba započítat i obývací prostor, pokud není od kuchyně oddělený dveřmi. Odsavač par by měl být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru minimálně 3 × za hodinu, nejlépe až 10 ×. Běžné digestoře odsají za hodinu 400 – 700 m³ páry, ty nejvýkonnější až 1 200 m³. U vestavných digestoří se výkon pohybuje v rozmezí 155 – 822 m³.

 • Příklad konkrétního výpočtu

  * Rozměr místnosti: 7 × 5 m
    * Výška stropu: 2,9 m
    * Objem místnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
    * Celkový objem, který je nutno za hodinu vyměnit: 3 × 101,5 m³ = 304,5 m³
* Minimální výkon digestoře: 305 m³/h

Šířka vestavné digestoře

Šířka vestavné digestoře musí být stejná nebo větší než šířka varné desky. Při výběru vestavné digestoře je třeba klást mnohem větší důraz na správné rozměry. Na výběr je široká škála rozměrů v rozmezí od 45 cm do 90 cm.

Hlučnost vestavné digestoře


Hlučnost odsavačů se uvádí v dB (decibelech) a liší se podle typu spotřebiče. Tento parametr je dobré zohlednit zejména v menších kuchyních. Nejtišší vestavné digestoře vydávají hluk okolo 55 dB, nejhlučnější okolo 75 dB.


Osvětlení vestavné digestoře

Vestavné digestoře jsou vybaveny halogenovými žárovkami nebo LED diodami. Ty jsou hezčí, úspornější, déle svítí, nezahřívají se a také lépe osvěcují pracovní desku.

Ovládání vestavné digestoře

Ovládání digestoří je řešeno tlačítky nebo elektronickým ovládáním s displejem. K dispozici jsou obvykle 2 – 3 výkonnostní stupně. Druhá varianta je modernější a mnohdy pohodlnější. Odsávání má obvykle 2 – 3 výkonnostní stupně.

Vývody vestavné digestoře

Vestavné digestoře mají možnost napojení na odtah i možnost recirkulace.

 • Digestoře s odtahem – ty je nutné napojit na odtahové potrubí.
 • Digestoře v režimu recirkulace – ty nepotřebují napojení na odtah, proto se instalují velmi jednoduše. Dle návodu ji upevněte na zeď, připojte do elektrické zásuvky a máte hotovo.

Z důvodu zvýšené hlučnosti je důležité, aby se odtahové potrubí nedotýkalo skříňky. Čím kratší a přímější cesta ven, tím větší bude účinek odtahu digestoře. Největší účinnost má rovné potrubí o délce 2 – 3 m, s další délkou a ohyby účinnost odsavače klesá.

Filtry  vestavné digestoře

Digestoře s funkcí recirkulace vyměňují vzduch v místnosti pomocí pachových filtrů. Ty obsahují aktivní uhlí, které nasátý vzduch pročistí a vrátí zpět do místnosti. Uhlíkové filtry je zapotřebí zhruba každý půl rok měnit. Většina filtrů obsahuje indikátor nasycení a tak snadno poznáte, že je nutná výměna. Dále jsou vybaveny ještě tukovým filtrem, který může být kovový nebo textilní. 

Třídy energetické náročnosti

Třídy energetické náročnosti udávají výkon a spotřebu digestoře, tedy kolik energie potřebuje digestoř pro dosažení svého maximálního výkonu. Je označována písmeny A až G. Tato informace je k dohledání na energetickém štítku. U vestavných digestoří se nejčastěji setkáme s třídou A až E.

Energetický štítek

Energetický štítek musí být podle zákona součástí každé digestoře. Výrobci na něm udávají údaje o produktu, které jsou měřené za předem stanovených podmínek.

Jaké údaje naleznete na energetickém štítku?

 • Energetická účinnost
 •  
 • Roční spotřeba
 •  
 • Účinnost odsávání
 •  
 • Účinnost osvětlení
 •  
 • Účinnost tukových filtrů
 •  
 • Hodnota hluku
Vestavné digestoře 

 Vestavné digestoře

 • Určené pro zabudování do kuchyňské linky
 • Splynou s kuchyňskými skříněmi
 • Dobrý výkon i cena
Výhody a nevýhody
 • Dokonale splynou s kuchyňskými skříněmi
 • Vhodné do středních či větších kuchyní
 • Odsají až 820 m³ páry za hodinu
 • Snadno se začlení při návrhu nových kuchyní
 • Složitější instalace

Nejčastější otázky při výběru vestavných digestoří

Jaký je rozdíl mezi odtahem a recirkulací?

Tak jako ostatní typy, i vestavné digestoře umožňují režim odtahu i recirkulace. Při režimu odtahu pára vychází odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou do venkovního prostředí. Při recirkulaci se naopak vzduch filtruje přes uhlíkový filtr a vrací se čistý zpět do místnosti.

Jaký výkon odsávání potřebuji pro svou kuchyň?

Při stanovení výkonu vestavné digestoře je hlavním kritériem velikost kuchyně či celého prostoru včetně obýváku. Odsavač par by měl být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 3 × za hodinu – nejlépe až 10 ×. Kupříkladu kuchyň o rozměrech 5 × 5 × 2,9 m potřebuje digestoř o výkonu alespoň 218 m³/h. To je však minimální hodnota, doporučujeme ještě vyšší výkon, aby odsávání bylo co nejefektivnější.

K čemu slouží uhlíkové filtry?

K filtraci vzduchu v režimu recirkulace. Uhlíkové filtry využívají aktivní uhlí a zhruba po půl roce dle intenzity používání se musí pravidelně měnit. Jejich nevýhodou oproti tukovým filtrům je, že jsou neomyvatelné.

Jak správně nainstalovat digestoř?

Digestoř bude nejúčinnější, pokud bude instalovaná ve výšce od 65 do 75 cm od varné desky. U plynové varné desky doporučujeme 75 cm, u elektrické 65 cm. Digestoř by měla být širší než varná plocha. 

Jak vyčistit digestoř a filtry?

Pro dobrý výkon a dlouhou životnost je třeba udržovat digestoř čistou, a to jak zvenku, tak uvnitř. Na první pohled se může zdát čištění digestoře složité, my vás ale v našem článku přesvědčíme, že vyčistit digestoř zvládnete díky našim tipům snadno a rychle. Dozvíte se také, jak vyčistit filtr digestoře i jak často měnit tukový a uhlíkový filtr.

Slovník pojmů - digestoře

Odtah

Při režimu odtahu je pára vyváděna do venkovního prostředí odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou. Pro optimální výkon a nízkou hlučnost by odtahové potrubí mělo být co nejkratší a s minimem ohybů. Jeho průměr by měl být minimálně stejný jako průměr vývodu odsavače.

Recirkulace

Režim recirkulace se používá v případě, že vaše stavební úpravy neumožňují odvod do komína, tedy typicky v bytových domech, panelácích apod. Při tomto režimu se používají uhlíkové filtry, přes které se vyfiltrovaný vzduch vrací čistý zpět do místnosti. Digestoř je při recirkulaci mírně hlučnější a má o něco menší výkon než při režimu odtahu.

Zpětná klapka

Zpětná klapka se používá při režimu odtahu. Vkládá se na výstupní hrdlo digestoře a při odvodu výparů přímo do komína zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.


Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací