Reklamace či vrácení? AlzaPlus+

Jak vybrat záložní zdroj?

Zobrazit katalog

Záložní zdroj dokáže zachránit spoustu dat a ušetřit hodiny práce. Při nečekaném výpadku elektrického proudu vám totiž dá dostatek času na uložení veškeré rozdělané práce. Pro domácí počítače je záložní zdroj užitečným doplňkem, pro ty firemní ale nezbytným pomocníkem. Poradíme vám, jak vybrat záložní zdroj.

Jak záložní zdroj

Před výběrem si zodpovězte tyto otázky

  • Jak výkonný zdroj potřebujete?
  • Jak dlouho chcete, aby vydržel?
  • Kolik vybavení potřebujete připojit?

Kapitoly průvodce záložními zdroji

Základní parametry záložních zdrojů

Výkon

Výkon záložního zdroje volte dle příkonu připojených zařízení. Pro domácí počítač s příslušenstvím, jako je třeba webkamera, externí zvuková karta, atd. postačí záložní zdroj o výkonu do 500 W. V případě, že záložní zdroj pořizujete do kanceláře nebo do firmy, hodit se vám budou výkonnější modely.

Záložní doba

Záložní doba zdroje, tedy doba, po kterou udrží zdroj vaše zařízení pod proudem, se odvíjí převážně od kapacity akumulátoru. Pokud chcete zdroj použít pro domácí počítač, kde například píšete dokumenty nebo zpracováváte obrázky, postačí vám nejspíše záložní doba okolo 1 minuty. Za tu dobu si s přehledem stihnete uložit veškerou práci a bezpečně vypnout počítač.

Pokud ale například pracujete s větším množstvím programů najednou a bojíte se, že byste práci nestihli uložit, jsou tu pro vás i zdroje se záložní dobou až 10 minut.

Výstupní zásuvky

Počet výstupních zásuvek závisí na tom, kolik zařízení plánujete připojit. Některé UPS mají až 10 zásuvek. Je třeba dávat pozor také na jejich typ. Valná většina ale nabízí klasické evropské zásuvky.

Některé záložní zdroje nabízí i rozšířené možnosti ochrany jako třeba připojení přes USB, ochrana datové sítě, ochrana mobilní sítě a další funkce. Ty volte podle toho, která se hodí přímo vám. Pokud potřebujete zapojit pouze počítač, postačí i zdroj s klasickými zásvukami.

Dodatečné funkce

Zdroje mají také spoustu dalších funkcí, které se liší typ od typu. Jsou to například:

  • Mód úspory – u některých zdrojů mají vybrané zásuvky označení ECO. Ty vám šetří energii.
  • Vyměnitelná baterie – některé UPS mají odstranitelný panel, takže můžete vyměnit baterii bez asistence odborníka.
  • Prodloužená záložní doba – některé záložní zdroje umožňují připojení externí baterie, díky níž se může zvýšit záložní doba o cenné minuty.
  • Shutdown – vybrané varianty záložních zdrojů podporují instalaci speciální aplikace, která běží na pozadí operačního systému, podobně jako například antivirový systém. Pokud nedojde včas k obnovení dodávky elektrické energie, tak se aplikace postará o korektní vypnutí PC v případě vaší nepřítomnosti.

Komunikace přes USB nebo LAN

Pro sledování stavu kondice záložního zdroje (stav baterií, kapacita baterií, aktuální režim, zatížení a mnohé další) se používá připojení přes USB (typicky u domácích nebo levnějších UPS) nebo se připojí přímo do datové sítě pomocí LAN konektoru. Ten je často u dražších modelů v základní nabídce nebo je nutné ho dokoupit prostřednictvím rozšiřujícího modulu. Takto pak lze jednoduše sledovat z jedné aplikace více záložních zdrojů současně.

Typy

Záložní zdroje se dělí na tři základní typy. Offline, line–interactive a on–line. Liší se jak využitím, tak funkcemi.

Funkce Offline Line–Interactive On–Line
Využití domácí PC, sítě domácí PC, pracovní stanice, sítě velké firmy s vysokými nároky
Záložní baterie
Ochrana proti výkyvům
Ochrana proti nečekaným poklesům napětí
Ochrana proti přepětí některé
Nepřerušovaný proud některé některé

Klasické UPS

  • Skladné a praktické zdroje
  • Vhodné do domácností a do menších kanceláří
  • Většinou pojmou menší počet zařízení

Klasické UPS (Nepřerušené zdroje proudu) často mívají podobu věže nebo série zásuvek. Díky jejich skladnosti nemusíte příliš řešit, kam je umístíte. Takovéto záložní zdroje jsou stvořeny pro domací počítače, případně do menších kanceláří. Do firem jsou však vhodnější rackové zdroje.

Výhody a nevýhody
  • Nezabírají příliš místa
  • Vhodné do domácností a menších kanceláří
  • Mají zpravidla nízkou cenu
  • Mají méně vstupů
  • Vyvinou spíše nižší výkon

Důležité parametry klasických UPS

Výkon

Podle výkonu můžeme UPS jednoduše rozdělit na:

  • Výkon do 500 W bohatě postačí pro domácí prostory a do malých kanceláří.
  • Výkon od 500 – 1 500 W se hodí do větších kanceláří. Pravděpodobně totiž budete potřebovat, aby zdroj udržel v provozu více zařízení.
  • On–line UPS je vhodný pro ty nejnáročnější firmy. Zdroje dosahují výkonu až okolo 4 000 W.

Záložní doba

Záložní doba se u UPS uvádí při 50% a při 100% zátěži. Musíte se tedy zamyslet, kolik počítačů, případně dalších zařízení, plánujete do zdroje zapojit. Běžná záložní doba při 100% zátěži se pohybuje okolo 5–10 minut. Při 50% zátěži se jedná o hodnoty okolo 5 a více minut. Takové hodnoty jsou ideální jak do domácností, tak do firem. Pokud však vyžadujete nepřetržitý provoz při výpadku elektřiny, poohlédněte se po on–line UPS. Ty totiž nabízí záložní dobu i přes 1 hodinu.

Časté otázky při výběru klasických UPS

Kdy koupit Tower UPS?

Tower UPS je ideální do domácností a malých kanceláří. Pokud chcete zapojit jen několik počítačů, Tower UPS je pro vás ideální. Využití najdete také v případě, že máte domácí hudební studio nebo natáčíte na internet. Do UPS totiž můžete zapojit i kameru, mikrofon a další příslušenství.

Rackové UPS

Rackové UPS

  • Do serverů a sítí
  • Vhodné do větších firem
  • Zvládnou udržet v chodu mnoho přístrojů

Rackové UPS jsou ideální do firem, které mají vlastní servery. Tyto záložní zdroje můžete totiž vložit do stojanu hned vedle nich. Tento typ většinou pojme hned několik zařízení a díky své rozmanité ceně se hodí jak do začínajících firem, tak pro přední hráče trhu.

Výhody a nevýhody
  • Ideální řešení pro větší firmy se servery
  • Nabízí více výstupů
  • Nabízené ve třech rack velikostech
  • Vyšší cena
  • Většinou nižší záložní doba

Nejdůležitější parametry při výběru rackového UPS

Výkon

Rackové záložní zdroje jsou stvořené pro užití v serverech a sítích. Do domácností se tedy většinou nehodí. Menší firmy můžou volit výkon do 1 000 W, větší firmy poté můžou volit i hodnoty vyšší. Pro ty náročnější je možností on–line UPS, které může nabízet výkon až 3 000 W.

Záložní doba

Záložní doba se u UPS uvádí při 50% a při 100% zátěži. Vybírejte tedy podle množství počítačů a dalších zařízení, které do zdroje plánujete zapojit. Při 100% zátěži je záložní doba v průměru 5–10 minut, při 50% zátěži pak 5 a více minut. Tyto hodnoty jsou vhodné nejen do domácností, ale i do firem. Vyžadujete-li však nepřetržitý provoz při výpadku elektřiny, vybírejte mezi on–line UPS, které nabízí nabízí záložní dobu i více než jednu hodinu.

Rozměry

Na rozdíl od tower UPS hrají rozměry u rackových záložních zdrojů klíčovou roli. Každý rack má univerzální velikosti v tzv. rack units, tedy rackových jednotkách. Velikosti těchto slotů se tedy zapisují jako 1U, 2U,... Rackové UPS můžete pořídit ve velikostech 1U, 2U, nebo 3U a je třeba vybírat podle toho, jaký rack vlastníte.

Časté otázky při výběru rackového UPS

Kdy upřednostnit rackové UPS před towerovým?


Po rackovém záložním zdroji sáhněte, pokud již vlastníte servery, případně je plánujete utvořit. Výhoda rackového UPS spočívá v tom, že veškeré části sítě můžete jednoduše propojit přímo se záložním zdrojem.

Tower UPS zakupte do kanceláří, kde chcete do záložního zdroje zapojit pouze počítače, případně audio a video vybavení.

Přepěťové ochrany

  • Chrání zařízení před vysokým napětím
  • Neumožňují zálohovat data, pouze chrání komponenty

Přepěťová ochrana představují velmi levnou ochranu vašeho počítače. Neposkytují žádnou záložní dobu, ovšem chrání komponenty počítače před poškozením. To přijde vhod například při bouřce, kdy vám blesk vyhodí pojistky. Ztratíte sice veškerou neuloženou práci, ale vaše zařízení zůstane v bezpečí.

Výhody a nevýhody
  • Chrání komponenty počítače
  • Různá využitelnost
  • Velmi nízká cena
  • Neumožňují ochranu dat

Nejdůležitější parametry při výběru přepěťové ochrany

Kapacita rázové energie

Klíčový parametr přepěťové ochrany. Udává, jak velký energetický ráz ochrana zastaví. Čím vyšší je kapacita rázové energie, tím jsou vaše zařízení lépe chráněna.

Typy zásuvek s přepěťovou ochranou

  • Klasické zásuvky – umožňují připojení jakéhokoliv elektronického zařízení.
  • Koaxiální zásuvky – slouží k připojení a ochraně televize nebo satelitu.
  • USB zásuvky – umožňují připojení, ochranu a nabíjení mobilních telefonu.
  • Internetové zásuvky – pro připojení telefonu, faxu či internetu.

Časté otázky při výběru přepěťové ochrany

V čem se liší levné přepěťové ochrany od drahých?

Dražší přepěťové ochrany zpravidla nabízí něco navíc. Často to bývá vypínač, který vám uspoří nějakou energii, více zásuvek, nebo vyšší kapacita rázové energie.


Slovník pojmů - záložní zdroje

Tower UPS

Tower UPS je jedním z druhů záložních zdrojů. Typ je specifický svým tvarem, který je podobný menší počítačové skříni. Zpravidla je používaný v domácnostech nebo menších kancelářích.

Rack UPS

Rack UPS je druh záložního zdroje, který je určen primárně pro servery. Vkládá se klasicky do racků a je dostupný většinou ve velikostech 1U–3U.

Rack unit

Rack unit se dá přeložit jako jednotka racku a přesně to taky je. Jedná se o jednotku velikosti serverového racku, tedy „stojanu”. Jednotky se značí jako 1U, 2U,... tedy one unit (jedna jednotka), two units,...

Přepětí

Přepětí je druh napětí, které má větší frekvenci, než je obvyklé. Takový typ napětí jednoznačně není dobrý pro jakoukoliv elektroniku a z toho důvodu lze zakoupit přepěťové ochrany, které vaše zařízení a posléze i vás ochrání.

On-line UPS

Jednoznačně nejpokročilejší typ UPS. Topologie s dvojitou konverzí nepřetržitě monitoruje parametry síťového napájení a stabilizuje napětí i kmitočet. Zajistí plnou ochranu připojeného zařízení. a kmitočet.

Off-line UPS

Nabízí základní ochranu, která při velkém podpětí nebo přepětí rovnou přepne na záložní výstup z akumulátorů. Použití je vhodné v domácnostech a méně důležitých zařízeních.

Line interactive UPS

Jedná se o zdokonalený Off-line režim, kdy dokáže skokově stabilizovat výstupní napětí, aby se co nejvíce blížilo předepsanému napětí, aniž by přecházel na akumulátorové napájení.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací