AP+ nový vizuál FMCG akce

Jak začít s lezením na umělé stěně a opravdové skále?

Zobrazit katalog
Jak začít s lezením

Lezení je často označováno za rizikový sport. Opak je ale pravdou. Pokud budete postupovat podle správných metodik, dodržovat bezpečnostní postupy a používat vhodné vybavení, snížíte míru rizika na úplné minimum. Poradíme vám, jak vybrat správné pomůcky pro lezení, kdy slézt z umělé lezecké stěny a vydat se na opravdovou skálu a v neposlední řadě, jak lézt co nejbezpečněji to jde.

Lezeni na skale

Jak začít s lezením?

Než se vydáte do Adršpachu pokořit svou první skálu, natrénujte základy bezpečného lezení na umělé lezecké stěně. Nejjednodušší cestou, jak začít s lezením na lezecké stěně, je přihlásit se na lezecký kurz nebo si zajednat lekci lezení se zkušeným instruktorem. Takové možnosti většina sportovních středisek s umělou lezeckou stěnou nabízí. Od instruktora nebo horského vůdce se dozvíte aktuální informace o lezeckém vybavení a naučíte se správnou metodiku zaručující bezpečné lezení.

Další možností je požádat kamaráda, o kterém jste 100% přesvědčeni, že správné metodiky zná a je schopen vás naučit vše důležité. A poslední možností je přihlášení do horolezeckého oddílu, který pořádá mnoho kurzů a škol lezení.

Na umělou lezeckou stěnu budete potřebovat:

Umělá lezecká stěna

Jak vybrat správné lezecké vybavení?

Na trhu existuje nepřeberné množství lezeckého vybavení různých značek. Nezapomeňte, že na lezeckou výbavu, kterou si na sebe obléknete a kterou budete používat jak na umělé lezecké stěně, tak i na skále, se musíte 100% spolehnout. Bude mít totiž „v rukách“ váš život. Proto se v tomto případě nevyplatí pořizovat sedáky, lana, karabiny a další vybavení v čínských e-shopech. Raději investujte do skutečně kvalitního vybavení ověřeného zkušenými horolezci.

Jak vybrat sedací úvazek?

Na trhu najdete tři typy horolezeckých úvazků neboli sedáků:

Sedací úvazky

Sedací úvazek pro sportovní lezení

Sedací úvazek je nejčastěji využívaný pro sportovní lezení (na umělé lezecké stěně i na opravdové skále). Lezce nijak neomezuje v pohybu a poskytuje mu maximální pohodlí. Vyrábí se z co nejlehčích materiálů a díky novým technologiím umožňuje rozklad zatížení po celé ploše polstrování, aby byl sedák co nejpohodlnější i při slaňování, jištění a sezení.

Sedací úvazek na vysokohorské lezení

Na vysokohorské ledovcové túry zvolte sedák s nastavitelnými nohavičkami a dvěma sponami v pase. Při změně počasí se snadno přizpůsobí dalším vrstvám oblečení.

Sedací a prsní úvazek na alpské lezení

Kombinace sedacího a prsního úvazku je vhodná pro osoby s nadváhou nebo naopak pro velmi útlé osoby, pro lezení s těžkým batohem i na via ferraty (zajištěné cesty). Sedací úvazek s prsním úvazkem se spojuje plochou smyčkou nebo lanem. Vzniká tzv. kombinovaný úvazek. Prsní úvazek se samostatně nepoužívá.

Celotělový úvazek pro děti

Pro děti do 130 cm a 40 kg jsou nejvhodnější celotělové úvazky, případně kombinované úvazky (sedací a prsní úvazek). Vybírejte vždy takové úvazky, které mají široké popruhy a polstrování i jednoduše nastavitelnou velikost.

Jak vybrat lano?

Vybrat správné lano nemusí být pro laika jednoduchou záležitostí. V popisu se objevují údaje, jako rázová síla, počet pádů, prodloužení nebo jednoduché či dvojité lano. Proto si všechny termíny objasníme, abyste si byli 100% jistí, že jste vybrali správně a na lano se můžete spolehnout.

Používají se tři typy dynamických lan:

Lezecká lana

Jednoduchá lana na umělou lezeckou stěnu i lezení po skalách

Jednoduchá lana jsou nejjednodušší a nejrozšířenější lana mezi lezci. Nesou označení „1“ a jejich průměr je v rozmezí od 9,1 mm do 11 mm.

Poloviční lana na lezení v ledu

Tzv. půlky jsou oproti jednoduchým lanům těžší, mají označení „1/2“ a musí být používány v páru (jedno lano procvaknete jištěním napravo a druhé jištěním nalevo – tím se minimalizuje tření lana). Používají se pro dlouhá slaňování. Pro snazší orientaci si pořiďte lana s rozdílnou barvou.

Dvojitá lana na lezení v horách

Dvojitá lana jsou označená symbolem ležaté osmičky a musí být stejně jako půlky použity v páru. Každým jištěním se procvakávají společně a jsou vhodná pro alpské lezení.

Důležité parametry při výběru lana

 • Rázová síla

Rázová síla je síla působící na tělo horolezce v okamžiku zachycení pádu. Lano je schopné absorbovat energii pádu a tím i rázovou sílu a její účinky na horolezce. Pravidlo tedy zní, čím menší je rázová síla, tím je lano kvalitnější. Moderní jednoduchá lana dosahují hodnot okolo 8 kN, poloviční 5 kN. Výběrem lana s nízkou hodnotou rázové síly snížíte riziko zranění nebo vytržení jisticího bodu.

 • Počet pádů

Tento údaj určuje, kolik normovaných pádů je schopné vydržet lano do jeho zničení. V praxi je takových pádů ve skutečnosti velmi málo. Na druhou stranu tímto údajem získáte jistotu, že vás lano v případě pádu skutečně udrží. A nejen jednou.

 • Prodloužení lana

Tento údaj přímo souvisí s rázovou silou. Určuje, o kolik procent se lano protáhne při zatížení 80 kg při normovaném pádu. Běžné jsou hodnoty okolo 40 %. Pro lezení na umělé lezecké stěně či v terénu vybírejte lana dynamická. Zajišťují větší bezpečí při pádu lezce.

 • Délka lana

Stejně tak, jak roste výkonnost lezců a prodlužují se cesty, zmenšují se průměry lan a narůstá jejich délka. Na mnoha trasách vám už nebude stačit ani 70metrové lano. Proto nemá cenu pro sportovní ani alpské lezení a velké stěny kupovat kratší lano než 60metrové. U delších lan můžete navíc po čase zkrátit opotřebené konce bez obav, že by vám jejich délka ve skalách nestačila.

Lano a přilba na lezení

Kdy lezecké lano vyřadit?

Časem se může stát, že lano ztratí své dynamické vlastnosti a pozbude schopnosti vás bezpečně zachytit v případě pádu. Přestane absorbovat pádovou energii, čímž přetíží jisticí prvky. To může být životu nebezpečné. Lano tedy pravidelně kontrolujte. Zjistíte-li, že je na laně poškozen oplet, jádro lana je obnažené, lano je nadměrně tuhé nebo deformované, vážně zauvažujte nad jeho výměnou.

i Obecné pravidlo mezi lezci zní: Pokud k lezeckému lanu ztratíte důvěru, vyměňte ho.

Jak vybrat jistítko?

Jistítka můžeme rozdělit na:

 • Poloautomatická jistítka

Jsou ideální pro sportovní lezení na umělé lezecké stěně nebo na skále. Jakmile dojde k pádu, lano se samo zablokuje. Na druhou stranu poloautomatická jistítka neumožňují pohodlné slaňování. Pro správné ovládání poloautomatických jistítek je důležitý trénink a dodržení rad výrobce.

 • Kyblíky, osmy, karabiny HMS

Kyblíky, osmy a HMS jsou univerzálním jisticím mechanismem. Můžete je použít při všech lezeckých aktivitách. Umožňují jištění i na dvojitém laně, jištění jednoho i dvou lezců a můžete na nich i slaňovat.

Jistítka

Poloautomatická jistítka

Při zatížení jisticího lana automaticky sevřou brzdné lano. Při správné pozici rukou ho tedy není nutné držet. Veškerá rázová síla je pohlcena pouze dynamickým lanem, proto při krátké aktivní délce lana může být pád velmi tvrdý.

Výhody a nevýhody poloautomatických jistítek

 • Blokace lezce v případě pádu
 • Pouze statické jištění
 • Nemožnost práce s dvojitým lanem
 • Není využitelné pro klasické slanění
 • Při krátké aktivní délce tvrdý dopad

Karabiny HMS

Jedná se o karabinu s pojistkou zámku, která je konstruována především pro jištění pomocí polovičního lodního uzlu.

Výhody a nevýhody karabin HMS

 • Možnost jištění přes tělo
 • Možné dynamické jištění
 • Jednoduchá kontrola správného založení
 • Optimální brzdná síla
 • Kroucení lana při spouštění s normálním držením
 • Nepohodlné slaňování
 • Vyžaduje zkušenost a cvik
 • Namáhání karabiny při špatném založení

Kyblíky

Užitečná a funkční jisticí pomůcka na umělou lezeckou stěnu i do horského terénu.

Výhody a nevýhody kyblíků

 • Možnost nezávislého jištění dvou lezců
 • Pohodlné slanění
 • Možnost jištění přes tělo
 • Jednoduchá kontrola správného založení
 • Obtížná manipulace při jištění na tuhých a silných lanech

Osmy

Slaňovací osma, osmička nebo také slaňovací klíč je prostředek, který byl vynalezen hlavně za účelem slaňování. Někteří lezci ji ale využívají také pro jištění. Její brzdné síly jsou velmi nízké, proto se využívá na umělé lezecké stěně, maximálně při sportovním lezení.

Výhody a nevýhody osmy při jištění

 • Plynulé dynamické jištění
 • Jednoduché založení lana
 • Možné jištění při využití tuhých a silných lan
 • Slanění na jednoduchém a dvojitém laně
 • Nízká brzdná síla
 • Riziko zkřížení a vylomení zámku karabiny osmou
 • Riziko zamotání lan v průběhu slanění

Osma na slaňování

Jak vybrat magnézium?

Magnézium neboli maglajz či máza nezbytně patří do výbavy lezce a horolezce. Jedná se o synteticky upravenou sloučeninu, která zabraňuje pocení rukou a jejich klouzání.

Magnézium je k dostání v různých podobách:

 • v suché formě v prášku, kostce či kuličce,
 • v tekuté formě v tubě.

Magnézium

Suchá forma magnézia je u lezců nejoblíbenější

Vytváří perfektní tření mezi prsty i chyty a je vhodná pro všechny lezecké aktivity. K magnéziu v prášku budete potřebovat i pytlík v dostatečné velikosti a se zavíráním. Dámy bude určitě zajímat jejich design. Většina lezců ladí maglajz pytlíky se sedáky či s lezečkami.

Tekutá forma magnézia je vhodná pro lezení v uzavřených prostorech

Nepráší, dobře a rychle vysušuje ruce a udržuje je suché delší dobu než suchá forma.

Jak vybrat lezečky?

Lezečky jsou boty pro lezce a horolezce. Mají specifický tvar a umožňují lezci lepší kontakt se stěnou či skálou než klasické boty.

Pár rad pro výběr lezeček:

 1. Nejdůležitějším kritériem při výběru lezeček je pohodlnost.
 2. Začínáte-li s lezením, vybírejte mezi tvrdšími lezečkami.
 3. První lezecké boty by měly být menší, ale stále pohodlné.
 4. Nazouvací lezečky jsou měkčí, citlivější a poskytují menší oporu. Pro začátek tedy zvolte zavazovací lezečky.

Lezečky

Z překližky na opravdovou skálu

Zvládáte lezeckou stěnu levou zadní? Cítíte se mezi chyty jako doma? Pak je na čase vydat se z tělocvičny na skutečnou skálu. Ale pozor. Na rozdíl od umělé lezecké stěny není totiž na skále nic podle normy. Postupové jištění může být umístěno nepravidelně, skály jsou vlhké, pokryté mechem a řasami, a tím pádem i rizikovější než překližka na umělé stěně.

Na skálu budete navíc potřebovat:

Lezení na skále

Jak vybrat přilbu?

Přilba podstatně snižuje riziko zranění hlavy lezce, které může být způsobeno nejen pádem, ale také padajícím kamením a pádem lezeckého materiálu. Proto byste přilbu na hlavně měli mít nejen při lezení, ale i při jištění.

Ideální přilba by měla mít:

 • nastavení obvodu hlavy,
 • upínací sponu pod bradou,
 • nastavení poloh popruhů.

Lezecké přilby

Tipy pro výběr přilby na lezení

 1. Lezecká helma by měla na hlavě perfektně sedět i bez zapnutí podbradního řemínku.
 2. Vybírejte mezi přilbami určenými k lezení. Jen takové vás mohou v případě nebezpečí ochránit.
 3. Nevybírejte helmu v krajní velikosti. Až bude chladněji, oceníte možnost zvětšení obvodu přilby na čepici.

Vybavení horolezce

Zásady bezpečného lezení

Nezapomeňte, že život máte jen jeden. Proto dbejte na dostatečnou přípravu vybavení a postupujte bezpečně.

 1. Používejte jen takové vybavení, kterému 100% důvěřujete. Pečlivě si prostudujte návod ke všemu, co plánujete používat.
 2. Před samotným lezením se protáhněte. Předejdete možnému zranění.
 3. Sundejte si šperky a hodinky pro případ zranění a otoku.
 4. Před lezením si se svým lezeckým partnerem navzájem zkontrolujte navazovací uzel, zapnutí úvazku, založení lana v jisticí pomůcce, zašroubování pojistky zámku karabiny a zajištění lana na jeho konci.
 5. Maximální pozornost věnujte jištění svého partnera. Jeho život je jen ve vašich rukou.
 6. Komunikujte. Dávejte partnerovi vědět, co se děje a informujte ho před každým odsednutím do lana. Partner vás naopak vždy bude informovat, pokud nastanou nějaké komplikace při jištění.
 7. Nezavěšujte lano do karabiny nebo kruhu, kde už je zavěšeno jiné lano. Při jejich vzájemném tření by mohlo dojít k poškození lan.
 8. Lezte vždy jen s helmou a dodržujte bezpečný odstup od ostatních lezců.
 9. Chovejte se tak, jak chcete, aby se ostatní lezci chovali k vám. Počkejte, až se cesta uvolní, informujte je o možných nebezpečích či chybách a dodržujte zákazy v lezeckých oblastech.

Máte nakoupené veškeré vybavení na umělou lezeckou stěnu nebo skálu? Podívejte se do naší nabídky, co vám ještě chybí a co vám v terénu pomůže.

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací