Lezení je často označováno za rizikový sport. Opak je ale pravdou. Pokud budete postupovat podle správných metodik, dodržovat bezpečnostní postupy a používat vhodné vybavení, snížíte míru rizika na úplné minimum. Poradíme vám, jak vybrat správné pomůcky pro lezení, kdy slézt z umělé lezecké stěny a vydat se na opravdovou skálu a v neposlední řadě, jak lézt co nejbezpečněji to jde.
Než se vydáte do Adršpachu pokořit svou první skálu, natrénujte základy bezpečného lezení na umělé lezecké stěně. Nejjednodušší cestou, jak začít s lezením na lezecké stěně, je přihlásit se na lezecký kurz nebo si zajednat lekci lezení se zkušeným instruktorem. Takové možnosti většina sportovních středisek s umělou lezeckou stěnou nabízí. Od instruktora nebo horského vůdce se dozvíte aktuální informace o lezeckém vybavení a naučíte se správnou metodiku zaručující bezpečné lezení.
Další možností je požádat kamaráda, o kterém jste 100% přesvědčeni, že správné metodiky zná a je schopen vás naučit vše důležité. A poslední možností je přihlášení do horolezeckého oddílu, který pořádá mnoho kurzů a škol lezení.
Na umělou lezeckou stěnu budete potřebovat:
Na trhu existuje nepřeberné množství lezeckého vybavení různých značek. Nezapomeňte, že na lezeckou výbavu, kterou si na sebe obléknete a kterou budete používat jak na umělé lezecké stěně, tak i na skále, se musíte 100% spolehnout. Bude mít totiž „v rukách“ váš život. Proto se v tomto případě nevyplatí pořizovat sedáky, lana, karabiny a další vybavení v čínských e-shopech. Raději investujte do skutečně kvalitního vybavení ověřeného zkušenými horolezci.
Na trhu najdete tři typy horolezeckých úvazků neboli sedáků:
Sedací úvazek je nejčastěji využívaný pro sportovní lezení (na umělé lezecké stěně i na opravdové skále). Lezce nijak neomezuje v pohybu a poskytuje mu maximální pohodlí. Vyrábí se z co nejlehčích materiálů a díky novým technologiím umožňuje rozklad zatížení po celé ploše polstrování, aby byl sedák co nejpohodlnější i při slaňování, jištění a sezení.
Na vysokohorské ledovcové túry zvolte sedák s nastavitelnými nohavičkami a dvěma sponami v pase. Při změně počasí se snadno přizpůsobí dalším vrstvám oblečení.
Kombinace sedacího a prsního úvazku je vhodná pro osoby s nadváhou nebo naopak pro velmi útlé osoby, pro lezení s těžkým batohem i na via ferraty (zajištěné cesty). Sedací úvazek s prsním úvazkem se spojuje plochou smyčkou nebo lanem. Vzniká tzv. kombinovaný úvazek. Prsní úvazek se samostatně nepoužívá.
Pro děti do 130 cm a 40 kg jsou nejvhodnější celotělové úvazky, případně kombinované úvazky (sedací a prsní úvazek). Vybírejte vždy takové úvazky, které mají široké popruhy a polstrování i jednoduše nastavitelnou velikost.
Vybrat správné lano nemusí být pro laika jednoduchou záležitostí. V popisu se objevují údaje, jako rázová síla, počet pádů, prodloužení nebo jednoduché či dvojité lano. Proto si všechny termíny objasníme, abyste si byli 100% jistí, že jste vybrali správně a na lano se můžete spolehnout.
Používají se tři typy dynamických lan:
Jednoduchá lana jsou nejjednodušší a nejrozšířenější lana mezi lezci. Nesou označení „1“ a jejich průměr je v rozmezí od 9,1 mm do 11 mm.
Tzv. půlky jsou oproti jednoduchým lanům těžší, mají označení „1/2“ a musí být používány v páru (jedno lano procvaknete jištěním napravo a druhé jištěním nalevo – tím se minimalizuje tření lana). Používají se pro dlouhá slaňování. Pro snazší orientaci si pořiďte lana s rozdílnou barvou.
Dvojitá lana jsou označená symbolem ležaté osmičky a musí být stejně jako půlky použity v páru. Každým jištěním se procvakávají společně a jsou vhodná pro alpské lezení.
Rázová síla je síla působící na tělo horolezce v okamžiku zachycení pádu. Lano je schopné absorbovat energii pádu a tím i rázovou sílu a její účinky na horolezce. Pravidlo tedy zní, čím menší je rázová síla, tím je lano kvalitnější. Moderní jednoduchá lana dosahují hodnot okolo 8 kN, poloviční 5 kN. Výběrem lana s nízkou hodnotou rázové síly snížíte riziko zranění nebo vytržení jisticího bodu.
Tento údaj určuje, kolik normovaných pádů je schopné vydržet lano do jeho zničení. V praxi je takových pádů ve skutečnosti velmi málo. Na druhou stranu tímto údajem získáte jistotu, že vás lano v případě pádu skutečně udrží. A nejen jednou.
Tento údaj přímo souvisí s rázovou silou. Určuje, o kolik procent se lano protáhne při zatížení 80 kg při normovaném pádu. Běžné jsou hodnoty okolo 40 %. Pro lezení na umělé lezecké stěně či v terénu vybírejte lana dynamická. Zajišťují větší bezpečí při pádu lezce.
Stejně tak, jak roste výkonnost lezců a prodlužují se cesty, zmenšují se průměry lan a narůstá jejich délka. Na mnoha trasách vám už nebude stačit ani 70metrové lano. Proto nemá cenu pro sportovní ani alpské lezení a velké stěny kupovat kratší lano než 60metrové. U delších lan můžete navíc po čase zkrátit opotřebené konce bez obav, že by vám jejich délka ve skalách nestačila.
Časem se může stát, že lano ztratí své dynamické vlastnosti a pozbude schopnosti vás bezpečně zachytit v případě pádu. Přestane absorbovat pádovou energii, čímž přetíží jisticí prvky. To může být životu nebezpečné. Lano tedy pravidelně kontrolujte. Zjistíte-li, že je na laně poškozen oplet, jádro lana je obnažené, lano je nadměrně tuhé nebo deformované, vážně zauvažujte nad jeho výměnou.
Jistítka můžeme rozdělit na:
Jsou ideální pro sportovní lezení na umělé lezecké stěně nebo na skále. Jakmile dojde k pádu, lano se samo zablokuje. Na druhou stranu poloautomatická jistítka neumožňují pohodlné slaňování. Pro správné ovládání poloautomatických jistítek je důležitý trénink a dodržení rad výrobce.
Kyblíky, osmy a HMS jsou univerzálním jisticím mechanismem. Můžete je použít při všech lezeckých aktivitách. Umožňují jištění i na dvojitém laně, jištění jednoho i dvou lezců a můžete na nich i slaňovat.
Při zatížení jisticího lana automaticky sevřou brzdné lano. Při správné pozici rukou ho tedy není nutné držet. Veškerá rázová síla je pohlcena pouze dynamickým lanem, proto při krátké aktivní délce lana může být pád velmi tvrdý.
Výhody a nevýhody poloautomatických jistítek
Jedná se o karabinu s pojistkou zámku, která je konstruována především pro jištění pomocí polovičního lodního uzlu.
Výhody a nevýhody karabin HMS
Užitečná a funkční jisticí pomůcka na umělou lezeckou stěnu i do horského terénu.
Výhody a nevýhody kyblíků
Slaňovací osma, osmička nebo také slaňovací klíč je prostředek, který byl vynalezen hlavně za účelem slaňování. Někteří lezci ji ale využívají také pro jištění. Její brzdné síly jsou velmi nízké, proto se využívá na umělé lezecké stěně, maximálně při sportovním lezení.
Výhody a nevýhody osmy při jištění
Magnézium neboli maglajz či máza nezbytně patří do výbavy lezce a horolezce. Jedná se o synteticky upravenou sloučeninu, která zabraňuje pocení rukou a jejich klouzání.
Magnézium je k dostání v různých podobách:
Vytváří perfektní tření mezi prsty i chyty a je vhodná pro všechny lezecké aktivity. K magnéziu v prášku budete potřebovat i pytlík v dostatečné velikosti a se zavíráním. Dámy bude určitě zajímat jejich design. Většina lezců ladí maglajz pytlíky se sedáky či s lezečkami.
Nepráší, dobře a rychle vysušuje ruce a udržuje je suché delší dobu než suchá forma.
Lezečky jsou boty pro lezce a horolezce. Mají specifický tvar a umožňují lezci lepší kontakt se stěnou či skálou než klasické boty.
Pár rad pro výběr lezeček:
Zvládáte lezeckou stěnu levou zadní? Cítíte se mezi chyty jako doma? Pak je na čase vydat se z tělocvičny na skutečnou skálu. Ale pozor. Na rozdíl od umělé lezecké stěny není totiž na skále nic podle normy. Postupové jištění může být umístěno nepravidelně, skály jsou vlhké, pokryté mechem a řasami, a tím pádem i rizikovější než překližka na umělé stěně.
Na skálu budete navíc potřebovat:
Přilba podstatně snižuje riziko zranění hlavy lezce, které může být způsobeno nejen pádem, ale také padajícím kamením a pádem lezeckého materiálu. Proto byste přilbu na hlavně měli mít nejen při lezení, ale i při jištění.
Ideální přilba by měla mít:
Nezapomeňte, že život máte jen jeden. Proto dbejte na dostatečnou přípravu vybavení a postupujte bezpečně.
Máte nakoupené veškeré vybavení na umělou lezeckou stěnu nebo skálu? Podívejte se do naší nabídky, co vám ještě chybí a co vám v terénu pomůže.