Máte ve svém PC dedikovanou, nebo integrovanou grafickou kartu? Víte, jaký typ grafické karty máte, od jakého výrobce a další řadu informací, které mohou přijít vhod? Znát podrobnosti o své GPU se může hodit v řadě případů, ať už řešíte nízké FPS ve hrách, či máte problémy s obrazovkou a váš počítač z nějakého důvodu nespolupracuje. Vědět, jak tyto kompletní informace zjistit, je jednou ze základních dovedností při práci s počítačem, a přesto řada lidí neví, jak na to. Proto se to v dnešním článku naučíme.
i
Jaké údaje by nás měly při zjištění grafické karty zajímat?Potřebujete-li zjistit, jaká grafická karta se ve vašem PC nachází, měli byste se poohlížet po několika zásadních informacích. Nejdůležitějším a prvním parametrem je výrobce a model grafické karty.
Jak zjistit, jakou mám grafickou kartu v PC, vás naučíme v následujících čtyřech kapitolách. První dvě kapitoly počítají s tím, že váš počítač funguje bez problémů, třetí kapitola se věnuje zjištění grafické karty i bez funkčního PC.
Pokud váš počítač běží bez problémů, nejjednodušší způsob, jak zjistit grafickou kartu, je věnovat pozornost obrazovce monitoru hned po zapnutí počítače.
Ve většině případů na obrazovce uvidíte logo American Megatrends. Hned pod ním bývá několik základních informací, primárně o základní desce, ale někdy se zde mihne i zmínka o modelu grafické karty.
Dalším a nejbližším místem, jak zjistit grafickou kartu, je vstup do UEFI prostředí BIOSu. Do něj se dostanete stiskem klávesy DEL (DELETE) či někdy F2 hned po výše zmíněném logu American Megatrends. Moderní UEFI rozhraní mívají dva režimy, Easy a Advanced mode. Informace o tom, jakou grafickou kartu máte, naleznete nejčastěji v Advanced režimu pod položkou Tools (nástroje) v GPU post. Ve většině případů touto cestou nezjistíte podrobné informace, ale dozvíte se pouze výrobce a v jakém PCIe slotu a režimu je karta zapojena. Pokud není žádná karta detekována, je velmi pravděpodobné, že grafická karta nebude úplně v pořádku.
Pakliže vám z nějakých důvodů postupy v předchozí kapitole ke zjištění potřebných informací o grafické kartě nepomohly a nemáte problém se dostat do operačního systému, existuje několik velmi šikovných aplikací, které vám sdělí vše potřebné o vaší grafické kartě a nejen to.
GPU-Z je jednoduchá aplikace dostupná zdarma, jež vám pomůže zjistit nejen to, jakou grafickou kartu máte, ale má informace o řadě podrobných věcí, které vás mohou zajímat.
AIDA64 je profesionální diagnostický software, který vám o vaší grafické kartě, ale i o celkové vaší sestavě řekne více, než možná potřebujete vědět.
AIDA64 je i v češtině. Nabízí velmi detailní propracování veškerých informací týkajících se grafické karty, které můžete z výše uvedených i neuvedených důvodů potřebovat.
HWINFO je diagnostický program z české dílny, který má velmi detailně propracované informace ze všemožných senzorů a čidel, jež se ve vašem počítači nacházejí. Díky HWINFO tak můžete zjistit nejen detailní informace týkající se grafické karty samotné, ale i údaje v reálném čase, jako jsou například teploty, napětí a spotřeby grafického čipu, videopamětí, napájecí kaskády a otáčky ventilátorů chlazení na vaší grafické kartě. Mimo to ale můžete v případě potíží zjistit např. chyby zmíněných videopamětí při zátěži.
HWINFO také nabízí detailní informace o vaší grafické kartě, ale zároveň umí získat spoustu provozních informací v reálném čase z jednotlivých komponent a částí grafické karty, jako jsou teploty, spotřeba, napětí, proudy apod.
Samozřejmě se může naskytnout i případ, kdy potřebujeme zjistit, jakou grafickou kartu v PC máme, ale stroj nejde zapnout. Pak nezbývá nic jiného než fyzická inspekce.
Zatímco jsou výrobci a mnohdy i jednotlivé modely základních desek letmým pohledem rozeznatelné, u grafických karet to tolik neplatí. Šancí na zjištění, jakou grafickou kartu máme, bývá nálepka ze zadní strany grafické karty přímo na tištěném spoji nebo backplatu. Někdy jde pouze o sériové číslo, v lepším případě o part number, které nám po vložení do Googlu zajistí patřičnou informaci.
Ve chvíli, kdy už víte, jaký model od jakého výrobce grafické karty v PC máte, je jednoduché dohledat další informace. V našem případě stačí napsat do Googlu heslovitě NVIDIA RTX 2080 Ti FTW3 ULTRA GAMING a jedny z prvních odkazů vás navedou přímo na vyhledávaný model webové stránky výrobce EVGA.
Výše uvedené metody zjištění grafické karty vám poskytnou základní informace, které dopomohou k dohledání kompletních informací včetně podpory ovladačů, utilit a případně i VBIOSů.
Sázkou na jistotu je vždy oficiální stránka výrobce věnovaná specifickému produktu a konkrétnímu modelu.
Zjištění typu, modelu a výrobce grafické karty není raketová věda. Stačí se seznámit s pár šikovnými programy a máte po starostech.
Michal Mikle
Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.