Víno patří k nejstarším a nejoblíbenějším alkoholickým nápojům. Archeologové jeho původ datují až do období mezi 6 000–5 000 lety př. n. l. do Arménie. Jaké byla další historie vína?
Zhruba 3 000 až 2 000 let př. n. l. už bylo víno rozšířené v Egyptě a prakticky po celém tehdejším antickém světě. Na území dnešních Čech se vinná réva pěstovala už od druhého století našeho letopočtu. Mohou za to Keltové, nové odrůdy sem poté přinesli římští legionáři. Pěstování vína bylo dobře známé i starým Slovanům.
Ve 12. století se o výrazné rozšíření umění pěstování vinné révy, zejména do severnějších částí Evropy, zasloužil mnišský řád cisterciáků z Francie. V Čechách má na rozvoji vinařství podíl Karel IV., který mimo jiné na naše území přivedl odrůdu rulandské šedé. V období před třicetiletou válkou je pak zaznamenán vrchol rozvoje místního pěstování vína – révou bylo osazeno 40 tisíc hektarů. Pro zajímavost, dnes je to zhruba polovina.
I přes některé nepříznivé okolnosti, kromě válek to bylo např. zavlečení dosud neznámých chorob vinné révy z Ameriky – mniška révokaz dokázala ve své době prakticky zdecimovat všechny evropské vinice – se pěstování a výroba vína udrželo jako jedna z nejvýraznějších zemědělských činností. Rozšířeno je ve všech k tomuto účelu příhodných oblastech na světě.
i
Portské víno: Historie
Samotné portské víno je značně unikátním druhem vína. Vzniklo v podstatě z nutnosti. Aby totiž námořníci při přepravě udrželi kvalitu produktu, začali víno fortifikovat, tedy dolihovávat vinným alkoholem. A oblíbený nápoj s vyšším podílem zbytkového cukru a též alkoholu (19 až 22 %) byl na světě.
Do 19. století spadá zásadní milník – a opět jej mají na svědomí cisterciáci. Jako první totiž začali víno hodnotit a položili tak základy dnešnímu pečlivému sledování kvality. Historie vína pokračuje i nadále.
Víno, tradiční nápoj, provází lidstvo tisíce let a ani v současnosti nijak neklesá jeho obliba. Těžko si bez něj představit slavnostní večeře, ale i jen obyčejné příjemné posezení s přáteli.
Víno Alkohol a nápoje