• Autor: Redakce
Nedávali jste si chvíli pozor a teď potřebujete vyhledat mobilní telefon? Nemějte strach, ve většině případů to vůbec není složité. Najít telefon lze několika různými způsoby, které si v následujícím článku ukážeme. Jak vyhledat mobil snadno a rychle?
Ačkoliv vyhledání telefonu podle čísla mnohým přijde na mysl jako první, je to zdaleka nejnáročnější možnost. Sledování telefonu je totiž ve spoustě států, včetně Česka, nelegální. Nejenže tak neexistují žádné stránky nebo aplikace, které by vám vyhledání telefonu podle čísla umožnily, ale není to ani v moci Policie České republiky. Nemohou totiž vědět, jestli je číslo, které hledáte, opravdu vaše. Ve hře tak zůstává víceméně jediná možnost. Někteří operátoři vyhledání telefonu podle čísla (za poplatek) nabízí. Díky předem uzavřené smlouvě vědí, které číslo patří vám, a vy pak můžete pomocí speciálního PIN kódu vyhledat mobil.
Mnohem jednodušší je využít služby vyhledání telefonu Google. Pokud máte telefon s Androidem, vše potřebné pro určení polohy mobilního telefonu máte nastaveno automaticky. Stačí do vyhledávače Google napsat „najít telefon“ (případně jít přímo na stránku Najdi moje zařízení) a zobrazí se vám aplikace, v níž můžete zvolit libovolné zařízení propojené s vaším Google účtem a jeho polohu. Chcete-li, telefon jde na dálku také prozvonit, uzamknout nebo z něj v případě odcizení smazat veškerá data.
Služby vyhledání telefonu Google ke správné funkci potřebují, aby byl telefon zapnutý a byl na signálu nebo připojený na WiFi. Dále musí mít funkci Najít moje zařízení zapnutou (pokud jste ji sami nevypli, zapnutá bude). K určení polohy mobilního telefonu s vyšší přesností je pak vhodné mít zapnutou funkci GPS. Bez ní vám služba může ukázat i několikakilometrový okruh, což by nebylo příliš užitečné.
Vyhledání telefonu Google je dostupné i pro iPhony a iPady, funkci je ovšem nutné předem nastavit. Pro uživatele zařízení Apple je ale výhodnější použít aplikaci Najít (případně Najít iPhone). Lze v ní vyhledat mobil, tablet, AirPods, hodinky Apple Watch, nebo dokonce Macy a MacBooky. Samotné možnosti jsou podobné. Aplikace umí zařízení lokalizovat, prozvonit, uzamknout nebo z něj přinejhorším vymazat veškerá data.
Aplikace Apple Najít má také jednu nespornou výhodu. Do jisté míry funguje i offline. Pokud totiž vaše zařízení nemá přístup k signálu ani k WiFi síti, k lokalizaci se použijí blízká zařízení Apple (podobně jako když používáte AirDrop), která ke službám přístup mají. Do slepé uličky se samozřejmě dostanete v situaci, kdy potřebujete vyhledat mobilní telefon uprostřed ničeho nebo když se vybije.
Určení polohy mobilního telefonu, který je vybitý nebo nemá přístup k signálu ani WiFi, je přinejmenším složité. Všechno, na co se v této situaci můžete spolehnout, je poslední známá poloha. Tu telefon, pokud máte funkci zapnutou, pošle aplikaci Google/Apple těsně před úplným vybitím nebo při posledním připojení k internetu. Pokud jste telefon pouze ztratili, je docela dobrá šance, že ho na poslední známé poloze najdete. Pokud jej ale někdo odnesl, nedá se dělat nic moc jiného než telefon nahlásit jako kradený.
Je jen málo míst, kde se dá něco ztratit lépe než doma. Pokud často ztrácíte klíče, brýle a jiné osobní věci, chytrý lokátor nemusí být od věci. Připojíte se k němu pomocí Bluetooth a spustíte zvuk, díky němuž pak předmět snadno najdete. Ačkoliv lokátory jsou především na to, abyste pomocí telefonu nalezli osobní věci, pokud si jeden dáte třeba za kryt telefonu, můžete pak vyhledat mobil pomocí chytrých hodinek nebo kamarádova telefonu. Lepší lokátory jsou vybaveny i GPS, a tak je lze použít i k lokalizaci na dálku.
Své vlastní lokátory vyrábí i největší firmy na trhu. Apple nabízí AirTagy, které lze dokonce zobrazit v iPhonu v aplikaci Najít, a díky speciální technologii Apple spustit velmi přesný ukazatel. Všechny osobní věci tak máte vždy pod kontrolou. Pokud preferujete Android, můžete zkusit SmartTag od Samsungu, který funguje velmi podobně. Nutno dodat, že jak AirTag, tak SmartTag jsou pouze Bluetooth lokátory. Najdete s nimi tedy jen nepříliš vzdálené předměty.
i
Více o lokátorech od Apple se dozvíte v článku Apple AirTag: velmi chytrý lokalizátor. Pořídit si k ním můžete také praktická pouzdra a klíčenky AlzaGuard.
Když všechno ostatní selže, můžete se zkusit spolehnout ještě na poslední možnost. Lidskou dobrotu. Každý telefon vám totiž umožňuje na zamykací obrazovku napsat informace o vlastníkovi. Pokud zde předem uvedete náhradní telefonní číslo nebo e-mail, třeba budete mít štěstí a v případě ztráty telefonu se vám nálezce ozve. Nastavením zprávy stejně nemáte co ztratit.