Alza.cz
Zobrazit katalog

Jurassic World Evolution (RECENZE) – Putování s dinosaury pro nenáročné

Recenze

Aktualizováno

Jedna z nejočekávanějších strategií tohoto roku Jurassic World Evolution konečně dorazila i k nám. Jaký máme na novinku z dílen Frontier Developments názor, čím nás zaujala a co mohli její tvůrci vyladit lépe, vám řekneme v naší recenzi.


• Žánr: Budovatelská strategie • Multiplayer: Ne • Vývojář: Frontier Developments • Vydavatel: Frontier Developments • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (12. června 2018) Homepage • Čeština: Ne


Části článku:


Obsah recenze Jurassic World Evolution?

  1. V Jurassic World Evolution vám bude umožněno vybudovat si svůj zábavní park
  2. Tři stabilně soupeřící odvětví
  3. Prim hrají v Jurassic World Evolution monumentální ještěři
  4. Za některé kousky si budete muset připlatit
  5. Fanoušci dinosaurů budou z Jurassic World Evolution nadšeni
  6. Recenze Jurassic World Evolution: závěrečné hodnocení
  7. HW nároky pro Jurassic World Evolution PC

V Jurassic World Evolution si postavíte vlastní zábavní park

• Recenze: 21. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Před startem mé cesty jsem byl odhodlán vybudovat ten největší zábavní park na světě. Jakožto zkušený hráč budovatelských strategií jsem měl velmi dobré předpoklady k tomu, abych v Jurassic World Evolution přivedl k životu impérium, jemuž nebude rovno. K dispozici mi byly dány schopné ruce, zdatné mozky a nemalé finanční prostředky. Vše se však nakonec „překvapivě“ zvrhlo. Zvířata při jedné z divočejších situací unikla ze svých výběhů a konečně získala svobodu, po níž od svého zrození bažila. Předtím, než se tak stalo, jsem i přes řadu těžkostí z ničeho vytvořil relativně slušně fungující komplex, který uspokojil potřeby tisíců návštěvníků toužících po setkání s prehistorickými ještěry. O tom, co vlastně stavba obnáší, vám řeknou více následující odstavce.

Jurassic World Evolution; wallpaper: cestovní koule

Zavedením gyrosfér umožníte návštěvníkům blízký kontakt se zvířaty, za což vás odmění tučným spropitným.

Na začátku této velkolepé budovatelské odysey mi vývojáři z Frontier Developments nabídli pozici správce na nepříliš známém ostrově Isla Matanceros. Jakožto správný milovník dinosaurů jsem jejich nabídku ihned přijal a dal se do práce. Tato lokace nabízela jen minimální prostor pro výstavbu, pár základních budov a několik rádců snažících se mě naučit vše potřebné proto, abych mohl sám vést zábavní centrum plné přerostlých ještěrek. Tutoriál je v Jurassic World Evolution zpracován dosti nenuceně. Už od startu tak máte pocit, že většinu věcí děláte podle svého a nikoliv kvůli tomu, abyste uspokojili požadavky vedení, jež vám v jiných hrách neustále dýchá na záda.

Absolvováním první mise si získáte plnou důvěru společnosti InGen, která vám následně dá možnost převzít kontrolu nad dalším startujícím parkem, jehož tento biotechnologický obr vlastní. Pokud se vám podaří rozjet i jej, automaticky se před vámi otevře další osamělé království. Prakticky pokaždé tu začnete vše budovat víceméně od píky bez ohledu na to, co jste vytvořili na vašich předchozích působištích.

Celkem vám v Jurassic World Evolution bude umožněno podívat se na šest odlišně situovaných ostrovů stavících před vás specifické výzvy a překážky, jež budete muset jako správní vizionáři překonat. Přestože bude výstavba jednotlivých center hodně důležitá, dlouhodobě pro vás bude zásadnější plnění úkolů, které vám budou stabilně zadávat šéfové tří korporačních sektorů.

Jurassic World Evolution; gameplay: zničitelný hotel Jurassic World Evolution; gameplay: mapa Jurassic World Evolution; gameplay: fosilie

Obrázek 1: O budovy se budete muset v Jurassic World Evolution permanentně starat. Obrázek 2: Občas bude situace v parku trošku nepřehledná, takže se bez mapy rozhodně neobejdete. Obrázek 3: Rozborem zkamenělých pozůstatků si budete otevírat nové druhy dinosaurů.

Tři stabilně soupeřící odvětví

O bezproblémové fungování parku se v Jurassic World Evolution starají tři korporátní sekce, které se navzájem moc nemusí. Spolupracovat budete muset při budování komplexu s ohleduplnou vědkyní Kajal Dua, šéfem ochranky Georgem Lambertem a s hlavou zábavního průmyslu Isaacem Clementem, pro nějž je spokojenost hostů důležitější než zdraví dinosaurů. Častou kooperací s výzkumným křídlem si tu kupříkladu otevřete lepší technologie spolu s efektivnějšími líhněmi, permanentním plněním úkolů pro ochranku si naopak zpřístupníte odolnější ploty. Pokud budete chtít citelněji rozšířit spektrum rekreačních budov, nezbude vám nakonec nic jiného než se více věnovat hochům zaměřeným na vývoj atrakcí.

Jurassic World Evolution; wallpaper: helikoptéra

Po několika hodinách hraní vystavíte v Jurassic World Evolution park, na který budete pyšní.

Každé z vedoucích sekcí je dobré věnovat pozornost. Když budete Kajal, George nebo Isaaca delší dobu ignorovat či dlouhodobě nadržovat některému z nich, začnou ostatní členové této odlišně smýšlející skupinky narušovat chod parku pomocí sabotáží. Ano, čtete správně. Po vzoru filmů i v Jurassic World Evolution naleznete problémové jedince, jejichž ego je pro ně důležitější než dobro zábavního centra, ve kterém pracují. Těšit se můžete na samovolně se otevírající bezpečnostní brány či výpadky proudu. Pokud se budete chtít vyhnout výraznějším problémům, budete muset rozložit svůj čas rovnoměrně mezi jednotlivé zaměstnance. Stejně jako malé děti se bez vás totiž neobejdou.

Jurassic World Evolution; gameplay: léčba Jurassic World Evolution; gameplay: výběh

Obrázek 1: Pokud budete chtít, aby vaši dinosauři prosperovali, nezbude vám, než o ně stabilně pečovat. Obrázek 2: S býložravci většinou nebudete mít problémy, protože jsou na rozdíl od svých masožravých kolegů méně nároční.

I když se zpočátku zdá, že vám každý člen tohoto neustále soupeřícího trojlístku nabízí odlišné zakázky, po čase zjistíte, že všechny frakce bez rozdílu zadávají stejné úkoly. Ve finále bude tím pádem jedno, zda vás zaúkoluje bezpečák, vědkyně či vedoucí zábavy, protože vám nebudou schopni dát k dispozici skutečně unikátní dějovou linkou, kterou jste ještě neviděli. Pokud by uspokojování potřeb jednotlivých korporátních sektorů nehrálo v Jurassic World Evolution primární roli ve vývoji celého parku, zřejmě bych stereotypní náplň misí nepovažoval za zásadní problém. Jenže vzhledem k tomu, že se bez absolvování vedlejších linek neobejdete, považuji jejich zpracování za zásadní nedostatek, který narušuje celkový herní zážitek.

Jurassic World Evolution; gameplay: nemocný dracorex Jurassic World Evolution; gameplay: nepříjemná situace Jurassic World Evolution; gameplay: výzkum

Obrázek 1: Každý dinosaurus má v Jurassic World Evolution odlišné statistiky. Obrázek 2: V momentu, kdy vypustíte do výběhu plného býložravců jednoho masožravého dinosaura, zaděláte si na slušný problém. Obrázek 3: Skrze výzkum si budete otevírat nové technologie, vylepšení a genetické křížence.

Prim hrají v Jurassic World Evolution monumentální ještěři 

Nikoho z našich čtenářů zřejmě nepřekvapí, že hlavním tahounem Jurassic World Evolution jsou dinosauři, které budete na jednotlivých ostrovech chovat. V úvodních fázích hry si můžete vybrat jen několik dávno vymřelých živočišných druhů, z jejichž DNA vytvoříte v produkčních laboratořích odlišně kvalitní klony. Ty je následně možné vypustit do výběhů. K novým typům zvířat se dostanete skrze rozbor vykopaných fosílií, přivážených z různých koutů světa vašimi expedičními týmy. Vždy s přesunem na nový ostrov se vám odkryjí čerstvé vykopávky, na něž budete moci poslat paleontology. Pokud budete chtít mít ve svém parku všechny prehistorické titány, musíte absolvovat všechny herní scénáře, což se zřejmě nebude líbit každému.

Jurassic World Evolution; gameplay: skupinka dinosaurů Jurassic World Evolution; gameplay: souboj Jurassic World Evolution; gameplay: raptor

Obrázek 1: Některé typy dinosaurů potřebují ke spokojené existenci společnost dalších zástupců svého druhu. Obrázek 2: Avšak určité druhy nesnesou ani své vlastní příbuzné. Obrázek 3: Návštěvníkům se přímý kontakt s dinosaury moc líbit nebude.

Po přečtení předchozího odstavce je vám jistě jasné, že vytvořit dinosaura není v Jurassic World Evolution nějak zvlášť náročné. Po nalezení dostatečného množství zkamenělých pozůstatků prakticky můžete nastartovat jejich masovou výrobu. Čím čistší DNA daného živočicha máte k dispozici, tím menší jsou náklady na jeho stvoření. Mimoto je čistokrevnější stvoření možné snáze obohatit o geny jiných živočišných druhů, skrze něž lze značně posílit některé jejich elementární statistiky. Poté, co svému výtvoru nastavíte všechny parametry, ho v genetické laboratoři necháte vylíhnout a dospět. Celý proces se samozřejmě může zvrhnout, takže je vždy dobré zvážit šance na přežití navrženého tvora.

Pokud si myslíte, že v okamžiku, kdy vytvořeného dinosaura vypustíte do ohrady, vaše práce končí, šeredně se pletete. Každý šupinatý obr potřebuje stabilní péči: zajistit mu musíte jídlo, pití a vyhovující podmínky pro život. Někteří giganti preferují pusté pláně, jiní naopak dychtí po hustém pralese, v jehož hlubinách se skryjí před zraky návštěvníků. Odlišně také každý z nich vnímá zástupce svého a jiných druhů. Určité typy nemají problém s tím, že jsou s nimi ve výběhu ještě jiní přerostlí plazi. Když však dáte do jedné ohrady několik agresivnějších masožravců, ve finále ji opustí za vítězného řevu jen jeden z nich. 

Jelikož ploty nepatří na některých ostrovech mezi nejefektivnější zábrany (mohutný ocelový plot je schopen v určitých lokacích strhnout i středně velký velociraptor), budete čas od času nuceni vyslat do terénu helikoptéry či terénní vozy. V momentu, kdy se jich ujmete, je vám plně předáno ovládání, takže se v nich můžete velmi rychle přesouvat po celém parku a uspávat neposlušná zvířata, opravovat budovy a doplňovat potravu do poloprázdných boxů. Všechny dopravní prostředky jsou v Jurassic World Evolution nezničitelné, což v praxi znamená, že vás v akci nemůže nic ohrozit.

Jurassic World Evolution; wallpaper: hladový pohled

Když si do parku nasadíte některého z větších predátorů, automaticky tím zvýšíte rating celého centra.

Za některé kousky si budete muset připlatit

V rámci placeného obsahu jsem už viděl ve své kariéře herního kritika leccos. Ve většině případů však tvůrci nabízeli hráčům DLC, která zájemci získali při nákupu před vydáním zdarma, takže se nakonec až tak moc nestalo. Frontier Developments se bohužel rozhodli kráčet trošku odlišnou cestou. Pokud jste si hru předobjednali, dali vám za odměnu pár kosmetických nesmyslů, bez nichž byste se hladce obešli. Proplatit si však nechali rozšíření Jurassic World Evolution – Deluxe Dinosaur Pack, jenž základ expanduje o pět dinosaurů za jedenáct euro, což mi rozhodně nepřijde jako férový přístup. Dle mého si tímto způsobem vývojáři připravují půdu na řadu minimalistických expanzí, protože tu schází řada legendárních kousků. Upřímně doufám, že se v nich pletu.

Nespokojen jsem byl též s rozlohou jednotlivých map. Každá z herních lokací totiž nabízí vždy jen dosti omezený prostor, na němž bylo možné stavět. Po čase jsem se tím pádem ve všech případech musel přesunout na nové území, jež mi opět dalo k dispozici teritorium, na němž jsem mohl znovu realizovat své velkolepé plány. Upřímně jsem před vydáním doufal, že tvůrci zabudují do hry vedle kampaně také volný režim, v jehož rámci bude hráči umožněno vybudovat monumentální zábavní park bez jakýchkoliv mantinelů či omezení. Bohužel jsem se nedočkal. Snad časem vývojáři z Frontier Developments do svého díla takto laděný mód zadarmo přidají, protože nejeden fanoušek jejich výtvoru po něm jistě touží víc než po uzavřených scénářích.

Jurassic World Evolution; gameplay: omezené hranice Jurassic World Evolution; gameplay: ořezanost map

Obrázek 1: Některé věci v Jurassic World Evolution bohužel kvůli osekaným mapám nepostavíme. Obrázek 2: Na jednokolejku, v níž vaši hosté objedou celý park, tu můžete zapomenout.

Fanoušci dinosaurů budou z Jurassic World Evolution nadšeni

Jurassic World Evolution je velmi osobitý simulátor budování zábavního centra, jenž měl šanci aspirovat na strategický titul roku. Mezi jeho hlavní klady patří perfektně zpracovaní dinosauři, fungující koncept budování parku, nádherný vizuál a příjemný soundtrack. Celek vám bohužel vedle těchto kvalitně zpracovaných prvků nabídne také osekané herní mapy, neustále se opakující úkoly, mírně repetitivní hratelnost a diskutabilní DLC politiku, která mi vadí především kvůli vyšší ceně kompletu, za níž si lze koupit klidně dvě až tři podobně laděná díla.  

I přes zmíněné nedostatky se koupi Jurassic World Evolution nebojím doporučit skalním fanouškům dinosaurů, toužícím už od svého dětství dostat do rukou hru, v níž vybudují zábavní park plný gigantických ještěrů. Skutečně důkladně by investici do něj měli zvážit ostřílenější stratégové a veteráni žánru, jimž celek nenabídne tak kvalitní budovatelský zážitek jako třeba Cities: Skylines či podobné komplexní projekty z dílen jiných autorů. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

Jurassic World Evolution; wallpaper: nebezpečí

Velociraptoři se spolu v Jurassic World Evolution aktivně domlouvají.

Recenze Jurassic World Evolution: závěrečné hodnocení

Hodnocení 70 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
65%
Audiovizuální zpracování
100%
Znovuhratelnost
70%
Jurassic World Evolution; recenze

Klady

  • Nádherný vizuál
  • Fungující koncept budování parku
  • Perfektně zpracovaní dinosauři
  • Příjemný soundtrack

Zápory

  • Mírně stereotypní hratelnost
  • Velmi omezená škála vedlejších úkolů
  • Nepřirozeně ořezané mapy
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Jurassic World Evolution – Typy dinosaurů

Allosaurus – Přerostlý mrchožrout

• Novinka: 11. 7. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Tohoto gigantického masožravce dozajista znají všichni fanoušci kultovní dokumentární série Putování s dinosaury, která v jednom z příběhů prezentovala život a smrt allosauřího samce. Průměrný zástupce této skupiny dravců dosahoval délky něco okolo sedmi až dvanácti metrů a vážil asi tři tuny. Podle některých vědeckých teorií se allosauři živili převážně obíráním mršin a lovem menších živočichů, kteří neměli proti relativně rychlým predátorům žádnou šanci. Narazit byste na něj mohli asi před 150–155 miliony let v Portugalsku i Americe. V Jurassic World Evolution se řadí mezi středně problémové potvůrky, o něž nebude nutné tolik pečovat.

Sinoceratops – Rohatá tvář z Číny

Sinoceratops byl mohutný býložravý dinosaurus, jenž obýval především území dnešní Číny. Hlavním znakem tohoto živočicha byl velký krční límec a roh, s nímž se s vysokou pravděpodobností bránil proti výpadům nenasytných dravců. V dospělosti dosahoval délky sedmi metrů a vážil asi dvě tuny, takže se nejednalo o žádného drobečka. Střetnout byste se s ním mohli asi před 70 miliony let. Jelikož by se mělo jednat o samotářský druh, budou jeho zástupci špatně snášet ostatní dinosaury, takže jim budete v Jurassic World Evolution muset vystavět jejich vlastní výběh.

Carnotaurus – Masožravý býk

Carnotaurus byl po dvou se pohybující masožravec žijící v éře svrchní křídy v argentinské provincii Chubut. Na hlavě měli všichni zástupci tohoto druhu dva charakteristické výrůstky, které do jisté míry připomínaly býčí rohy, díky čemuž mu archeologové dali jméno „masožravý býk “. V rámci velikosti se jednalo o tvora dosahujícího délky něco kolem 9 metrů a vážícího 1,5 tuny, jehož přední končetiny byly zřejmě podobně jako u tyranosaura prakticky nepoužitelné. Živit se podle všeho měl především mršinami a mláďaty větších býložravců. Stejně jako allosaurus i carnotaurus bude v Jurassic World Evolution zastupovat méně problematické dravce.

Stygimoloch – Rohatý ďábel od řeky Styx

Stygimoloch byl býložravý plaz rodu ptákopánvých, který žil v Severní Americe ve finální fázi křídy. Se vším všudy dosahoval délky asi tří metrů, jeho váha nebyla kvůli nedostatku dochovaných kosterních pozůstatků nikdy jistě určena. Poznávacím znakem tohoto druhu byla velmi specificky tvarovaná lebka, s jejíž pomocí si zřejmě samci měřili síly. Na stáda těchto tvorů jste mohli narazit asi před 67–66 miliony let. Jak můžete na videu z Jurassic World Evolution vidět, jedná se o jedince schopné hlavou prorazit klidně i plot.

Baryonyx – Těžký dráp

Baryonyx byl menší příbuzný proslulého giganta spinosaura, jehož fosilie byly nalezeny v Anglii, Africe a Portugalsku. Od svého velkého bratrance se lišil především drápem, jenž se nacházel na předním páru končetin. V závěrečné fázi svého života dosahoval délky deseti metrů a hmotnosti přes tři tuny. Pohyboval se převážně po dvou a živil se primárně rybami a mršinami větších dinosaurů. Při plavání jste se před ním museli mít na pozoru před 130 až 125 miliony let. Pokud chcete, aby byl tento obr v Jurassic World Evolution spokojen, budete mu muset zajistit dostatek vodní plochy, v níž se bude moci pohybovat.

Sauropelta – pichlavá kořist

• Novinka: 4. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

O dinosaurech z rodu sauropelta toho není mnoho známo, jejich kosterní pozůstatky vědci nalezli především v americké Montaně a Wyomingu. Podle všeho se jednalo o býložravce příbuzné obrněným ankylosaurům. Na rozdíl od svých bratranců ale neměli kouli na ocase. Namísto ní byli obdařeni neproniknutelným tělním pancířem a dlouhými trny, jež jim vyrůstaly z krku a plecí, čímž je fakticky bránily před útoky dravců. V rámci velikosti se nejednalo o žádné drobečky, byli totiž dlouzí asi sedm metrů a vážili něco okolo dvou tun. Minimálně podle záběrů z Jurassic World Evolution budou tito mohutní plazi potřebovat pro klidný a spokojený život přítomnost dalších zástupců svého druhu.

Nodosaurus – nezdolný tank

Nodosaurus byl obrněný býložravý dinosaurus, jenž ve své éře putoval po pláních Severní Ameriky. Tělo dospělého jedince bylo z velké části obaleno pevným krunýřem a dosahovalo délky asi šesti metrů. Váha okolo tří tun z nodosaura dělala pomalého živočicha, který před svými nepřáteli nikdy neutíkal, nýbrž se jim vždy postavil čelem a bojoval s nimi na život a na smrt. Prakticky byl hodně podobný ankylosaurovi, jen stejně jako sauropelta nedisponoval koulí na ocase. S predátory se tento obrněný tank z rané křídy střetával před 100 až 93 miliony let. V dostupném videu k Jurassic World Evolution ho máme možnost vidět v akci.

Corythosaurus – hlasitý krasavec

Corythosaurus se podobně jako tsintaosaurus řadí mezi dávno vyhynulé kachnozobé dinosaury. Jeho fosilie byly objeveny při vykopávkách v kanadské Albertě, z níž bohužel kvůli první světové válce nikdy nedoputovaly do muzejních sbírek. V dospělosti tito býložraví krasavci měřili sedm metrů a vážili téměř tři tuny. Stejně jako většina hadrasaurů žil i corythosaurus ve stádech. S ostatními členy svého společenství se domlouval za pomoci hřebenu na hlavě, který byl u samců podstatně větší než u samic. K jeho vymření došlo asi před 77-75 miliony let. Návštěvníci Jurassic World Evolution je po většinu času spíše uslyší, než uvidí.

Tyrannosaurus Rex – legendární predátor

Tyrannosaurus rex patřil ve své době mezi největší dravce. Pokud budeme brát v potaz jen suchozemské masožravce, jednalo se o obra, který neměl žádnou konkurenci. Ostatní dinosauři se před ním museli mít na pozoru především v lesích západní Ameriky, Kanady a Mexika, kde se vyskytoval v obstojném množství. Dlouzí byli tito titáni jedenáct až dvanáct metrů a dosahovali hmotnosti okolo šesti tun. Stejně jako spinosaury, i tyto plazy živily především mršiny a střední či velcí živočichové. Rozhodně se nejednalo o lovce dominujícího potravnímu řetězci. Zemi tito nebezpeční predátoři obývali před 68-66 miliony let. Upřímně se těším, až před něj v Jurassic World Evolution postavím kozu na provázku.

Spinosaurus – pán dravců

Spinosaurus znám též jako „Trnitý ještěr“ byl gigantický masožravý teropod, který se vyskytoval převážně v severní Africe. Je považován za největšího dravce, jenž obýval náš svět. Dospělý jedinec dosahoval délky až osmnácti metrů a přesahoval váhu deseti tun. Většinu času trávili zástupci tohoto druhu u řek a jezer lovem různých typů sladkovodních ryb představujících spolu s mršinami primární zdroj jejich potravy. Jejich charakteristickým znakem byly dva dvoumetrové trny na zádech, mezi nimiž měli nataženu termoregulační kožní plachtu. Setkat jste se s těmito obojživelníky mohli před 112 až 97 miliony let. V Jurassic World Evolution bude tento kousek návštěvníky nebývale žádaný, leč extrémně nebezpečný.

Dilophosaurus – jed plivající potvůrka

• Novinka: 10. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Snad každý milovník kultovního filmu Jurský Park zná smrtelně nebezpečného dilophosaura, který dal pořádně zabrat křivému IT správci Dennisi Nedrymu. V éře své největší slávy obýval tento masožravý plaz americkou Arizonu. Pojmenován je podle dvou pro něj typických půlkruhových hřebenů. Chodil převážně po dvou a v dospělosti dosahoval délky sedmi metrů. Dle názoru odborníků se živil především mršinami, jež po sobě zanechali větší predátoři. Setkat byste se s ním mohli před 193 miliony let. V Jurassic World Evolution se zařadí mezi příšerky, na které si budete muset dávat stále pozor.

Kentrosaurus – pichlavý obránce

Kentrosaurus byl menším příbuzným kultovního stegosaura. Většina jeho ostatků byla nalezena na území dnešní Tanzanie. Délka dospělce nepřesahovala čtyři metry a váha se pohybovala někde okolo sedmi set kilo. Od svého slavného bratrance se lišil nejen velikostí, ale také stavbou těla. Namísto plátů měl na zádech dlouhé bodce, jež se nacházely také na jeho ocasu a kyčlích předního páru končetin. V obraně před predátory byl velmi zdatný a po Zemi se pohyboval před 150 miliony let. V dynamické scénce z hraní Jurassic World Evolution je tento dinosaurus prezentován jakožto nezlomný obránce.

Tsintaosaurus – přerostlá kachna

Tsintaosaurus se řadil mezi čeleď kachnozobých dinosaurů, jež se proháněli po území dnešní Číny. Hmotnost dospělých jedinců přesahovala dvě tuny. Na délku měli něco přes osm metrů. Typickým znakem tohoto býložravého druhu byl hřeben zdobící jejich lebku. Stejně jako parasaurolophusové či edmontosauři i tito giganti žili ve stádech tvořených různě starými kusy, která putovala krajinou před 70 miliony let. Minimálně dle dostupných záběrů by měl podobně jako apatosaurus patřit mezi bezproblémové typy, jimž se v Jurassic World Evolution budete muset po zakoupení věnovat jen minimálně.

Apatosaurus – býložravý velikán

Apatosaurus patřil mezi býložravé sauropodní dinosaury, kteří žili v Severní Americe v období pozdní jury. Krátce po objevení si ho archeologové často pletli s legendárním brontosaurem. Největší kousky zastupující tento rod dosahovaly délky přes třicet metrů a vážily více než čtyřicet tun. Mladší jedinci se byli schopni v prvních letech svého života pohybovat krátce dokonce i po dvou. Dominovat měl světu před 150 miliony let. V Jurassic World Evolution by se měli členové tohoto druhu řadit mezi méně problémové plazy.

Metriacanthosaurus – anglický lovec

O dinosaurech zastupujících druh Metriacanthosaurus toho není známo mnoho. Tento masožravec podle všeho obýval prakticky celé území dnešní Anglie. Jeho zástupci dosahovali váhy okolo jedné tuny a měřili asi osm metrů, takže to rozhodně nebyli žádní drobečci. Svými objeviteli byli překvapivě zařazeni mezi velké predátory. Divoké lovecké výpravy pořádali tito mohutní ještěři asi před 160 miliony let. Na dosavadních videích z Jurassic World Evolution jim prozatím nebylo dáno tolik prostoru jako jiným kouskům, takže je v akci zatím bohužel neuvidíte.

Pachycephalosaurus – tvrdá palice z éry svrchní křídy

Pachycephalosaurus známý též pod přezdívkou "tlustohlavý ještěr" byl dvounohý býložravec, jenž obýval západní část Severní Ameriky. Dospělí zástupci tohoto vymřelého druhu dosahovali dle některých teorií délky pěti metrů a vážili něco okolo dvou tun. S určitostí to však říct nelze, protože doposud archeologové našli jen jeho helmovité lebky, zbytek těla bohužel objeven nebyl. Po amerických pláních se tento dinosaurus pohyboval před 70–66 miliony let. V aktuálních záběrech z Jurassic World Evolution ho máme možnost vidět v akci při boji o dominantní postavení.



Velociraptor – malý zabiják

• Novinka: 29. 3. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Velociraptor byl nepříliš velký masožravý dinosaurus, který byl stejně impozantní jako statný lovecký pes. Délka zástupců tohoto po mase bažícího druhu nepřesahovala dva metry, stejně tak jejich váha nebyla větší než dvacet kilo. Charakteristický pro ně byl srpovitý dráp na noze. Po většinu času se věnovali lovu menších živočichů a kradení vajec. Na výpravy za kořistí se vydávali před 75-71 miliony let. Podle některých spekulací je v Jurassic World Evolution využit jeho příbuzný deinonychus, který svou hmotností a velikostí více odpovídá hernímu ztvárnění a vlastnostem, jimiž by měl disponovat.

Edmontosaurus – migrující velikán

Edmontosaurus je jedním z nejmladších neptačích dinosaurů. Podle všech informací je stejně starý jako legendární tyrannosaurus nebo triceratops. Dospělec měřil téměř dvanáct metrů a vážil asi sedm tun, což z něj dělalo největšího zástupce čeledi hadrosauridae. Po většinu svého života se pohybovali po čtyřech a živili se rostlinnou stravou. Našemu světu tito migraci holdující plazi vládli před 73-66 miliony let. V Jurassic World Evolution jsou prezentováni jako středně zajímavý typ živočicha.

Parasaurolophus – zpěvák z éry dinosaurů

Parasaurolophuse lze považovat za jednoho z větších býložravých dinosaurů. Zástupci tohoto druhu v dospělosti dorůstali délky jedenácti metrů. Vahou se příliš nelišili od ostatních středně velkých plazů, většina z nich měla něco okolo tří až čtyř tun. Pohybovali se většinou po všech čtyřech. Primární charakteristikou tohoto rodu byl dutý kostěný hřeben umístěný na hlavě, který byl napojen na dýchací cesty. S dravci se jeho zástupci museli poměřovat před 76-74 miliony let. Hlavním trumfem tohoto kousku bude v Jurassic World Evolution zřejmě jeho zvukový projev.

Gallimimus – všežravec s nenechavými pařáty

Gallimimus byl dvounohý všežravec, který dosahoval délky něco okolo pěti až osmi metrů a vážil asi čtyři sta kilo. Vybaven byl dlouhým bezzubým zobákem, štíhlým krkem, dlouhýma nohama a párem pařátů, jež využíval k lovu menších forem života. V okamžicích, kdy byl vystaven nebezpečí, dokázal utíkat rychlostí až 56 km/h. Závod jste si s ním mohli dát před 75–70 miliony let. Podobně jako chasmosaura ho lze v záběrech z Jurassic World Evolution spatřit ve skupince jemu podobných.

Chasmosaurus – rohy disponující krasavec

Středně velký chasmosaurus patřil ke stejné čeledi jako triceratops. Stejně jak jeho známý příbuzný disponoval lebkou osázenou třemi rohy. V ostatních ohledech se s ním však nemohl měřit, protože byl menší a lehčí než jeho slavný bratranec. Mimoto svou dutou obličejovou část těla nevyužíval k obraně, nýbrž jen k zastrašování. Po Zemi se pohyboval před 76,5-75,5 miliony let. V Jurassic World Evolution ho máme možnost vidět v krásně fungujícím stádu.

Brachiosaurus – titán s pidimozkem

Tento gigantický čtyřnohý býložravec je často pokládán za jednoho z největších známých dinosaurů. Dospělci byli vysocí něco přes třináct metrů a dosahovali délky dvaceti šesti metrů. Váha jejich těla přesahovala padesát osm tun. Všichni brachiosauři disponovali miniaturním mozkem. V určité části svého života se nemuseli obávat predátorů. Ti se totiž zaměřovali jen na mláďata a staré jedince. Afrikou tito titáni pochodovali před 154–150 miliony let. Zřejmě to bude největší kousek, na který v Jurassic World Evolution narazíme.

Stegosaurus – pláty osazený obřík

Mohutný býložravý stegosaurus je považován za největšího zástupce své čeledi. Dospělý jedinec byl dlouhý něco přes devět metrů a vážil asi pět tun. Na svých zádech měl termoregulační pláty. K obraně používal ocas, jenž byl vybaven čtyřmi devadesáticentimetrovými trny, které, podobně jako ankylosaurus svou ocasní palici, využíval především k tomu, aby si od svého čtyřnohého těla udržel agresivní predátory. Pokud byste cestovali zpátky v čase, narazili byste na něj před 155–150 miliony let. V krátké instruktáži z Jurassic World Evolution se tento plaz prezentuje jako nekonfliktní typ.

Ankylosaurus – gigant s údernou koulí

Ankylosaurus zastupuje ptákopánvé býložravé dinosaury, kteří během rané a pozdní křídy tvořili jeden z nejpočetnějších druhů. Velikost tohoto gigantického plaza nám není přesně známa, dle některé odhadů dosahoval délky devíti metrů a vážil něco okolo osmi tun. Vybaven byl kostěným brněním a palicí na ocase, se kterou se v případě ohrožení velmi obratně oháněl. Po naší planetě se tento čtyřnohý obr proháněl před 68–66 miliony let. Stejně jako triceratops vypadá na ukázkách z Jurassic World Evolution mírumilovně.

Ceratosaurus – nepříliš známý lovec

Ceratosaurus byl dvounohý masožravec, který na délku měřil asi šest metrů a vážil něco okolo tuny. Zástupci tohoto druhu disponovali rohem a měli podél páteře kostěné výrůstky. Většinou lovili ve skupinách. Kořistí jim byli ve velkém množství případů mladí sauropodi, dryosauři, stegosauři nebo menší dinosauři, kteří nebyli schopni bránit se jejich útoku. Zemi tento druh obýval asi před 150 milióny let v období svrchní jury. Ve videu z Jurassic World Evolution jej máme možnost vidět v akci při střetu s ankylosaurem.

Triceratops – třírohá legenda

Prvním živočišným rodem, který vývojáři z Frontier Developments představili, byl všem známý býložravý triceratops. Tento typ dinosaura zažíval svou zlatou éru na konci křídy. Jeho zástupci většinou měřili něco okolo devíti metrů a na obličejové části těla měli tři rohy, které využívali především v soubojích s ostatními členy svého společenství nebo při obraně proti predátorům. Celý druh vymřel asi před 66 miliony let. Na dostupných záběrech z Jurassic World Evolution je prezentován jako jeden z klidnějších kousků.

Koho v Jurassic World Evolution ještě najdete a kdy hra vlastně vyjde?

Aktuální paleta dinosaurů ukazuje prozatím prezentované spektrum. Časem se jistě dočkáme řady dalších kousků, o které tento speciál rozšíříme. Minimálně na tom, co nám zatím bylo ukázáno, je jasné, že finální škála bude obsahovat různě staré druhy, které by se reálně neměly šanci střetnout.

Důležitou informací je samozřejmě datum vydání – to bylo stanoveno na 12. června 2018 a zahrát by si měli majitelé PC, Xbox One a PS4. V souvislosti s Jurassic World Evolution se objevila ještě jedna velmi zajímavá zpráva. Do světa Jurského Parku se vrací herec Jeff Goldblum coby doktor Ian Malcolm. Mrkněte na upoutávku:

Jurassic World Evolution – Novinky

  1. (28. 11. 2019) Jurassic World Evolution: Return To Jurassic Park nás vezme na úplný začátek
  2. (7. 6. 2019) Claire’s Sanctuary rozsahem ani kvalitou nepřekvapí
  3. (8. 1. 2019) Za trojici dinosaurů nabízených v Cretaceous Dinosaur Pack zaplatíte stejnou částku jako za indie hru
  4. (12. 11. 2018) Secrets of Dr. Wu přidá do hry genetické hybridy
  5. (4. 6. 2018) Jurrasic World Evolution hráčům nabídne nejlépe zpracované dinosaury v herní historii
  6. (30. 5. 2018) Jurassic World Evolution vám umožní poslat k zemi tyranosaura
  7. (15. 5. 2018) Tvůrci Jurassic World Evolution se výrazně neodklánějí od filmové předlohy
  8. (1. 4. 2018) Jurassic World Evolution nabídne propracovaný výzkum a klasické budování
  9. (10. 10. 2017) Nový trailer pro Jurassic World Evolution představuje hlavní dinosauří hvězdy
  10. HW nároky pro Jurassic World Evolution PC

Jurassic World Evolution: Return To Jurassic Park nás vezme na úplný začátek

• Novinka: 28. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

V den vydání Jurassic World Evolution rozhodně nebyl plnohodnotnou hrou, minimálně tedy po stránce obsahu to byl kus, na kterém bylo očividné, že byl svými autory řádně ořezán. DLC na sebe kvůli jejich negativnímu kroku nenechala dlouho čekat, většina z nich však nebyla obsahově moc zajímavá. Jednalo se totiž primárně o balíčky s novými dinosaury za nekřesťanské peníze, jež vám v jiných hrách otevřely celou armádu monster, či rozsáhlou příběhovou misi, na níž bylo rozhodně víc práce než na vytvoření modelu jednoho, nebo dvou obyvatel Jury. Za moc tu popravdě nestála ani dějová rozšíření, která opět ukázala, že ne každý tvůrce je schopen ovládnout mamon ve svém nitru. Frontier Developments se však podle všeho ze svých chyb poučili.

Jurassic World Evolution; screenshot: raptor
Bez raptorů by to v Jurassic World Evolution: Return To Jurassic Park nešlo.

Jejich Jurassic World Evolution: Return To Jurassic Park má být totiž velkým datadiskem, po kterém fanoušci této obstojné strategie už nějaký ten pátek hlasitě volají. Nabídnuta nám v něm má být kampaň, která nebude zacílena na nic jiného, než na události, jež následovaly po filmu Jurský Park, jehož děj si dodnes živě pamatuje snad každý správný milovník dinosaurů. Celkem nám má nové DLC nabídnout sedm scénářů, v nichž bude nutné řešit různé problémy, s nimiž se museli potýkat ti, kteří měli za úkol vrátit park do provozuschopného stavu. Samotné zábavní centrum tu má být o mnoho méně komerční než gigant, který nám byl představen v Jurském Světě, což jistě udělá radost milovníkům starých pořádků, jimž je primární zaměření na zisky vyloženě odporné.

Jak již však bylo řečeno v minulém odstavci, než se budeme moci pustit do pořádného budování, bude nejprve nutné vypořádat se se smetím, jež tu zůstalo po aktérech v Jurském Parku. První mise Jurassic World Evolution: Return To Jurassic Park bude kupříkladu zaměřena na opravy, a následné vystavění stanice pro hraničáře, jejichž následným úkolem nebude nic menšího než pochytání raptorů, kteří si pochutnali na jejich předchozím šéfovi. Jakmile se vám je podaří pochytat, je celá akce u konce. Další scénáře mají být naštěstí o něco delší než startovní akce, o kolik však, není jisté. Počítat ovšem můžeme s novými dinosaury, vizuálními úpravami již přidaných a řadou dalších aspektů, které mají značně vylepšit hratelnost kompletu.

Jurassic World Evolution; screenshot: voliéra
Mezi novými strukturami naleznete po nainstalování DLC Jurassic World Evolution: Return To Jurassic Park také voliéru pro vzduchem se pohybující ještěry.

I když se mi Jurassic World Evolution: Return To Jurassic Park v mnohém zamlouvá, moc nadšený z něj popravdě nejsem, protože jsem prostě očekával, že po takové době čekání dostanu impozantní DLC s řadou dinosaurů a bezpočtem inovativních herních mechanik. Možná mě nakonec ale příjemně překvapí, přeci jen nelze soudit před vydání. Pokud vás Jurassic World Evolution: Return To Jurassic Park zaujalo, zahrát si jej budete moci za dvacet euro už desátého prosince, kdy má dorazit na PC, Xbox One a PS4.

• Zdroje: Game Informer



Claire’s Sanctuary rozsahem ani kvalitou nepřekvapí

• Novinka: 7. 6. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Ti z vás, kteří měli možnost vidět snímek Jurassic World: Fallen Kingdom, si jistě pamatují, že se v tomto filmu z bývalé šéfky parku Claire stala bojovnice za práva dinosaurů, schopná pro jejich záchranu udělat prakticky cokoliv. Jí ani jejím přátelům se samozřejmě její aktivita nakonec nevyplatila, prakticky díky ní málem padli za oběť zuřícímu vulkánu. Děj Claire’s Sanctuary startuje krátce po výbuchu spícího obra, z něhož se valí láva takovou rychlostí, že obří ještěři nestíhají utíkat. Claire se jim proto jakožto správná ochránkyně přírody vydává na pomoc, nebo lépe řečeno chce po vás, abyste jí pomohli dostat co největší počet monster na nedaleký ostrůvek, jenž jim nabídne ideální podmínky k životu.

Jurassic World Evolution – Claire’s Sanctuary (trailer)

Expanze Claire’s Sanctuary přinese do hry scénář zacílený na záchranu dinosaurů, kterým hrozí záhuba.

Největším nepřítele má být v expanzi Claire’s Sanctuary čas. Sopka bude mít zpočátku totiž jen určitý dosah, který bude časem navyšován. Čím větší rádius se podaří zuřícímu vulkánu zabrat, tím širší spektrum dinosaurů zasáhne a následně vyhubí, což samozřejmě nikdo nechce, a tak je nutné co nejrychleji většinu z nich dostat do jejich nového domova. Nesnadný to úkol, Claire však má jasno a vám nezbývá nic jiného než se dát do evakuace celého Isla Nublar. Nové DLC nemá podle vývojářů obsahovat jen novou kampaň, ale také řadu dosud nepředstavených budov a tři čerstvé živočišné druhy, které do hry zřejmě zadarmo přidat nešlo.

Vedle placeného rozšíření bude Jurassic World Evolution tradičně rozšířen bezplatným updatem, s jehož pomocí se budete moci pustit do úpravy některých stávajících prvků. Celkově toho však do hry moc nepřinese, což je trošku škoda, popravdě jsem totiž čekal, že se vývojáři do expandování svého díla pustí podobně jako tvůrci Total War: Warhammer 2, kde zpoplatněný obsah vždy vychází s podobně kvalitním nezpoplatněným rozšířením. Claire’s Sanctuary vyjde 15. června a zakoupit jej půjde za 15 euro.

• Zdroje: YouTube (Jurassic World Evolution)



Za trojici dinosaurů nabízených v Cretaceous Dinosaur Pack zaplatíte stejnou částku, jako za indie hru

• Novinka: 8. 1. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

U DLC Secrets of Dr. Wu si většina hráčů nemohla na nedostatek novinek stěžovat. I když to nebyla jedna z největších expanzí, rozhodně se nejednalo o prcka, který by si nedokázal obhájit svou cenu. Cretaceous Dinosaur Pack je na tom o něco hůře. Do Jurassic World Evolution přidává totiž jen trojlístek dinosaurů, v němž nalezneme jednoho rozložitého dravce a dva býložravce, kteří se mohou stát při špatném propojení klecí kořistí nového predátora.

Jurassic World Evolution – Cretaceous Dinosaur Pack (trailer)

Tři nové druhy přidané v rámci Cretaceous Dinosaur Pack si svou cenu dokáží obhájit jen v očích skalních fanoušků.

Hlavním tahounem celého balíčku je zaručeně Carcharodontosaurus, jehož gigantické čelisti přilákají do vašeho parku nejednoho fanouška napětí. Středním lákadlem se stane monumentální Dreadnoughtus obírající díky své velikosti koruny stromů. Nejméně výrazným kouskem bude zřejmě ve stádech žijící Iguanodon, který se po většinu času bude někde krmit. Celkově mi přijde Cretaceous Dinosaur Pack hodně chudý, koupit by si ho dle mého měli jen opravdu zapálení fandové Jurassic World Evolution.

Vzhledem k tomu, jaký obsah Cretaceous Dinosaur Pack nabízí, si nelze nepoložit otázku, proč nebyl hráčům dán v rámci vydání Secrets of Dr. Wu zdarma. Vývojáři by touto cestou jistě nabrali plusové bodíky, s jejichž pomocí by si napravili pošramocenou reputaci, která utrpěla především tím, že vydali svou hru v dosti diskutabilním stavu. Kritizována byla primárně za nedostatek živočišných druhů a vysokou repetitivnost, díky čemuž pokročilejší hráče velmi rychle omrzela. Na komunitu v současnosti bohužel myslí málokdo, což krásně prezentuje situace okolo Jurassic World Evolution, u něhož na bezplatný balíček jen tak nenarazíte.

Jurassic World Evolution; screenshot: nový dinosaurus Jurassic World Evolution; screenshot: Carcharodontosaurus

Obrázek 1: Iguanodon se jakožto býložravec řadí mezi méně zajímavé druhy, takže je k němu třeba v Jurassic World Evolution umístit i atraktivnější kousky. Obrázek 2: Carcharodontosaurus je velmi nebezpečný predátor, kterému se návštěvníci Jurassic World Evolution zaručeně do cesty dostat nechtějí.



Secrets of Dr. Wu přidá do hry genetické hybridy

• Novinka: 12. 11. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

V první velké expanzi Jurassic World Evolution: Secrets of Dr. Wu vám bude dána kontrola nad tajnými laboratořemi na ostrovech Isla Muerta a Isla Tacañoů, kde dobromyslný Dr. Henry Wu vytváří novou generaci genetických mutantů. Vašim úkolem v čerstvě přidaných misích bude především řešením problémů, jež Henryho výtvory po stvoření natropí. Těšit se podle všeho můžeme na mírné genetické úpravy stávajících druhů, tři hybridy (Stegoceratops, Ankylodocus, Spinoraptor) a dva geneticky čisté dinosaury (Olorotitan, Troodon), kteří v minulosti pochodovali po naší planetě.

Jurassic World Evolution – Secrets of Dr. Wu (trailer)

Nové genetické druhy rozšíří v rámci přidání Secretsof Dr. Wu stávající paletu obřích plazů.

Popravdě jsem čekal, že první velký datadisk do Jurassic World Evolution bude zcela zdarma, protože základní hra nebyla v rámci obsahu něčím obsáhlým. Nakonec si za ní budeme muset zaplatit celkem patnáct euro, což není málo. Mimoto celek neobohatí nějak zvlášť zásadně. Namísto rozsáhlého genetického inženýrství, se kterým by počítal snad každý fanoušek tycoon projektů s dinosaury tu minimálně dle aktuálně prezentovaných informací dostanete opět jen přednastavené hybridy, jež rozšíří spektrum geneticky naprogramovaných obrů. Upřímně doufám, že se časem dočkáme updatu, jenž nám umožní zcela převzít kontrolu a hrát si s geny dle našich představ.

Jurassic World Evolution: Secrets of Dr. Wu naštěstí nevychází 20. listopadu 2018 samostatně. Kromě něj vývojáři do hry bezplatně přidávají denní cyklus ovlivňující chování dinosaurů. Někteří budou skotačit přes den, jiní budou naopak aktivnější v noci. Stejně tak se lze těšit na nové úkolové mise, nebo systém hierarchie ve skupinách větších počtů dinosaurů. Přidání bezplatného obsahu vypuštění cenově přepálené aktualizace dosti zachraňuje. Kdyby však hráči dostali obě obsahová rozšíření zdarma, celku by to jen prospělo.



Jurrasic World Evolution hráčům nabídne nejlépe zpracované dinosaury v herní historii

• Novinka: 4. 6. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

V Jurrasic World Evolution si budete hrát na boha. V genetických laboratořích vystavěných na ostrově budete vyrábět nové typy dinosaurů za pomoci fosilií a DNA různých typů zvířat, jež ovlivní základní statistiky vámi vytvořeného tvora. S genetickým základem, do něhož zakomponujete žabí genom, bude kupříkladu váš triceratops schopen přežívat o něco déle než za předpokladu, že tuto složku nahradíte materiálem z jiného živočišného druhu. Nabídnuta vám tu bude pestrá škála různých kombinačních alternativ umožňující stvořit unikátního tvora, kterého si bude chtít prohlédnout každý návštěvník parku.

Detailněji se vývojáři z Frontier Developments v tomto vývojářském deníčku zaměřili také na potřeby jednotlivých druhů. O tom, že každý dinosaurus bude v Jurrasic World Evolution potřebovat stabilní přísun jídla a vody, jsme vás informovali už v předchozím updatu. Pokud však budete chtít, aby byl obří ještěr skutečně spokojen, nesmíte zapomenout na jeho tužby. Někteří giganti si potrpí na soukromí a velký výběh, jiní naopak vyžadují menší prostor se spoustou zástupců svého druhu, bez nichž se necítí moc dobře.

Když nebudete plnit jejich přání dostatečně efektivně, začnou dělat problémy. V nejhorším případě se jim podaří prolomit bezpečnostní plot, čímž se jim prakticky otevře cesta k návštěvníkům, pro něž je nebezpečný i ten nejmenší typ dinosaura. V momentu, kdy zaznamenáte uprchlého obříka, se s ním musíte vypořádat dřív, než ublíží některému z hostů. Osobně jsem z prozatím prezentovaných novinek nadšen. Pokud se něco vyloženě nezvrhne, bude Jurrasic World Evolution rozhodně kandidátem na strategii roku.

Jurassic World Evolution; screenshot, skupina býložravců

Některé společenské živočišné druhy nejsou schopné existovat bez přítomnosti dalších zástupců svého rodu.



Jurassic World Evolution vám umožní poslat k zemi tyranosaura

• Novinka: 30. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Hned na začátku vývojářského deníčku nám tvůrci Jurassic World Evolution prezentují, jak bude vypadat váš park v počátečních fázích hry. Dle jejich slov budete mít k dispozici jen pár základních budov a elementární typy dinosaurů. V případě, že se budete chtít posunout, nezbude vám nic jiného než začít nabírat kontrakty, jež vám zpřístupní nové živočišné druhy, bezpečnostní struktury a lépe vybavené stánky. Nabídnuty vám budou celkem tři typy zakázek. Zaměřit se lze na bezpečnost, výzkum a zábavu.

Přestože je Jurassic World Evolution především simulátor správy parku, budete v něm moci vydat se do akce. Ano, čtete správně. Hra vám umožní starat se o vaše mazlíčky přímo, takže je budete krmit a pečovat o jejich zdravotní stav. Stejně můžete nasednout do auta či helikoptéry, v nichž vám bude dána do rukou uspávací puška, se kterou problémové kusy pošlete k zemi dřív, než stihnou sežrat některého z návštěvníků.

Každý ostrov před vás v Jurassic World Evolution postaví jiné výzvy

Starost o dinosaury vám dá často pořádně zabrat, věnovat se však musíte také funkci ředitele, jehož hlavní prioritou je profit. Aby váš park mohl v Jurassic World Evolution fungovat naplno, budete často nuceni prodávat fosilie, genetické materiály či stavět až neúměrné množství zábavních budov. Pečovat bude též nutné o návštěvníky, jejichž spokojenost značně ovlivní to, zda budete prosperovat či nikoliv. 

Jurassic World Evolution; wallpaper: tyranosaurus

Některé situace po vás v Jurassic World Evolution budou vyžadovat, abyste si sundali sako a vrhli se do akce.

Pochopení základních herních prvků by nemělo být dle slov hochů z Frontier Developments vůbec náročné. Každý z ostrovů by vám však měl nabídnout trošku odlišně laděnou výzvu, takže taktika, s níž si vystačíte ve startovní lokaci, už na následujících mapách nebude fungovat tak dobře, nebo ji nebude možné použít vůbec. Těšit se máme též na různé náhodné události, ovlivňující chod vašeho zábavního centra. O jaké katastrofy se bude jednat, vývojáři Jurassic World Evolution prozatím moc nenastínili. Snad se o nich dozvíme více v následujících dnech.



Tvůrci Jurassic World Evolution se výrazně neodklánějí od filmové předlohy

• Novinka: 15. 5. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Častým problémem současných budovatelských strategií bývá příběh, jemuž tvůrci nevěnují dostatek péče. Vývojáři z Frontier Developments se minimálně dle svých slov v tomto ohledu chtějí od většiny lišit. Hráčům by totiž skrze své dílo rádi nabídli dobrodružství plné klíčových momentů z filmů a kultovních hrdinů, mezi nimiž je možné najít třeba Claire Dearingovou či doktora Henryho Wu.

Stejně tak se dle informací z vývojářského deníčku Jurassic World Evolution mohou hráči těšit na rozsáhlé spektrum podnikatelských aktivit, které tvůrci do jisté míry převzali z jejich budovatelské strategie Planet Coaster.  S vysokou pravděpodobností se tím pádem dočkáme slušné škály budov s občerstvením a suvenýry, jež budou částečně platit provoz celého zábavního zařízení.

Přestože pro vás budou finance při hraní Jurassic World Evolution hodně důležité, nebudete se starat jen o jejich stabilní přísun. Zásadní bude také spokojenost vámi vytvořených příšer, které budete léčit, krmit a držet mimo dosah návštěvníků, jimž by se jistě přímý kontakt s gigantickými ještěry moc nelíbil.

Jurassic World Evolution, gameplay, informační centrum Jurassic World Evolution, gameplay, skupina býložravců Jurassic World Evolution, gameplay, Parasaurolophus

Obrázek 1: Informační centrum bude v Jurassic World Evolution s vysokou pravděpodobností představovat startovní bod, ze kterého budete řídit váš park. Obrázek 2: Zástupci býložravých druhů budou snadno kontrolovatelní, lidi však budou zajímat méně než masožravci. Obrázek 3: Určité typy dinosaurů je nutné držet v samostatných výbězích.



Jurassic World Evolution nabídne propracovaný výzkum a klasické budování

• Novinka: 1. 4. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Před pár dny představené video zaměřené na budování zábavního parku v Jurassic World Evolution prezentuje celek jen v těch nejlepších barvách. Vidět v něm můžeme chov dinosaurů, jejich lov, výzkum nových druhů, hledání fosilií a samozřejmě výstavbu podpůrných budov a ohrad, ve kterých budete vámi vytvořené obry chovat.

První rozsáhlejší ukázka z hraní Jurassic World Evolution dává zřetelně najevo, že se vývojáři z Frontier Developments výrazně neodkloní od svých strategických kořenů. Jejich novinka vypadá na první pohled hodně atraktivně, prakticky to bude klasicky laděný projekt, který s trochou štěstí překročí stín jejich nedávno vydané tycoon hry Planet Coaster, milované jak komunitou, tak i kritiky.

Dle dostupných informací by měla Jurassic World Evolution před nenechavci chránit známá ochrana Denuvo, jíž je možné nalézt ve většině současných AAA her. Pro ty, kteří si Jurassic World Evolution objednají již nyní v deluxe edici, mají hoši z Frontier Developments speciální kosmetické úpravy pro vrtulník a jeep. Mimoto dostanou ještě pět dosud nepředstavených dinosaurů, o něž budou ostatní hráči prozatím ochuzeni. Jurassic World Evolution vychází na PC, Xbox One a PS4 12. června 2018.



Nový trailer pro Jurassic World Evolution představuje hlavní dinosauří hvězdy

• Novinka: 10. 10. 2017 • Autor: Dominik Fait

Trojice vývojářů se na pódiu rozpovídala o detailech gameplaye Jurassic World Evolution, přičemž za nimi na velkoplošné obrazovce běžely poměrně slušně se tvářící screenshoty prehistorických ještěrů. Říkáme slušně, protože ve skutečnosti by jejich grafické zpracování (zejména textury) v přímé konkurenci se současnými hrami neobstálo, nicméně se můžeme s určitou dávkou jistoty domnívat, že takto ony potvory a jejich výběhy vypadají při maximálním přiblížením – a jelikož budete většinu hry na své svěřence koukat z ptačí perspektivy, nemělo by to celkový vizuální dojem kazit (doufejme).

Hvězdami traileru byli samozřejmě právě oni a hlavní role se ujal neblaze proslulý ničitel dinosauřích ohrad a požírač nebohých návštěvníků Tyrannosaurus Rex. Obstojnou stafáž mu pak dělali například Triceratops, Brontosaurus či Velociraptor. Fanoušci stříbrného plátna jistě zaznamenají jejich výraznou podobnost s filmovou předlohou. Frontier totiž spolupracuje se společností Universal, která vývojářům jednotlivé modely poskytla.

Víme, že k dispozici budou mít hráči 5 ostrovů souostroví Muertes, přičemž každý nabídne jiné podmínky a výzvy. Znamená to tedy spoustu příležitostí pro experimentování, každý jurský park můžete (ba musíte) pojmout jinak. K úspěchu vedou totiž tři cesty (zábava, zabezpečení a věda) a pro vybudování toho nejlepšího parku je bude pravděpodobně zapotřebí kombinovat.

Jurassic World Evolution; Dinosauri, in-game, brontosaurus Jurassic World Evolutionů; zarizeni, facility

Obrázek 1: Stádabudou pobíhat po pláních neustále. Obrázek 2: Administrativní budova bude základ pro vaši správu.

Vydáte-li se cestou zábavy (entertainment), bude vaše výsledné dílo zřejmě plné zajímavých atrakcí a jiných lákadel pro návštěvníky. U zabezpečení (security) se jedná především o bezpečnost parku – tu budou narušovat i katastrofy typu tropické bouře či útoků uniklých dinosaurů. Během vědecké cesty (science) budete přerostlé ještěrky naopak studovat... a hrabat se v jejich genomu, případně ho pozměňovat. Všechny tři přitom reprezentují týmy expertů, kteří soutěží o vaši pozornost (čti vaše peníze a další prostředky) a snaží se vás posouvat k vlastní ideální představě o tom, jak by měl váš jurský park vypadat. Najít tu správnou balanc v podmínkách daného ostrova nebude proto vždy snadné…

Jurassic Park Evolution vyjde spolu s novým filmem Jurassic World: Fallen Kingdom někdy v létě 2018 na PC, PS4 a Xbox One.

HW nároky pro Jurassic World Evolution PC



Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i5-2300 / AMD FX-4300 Intel Core i7-4770 / AMD FX-8350
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7850 Nvidia GeForce GTX 980 / Radeon R9 380
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 12 GB
Pevný disk 8 GB 8 GB

S jakým herním PC na Jurassic World Evolution?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660 Lite

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660 Lite

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Jurassic World Evolution Preview

Kdo se Jurassic World Evolution ujme?

• Novinka: 23. 8. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Přestože se Microsoft zhostil role herolda, nebude se sám na tvorbě Jurassic World Evolution podílet, a pokud náhodou ano, bude jeho vliv na celkový směr, kterým se bude vývoj ubírat, jen minimální. Otěže v rukou totiž pevně svírají vývojáři z britského studia Frontier Developments, jež v minulosti stálo za Elite Dangerous, Zoo Tycoon, Roller coaster Tycoon 3 či nejvýraznějším zástupcem budovatelských strategií současnosti Planet Coasterem, který před pár měsíci uspěl jak v očích náročných kritiků, tak i u komunity čekající na obstojného nástupce prvních tří dílů hravé série Roller coaster Tycoon.

Předchozí tvorba zkušených členů týmu Frontier Developments jasně naznačuje, že by se z Jurassic World Evolution mohla při troše štěstí stát hodně slušná stavitelská hra. Snad se jim bude po celou dobu tvůrčího procesu dařit stejně jako při vývoji Elite Dangerous či Planet Coaster, jenž po vypuštění netrpěl prakticky žádnými výraznějšími problémy.

Jurassic World Evolution; Gameplay: grafika ostrovu Isla Nublar a Muertes

Kde se bude Jurassic World Evolution odehrávat?

Podle prozatím dostupných informací by se měl Jurassic World Evolution odehrávat v lokacích známých z filmů. Na naší budovatelské cestě bychom měli zavítat na souostroví Muertes a na legendární ostrov Isla Nublar, který nám poskytne ideální podmínky pro vystavění velkolepého zábavního parku plného různorodých atrakcí a kolosálních ještěrů pohybujících se po rozsáhlých výbězích.

Kromě samotných lokalit by měl Jurassic World Evolution nabídnout hráčům také mechanizmus, v jehož rámci dostanou příležitost pořádně si pohrát s dinosauří DNA a vytvořit zcela nové živočišné druhy, které snadno porazí své neupravené soky. Osobně doufám, že se vývojářům z Frontier Developments podaří tento aspekt zpracovat minimálně stejně dobře jako autorům Spore, jejichž dílo se právě díky tomuto prvku dodnes těší oblibě u kreativnějších jedinců.

Jurassic World Evolution; Wallpaper: vytvareni dinosaura, manipulace DNA

Kdy by měl Jurassic World Evolution vyjít?

Přesné datum vydání Jurassic World Evolution prozatím ještě nebylo s určitostí stanoveno. Teoreticky by k nám měla nová strategie od tvůrců Planet Coaster dorazit na všech primárních platformách (PC, PS4, Xbox One) v průběhu příštího roku zároveň s novým filmem Jurassic World: Fallen Kingdom, který by měl být promítán v červnu 2018. Do té doby bude tento článek obohacen o řadu informací, jež vám pomohou nadcházející dílo Frontier Developments lépe poznat.

5,0
Jurassic World: Evolution - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: strategie
Zlevněno -5 %
749,- 789,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: MXO490
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon