AP+ nový vizuál Xiaomi 14

Jak vyčistit a zrychlit tablet? (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Tablet si během posledních let oblíbil ohromný počet uživatelů, ať už jde o děti, dospělé, nebo seniory. Nabízí totiž intuitivní dotykové ovládaní a hromadu zábavných nebo vzdělávacích aplikací. Jak se však o takový tablet starat, aby vám bez problémů fungoval? Jak ho vyčistit nejen fyzicky, ale hlavně po softwarové stránce? A co jeho zabezpečení?

Jak vyčistit a zrychlit tablet? – OBSAH

 1. Tablet je magnetem na nečistoty
 2. Jak se dlouhodobě starat o iPad
 3. Co dělat, když vás iPad zlobí?
 4. Jak na zablokovaný iPad?
 5. Tablety s Androidem jsou náročnější na zabezpečení
 6. Jak na pomalý tablet s Androidem?
 7. Jak odvirovat tablet s Androidem?
 8. Na tabletech používejte VPN

Tablet je magnetem na nečistoty

Máte doma jeden tablet a sdílíte ho napříč celou rodinou? V tom případě je nutné jej pravidelně dezinfikovat, obzvláště v situaci, kdy je koronavirus stále aktivní. Epidemiologové totiž potvrzují, že koronavirus dokáže přežít třeba na plastu nebo nerezové oceli klidně i tři dny. Na tabletu se také koncentruje velké množství bakterií, ale i dalších nečistot, pokud tablet používají například menší děti. Co s tím?

Společnost Apple radí čistit tablety hadříkem z mikrovlákna a mýdlovou vodou. Ještě vhodnější jsou podle odborníků vlhčené ubrousky s alkoholem, které viry a bakterie na displeji zničí s větší jistotou. V tomto případě ale podle výrobců existuje riziko, že dojde k poškození filtru, který chrání displej zařízení před mastnotou. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, v obou případech je důležité tablet před čištěním vypnout a dát pozor, abyste nenamočili jeho konektory.

Postup čištění tabletu

 • Vypněte tablet a vyjměte ho z pouzdra.
 • Pečlivě si omyjte ruce, podobně jako když přijdete z venku.
 • Použijte speciální prostředek na dezinfekci elektroniky nebo již zmíněnou mýdlovou vodu.
 • Jemně navlhčete hadřík a opatrně vyčistěte krouživými pohyby nejprve obrazovku, poté zadní stranu a nakonec hrany tabletu.
 • Buďte mimořádně opatrní kolem konektorů nebo reproduktorů.
 • Nechte tablet chvilku odpočinout a ani přes opatrnost jej hned nepřipojujte k nabíječce.
 • Čištění tabletu pravidelně opakujte.

i

Právě vybíráte tablet?

V našem průvodci vám poradíme, jak vybrat tablet, a přidáme hned několik tipů, které vám pomohou utřídit si myšlenky. Tablet totiž není možné později nějak hardwarově vylepšit. Proto vybírejte s vysokou pečlivostí.

Jak se dlouhodobě starat o iPad

Apple iPad se objevil v rukou Steva Jobse už 27. ledna 2010. Tím byl definován úplně nový segment přenosných zařízení s velkou dotykovou obrazovkou. Postupně se pochopitelně přidali další výrobci, ale iPad byl jednoduše první a velmi často je považován za vůbec to nejlepší, co si můžete v rámci tabletů pořídit.

Klíčovou výhodou iPadu je uzavřený systém iPadOS (dříve iOS) s kompletním propojením na další Apple zařízení, jako je například iPhone nebo MacBook. Díky tomuto propojení máte u sebe vždy potřebné soubory, poznámky, kontakty, fotografie a pochopitelně i aplikace. Ty jsou navíc naprosto bezpečné, protože Apple každou ručně schvaluje. Z toho je patrné, že na iPadu se například nemusíte obávat nějaké virové hrozby.

iPad Pro
Zařízení od společnosti Apple budete používat rádi. Například díky kompletní synchronizaci.

Veškerá data se navíc synchronizují na cloudové úložiště a výrobce pravidelně vydává aktualizace zlepšující výkon i stabilitu zařízení. Jednou za rok, obvykle v říjnu, pak dochází k vydání nové verze operačního systému s citelnějšími změnami. Každý iPad je výrobcem podporován zhruba 5 let, což je nesmírná konkurenční výhoda oproti zařízením se systémem Android.

Důležitým prvkem v rámci zabezpečení je také propracovaná integrace biometrického rozpoznání uživatele. Ať už jde o ikonické domovské tlačítko pod displejem s technologií Touch ID, která přesně rozpozná uložené otisky prstů, nebo rozpoznání obličeje Face ID. Díky tomu jsou vaše data v bezpečí, i pokud půjčíte iPad dětem. Jednoduše lze totiž nadefinovat povolené aplikace a na ostatních umožnit spuštění až po sejmutí otisku prstu.

iPad: shrnutí výhod a nevýhod z pohledu zabezpečení

Jak už víte, iPad je takové referenční zařízení, které definovalo kategorii tabletů. Přesto však má i některé stinné stránky.

 • Pravidelné systémové aktualizace a dlouhá podpora výrobce.
 • Maximální míra zabezpečení dat s možností jejich vzdáleného smazání v případě krádeže zařízení.
 • Není nutný žádný antivir.
 • App Store hlídaný vůči podvodným aplikacím.
 • Face ID jen u dražších verzí iPad Pro.
 • Pro uživatele Windows je nutností používat nemotornou aplikaci iTunes.
 • Chybějící možnost vytvářet a jednoduše přepínat více uživatelských účtů na jednom zařízení (například pro partnerku nebo děti).

Co dělat, když vás iPad zlobí?

Pokud se dostanete do fáze, kdy se iPad nějaký způsobem seká nebo zpomaluje, v první řadě ho zcela vypněte a po chvilce znova zapněte. Poté přejděte do Nastavení a dejte vyhledat nejnovější aktualizace, případně je nechte rovnou nainstalovat. Pokud ani toto nepomůže, lze iPad resetovat do továrního nastavení.

Díky tomu dojde k jeho kompletnímu promazání a všechny volby budou nastavené tak, jak být mají dle nejlepší vůle výrobce. Po přihlášení k vašemu Apple ID dojde k synchronizaci dat a postupně se automaticky nainstalují aplikace. V této situaci by měl být iPad opět zpátky v té nejlepší možné kondici.

iPad;zablokovany
Zablokovaný iPad vám může připravit i několik perných okamžiků.

Jak na zablokovaný iPad?

V některých situacích se může stát, že se iPad zablokuje. Například po mnoha a mnoha pokusech nezbedného dítka při zadávání vstupního kódu. V tom případě je nutné iPad restartovat do továrního nastavení pomocí iTunes.

 • Na PC je nutné spustit aplikaci iTunes a následně můžete připojit iPad přes USB.
 • Poté stiskněte ve stejný čas tlačítka Power a Home na vašem iPadu, čímž ho restartujete.
 • Tlačítka držte stále stisknutá i tehdy, objeví-li se logo Apple.
 • Následně se dostanete do obrazovky Recovery módu.
 • Aplikace iTunes to rozpozná a nabídne vám možnost obnovení do továrního nastavení.
 • Po dokončení této operace bude možné obnovit iPad například ze zálohy na iCloudu.

Tablety s Androidem jsou náročnější na zabezpečení

Tablety s Androidem jsou velmi rozšířené, protože je vyrábí mnoho společností jako Samsung, Lenovo a mnohé další, ačkoli operační systém Android vyvíjí Google. Existují velmi levné modely, ale i ty vysoce výkonné a dražší. Ze široké nabídky si tedy vybere naprosto každý. Jejich výhodou je také dobrá provázanost se službami Google.

Nicméně největší bolístkou je právě roztříštěnost celého trhu, kdy existují stovky a tisíce různých hardwarových kombinací. A samozřejmě celá řada různě upravených a především starých verzí Androidu. Chybějící bezpečnostní aktualizace jsou pak citelnou hrozbou pro uživatele. Ti se však v dobré víře snaží vypomoci instalací antivirové aplikace.

Samsung;tablet

Oblíbený tablet a další příslušenství z řady Samsung Galaxy.

Často se však jedná o pomyslný hřebíček do rakve používaného tabletu. Na trhu je totiž celá řada mimořádně levných zařízení se slabou hardwarovou konfigurací. A pokud do tohoto prostředí přidáte ještě neustále skenující antivir, tablet je prakticky nepoužitelný. Jak takovou situaci vyřešit?

Tablety s Androidem: shrnutí výhod a nevýhod z pohledu zabezpečení

S bezpečností je to u tabletů s Androidem složitější, proto je nutné dodržovat některé zásady. Mezi ty klíčové platí absolutní zákaz instalace neověřených aplikací mimo Google Play.

 • Dobře známé uživatelské prostředí včetně provázání na oceňované Google služby.
 • Pokud vyberete vhodný model, získáte pravidelné softwarové aktualizace. Jde však většinou o tablety s vyšší pořizovací cenou.
 • Celkově slabší důraz na zabezpečení dat a soukromí uživatele.
 • Často zastaralý operační systém bez možnosti aktualizace.
 • Reálná hrozba v podobě různé havěti – zvažte pořízení placeného antiviru.

Jak na pomalý tablet s Androidem?

V první řadě je potřeba selský rozum. Například několik let starý tablet s napůl prasklým displejem nemá cenu zachraňovat. Pokud tomu tak není, můžete vyzkoušet několik našich rad.

 • Zkuste postupně odinstalovat všechny hry, čističe systému a případně i antivir.
 • Restartujte tablet a zkuste v menu Nastavení zjistit volné místo v interní paměti. Pokud je volného místa málo, zkuste odinstalovat největší aplikace podle zabraného místa.
 • Vyhledejte dostupné aktualizace a nechte je nainstalovat.
 • Pokud se chování tabletu nezlepší, připojte ho přes USB kabel k PC a vykopírujte si fotografie na bezpečné místo.
 • Opět v menu Nastavení vyhledejte možnost uvedení tabletu do továrního nastavení, což kompletně smaže veškerá data. Ta by však měla být z předchozího kroku částečně zálohovaná do PC, ale spíše do vašeho Google účtu.
 • Pokud i po obnovení do továrního stavu funguje tablet podivně, nezbývá nic jiného než se porozhlédnout po novém.

Jak odvirovat tablet s Androidem?

Vzhledem k již zmíněnému roztříštění operačního systému Android je klidně možné tablet zavirovat. Nicméně často jde o planý poplach některé z podvodných aplikací. Zkušenější uživatel si s tím poradí například odinstalací zlobivé aplikace nebo použitím antivirového systému od některého z renomovaných výrobců. I když je za ni nutné zaplatit.

Pokud už si se zavirovaným tabletem nevíte rady, proveďte obnovení do továrního nastavení. Při dalším používání tabletu však dejte zvýšený pozor na aplikace, které instalujete.

Tablet;používání

Dobře vybraný tablet poslouží nejen doma, ale i v práci.

Na tabletech používejte VPN

Pokud vám maximálně záleží na bezpečí a soukromí, je potřeba na mobilním zařízení nastavit VPN. Virtuální privátní síť (VPN) směruje veškeré vaše online aktivity přes zabezpečené šifrované připojení, takže ostatní nedokážou zjistit, co na internetu děláte a odkud se připojujete.

To se hodí zejména v okamžiku, kdy se často připojujete přes veřejné WiFi sítě nebo jste někde na hotelu. Jistě, máte možnost zapnout si anonymní režim v prohlížeči, ale to není z pohledu soukromí a bezpečnosti ideální řešení. Když budete používat mobilní VPN, na internetu budete v anonymitě pořád a vaše online aktivity nebude možné nijak sledovat. Jak takovou VPN ale získat?

Avast SecureLine VPN

Ochranu soukromí zajistí služba Avast SecureLine VPN. Je k dispozici na platformách Windows, Mac, iOS, Android a Android TV.

Musíme dopředu upozornit, že aby VPN byla kvalitní a dostatečně rychlá, je nutné za ni platit měsíční paušál. Například česká společnost Avast nabízí SecureLine VPN za zhruba 91 Kč měsíčně za předplatné na 3 roky hned na 5 zařízení současně. Avast SecureLine VPN podporuje Windows, Mac, iOS, Android a Android TV, takže s instalací a používáním nebude žádný problém.

V rámci profesionální IT komunity však vítězí NordVPN, která je sice citelně dražší, ale také nabízí ohromnou síť 5 400 serverů v 61 zemích, přes něž tečou data chráněná silným 256bitovým šifrováním. NordVPN je také ceněna pro v podstatě bezproblémový přístup ke službám, které jsou například u nás oficiálně nedostupné. Dříve to byl Netflix, dnes je přes NordVPN přístupná služba Disney+.

i Mohlo by vás zajímat

S tabletem si užije spoustu zábavy celá rodina, ale mějte na paměti, že škodlivá aplikace může narušit vaše soukromí. Proto dbejte na používání aplikací s dobrým hodnocením a neinstalujte bez rozmyslu každou aplikaci.

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací