Just Cause 4 (RECENZE) – střelba v rytmu telenovely

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Silné kalibry videoherního podzimu se vystřílely a v pásu nábojnic se krčí poslední, ale o to výbušnější patrona. Směsice střelného prachu vonícího benzínem a adrenalinem nese jméno Just Cause 4. Pokračování zběsilé akce, v níž se klade důraz na šílené nápady, destrukci všeho v dohledu a totální svobodu pro hráče, opět režírují tvůrci z Avalanche Studios. Rico Rodriguez se tentokráte vydal na ostrov Solis, kde na něj čeká další bezskrupulózní vládce myslící si, že jeho moc nemůže nic ohrozit. Inu, stačí vysloužilý agent beze strachu s dostatkem nábojů a vše se na hlavu otočí, jak jsme sami poznali během našeho pobytu v jihoamerickém ráji. Další řádky této recenze vám odhalí, jak jsme si tento výlet užívali.

Recenze (PS4 Pro) • Novinky •


• Žánr: Akční adventura, TPS • Multiplayer: Ne • Vývojář: Avalanche Studios • Vydavatel: Square Enix • Platformy a Datum vydání: PC, PS4Xbox One (4. prosince 2018) • Homepage: justcause.square-enix-games.com/en-us • Čeština: Ne


Just Cause 4 (PS4 Pro) – Recenze

 1. Příběh Just Cause 4 pouze do počtu
 2. Násilná kolektivizace
 3. Na ruce má hák, ale pirát to není
 4. Pěšáci v Just Cause 4 by nepřešli sami ani cestu
 5. Zemský ráj to na pohled?
 6. Ministr zdravotnictví varuje: Vypněte hru včas!
 7. Recenze Just Cause 4: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro Just Cause 4 PC

Příběh Just Cause 4 pouze do počtu

• Recenze: 8. 12. 2018 • Autor: Jakub Němec

Připusťme si, že také videoherní hrdinové občas touží po odpočinku. Kratos se po vyvraždění Olympu stáhl na sever, Nathan Drake pověsil vykrádání kobek na hřebík a Desmond Miles se raději obětoval za lidstvo, než aby se objevil v dalším pokračování Assassin’s Creed. Rico Rodriguez je na tom dost podobně, takže odejde z agentury, v jejímž jménu likvidoval diktátorské režimy, a chce si dát od vyhazování věcí do vzduchu pohov. Jenže co osud nechtěl, objeví se v Jižní Americe na ostrově Solis a zaplete se do bojů místního rebelského povstání proti zbohatlíkovi Oskaru Espinozovi, který vládne ostrovu díky žoldákům skupiny The Black Hand.

Just Cause 4; screenshot: cover

Just Cause 4

Místo toho, aby se Rico věnoval vyšetřování podivných událostí okolo smrti svého otce, se tedy snaží přispět svou zkušeností místnímu obyvatelstvu, jež si nechce nechat diktovat zákony od člověka provádějícího pokusy na počasí, které sužuje celý ostrov. Jestli vám to zní jako klišé, jste na správné stopě. Příběhová složka Just Cause 4 kopíruje jednoduché scénáře filmových béček, kde činy hrdinů pouze zdůvodňují probíhající akční pasáže. Už jen chybí, aby ve sporu stáli proti sobě členové jedné rodiny a máme telenovelu jak z praku. Ale nebojte se, velitelka námezdných vojáků Gabriela Morales je sestřenicí Miry, vůdkyně povstání.

V překladu to znamená, že pokud byste se chtěli vydat na Solis kvůli odhalování příběhové zápletky, nechte si zajít chuť a poohlédněte se po jiných titulech. Letošní nabídka povedených scénářů je opravdu pestrá, stačí se mrknout na nominace The Game Awards 2018. V případě, že jste podstoupili všechny Ricovy eskapády, zřejmě neodoláte a pustíte se s ním do dobrodružství počtvrté a já vám to určitě nebudu mít za zlé. Jen se připravte na to, že za každým poodhalením příběhu stojí perná práce na půl hodinky. Posun v ději je totiž vázán na obsazování jednotlivých území pod Espinozovým vlivem.

Just Cause 4; gameplay: Sheldon Just Cause 4; gameplay: objev

Obrázek 1: V Just Cause 4 se budou řešit i staré křivdy a rodinná historie, takže se potkáte také se známými, třeba s Thomasem Sheldonem. Obrázek 2: Průzkum soliských archeologických nalezišť se pojí s jednoduchými prostorovými hádankami, v nichž využijete Ricův hák. Odhalení místních dějin má pomoci svrhnout Espinozův režim.

Násilná kolektivizace

Plynulost zážitku je totiž podmíněna neustálou likvidací infrastruktury vládnoucího režimu a jeho předáváním anarchistickým živlům. Mira a její armáda chaosu se ženou z jednoho rohu mapy na druhý. Tady je třeba vyhodit do vzduchu elektrárnu vykořisťující lid, jinde odstranit ochranná vrata, aby sem mohla vtrhnout ozbrojená jednotka domorodců. Jednotlivé lokace mají sice různá vzezření, ale v podstatě se jedná o zaměnitelná bludiště, v nichž se budete akrobaticky přemisťovat a vytvářet dojem velmi žhavého pekla na zemi. Po splnění postupně se opakujících úkolů se vám milostivě otevře další kapitola hlavní kampaně a také výlet na další kousek ostrova.

Na papíře to sice smysl dává, útoky na nejzabezpečenější základny jsou podmíněny pomocí při odboji, ale v principu se to postupně stane ubíjející. Sice ne tak hrozně jako v případě Mafie III, ale pořád se do děje nezakousnete. Vše se točí kolem pokusů na počasí, kdy místní kápo ovládá písečnou bouři, bouřku i tornádo. Jednotlivé živly se nakonec nepřekvapivě stanou vaší devizou, ale než se k nim prokoušete skrz povinné úkoly, uteče v místních řekách spousta vody. Mimo ústřední příběhovou linku bodují velké sandboxy, k nimž Just Cause 4 určitě patří, velkou škálou vedlejších aktivit. Zde se dají shrnout do tří částí – průzkum archeologických nalezišť (docela povedené), záškodnické akce a kaskadérské kousky.

Just Cause 4 – Gabriela Morales (Gameplay)

Gabriela Morales se objevovala v promo materiálech Just Cause 4 na každém kroku. Tváří v tvář se s ní ovšem setkáte velmi sporadicky.

Na ruce má hák, ale pirát to není

Proč se s nepovinnými činnostmi vůbec pachtit? Protože díky nim otevíráte schopnosti Ricova pověstného mechanismu na zápěstí. S hákem se tak již nemusíte jen přitahovat a využívat jej jako rozletový prostředek, ale můžete všemožné předměty nechat vynést do vzduchu, připojit k nim trysku nebo je spojit k sobě. S různými vlastnostmi, jež lze libovolně nakombinovat, si budete připadat jako v laboratoři fyziky. Vše je povoleno, takže proč si neudělat vznášející se tryskový tank, který necháte zřítit z výšky na zásobník benzínu. Rozpoutat inferno uprostřed nepřátelské základny nebylo nikdy snazší.

Po rozptýlení pozornosti, resp. prvním pozdravu budoucím nebožtíkům, naběhnete do vřavy s plnou polní a rozesejete rozžhavené projektily všude kolem sebe. Široká škála nepřátel, o nichž jsem psal v jedné z našich novinek, se bude všemožně snažit zlikvidovat vaši maličkost, ale Rico má tuhý kořínek. Rána raketou z vrtulníku jej nerozhodí, stejně jako přesně mířený headshot sniperkou. V tomto ohledu jde Just Cause 4 na ruku hratelnosti, takže neočekávejte plížení se po okolí v realistickém zpracování válečného konfliktu. Na Solisu se máte vyřádit a to funguje báječně.

Just Cause 4; gameplay: Mayham Just Cause 4; gameplay: zřícenina Just Cause 4; gameplay: thunder

Obrázek 1: Rozpoutání ohnivých orgií nestojí v Just Cause 4 mnoho práce. Obrázek 2: Průzkum chrámů původního obyvatelstva sice nesahá žánrově zaměřeným titulům jako Tomb Raider ani po kotníky, ale jedná se o příjemné zpestření. Obrázek 3: V takové bouřce se pod strom rozhodně neschovávejte. Létání ovšem povoleno.

Široký arzenál zbraní má vždy ničivou sekundární funkci, která pomůže v nejožehavějších momentech, veškeré vybavení nabarvené načerveno má tendenci vybouchnout již při ostrém pohledu hlavního hrdiny a atletické dovednosti Ricovi závidí hvězdy herního a filmového nebe odjakživa. Proč jsem se tedy u Just Cause 4 nebavil tak, jak by si vývojáři z Avalanche Studios přáli? Protože jde hmatatelně cítit, jak moc se snaží být nad věcí a cool. A když se pak tváří v tvář střetnete s umělou inteligencí, je dílo menší tragédie dokonáno.

Pěšáci v Just Cause 4 by nepřešli sami ani cestu

Chápu, že v akčním bijáku či frenetické střílečce není třeba mít proti sobě taktické génie hodné protřelého válečného veterána, ale tupci předstupující před mířidla zbraní Rica Rodrigueze nechali mozek doma či podstoupili povinnou lobotomii. Tvůrci se vám sice snaží vnutit pocit, že se vojáci aktivně kryjí (třeba za sudem s naftou) a že se vás snaží obklíčit, ale k čemu to je dobré, když si hodí granát pod nohy, nechají se srazit projíždějícím autem nebo se rozhodnou postavit přímo před kulometné hnízdo. Jako blbečci se chovají všichni bez rozdílu šarže, kromě elitních Ghostů, kteří mají maskovací obleky (takže jsou hloupí, ale nevidíme je u toho).

Just Cause 4; gameplay: vesnice Just Cause 4; gameplay: město Just Cause 4; gameplay: most

Obrázek 1: Krátká návštěva poklidné vesnice se může proměnit v docela rušné odpoledne. Obrázek 2: Velkoměst jako Nueva Voz v Just Cause 4 moc nenajdete, spíše menší usedlosti, polorozbořené vesničky a slumy. Obrázek 3: Destrukce odjakživa patřila k jasně identifikovatelným znakům celé série Just Cause.

Vaše snaha je tak naprosto degradována, a když se rozhodnete proletět táborem a aktivovat všechny terminály, podaří se vám to bez vystřeleného náboje. Autoři k Just Cause 4 prostě přistoupili s tím, že kupující od Just Cause 4 očekává velkou střelnici, na níž může řádit jak čert se zlomeným rohem, v čemž mu hra plně vychází vstříc. Pokud hledáte náznak taktiky, budete zklamaní. Můj nejvíce frustrující zážitek proběhl v momentě, kdy byl nepřesně zadán úkol, já pobíhal po základně, kde jsem sestřelil už tisícího vojáka řvoucího „Where are you?!“ a říkal si, kolik těch kluků (a holek, gendrově pěkně vyváženo) v těch kasárnách bydlí a proč vybíhají po jednom.

Zemský ráj to na pohled?

Další problém, který mě opravdu zlobí, spočívá v klamavých záběrech v trailerech oproti plnohodnotnému titulu. Na jisté snížení nároků jsme si již zvykli, ale doskakování objektů při rychlejším pohybu (třeba letu, v němž strávíte hodně času), dokreslování stínování v reálném čase, rozmazávání obrazu v rychlém pohybu, zasekávání se o překážky, nepřesnosti při doskocích a mnohdy podivná synchronizace rtů s mluveným projevem během sekvencí mě opravdu namíchly. Musí se nechat, že v dostatečné vzdálenosti (popř. blízkosti) vypadá Just Cause 4 opravdu skvěle, především v rámci projevů počasí. Výsledný dojem ale spolehlivě zabijí chyby, na něž určitě narazíte.

Just Cause 4 – doručovací mise (Gameplay)

Příběhové mise Just Cause 4 jsou často nepoměrně kratší vůči dobývání základen.

O poznání lépe se povedlo celý titul ozvučit. Dabing splňuje náročné požadavky dnešní doby (pokud vám tedy nevadí angličtina s hispánským přízvukem), střelba a výbuchy podporují destrukční atmosféru a hudba především v klidných průletech nad ostrovem díky integrovanému wingsuitu vytváří paradoxně zenově klidnou atmosféru, než vás sestřelí vrtulník nebo vás na zem pošle větev stromu, jež nešla vidět. Možná se s údivem ptáte, jak jsem po docela kritickém textu dospěl k relativně vysokému hodnocení. Věc se má totiž tak: Just Cause 4 skvěle plní svůj účel, jen mu chybí jakákoliv kvalitativní nadstavba.

Ministr zdravotnictví varuje: Vypněte hru včas!

Když jsem sedl ke svému PS4 Pro, abych doplnil pár obrázků pro tuto recenzi, přistihl jsem se, že se docela dobře bavím. Střelba a akční pojetí mě uvolnilo a já se unášel bezbřehou destrukcí, nechal si posílat zásoby přes zásobovací letadlo a s potutelným úsměvem sestrojoval létající koráb na přepadení základny v horách. Ale po hodině Just Cause 4 došel dech a já jej bez výčitek vypnul. Proto bych titul doporučil na odpolední vyblbnutí po těžkém dni v práci nebo škole, kdy mozek dostane zasloužené volno a nic neřeší. V této rovině funguje čtvrtá Ricova výprava za spravedlností úžasně. Ale nehledejte příběh, odpouštějte grafické chyby na nádherném vizuálu a neřešte umělou inteligenci.

Just Cause 4; screenshot: tornádo

Pro čtvrtý díl ikonické tornádo se objevuje sporadicky, soustřeďuje se na příběhové mise.

Just Cause 4 tak přes velkolepou reklamní kampaň opět uspokojí pouze své skálopevné fanoušky, kteří titulu mnoho odpustí. Za odměnu se budou moci utápět v šílených přestřelkách, jež by se z fleku mohly objevit v osmdesátkových filmech s Arnoldem, zajezdí si ve všem s motorem v dosahu, pokochají se výletem do jihoamerického prostoru a ještě se proletí v tornádu. Pokud nebudete brát Rica Rodrigueze vážně, budete se náležitě bavit. Jen pozor na velká očekávání, protože ta pravděpodobně naplněna nebudou.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

Recenze Just Cause 4: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 73 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80 %
 Audiovizuální zpracování
75 %
 Znovuhratelnost
70 %
Just Cause 4; recenze

Klady

 • Adrenalinová akce bez nutnosti přemýšlet
 • Živoucí sen milovníka akčních béčkových filmů
 • Pestrá škála zbraní
 • Nové funkce Ricova háku
 • Akrobatické kousky
 • Efekty počasí
 • V klidných chvilkách a při výbuších dechberoucí grafika

Zápory

 • Slabší příběhová linka
 • Nutnost obsazovat území pro postup dějem
 • Po delším hraní nástup stereotypu
 • Tupá umělá inteligence
 • Nekonečné příchody posil na místo konfliktu
 • Grafické nedokonalosti bijící do očí
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro Just Cause 4 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky Ultra HW požadavky (4K)
Operační systém Windows 7 SP1 s Platform Update pro Windows 7 (jen 64-bit verze) Windows 10 64 bit Windows 10 64-bit (Fall Creators update)
Procesor Intel Core i5-2400 3.1 GHz nebo AMD FX-6300 3.5 GHz Intel Core i7-4770 3.4 GHz nebo AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz Intel Core i7-7700 (3.6 GHz nebo vyšší) nebo AMD Ryzen 5 1600X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 760 (2GB VRAM) nebo AMD R9 270 (2GB VRAM) NVIDIA GeForce GTX 1070 (6GB VRAM) nebo AMD Vega 56 (6GB VRAM) NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB 16 GB
Pevný disk 59 GB 59 GB Bude oznámeno

S jakým herním PC na Just Cause 4?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1070Ti

Doporučené požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox RTX2080

Pro náročné:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Just Cause 4 vychází 4. prosince 2018 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.


Just Cause 4 – Novinky

 1. (19. 11. 2018) Just Cause 4 ve stylu Riders of the Storm
 2. (16. 11. 2018) Just Cause 4 ve stylu Riders of the Storm
 3. (3. 11. 2018) V Just Cause 4 na nás vykouknou lamy
 4. (30. 10. 2018) V širokoúhlé podobě to Just Cause 4 neskutečně sluší
 5. (12. 10. 2018) Příběh bude doprovázet Rica na každém kroku
 6. (3. 10. 2018) Záporná role Just Cause 4 patří žoldačce
 7. (12. 9. 2018) Just Cause 4 láká k průzkumu ostrova
 8. (26. 8. 2018) Tvořivosti se v Just Cause 4 meze nekladou
 9. HW nároky pro Just Cause 4 PC

Garáže a hangáry Just Cause 4 praskají ve švech

• Novinka: 19. 11. 2018 • Autor: Jakub Němec

Exotické lokace, ohňostrojové výbuchy a adrenalinová akce neodmyslitelně patří ke všednímu dni Rica Rodrigueze. Sympatický hrdina hájící zájmy demokracie proti uzurpátorům s kulometem v ruce a raketometem na zádech se nebojí žádné výzvy, tedy kromě chůze po svých. Možná proto jeho výbava přetéká udělátky, jež pomáhají zkracovat vzdálenost mezi vojenskými cíli určenými k demolici. Přitahovací hák, akrobatický padák či wingsuit jsme si již představili v minulých novinkách, takže dnes se budeme konzervativněji držet tradičních dopravních prostředků. I když...

Just Cause 4 – Deep Dive (trailer)

Nejnovější trailer na Just Cause 4 potěší každého fanouška série. Mimo novinek se totiž objeví tradiční zásobovací boxy, vzdušná akrobacie a další šílená využití realistického fyzikálního modelu během destrukce nepřátelských základen.

Můžete se sice prohánět fádními vozidly venkovanů, závodními auty či sporťáky movitých obyvatel měst, ale to byste se dost drželi při zemi. Terénní čtyřkolky, hummery, monster trucky nebo demoliční stroje již nabízejí mnohem větší zábavu. Znalci však vědí, že ani to by nemohlo stačit – tvůrci proto nabízí i tanky nebo stíhací letouny, z nichž můžete pilota vyhodit a nahradit během letu (snad má padák). V rámci Just Cause 4 totiž můžete předvádět akrobatické kousky a ani se u toho nezapotíte. Ačkoliv během sprintu po rozjetém vlaku v doprovodu nepřátelských projektilů se už čelo hlavního hrdiny zřejmě trochu orosí.

Nášup nečekaných informací

Autoři z Avalanche Studios mají zřejmě exkluzivního materiálu na rozdávání, protože během traileru jen tak mezi řečí potvrdí ničivé sekundární vlastnosti zbraní a širokou upravitelnost veškeré Ricovy výbavy a ukáží záběry přímo z bojišť, kde se střetávají rebelové s žoldáky skupiny The Black Hand. Zároveň se poodhaluje způsob vyprávění příběhu nejen v rámci hlavních misí, ale také díky menším službičkám pro přátele, jež budou mít dopad na vývoj ostrova Solis. Zkrátka Just Cause 4 už nyní přetéká obsahem a osobně si myslím, že v podobném překvapivém duchu se ponesou i další oznámení, která se do 4. prosince jistě objeví.Just Cause 4 ve stylu Riders of the Storm

• Novinka: 16. 11. 2018 • Autor: Jakub Němec

Text písně skupiny The Doors, jejíž název jsem si půjčil do nadpisu, by možná odpovídal průběhu řádění na silnici v Just Cause 4, ale její tempo je v podstatě opakem svižné jízdy, jež nás v prostředí ostrova Solis čeká. Trailer s podtitulem Eye of the Storm se věnuje nespoutaným živlům, které bičují zemi trpící pod nadvládou militaristické organizace The Black Hand. Jízda před písečnou bouří evokující snímky Mumie či Šílený Max je pouhou rozcvičkou před zběsilostí tornáda, jež žoldáci na ostrově dokáží kontrolovat pomocí důmyslné technologie. Umím si živě představit, že se živel nakonec obrátí proti nim a jako zbraň jej pak třeba bude používat spíše Rico.

Just Cause 4 – Oko hurikánu (trailer)

Nejnovější ukázka Just Cause 4 zahřeje u srdce milovníky béčkové filmové akce plné kaskadérských kousků a výbuchů.

Mimo adrenalinem prýštící akční sekvence ovšem ukázka odhaluje část příběhového pozadí. Podle všeho Rico na ostrově rozhodně nechce rozjíždět další guerillovou válku, okolnosti jej však pravděpodobně přinutí, aby se rozhodl vykopat místní uzurpátory z malebného ostrova. Ale ruku na srdce, kdo by se zabýval příběhovou linkou, když může surfovat na autě v srdci tornáda a přitom se na něj řítí obrovské letadlo. Začínám být na Just Cause 4 opravdu zvědavý a soukromě jej pasuji na krále posledního měsíce v roce. Snad mě titul vydávaný 4. prosince nezklame a na PC, PS4 a Xbox One dostaneme výživný koktejl akce, fyzikálních hrátek a ještě více akce.V Just Cause 4 na nás vykouknou lamy

• Novinka: 3. 11. 2018 • Autor: Jakub Němec

Posedlost tvůrců vytvářet živoucí světy, které nás dokáží ohromovat na každém krku, se zřejmě stala mezi hráči vítaným trendem. Vždyť přírodu a lokace chválíme v recenzi jak na Kingdome Come: Deliverence, tak v nejaktuálnější pecce současnosti Red Dead Redemption 2. Chystaná akce v otevřeném světě Just Cause 4 se nastoleného režimu drží a v novém deníčku ze série Spotlight nám představuje, na jaká zvířata můžeme narazit při dobrodružství Rica Rodrigueze. Každý biom bude mít své specifické obyvatele. Tvůrci zatím nenaznačili, zda budou hráči nuceni k jejich lovu, ale dá se očekávat, že místní fauna výbuchovzdorná nebude.

Just Cause 4 SPOTLIGHT: Animals (trailer)

Video ze série Spotlight ukazuje zvěř Just Cause 4 v jeho přirozeném prostředí, díky čemuž máme k dispozici nové záběry lokalit.

Může tak dojít k paradoxním situacím, kdy raději chvíli počkáte s přepadem nepřítele, abyste dali šanci prchnout roztomilým lamám, alpakám či horským kozám. Pod nohy se vám mohou připlést také tapíři či kapybary. Horské oblasti budou patřit vysoké zvěři, zatímco nížiny a polnosti spíše užitkovému zvířectvu. Autoři z Avalanche Studios mysleli na dotváření atmosféry do té míry, že všude nechávají poletovat motýly, kteří ke karibské oblasti neodmyslitelně patří. Se záběry na místní faunu nám tvůrci poodhalili také stavby místní indiánské kultury a dle všeho se máme nač těšit. Úplně se nabízí otázka, zda se budou dát prozkoumat ve stylu Lary Croft, ale asi budeme zklamáni.

Dlouhodobá podpora Just Cause 4 zajištěna díky season passu

V týdnu se vydavatelský dům Square Enix přihnal s další informací, která některé hráče potěší, jiné zase znechutí. Just Cause 4 obohatí v průběhu několika měsíců tři dodatečné expanze, jež si můžete zajistit koupí season passu. Podle všech náznaků bude Rico Rodriguez bojovat proti dalším nepřátelům, jejichž identitu zatím neznáme. V příběhových misích se určitě popasujeme s organizací The Black Hand v rámci balíčku Agency Strikes Back, ale Los Demonios a Dare Devils jsou prozatím zastřeny rouškou tajemství.

Just Cause 4: Expansion Pass (Teaser)

Krátký teaser trailer naznačuje velké nesnáze, na něž se bude muset v rámci expanzí Rico připravit.

Spolu s oznámením přídavků se na povrch dostala také minimální a doporučená konfigurace vašeho počítače, která se zdá nadmíru přívětivá. Přes velkou míru detailů a fyzikálních hrátek vypadá požadovaný procesor i5 a grafická karta na úrovni GeForce GTX 760 na velmi dobrou optimalizační práci autorů. Otázkou je, na jaké efekty si slabší stroje budou muset nechat zajít chuť, protože hraní na plné detaily už potřebuje i7 a GeForce 1070. Bude zajímavé sledovat, jaké obrázky nabídnou konzole PS4 a XBOX One v porovnání s počítačovou verzí. Na výsledek nebudeme muset dlouho čekat, protože Just Cause 4 vychází 4. prosince.

Na kompletní HW požadavky se můžete podívat na konci článku.V širokoúhlé podobě to Just Cause 4 neskutečně sluší

• Novinka: 30. 10. 2018 • Autor: Jakub Němec

Při prvním spuštění nejnovějšího traileru z produkce Avalanche Studios se možná budete pokoušet upravit rozlišení, protože úzký proužek uprostřed obrazovky vypadá podivně. Ale tvůrci Just Cause 4 zcela jistě věděli, proč vybrali ultra široký formát obrazu. Rozmanité přírodní bohatství středoamerického ostrova Solis na nich totiž vypadá úchvatně, stejně jako zastavěné aglomerace, v nichž to pulsuje nočním životem. Přesto se váš zrak zaměří spíše směrem k pekelné destrukci, kterou Rico dokáže rozpoutat za využití všech možných i nemožných fyzikálních zákonů.

Just Cause 4 – panoramatická upoutávka (trailer)

Zpomalené záběry na široké okolí, které je zničené úchvatnou destrukcí, jsou hlavními klady širokoúhlého traileru k Just Cause 4.

Podmanivá hudba, jež s každou sekundou nabírá potřebné grády, vytváří báječnou kulisu pro kaskadérské kousky postrachu diktátorů. Už nyní můžu říct, že fanoušci předchozích dílů a milovníci filmů jako Mission Impossible či starších bondovek nebudou zklamáni. Adrenalin pumpující v žilách bude diktovat tempo vašim odvážným a nápaditým přepadům základen, po nichž bude následovat improvizovaný únik z oblasti, třeba skokem ze skály v autě nadnášeném vzdušnými vaky. Jsem skutečně zvědavý, jak se tvůrcům jejich akční sandbox podaří skloubit s příběhovou linkou, což se stejně jako vy dozvíme 4. prosince, kdy Just Cause 4 vyjde na PC, PS4 a Xbox One.Příběh bude doprovázet Rica na každém kroku

• Novinka: 12. 10. 2018 • Autor: Jakub Němec

Jak vyprávět dějovou zápletku v sandboxové akční hře? To je otázka za milion. V tvůrčím deníčku se autoři pokouší vysvětlit, jak se to bude mít s příběhem v Just Cause 4. Intenzivní vyprávění rozhodně nečekejte. Na koridorovou střílečku, která by vám pumpovala do žil jednu zápletku za druhou, se u eskapád Rica Rodrigueze nikdy nehrálo. Spíše jste vrženi do prostoru, v němž můžete libovolně řádit a občas si jen tak mimochodem splníte nějakou misi. Zajímá vás některá lokalita? Zajedete tam, začnete ji zkoumat a určitě se najde nějaká dobrá duše, jež vás požádá o pomoc.

Just Cause 4 – Narrative (Vývojářský deníček)

Vývojářský deníček o scénáři vás nechá pohlédnout na detaily utváření zápletky.

Přestože fanoušci zcela jistě tuší, že v Just Cause 4 bude hrát děj spíše druhé housle podobně jako v minulých dílech, dali si scénáristé práci a připravili živnou půdu pro Ricův vztek. Proč se vydal na ostrov Solis? Jeho cesta není zapříčiněna pouze touhou bojovat proti diktátorům všeho druhu, ale má také osobní rovinu, protože v divoké krajině karibského ostrova přišel o život jeho otec. V duchu akčních snímků můžeme tušit „nečekané“ zvraty a určitě nějaký přátelský nožík do zad. Snad se úroveň děje nebude pohybovat v moc béčkových vodách a nabídne odpočinek od neustálé akční řeže.

Rico Rodriguez bude v Just Cause 4 lovnou zvěří

Autoři z Avalanche Studios odjakživa staví při prezentaci svého díla do popředí do detailu dotažený fyzikální model, který umožňuje hráčům vymýšlet šílené kousky v doprovodu výbušných efektů. Přesto nemohou zanedbat příběhovou složku a už vůbec nesmí odbýt střelecké pasáže, protože Just Cause 4 je především akční hrou. Příběhové pozadí jsme si již představili, vrhněme se tedy rovnou mezi nepřátele, které tvůrci odhalili ve svém novém videu. Začněme od nižších šarží. Nejpočetněji je zastoupená skvadra obyčejných pěšáků, kteří umí střílet ze všeho, co najdou, a řídit, co má kola, jsou relativně snadno odstranitelní, ale ve větším počtu pořádně nebezpeční.

Just Cause 4 – příběhové video (trailer)

Mimo základní premisy příběhu ukáže nejnovější trailer hlavní postavy Just Cause 4, několik nových akčních záběrů a podivný vědecký experiment.

Podle tvůrců vám dokážou pořádně zavařit již čerstvě naverbovaní kadeti. Co se bude dít, když se na vás vyřítí vytrénovaní žoldáci? Začne boj o holý život. Kulometčíci s přenosným štítem budou pálit jednu salvu za druhou, lehká pěchota vám srdnatě vyrazí dech, raketometčíci vládnou vysoce výbušnou municí, zatímco ostřelovači mají nepříjemně přesnou mušku. Prozatím žádné velké překvapení, protože klasická povolání se dala očekávat, ale další specializace už zapojují důmyslnější taktiky.

Jednotka Ghost umí využít kamufláže, čímž se téměř vytratí z vašeho zorného úhlu, a útvar tvořený titány znamená výstrahu před podpůrnými drony a railgunem. V okolí Gabriely Morales se pohybuje její osobní garda, která je velmi dobře vybavená, takže setkání s ní pravděpodobně nebude procházkou růžovou zahradou. Hodně zajímavé budou střety se super elitními vojáky, kteří se nedají zranit obyčejnou střelbou (no potěš). Podle všeho tak sebevražedné náběhy do nepřátelských táborů ve stylu Rage 2 nehrozí. Místo toho se budete muset soustředit na využití prostředí a všech výhod, které máte k dispozici. Jak bude vše fungovat dohromady, zjistíme již 4. prosince.

Just Cause 4 – The Black Hand (gameplay)

Rico Rodriguez najde v Just Cause 4 dost dobrovolníků, kteří mu poslouží jako cvičné terče. Potíž je v tom, že se budou bránit, a to dost ostře.Záporná role Just Cause 4 patří žoldačce

• Novinka: 3. 10. 2018 • Autor: Jakub Němec

Počítačových her, v nichž autoři ústřední zápornou roli přiřadili ženě, je jako šafránu. A stříleček bych našel ještě méně, pokud nějakou. Tvůrci studia Avalanche Studios se toho ovšem nebojí, a tak se v Just Cause 4 vytasili s drsnou nájemnou ženštinou Gabrielou Morales, která má pod palcem skupinu nelítostných žoldáků fungujících pod názvem The Black Hand. Sídlo společnosti bylo vybudováno v Gabrielině rodišti, jímž je samozřejmě ostrov Solis, kde se celý příběh odehrává. 

Just Cause 4 – Ricův rival (trailer)

Mimo představení hlavní záporačky se v novém traileru můžete těšit na ukázky šílené akce v zatím nepoznaných koutech Solisu.

Gabrielina tvrdá ruka nad ostrovem se dá vysvětlit jejím přehnaným vlastenectvím a láskou k domovině. Není se čemu divit, protože nové záběry nádherné krajiny ukazují zatím nepoznané kouty jeskyní a zasněžených vrcholků hor. Na celé ploše Solisu se tak rozhoří válka mezi rebely s Ricem v čele a Gabrielinými žoldáky. Třeskutá akce zřejmě půjde až na krev, protože oba hlavní charaktery mají společnou vlastnost – neznají strach. Jakým směrem se bude vyvíjet příběhová zápletka, se dozvíme již 4. prosince, kdy se v moři výbuchů utopí hráči na PC, PS4 a Xbox One.Just Cause 4 láká k průzkumu ostrova

• Novinka: 12. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Marketingová oddělení mají v rukávu mnoho triků, jak zviditelnit jim svěřené dílo. A když v Just Cause 4 tvůrci vymysleli nový středoamerický ostrov, přímo se nabízelo neznámou zemi využít k propagaci. Díky tomu máte příležitost postupně poznávat Solis na interaktivní mapě, na kterou chlapci a dívky z Avalanche Studios pravidelně umisťují nové materiály. K dnešnímu dni se můžete mrknout na concept art hlavního města Quya, shlédnout řádění divokého orkánu nebo vyslechnout zoufalé volání vzbouřenců o pomoc.

Just Cause 4; screenshot: mapa

Odkaz, jenž vás nasměruje na mapu ostrova, do níž přibývají nové materiály najdete, zde.

Není bez zajímavosti, že organizace Black hand má celou oblast pod svým agresivním palcem a jakýkoliv pokus o odbojářskou činnost tvrdě stíhá. Proto se musí do hry vložit Rico Rodriguez, který má s likvidováním totalitně militantních režimů bohaté zkušenosti. V rámci příběhu tedy máme jasného nepřítele, ale tvůrci naznačili, že hlavní zápletka bude mít také temnější podkres odkazující na hrdinovu minulost. Možná se pohybuju na tenkém ledě spekulací, ale Ricova averze k Černé ruce mi přijde až zarážející. Možná se dozvíme o jeho hlubší angažovanosti v rámci této vojenské organizace. Kdo ví?Tvořivosti se v Just Cause 4 meze nekladou

• Novinka: 26. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Gamescom zdárně sekunduje americké herní výstavě E3, a proto jsme k němu vzhlíželi s nadějí na nové materiály námi sledovaných her. Jednou z nich byl také Just Cause 4, který se připomněl novými, pětiminutovými záběry. Stopáž traileru by se pomyslně dala rozetnout na dvě části, což také reflektujeme v dnešní novince. V první polovině se tvůrci z Avalanche Studios rozhovořili o nových možnostech vystřelovacího háku. Spolu s důmyslně propracovaným fyzickým modelem totiž dává prostor k ještě větším šílenostem než minule.

Just Cause 4 – Tornado (Gameplay)

Trailer s doprovodným komentářem názorně ukáže, že Just Cause 4 opět podporuje šílené nápady hráčů.

V kůži Rica Rodrigueze budete sestavovat důmyslné stroje, jejichž funkčnost bude záviset na propočtech enginu Apex. Uvnitř vystřelovacího háku máte zabudované balónové soupravy schopné vynést adekvátně těžké věci do vzduchu (říkal někdo Metal Gear Solid?), takže s dostatečným počtem gumových vaků můžete vytvořit provizorní vzducholoď. Její pohon zajistíte již profláknutými tryskami a můžete vyrazit prozkoumat okolní krajinu bez užití padáku či wingsuitu. Zajímavou inovací jsou také výbušné kontaktní zóny na plochách objektů, jež při nárazu do jiného předmětu explodují. V traileru uvidíte velmi jednoduchý model demoliční koule, což může být jen začátek vašich pokusů.

Lovci tornád budou Just Cause 4 závidět

Druhá část traileru Just Cause 4 patřila jen a jen větrné smršti plundrující ostrov Solis. Vzdušné proudy vtáhnou do víru okolo středu tornáda vše, co jim stojí v cestě, a svou ničivou silou přetváří okolní krajinu, takže přiblížit se dobrovolně k tornádu nedoporučuje devět z deseti lékařů. Jedinou možností, jak se mu dostat na dosah, je nasednout do extra těžkého vozidla Storm Chaser a poté sledovat destrukci podle přírodních zákonů. Místní mocipáni z militantní organizace The Black Hand ovšem disponují přístroji, které umí tornádo zastavit, popřípadě nasměrovat jiným směrem. Rotující nebezpečí se tak vyhýbá jejich základnám.

Just Cause 4; screenshot: destrukce Just Cause 4; screenshot: hák

Obrázek 1: Fyzikální model Just Cause 4 propočítává výbuchy a destrukce v reálném čase, takže se pokaždé staneme svědky trochu jiné podívané. Obrázek 2: Zběsilé přestřelky se budou odehrávat také ve vzduchu. Proč se nepřitáhnout k helikoptéře?

Podivné kanóny fungující na principu odpuzovacích fukarů bude Rico Rodriguez ničit rozličnými způsoby. Tvůrci ovšem představili novou pulsní zbraň, která energetickými výboji dokáže přetížit jádro vzdušných děl a tím je odstranit ze scény. V sekundárním režimu railgun umí vypouštět podpůrné bojové drony, které mohou sloužit také jako opěrný bod pro váš vystřelovací hák. S takovou výbavou bude hračkou odstranit všechny obranné systémy nepřátelských pozic. Pak můžete v poklidu zdálky sledovat důslednou práci tornáda na majetku nezvaného vojska. Uvidíme, kolik dalších šíleností nám tvůrci z Just Cuase 4 ukážou, než 4. prosince vyjde na PC, PS4 a Xbox One.


Just Cause 4 – Preview

 1. Rico Rodriguez se v Just Cause 4 vrací do služby
 2. Ikonický hák v hlavní roli Just Cause 4
 3. Just Cause 4 ve víru tornáda
 4. Technické zpracování Just Cause 4 uhrane
 5. HW nároky pro Just Cause 4 PC

Rico Rodriguez se v Just Cause 4 vrací do služby

• Preview: 15. 6. 2018 • Autor: Jakub Němec

Svět počítačových her nepotřebuje pouze tituly s vážnými tématy, které prýští psychologickými přesahy do všedního života. Občas se totiž potřebujeme jen nevázaně bavit nespoutanou akcí, v níž se cítíme jako akční hrdinové osmdesátkových filmů. A přesně tento pocit nám již od roku 2006 servíruje výbuchy protkaná série Just Cause od Avalanche Studios. Obratný specialista na rozvracení diktátorských režimů Rico Rodriguez se totiž neštítí nechat v plamenech jakoukoli stavbu, vozidlo či celý ostrov, aby docílil svého – porazit despotického vládce a pomoci místnímu lidu (i když potom musí věnovat několik rozpočtů na opravu své domoviny).

V Just Cause 4 se podíváme do fiktivního jihoamerického státu jménem Solis, kde vládne krutou rukou soukromá militantní organizace The Black Hand, s níž se už náš hrdina dříve střetl. V jejím čele stojí nelítostná velitelka Gabriela Morales, která neváhá využít jakékoliv prostředky, aby udržela moc ve svých rukou. Proto se pustíte do křížku s dobře vyzbrojenou přesilou svými klasickými triky – partyzánským přepadáváním základen, odpalováním důležitých center a zvyšováním vzteku nepřátel, aby udělali chybu. A letos se na to Rico vybavil novými hračkami, jež si představíme níže.

Ikonický hák v hlavní roli Just Cause 4

Jak znalci vědí, Just Cause není jen o velkém počtu střelných zbraní, totální destrukci a možnosti řídit všechno, co má motor. Se sérií a hlavním hrdinou se totiž pojí legendární vystřelovací hák, který dává hráčům široké možnosti, jak řešit problémy. Díky jeho všestrannému využití můžete nechat vznášet libovolné předměty (připojíte vzdušný balón), spojujete do šílených řetězců různé objekty (proč nepřitáhnout auto k helikoptéře) nebo jej využíváte jen jako pohon pro své létání po okolí, když nabíráte rychlost ve stylu Batmana. Vývojáři z Avalanche Studios si dali práci s tím, aby hák ještě vylepšili a nechali hráčům volné ruce k experimentování. Sami jsou zvědaví, jak se Ricova výbava bude používat. Samozřejmě hrozí některé nepředpokládané bugy, ale za tu srandu to stojí.

Just Cause 4 ve víru tornáda

Velkou novinkou v Just Cause 4 bude vliv přírody na. Tvůrci se soustředili na vytvoření samostatného světa, v němž se počasí chová na základě reálných předloh. Během svého putování tak narazíme na tropické deště, bouřkové smrště, písečné bouře nebo ničivá tornáda. Po jejich bližším prozkoumání a vhodném experimentování dokážeme využít vlastnosti živlů pro své účely a efektně likvidovat nepřátele tím, že je vrhneme do větrné smrště nebo z nich uděláme terč pro zásah bleskem. Povětrnostní podmínky by se měly vytvářet bez našeho přičinění nebo postupu v příběhu, takže své akce budeme plánovat podle výhledu počasí (možná budeme mít po ruce skleničku s rosničkou).

Široké spektrum přírodních katastrof koresponduje s důrazem na vytvoření živoucího a pestrého ostrova Solis. Najdeme v něm čtyři unikátní biotopy (deštný prales, savanu, hory, pobřeží) se specifickými podmínkami. V pralese se bude snadno schovávat, zatímco horské průsmyky jsou jako dělané pro průlety ve wingsuitu. Designéři z Avalanche Studios si dali hodně záležet na vyplnění všech koutů ostrova. Najdeme zde koloniální architekturu evropských dobyvatelů kontrastujících s indiánskými stupňovitými chrámy zarostlými pralesem. Nechybí ani moderní velkoměsta s výškovými budovami nebo chatrče nalepené na visutém mostě (hodně originální podání slumů). Ve vývojářském deníčku se tvůrci zařekli, že i po několika hodinách budeme objevovat nová zákoutí.

Technické zpracování Just Cause 4 uhrane

Vše, co jsme zatím o Just Cause 4 napsali, by stačilo na pořádnou oslavu pro všechny fanoušky série a byli by natěšení na začátek prosince, kdy se titul dostane na pulty obchodů. Ale vývojáři přišli s ještě větším překvapením. Jejich hru totiž pohání zbrusu nové srdce, engine APEX, který dokáže vše vykreslit ve vysokém rozlišení s úžasnými efekty. Hra světla a stínu neuvěřitelně vtáhne do děje, promakaná fyzika přírodních jevů podpoří chuť objevovat jejich možnosti a nový model destrukce probudí v hráči dítě, které bude chtít vše vyhodit do povětří v doprovodu bláznivých explozí. 

Rozhodně se nedivíme, že Just Cause 4 získal na E3 2018 tak velkou pozornost, protože už jen technické zpracování řadí titul Avalanche Studios mezi špičku žánru stříleček z pohledu třetí osoby. Nám nezbývá, než vyhlížet další novinky, sledovat gameplay záběry hotové hry a těšit se na její vydání.

4,9
Just Cause 4 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, RPG a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, - opět se dostáváte do kůže Rica Rodrigueze. Ten se nyní postaví proti nejsilnější privátní armádě světa - The Black Hand. Hra přináší obrovský otevřený svět, ve kterém se budete moci pohybovat pomocí mnoha aut, bojových stíhaček, tanku či wingsuitu.
399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX537
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací