Alza days prosinec Alza days prosinec

Zesílení WiFi | Extendery vs. Mesh WiFi

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Ještě nikdy nebyla rychlost WiFi tak důležitá. Schválně si zkuste spočítat, kolik máte doma bezdrátově připojených zařízení. Určitě jich nebude málo. A když k tomu přidáte například požadavek na pohodlné streamování videa, on-line výuku nebo home office, tak drtivé většině routerů dojde dech. Proto je potřeba WiFi síť nejen zrychlit, ale rovněž zvýšit její dosah. Jaké jsou vlastně možnosti v oblasti stability a síly WiFi signálu? Jak ho dostat do každého pokoje v domě nebo v bytě?

Wifi extender

Zesílení WiFi | Extendery vs. Mesh WiFi – OBSAH

  1. Funguje váš domácí WiFi router na plný výkon?
  2. Extender levně posílí WiFi signál
  3. WiFi Mesh je drahé, ale pohodlné řešení
  4. Rozšíření WiFi pomocí powerline adaptérů
  5. Tipy pro okamžité zvýšení rychlosti a stability WiFi sítě

Funguje váš domácí WiFi router na plný výkon?

Každou bezdrátovou síť lze vylepšovat. I když je WiFi dostupná v celém domě, jistě se najde řada míst, kde je signál slabý a výrazně klesá přenosová rychlost. Obzvláště pokud se třeba jedná o dětský pokoj vybavený herní konzolí PlayStation 5, kde řada her vyžaduje stahování desítek GB dat.

Jednoduchým řešením, které vás hned napadne, je přemístění WiFi routeru. To však velmi často není možné, protože by tato akce znamenala vrtání do zdí, a proto se ve většině případů dostane ke slovu nákup nového WiFi routeru s lepším dosahem. V případě větších bytů nebo domů také následuje i pořízení WiFi extenderu. Jeho základní úlohou je zesílení signálu a rozšíření pokrytí bezdrátové sítě.

Nastavení WiFi

Ještě než se pustíte do nákupu nového vybavení, tak je nutné zmapovat současný stav vaší WiFi sítě. Jak na to? Pečlivě si prohlédněte stávající WiFi router a zapište si jeho název. Ten pak zadejte do oblíbeného vyhledávače a projděte si nalezené odkazy. Ideálně se proklikejte přímo na stránky výrobce, kde prakticky okamžitě zjistíte podporovaný typ WiFi sítě. Rozhodně hledejte podporu 5GHz frekvence, též označovanou jako např. WiFi 5 nebo 802.11ac. Pokud se touto funkcí výrobce na svých stránkách nijak nechlubí, tak jednoznačně nastává ten správný okamžik k nákupu nového WiFi routeru.

Aplikace pro měření síly signálu

V dnešní době, kdy prakticky každý vlastní chytrý telefon, je zjištění síly signálu snadné. Na platformě Android má neotřesitelnou pozici aplikace WiFi Analyzer, jejíž ovládání zvládne i laik. Tento program disponuje také velmi důležitou funkcí skenování kanálů jednotlivých WiFi sítí. Starší 2,4GHz pásmo je totiž fyzicky omezené na pouhých 13 kanálů, což je problém zejména v bytových domech, kde snadno zachytíte WiFi od vašich sousedů. A pokud budete mít smůlu, tak hned několik takových WiFi bude vysílat na stejném nebo sousedním kanálu. Jakmile totiž dvě nebo více sítí používá stejný vysílací kanál, může velmi často docházet k vzájemnému rušení, které se projeví výpadky připojení nebo snížením rychlosti.

Aplikace vám ve výsledku přehledně ukáže obsazenost jednotlivých kanálů, takže následně můžete v rozhraní svého WiFi routeru nastavit vysílání na volném kanálu. Některé kvalitnější WiFi routery mají funkci pro skenování volných kanálů vestavěnou přímo v administračním rozhraní.

WiFi v pásmu 2,4GHz už jen pro starší zařízení

Za poslední roky se WiFi standard poměrně rychle rozvíjel. Přesně tak, jak stoupaly požadavky na více připojených zařízení současně s vysokou přenosovou rychlostí. I z toho důvodu se staršími standardy, jako jsou 802.11a, 802.11b a 802.11g, už nemá smysl vůbec zabývat. Jsou zastaralé a z dnešního pohledu zcela nevyhovující.

Na druhou stranu je však jasné, že obratem nevyměníte všechna domácí zařízení využívající starší typ WiFi. Právě proto jsou všechny moderní WiFi routery vybavené nejen 5GHz pásmem, ale zároveň podporují i 2,4GHz frekvence. Nicméně při nákupu nového zařízení již zahrňte rychlou WiFi do funkcí, bez kterých se v žádném případě neobejdete. Získáte mnohem rychlejší WiFi připojení se značně efektivnějším využitím bezdrátového pásma, a hlavně s podporou bezpečného šifrování WPA2 nebo WPA3.

Výhody domácí WiFi v 5GHz pásmu

5GHz WiFi pásmo má v Evropě k dispozici celkem 19 vzájemně se nepřekrývajících kanálů (oproti jen 3 v pásmu 2,4 GHz). To je celkem dostatečný prostor pro spolehlivé nasazení klidně i v typickém bytovém domě, kde se mezi sebou WiFi sítě výrazně překrývají.

Přehled WiFi standardů

Na sklonku roku 2018 došlo k přepracování názvosloví WiFi standardů. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard. WiFi Alliance tomu učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním WiFi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci.

Z tohoto pohledu je jasné, že v tuto chvíli nejvýkonnější jsou routery s podporou WiFi 6. A právě ty doporučujeme pořizovat středně a více náročným uživatelům. Zejména pokud doma hrajete hry nebo často sledujete streamované video. Například Twitch, Netflix, HBO nebo O2.

Standard Označení Pásmo Max. rychlost Mbit/s
IEEE 802.11a WiFi 1 5 54
IEEE 802.11b WiFi 2 2,4 11
IEEE 802.11g WiFi 3 2,4 54
IEEE 802.11n WiFi 4 2,4 nebo 5 600
IEEE 802.11ac WiFi 5 2,4 nebo 5 1 800
IEEE 802.11ax WiFi 6 2,4 nebo 5 10 500

Musíme však zdůraznit, že s nákupem nového WiFi routeru jistě dojde ke zvýšení přenosových rychlostí, ale dosah WiFi sítě stále nemusí být zcela optimální. Obzvláště pokud například bydlíte ve větším bytě nebo v domě. Každá zeď, kterou musí WiFi signál projít, snižuje výrazně jeho dosah. A to je ta správná situace pro WiFi extender, Mesh WiFi systém nebo pro powerline adaptéry. Co všechno umí? A podle čeho zvolit tu správnou variantu?

Výhody nového WiFi routeru

  • Vysoké přenosové rychlosti s rezervou do budoucnosti
  • Zvýšení pasivní bezpečnosti všech připojených zařízení
  • Minimalizace výpadků při správném nastavení
  • Typicky snadné nastavení přes mobilní aplikaci
  • Routery s USB portem podporují připojení externích disků nebo tiskáren

Nevýhody nového WiFi routeru

  • Minimální investice alespoň 1 500 Kč
  • Jeden WiFi router často nestačí na pokrytí celé domácnosti

i

Netroufnete si nový WiFi router sami doma nastavit? Při jeho nákupu zvolte službu Nastavení routeru a máte po problémech. Naši specialisté stáhnou nejnovější firmware, nastaví ho, zavedou doporučená bezpečnostní opatření a nastaví přístupová hesla. Doma jen WiFi router připojíte kabelem k internetu a můžete začít surfovat na internetu ze svého PC, tabletu či smartphonu.

Extender levně posílí WiFi signál

Principem WiFi extenderu (opakovače nebo též repeateru) je připojení ke stávající bezdrátové síti a posílení jejího signálu. Z toho je však jasné, že pokud máte špatně nastavenou WiFi (například používáte obsazené kanály), tak ani extender stabilitu sítě nevylepší.

WiFi, extender

Do velkého domu přidejte k WiFi routeru například další jednotku v podobě extenderu.

Při výběru nového WiFi extenderu rozhodně vybírejte z dvoupásmových modelů, protože jednopásmové opakovače lákají nízkou cenou, ale po té funkční stránce silně pokulhávají. Výkonnější dvoupásmové opakovače používají 2,4 i 5GHz, kdy jedním protokolem jsou připojené k hlavnímu WiFi routeru a v tom druhém šíří signál do svého okolí. Nejlepší přitom je, pokud použijete WiFi router a extender od identického výrobce. Obě zařízení totiž spolu budou lépe komunikovat a samotnou správu půjde provádět z jedné mobilní aplikace.

Funkční režimy AP, repeater nebo bridge

Samotný WiFi extender je poměrně chytré zařízení, které většinou dokáže pracovat v následujících režimech:

  • Přístupový bod (AP) – vytvoří bezdrátovou síť z kabelového routeru poskytovatele internetu (ať už doma, nebo v hotelu)
  • Opakovač (repeater) – rozšíří WiFi signál do oblastí, kde je aktuálně slabý nebo nedostupný
  • Most (bridge) – můžete připojit jakékoli zařízení s ethernetovým rozhraním (chytrý televizor, multimediální přehrávač, herní konzole nebo počítač) a rozšířit jej o funkci WiFi

Správné umístění WiFi opakovače je důležité

Podobně jako v případě WiFi routeru je i u extenderu důležité jeho umístění. Kvalitnější opakovač je od výrobce osazený LED diodami, které indikují sílu signálu. Proto bleskově najdete to správné místo. Snažte se WiFi extender umístit od routeru tak daleko, jak je to jen možné, ale při zachování dostatečné síly signálu.

Postup instalace WiFi extenderu

Možná máte už dopředu hrůzu z toho, jak nový extender přidáte do stávající WiFi sítě. Není se čeho obávat, protože vše probíhá v dnešní době snadno a rychle. Výrobci totiž používají mobilní aplikaci a většinou i s českým rozhraním.

WiFi extender zapojte do elektrické zásuvky v blízkosti stávajícího routeru, pohledem do přiloženého manuálu zjistěte název mobilní aplikace a stáhněte ji v Google Play nebo App Store. V aplikaci se následně připojte přímo k nově vytvořené WiFi, kterou vysílá extender. A nakonec stačí ze seznamu vybrat název vaší WiFi sítě a zadat její heslo. Následně během pár minut proběhne konfigurace a celkové nastavení.

Po úspěšně dokončené instalaci pak WiFi extender zapojte v místě, kde máte problém s výpadky WiFi. Orientujte se podle již zmíněné LED signalizace síly signálu.

Jak probíhá roaming mezi WiFi sítěmi?

Díky extenderu vám vzniknou další bezdrátové sítě, a proto se ke slovu dostává tzv. roaming, tedy automatický mechanismus odpojení od slabého AP a připojení k silnějšímu zdroji WiFi. Implementace této funkce je však v případě extenderů velice slabá, tuto funkci si na jedničku užijete v citelně dražší WiFi Mesh.

V čem je vlastně problém? Klientská zařízení si totiž v pravidelných intervalech sestavují seznam okolních WiFi sítí s kvalitou signálu. A pokud klesne kvalita a stabilita aktuálně využívané sítě, tak se snaží automaticky připojit ke zdroji lepšího signálu. Bohužel je problém v tom, že k tomu nedojde okamžitě při poklesu síly signálu. Obnovovací proces seznamu WiFi sítí totiž probíhá jen třeba jednou za tři minuty.

Co z toho plyne? Pokud se k extenderu připojujete například ze stabilně umístěného notebooku, tak to bude úplně v pohodě. V případě mobilu a neustálého pohybu v prostoru se však často dočkáte výpadků, než se mobil dozví, že je v jeho blízkosti nový silnější zdroj WiFi signálu.

D-LINK DIR-2660

Moderní WiFi router se čtveřicí výkonných antén.

Výhody WiFi extenderů

  • Nízké pořizovací náklady
  • Snadná instalace pomocí mobilní aplikace
  • Stačí jen volná elektrická zásuvka
  • Lze kombinovat prvky od více výrobců, ale díky znalostem z praxe to nedoporučujeme

Nevýhody WiFi extenderů

  • Při špatném umístění dojde jen k malému zlepšení WiFi signálu
  • Občas výpady při přechodu mezi více WiFi sítěmi
ASUS RT-AC66U B1

Z kvalitního WiFi signálu bude mít radost celá rodina.

WiFi Mesh je drahé, ale pohodlné řešení

Princip WiFi Mesh systémů je geniálně jednoduchý a v praxi navíc skvěle funkční. Místo jednoho centrálního WiFi routeru se použije typicky konfigurace dvou nebo tří WiFi routerů. Tyto jednotky pak mezi sebou vzájemně komunikují a snadno tak pokryjí klidně i prostor o velikosti několika stovek metrů čtverečních.

TP-Link Deco M5, 3 satelity Obyčejný WiFi router; dosah WiFi

Na levé straně je dům pokrytý systémem WiFi Mesh. Dosah signálu je citelně větší, než má obyčejný WiFi router doplněný o extender (obrázek na pravé straně).

Z pohledu uživatele stačí připojit jednu „krabičku“ k internetu, další rozmístit po domě a zapojit do elektrické sítě. Krabičky už pak mezi sebou navzájem bezdrátově komunikují a zajistí nejlepší možné pokrytí. Celá síť se přitom tváří jako jeden přístupový bod a vy můžete se svými notebooky, chytrými telefony či tablety libovolně přecházet, zatímco se chytrá elektronika sama stará o přepojování mezi jednotlivými přístupovými body.

Výhody WiFi Mesh

  • Vhodný WiFi systém pro velké domy a byty
  • Snadná konfigurace bez nutnosti složitého ladění
  • Možnost kdykoli přikoupit další satelit
  • Vytvoří jednu WiFi síť s identickým SSID a heslem = snadný roaming
  • Vysoké přenosové rychlosti

Nevýhody WiFi Mesh

  • Vysoká cena v případě značkových výrobců
  • Systémy WiFi Mesh od různých výrobců nejsou mezi sebou kompatibilní
  • Mesh satelity nejsou v drtivé většině vybavené USB porty

Rozšíření WiFi pomocí powerline adaptérů

V posledních letech došlo k citelnému zlepšení rychlosti a stability v oblasti powerline adaptérů. Že nevíte, o co se jedná? Jednoduše řečeno jde minimálně o dvě krabičky, které mezi sebou komunikují po stávajících elektrických rozvodech – místo vrtání do zdí použijete stávající elektrickou kabeláž. Powerline adaptér totiž funguje na jednoduchém principu. Adaptér tvoří konstantní přenosovou frekvenci, na kterou moduluje data. Tento signál se šíří po elektrických rozvodech. Druhý powerline adaptér zapojený v libovolné elektrické zásuvce signál rozpozná a dekóduje jej. Snadno lze přikoupit klidně i třetí adaptér a rozvést síť do dalších místností.

A jak je na tom powerline síť po stránce zabezpečení? Laikovi by se mohlo zdát, že se do takové sítě po 220V zásuvkách snadno připojí i soused, ale není to pravda. Celý datový přenos je šifrovaný (např. 128bit AES) a samotné přeskočení datového signálu na jinou fázi v rozvodné skříni výrazně snižuje kvalitu i rychlost šířeného signálu.

Nejprve musíme upozornit, že přenosové rychlosti powerline adaptérů se budou vždy poměrně výrazně lišit. Hodně totiž závisí na stavu konkrétní elektroinstalace. Pokud tedy máte to štěstí, že bydlíte v domě nebo bytě, který má stáří rozvodů řekněme do 10 let, užijete si klidně rychlosti zhruba na úrovni 50 % gigabitové LAN, což je při kopírování nějakých 40 až 50 MB/s. Snadno tedy přenesete i poměrně velké soubory například směrem k NAS serveru.

powerline adaptér; rozšíření wifi; wifi mesh; wifi router; wifi extender;
Powerline adaptér od značky devolo kromě kabelového přenosu dat vytvoří ve svém okolí i bezdrátovou síť.

Rovněž máme radost, že jednotliví výrobci postupně snižují náročnost na prvotní instalaci. V podstatě stačí oba adaptéry zapojit do zásuvek, zmáčknout na nich párovací tlačítko a je hotovo. Nic složitého. Běžně jsou k dispozici powerline adaptéry s několika LAN zásuvkami, pokud chcete zařízení připojit kabelem (např. Smart TV s herní konzolí). Stejně tak se dají sehnat s integrovanou WiFi, což vám významně zjednoduší situaci, kdy potřebujete stabilní signál i v prostorech, které jsou již hodně vzdálené od WiFi routeru.

Výhody powerline adaptérů

  • Snadné a rychlé zprovoznění
  • Bez nutnosti cokoli vrtat
  • Snadné rozšíření systému o další adaptéry
  • Celkově vysoké přenosové rychlosti, které stačí i pro celou domácnost v případě práce z domova a vzdálené školní výuky (při nákupu kvalitních powerline adaptérů)

Nevýhody powerline adaptérů

  • Vyšší cenová náročnost
  • Pro fungování potřebujete dva adaptéry
  • Přenosové rychlosti a stabilita je přímo závislá na kvalitě elektrických rozvodů
  • Nelze kombinovat zařízení různých značek

Možná už máte nový WiFi router, ale přesto nejste se sílou signálu spokojeni. Nachystali jsme pro vás několik tipů z praxe, díky kterým se jistě současná situace dá s minimálním úsilím rychle změnit.

  • Umístěte router co nejblíže do středu pokrývaného prostoru.
  • Zároveň nesmí být WiFi router ukrytý někde za ledničkou, mikrovlnou troubou nebo jinou fyzickou překážkou.
  • Zkontrolujte, jaký používáte přenosový kanál, a případně v nastavení routeru vyberte jiný (co nejméně obsazený).
  • Zkuste od WiFi odpojit méně důležitá zařízení.
  • Aktualizujte WiFi router na nejnovější firmware – postup najdete na webu výrobce.
  • Pokud je k dispozici funkce QoS (Quality of Service), nastavte si vyšší prioritu pro nejčastěji používané zařízení.
Rodičovská kontrola

Nový WiFi router rovněž poskytne propracovanou rodičovskou kontrolu.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Moderní WiFi router nabídne sice vysoké rychlosti, ale do některých míst nemusí jeho WiFi signál dorazit. Proto jsou na trhu k dispozici WiFi extendery, Mesh systémy nebo powerline adaptéry. Z nabízených produktů si určitě vyberete ten správný právě pro vaše prostředí.

4,8 62×
Ubiquiti UniFi UAP-AC-LITE
WiFi Access Point , 802.11s/b/g/n/ac, až 1167 Mb/s, Dual-band, 1 × GLAN, Gigabit LAN a PoE (Power over Ethernet)
2 290,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PW085o2
4,8 39×
Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO
WiFi Access Point , 802.11s/b/g/n/ac, až 1750 Mb/s, Dual-band, 2 × GLAN, Gigabit LAN a PoE (Power over Ethernet)
3 790,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PW085o1
3,3
Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR 5 pack
WiFi Access Point s WiFi 5, 802.11s/b/g/n/ac, až 1317 Mb/s, Dual-band, 1 × GLAN, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2, WPA-PSK a WPA-Enterprise, Gigabit LAN, PoE (Power over Ethernet), Guest Zone a MU-MIMO
12 790,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: PW085o3a
4,8 250×
TP-Link Deco E4 (3-pack)
WiFi systém - MESH systém - 3 satelity, 802.11a/b/g/n/ac až 1133Mbps, Dualband (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 867Mbps ), MU-MIMO technologie, 2x LAN, rodičovská kontrola, QoS, cloud, mobilní aplikace v češtině, AP mod, podpora Alexa
2 769,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP882h
4,6 734×
TP-Link RE200 AC750 Dual Band
WiFi extender - 802.11b/g/ac, až 433 Mb/s, dual-band, 1 × LAN až 100 Mbit, 3 × interní anténa, WPA-PSK a WPA2-PSK
749,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP633m
4,5 21×
TP-Link Deco P9 (2-pack)
WiFi systém - MESH systém s powerline - 2 satelity, 802.11a/b/g/n/ac až 1133Mbps, Dualband (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 867Mbps ), MU-MIMO technologie, AV1000 Powerline, HomePlug AV2, 2x LAN na každém satelitu, rodičovská kontrola, QoS, cloud, mobilní aplikace v češtině, AP mod, podpora Alexa
3 799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP882g
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací